72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 October 1931 Tweede Blad No. 21955 GEMENGD NIEUWS. EEN AMERIKAANSCH ZEILVAARTUIG VERGAAN. Waarschijnlijk drie menschen omgekomen. Gistermiddag kwam de stoomtrawler „Vier Gebroeders" van den heer Scher- penhuizen te Groningen, thuisbehoorende te Zoutkamp, in de haven te Oostmahorn binnen en rapporteerde een zeilschip in nood te hebben waargenomen. Daarop is 's middags te één uur onmiddellijk de motorreddingboot „Insulinde" uitgevaren om zoo mogelijk hulp te verleenen. De „Insulinde" is gisteravond te kwart over zes in Oostmahorn teruggekeerd en heeft behalve verschillende wrakstukken een lijk aan land gebracht. Het zeilvaar tuig is vermoedelijk van Amerikaanschen oorsprong. Op een der wrakstukken, die zijn aangespoeld, stond vermeld Wilbur Amorse Builder Friendship H. E. Op Schiermonnikoog zijn nog meer wrakstukken, o.a. de mast van het vaar tuig. aan land gespoeld. De bemanning van de „Insulinde" heeft op zee ook de roef van het vaartuig zien drijven, doch niet kunnen meenemen. Aan boord van het vaartuig hebben zich, naar men vermoedt, drie personen bevonden, die zeer waar schijnlijk alle drie zijn omgekomen. Papieren, die op het aangebrachte lijk zijn gevonden, hebben het vermoeden ver sterkt. dat men hier waarschijnlijk met een Amerikaansche boot heeft te doen. wellicht een pleizierjacht. Voorts werd een briefje op het lijk bevonden, waarop in 't Engelsch vermeld stond' ..autobestuurder New-York" Het lijk is van een mannelijk persoon van naar schatting ongeveer 39 jaar. De man droeg een baard, terwijl op foto's, die tusschen zijn papieren werden gevonden, een persoon zonder baard staat afgebeeld. EEN LOT UIT DE LOTERIJ Een van de vele onderlinge loterijclubs, welke zich te Amsterdam in den loop der jaren hebben gevormd, heeft dezen keer, voor het eerst sedert haar bestaan een prijs gewonnen; een prijs van f. 1000, maar de vreugde over dit geluk is ras in haat en nijd gekeerd en dit kwam zoo: Als iedere onderlinge loterijclub. die zich zelf respecteert, had zij een bestuur, met een voorzitter, een secretaris-penning meester. een paar commissarissen en wat daar verder bij hoort. De secretaris-pen ningmeester inde de gelden, kocht het lot en bewaarde hetzelve, althans hij behoorde dit te doen. Maar de verleiding heeft hem sluw beslopen en hem in haar netten ver strikt. De secretaris-penningmeester ging als volgt redeneeren: Mijn club heeft iederen keer een héél groote niet. Waar om zou ik daar mijn voordeel niet mee doen? Als ik het lot tegen het einde van de loterij, als er tenminste nog flinke prij zen te behalen zijn. verkoop, krijg ik nog meer dan de f. 70, welke de leden met elkaar hebben betaald. Ons nummer krijgt toch een niet, dus de leden lijden geen schade Ook dezen keer heeft de penningmeestei het lot verkocht, waarna hij iederen dag de trekkingslijst zorgvuldig naging, om te zien. of het nummer er toch alsjeblieft met een niet was uitgekomen. Maar ziet, Fortuna was ditmaal de lo terijclub wonderlijk goed gezind en op het lot viel een prijs van f. 1000, tot grooten schrik van den penningmeester, die toen hij terug kwam van den sigarenwinkel, waai hij de trekkingslijsten pleegt na te zien. reeds de clubleden in feeststemming in zijn woning vond, gereed om „den bom" te halen. Maar de bom barstte verkeerd en de stemming keerde dusdanig, dat de penningmeester ijlings de straat weer op vloog om elders bescherming te zoeken N.R.Crt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond is het driejarig zoontje van de familie Kaut uit de Rooseveldstraat, te Rotterdam, dat met eenige meisjes op den Schiedamschen weg wandelde, plot seling weggeloopen en de straat overge stoken. Het kind werd door een voorbij gaande vrachtauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Door den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werd het kind naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. BRANDEN. Gisteravond omstreeks negen uur is te Amsterdam brand uitgebroken in de bed denzaak van den heer Van der L. op de Ceintuurbaan. De brand is ontstaan in een achter den winkel gelegen bedden- magazijn. Door den grooten voorraad kapok, daar opgeslagen, greep de brand snel om zich heen en werd een dichte rook verspreid. Naast het beddenmagazijn is een bios coop in welk gebouw de rook tot in de zaal doordrong. De brandweer was vrij spoedig ter plaatee en de bevelvoerder gaf order de bioscoopzaal te ontruimen in verband met eventueel gevaar. Het publiek verliet zeer rustig de zaal. Er ontstond geen paniek. Met vijf stralen werd de brand be dwongen. Veel belangstellenden werden door de politie op een behoorlijken afstand gehou den. Het beddenmagazijn, waar de brand ontstond, brandde geheel uit, terwijl de winkel groote brand- en waterschade be kwam. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Ongeveer tezelfder tijd is te Amsterdam brand ontstaan in een zijkamertje aan den voorkant van de woning Nassaukade 67 II. welke bewoond wordt door 'n agent in vulpenhouders. In dit kamertje dat in gericht was als kantoor en voorraadkamer, had iemand een uur te voren een pijp gerookt. Een vonk hieruit heeft waar schijnlijk den brand veroorzaakt. De hevige rook welke zich ontwikkelde, vond een uitweg naar de zolderkamers, waar twee kinderen sliepen. Deze konden echter nog bijtijds door de brandweer worden ge red. Zij hadden het reeds danig benauwd gekregen. Het kantoortje is uitgebrand, terwijl het daarachter gelegen portaal grootendeels geroosterd werd. AUTOBUS TEGEN BOERENWAGEN. Gisteravond te ongeveer acht uur werd in de Middachterallee een boerenwagen, rijdende in de richting Dieren, bestuurd door W. te Dieren, aangereden door een autobus der Geldersche Tramweg Maat schappij. De chauffeur der bus werd, naar hij beweerde, verblind door het licht van een tegemoetkomende auto, bemerkte den boerenwagen, welke slecht verlicht was, te laat en trachtte tevergeefs op het laatste moment den wagen nog links te passeeren. W. werd van den wagen geslingerd en werd met inwendige kneuzingen per politiebran- card naar zijn woning vervoerd. De boe renwagen werd geheel vernield, terwijl de autobus zwaar werd beschadigd. De pas sagiers en de chauffeur, in totaal ongeveer 15 personen, bekwamen geen letsel. De bus kon op eigen kracht naar de garage te Dieren rijden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUSONGELUK. Op den straatweg tusschen Giffers en Bonnefontaine in het Zwitsersche kanton Freiburg is een autobus, waarin 23 onder wijzeressen uit Bern zaten, doordat plot seling een band sprong, in de naast den weg loopende gracht gereden. Daarbij wer den vier onderwijzeressen en de chauffeur op slag gedood, terwijl zes onderwijzeres sen zwaar gewond naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. DE TREINAANSLAG IN HONGARIJE. De weerstandskracht van Matuska schijnt bij de vernieuwde verhooren sterk te verminderen. Deze worden thans door drie politiechefs afgenomen, door Gennath uit Berlijn, door Scheinitzer uit Boedapest en door Wahl uit Weenen. Matuska weifelt herhaaldelijk en zegt zich niet goed meer te kunüen herinneren. Ook de toepassing van de tot dusverre deugdelijk gebleken methode om Matuska williger te maken door hem zijn amulet met den Heiligen Antonius, waarop hij bij critieke vragen al zijn aandacht concentreerde en die hij dan steeds met innigheid kuste, af te nemen, heeft geen uitwerking meer. Meer en meer is men intusschen tot de overtuiging gekomen, dat Matuska alleen de dader van Biatorbagy is, al bestaat ten aanzien van Jüterbog dan ook de mogelijk heid, dat hij helpers heeft gehad. Het onderzoek heeft tot dusverre nog niet het minste aan het licht gebracht omtrent den man, dien Matuska Bergman noemt en die hem tot zijn gruweldaden zou hebben aangezet. Gistermiddag dron gen de politie-ambtenaren aan op een nieuwe karakterbeschrijving van diens persoon. Merkwaardig was toen, dat het door Matuska opgegeven signalement ge heel op hem zelf paste. De Berlijnsche politiechef Gennath heeft verklaard, dat het niet is gelukt vast te stellen, waar Matuska tijdens zijn verblijf op Duitschen bodem heeft gewoond; noch te Berlijn noch te Jüterbog heeft men een spoor van hem kunnen vinden. Waar schijnlijk heeft hij. evenals hij dat te Boedapest deed van valsche namen ge bruik gemaakt. Tijdens de gedachtenwisselingen der Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche ambtenaren der crimineele politie, dook ook de verdenking op, dat Matuska ook den aanslag op den sneltrein van Keulen in het voorjaar van 1931 gepleegd zou kunnen hebben Deze aanslag is eveneens gepleegd in een tijd, dat hij niet te Wee nen was hetgeen eveneens het geval was bij de overige aanslagen. Kriminalrat Gennat heeft derhalve te Berlijn order gegeven de onderzoekingen ook in deze richting uit te breiden. DE HEER P. C. VISSER, de bekende karakorum reiziger, die benoemd is tot consul- generaal in Britsch-Indië, is gisteren met de Marnix van St. Aldegonde van Amsterdam naar zijn nieuwe bestemming vertrokken. Op onze foto de heer Visser met zijn echtgenoote en zijn trouwen hond. ZIEKENVERVOER PER VLIEGTUIG. Op het vliegveld Waalhaven'bij Rotterdam zijn gistermiddag demonstraties gegeven in samenwerking tusschen de K. L. M. en de N. V. Haagsche Ziekenvervoer van het transport van zieken per vliegtuig. DE JAARLIJKSCH7 RALLYE PAPER van de Kon. Mil. Sportvereeniging is te Vor- den gehouden en gewonnen door luitenant Pahud de Mortanges. Een fraaie sprong van een der deelnemers tijdens het parcours. RAMSEY MACDONALD, de Engelsche premier, is thans op verkiezingscampagne uitgetrokken en bezoekt de verschillende kleinere plaatsen van het Britsche Rijk. Met de bevolking is de minister-president schijnbaar goede maatjes.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5