72»te Jaargang DONDERDAG 22 OCTOBER 1,931 No. 21961 Onze nieuwe Prijsvraag. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT,:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35. per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij herinneren er aan, dat de antwoor den op de nieuwe Dagblad-Prijsvraag uiterlijk Maandag, 26 October a.s., des middags te 12 uur, in ons bezit moeten zijn. Wat wij vroegen was: de weg vanaf de Kon. Ned. Grofsmederij aan den Zuid- singel (nabij de Heerengracht) naar de Leidsche Zoutkeet (Oude Singel). In die route mogen wel vaste, doch geen hef-, of draaibruggen voorkomen. Reeds kwamen vele oplossingen binnen. Op de enveloppe vermelde men het woord „Dagblad-Prijsvraag". Als prijzen worden door ons beschikbaar gesteld: Zes geldprij'zen elk van f. 15. Bü meerdere goede oplossingen zal het lot beslissen. Ds. MEETER BEROEPEN TE WAGENINGEN. Ds. A. D. Meeter, Ned. Herv. predikant alhier heeft een beroep ontvangen van de gemeente te Wageningen. MELITARIA. Bij Koninklijk Besluit van 8 October 1931 No. 38, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot Majoor, Hoofd officier van Speciale diensten bij het 4e Regiment Infanterie de Kapitein-Adjudant van dat Regiment P. R. Kuipers; tot Reserve majoor bij het 4e Regiment Infanterie de Reserve kapitein A. A. Kra mer; eervol ontslagen uit den militairen dienst opzijn verzoek de Majoor G. Kuijper van het 4e Regiment Infanterie. De Kapitein Buurman van een lang durige en ernstige ziekte hersteld, heeft heden weer zijn dienst hervat. De le Luitenant v. d. Putte en de 2c Luitenant Klop, zijn gedetacheerd voor het volgen van een cursus resp. bij de Gas- school te Utrecht en de Gymnastiekschool te Breda. De 1ste luitenant H. A. J. Schouwman van 4e R. I. wordt 2 November gedeta cheerd bij de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage. FUSIE-TOONKUNST. De besturen van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden en van de afdeeling Leiden van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst deelen mede, dat niet in voldoende mate is ingeschreven op het fusieplan en het seizoen daarenbo ven te ver is gevorderd om de fusie nu reeds volledig tot uitvoering te brengen. Dat de plannen echter geenszins zijn opgegeven, blijkt uit het feit, dat de beide Besturen besloten hebben nog in dit seizoen eene gezamenlijke uitvoering te geven. Beide Maatschappijen zullen dus dit seizoen nog ieder afzonderlijk hare con certen uitvoeren, waarvan echter één concert in samenwerking zal worden ge geven. Zij, die op het fusieplan hebben inge- teekend, ontvangen binnen enkele dagen nadere mededeelingen. STEUN AAN WERKLOOZEN. Naar wij vernemen, zijn er enkele weken geleden in protestantsch-Christelijken Jjrmg besprekingen gevoerd om stappen te doen ten einde te geraken tot de oprich ting van een soort crisis-comité met het oog op de te verwachten grodte werkloos- t? j? den domenden winter. De bedoeling was, in samenwerking met oe^diaconieën en de verschillende Christe- t vagorganisaties, daadwerkelijken te verleenen aan gezinnen en per- dia door de werkloosheid ernstig getroffen waren, b.v. door het verstrek- wVan gaven in natura. hoirju1* echter naar alle waarschijnlijk- Rlniïen zeer korten tijd ook in Leiden plaatselijk comité zal gevormd wor tel onderafdeeling van het op ini- riPh+i yan Prinses Juliana opge- mP„ landelijk crisissteun-comité heeft j.p Semeend de verdere voorbereiding d* ™,:anne,n even te moeten staken, uit krinT™?^- men met een uit alle wpIHmÏ! burgerij saamgesteld comité weriw, meer zou kunnen bereiken om de Vpl°azeu dezen winter te helpen. Hik oaSuÏt mag worden, dat dit plaatse- zal binnen enkele weken gevormd w»»rvi^ ^anneer het landelijk comité, www ,ii voorzitter bereids is aange vangen werkzaamheden heeft aange- KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. Tweede winterbijeenkomst. De afdeeling Leiden en Omstreken hield gisterenavond haar tweede winterbij een komst in café restaurant „In den Ver gulden Turk". De voorzitter, de heer J. G. Ballego, sprak bij de opening zijn vreugde uit over de groote opkomst; in 't bijzonder riep hij een woord van welkom toe aan den eere voorzitter, prof. BaasBecking, aan het eerelid, den heer Witte en aan den oud- hortulanus te Delft, den heer Cunaeus. Hierna werden de notulen der voor gaande vergadering onder dank aan den secretaris, ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens werd het woord gegeven aan prof. BaasBecking, die een inleiding gaf op de vraag „hoe de gedraaide stammen bij meidoorn en vruchtboomen ontstaan". Op zeer eenvoudige, doch duidelijke wijze besprak deze de cambiumring en gaf aan de hand van teekeningen den cellenbouw aan, die, spits toeloopend nu eens rechts draaiende, dan weder links draaiende rin gen op stammen van oude boomen te zien geven. Verschillende houtsoorten gaven deze voorbeelden duidelijk weer. Na deze inleiding, waaruit een leerzame gedachtenwisseling ontstond, werd de be schrijvingsbrief voor de Alg. Verg. der Mij. behandeld en kregen de afgevaardigden hun opdracht van de vergadering mede. Een viertal nieuwe leden trad als lid tot de Maatschappij toe. De heeren Esseveld, Kloots en Smit wer den aangewezen als jury voor het punten- stelsel. Na de pauze bracht de heer Smit verslag uit over het beoordeelen der prachtige inzendingen heesterbestakken; het waren werkelijk interessante groepen, die vooral aan de jongere leden veel leer-materiaal te zien gaven. Hiernevens was een mooie groep Orchideeën en een schitterende vaas met Chrys. Alice Byron. Aan de grootste en meest uitgebreide collectie van de Gem. Kweekerij werden 15 punten toegekend, de heer A. Buurman mocht 8 punten, W. Buurman 10 punten behalen, terwijl de heer Kloots voor de Chrysanthen 12, W. Buurman voor de Orchideeën 12 en Jan Kriest Jzn. voor een groepje Capsicum 8 punten verwierven. Voorts was er ter opluistering nog inge zonden door de firma Ballego en Zonen en den Leidschen Hortus. Een drietal vragen, n.l. „Hoe kweekt men eetbare Bananen, Musa paradisiaca", „Is Sciks een waardevolle meststof" en „Hoe is de cultuur van Ixora en Gardenia" werd respectievelijk ingeleid door de hee ren Mater. Galj aard en Riemens. Ook deze vragen gaven aanleiding tot een gezellig, leerzaam debat. Het was reeds vrij laat. toen de voor zitter met woorden van dank aan de in zenders van de prachtige verzameling heestertakken. aan de inleiders der vra gen en de overige sprekers, deze leerzame vergadering sloot. DE ROODE KRUIS-COLLECTE. De gisteren gehouden schaalcollecte en vlaggetjesverkoop ten bate van het Vre deswerk van het Ned. Roode Kruis hebben respectievelijk opgebracht f. 543.90 Va en f. 185.91, intotaal f. 729.81 Va. Het vorige jaar waren deze bedragen respectievelijk f. 612.58, f. 242.86 en f. 855.44. WINKELWEEK NOORDEINDE. Evenals de bewoners van de Hooge- woerd dat indertijd hebben gedaan, toen die straat van een nieuw wegdek werd voorzien, zijn thans ook de winkeliers in het Noordeinde voornemens om, wanneer straks de asphalteering gereed zal zijn, dit heuglijk feit te vieren door een win kelweek te organiseeren. Teneinde daar over van gedachten te wisselen, kwam gisteravond een aantal winkeliers onder voorzitterschap van den heer Wijling in Huize Feenstra bijeen. Nadat verschillende plannen waren be sproken, werd besloten tot het houden van een reclameweek, gedurende welke door middel van muzikale rondgangen, versterkte gramofoonmuziek, het aan brengen van een eenvoudige versiering en het organiseeren van een prijsvraag ge tracht zal worden de aandacht van het publiek op den winkelstand in het Noord einde te vestigen. POST-AGENTSCHAP. Op 26 October a.s. wordt een postagent schap annex telegraaf- en telefoonstation gevestigd in de zaak van den heer H. A. Wiekhart, Morschweg hoek Rijnzicht- straat, tegenover de in aanbouw zijnde brug. Het agentschap is opengesteld op werk dagen van: 8 tot 19.30 voor zegelverkoop, aanne ming en uitreiking van aangeteekenden, aanneming van postpakketten en expressestukken. 8.30 tot 15 voor den postwissel, post cheque- en giro en quitantiedienst, uit betaling van invaliditeits- en ouderdoms rente en dienst der ongevallenwetten, voor zoover betreft aangifte van bedrijfs- stakings en ongevalsaangiften en in ont vangst nemen van loonlijsten. 8 tot 18 uur voor belastingbetaling. 9 tot 19.30 voor spaarbankzaken. 8 tot 20 voor telegraaf en telefoon. Op Zon- en feestdagen voor alle dien sten gesloten» Bij den stalhouder Dieben is een ezel geschut, waaromtrent de politie den rechthebbenden nadere inlichtingen ver schaft. Maandagavond 26 Oct. zal het Resi dentie-orkest onder leiding van den diri gent Albert van Raalte alhier in de groote Stadszaal een opvoering geven voor A.V.R.O.-luistervinken. Het concert zal draadloos worden uitgezonden. Medewerking verleent nog de neger zanger Jules Bledsoe. Gisteren waren bij de Arbeidsbeurs alhier 1463 (v. j. 904) werkzoekenden in geschreven. BEGROOTING VAN FINANCIEN DE BEWAPENING VAN ONS LAND. BELASTING-ONTDUIKING DOOR VERHUIZING. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegrooting van finan ciën is het volgende ontleend: Er werd de aandacht gevestigd op het feit dat een aantal onzer landgenooten met ruime inkomsten door herhaaldelijk van woonplaats en van land van inwo ning te veranderen weten te bereiken, dat zij noch in hun vaderland noch in eenig ander land belasting betalen. Gevraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn, door internationale samenwerking aan dit euvel een eind te maken. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, vernemen, of de Regeering bereid is, op verschillende punten het aanbren gen van verbetering te bevorderen, opdat meer billijkheid in de belastingheffing kome te bestaan. Er werd o.m. gevraagd, of er behoorlijke controle op de door de boeren ingezonden weekgegevens wordt uitgeoefend. Aangedrongen werd op wijziging van art. 38 der Wet op de Inkomstenbelasting (betreffende aftrek voor ieder minder jarig eigen of aangehuwd kind of pleeg kind, dat niet zelf in de inkomstenbelas ting is aangeslagen). Verscheidene leden klaagden over de gedragslijn, welke sommige inspecteurs met betrekking tot de uitvoering van de Wet op de Inkomstenbelasting volgen. Gevraagd werd, of de Regeering bereid is te bevorderen, dat in dezen moeilijken tijd de toepassing van de bepalingen be treffende de inkomstenbelasting zoo ge matigd mogelijk zij. Opnieuw opperden verscheidene leden bezwaar tegen het feit, dat, behoudens een enkele uitzondering het gedeelte der gemaakte winst, dat coöperatieve vereeni- gingen voor uitkeeringen aan leden be stemmen, beschouwd wordt als dividend en als zoodanig voor aanslag in de divi dend- en tantièmebelasting in aanmer king wordt gebracht. Enkele leden drongen bij vernieuwing aan op afschaffing van de grondbelas ting op den ongebouwden eigendom, welke zeer zwaar op de verarmde land bouwers drukt. Gevraagd werd, of er, gezien den hul digen toestand van 's Lands financien, geen aanleiding bestaat de successiebelas ting, die eenige jaren geleden sterk is verlaagd, weder eenigszins te verhoogen. Verscheidene leden drongen krachtig aan op verruiming van de mogelijkheid tot het verkrijgen van vrijstelling van be taling van rijwielbelasting, in het bijzon der voor arbeiders, die op een of andere wijze met de gevolgen van de crisis heb ben te kampen. Verscheidene leden hadden kennis ge nomen van een in de pers verschenen artikel betreffende moeilijkheden, welke de vrijwillige brandweer te Zaandam zou hebben ondervonden in zake de toepas sing van de bepalingen der wegenbelas ting Inlichtingen werden gevraagd. Eenige leden wilden er een einde aan maken, dat de invoer van katoenen stof fen, bestemd voor drukkerijen en verve rijen hier te lande, vrij is van invoerrecht, ook in het geval de daarmede vervaardig de gedrukte of geverfde katoentjes in Ne derland worden verbruikt. De Twentsche weverijen, welke zeer goed zijn ingericht, kunnen thans de benoodigde stoffen in iedere gewenschte hoeveelheid leveren. Wederom werd afschaffing van den ac cijns op het geslacht bepleit. Gevraagd werd, of de Regeering bereid is een nieuwe partieele herziening-Van de Pensioenwet aan de orde te stellen, tot verhooging van het bedrag van f. 1400, dat thans als limiet voor het weduwen- pensioen in de wet is opgenomen. Nauwkeurige en volledige inlichtingen werden verzocht omtrent de fraude, welke aan het departement gepleegd is. Verschillende inlichtingen werden ge vraagd in zake de gestie van het Rijks- inkoopbureau. Verscheidene, leden zouden gaarne ver nemen, hoe he't thans staat met de reor ganisatie van den belastingdienst, welke blijkens een ten vorigen jare door de Re geering gedane mededeeling toen bij haar in overweging was. Eenige leden drongen erop aan, dat de uitkeeringen aan de Roomsch-Kath. Kerk zullen worden beëindigd. Eenige leden vroegen, of de Regeering bereid is. de toelagen voor Joodsche gees telijken meer in overeenstemming te brengen met die voor de geestelijken van andere gezindten, met name de Hervorm de en Katholieke. Over 1929 werd in totaal uitgegeven een bruto bedrag van bijna 175 millioen. In aansluiting aan de gegevens, welke reeds eerder door de Nederlandsche re geering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond waren verstrekt met be trekking tot de bewapening van Neder land, zijn thans gegevens verzonden be treffende de uitgaven over het jaar 1929 voor de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, zoowel voor het moederland als voor de overzeesche gewesten. Aan deze gegevens is het volgende ont leend: a. Totaal. De militaire uitgaven voor het rijk in Europa en de overzeesche gewesten hebben in totaal een bruto bedrag van f. 174.928.600 bedragen: onder dit bedrag is een som van f. 4.570.300 begrepen, die terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden. Bovendien worden afzonderlijk vermeld de pensioenuitgaven en wachtgelden voor mi litair personeel en voor burgerlijk perso neel, dat bij militaire inrichtingen is ge plaatst of geplaatst is geweest, tot een totaalbedrag van f. 51.786.200. b. Landmacht. De bruto-uitgaven voor het leger in het moederland (de kustver dediging is bij de zeemacht opgenomen) hebben f. 45.138.000 bedragen en voor het wapen der koninklijke marechaussee, dat als militair georganiseerde formatie af zonderlijk wordt vermeld, f. 3.357.200 en wel voor personeelsuitgaven respectievelijk f. 29.731.100 en f. 2.481.100 en voor de overige uitgaven resp. f. 15.406.900 en f. 876.100; onder het totale bedrag is een som van f. 3.854.800 begrepen, dat terug ontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden. De uitgaven voor het leger in de over zeesche gewesten hebben 'n totaal bedrag van f. 70.810.000 beloopen en wel f. 50.550.700 voor personeele uitgaven en f. 20.259.300 voor de overige uitgaven. c. Zeemacht. De bruto-uitgaven voor de zeemacht kustverdediging inbegrepen) zoowel voor het rijk in Europa als voor de overzeesche gewesten, hebben in totaal f. 44.422.100 bedragen en wel voor perso neelsuitgaven f. 17.636.200 en voor de ove rige uitgaven f. 26.785.900, onder het totale bedrag is een som van f. 705.300 begrepen, dat terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van materialen enz. ten behoeve van niet-militaire doel einden. d. Luchtmacht. De bruto-uitgaven voor de luchtmacht in het moederland hebben f. 4.074.600 bedragen, en wel voor perso neelsuitgaven f. 1.551.700 en voor de overige uitgaven f. 2.522.900: onder het totale be drag is een som van f. 10.200 begrepen, dat terugontvangen is voor het verrichten van diensten, verstrekken van mateialen enz. ten behoeve van niet-militaire doeleinden. De uitgaven voor de luchtmacht in de overzeesche gewesten hebben f. 7.126.700 bedragen en wel voor personeelsuitgaven f. 1.922.300 en voor de overige uitgaven f. 5.204.400. DE VAART OP NEDERL.INDIE. Vrachtschepen inplaats van mailschepen. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" en de Rotterdamsche Lloyd heb ben besloten met ingang van 1 Januari 1932 tot nader order de kleinere mailsche pen te vervangen door snelle mailvracht schepen, welke de post zullen vervoeren in denzelfden tijd, als die tot nu toe gold. Deze motorvrachtschepen zullen zoowel op de uitreis als op de thuisreis Napels voor het innemen en ontschepen der mail aanloopen. Door het in dienst stellen van de groo- tere nieuwe motorpassagiersschepen is de vervoerscapaciteit in de laatste jaren zoo danig opgevoerd dat met dezen gewijzig- den maildienst in het verminderde passa giersvervoer kan worden volstqian. DE VRIJHEIDSBOND. Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" verga derde te 's-Gravenhage. Nadat eenige ingekomen stukken waren afgedaan, werd de begrooting voor 1931 1932 goedgekeurd en een reglement voor de verhouding van Vrouwengroepen en de plaatselijke gemengde afdeelingen aan genomen. Hierna werden besprekingen gewijd aan een wijziging in de uitgifte van „De Vrij heid" en voorloopig vastgesteld, dat de algemeene vergadering in 1932 op 1 en 2 April van dat jaar zal worden gehouden. Mede werd besloten deze zoo mogelijk in het Noorden des lands te houden b.v. te Leeuwarden. Besprekingen werden verder gewijd aan het deelnemen aan een op initiatief van de Vereeniging „Volksonderwijs" te voeren gemeenschappelijke actie ten bate van het Openbaar Onderwijs, terwijl een commissie werd benoemd voor de redactie van een nieuwe landbouw-paragraaf in het partij program en tevens om advies uit te brengen, welke maatregelen tot leniging van den dringenden nood in den landbouw kunnen worden aanbevolen. BINNENLAND. Officieele cijfers over de bewapening van Nederland (Binnenland, le Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van financiën (Bin nenland, le Blad). Loonsverlaging van 5 pet. in de textiel industrie- (Binnenland, le Blad en Laat ste Berichten, le Blad). Ons parlementair overzicht. (3e en le Blad). De bankoverval te Rotterdam; vage mededeelingen omtrent den voortvluch- tigen bankroover (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De beroemde Oostenrijksche schrijver Arthur Schnitzler is overleden (Kunst, 3e Blad). Laval's bezoek aan Amerika (Buitenl., le Blad). Beschouwingen over de Belgische en Oostenrijksche financiën (Buitenl., le BI.), Het Chineesch-Japansch conflict (Bui tenl. en Tel., le Blad). DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. De Kaarlemsche Diocesane Hanze ver gaderde gisteren, volgens de „Maasbode" te Delft. Na afhandeling van ingekomen stukken en mededeelingen bracht de penningmees ter zijn jaarverslag uit, waarna de oegroo- ting voor 1932 werd goedgekeurd. Voor een bescheiden, doch passende viering van het 25-jarig bestaan van den bond is hierop een post pro memorie uitgetrokken. Het hoofdbestuur vroeg machtiging naar be vind van omstandigheden te handelen. De stand der Hanze-instellingen is niet ongunstig. Bij de auto-verzekering zijn 197 deel nemers ingeschreven; het fonds U.B.O. is begonnen met een gemengde verzekering. Het Santosfonds had van de bloemdagen een opbrengst van f8697ongeveer als het vorig jaar. Onder applaus werd de penningmeester de heer P. van Tetering, gedechargeerd. De afd. Rotterdam had voorgesteld een bepaald bedrag uit te trekken voor het geregeld onderzoek der banken door een accountant, hetgeen met 104 tegen 187 stemmen werd verworpen. De afd. Delft werd aangewezen tot het nazien van het financieel beheer over 1931. De volgende voorjaarsvergadering zal te Haarlem worden gehouden, welke afdee ling het volgend jaar haar zilveren jubi leum viert. De plaats voor de volgende jaarvergadering, werd aan het inzicht van het bestuur overgelaten. Aangezien geen tegencandidaten waren gesteld, werden de hoofdbestuurders, de heeren C. J. G. Struycken van 's-Graven hage en E. J. M. Stumpel van Hoorn bij acclamatie herkozen verklaard. De heer Struycken werd ook herkozen als lid van den Middenstandsraad. J. J. DEMER VAN DER GON GEHULIDIGD. Gisteren is de heer J. J. Demer van der Gon, te Bilthoven gehuldigd ter gelegen heid van zijn 75sten verjaardag. Jhr. de Beaufort en de heer Ludding kwamen hemnamens „Nos Jungunt Ro- sae" feliciteeren en een geschenk aanbie den. Per telegram deden van hun belang stelling blijken het gemeentebestuur van Utrecht, de vereeniging van deskundige hoofden van plantsoenen in Nederland, de Koninklijke Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde, de Bond van tuin architecten, de afdeeling Utrecht van den Volksbond tegen drankmisbruik, de dienst van beplantingen der gemeente Amster dam, sommige dezer gelukwenschen wa ren vergezeld van bloemen. Voorts waren nog verschillende felicita ties uit tuinbouwkringen ingekomen. (U. D.) LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Ingaande a.s. aZterdag. In aansluiting op ons bericht van gis teren over de conferentie tusschen werk gevers en werknemers in de textiel-in dustrie kan nog gemeld worden dat de voorzitter der werkgevers-organisatie aan het slot mededeelde dat a.s. Zaterdag in de fabrieken zal worden bekend gemaakt, dat de loonen met 5 pCt. zullen worden verlaagd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1