7Zsle Jaargang WOENSDAG 21 OCTOBER 1931 No. 21960 STADSNIEUWS. BURG. STAND VAM LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Dr. P. D. TJALSMA. Naar wij vernemen, heeft dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. alhier, wiens naam voorkomt op een viertal, ter voorziening in de vacante predikantsplaats te Arnhem, medegedeeld voor een eventueel beroep niet in aanmerking te willen komen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van prof. dr. H. Lehner. Bij de eerste der archaeologische lezin gen in dit seizoen in het rijksmuseum van oudheden alhier heeft prof. dr. H. Lehner uit Bonn gisteravond gesproken over: een vroegchristelijke kerk en heidensche votiefsteenen in Bonn. Spreker zeide allereerst, dat vele legen den en sagen, die in het prachtig liggen de Bonn de ronde doen, stammen uit den Karolingischen tijd. Het is vele jaren on mogelijk geweest den oorsprong op te sporen van deze geschiedenissen, maar toevallige vondsten en diepgaande onder zoekingen uit de latere jaren, zoowel te Bonn. Keulen, Trier en Xanten gedaan, hebben inlichtingen over de herkomst van deze legenden en sagen gebracht. In stichtingsoorkonden van de prachtige Munsterkerd te Bonn komen reeds te sa men van Cassius en Florentius voor; zelfs gaan deze stichtingsbrieven tot het jaar 694 terug, terwijl andere stichtingsoor konden de jaren 787, 910 en 911 noemen. Aan de hand van lichtbeelden gaf spr. een uitvoerig overzicht van de onderzoe kingen, die in den grond onder de huidige Munsterkerk zijn verricht. In het Ooste lijk deel der kerk ligt een crypte, die tot Set oudste gedeelte der kerk behoort. Vanaf het Oostelijk gedeelte kan men een gewelf onder de kerk bereiken, ter- vijl aan de Westzijde een wenteltrap daar heen voert. Er bevinden zich in dat ge welf drie Romeinsche sarcophagen bene vens eenigszins daarvan verwijderd een vierde sarcophaag. Deze zijn geplaatst in een ruimte, afgesloten door een muur tje, terwijl aangetoond kon worden, dat men bij den lateren bouw van de kerk om deze sarcophagen heeft heen gebouwd. Toen men zoo ver was gevorderd, heeft sen de hulp van den archaeologischen dienst ingeroepen, onder wiens leiding de onderzoekingen in de jaren 1928, 1929 en 1930 zijn voortgezet. Deze onderzoekingen zijn nog niet beëindigd; aan den huidi- gen ongunstigen financieelen toestand is het te wijten, dat daarmede op het oogen- blik geen voortgang kan worden gemaakt. Naast verschillende Romeinsche zijn ook Frankische sarcophagen gevonden; deze laatste zijn kenbaar aan het feit, dat ze bij het hoofdeinde hooger zijn dan aan 't voeteneinde. Al deze sarcophagen lagen in de zelfde richting als de eerst gevon den drie sarcophagen. De inhoud dezer sarcophagen viel over het algemeen tegen men vond o.m. afbeeldingen van goden, van offergaven, verder voorwerpen, waar onder eenige zeer fraaie bewerkte van goud. Dat al deze sarcophagen in een en dezelfde richting lagen moet niet aan het toeval gelegen hebben; vermoedelijk werd deze richting aangegeven door een Ro meinsche straat, die deze richting had en stammen de sarcophagen uit een niet vroegeren tijd dan ongeveer 300 jaar na Chr. Uitvoerig beschreef spr. vervolgens een ruimte, die men had ontdekt van 3.20 M. lengte en 1.70 M. breedte. Hier werden twee steenen vierkante blokken ontdekt, welke als altaren hebben gediend. Aan de bovenzijde was een holte aangebracht, welke vermoedelijk was gemaakt, om er «en offerkan of kruik in te plaatsen. Dank zij de gevonden incripties en eenige munten werd het jaar van oorsprong van deze ruimte op 226 n. Chr. vastgesteld. Dergelijke altaren zijn wel elders gevon den. maar in Duitschland is dit altaar uit den vroeg-Christelijken tijd het eenige. Men heeft wel honderd van dergelijke altaren in de fundamenten van de Mun sterkerk te Bonn gevonden. Aan de Oostelijke zijde heeft men een kleinen aanbouw gevonden die in dezelfde richting van de sarcophagen lag; zeker Js het, dat dit gebouwtje met de sar cophagen in eenigerlei verband heeft ge staan. Spreker vertoonde vervolgens afbeeldin gen van twee groote grafzerken, waarop een kruis was aangebracht; deze steenen mgen juist boven twee sarcophagen. Het was mogelijk aan te toonen, uit welke jaren de verschillende bouwwerken °P de plaats, waar thans de Munsterkerk staat, afkomstig waren, welke terug te poeren waren tot 164 jaar n. Chr. Later dan het jaar 400 werden geen oorspron kelijke gebouwen meer gevonden. Spr. be handelde vervolgens de verschillende uit breidingen naar het Zuid-Westen en naar «et Noord-Westen, een uitbreiding om streeks het jaar 800, waarna het geheele toenmalige gebouw schijnt verbrand of vernield te zijn geworden. Of de Noor mannen hieraan mede schuldig zijn, is niet uitgemaakt. hn llde eeuw is de Munsterkerk ge jouwd, waarbij men voor het eerst geen c!!ïem?g ^ield met de richting, waarin de vpJS°i gen in het oorspronkelijk graf- g<*n- al kan aangetoond worden, dat h<2ffWel rekening met deze sarcophagen 11 gehouden, daar men er op verschil lende plaatsen, die spr. aantoonde, om heen heeft gebouwd. Buiten het tegenwoordige gebouw wa ren nog twee kapelletjes gebouwd, waar- tusschen zich een grafkelder bevond, maar deze kapelletjes zijn in den loop der jaren verdwenen. Vervolgens gaf spr. een uitvoerig over zicht van de opschriften van de gevonden honderd altaren. Vele ervan waren ge wijd aan goden, die door afzonderlijke families werden vereerd. Vele altaren wa ren aan de matronen god Alvanië gewijd en hierdoor is de vraag ontstaan, waar de tempel van dezen god gestaan heeft. Het is niet waarschijnlijk, dat dit bij de Ro meinsche legerplaats zelf is geweest, wel echter daarbij dicht in de buurt. Na voor beelden te hebben getoond van tal van opschriften en beeldhouwwerk, die alle in dezelfde werkplaats te Keulen moeten zijn gemaakt, toonde spr. ook een aantal afbeeldingen van beeldhouwwerk, dat zeer veel overeenkomst bezit en dat uit een werkplaats te Bonn afkomstig moet zijn. In verband hiermede en in verband met de nieuwe vondsten, die men bij een voortgezet onderzoek verwacht, hoopt men de plaats, waar deze Alvanië-tempel heeft gestaan te kunnen opsporen. Prof. Lehner wees er ten slotte op, dat de onderzoekingen te Bonn in belangrijk heid verre uitgaan boven het zuiver plaatselijke, daar ze de mogelijkheid openen een nieuw licht te doen schijnen op die overgangsperiode, waarin de Ro meinsche, Keltische en Germaansche beschaving plaats heeft moeten maken voor de Christelijke en waaruit deze Christelijke beschaving zoo schitterend te voorschijn is gekomen. Aan het slot van deze met vele licht beelden verduidelijkte lezing, werd luide geapplaudisseerd. GOUDEN BRUIDSPAAR. Gisteren zijn voor onze stadgenooten Jacobus Kokkedee en mej. Elisabeth van Gelder, wonende Raamstraat 14 de gouden bruidsdagen ingegaan, welke Maandag 2 November a.s. zullen eindigen. De bruide- dom, die thans 75 jaren telt was geduren de meer dan veertig jaar werkzaam als loopknecht bij de broodfabriek „de Zeeuw" uit welke betrekking hij drie jaar geleden werd gepensionneerd. Als een bijzonder heid dient in dit verband te worden ver meld. dat hij gedurende al dien tijd slechts drie dagen wegens ziekte heeft be hoeven te verzuimen. Ook nu nog laat zijn gezondheidstoestand niets te wenschen over en tegen een fiksche wandeling ziet hij in het geheel niet op. Anders is het helaas met zijn trouwe echtgenoote, die reeds eenige jaren achtereen aan het ziek bed gekluisterd ligt. De negen kinderen, welke uit dit huwelijk zijn ontsproten, zul len niettemin hun uiterste .best doen om de komende dagen ook voor haar tot ware feestdagen te maken, waaraan beiden straks, wanneer de rust in hun huisje zal zijn teruggekeerd, in aangename herinne ring zullen terugdenken. ADRES AAN GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Inzake grondaankoop door de gemeente. De heer J. A. van Hamel, notaris hier ter stede heeft het volgende adres gericht tot Ged. Staten van Zuid-Holland: De ondergeteekende J. A. van Hamel, sedert 1883, notaris te Leiden, van 1887 1927 lid van den Gemeenteraad aldaar waarvan sedert 19011927 wethouder neemt de vrijheid zich met bescheidenheid tot uw College te wenden met het beleefd verzoek zeer critisch te beoordeelen een eventueel besluit van den Gemeenteraad van Leiden d.d. 19 October 1931 alvorens aan dat besluit, strekkende tot aankoop van 5.1160 H.A. grond (weiland) voor den prijs vanf.122225.uwe goedkeuring te verleenen. (Zooals men weet heeft de raad het des betreffend voorstel van B. en W. met op één na algemeene stemmen aangenomen. Red.) Adressant verneemt, dat deze prijs ex orbitant hoog is. Men koopt geen 5.1160 H.A. per Meter, dat is bijkans f.25000 per Hectare!! de prijs van best bloembollen land in den hoogconjunctuurtijd. Daarbij komt, dat de f. 2.37'/2 per M. aanzienlijk zal verhoogd worden door de vereischte ophooging met plm. IV2 Meter!! Voorts nog kosten van heien, rioleering en straat- aanleg. De motieven voor den aankoop zijn waarschijnlijk in een of meer ge heime raadszittingen uiteengezet en zijn dus aan ondergeteekende niet bekend. In deze crisistijden vooral schijnt het adressant onverantwoordelijk de gemeen- tefinanciën zóó zwaar te belasten met on- noodige inproductieven aankoop van grond tegen onzinnige prijzen, zulks te meer omdat er te dier plaatse heelemaal geen behoefte is aan woningen van een type, om den kostprijs rendabel te maken. De tijd tot meer gemotiveerde bestrij ding van het voorstel van B. en W. ont brak aan adressant (het voorstel toch is gepubliceerd 15 Oct. en de Raad moest 19 Oct. besluiten) Daarom heelt ondergeteekende zich voorloopic moeten beperken tot het schrij ven van een Ingezonden stukje in het Leidsch Dagblad" van 17 October, dat adressant de vrijheid neemt uw College hierbij aan te bieden. Hij hoopt hiermede tijdig genoeg te zijn en vleit zich met de hoop. dat zijn grieven de volle aandacht van uw College mogen hebben. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Expeditiebedrijf H. J. de Vringer, Hoger- beetsstraat 4a, Leiden. Eigenaar: H. J. de Vringer, Leiden. Wijziging: P. M. van der Linden, Deutzstraat 4, Oegstgeest. Kappersbedrijf en sigaren winkel. Opheffing Filiaal Haarlemmer straat 127, Leiden, d.d. 12 Oct. 1931. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharma- cie de heeren K. Rosbergen (Boskoop) en P. van Goinga (Almelo) en voor het can- didaatsexamen Wis- en Natuurkunde, let ter F. de heer M. C. Lebret (Dordrecht). DE NIEUWE BRUG OVER DEN RIJN. Reeds eenige maanden is de firma Th. L. J. Zitman bezig met het plaatsen van den onderbouw voor de nieuwe brug, welke zal worden gelegd over den Rijn ten westen van de spoorbrug in de lijn Leiden Woerden. De pijlers en het landhoofd aan de zijde van den Morschweg zijn thans boven water en momenteel is men bezig met het slaan van een Larse-damwand aan de Haagweg-zijde rondom een put van 30 Meter lengte en 14 Meter breedte ten einde ook hier de fundeeringen en pijlers aan te brengen. Het bovendek van de brug zelve heeft een lengte van ongeveer 48 Me ter met een rijvlak van 6 Meter en ter weerszijden trottoirs van circa 2.40 M. De toeleidende wegen verbreeden zich naar de landzijden geleidelijk tot 10 M. De doorvaartwijdte van het hefbare ge deelte der electrisch gedreven balansbrug bedraagt 8 Meter bij een doorvaarthoogte van circa 2.20 Meter. Ook in het vaste deel bevinden zich verscheidene doorvaarten ter breedte van 7.80 M., doch deze zijn voor de scheepvaart van geen beteekenis door de laag op het water liggende spoorbrug. Het is moeilijk om zelfs maar bij bena dering te zeggen, wanneer de brug gereed zal zijn. Vooral in de komende maanden kan de vorst een stagnatie teweegbrengen, welke moeilijk van te voren te overzien is. Vermoedelijk zal binnen een maand de N.V. Wernink's Beton-Mlj. kunnen begin nen met het betonwerk. Eerst daarna kan de bovenbouw worden aangebracht, welke naar alle waarschijnlijkheid grootendeels gemonteerd hier ter stede zal worden aangevoerd. Het bestratingswerk geschiedt in eigen beheer door de gemeente. ONTVLUCHT PSYCHOPAATH GEPAKT. Gistermiddag werd door de recherche te Kerkrade gearresteerd een ontvluchte uit het Psychopathen-gesticht alhier. Deze persoon, die reeds geruimen tijd gezocht wordt, heeft zich aan verschillende dief stallen met inbraak schuldig gemaakt, ook aan die van de vorige week aan de Nieuwstraat te Kerkrade. Hij is ter be schikking gesteld van den commissaris van politie aldaar. „Tel." Geslaagd is voor het alhier afgeno men examen voor apothekers-assistent mej. M. E. W. van Oijen (Breda). Bij Kon. besl. van 1 October 1931 No. 63 is aan dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, vergunning verleend tot het aannemen van de versier selen van ridder van de Poolster van Zweden. GEBOREN: Johannes, z. van H. J. van Haarlem en B. Felix Douwe. z. van J. Zandstra en E. H. van der Starren. OVERLEDEN K. de Jong. zoon, 2 jaar M. J. Rosin- Planje, vrouw. 68 jaar. GEVESTIGD: M. Alter, Vreewijkstr. 4 J. J. v. Ame- rongen, L. Morschweg 45 J. H. Amme- raal, J. v. Gouyenkade 18 N. A. Th. G Arriëns, Schelpenkade 36 R. Baelde, dienstbode, Kraaierstr. 16 J. E. Beets, Burgsteeg 1 W. van den Berg. brood bakker, Oranjegracht 46 Chr. de Beurs, 1.1.-verpleegster, Oude Rijn 25 C. D. Binkhorst, Vree wijkstraat 6 H. V. Bloem, Haagweg 7a H. Timmer—Van Bloem, H. Rijndijk 24 E. Blok, Rijnsb.weg 18 L. den Blijker, dienstbode, Groenesteeg 48 G. W. Bolk, Schelpenkade 43 W. O. Bornhaupt, Steenstraat 42 C. J. de Bruijn en fam., depothouder, Breestr. 140 J. J. Claus, loodgieter, Apothekersdijk 8 W. J. C. Cohen, volontair auto-bedrijf Levendaal 132 G. Chr. Deters, dienst bode, Rijnsb.weg 111 J. J. P. C. F. van Dorssen, Witte Singel 85 K. L. A. Drenth dienstbode, Rapenburg 73a C. van Dui- venboden en fam., poetser N.ZH.T.M., Doelensteeg 12 C. Dutilh, Noordeinds plein 2a A. van Dijkhuizen, dienst bode, Nieuwe Rijn 80a Ch. Elias, Vree- wijkstraat 4 G. Elias, idem A. F. WeijnsElsenhans, Noordeinde 22 A. C. Fakkel, los werkman, Oranjegracht 51a E. M. S. Fischer, Donkersteeg 19 E. U. L. HugFrison en fam., Warmonderweg 41 J. R. Goddard, Gerecht 10 A. M. de Graaf en fam., scheepstimmerman, Pioenstraat 23a A. P. de Haan, Haven 34 W. F. de Haas, etaleur, Sophiastraat 45 D. M. Hartog, Rijnsb.weg 159 M. C. Heemskerk, dienstbode, Haagweg 59 J. W. de Heer. Donkersteeg 19 I. J. Heinich, dienstbode, Stationsweg 14 C. Hierneis, Witte Singel 8 H. W. Hoets, Papengr. 28 K. Hofmann, dienstbode, Zoeterw. Singel 99 E. P. G. van Veen van den Hoogen, Hoogewoerd 173 A. Hoogendoorn, Kaiserstraat 16 C. van Ingen en fam., controleur P.T.T., Stations weg 2 H. H. Jacobs, monteur, Haven 28a E. Janosch, dienstbode, Apothekersdijk 11a B. M. H. Kehl, Merelstraat 28 G. StuckmannKernenbach, huishoudster, Maredijk 93 G. Kleinveld, dienstbode, Hooigracht 4a F. C. Kleijn, Steenschuur 13 A. B J. Koch, Witte Singel 47 P. M. J. de Koek, Oegstgeesterlaan 16a N. Korenhof en fam., koopman, Oude Rijn 15 G. J. Kroon, betonwerker, Hooge woerd 14 H. J. van der Laan, Schelpen kade 35 W. J. A. van de Laar, onderwij zer. 3 Octoberstraat 8a L. G. H. Labber- ton. Witte Singel 11 J. A. Ligtenberg, verpleegster, Rijnsb.weg 10 P. Lopes Cardozo. Aloëlaan 5 R. A. Maas Geeste- ranus, Breestraat, Breestraat 33a M. Marold, dienstbode, Stationsweg 55 C. J. A. Matthes, Rapenburg 103 J. Menger dienstbode, Rijnsb.weg 29 H. Meijer, Noordeinde 52 J. G. Meijer en fam., groentenkoopman, Vischmarkt 19b H. J. Meijers, Merelstraat 6 J. C. A. Miete Rijn en Schiekade 42 F. van der Minne Rapenburg 127 A. A. H. Montagne, Ko- ninginnelaan 24 Z. C. Naaktgeboren, Rapenburg 121 A. S. J. M. Olthuizen, kantoorbediende, Stille Rijn 7 P. Otto, kleermaker, Meidoornstr. 14 I. Pikull, dienstbode, Morschstr. 23 B. van der Pluijm, winkelbediende, L. Rijndijk 96 A. Poortman, Haagweg 28 G. Post, dienst bode, Plantsoen 19 P. J. Ravensbergen, landarbeider, Koningstr. 15a C. P. Re- dert, Mariënpoelstr. 29 W. L. Kruithof- Van Renssen, Merelstr. 30 - Chr. de Roode en fam., schipper, Morschweg 126 A. P. van Rooijen, Zoeterw. Singel 53 F. J. Rüdiger, dienstbode. Breestr. 107 J. E. H Rutten, Schelpenkade 38 G. H. Rijkse en fam., gouv.-ambt., Fagelstraat 7 G. W. Saelman, banketbakker. Hooigr. 47a Chr. C. Scheele, dienstbode. Breestr. 127 - K. Schenk, filiaalhouder, Haarl.str. 67 E. Chr. Schimmelpenninck, Morschsingel 1 C. M. van Schreven, Vreewijkstr. 21 C. Schutz. Roodborststr. 36 L. Schweyer, reclameschilder, Nlc. Beetsstraat 52 H. D. J. Selief, Breestr. 122 I. Selier en fam., los arbeider, Kolfmakersteeg 20 M. A. A. Sinjorgo. Stille Rijn 7 E. H. Strumphler, Witte Singel 104 K. W. Ta conis, Mare 90 H. Tammen, dienstbode, Zonneveldstraat 15 C. M. Teljeur, onderwijzeres, Da Costastr. 44 H. St. Teijn, slager, L. Rijndijk 32 S. E. Tref fers. Rijnsb.weg 30 C. Vergeer-Trossel, Hoogewoerd 104 E. Velds, electrotech- nicus, Oegstgeesterlaan 18 J. A. Veth, Rijnsb.weg 159 W. H. Verkerk, Hooge woerd 14 K. J. W. Verwaijen, boeren knecht, Roodborststr. 37 H. E. Hen- drickxDeVooght, Garenmarkt 38 P. de Vries en fam., kok, Borgerstr. 3 J. C, de Vroom, Witte Singel 85 G. C. van der Wal, Schelpenkade 38 A. W. J. E. Waltheer, Terweepark 3 J. P. L. K. H. A. Wannijn, Lijsterstr. 15 C. M. Weenink. dienstbode, Steenstr. 1 F. Westerveld. J. v. Goyenkade 6 A. Wiggemansen, verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. M. Wil- lemsen. Vreewijkstr. 16 A. C. van Zon, Oude Vest 45. BINNENLAND. De regeering zal niet afwijken van haar handelspolitiek. (Binnenland, le Blad). Ingediend is een ontwerp tot wijziging der Postwet. (Binnenland, le Blad). De oppositie in de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft een nieuwe organisatie opgericht. (Binnenl^ le Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De N.V.V.-delegatie uit Indië terugge komen; een onderhoud met den heer Kupers. (Laatste Berichten, le Blad). VERTROKKEN. U. Bakker naar N.O. Indië J. J. Bau er naar Den Haag, A. v. Buerenstraat 62 P. Böhm naar Oegstgeest, Warmonder weg 28 L,. B. van Bommel naar N O. Indië A. Koppe-Brandt naar Voorhout, Heerenlaan 38 S. A. C. Feenstra-Crull naar Hilversum, Mauritslaan 30 Jhr. D. van Doorn naar Oost en West Souburg, Oranjeplein A 12 J. van Egmond naar Rijnsburg, Hofstraat 15 C. Chr. Mul der-Fontein en fam.. naar Katwijk, v. Melskade 83 L. Glatthaar naar Oegst geest. Pr. Hendriklaan 1. H. Groenendijk, Oegstgeest. Borneostr. 23. B. Grijssels n. De Bilt, Middellaan 13 R. Schachhuber -Hausner. naar Weenen J. G. B van Heek naar Weltevreden A. L. Heins n. Wassenaar, Pr. Frederiklaan p/a mevr. Kramer P. Hogeweg naar Leiderdorp, Hoogmadescheweg 22 N. H. Hoogduin naar Haarlem. Oranjeboomstraat 22 A. M. Janmaat n. Zoeterwoude. Weipoort B 6 M. B H. Ketelings naar Den Haag, Gouverneurlaan 636 J. Koning naar Amsterdam, Heerengracht 377 A. P. v. d. Kraan naar Geldermalsen J. J. van MensDe Lange. Utrecht, Hunzestr. 21. J. D. Lebret, Rotterdam. Stations weg 15b. O. R. Locker de Bruijne, Rot terdam Witte de Withstr. 10a. Th. A. G A. Louwerens en fam Amsterdam, Hoofdweg 398 II A. de Man. N. O.Indië E. F. D. van Mens. Utrecht, Hunzestr. 21. F. Monshouwer, Haarlem. Ver- spronckweg 106. L. Nüsgen Gladbeck, Sandstr. 15. D. H. Pieron. Heemstede, Heerenweg 109b. G. Post. Oegstgeest, Nassaulaan 5. M. Pront, Den Haag, BUITENLAND. Laval's bezoek aan Amerika. (Buitenl., le Blad). Het Chineesch-Japansche conflict. (Bui tenl. en Tel., le Blad). Ernstige ramp in Britsch-Indië. (Buitenl. Gem. 2e Blad en Tel., le Blad). Rijsw.plein 13. W. J. van der Reijden en fam., Amsterdam, v. d. Waalsstr. 23. P. de Roode en fam., Wassenaar, Katwijk- scheweg 28. W. J. Rooyakkers en fam., Oegstgeest, Weth. Spaargarenstr. 26. W. Ru ward. Katwijk, Zeehospitium. M. Schout. Vlissingen, Zwanenburgsche 5a. L. Siebert en fam.. Katwijk, Sluisweg 5. A. Siere en fam., Haarlem, Kanariestr. 70. J. M. van der Laken—Sieval en fam., Den Haag, Hollanderstr. 10. B. J. Slim- mers, Amsterdam, Vechtstr. 46hs. A. Strachoff, Eindhoven, Hotel Royal. T. Terlouw en fam., Krimpen a. d. IJssel, Tuinstr. 31. J. B. van der Tuin, Breda, Hendrikstr. 1. N. M. Tuinman. Goes, Oostwal 31. H. L. Velds. Den Haag. Kop- laan 24. J. M. van Vliet, Warmond, Zijleinde D 23. A. E. van Vlooten. Den Haag, Doomikschestr. 30. A. H. Chr. C. de Winter, Rotterdam. Bajonetstr. 40. J. RavensbergenDe Wit, Noordwijk, IJmuidenstraat. MINISTER RUYS' VERKLARING. De regeering zal nie'fc afwijken van haar handelspolitiek. In de Tweede Kamer heeft de minister president, de heer Ruys de Beerenbrouck, naar men weet, in antwoord op de inter pellatie-Van den Tempel o. a mede gedeeld, dat van de regeering een wets ontwerp te verwachten is dat verband houdt met de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen. Van zeer bevoegde zijde vernemen we thans, dat het doel van het door minister Ruys genoemde wetsontwerp zal zijn de regeering een wapen in de hand te geven bij buitengewone gebeurtenissen. Een wetsontwerp is in overweging, dat in de mogelijkheid voorziet bij wijze van nood maatregel bepaalde voorzieningen te tref fen. Hierin ligt reeds opgesloten, dat der gelijke voorzieningen steeds van tijde- lijken aard zullen zijn. Uitdrukkelijk werd ons verzekerd, dat de regeering zich zal blijven houden aan haar liberale vrijhandelspolitiek, waaraan ze zich internationaal heeft gebonden. In dezen crisistijd moet het als hoogst wenschelijk worden beschouwd, dat men in Nederland vasthoudt aan de tot dus ver gevoerde handelspolitiek. Men zal dan ook, zijn we wel ingelicht, van deze regeering geen wetsontwerpen, houdende invoerverboden of invoerbeper kingen, kunnen verwachten. (Hbld.) ERNST H. KRELAGE. Bedankt als voorzitter der Haarlemsche Kamer van Koophandel. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, deelde de voorzitter de heer E. H. Krelage mede, dat hij zich in Januari a.s. niet herkies baar zal stellen. Hij dankte voor het tijdens zijn tienjarig voorzitterschap in hem gesteld vertrouwen. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem en voorzitter van de afdee- ling „kleinbedrijf" der Kamer verklaarde hierna wegens de vele drukke werkzaam heden. die aan zijn beide functies verbon den zijn. zich eveneens niet meer herkies baar te stellen. WEDEROM OPLEGGEN VAN IJMUIDER TRAWLERS. Tengevolge van de minder goede uit komsten der trawlvisscherij in de laatste dagen, hebben eenige IJmuider reederijen besloten andermaal een deel van de trawlers tijdelijk in de haven van IJn- den te doen opleggen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1