BERICHT. to/ÜÏ de Bazaar in de herfstvacantie zal niet 8ellouden' S€ldt dit bezwaar dan DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG 7Z,l# Jaargang MAANDAG 19 OCTOBER 1931 No. 21958 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Drie provincies zijn vertegenwoordigd EEN WELGESLAAGDE SAMENKOMST Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Onze Winterdienstregeling van spoor-, tramwegen en autobussen wordt HEDEN bij de bezorging van ons Blad gratis aan alle abonné's zoowel in als buiten de stad aange boden. DE DIRECTIE. COLLECTE „ROODE KRUIS". De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 21 October e.k. een collecte zal worden ge houden vanwege de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Hij beveelt deze collecte bij de ingezete nen dringend aan en noodigt hen uit door het schenken van milde bijdragen, het goede doel en het ernstig streven der vereeniging krachtig te steunen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 October 1931. 6098 hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van A. van Soest, om vergunning tot het op richten van een sigarenmakerij in het perceel Groenesteeg No. 24, Sectie I No. 2309, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidén, 19 October 1931. 6097. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Het nieuwe orgel ingewijd. Gisteren is in het Volkshuis het nieuwe orgel der Ver. van Vrijzinnig Hervormden tijdens een plechtigen dienst, welke geleid werd door ds. K. H. Boersema, ingewijd. Dit nieuwe orgel, tot de aanschaffing waarvan kon worden overgegaan, dank zij de giften der gemeenteleden, beteekent wel een zeer groote en zeer belangrijke ver betering, vergeleken met het instrument, waarmede men zich tot nu toe behelpen fnoest. Leverancier is de firma C. C. Bender, Hoogewoerd 90, alhier, die het betrok van de N.V. Fabriek van kerk- en concertorgels H. Spanjaard te Amsterdam. De keuze is waarlijk een voortreffelijke geweest! Het is het kleinste formaat kerkorgel, gebouwd volgens het moderne „Unit" systeem en biedt in verhouding tot de grootte een maximum aantal combinatie-mogelijkhe den en geluidsvolume. Dit z.g. „electrisch" orgel met vaste combinatie-inrichting is verdeeld in twee klavieren en peda len en bevat 22 registers, benevens zwei- kast. De talrijke schakeeringen zijn opval lend, terwijl de diverse timbres bijzonder helder en schoon klinken. De „electrische vibrator" schenkt daarenboven nog de bijzondere bekoring, die ook eigen is aan de moderne concertorgels met hun „pneu matische vibrator". Opmerkelijk is nog de zeer correcte aanspraak. Een en ander kwam bijzonder tot uiting in de begelei ding en voorspelen der gezangen, alsmede in de soli, o.a. variaties op het bekende „Daar ruischt door de wolken" met tot slot de aanvang uit het „Offertorie" van Boill- man. gespeeld door een der directeuren der firma Spanjaard, de heer C. Verweys. De predikatie van dr. Boersema was geheel op het belangrijke feit der inwijding ge richt. Naar aanleiding van den 150sten Psalm sprak deze over het onafscheidelijk verband tusschen godsdienst en muziek, 't Was voor de Ver. van Vrijz. Hervorm- een heuglijke morgen. De mooie mu ziek. die dank zij de vele mogelijkheden in vollen riikdom nu stralen kan, zal on- tpgenzeggelijk tot de stemming tijdens de a>engten in hooge mate bijdragen! bazaar „clara dozy." vestigen de aandacht op een adver- t-emie in dit Blad, waarin de Dameskrans •Mara Dozy" meedeelt dat de Bazaar, die n] 510*1voorstelde te houden op 2022 ctober is uitgesteld tot 24 November. AJl°,rzaak van dit uitstel is de onverwacht JS«!?men moeilijkheid inzake de be- nikbaarheid van het Gymnastieklokaal Kaasmarkt. Het was gisteren voor de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant een ware hoogtij-dag. De j aarlijksche gemeentedag werd dit maal in Leiden gehouden en zoodoende waren velen opgekomen om dezen dag met elkander te vieren. Het kerkgebouw in de Pieterskerkstraat was dan ook geheel gevuld toen ds. L. Bonga, om half elf den kansel beklom tot het leiden der godsdienstoefening. Begonnen werd met het zingen van Gez. 23 vers 1, waarna het zangkoor, on der lieding van mevrouw van Leeuwen, het „Groote God wij loven U" op gevoel volle wijze vertolkte. Ds. Bonga sprak hierna naar aanlei ding van Joh. 6: 12: Vergadert de overge- schotene brokken opdat er niets verlo ren ga. Spr. teekende dat de waarde van de prediking van het evangelie van Jezus Christus, daarom van zoo groote kracht is, omdat Hij zijn woord met de daad heeft bekrachtigd. Ook door anderen wordt deze prediking vertolkt, maar de prediking door Nazareth onderscheidde zich door de directe eenvoudige toepas sing van datgene wat Hij beleed of be tuigde in de daad. Bij vele groote paedagogen en idealis ten is dikwijls de practijk zoo geheel an ders als de theorie. Bij Christus daaren tegen is de gedachte en de daad, de theo rie en de practijk onverbeterlijk aan elkander verbonden. In onze tekst, gaat het ook om de aan dacht, die Christus had voor het schijn baar waardelooze, de brokken, die weg geworpen zouden worden. Christus heeft heel zijn leven gezocht naar het waarde volle. Jezus zag daarbij niet alleen voor uit, maar ook terug, om heden, verleden en toekomst aan elkaar te verbinden, om het nieuwe een vaste basis te geven met de waarde van het oude. Spr. herinnerde daarbij aan Zacheus en Maria Magda- lena. Christus werkt de krachten door zijn daad. En ook wij hebben na te gaan, of ook wij in onze wereld en in ons eigen le ven, die opdracht vervullen, die in ons tekstwoord wordt vervat. Spr. schilderde, dat de wereld van onzen tijd in menig opzicht een ruïne is. Iedereen weet dat hij leeft in een verwar den en uit zijn evenwicht geraakten tijd. Wat vroeger zekerheid gaf, is door den grooten wereldoorlog ineen gestort. Daarbij zullen wij goed hebben te be grijpen, dat achter deze uiterlijke ver- brokkeldheid dezer wereld een geeste lijke ruïne zich bevindt. Wij zullen heb ben in te zien, dat het innerlijk met onze wereld en zijn menschheid niet in orde is, dat het idealisme verkeert op den rand van het bankroet. Spr. wees erop, dat wij niet bij de klacht moeten blijven staan; nóg is niet alles verloren, maar wij hebben te geden ken, dat onder de puinhoopen nog zijn verborgen, de resten van Gods liefde. Aan ons de taak ze te vergaderen en ze van den ondergang te redden. Wij zijn godsdienstig, alzoo spr., maar zijn wij er van doordrongen, dat wij als Christus hebben te betrachten het ver lorene te redden en den geestelijken on dergang van onze wereld te behoeden? Met klagen en zuchten wordt de wereld niet geholpen; één mogelijkheid tot red ding is daartoe, n.l. de liefde, die Chris tus bezat Bid en werk, want door biddend te wer ken en werkend te bidden zal het ver anderen. De gemeente van Christus op aarde, beleeft op het oogenblik een weinig roos- kleurigen tijd. We zullen daarom moeten beginnen met de werkelijkheid te zien en te erkennen. Ons past de ernst, maar niet de som berheid Uit het geloof de daad om dan te verzamelen de brokken, om het verlo rene te redden. Als wij daarbij op ons zelf zien, bemerken wij vaak, dat het bij ons ook een ruïne is. Waar zijn ze gebleven de idealen, die wij in onze jeugd gemaakt hebben? Daarom zullen wij niet neder zitten bij de pakken, maar uit de oude ruïne het nieuwe huis weer optrekken. Straks vraagt de Heere de talenten en vraagt wat wij met het leven gedaan heb ben. Ons antwoord moet dan zijn: Vader ik heb het liefgehad ook toen de stormen beukten, want het was het Uwe. Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb het geloof behouden. Dat woord predikt onze moeilijke, maar ook heerlijke taak tegenover de wereld, de kerk en onszelf. Staande werd gezongen Gez. 35: 1, waarna de heer Van den Berg nog een korte orgel-solo speelde. Nadat alle Leidsche leden en belang stellenden het kerkgebouw hadden verla ten, werd een welkomstwoord gesproken door-den voorzitter der Permanente Com missie, dr. H. F. Fleischer. Spr. herinnerde er daarbij aan, dat eerst het plan was geweest om in Vlissingen samen te komen, maar dat door gewijzigde omstandigheden Lelden als zoodanig werd gekozen. Het verheugde spr., zooveel bekende gezichten voor hem te zien en hij sprak den wensch uit, dat allen een goeden dag mogen beleven, daartoe strekkende, dat het gemeente leven weer bij vernieuwing versterkt moge worden. Met het zingen van Gez. 76: 1 beëindigde spr. zijn toespraak. De middagsamenkomst, die te half drie aanving, werd geleid door zuster M. Ens, alg. secretaresse van de Gemeentedag- Vereeniging, die een inleiding hield over „Aanraking met Buitenlandsche Doops gezinden". Spr. begon met erop te wijzen, dat dit in vele opzichten een persoonlijk woord zal zijn over haar buitenlandsche reizen. Spr. brengt het eerst in herinnering den Gemeentedag in 1920 te Lunteren. Hier werd Ruslands nood, door Russische broe ders bekend gemaakt in Holland, waaruit voortsproot de vestiging van het emigran ten-bureau te Rotterdam. Vanaf dit oogenblik, en ook door het tegenbezoek, dat gebracht werd, werd het contact veel levendiger. Er zijn groote verschillen, maar dat is geen wonder, want het ge meente-leven heeft zich volgens geheel andere inzichten ontwikkeld. Op zeer onderhoudende en interessante wijze vertelde spr. achtereenvolgens van haar bezoekreizen op het wereldcongres te Danzig; de conferenties in Ludwichsha- fen; de Russische vluchtelingenkampen en haar bezoek in den Paltz en Zuid- Duitschland. Aan het slot van haar causerie, hield spr. een warm pleidooi voor de Gemeente- dag-Vereeniging, speciaal wat haar werk in de Russische vluchtelingenkampen be treft. Eenige "toekomstmogelijkheden werden door spr. nog besproken, evenals de red ding van onze broeders in Rusland. Die taak te volbrengen, aldus spr., zij ons ernstig streven. Laten wij eendrachtig samenwerken om een zegen te worden voor de wereld. Bij monde van dr. Fleischer werd spr. bedankt voor haar werk, dat zooveel in teressants bevatte. Op voorstel van dr. Fleischer werd een collecte gehouden voor het werk in de Russische vluchtelingenkampen. De middagbij eenkomst werd opgeluis terd door solo-zang. Nadat de thee was geserveerd, ging men groepsgewijze naar den Hortus, waar men onder leiding van den hortulanus, den heer Veendorp een rondwandeling maakte Om 6 uur arriveerde men weer in 't kerkgebouw waar de gemeenschappelijke broodmaaltijd werd gebruikt. De dag werd gesloten met een wijdings- dienst, die te half acht aanving. Opgevoerd werd een religieus spel ge schreven door ds. Bonga naar gegevens van het sprookje van Andersen. „De ge schiedenis van een Moeder". Het spel bestaat uit zes tafereelen, die worden voorafgegaan door een proloog. Elk van de tafereelen wordt door een spreker ingeleid en door gezang van een dubbelkwartet besloten. De inhoud is in het kort het volgende: Een moeder wier kind haar door den dood in ontroofd, tracht den vluchteling te achtervolgen ten einde haar bezit te rug te eischen. Om den juisten weg te vinden en de woning van den Dood te bereiken, heeft zij de hulp noodig van den Nacht, een Doornstruik, een Meer en een Wachteres, die allen van haar een offer vragen, dat zij gewillig brengt, waar de planten en bloemen van de menschen- levens staan, tracht zij te verhinderen, dat de Dood het levensbloempje van haar kind ontrukt, door hem te dreigen, dat zij dan andere planten zal ontwortelen. Hij toont haar dan in een put de toe komst van twee kinderlevens, waarvan het eene gelukkig, het andere rampzalig zal zijn en zegt dat één van die beide het lot~is van haai- eigen kind, zonder echter nader aan te duiden, welk van die beide levens dat van haar jongske is. In haar onzekerheid leert nu de moeder bedenken dat haar gebed om het behoud van haar kind misschien niet het heil van haar lieveling dient, en zij leert gelooven in Gods liefde en berusten in Zijn wil. Ds. Bonga heeft het spel geschreven in rijm .en rythme en vervulde zelf de rol van den spreker. Elk tafereel werd muzi kaal ingeleid door Han Zirkzee, die ook aan de proloog een voorspel liet vooraf gaan. Er was geen ander décor dan een een voudig gordijn, dat een stemmigen ach tergrond vormde. Alleen de symboliek van het kleed der spelers kwam de phantasie te hulp. We volstaan met te vermelden, dat het spel diepen indruk op ons gemaakt heeft en dat het een waardig slot van een goe den dag is geweest. Ds. Fleischer, die het slotwoord sprak, dankte allen, die op eenigerlei wijze dezen dag hadden gemaakt tot één die nog lang voort zal leven in de gedachten van velen om te besluiten met een gedeelte voor te lezen uit de Bergrede, Mattheus 5. Besloten werd met het zingen van Gez. 120 vers 1 en 4. Ds. H. j. KOUWENHOVEN Dzn.t Wijlen ds. Kouwenhoven. In den ouderdom van ruim 69 jaar is gistermorgen te Amerongen, waar hij eenige predikbeurten zou vervullen, over leden ds. H. J. Kouwenhoven Dzn., sinds 1 April van het vorige jaar emeritus predikant der Geref. Kerk alhier en daar na woonachtig te Oegstgeest. Ds. Kouwenhoven werd 25 December 1862 te Delft geboren, bezocht het stede lijk gymnasium aldaar en de theologi sche school te Kampen en was reeds op ruim 21-jarigen leeftijd candidaat in de theologie. Dat de Kerken eerst wat huiverig waren om een zoo jeugdigen candidaat te be roepen, laat zich begrijpen. Maar nadat hij een roeping had opgevolgd en den dienst aanvaard te Schoonebeek (Dr.) op 1 Februarie 1885, bleek het al spoedig, dat deze jonge man met voortreffelijke gaven van hoofd en hart was toegerust en zich met grooten ijver en warme liefde aan die roeping gaf. Geen wonder, dat de eene Kerk na de andere het oog op dezen be gaafden Dienaar vestigde. Op 18 December 1897 verwisselde hij zijn eerste stand plaats met Zaamslag (Zeeuwsch-Vlaan- deren) waar hij tot 1892 verbleef. In Juli van dat jaar deed hij zijn intrede te Voorschoten; in 1894 te Groningen en tenslotte op 26 September 1899 te Leiden als opvolger van ds. van Proostdij. Ruim dertig jaar lang heeft ds. Kouwenhoven in onze stad zijn zegenrijk werk mogen verrichten. Met ingang van 1 April 1930 werd hem op zijn verzoek eervol emeri taat verleend en de geweldige belangstel ling bij en na zijn afscheidspredikatie heeft bewezen, dat hij bij zijn gemeente uitermate bemind was. En dat kan bij een zoo hooge opvatting van het herder^ lijk ambt geen verwondering wekken. Op het gebied van de zending en der chris telijke school in het algemeen heeft ds. Kouwenhoven veel tot stand gebracht. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar de theologische school te Kampen waarvan hij gedurende een reeks van jaren curator was. In de 30 jaren dat ds. Kouwenhoven de Gereformeerde Kerk in onze stad diende kwam in 1905 mede onder zijn leiding, de ineensmelting tot stand van de drie Gereformeerde Kerken, A. B. en C. Met de overleden predikanten Ru dolph en Wisse richtte hij de Leidsche Kerkbode op, waarvan hij vele jaren de eindredacteur was. De Gen. Synode van Middelburg in 1896 benoemde hem tot deputaat ter opwekking van den zendingsijver in de drie Noorde lijke provincies. Dank zij eendrachtige samenwerking tusschen Hervormden en Gereformeerden zag de ontslapene in 1919 zijn initiatief om alhier te komen tot een Chr. H.B.S. met goeden uitslag bekroond en mocht hij deze inrichting openen. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum werd ds. Kouwenhoven benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van zijn verdere functies noemen wij nog slechts die van voorzitter van de com missie voor stadsevangelisatie en van den Geref. Jeugdraad. Met ds. Kouwen hoven is een man heengegaan van veel zijdige verdiensten, wiens naam nog lange jaren met groote eere zal worden genoemd. Hij rus te in vrede Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmiddag om 3 uur op de begraafplaats „Rhijnhof" worden ter aarde besteld. ENGLISH ASSOCIATION. De Leidsche afdeeling van deze vereeni ging begint a.s. Vrijdagavond het winter seizoen met een voordracht van mej. He- loise Russell-Fergusson, getiteld: „Liederen van de Hebridische Eildanden." Mej. Russell is geboortig uit het Schot - sche hooggebergte en daardoor ten nauw ste verbonden aan de folklore en de lie deren die zij vertolkt. Zij kent de taal van dat eigenaardige, oeroude volk en heeft zich geheel in den geest dier eenzame eilanden ingeleefd. De eilandbewoners dragen haareen warm hart toe en be schouwen haar als een uitstekende ver tolkster van hun overleveringen. Zij bege leid de liederen op haar kleine Keltische harp en geeft nadere bijzonderheden over alles wat zij zingt. Sommige van de lie deren zijn meer dan duizend jaren oud. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie der afdeeling in dit nummer. BINNENLAND. De gewestelijke Doopsgezindendag is gisteren hier ter stede gehouden. (Stads nieuws, le Blad). In den ouderdom van 69 jaar is overleden ds. H. J. Kouwenhoven Dzn., emeritus-predikant der Geref. Kerk te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De Tweede Kamer over het beleid van het Kabinet Ruys de Beerenbrouck. (3e Blad en Binnenl., 3e Blad). De plannen van de Vara voor het aan staande seizoen. (Binnenland, 3e Blad). Moties van het Kon. Ned. Landbouw- Comité inzake steun aan den suikerbieten teelt en aan het landbouwbedrijf. (Land en Tuinbouw, 2e Blad). Tegen verdachte M. in het Majellakerk- drama is levenslange gevangenisstraf ge- eischt. (Rechtzaken, 3e Blad). Fraude bij den Pensioenraad te 's-Gra- venhage, door middel van blanco post cheque-formulieren; er is minstens 25 duizend gulden verduisterd. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. De groote uitvinder Thomas AIva Edison is gistermorgen overleden. (3e Blad). Het ChineeschJapansche conflict. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Duitsche leden der Fransch-Duitsche commissie. (Buitenl. le Blad). De bekentenis van Matuschka over zijn treinaanslagen. (Buitenl. Gem., 2e Blad). LEIDSCHE H. B. S.-VEREEN1GING DE TREKVOGELS. Deze vereeniging hield Zaterdagavond in het Nut een filmavond, die zeer geslaagd mag heeten. Om circa kwart vóór acht opende de voorzitter, de heer Bon den avond met een kort welkomstwoord, waarna met het pro gramma werd aangevangen, allereerst een kijkje in oude Engelsche plaatsen. Daarna werd een oogenblikje gepau zeerd en vervolgens overgegaan tot de hoofdfilm van den avond n.l. „Nobile's Noordpoolvlucht". Deze buitengewoon mooie film viel zeer in den smaak. Het filmgedeelte werd besloten met een dolle klucht getiteld: „Bacillenvrees", waarom smakelijk gelachen werd. Na de film werd nog een uurtje gedanst, waar na de aanwezigen voldaan naar huls terugkeerden, nadat de voorzitter den avond om kwart over elf had gesloten. Foto Bleuzé. Zaterdagmorgen was het standbeeld van Boerhaave goed en wel op zijn plaats van bestemming gearriveerd en onze fotograaf was er vlug bij om het beeld in zijn nieuwe omgeving te vereeuwigen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1