729te Jaargang VRIJDAG 16 OCTOBER 1931 No. 21956 TWEE BENGELS. CORRESPONDENTIE. ETS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ze beter is, we haar wel een van allen naar je toe zullen brengen." „O, gelukkig" zei tante „de vacantie is nog lang, dus dan kan ze toch nog een heel poosje komen. Om vier uur kwam juffrouw van dei Pool, zooals ze beloofd had, Rina opzoe ken. Ze bracht een paar heerlijke pruimen voor haar mee. „TJ weet niet hoe akelig ik het vind" zei ze tegen moeder, „dat dit nu juist bij ons gebeurd is, nu ze nog wel op visite bij ons was." „Ja maar", zei moeder, „dat kunt u immers niet helpen, juffrouw?" „Nee natuurlijk niet" stemde juffrouw van der Pool toe, „maar toch vind ik het heel erg naar. En wat hoorde ik van de jongens, had ze uit logeeren gegaan?" „Ja, mijn zuster zou haar morgen mee genomen hebben naar haar Grootouders" vertelde moeder. „Daar was ze ook eerst heel erg bedroefd om dat dit nu niet door kon gaan, maar we hebben haar beloofd dat we haar weg zullen brengen als ze beter is." „O, gelukkig, dat ze dit dan toch niet hoeft te missen" zei de juffrouw. „Mag ik nu even naar boven gaan?" „Zeker juffrouw" zei moeder en ging haar bezoekster Voor de trap op. Rina was iets beter dan 's morgens en ze vond het o zoo prettig dat de juffrouw haar kwam bezoeken. Of ze ook trek in de lekkere pruimen had? Nu dat begrijpen jullie wel he? Daar smulde ze van toen de juffrouw weer weg was. Later ging tante Sien nog een poosje bij Rina's bed zitten. Doch hoewel Rina veel beter was dan 's mor gens, had ze toch niet veel lust tot praten.- Ja, af en toe zag tante een paar tranen te voorschijn komen. Tante sloeg den arm om Rina heen. „Toe kleintje, vertel jij tante Sien nu eens wat er aan scheelt. Voel je je akelig?'' „Nee tante", antwoordde Rina, terwijl haar lipje beeft, nee.tante.maar ik vind het zoo naar dat ik morgen niet met u mee mag." „O", zdi tante, maar daar mag je niet bedroefd om zijn. Je weet toch wel dat vader of moeder je brengen zullen zoo gauw je beter bent? Wie weet mag je Zaterdag je bed alweer niet uit, als dokter komt. En je zult eens zien. hoe gezellig je het bij Grootmoe zult hebben. Je weet wel, bosschen zooals hier, hebben Wij niet. Maar we wonen dicht bij de zee en daar gaan we als het mooi weer is, dikwijls heen En in de straat waar ons huis staat, wo nen wel vier van die meisjes net als jij. Daar mag je dikwijls mee spelen als je bij ons bent. Nu, hoe vindt je dit allemaal?" Rina's tranen waren verdwenen toen tante dit alles vertelde. Er kwam zelfs een klein glimlachje te voorschijn toe ze zei „Hoe heeten die meisjes tante?" „O, dat wil ik je wel vertellen" lachte tante. „Ze heeten Gerrie en Truida en Betty en Ineke. Zou je die namen wel al lemaal kunnen onthouden tot je komt?" „O ja, best hoor tante", antwoordde Rina. „Maar nu moet je gaan slapen" zei tante terwijl ze opstond, „des te gauwer ben je beter, dat zul je zien." Den volgenden dag moest tante Sien. vertrekken. Toen ze Rina goeden dag zei, kwamen er nog wel even een paar traan tjes voor den dag, maar tante kustte ze weg. „Je zult heusch wel gauw kunnen ko men kleintje „troostte ze „Misschien vol gende week wel." En ja tante Sien kreeg gelijk. Toen dokter den volgenden dag weer kwam vond hij Rina veel beter. Ze mocht opstaan en ook weer even naar buiten. „En dan komt ze Maandag of Dinsdag mij maar eens opzoeken", zei dokter en dan zal ik zeggen wanneer ze op reis mag. Toen moeder en Rina Dinsdags het be zoek bij den dokter brachten, zei hij: „Zoo ik zie het al. Jij moet noodig uit logeeren. Nu, wat mij betreft mag je deze week nog gaan." Of Rina ook blij was. Toen ze weer bul ten liep, sprong ze haast een voet hoog. Toch moest ze nog een paar dagen geduld hebben maar eindelijk was het toch Za terdag, den dag die moeder bepaald had om haar weg te brengen. Tante Sien was op het perron om moe der en Rina af te halen. „Daar is ze dan toch" lachte moeder ter wijl ze tante goeden dag zei. „En we hopen dat ze hier een heel pret tige tijd zal hebben" zei tante, terwijl ze Rina kustte. FRANCINE. PRIJS DEZER COURANT 3 1 per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 den, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 post f.2.35 4- portokosten. In 't goud-gekleurde, herfstig bosch, Daar loopen twee kabouters. Ze hebben regenkeepjes om; Het zijn twee echte stouters! Ze trappen door de plasjes heen, Hun schoentjes worden nat. Dat vinden die kabouters fijn. Hoe vinden jullie dat? Die twee kabouters met hun keep, Die daar door 't boschpe gaan. Die hebben samen zoo'n plezier. Geen, die de klok hoort slaan! En thuis wacht Moeder ongerust. Kijkt telkens door de ruiten. Het wordt al donker, 't is reeds laat. Waar blijven toch haar spruiten? Daar komen de twee bengels aan Doornat, maar toch vol pret. Moes kijkt heel boos en zegt: - Voor straf Vanavond vroeg naar bed! (Nadruk verboden). R. ASSCHER—VAN DER MOLEN. Er is heel flink gewerkt, daar ben ik blij cm, ik vind altijd prettig als de prijsraad sels in de smaak vallen. Ik kreeg al vóór dat het pakket kwam, vele brieven apart over de post, dus toen dacht ik al: O, ze vinden de prijsraadsels prettig. De jon gensnaam van 5 letters met als middelste letter r mocht net zoo goed Karei als Dorus zijn. Als het Zaterdag en Zondag niet zulk prachtig weer was geweest, het leek wel zomer, dan denk ik dat ik nog meer brie ven zou hebben gekregen, nu hebben zeker velen nog willen genieten met den vrijen Zaterdagmiddag en dien mooien Zondag. Nu ik heb er ook van genoten, heerlijk veel gereden naar buiten, het is hier zoo mooi, het huis ligt aan het einde van de Haar lemmerhout en daar is het nu zoo prach tig mooi, en de omstreken zijn hier ook zoo mooi, ik heb al weer veel gezien. De 4 gelukkigen gefeliciteerd met hun prijs. Is het voor alle vier de eerste maal dat je gelukkig loot. Nu maar goed vol houden, trouw blijven meedoen. Neeltje van Duyn, als deze kindercou rant komt, ben je net jarig. Wél gefelici teerd hoor, het spijt mij voor jou dat je niet gelukkig hebt geloot want dan zou het net een verjaarcadeautje voor je zijn ge weest, maar ik kan er niets aan doen. Heiltje en Bertus Dorrepaal, jullie begint zóó trouw mee te doen, blijft maar goed volhouden, dah zal je ook wel eens geluk kig loten. Jansje Bedeker. neen hoor ik heb nog niet dadelijk gedacht dat je heelemaal niet meer mee zou doen toen je een paar maal oversloeg. Blijf nu maar weer trouw meedoen. Willy de Neys, je hebt al flink wat win kelweekbons, hoeveel moet je er eigenlijk hebben om wat te kunnen winnen. Schrijf je mij als je wat hebt gewonnen. Henk Vonk, ja niet waar wat een heer lijk weer was het Zondag, ik ben maar gaan rijden, het was zóó druk overal met auto's, fietsen enz., iedereen wou nog eens genieten van zoo'n mooien najaarsdag. Bram Lasschuit, je oplossingen waren alle goed, dus natuurlijk heb je mogen meeloten, al heeft het je ditmaal geen geluk gebracht. Agnes Louise Plan je het was heel vrien delijk van je, dat je mij nu deze keer geen langen brief wou schrijven bij de prijs raadsels, zoo hebben velen er over gedacht net zooals jij. Suez van Polanen ik kwam hier verle- len Vrijdag met mooi weer en daarna ook steeds zonnig mooi weer waar ik blij mee ben, nu kan ik van buiten genieten. Francina en Theo Brussee ja het is hier heel mooi waar ik hier logeer, vlak bij de Haarlemmerhout. Prettig dat die uitvoe ring zoo goed is geslaagd, en heb jij alleen moeten zingen? Dat is wel aardig, ging het goed? Jo de Wekker, ja met de prijsraadsels is het altijd wat drukker met het uitzoeken der grooterene en kleineren, maar bij prijsraadsels zijn meestal ook veel kinde ren die er geen briefje bij schrijven. Marie Monteba nog wel gefeliciteerd met je verjaardag, heb je een prettigen dag gehad? Je hebt natuurlijk mee mo gen loten, want je had goede oplossingen, maar je hebt niet gelukkig geloot. Neeltje Bervoets heb je weer nieuwen voorraad postpapier, ga je nu weer trouw meedoen. Ben je niet in Leiden geweest met de feesten, ik ook niet hoor. Antoon Verdoes, mag je nu al weer 4 uur loopen, dat is heel veel hoor, maar toch zeker niet 2 uur achter elkaar loo-' pen, dat kun je toch zeker nog niet uit houden. Annie en Piet Brouwer, ja, ik ben nu dezen zomer veel .uit logeeren geweest, erg prettig en gezellig, maar nu zal ik verder den geheelen winter in Den Haag blijven, en het reizen naar Haarlem was heel ge makkelijk, ik werd heelemaal met een auto gehaald. Prettig voor Jaantje hè. dat zij een prijs heeft. Bert van Reenen ik hoop dat als je dit leest, dat je dan al weer beter bent. Ja zeker heb je mee mogen loten. Nu van harte beterschap, hopr. Bram Wijnnobel als je wilt, mag je mij wel weer nieuwe raadsels sturen. Dat laat ste van jou over Wassenaar en Bolsward kan alleen mondeling, niet schriftelijk. Jo de Josselin de Jong, zoo, heb je weer nieuwe konijnenfamilie, er zijn zeker al tijd genoeg liefhebbers of liefhebsters, die er eentje van je willen hebben Is dat bruine soort mooi? Juup en Dirk Offringa de brieven kwa men nog net op tijd. dus jullie hebt bei den ook mee kunnen loten, houdt maar vol dan zal je ook wel eens gelukkig loten. Arie en Jan de Graaff, dank voor de verzen. O, dus Arie is nog even in Leiden geweest en al was het heel jammer dat hij de optocht niet meer zag, hij heeft dan toch allerlei van de winkelweek kunnen bewonderen en volgend jaar zien jullie misschien allebei de optocht wel. Hendrik en Jan Mulder al weer een mooie briefkaart in den brief. Ik felici- de overgave nn - ----- standelijke. de ootmoed des geestes. wat blijft er voor plaats over voor gebed, ziels- contact met God in een wereld, waar deze muren rondom de ziel staan? Zoo ligt er een druk op de moderne menschenziel. ondanks de schijn van het tegendeel. Alleen als die druk wordt beseft en ln onrust en onvrede smartelijk wordt bele den mogen wij hopen op verlossing voor de menschenziel onzer dagen, die als de ziel van den verloren zoon dwaalt en ver af is. maar, als zij tot bezinning komt. tot God terug kan keeren. God die wachten blijft en den tijd heeft. Met een gedicht van Schagen dat deze gedachten uitdrukt, eindigde dr, Tjalsma deze eerste der vier lezingen, welke door de stampvolle kerk in stille aandacht werd aangehoord. Donderdag 29 October zal de tweede lezing plaats vinden, met het onderwerp: De tragiek van het moderne huwelijk. •jf-geldigen en. In dit l van de ïg dringend echter de aan. Indien behoort te bij gebrek jtie-orgaan m-een-titel -ichter allen erdrag ook 'macht ver- het zeer te in het vol- le tak van kbaar prin- zeggen, dat rechter er- i van den ,1e politiek", ibtiel, maar aak zijn bij een even doordachte nen! oorden aan e verplichte .iog in een us vier oor- en verboden ■•.rechtmatige oofd middel echt, beide kategorieën. -ï bezig is te isbegrip, dat •snapt en op cecutie van spraken kan /tschrijdende echt zal deze verwachten, in de beide le oorlog als .ing gesteld tegorie voert lend bestaan sbruik is het skeling zelfs s krijgt ech- onderschei- loofd geweld deze blijft zij Als dus de orloopig niet zal men de sancties ter at de geheele 1918 meende s een zeepbel dus daar de wetgevers de staten Allien hebben rede met de ■ot curatoren, 't en studen- >prak hij nog r jhr. mr. dr. 1 PROP. BINNENLAND. Inaugurale rede van prof. mr. B. M. Telders aan de Leidsche Universiteit, (le Blad). Ons parlementair overzicht; interpella tie-Van den Tempel over den economi- schen toestand (4e Blad). Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de P. T. T.-begrooting; zijn de postvluchten te duur. (Binnenland, 3e BI.) Ds. Faber, te Zutfen, heeft zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer aange nomen. (Binnenland, 3e Blad). Geen regeeringsmaatregelen tegen immo- reele baisse-practijken. (Financiën, 3e BI.) Te 's Gravenhage heeft een vrouw levensgevaarlijke brandwonden bekomen; zij is later aan de gevolgen overleden. (Gemengd, 2e BI. en Laatste Ber. le BI.). Overwogen wordt een uitzending op beperkte schaal van een Nederlandscho ploeg naar de Olympische Spelen. (Sport, 3e Blad). Spoorwegongeluk bij Steenwijk; een 28- jarige remmer uit Zwolle gedood. (Laatste Berichten, 1ste Blad). rechtmatig en verooaen geweiu i»-- trale, slechts-feitelijke. oorlogsbegrip, dat aan juridieke waardeering ontsnapt, zijn geldigheid heeft behouden. Van Vollenhoven's prophetie van het „derde" volkenrecht, dat in 1918 "voor de deur stond en aanklopte", heeft zich in elk geval in zooverre bewaarheid, dat inder daad met het einde van den wereldoorlog voor ons vraagstuk in de rechtsweten schap een nieuwe aëra schijnt te zijn be gonnen. Vóór den wereldoorlog scheen er in de volkenrechtelijke litteratuur voor een juri dieke waardeering van den oorlog geen plaats. Hiervan gaf spr. verschillende voor beelden. Vóór 1914 was de oorlog voor de inter nationale juristen een handeling of een toestand, waaraan weliswaar onder den naam „oorlogsrecht" bepaalde juridieke de erkenning van de „compétence exclu sive" van één der partijen in. De verdragen van Locarno hebben dezelfde strekking en als tenslotte het Briand-Kellogg verdrag juridieke beteekenis heeft dan zal het toch wel moeten zijn, dat de oorlog in het hierbedoelde geval, als typisch voorbeeld van „une guerre en tant qu'instrument de politique nationale", den onderteekenaars is verboden. Met dit verdrag voor oogen zou men dus wellicht kunnen zeggen, dat dit „gat" in het Volkenbondshandvest is gestopt. Een daadwerkelijke sanctie op het verbod treft men in het Kellogg-verdrag echter niet aan. Na de rol van de toekijkende derden besproken te hebben, zeide spr.. dat het oude. juridiek ongekleurde oorlogsbegrip nog niet is verdwenen en dat nog in meer dan één geval een oorlog niet is verboden, waarbij geen van beide partijen zich ter naar le Blad). BUITENLAND. De Fransche premier Laval Amerika vertrokken. (Buitenl. Voortzetting van het debat in den Duit- schen Rijksdag. (Buitenl. le Blad). Henderson zal voorzitter der ontwape ningsconferentie blijven, (Tel. le Blad). Amerika toegelaten tot de zittingen van den Volkenbondsraad inzake het conflict in het Verre Oosten. (Buitenl. en Tel. le Blad). VERGADERING BOND VAN JONGE LIBERALEN. In de overvolle Stadsgehoorzaal hield de afdeeling Leiden van de Sociaal Demo cratische Vrouwen Propaganda Commissie gisteravond een propaganda feestavond, waaraan mevr. RibbiusPelletier en de voordrachtkunstenaar Willem van Cap- pelen medewerkten, terwijl een strijkje voor de muzikale afwisseling zorg droeg. Nadat de presidente, mevr. Braggaar— de Does de bijeenkomst had geopend en vooral het aanwezige bestuur der S. D. A. P.-afdeeling en Raadsfractie had welkom geheeten. was het woord aan de spreek ster, mevr Ribbius. Deze hield een propa- gondistische rede voor de Arbeidspers Voordrachten van Willem van Cappelen afgewisseld met gemeenschappelijken zang en muziek van het ensemble vulden den avond aan. Rede van prof. mr. C. W. de Vries. Gisteravond hield de Bond van Jonge Liberalen afd. Leiden, in vereeniging met de Leidsche Liberale Studentenvereni ging, een bijeenkomst in een der boven zalen der „Harmonie". Als spreker trad op prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Nederl. Handels- hoogeschool te Rotterdam, die een lezing hield over „Het Liberalisme in tijden van nood". Spr. bekeek dit onderwerp in zijn betoog van de academische zijde, waarbij hij in het bijzonder den nadruk legde op de ge bondenheid. waarin men op het oogenblik verkeert, dit in sterke tegenstelling met de toestanden in het jaar 1880. Gebonden heid, zoowel op economisch als op staat kundig gebied. Hij wees er op, dat in de eerste plaats de Staat zijn taak moet op vatten in den geest van te willen dienen in het belang van zijn onderdanen. Ook in den Staat vindt men nu deze gebonden heid. Hij vroeg zich af, of de arbeidskracht en -lust in het Westen van Europa en in ons land niet eenigszins aan het tanen is. In tegenstelling daarmee wees hij op Rus land. waar op het oogenblik, dank zij het 5-jaren-plan, een buitengewoon groote arbeidsgeest heerscht, zij het ook onder sterken druk, uitgeoefend op de arbeiders. Moet deze „gebondenheid" uiteindelijk leiden tot socialisme? Spr. beantwoordde deze vraag ontken nend en merkt op, dat vele uitspraken en leuzen, door Marx verkondigd, blijken niet verwezenlijkt te zijn of te worden. O. a. vestigde spr. er de aandacht op, dat de evolutie van het oogenblik in geen geval zal leiden tot een ineenstorting. De bevoegde liberale beginselen, waarlangs ook het socialistisch-practisch optreden gaat, o a. inzake het aanvaarden van het loonpeil, woningbouw, ongevallenverzeke ring, zullen er zorg voor dragen, dat de omvorming van een kapitalistische- tot een socialistische maatschappij nooit ver wezenlijkt zal kunnen worden. Op deze interessante rede volgde een groot applaus. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren mr. A. J. Romijn mr. R. P. s'Jacob en H. Claus. Hierop volgde de jaarlijksche algemeene ledenvergadering, waarin de secretaris en de penningmeester hun jaarverslagen uit brachten. Tenslotte hadden bestuursverkiezingen plaats, met tot resultaat, dat de besturen als volgt werden samengesteld: B. v. J. L.: Secretaris: G. S. Vos. Rapen burg 32; penningmeesteresse: mej. T. Moolenburgh. L. L. S. V.: Secretaresse, mej. M. E. de Heer, Oude-Vest 27a; penningmeester, D. A. A. Weijs. Als voorzitter van beide vereenigingen zal optreden de heer L. J. Liezenberg.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3