Electrouix BINNENLAND. KERK- EN SCHPDI NiFJ'WS thans reeds RECHTZAKEN. UIT DE RIJNSTREEK. BURG. STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL HET BUITENLANDSCH BELEID. TELEURSTELLING OVER HET WERK VAN DEN VOLKENBOND. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het 3e hoofdstuk der begrooting inzake het buitenlandsch be leid der regeering. Wij ontleenen hieraan dat vele Kamerleden uiting gaven aan hun teleurstelling over de resultaten van het werk van den Volkenbond. Vele drongen sterk er op aan dat de regeering alles zal doen wat mogelijk is om elk uitstel van de ontwapeningsconferentie tegen te gaan. Vrij algemeen onderschreef men de woor den van lof, ten aanzien van het petition nement der Nederlandsche dagbladen ge uit. Sommigen meenden echter, dat van de in dat petitionnement vervatte woorden meer invloed te verwachten zou zijn ge weest. indien ons land ook door het ver richten van een daad op den weg der ont wapening ware voorgegaan. Inmiddels is niet minder noodzakelijk dan het tot stand komen van een samen werking op politiek gebied een verbetering van de economische verhoudingen. Wil zulk een verbetering tot stand komen, dan zal allereerst de regeling der herstelbeta lingen aan een grondige herziening moe ten worden onderworpen. De Regeering zal zooveel mogelijk hebben toe te zien, dat er geen economische overheersching komt, welke voor het bedrijfsleven gevaar ople vert. Verscheiden leden waren van meening, dat een belangrijke verlaging van de thans in vele landen bestaande protectionistische of zelfs prohibitieve tarieven zou leiden tot een ontspanning, veroorzaakt door verruiming van afzetgebied voor de vele bedrijven, die behoefte hebben aan export om zich staande te kunnen houden. Inzake de besprekingen met België wer den tal van vragen gesteld, die juist dezer dagen in de Kamer door den minister zijn beantwoord. Van vele zijden werd met ernst er tegen gewaarschuwd, dat de Regeering zich niet wederom blnde aan een verdrag, dat ern stig gevaar loopt door de Volksvertegen woordiging te worden afgewezen. Andere leden zouden gaarne van de Regeering vernemen, of naar haar mee ning van het aanknoopen van regelmatige handelsbetrekkingen met Rusland het ves tigen van een handelsdelegatie in Indië het noodwendig gevolg zou zijn. In ver band met deze beschouwingen werd nog opgemerkt, dat het onderhouden van han delsbetrekkingen met Rusland ook van zuiver economisch standpunt bezien niet ongevaarlijk is. Gevraagd werd, hoe het staat met de vaststelling van quota volgens de in 1925 tusschen Nederland en Duitschland geslo ten handelsovereenkomst. Gaarne zou men worden ingelicht om trent de onderhandelingen met betrekking tot onzen uitvoer van kolen. Met name zou men wenschen te vernemen, welk resul taat de met Frankrijk gehouden bespre kingen hebben opgeleverd, en hoe het staat met de onderhandelingen, te Londen tusschen vertegenwoordigers van Neder land, Frankrijk, België, Duitschland, Polen en Checho-Slowakije gevoerd. Wat zal er gebeuren vroeg men als Nederland geen voldoende afzetgebied voor zijn kolen meer kan vinden? Moet dan niet een concurrentiestrijd worden gevoerd, waardoor onze mijnen gevaar loopen. omdat Duitschland tot eiken prijs moet uitvoeren en in nog moeilijker posi tie zullen geraken? Andere leden stelden de vraag, of kar- telleering hier wellicht uitkomst zou kun nen brengen. Bij de behandeling van het mde hoofd stuk der Rijksbegrooting voor het loopende dienstjaar heeft de Regeering medege deeld, dat aan het heffen van dubbele be lasting van hen. die in Nederland wonen en in Duitschland werken, door het tot stand komen van een desbetreffend ver drag spoedig een eind zou kunnen komen. Naar men had vernomen, duurt deze dub bele belasting echter nog steeds voort. Gaarne zou men hieromtrent de noodige inlichtingen ontvangen. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL EN ONDERWIJZERS. Zaterdagmiddag zijn in 15 plaatsen van ons land openbare vergaderingen gehou den van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheids-perso- neel (A.C.OP.). Op al deze bijeenkomsten is scherpe critiek geoefend op de in de millioenennota voorgestelde korting op de salarissen der Rijks-ambtenaren en der onderwijzers voor de komende drie jaren. Betoogd werd .dat de positie van deze gesalarieerden nog steeds zeer slecht is, mede doordat de algemeene levens standaard jaren lang is gestegen en eerst in den allerlaatsten tijd weer een dalende beweging vertoont. Afgekeurd werd, dat de geboekte overschotten van de Rijksfinan ciën eenzijdig besteed werden om belastin gen te verlagen en de Staatsschuld te ver minderen. De sprekers constateerden, dat de Nederlandsche Rijks-ambtenaren en onderwijzers bereid zijn indien de eco nomische toestand van het land diteischt offers te brengen tegelijk met het ove rige deel van het volk, doch zij wenschen niet als afzonderlijke groep met de gevol gen der crisis te worden belast. GENERAAL SMUTS IN DEN HAAG. Zaterdagochtend is, generaal Smuts, die eenige maanden in Europa vertoeft, in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel des Indes. In den loop van den ochtend bracht hij een bezoek aan het Vredespaleis, terwijl later de Zuid-Afrikaansche gezant, de heer D. J de Villiers, te zijnen huize een lunch gaf ter eere van generaal Smuts. S. KOSTER t Zaterdag is te Llmuiden overleden de heer S. Koster, sedert de oprichting in 1920 directeur van de Vereenlgdc Exploi tatie Mij. en eerder directeur van de Vis- scherij-Mlj. „Shamrock", welke in de V. E. M. werd opgenomen. Hij was lange jaren lid van het plaatselijk bestuur der N. en Z. H, Reddingmaatschappij. DE V.A.R.A.-PLANNEN. Oprichting van een Philharmonisch Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Zaterdagavond heeft de heer Zwertbroek secretaris van de VA.R.A. door de micro foon mededeeling gedaan van groote win terplannen, die deze omroepvereeniglng gesmeed heeft. Wij deelen daar uit mee, dat de arbel- dersomroep een Vara-Philharmonisch or kest opricht, bestaande uit 40 45 man, onder directie van Hugo de Groot. Ook gastdirigenten zullen voor den lessenaar komen. De kern van dit orkest zal ge vormd worden uit leden van het huidige Vara-orkest, dat reeds voortreffelijke krachten bezit. Intusschen zullen ook de groote Nederlandsche orkesten door de microfoon te hooren zijn. Vervolgens heeft de Vara zich in ver binding gesteld met den Bond van Ar beiders zangvereenigingen voor het uit voeren van koorwerken. Opera's zullen voortaan alleen van de studio uitgezonden worden. Dan zullen er concerten gearran geerd worden in samenwerking met de Ned. Ver. voor Hedendaagsche Muziek. Voortgezet worden de uitvoeringen van de Volkszanggroep onder leiding van Piet Tiggers. Tenslotte speciale gramofoon- plaat-uurtjes. Ook aan tooneel, hoorspel, declamatie etc. zal de noodige aandacht worden be steed. Volgens de heer Zwertbroek liggen reeds ruim 100 stukken op uitvoering te wachten. Vanwege de Soc. Radio-Volksuniversiteit zullen 468 lezingen worden gehouden. Voorts staan 260 voordrachten van so cialistische poëzie en prozastukken op het programma. Op het gebied van de kleinkunst wil de Vara ook iets eigens brengen. Men heeft nl. bemerkt dat de gangbare humoristen niet algemeen in den smaak vielen. Voor dit doel zijn 260 levensliedjes gezocht of in den maak, In verband met een 5-jarenplan, dat de Vara op touw zet zijn f. 10.000 aan prijzen beschikbaar gesteld over de ver schillende jaren te verdeelen. Zoo zullen prijzen uitgeloofd worden van f. 500 f. 250 en f. 100 voor een radio-too- neelwerk; prijzen van f. 1500, f. 1000 en f. 500 voor een socialistisch oratorium, opera of operette; en f. 500 f. 250 en f, 100 voor een koorlied. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij de scheepswerf en machinefabriek ,,De Liesbosch" te Utrecht zijn vijftig ar beiders ontslagen. UIT NED. OOST-INDIE. DE BEGROOTING. f. 59 Millioen aan gewone uitgaven moet worden bezuinigd. SOERABAJA, 17 Oct. (Aneta). Het „Soer. Handelsblad" verneemt, dat volgens het oordeel van de Begrootingscommissie voor 1932 alsnog f. 59.000.000 aan gewone uitgaven moet worden bezuinigd. Voorge steld wordt deze 59 millioen als volgt te verdeelen: pensioenen 13 millioen, ver lofssalarissen en overtochtskosten 1 mil lioen, uitkeering aan locale ressorten en zelfbesturen 10 millioen, onderwijssubsi- dies l'lt millioen, andere uitgaven 16 mil lioen, bezoldigingen 6V2 millioen, leger en marine 12 millioen. In de jaren 1933 t.m. 1935 zullen verdere bezuinigingen worden doorgevoerd. De bezoldigingen zullen in 1935 nog 13 mil lioen gulden worden teruggebracht. De Begrootingscommissie geeft de vol gende suggesties; inkrimping van de Re kenkamer, vermindering van de uitgaven van het commissariaat voor Indische Za ken. wijziging van de werkmethoden van den Volksraad en het College van Gede legeerden, inkrimping van het kadaster, herziening van de weeskamers, versobe ring van de gevangenisbedrijven, nivel leering en korting van de pensioenen, sta king van de uitzending en opleiding voor den Indischen dienst, stopzetting van den aankoop van particuliere landerijen, her ziening van de uitkeering aan locale res sorten, samenwerking tusschen den dienst van Volksgezondheid en den Militair Ge neeskundigen Dienst, inkrimpingen bij de Burgerlijke Openbare Werken, beperking van groote werken en het asphalteerings- plan, benevens inkrimping van de Gouver nementsmarine. Aldus wordt gehoopt voor 1932 de vol gende bezuinigingen te verkrijgen: Afdee- ling I f. 248.000, Justitie f. 2.000.000, Finan- ciënf. 1.000.000, pensioenen f. 13.000.000, uitzendingskosten f. 500.000, Binnenl. Be stuur, f. 18.300.000, Onderwijs f4.500.000, Geneeskundige Dienst f. 1.600.000, Land bouw f. 500.000. B. O. W. f10.300.000, Gou- vernementsbedrijven f. 375.000, Oorlog f. 5.000.000, Marine f. 10.400.000, totaal alle afdeelingen f. 67.768.000. Bij den Volksraad zal in 1934 de bezuiniging bedragen f. 310.000 en in 1935 zelfs f. 360.000. Al deze suggesties zullen nog met de be voegde autoriteiten worden besproken. NED riERV KERK. Beroepen; te IJmuiden-Oost, A. A. Wild schut, te Rilland-Bath. Aangenomen: naar Giethoorn (toez.) A. de Meijere, cand. te Soestduinen. Bedankt: voor Veenendaal, Ph. J. Vreug- aenhil, te Gorinchem; voor Kampen, W. Rijnsburger, te Polsbroek en Vlist; voor Delfzijl, J. R. Wolfensberger, te Cubaard; voor Schalkwijk, S. Goverts, te Gameren. DIETSCH STUDENTEN VERBOND. Het hoofdbestuur van het Dietsch Stu denten Verbond heeft voor het jaar 1931 1932 het volgende programma opgesteld: Het 16e Dietsch Studenten Congres zal dit Jaar worden gehouden te Leuven, en wel van 19 tot 22 Maart 1932. Hieraan zal voorafgaan de derde Dietsch Academische Leergang, welke zal plaats hebben van 1419 Maart te Am sterdam voor alle faculteiten en in Wa- geningen Tenslotte werd besloten om, gezien de successen van de Eerste Delta-conferentie te Nijmegen in het afgeloopen jaar, deze ook thans weer te doen plaats vinden en wel van 15 tot 19 December a.s, te Utrecht. RECLAME. - De kwaliteitsrstofzuiger met wereldreputatie vanaf 1 fn Huurkoop vanaf If f 4.50 per maand i t se Alom verkrijgbaar. Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland. 5070 HET DRAMA OP DE MAJELLAKERK TE AMSTERDAM. Levenslange gevangenisstraf geëischt. Zooals wij Zaterdag nog in een deel van onze oplaag hebben kunnen melden is tegen verdaente M„ inzake het drama op de Majellakerk te Amsterdam, levens lange gevangenisstraf geëischt. De officier van justitie herinnerde in zijn requisitoir aan de verzekering van f. 50.000, welke door verd. was afgesloten op zijn knecht. Welke bedoeling had hij daarmede? Iedere leidekker kon Arkenbout vervan gen. Schade zou verd. dus niet ondervin den als A. kwam te overlijden. Het was hem kennelijk te doen om geld uit de zaak te slaan. De jaarlijksche premie be liep bijna f. 3000. Om een bedrijfskapitaal bijeen te krijgen zooals verd. voorgaf te hebben willen doen zou hij 6 a 7 jaar hebben moeten storten. Er waren vluggere en goedkoopere manieren ge weest om bedrijfskapitaal te krijgen. Het belang dat verd. bij de verzekering had, was de spoedige dood van Arken bout, want het premiebetalen viel verd. ook zéér zwaar. Verdachte was steeds zeer slecht bij kas, maar vlak voor het gebeurde in den Majellatoren betaalde verd. de laatste achterstallige premie. Voorts voerde verd. aan, dat hij betaald had, omdat de direc teur van de verzekeringsmaatschappij hem op de tram niet had gegroet. Verd. was zelfs zóó slecht bij kas, dat hij goederen moest beleenen om de vijfde maandpremie te kunnen betalen. Verd. gaf voor, dat hij goederen had beleend om Wessendorp te helpen. Vlak vóór het ongeluk gaan verd. en Wessendorp notities maken van wat zij in die dagen deden. Vreemd noemde de officier het. dat ook Wessendorp notities j ging maken In de notities is geknoeid. Hierop besprak de officier uitvoerig het gebeurde op den dag van het misdrijf. Op 29 Maart 1929 is verdachte met Arkenbout de wenteltrap in den toren opgegaan. Om- wonenden hebben verd. pertinent her- kend boven bij het luik van den koepel. Verd. is eerst het luik binnengegaan, daarna Arkenbout. Vlak bij het luik is, volgens deskundige verklaringen, Arken bout doodgeslagen. Verdachte is later al leen het luik weer uitgekomen. Later, toen Wessendorp tegen verdachte zei dat Arkenbout doodgevallen was, ant woordde verd.: „Als je zegt, dat ik op den toren geweest ben. ga je er aan; als je zwijgt krijg je het beter dan ooit te vo ren." Verd. is daarna naar de pastorie ge gaan, doch het is onjuist, dat hij daar langen tijd was toen Wessendorp kwam zeggen, dat er een ongeluk was gebeurd. De verklaringen van verdachte zijn niet alleen onderling verschillend, maar wor den alle door getuigenverklaringen weer legd. Herhaaldelijk poogde verdachte door middel van briefjes met mooie beloften, getuigen a décharge te maken, die zouden moeten verklaren, dat zij met hem vóór de kerk hadden staan praten. Verdachte kwam steeds met nieuwe verklaringen, zoo beschuldigde hij Wessendorp, dat deze. Arkenbout had neergeslagen. Hij had dit echter beweerde hij niet eerder dur ven zeggen, omdat hij bang was voor Wessendorp. Later schreef verdachte zelfs, dat Wessendorp hem in dronkenschap den moord had bekend. Maar waarom, zoo vroeg de officier, heeft hij deze bijzon derheid niet direct gezegd? Direct na het overlijden is hij naar de verzekering- maatschappij gegaan om zijn uitkeering van f. 50.000 in orde te brengen, ook dat pleit tegen hem, die beweerde zoo onder den indruk te zijn van den dood van zijn „vriend." Merkwaardigzijn ook de notities over de uitkeering, waaruit blijkt, dat Wessen dorp f. 1000 heeft gekregen op denzelfden dag, dat verd. het geld van de verzekering ontving. Er was voor hem echter aller minst reden om „den moordenaar van zijn vriend" f. 1000 te geven en zijn loon te verhoogen. W. vroeg steeds geld aan ver dachte, was brutaal tegen hem, en werkte weinig of niet. Spreker noemde de geheele houding van verdachte die van een in het nauw ge dreven moordenaar. Na het gebeurde met Arkenbout poogde verdachte weer een verzekering te sluiten op zijn knecht Hampe, voor een bedrag van f. 800.000, zegge acht toni Deze ver zekering mislukte echter gelukkigerwijze, de politie werd in de zaak gemengd. Toen hij de eerste maal f. 50.000 ver kreeg maakte hij plannen om 8 ton mach tig te worden, wéér verkeerde een men- schenleven in gevaar. Verdachte is een gevaar voor de samenleving; van het huis van bewaring uit bedreigde hij Wessen dorp nog met moord. Spr. meende daarom levenslange ge vangenisstraf te moeten elschen. Mr. Kokosky zeide dat het bewerken van getuigen, zooals verd. deed, hoogst af keurenswaardig is. Daaruit volgt echter niet dat hij de dader is, doch dat hij niet langer weet, hoe hij zich moet verdedigen tegen de handelingen van Wessendorp. Steeds legt verd. er den nadruk op, dat hij onschuldig is. Het zwakke punt in het requisitoir is, dat de Officier niet de mo gelijkheid overweegt, dat Wessendorp de daad gepleegd heeft op instigatie van verdachte. Uitvoerig belichtte pl. de verklaringen van Wessendorp, die aanvankelijk zou hebben gezwegen voor de tamelijk ge ringe belooning, voorafgegaan door be dreigingen van de zijde van M. Deze moest toen de beschuldigingen van Wessendorp steeds krachtiger werden, natuurlijk zijn verklaringen steeds wijzigen. Ook de ver klaringen van Wessendorp kloppen niet. Tusschen den dood van Arkenbout en de verzekering mag niet zonder meer zooals de Officier doet verband worden gelegd, er Is hier naar pl.'s meening sprake van een coïncidentie. De premiebetaling geschiedde, omdat verd. werkelijk bang was, dat zijn verzekering hem anders zou royeeren. Uitvoerig gaat pl. hierop de verschillende notities na. Komende tot de verklaringen van de juffrouw, die in de nabijheid van den toren woont en die verd. bij het luik zou hebben gezien, noemde pl. deze onaannemelijk: een po- lltie-agent, die naast de juffrouw had ge staan, kon verd. absoluut niet herkennen. Nogmaals wees mr. Kokosky er met klem op, dat z.i. Wessendorp verd. volkomen in zijn macht had, daarom gaf hij W. geld, een positie en een auto. In deze geheele zaak bestaat twijfel. Pl. wilde de rechtbank afvragen of het voor haar een volkomen vaststaand feit is, dat verd. de daad heeft gedaan. Naar de mee ning van mr. Kokosky mag men niet het requisitoir volgen. Verd. Is misschien on schuldig en daarom mag hij niet veroor deeld worden. Spr. hoopt, dat er ook bij de rechtbank twijfel is gewekt en dat vrij spraak zal volgen. Uitspraak 30 October, te 10 uur voor middag. ALPHEN. Aanbesteding. Door den bouwkundige G. W. Vis alhier werd namens den heer L. E. Loth, arts te Woubrugge aanbesteed het bouwen van een villa aldaar. De uitslag is als volgt: Perc. 1. Graaf- metsel en betonwerken: D. Donker Alphen f.6969; Johs. Moree, Woubrugge f.8222. Perc. 2 Timmer- en ijzerwerken: A. v. Dam Alphen f.7470; A. Bik, Rijnsaterwoude f.7490; G. de Raat, Alphen f.7750; R. A. Meijer, Koudekerk f.8700: Gebrs. Stlgter, Woubrugge f.10498. Perc, 3, Perceelen 1 en 2 tezamen: C. de Raat, Alphen f. 14546; v. d. Bregge, Boeree en van Wingerden, Nieuwveen f. 14589; S. en H. J. Strijk, Rijpwetering f. 14888; C. M. Deerenberg, Alphen f. 15075; J. Vonk Alphen f. 15100; Joh. Moree, Woubrugge f. 15612; Smit en Wentink, Alphen f. 16989; Wed. C. Langhout, Oude-Wetering f. 18498; J. Zoet, Oude-Wetering f. 18560. Perceel 4. Lood- en Zinkwerken enz.: C. Slin gerland, Woubrugge f.750; Firma Ponsloen en Zn., Alphen f. 990; J. J. Bonte, Alphen f. 1178. Perc. 5. Electr. geleidingen enz.: A. Vermaas, Woubrugge f. 165; C. Slinger land f.245; Firma Ponsioen en Zn. f.325: J. J. Bonte f.495. Perc. 6. Glas-, verf- en behangwerken: A. Buis, Woubrugge f. 1580 H. Taberne, Alphen f.1987; C. den Uijl, Alphen f. 1995; C. Wijsman, Woubrugge f. 2i00; W. v. Diest, Alphen f.2540; HL, Bauer, Alphen f.2945. Massa. Alle percee len te zamen: Bontenbal en van Mooten, Woubrugge en Leiden f. 16669; P. v. d. Bosch, Leiden f. 17124.80; C. M. Deeren berg, Alphen f.18893; A. J. Wijsman, den Haag f.18900; Groen en Bregman, Bent huizen f. 18980; D. Donker, Alphen f. 19529; Smit en Wentink, Alphen f, 20345. De gunning werd aangehouden. Lijst van Onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbe kend zijn terugontvangen in de le helft der maand October 1931. 1. Mej. Baars, Schiedam, straatnaam onbekend. 2. P. de Ruiter, Scheveningen adres onbekend. De ontvangsten der diaconie der Geref. Alphen bedragen over de maand Sept. 1931 f. 533.38. Uitgaven f. 493.05. Idem der Geref. Kerk Oudshoorn. Ontvangsten f257.79. Uitgaven f145.19'It. Door het comité ziekenzorg van de Geref. kerk werd gedurende het tijdvak Juli '30Augs. 1931 aan zieken en zwak ken in behoeftige gezinnen verstrekt 2084 liter melk, 806 eieren, vleesch, wijn, fruit, sanatogen tot een bedrag van niet minder dan ruim f.428. Gevonden voorwerpen: 1 portemon- naie met inhoud, 1 varken (big), 1 hond en 1 belastingplaatje. Inlichtingen politie bureau Jullanastraat. In de gehouden ledenvergadering van de Pluimvee- en Konijnenfokkersverg. alhier werd besloten het a.s. seizoen haar 6e jaarlijksche tentoonstelling te houden. De zaak van den winkelier C. V. alhier, die destijds van alle rechtsvervol ging door het kantongerecht wegens over treding der vleeschkeuringswet is ontsla gen, waarna de ambtenaar van het O.M. in hooger beroep ging zal 20 Oct. a.s. voor de Haagsche Rechtbank in hooger beroep in behandeling komen. Deze vleeschkeu- ringskwestie betreft het keuren van inge voerde blikjes geconserveerd vleesch etc. waarvan we destijds uitvoerig melding hebben gemaakt. BOSKOOP. Winkelweek-comité. Voor de te houden winkelweek, hebben de volgende heeren zitting genomen in het comité: A. Barendse, J. v. Bergen, W. Kruiswijk, J. Koetsier, J. C. Vermeulen en A. J. A. Vlasman. Naar aanleiding van het 50-jarig be staan van de Bouw- en Plantenbeurs" zij nog medegedeeld, dat de herdenking daar van op een nader te bepalen tijd feestelijk zal worden herdacht. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat door den kweeker, O. Boom alhier, dezer dagen nog aardbeien weiden geplukt van den kouden grond. HAZERSWOUDE. 25-jarig jubileum P. v. d. Werf Pzn. Dezer dagen herdacht de boomkweekers- knecht P. van der Werf Pzn. het feit, dat hij gedurende 25 jaren in dienst was bij de firma K. Wezelenburg en Zoon. Deze is niet onopgemerkt voorbijgegaan: de patroon schonk den jubilaris, onder hartelijke bewoordingen een prachtig g0«. den horloge. Zijn collega's vereerden hen met een een gouden ketting. Een en ander werd met dankbaarheid en blijdschap aanvaard. Wel bleek uit dit feest de goede verstandhouding, die tusschen patroon en personeel heerscht, zoomede de onderlinge goede verhouding tusschen collega's. HOOGMADE. Inbraak bij den pastoor. Ongewenschte gasten hebben zich me' behulp van een ladder door opschuiving van een raam op de eerste verdieping, toe! gang verschaft tot de pastorie, bewoond door den pastoor te Hoogmade. Kasten en laden bleken doorzocht te zijn doch er was blijkbaar niets voor hun gading aanwezig, althans er wordt niets vermist. Eveneens werd een bezoek gebracht bij den heer O. caféhouder ai- daar, ook daar wordt niets vermist. Onder leiding van den burgemeester deed de po- litie grondig onderzoek, doch in het belang van het verdere verloop wenschte de poli- tie geen nadere inlichtingen te verschaften KOUDEKERK. Burgerlijke stand. Overleden: Neeltje van de Werken 53 j, echtgenoote van L. Struijk. Geboren: Pieter Dirk, z. van E. Rade maker en van N. Kort. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Bregitha Nieuwenhuis 91 j, Anna Arnolda Nijs, 77 jaar, echtgenoote van Theodorus Everardus Copray. Geboren: Wilhelmina Cornelis, d. van Adrianus Hoogervorst en Margatha Wil denburg. 0 WOUBRUGGE. Burgerwacht-afdeeling opgericht. Alhier is opgericht een afdeehng Bur gerwacht met aanvankelijk 15 leden. Het ligt in de bedoeling om gezamenlijk met de Landstormafdeeling schietoefeningen te houden in het gemeentelokaal. Gegund. De uitbreiding van de jachthaven Hol- landla en het bouwen van een woning met magazijn voor rekening van den heer Marx te Alphen is opgedragen aan ii aannemers De Jong te Alphen, timmer werk en Moree alhier, metselwerk. D<? Iepziekte. Een dertigtal iepenboomen, deel uit makende van de zeer mooie laan in de polder Vierambacht, lijdt aan iepzietó en zal moeten worden gerooid. ZWAMMERDAM. De werkloozenzorg. Op initiatief van verschillende arbeiders organisaties, werd in het Patronaatsgebom? alhier een bijeenkomst gehouden, waartoe ook de gemeentebesturen van Zwammerdam en Bodegraven met de leden van de Rade: dier gemeenten waren uitgenoodigd. Doel dezer conferentie was, om in beide ge meenten te komen tot een uniforme regeling inzake de werkloozenzorg in de komenk wintermaanden. Verschillende plannen tra den hieromtrent in het midden gebratf, waarvan door de gemeentebesturen m nadere overweging werd toegezegd. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsberta, d. van Johannes Gerardus Overes en Jannetje Grietje Roden burg; Johanna Cornelia, d. van Dirk Her- manus Sas de Bruijn en van Johanna Cor nelia Griffioen. Getrouwd Hendrik van Breda, j.m. 21 jaar, te Aalsmeer en Priena Wilhelminz Goudkuil, j.d. 20 jaar. Bij den aardappelenhandelaar V., aan den Overtocht alhier, geraakten de vitrage gordijnen van de voorkamer in brand, door dat deze in aanraking kwamen met vuur uit een aschbakje. De bewoners wisten ter stond de reeds brandende gordijnen af ie trekken, waardoor erger werd voorkomen. In de vacature van voorzitter der Ned. Herv. Jongelingsvereen. alhier, ont staan door het bedanken van den heer J. Th. Hoogteijling, is gekozen de heer A. Zwaan Czn. te Alphen a. d. Rijn. Naar wij vernemen heeft deze eebter voor die benoeming bedankt. GEBOREN: Willem, z. van W. Breedijk eiTC. J. van der Vos Magdalena Maria, d. van C. Chr. Berg en A. A. van Ulden Wilhel mus Jacobus Maarten Engel, z. van W. C. J. van Haasteren en P. van der Wiel - Mijndert, z. van B. M. Pon en C. C. Parlf- vliet Petrus Cornelis, z. van C. A. de Boer en G. Koet. ONDERTROUWD. H. la Rooij jm. 25 j. en W. v. As jd. 21 J. Guleij jm. 39 j. en C. A. Prevee gesch. 33 j. J. G. Laterveer jm. 25 j. en S. Siera jd. 23 J. L. J. v. d. Veer jm. 21 j. en M. Nijssen jd. 24 j. W. F. Seller jm. 28 j. en E, J. F. v. Duuren jd. 24 j. J. Kranenburg jm. 27 j. en G. Mieremet jd. 26 j. OVERLEDEN. W. J. E. Roman d. 18 j. Een abonné te Katwijk-Rijn vestigt gaarne de aandacht der autoriteiten op de onvoldoende reiniging van de Pep#' steeg aldaar. 2-5

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10