72,le Jaargang DONDERDAG 15 OCTOBER 1931 No. 21955 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 19 OCTOBER 1931, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: Voorstel tot aankoop van eenige per- ceelen weiland, huis, tuin, erl en kade, gelegen in den Maredijkschen Polder en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (262) Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de inrichting van een kinderspeeltuin ten Zuiden van de Van der Duynstraat en tot het aangaan van een overeen komst ter zake met de Speeltuinvere niging „Noorderkwartier. b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de doortrekking van de Van der Duynstraat tot de geprojec teerde verlengde Julianastraat. (263) Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit sluitend ten aanzien van den door den Dameskrans „Clara Dozy", alhier, op 20, 21 en 22 October a.s. in het gymnastiek lokaal van de school aan de Hooglandsche Kerkgracht, alhier, te houden bazar, ont heffing hebben verleend van het sluitings uur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 October 1931. 5841 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma J. J. Gijzenij en Co. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bewaarplaats voor lompen, oud ijzer, glas, enz. in de Waard, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie N. Nis 441 en 443. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 October 1931. 5842 DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. Voorstel van den heer Knuttel. Het raadslid, de heer dr. J. A. N. Knuttel heeft volgend voorstel ingediend: Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. inzake den stadhuisbouw stelt ondergeteekende voor niet nieuwe op drachten te geven aan door den raad aan te wijzen architecten, maar een vrije ideëenprijsvraag uit te schrijven. De voorsteller geeft daarbij de volgende toelichting Wanneer de raad bouwopdrachten ver strekt, zal hij die moeten beperken tot enkele architecten en bij de keuze van dezen afgaan op gevestigde reputaties en aanbevelingen van derden, om niet te zeggen geleid worden door vooringeno menheid ten aanzien van richtingen, waardoor het gevaar van teleurstellende resultaten zeer groot wordt. Bovendien bestaat de kans, dat zeer bekende archi tecten zich er niet toe zullen leenen, om vangrijken arbeid te verrichten met slechts matige kans op succes. Daarentegen geeft een ideëenprijsvraag, waarvoor slechts enkele teekeningen behoeven te worden ingeleverd, de mogelijkheid van verras sende of althans frissche denkbeelden van jonge krachten, terwijl de raad bij zijn keuze voorgelicht kan worden door des kundige critiek, die niet behoeft af te gaan op al dan niet verdiende reputatie, doch te maken heeft met concrete ont werpen. Voor een ideëenprijsvraag behoeft geen langen termijn te worden gesteld. ALLIANCE FRANcAISE. Voor de leden van de Alliance Frangaise sprak gisteravond M. Marcel Aubert over de twee groote Benedictijner orden tijdens de Middeleeuwen in Frankrijk Cluny en Citeaux. Na een 'historisch overzicht gege ven te hebben van de beide orden, ver telde M. Schubert een en ander over de leefwijze van de leden der beide orden; wees op het verschil: de orde van Cluny, die door zijn groote rijkdom en zijn groote weelde een contrast werd met de orde van Citeaux, waar strengheid, soberheid heerschte. Aan de hand van prachtige lichtbeelden vertelde spreker van den bouwtrant der kloosters. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 14 Oct. waren 139° werkzoeken den ingeschreven. Zeilden datum 1930 was dit aantal 890. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN. Afd. Leiden. De vereeniging heeft, met toestemming van het Bestuur van het Leidsche Volks huis. een orgel geplaatst in de groote zaal van het gebouw der stichting aan den Apothekersdijk. Het orgel, dat is geleverd door de N.V. C. C. Bender's Piano- en Orgelhandel alhier uit de fabriek van den heer H. Spanjaard te Amsterdam, zal op Zondag 18 October a.s. worden ingewijd, waarbij dr. K. H. Boersema den dienst zal leiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen J. L. Bakker's Agenturen N.V., Heeren- weg A. 98, Warmond. Agentuur en com missiehandel en handel in consumptie artikelen, alles m den ruimsten zin. (Ned. Staatscrt. van- 19 Augustus 1931, Bijvoeg sel Nr. 2207). Directie: J. L. M. Bakker, Warmond en J. H Bögeholtz. Hilversum. Maatsch. kapitaal: f.20.000, waarvan ge plaatst en gestort: f. 13.000.—. N.V. Leidsche Veevoederhandel, Oude Vest 13, Leiden. (Ned. Staatscrt. van 30 September 1931, Bijvoegsel Nr. 2597). Di recteur: J. C. van der Weele, Leiden. Com missaris: S. M. Stolp, Leiden. Maatsch. kapitaal: f. 50.000, waarvan geplaatst en gestort: f. 10.000. N.V. Alphensche Veevoederhandel, Raad huisstraat 199, Alphen aan den Rijn. (Ned. Staatscrt. van 30 September 1931, Bijvoeg sel Nr. 2598). Directeur: J. van Beest, Alphen a. d. Rijn. Commissaris: S. M. Stolp, Leiden. Maatsch. kapitaal: f. 50.000, waarvan geplaatst en gestort: f. 10.000. Wijzigingen: H. W. Rijsbergen, Kraaierstraat 5, Lei den. Melkhandel. Nieuwe Eigenaar: H. W. Rijsbergen, Leiden. Coöp. Verbruiksvereeniging „Helpt El kander" G.A., Voorstraat 4949a, Katwijk. Uittredende Alg. Adjunct: C. van der Bent, Katwijk a. Zee. Nieuwe Alg. Adjunct: J. van Duyn, Katwijk a. Zee. Tot hoofd der O.L. School te Weesper- karspel is benoemd onze stadgenoot, de heer C. A. Allers, onderwijzer aan een Opl. school voor U.L.O., alhier. In verband met de vestiging van een postagentschap aan den Hoogen Rtfndijk 106 is de bus aan den Hooge Rijndijk, staande tegen het perceel 62 verplaatst naar Hooge Rijndijk 94. Idem in verband met de vestiging van een postagentschap aan den Morschweg, van de Reitzstraat naar de Rijnzicht- straat 1. Wij herinneren er aan dat heden avond in de Remonstrantsche Kerk, Hoog landsche Kerkgracht, de eerste van de serie lezingen van dr. P. D. Tjalsma zal worden gehouden. Het onderwerp van dezen avond is: „De gevangenschap der menschelijke ziel". Voor bijzonderheden zij verwezen naar de advertentie in dit blad. GRONDAANKOOP. De gemeente is in de gelegenheid voor den prijs van f. 2.37Vz per M. 2 aan te koopen de perceelen grond c.a,. gelegen ten Noord-Oosten van den Rijnsburgerweg, in het verlengde van de Oegstgeesterlaan en de Mariënpoelstraat. Deze perceelen hebben een gezamenlijke oppervlakte van pl.m. 5.11.60 H.A., zoodat bij aankoop het grondbezit van de gemeente in deze om geving een niet onbelangrijke uitbreiding zal ondergaan. De ligging van de aangeboden terreinen is, mede met het oog op de mogelijkheid van doortrekking van de Oegstgeesterlaan en Marienpoelstraat naar den Maredijk, ongetwijfeld gunstig, terwijl ook de prijs aannemelijk is te achten. De totale kosten zijn f. 122.225. SPEELTUIN NOORDERKWARTIER. 19 Mei 1930 en 7 Juli 1930 werd besloten tot oprichting van kinderspeeltuinen resp. nabij de Seringenstraat en ten Zuiden van den Haagweg ten behoeve van onder scheidenlijk de vereenigingen „Zuider kwartier" en „Westerkwartier". Thans hebben ook de met de speeltuin vereniging „Noorderkwartier" gevoerde onderhandelingen in zake den aanleg van een speeltuin voor die vereeniging ten Zuiden van de Van der Duijnstraat tot overeenstemming geleid. Evenals ten aanzien van „Zuiderkwar tier" en ..Westerkwartier" hebben B. en W. het standpunt ingenomen, dat het terrein op kosten van de gemeente tot speeltuin zal worden Ingericht, doch door de ver eeniging voor eigen rekening, derhalve zonder subsidie van de gemeente, zal moeten worden geëxploiteerd. Voor dezen speeltuin is bestemd het ter rein. ter oppervlakte van pl.m. 3100 M. 2, dat door een betegeld pad, breed 4 M.. vanuit de straat, loopende ten Zuiden van en evenwijdig aan de verlengde Van der Duijnstraat, is te bereiken. Het ligt in de bedoeling den speeltuin, na demping van de ter plaatse aanwezige sloot, tot gemiddeld pl.m. 0.40 M. -f N.A.P. op te hoogen en te verharden met een baksteenvleilaag, afgedekt met een ge walste deklaag van gegranuleerde hoog ovenslakken met leem. Langs alle zijden is een gestrate goot ontworpen met kolken en afvoerleidingen, aangesloten op de straatrioleering. alsmede een 2 M. hoog gaashek. Op het terrein zullen voorts wor den geplaatst een zandbak en een ge bouwtje voor verblijf van den portier en voor berging van spelmateriaal, waarin tevens twee W.C.'s zullen worden aange bracht. Aan de West- en Zuidzijde grenst de speeltuin aan de in uitvoering zijnde bouwplannen van de woningbouwvereeni- gingen „Ons Belang" en „De Goede Wo ning", terwijl aan de Noord- en Oostzijde tusschen den speeltuin en het verlengde van de Van der Duijnstraat, resp. het ver lengde van de Julianastraat. bouwterrein van voldoende diepte overblijft. Met de Commissie van Fabricage achten j B. en W. het gewenscht tegelijk met den; aanleg van den speeltuin de Van der; Duijnstraat tot de geprojecteerde ver lengde Julianastraat door te trekken,!: waardoor ter weerszijden van de straat bouwrijp terrein wordt verkregen. j De ten laste van de gemeente komende kosten voor het inrichten van den speel- 1 tuin met toebehooren worden geraamd op f. 15.500. Hiervoor kan, evenals destijds voor de aanlegkosten van de speeltuinen der vereenigingen „Zuiderkwartier" en „Westerkwartier", worden geput uit het „Fonds voor Stadsverbetering en Sociale doeleinden." Aangezien in dit fonds mo menteel geen gelden meer aanwezig zijn, zal het tevoren moeten worden aangevuld en wel door te beschikken over een ge deelte van het vermoedelijke batige slot van den dienst 1930. De kosten van den straataanleg worden begroot op f. 12.000 en komen ten laste van het Gemeentelijk Grondbedrijf. DE WERELDCRISIS EN HAAR GEVOLGEN IN NEDERLAND. ZIEKENVERVOER DOOR DE LUCHT. De K.L.M. had gistermiddag een aantal doktoren uitgenoodigd tot een bezoek aan Waalhaven om hen te toonen, hoe ge schikt ook het vliegtuig is voor het ver voer van zieken De heer W. van der Paauw, vertegen woordiger der K. L. M.t zette aan de aan wezigen uiteen, hoe de vooruitgang van de luchtvaart ook het ziekenvervoer ten goede gekomen is. De ouderwetsche ma chines met de kleine cabines hebben plaats moeten maken voor grootere, die volop ruimte bieden voor een gemakke lijke ligplaats voor zieken. De uitbreiding van het aantal vliegvelden en de verbete ring van de inrichting daarvan, maakt, dat het luchttransport voor zieken weinig hinderlijk is. Daarbij komt, dat de groote snelheid den transportduur aanmerkelijk verkort. Men kan ook de beschikking krijgen over speciale vliegtuigen, waar door men niet aan tijd en afstand gebon den is. Zoo zijn de voorwaarden voor het ziekenvervoer ook bij de K. L. M. uitste kend in orde. Nu wenscht zij echter des kundige voorlichting. Voor den techni- schen kant van het transport heeft zij deze gekregen van de N.V. Haagsche Zie kenvervoer Onderneming, wier directeur, de heer R. L. Michael zich ook voor het luchtvervoer interesseert. Het ontbreekt nu alleen nog aan wetenschappelijke voor lichting door de medici. De K. L. M. zal gaarne rekening houden met hun wenschen op dit gebied en de heer van der Paauwe verzocht aan een der aanwezige leden van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van de Ge neeskunst, dr. Gangeier uit Den Haag. er bij het hoofdbestuur op te willen aandrin gen, dat er een kleine commissie worde benoemd teneinde deze zaak met de K. L. M. in studie te nemen. Daarna gaf de heer Michael met eenige verpleegsters demonstraties van het uit en inladen van zieken in een vliegtuig. Ten slotte maakten verschillende aan wezigen, waaronder o.a. waren dr. J. Exalto, chirurg van het Roode Kruis Zie kenhuis te Den Haag. dr. Schoenmakers van het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag en vele andere hoofdzakelijk Haagsche geneesheeren, een tochtje met een der nieuwste K. L. M - vliegtuigen, de „Adelaar" boven Rotter dam. DE GEWIJZIGDE INDIë-ROUTE. Ons bericht van gisteren over de ge wijzigde Indië-route dient nog te worden aangevuld met de mededeeling dat niet onmiddellijk een radicale wijziging be doeld is. Voorloopig zal men zich bepalen tot eenige proefvluchten, waarvan de eer ste op 29 October aanvangt. HET RADIO-GEBOUW VAN DE VARA. De V.A.R.A. schrijft ons. Dezer dagen werd namens de A.V.R.O. medegedeeld, dat deze organisatie een nieuwe studio zal gaan bouwen. Daarbij wordt in verschillende persberichten de mededeeling gevoegd, dat de A.V.R.O. dus de eerste Omroepvereeniging in ons land zal zijn, die een geheel voor den Omroep gebouwde en ingerichte studio verkrijgt, Dit laatste is niet juist, daar de V.A.R.A. aan de Heuvellaan te Hilversum een ge heel nieuw gebouw heeft doen verrijzen, dat van de "nieuwste installaties op Om- roep-gebled wordt voorzien en dat dezer dagen gereedkomt. De mccning van het Kamerlid Hermans. De heer H, G. M. Hermans. Aan een verslaggever van het persbu reau Vaz Dias heeft het Kamerlid H. G. M. Hermans, op een betreffende vraag verklaard, dat, in verband met de crisis, alle instanties hebben te streven naar het beperken en verzachten der crisisgevolgen. De maatregelen daartoe zou hij in een bepaalde rangorde willen stellen en ln dit verband komt als allervoornaamste mid del in aanmerking de kwestie van het werkbehoud. vervolgens die der werkver ruiming en dan de andere middelen, als werkverschaffing, welke altijd min of meer kunstmatig zal zijn en werkloozenverzeke ring- en ondersteuning. Deze laatste mo gen echter alleen voor leniging van nood worden aangewend. Het middel van werkbehoud noemde spr. het voornaamste en dat is begrijpe lijk wanneer men ziet. dat de fabrieken leegstroomen. Het zou toch dwaasheid zijn werk te laten verloopen. Mede daarom ge looft spr. dat ons land niet zal kunnen ontkomen aan maatregelen van bescher ming. Ais middel dat ln ons land toegepast zou kunnen worden voor producten, die hier in voldoende mate worden gefabri ceerd, roemde hij dat van contingentee- ring en hij verwees naar de voorbeelden van Frankrijk en België ten aanzien van steenkolen. Noodig is verder wijziging van de tariefpolitiek van onze spoorwegen en vrije en geregelde handel, internationale samenwerking op grondslag van natio nale ordening. Daarnevens: rationalisatie, die rationeel is. Als men bijvoorbeeld ziet hoe bij het graven van kanalen en het aanleggen van wegen zoo weinig mogelijk menschen en zoo veel mogelijk dure werktuigen worden aangewend, als dus arbeiders aan den kant staan, die werkloos zijn en uitkee- ring moeten ontvangen, wordt op deze wijze het werk duurder! Bij onze spoor wegen, op kantoren en bij de Posterijen gaat men voort met rationalisatie en naar mate men in deze richting meer succes heeft, groeit de werkloosheid en moet er meer ondersteuning worden uitgekeerd. Als men dit mederekent, zou spoedig blij ken, dat deze rationalisatie geen voordeel is in de huidige tijden. «I Hierna de kwestie van werkverruiming ter sprake brengend, gaf de heer Hermans zijn oordeel ten aanzien van het vraag stuk van de drooglegging der Zuiderzee. Men moet m. i. dit vraagstuk zóó zien, zeide de heer Hermans, dat een nieuwe provincie wordt geschapen, met alles, wat daaraan voor het geheele economi sche leven verbonden is. Vergelijking van landprijzen en grondprijzen lijkt mij te simplistisch. Men zal toch zeker de pro vincies Zeeland en Noord-Brabant, die hoofdzakelijk van landbouw leven, wat haar waarden betreft, niet willen schatten naar het aantal hectaren grond en de waarde daarvan, doch naar de economi sche beteekenis voor de geheele bevolking. In dit licht dient ook de nieuwe Zuiderzee- provincie te worden bezien. Ik ben dan ook voorstander van verdere uitvoering der Zuiderzee-werken. Niet al leen dit werk, doch verschillende andere werken, welke men heeft ondernomen, moeten niet worden stopgezet. Men vergete bovendien niet, dat er nog nooit zoo goed koop gewerkt is als in dezen tijd. Men houdt in de eerste plaats menschen aan den arbeid, die anders steun zouden trek ken. Een factor van groote beteekenis is ook, dat er nooit een tijd is geweest, waarin de materialen zoo goedkoop waren. Ook met het geld is dit het geval; alleen blijft hierbij de vraag open of er voldoende vertrouwen leeft onder het Nederlandsche volk om. indien nieuwe leeningen mochten worden uitgeschreven, het geld daarvoor te verschaffen. Tientallen millioenen zijn thans reeds voor de Zuiderzeewerken uit gegeven; ophouden zou dan ook dwaasheid zijn. De nadeelen voor de visschersbevol- king had men moeten overwegen, toen de kwestie van de drooglegging aan de orde kwam; thans is het daarvoor te laat Een tweede punt van werkverruiming Is verdere voortgang aan den woningbouw ln bepaalde streken van ons land. De werkverschaffing moet van gemeentewege met steun van het rijk, veel krachtiger ter hand worden genomen, omdat het niet BINNENLAND. De interpellatie-De Savornin Lohman over de Nederlandsch-Belgische onder handelingen; antwoord van minister Bee- laerts van Blokland. (Parlementair Over zicht, 3e Blad.). Het Kamerlid Hermans over de wereld crisis en haar gevolgen voor Nederland. (Binnenland, le Blad.). In het reizigersverkeer van Duitschland naar Nederland mag hoogstens een bedrag van 200 R.M. over de grens worden ge voerd; uitzonderingsbepalingen zijn moge lijk. (Binnenland, le Blad.). Levering van ter Beurze gekochte fondi sen; antwoord van minister de Geer aan mr. Boon. (Financiën, 3e Blad.). Een Amerikaansch zeilvaartuig vergaan; waarschijnlijk drie personen omgekomen. (Gemengd. 2e Blad.). De moord te Sassenheim; overbrenging van beklaagde naar krankzinnigengesticht geëischt (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Het Spaansche kabinet Zaïpora afgetre den en vervangen door een ministerie Azana. (Buitenland en Tel., le Blad.). Het debat in den Duitschen Rijksdag. (Buitenland, le Blad.). Hereeniging van twee liberale groepen in Engeland. (Buitenland, le Blad.). Het Chineesch-Japansche Conflict. (Bui tenland en Tel., le Blad.). Kabinetswisseling in Mexico. (Tel., le BI.). mogelijk zal zijn de centrale werkverschaf fing op dien voet uit te breiden. Wat loondaling betreft verklaarde spr., dat het verkeerd zou zijn de koopkracht van het volk te verzwakken. Als algemeen middel om den economi se hen toestand te verbeteren gelooft hij niet, dat loondaling wenschelijk is; het zou verdere verstoring brengen van het evenwicht tusschen productie en con sumptie. Inzake de Rijksbegrooting merkte de heer Hermans op, dat er naar zijn meening een nieuwe begrooting zal moeten komen. De val van het Pond Sterling heeft zoo danige gevolgen gehad, terwijl daaruit nog andere gevolgen kunnen voortvloeien, dat ramingen, welke lang te voren gemaakt zijn, niet meer kunnen slaan op den hui- digen toestand. Als blijken zal en spr. is daarvan zeker dat die toestand slech ter zal zijn dan is voorgesteld, zullen andere maatregelen genomen moeten wor den om te komen tot een sluitend budget. Spr. zou in dit verband twee middelen kunnen aangeven: ten eerste de invoering van een conjunctuurbelasting, te heffen van diegenen, die juist door de huidige toestanden hun inkomen hebben zien stij gen en ten tweede de invoering van een weeldebelasting. Een zoodanig ontwerp ligt nog altijd bij de Kamer; in de millioenen- nota wordt er echter niet van gerept. BELASTING OP AUTOPEDS. Een waarschuwing te Rotterdam. Het blijkt, dat de nieuwe speelwerktui- gen waarmee de kinderen tegenwoordig de straten onveilig maken, op het trottoir een steeds grootere bedreiging vormen voor den argeloozen voetganger en op de rij- straat een gevaar worden voor zich zelf, n.l. de autopeds op luchtbanden en de kleine fietsjes, volgens de Rijwielbelas ting, in deze belasting vallen, aangezien de wielen een grooteren omtrek hebben dan 5 c.M. De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam heeft thans een waarschuwing ge richt tot de ouders en de exploitanten van verhuurinrichtingen van zulk modern speelgoed dat er nauwlettend zal worden toegezien, dat dergelijke vehikels voorzien zijn van het voorgeschreven belastingmerk. Tevens zou worden overwogen een ge meentelijke verordening in het leven te roepen, waarbij bepaalde straten worden aangewezen, voor het gebruik van auto peds en kinderfietsjes. Naar wij vernemen heeft men te Leiden tot dusverre nog niet zoo heel veel last ondervonden van autopeds e.d. en maat regelen, in den geest van die te Rotterdam, worden momenteel dan ook niet over wogen. o 'RACTISCHE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN ONS LAND. Naar de Msb verneemt, heeft de direc teur der N.V. Suikerbietenfabriek „Sas v. Gent" voor de a.s. campagne ongeveer 100 Belgische werklieden door arbeiders uit Sas van Gent en omgeving vervangen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1