UIT DE RIJNSTREEK. SCHEEPSTIJDINGEN. RADIONIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. ALPHEN. OFFICIEELE OPENING KONINGIN EMMASCHOOL. Groote belangstelling. Gistermiddag had de officieele opening plaats van de Koningin-Emmaschool, waarvan wij vorige week een toto van het exterieur met een beschrijving plaatsten. Daartoe uitgenoodigd was haltdrie een groot aantal belangstellenden, met het bestuur en personeel vergaderd in het locaal bestemd voor het geven van onder wijs in handenarbeid. Onder de aanwezi gen zagen wij o.m. het dagelijksch bestuur onzer gemeente, den inspecteur van het buitengewoon onderwijs dr. Voorthuyzen, vertegenwoordigers van de samenwerkende vier schoolbesturen, de hoofden der Chr. scholen en vele ouders van leerlingen. De voorzitter van het bestuur dr. A. W. Voors opende de vergadering, las Ps. 127 en Matth. 18 10—14 en ging voor in gebed. Allereerst riep de voorzitter alle aanwezigen een woord van welkom toe en herinnerde er aan, dat deze school, die 3 April 1928 geopend werd met 29 leerlingen, thans reeds 56 kinderen onderwijs verschaft, zoo- dat ze in letterlijken zin het gebouw „Con cordia" waar tot dusver het onderwijs gegeven werd uitgegroeid is. Dit wijst eenerzijds op droeven nood, omdat zoo veel kinderen in onze gemeente dit onder wijs noodig hebben, maar anderzijds stemt het ook dankbaar, dat onder de bekwame leiding van den heer Lablans deze school zulk een goede naam kreeg. Velen ver trouwden hun kinderen aan de school toe, zoodat ln 1929 reeds een derde leerkracht aangesteld moest worden, terwijl 1 Oct. j.l. de vierde leerkracht aan de school ver bonden werd. Daardoor werd de bouw van 'n eigen schoolgebouw noodzakelijk. Dank baar mag het bestuur zijn voor de mede werking van zoovelen waardoor de opening thans mogelijk werd. Het Buitengewoon Onderwijs deelt niet in de gelijkstelling welke de scholen voor gewoon L.O. ge nieten. Spr. betreurt dit niet. Als zijn persoonlijke overtuiging meent hij, dat het oprichten van Bijz. scholen wel wat al te gemakkelijk gemaakt werd. Spr. heeft de schoolstrijd meegemaakt vanaf 1888 toen de eerste, zeer geringe subsidie toegestaan werd en weet ook bij ervaring van den vaak schoonen beginselstrijd, die eerst na uiterste krachtsinspanning bekroond werd met de opening van een school, welke dan geheel door persoonlijk initiatief tot stand kwam. Dat was Iets schoons, dat waren daden van christelijke hef de en zoo iets schoons is ook weer aan den dag gekomen bij den bouw en oprichting van deze school Dank daarom allereerst a&n God, Die den nood dezer kinderen aan de inwoners dezer gemeente op het hart bond, en hen bewoog tot het bieden van belangrijken en verrassenden hulp. Dank aan de vier schoolvereenigingen, die tot dit doel samen werkten. Dank aan den Raad der ge meente die gratis den benoodlgden grond beschikbaar stelde en nog 20 M. grond voor eventueele uitbreiding beschikbaar liet. Spr. stelde het op prijs, dat het dage lijksch bestuur aanwezig is en dat de bur gemeester de officieele openingsrede wilde uitspreken. Dank ook aan het Prov. be stuur, dat een derde van de oprichtings kosten voor zijn rekening nam. Zoo kon door veler samenwerking in Febr. j.l. dc aanbesteding plaats hebben en staat hier op dit rustige plekje der gemeente dit schoone gebouw, ontworpen door de architecten W. Brouwer en W. B. Kroon en uitgevoerd door den heer W. v. Beijeren als aannemer met de onderaannemers de heeren Corsel. Tabeme en Ponsioen. ter wijl de heer Hoekstra als opzichter fun geerde. Het ontwerpen en uitvoeren der piannen geschiedde ln volkomen overeen stemming met den heer Inspecteur wien ook dank toekomt voor zijn waardevolle adviezen. De exploitatie der school zal nog veel vragen. Daarom is het bestuur ver blijd dat de raad voor eiken leerling f. 20 extra subsidie verleende. Spr. herdacht met weemoed het overlijden van den oud voorzitter van het bestuur den heer Lem- kes aan wiens motorische kracht het on derwijs in onze gemeente zoo veel te dan ken heeft. De Koningin Moeder gaf op het verzoek van den oud-voorzitter verlof dat haar naam aan deze school verbonden werd. Spr. hoopte, dat ze ook steeds als Koningin-Emmaschool genoemd en aan geduid zal worden. Op haar mag niet het stempel der achterlijkheid drukken. Haar coel is immers minder bedeelde klnderen te vormen tot nuttige leden der maat schappij. Deze school wil dienen: le. de kinderen die aan dit onderwijs behoefte hebben; 2e. de ouders die ontdekken, dat hun kind het gewone onderwijs niet vol gen kan; 3e. alle scholen der gemeente en zoo mogelijk ook van omliggende gemeen ten. Besprekend de vraag of het beginsel dezer school het mogelijk maakt, dat alle scholen er door gediend worden, stelde spr. voorop, dat het Evangelie, dat ook hier uitgedragen wordt, zoo ruim en zoo onbekrompen is.' dat het allen kan om vatten en dat het beste, wat er voor een menschenkind bestaat, de liefde van den Heiland is. Maar mocht er iemand bezwaar 'ogen maken, dat zijn kind met dien oemgen Naam bekend gemaakt wordt, volgens Kon. Besluit waaraan ook deze school zich onderwerpt moet en zal dan vrijstelling van Bijbelschonderricht gegeven worden. Tenslotte richtte de voor zitter zich met een woord van gelukwensch tot het hoofd en het personeel. Spr. hoopte dat nu zij hun mooien arbeid mogen voort zetten in dit mooie gebouw God's zegen hen rijkelijk vergezellen en bekwaam maken. Na het woord van den voorzitter zong het kinderkoor van de Martha-Stichtlng onder leiding van den heer J. Tuinman de kleine Cantate. „Jezus ls een Kinder vriend". Dat zij dit op keurige wijze deed behoeft geen betoog. Burgemeester dr. Lovink waardeerde het, dat in deze gemeente zulk een school tot stand kwam en verheugde zich er over, dat de raad daarbij zoo mild wilde steunen, i o. hem ook, dat particulier .nltiatief hier een klein monument tot u b!?cbt' dat nog geen f. 50.000 kost, een bewijs dat het economisch gebouwd is. ^en wensch te hebben uitgesproken boLieZe sühco1 s'seds aan haar doel mag beantwoorden, verklaarde de Burgemeester ae school voor geopend. vnn£?liddelliok na deze opening werd op tfWrl™ e? voorzitter besloten in eer. 2™ va" hulde. H.M. de Koningln- f °PeninB te verwittigen, vre v°brthuyzen, uitte zijn een SL' Sï eze scho°l- Ons land telt onieiïïk i! scholen voor buitengewoon onde^ehr,^. de meeste daarvan zUn ondergebracht m oude schoolgebouwen. Deze gloednieuwe zonnige school ls dus een uitzondering ln den tijd van malaise, die toch ook nog goede dingen te zien geeft. De gemeente gaf grond, zij behoef den dien niet te geven. Het Prov. bestuur steunde door het derde deel der bouw kosten. Dit is de eerste en hoogst waar schijnlijk de laatste maal, dat het Prov. Bestuur dit doet. Wordt het nieuwe ont- werp-schoolwet aangenomen, dan is dit voor het vervolg verboden. Daarom mag het bestuur wel dubbel geluk gewenscht worden, dat het kon profiteeren van dfc gunstige bepaling, die nu nog geldt. Spr. wenschfce ook het personeel geluk, dat hij onder zoo ongunstige omstandigheden heeft zien werken. Spr. memoreerde, dat deze school ook eenig is in den lande, om dat er een samenwerking kwam tusschen de Martha-Stichting en de schoolbesturen. Hij zou wenschen, dat de Martha-Stich ting, die nu zoo mooi van deze school pro fiteeren kan, haar deuren nog wat wijder opene, opdat er meer kinderen, die zulk onderwijs noodig hebben, naar hier kome. Vanzelf sprekend kwam ds. Voors hier even tegen op. Deze school kan bestaan ook zonder de Martha-Stichting (21 kin deren uit de Matrha-Stichting gaan er op) en de Martha-Stichting zal nooit de pomp zijn, om deze school vol leerlingen te krij gen. Het hoofd der school de heer Lablans, sprak mede namens het personeel in enkele woorden zijn blijdschap en dank uit voor de tot standkoming van deze school, die zoo aan alle eischen voldoet en die zulk een schitterende tegenstelling vormt met de localen welke verlaten wor den. Ten slotte feliciteerde de voorzitter van het bestuur der Muloschool het be stuur, dat zoo geheel op het voorbeeld van den Christus zich neerbuigt tot het kind, dat uit zichzelf niet kan. Nadat eenige verfrissching was aangeboden be stond er gelegenheid het schoolgebouw te bezichtigen, waarvan een dankbaar ge bruik gemaakt werd. Onzen lezers, die verleden week reeds met de inrichting kennis hebben gemaakt, zullen wij verdere beschrijvingen van het alleszins prachtige schoolgebouw onthouden, doch alleen ver melden wij nog, dat in elk der vier leer» lokalen elk. kind een eigen lessenaartje met stoel heeft en dat alle localen met elkaar wedijveren in doelmatigheid. Rest ons nog te vermelden, dat ook des avonds toen 't schoolgebouw ter bezichtiging was opengesteld van deze gelegenheid door velen gebruik werd gemaakt. Aanrijdingen. Gistermorgen werd in de Julianastraat de wielrijder A. H. aangereden door den autobestuurder K. H. uit den Haag. De wielrijder werd hierbij aan het hoofd en linker arm verwond. Dr. de Gr. ver leende de eerste hulp. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de wielrijder midden op den weg stond en de bestuurder der auto te veel aandacht besteedde aan eenige spelende kinderen. De bestuurder deed toe zegging de schade te zullen vergoeden. In de Julianastraat werd gisteren op de hoek Bruggestraat mej. H. V. aangereden door een autobestuurder afkomstig uit den Haarlemmermeer. De fiets van mej. V. werd bijkans geheel vernield. Tegen den bestuur der die doorreed zal procesverbaal worden opgemaakt. Gistermiddag werd de 14 jarige J. N. in de Julianastraat aangereden door een vrachtauto. N. kreeg hierbij een verwonding aan knie en armen. De bestuurder der auto is onbekend gebleven. De politie stelt een onderzoek in. De alhier onlangs opgerichte afd. van den Leidschen Nachtveiiigheidsdienst zal a.s. Vrijdag in werking treden. De wielrijder de Br. die gisteravond even zijn rijwiel voor een winkelraam had geplaatst kwam bij zijn terugkomst tot de minder onaangename ontdekking dat men zijn rijwiel ^rootendeels had vernield. Van de(n) dader(s) was geen spoor te ont dekken. De schiettent aan de van Boetselaer- straat zal worden verplaatst naar de Rozenstraat. De opbrengst van de alhier gisteren gehouden Zonnestraalcollecte bedraagt f. 181.27 V?. o BOSKOOP. De Markthal. Naar wij uit goeden bron vernemen, hebben al zeer vele kooplieden in allerlei branches uit deze gemeente zich aange meld om in het veilingsgebouw een plaats te mogen huren, zoodat de eerste markt, die a.s. Zaterdag gehouden zal worden, reeds een succes kan worden genoemd. Park&anleg. Naar wij vernemen, heeft zich hier ter plaatse een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om op een terrein van den spoorweg alhier een tuin of park aan te leggen, mits de gemeente het onderhoud voor haar rekening zal nemen. Het ligt in de bedoeling, dat de benoo- digde boomen en planten voor dat doel door de verschillende kweekers gratis ge leverd zullen worden. R&adsagenda. 1. Opening; trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen van^ de vergaderingen van 21 Augustus en 1 Sep tember 1931. 3. Ingekomen stukken. 4. Mcdedeelingen. 5. Aanbieding door B. en W. van de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente en der bedrijven voor het dienst jaar 1932. 6. Aanbieding door B. en W. van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienst jaar 1932. 7. Aanbieding door B. en W. van de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1930, 8. Aanbieding door B. en W. van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1930. 9. Het voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. 10. Het voorstel tot benoeming van twee leden der commissie van toezicht op het algemeen vormend lager onderwijs. 11. Het voorstel tot verkoop van een handspuit en afbraak van het brandspui tenhuis. 12. Het voorstel tot onderhandsche ver huring van een gedeelte van het voor malig gemeentehuis. 13. Het voorstel tot het verleenen van een crediet voor deii bouw van een tweede transformatorhuisje aan de Oostzijde der Gouwe. 14. Het voorstel tot aankoop van een motorwals. 15. Het voorstel tot demping van een gedeelte van de wetering. 16 Het voorstel inzake de verhuring van de woningen, plaatselijk gemerkt Emma- kade nos. 33, 34, 36 en 37. 17 Vaststelling van een concept-besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1931. 18. Voorstel om medewerking te verleenen tol de bebouwing van het padland. 19. Het voorstel met betrekking tot de verleening van steun aan werkloozen. Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor, om in verband met de onderhanden zijnde en nog te verwachten wegverbeteringen en den aanleg van nieuwe wegen over te gaan tot aankoop van een motorwals van 4 ton, welke verzwaard kan worden tot 5 ton. Zij vragen daarvoor een crediet van f. 4500. o LEIDERDORP. Loop der bevolking. Gevestigd: J. B. v. Wingerden, v. d. Valk Boumanweg 7; N. Deegenaars, Hoofd straat 25; J. J. K. Bregman, Achthw. 25; M. P. Oostveen, Hoogmadeschenweg 16; W. Mesten, Hoofdstraat 178; J. A. Eekhof, v. d. Bouwmanweg 45; C. Filippo, v. d. Bouwmanweg 37a. Vertrokken A. Blommers, naar Koude kerk, Hondsdijk 42a; Th. Walner, naar Heemstede, Groenendaalkade 6; Wed. C. van Elk naar Hazerswoude, Rijndijk A. 32; W. Polman naar Leiden, Mauritssiraat 21; C. v. d. Ham, naar Voorburg, Prinses Mariannelaan 145; H. C. Boot, naar Leiden, Ververstraat 37; P. v. d. Hoed, n. Lelden, Kanaalstraat 17; G. Keereweér, n. Zoeter- wcude, H. Rijndijk F. 145; N. de Ruiter, idem; L. den Hollander, naar Koudekerk, Prinsenschouw; K. Fucks, naar Leiden, Hoogl. Kerkgracht 10; C. Deegenaars naar Leiden, Haarl.weg 71.. NIEUWKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Johanna, d. van C. de Koning en M. Blom; Leendert, z. van J. Kranen burg en L. van der Voorn; Jacobus, z. van C. Eijs en P. van Leeuwen; Jacobus, z. van J. Immerzeel en H. van Haringen. Overleden: W. Zijerveld, 77 jaar. Ondertrouwd: M. S. Messing, 24 jaar en A. Michies, 26 jaar. Getrouwd A. C. van Es, 37 jaar, wonende te Vinkeveen en Waverveen en C. P. Langeslag, 30 jaar. NOORDEN. De ramen der St. Martinuskerk. De ramen in de St. Martinuskerk ver keerden reeds lang in een slechten staat. De oude smalle loodvattlng was gedeelte lijk vergaan, waardoor de ramen niet meer bestand waren tegen sterken wind en fei len regen. Reeds had het kerkbestuur in het vorig jaar een begin gemaakt met de vernieu- I wing, doch de kas liet niet toe daarmede voort te gaan. totdat de geweldige hagel storm, op 28 Mei JJ.. het restant althans ter Westzijde zoodanig teisterde, dat men zonder meer voor de noodzakelijkheid van vernieuwing geplaatst werd. Bij een spe ciaal hiervoor gehouden collecte tastten de parochianen nog eens flink in de beurs en de Westzijde is thans geheel vernieuwd. Het geheel maakt een waarlijk smaak- vollen indruk, de samenstelling had plaats in kleurig glas. terwijl ook een veel betere loodtoepassing gebruikt werd. In de bekroning der nu geplaatste ramen zijn onder meer de symbolen toegepast, betrekking hebbende op het H. Sacrament des Altaars, n.l. de pelikaan, die volgens de legende zijn jongen met zijn eigen bloed voedt, ten 2e de visch en de korf met 5 brooden en ten 3e de druiventros en korenaren. Volgens oude traditie is boven het raam in den voorgevel de H. Christophorus ge plaatst. Deze kleurige, in stijl uitgevoerde ramen brengen een mooie stemming in de kerk, een stemming, welke het kunstgevoel van het bekende en begaafde atelier voor ker kelijke kunst van den heer Willem Men gelberg te Utrecht alle eer aandoet. Jammer dat nog een paar ramen op ver nieuwing moeten wachten tot zich een milde gever bij pastoor Borsboom aan meldt; wij hopen gaarne, dat deze niet lang op zich zal laten wachten. De opbrengst van den speldjes verkoop ten bate van de R.-K. Drankbestrijding bedroeg f.21. TER-AAR. De EmeritaatsaanvTagc Ds. Groeneveld. In aansluiting op hetgeen wij hierover reeds berichtten, zij nog vermeld, dat de thans 42-jarige predikant kort vóór zijn ziekte, welke hem thans dwong tot het nemen van emeritaat, zijn 12Vö jarig ambts jubileum heeft gevierd. Ds. Groeneveld trad in 1918 in dienst van de Ned. Herv. Kerk te Sprang, van waar hij in 1920 naar Zuilichem vertrok. Na 2 jaar werd hij predikant te Leerdam. Den 22en September 1929 deed ds. Groene veld zijn intrede in onze gemeente. Collecte ten bate van het Roode Kruis. De dezer dagen gehouden collecte ten bate van bovengenoemde vereeniging heeft de som van f.,61.42 opgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Stijntje, d. v. P. Fokker en K. M. den Hollander. Christina Anthonla, d. v. W. v. d. Hoorn en C. C. v. d. Laan. Overleden: Alida Kempenaar 57 j. echt- genoote van H. Hendrikse. Getrouwd: G. Semp 30 J. en A. M. Aker boom 24 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: Wed. Zandvliet, geb. Kroft, van Hazerswoude. Vertrokken: M. J. H. Hoogenboom n. Leiden. M. C. Cats n. Alphen a.d. Rijn. WADDINXVEEN. Pot kokende thee omgetrokken. Het vierjarig dochtertje van den heer V. trok in een onbewaakt oogenblik een pot kokende thee om. De heete vloeistof kreeg zij over haar rechterarm en been. De kleine werd op deze lichaamsdeelen met zware brandwonden overdekt. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Over den kop geslagen. De bakkersknecht M. reed per rijwiel met een flinke snelheid over den Breede- weg. Op een gegeven moment kwam hij in een kuil terecht, hetgeen ten gevolge had, dat hij over den kop sloeg. Hij kwam met zijn Hoofd zoodanig met den grond in aanraking, dat een groote, bloedende wond ontstond. Nadat hij bij een der omwonenden was b'nneTgedragen, kierde het bewustzijn terug. Na verbonden te zijn is hij naar zijn woning vervoerd. Burgerlijke stand. Geboren: Margeretha Anna, d. van H. I. de Vries cn M. van Dorp; Dirkje Hen- drika, d. van J. H. Stolker en F. Verwaal; Gertruda Helena, d. van J. L. v. Vliet en M. de Wit. Overleden: Hendrik Teekens, 3 jaar. Chr. Leesbibliotheek. Alhier is opgericht en door ds. Smidt, Geref. predikant, officieel geopend, een Chr. Leesbibliotheek, omvattende circa 800 leesboeken. Landbouwcursus. Alhier is een landbouwcursus geopend, uitgaande van de afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw. Een en ander ge schiedde in tegenwoordigheid vUn den Rijks-landbouwconsulent Neeb, B. en W. en het bestuur der afdeeling. De cursus telt 15 leerlingen. Gevonden voorwerpen: actentasch, regenjas handtascbje met inhoud, medaillon, 2 sleutels aan ring, grijzen regenjas, por- temonnaie met inhoud, kruiwagen, horloge en een kip. Inlichtingen ter secretarie. De heer Besseling ambtenaar der Rijksbelastingen te Waalwijk is in dezelfde functie overgeplaatst naar deze gemeente. KON. NED. STOOMB. MIJ. GANYMEDES, 14 Oct. van Hamburg te Amst. AURORA. 13 Oct. van Dedeagatch te Smyrna. HERMES. 13 Oct. van Constanza naar Konstantlnopel. MEDEA 12 Oct. v. W. Indië te New York. POSEIDON, 13 Oct. van Tarragona te Va lencia. BOSKOOP, uitr.. 12 Oct. te Mollendo. ATLAS. 11 Oct. van W. Indië te New York. IRIS, 13 Oct. v. Bilbao te Santander. AMAZONE, 14 Oct. v. Trlëst te Flume. TRAJANUS, Middl. Zee n. Amst., pass. 14 Oct. Ouessant. HERCULES, 14 Oct. v. Piraeus te Catania. VESTA, 14 Oct. v. Patras te Catania. KON. BOLL. LLOYD. RIJNLAND, uitr., 13 Oct. te Santos. ROTT. LLOYD. KOTA PINANG, uitreis. 14 Oct. te Bela- wan. KOTA RADJA, thuisreis, pass. 13 October Perim. PATRIA, thuisreis, pass. 13 Oct. Kaap del Armi. SLAMAT, uitreis, 15 Oct. te Marseille ver- 1 wacht. KOTA NOPAN, thuisr., pass. 14 Oct. Pan- tellaria. MERAUKE, thuisr., pass. 14 Oct. Perim. j KERTOSONO, 14 Oct.. v. Amst. te Batavia. JAVA-NEW YORK LIJN. BREEDIJK, 12 Oct van Batavia naar New York. BINNENDIJK New York n. Java, 13 Oct. van Suez. KOTA INTEN. 12 Oct. van New York te Batavia. HOLLAND-AMERIKA LIJN. EDAM, 13 Oct. van R'dam te New Orleans. HOLLAND-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN13 Oct, van East London n. Beira. SPRINGFONTEIN, 14 Oct. van Hamburg n. Amst. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELD. 14 Oct. van Batavia n. Amst. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 14 Oct. van Amst. n. Batavia. POELAU ROEBIAH. thuisreis. 14 Oct. van Colombo. JOHAN DE WITT, uitreis, 13 Oct. van Sabang. TARAKAN, uitr., pass. 12 Oct. Perim. CHR. HUYGENS, thuisreis, pass. 12 Oct Perim. cc HOLLAND-AMERIKA LIJN. VEENDAM, 12 Oct. van Bermuda te New- York, JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISONDARI, 13 Oct. van Manilla te Shanghae. HOLLAND—OOST-AZIË LIJN. AAGTEKERK. thuisr.. 13 Oct. v. Gemma. OOSTKERK, uitr.. 13 Oct. te Yokohama. ZUIDERKERK. uitr.. pass. 14 Oct. Gibral tar. KON. PAKETVAART MIJ. REAL, 14 Oct. v. Amst. te Batavia. COLYTTO. Antwerpen n. Montreal, was 13 Oct. 5 u. 50 v.m. 450 mijlen W. van Valentia. PENDRECHT, 11 Oct. van Detroit naar Montreal. KATENDRECHT, 13 Oct. van Houston te Rouaan. WOENSDRECHT, 13 Oct. v. Constanza n. Preston. JONGE JACOBUS, 13 Oct. van Genua te Napels. WINSUM, Onega n. Amst., blijkt nog niet vlot te 'zijn. MAGDALA, Cura?ao n. Montreal, pass. 12 Oct. Cape Salmon. APOLLONIA, 11 Oct. van Drapetzona te Constanza. MARK, 9 Oct. van Aarhuus te Kemi. SCHIE, 9 Oct. v. Yxpilla te Wasa. PARIJS „RADIO-PARIS". 21 OCT. 1931. Eén van Europa's oudste omroepsta- tions, n.l. Parijs „Radio-Paris", het vroe gere „Parijs-Radiola" zal op 21 October a.s. haar nieuwen krachtzender ln gebruik nemen. De Openingsplechtigheid wordt verricht door M. Guernier, den Franschen Minister voor P. T. T. 21 October, des avonds om 9.20 (Hol- landsche tijd) wordt geopend met een gala-avond, waaraan het versterkte om roeporkest zal medewerken en waar ver» schillende sprekers het woord zullen voe ren. MUTATIES IN ITALIË. In een belangrijke overeenkomst, aan gegaan door de Italiaansche Regeering en de officieele OmroepmaatschappiJ, de „EI.A.R." is de aan genoemden omroep toegestane concessie verlengd tot het jaar 1948. Hierna zal de Italiaansche regeering het recht hebben, de zenders welke ln ge bruik zijn, aan te koopen. De overeenkomst geeft de Omroepmaat schappiJ verder het recht de nieuwe zen ders te Florence en Bolzano gedurende de maand October 1931 te gebruiken en die te Milaan en Bari gedurende de maand April 1932. Triest, welke zender reeds werkt en Bolzano zullen officieel op 28 October a.s. geopend werden. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. AMELAND, naar Hull, pass. 13 Oct. Malta. AALSUM. 13 Oct. van Las Palmas naar B. Aires. ROSSUM. 12 Oct. van New York n. Cuba. FARMSUM. Kaapstad n. Montreal, was 13 Oct 100 mijlen Z.O. van North Sydney JONGE ELISABETH .Middl. Zee n. Rot terdam, 14 Oct. te Londen. JONGE JOHANNA. R'dam n. Sagunto, pass. 13 Oct. Gibraltar. MIRZA, 7 Oct. van Curacao n. Landa End v.o. PEURSUM, 11 Oct. van Philadelphia te Hampton Roads. MITRA, 10 Oct. van New York n. Curacao. CELAENO, 11 Oct. van Quebec naar Am sterdam. VOOR VRIJDAG 16 OCTOBER. Hilversum 298 M. 6.4512.00 VARA. 12.00—4.00: AVRO. 4.00—8.00 VARA. 8.00— 11.00 VPRO 11.00 VARA. 6.45—7.00 en 7.30 7.45: Gymnastiek o.l.v. G. Kleerekoper 8.00: Concert VARA-septet o.l.v. Is. Eyl 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15 Voordracht door Janny van Oogen 10.30: Gramofoonpl. 11.00: Voordracht door Janny Oogen 11.1512.00: Gra mofoonpl. 12.00: Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.00: Schoolultzending J. Vriends: „Mijn ervaringen met eek hoorns" 2.30: Gramofoonpl. 3.00— 4.00: AansL N.V. Magazijn ..De Byenkorf" Rotterdam. Concert oJ.v. Ferry Gyallay 4.00: Gramofoonpl. 4.40: Voor de Kinderen 5.40: Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 6.45: Actueel Allerlei door het NW 7.00: Vervolg concert 7.30: Toespraak door B. Ruitenberg 7.45: Slot concert 8.00: Mej. Dr. N. A. Braining: „Spinoza's invloed, bestrijders en aanhangers" 8.30: Piano-concert d. Anthon v. d. Horst en mevr. E. A. S. v. d. HorstSchevinckhaven 9.00 Prof. M. C. van Mourik Broekman„Karakter van het Christendom In onze cultuur" 9.30 Plano-recital door Anthon v. d Horst 10.00: Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.15: Fragmenten en verhalen door ds. E. D. Spelberg 10.45: Gramo foonpl. 11.0012.00: Gramofoonplaten- concert van de VARA. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00: Schriftle zing 8.15: Gramofoonpl. 10.30: Zie- kendienst 11.0012.30: Gramofoonpl. (12.15: Politieber.) 12.30: Concert. H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello). Mevr. R, A. v. d. HorstBleekrode, plano. A. P. Smeehuizen. harmonium 2.00. Gramofoonpl. 3.00: Concert. N. v. Gils (zang), D. v. Weerelt (piano) 4.30: Gra mofoonpl. 5.00: Knutselpraatje door H. J. Steinvoort 5.306.30: Orgelconcert door A. Alt 6.30: Radio-dokter 7.00: A. J. Herwig: „De kamerplanten van deze maand" 7.30: Politieber. 7.45: Gra mofoonpl. 8.0010.00: Concert door het NCRV.-Symphonie-orkest o. 1. v. F. Schuurman 9.009.30: ds. J. I. van Schaick: „Vogels om en bij huis". Na afloop Vaz Dias en tot 11.30: Gramofoonpl. Daventry, 1554 Meter. 10.35: Morgen wijding 1050: Tijdsein en Berichten 11.05: Kookles 12.20: Solistcnconcert 1.00: Orgelconcert door W. Vale 1.50: Gramofoonpl. 2.45: Voor Scholen 4.50 Licht orkestconcert 5.35: Kinderum'. 6.20: Berichten 6.50: Piano-recital 7.10, 7.30 en 7.50: Lezingen 8.20: Orkest concert 9.209.35: Berichten 9.40' Lezing 9.55: „Chopin", romantisch spel voor den microfoon van W. RookeLey en C. Martin 11.1012.20: Dansmuziek. Langenberg. 473 M. 6.25—7.20. 10.00— 10.35. 11.20: Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert 4.205.20: Orkestconcert 7.40: Orkestconcert 8 20: „Der Pro- zess gegen Schinderhannes". hoorspel van Curt Elwenspook. Hierna tot 11.20: Dans muziek. Brussel, 508 en 338 Meter. 508 Meter: 5.20: Orkestconcert 6.50: Gramofoonpl. 8.20' Orkestconcert. 338 Meter: 5.20: Orkestconcert 6.20 en 6.50: Gramofoon- platen 8.20: Concert door het Omroep orkest. Parijs „Radio-Paris". 1725 M. 8.05: 12.50, 1.25, 6,20 en 7.50: Gramofoonpl. 8.20: „Passionnement" van Messager. Or kestleiding: R. Labis. Kalundborg. 1153 M. 11.2012.35: Or kestconcert 2.204.20: Blaasconcert m. m. v. E. Cordt (zang) en F. Jensen (plano) 7.307.50: Deensche duetten door A. Hagen en E. Schmidt 8.20' Plano-recital door Edi Kilenyi 9.109.25: Gramofoon- platen 9.4010.15. Orkestconcert 10.1511.50: Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 5.055.50: Berichten 6.006.50. Gramofoonpl. 8.208.45 en 9.309.55: Uitz. voor Scholen 9 55 en 11 20: Berichten 11.20: Gramofoon 12.15: Berichten 1.20: Gramofoonpl. 2.20: Lezingen 3.50: Orkestconcert 4.50: Lezingen 7.35: „Welt von gestern - Jugend von heute", hoorspel van E. Fran- zen en E. Glaeser 8.25 Berichten 8.35' Ter gelegenheid van O. Wilde's 75en geboortedag. „Salomé", muziekdrama, in 1 bedrijf. Muziek van R. Strausz. Hierna be richten. Vervolgens dansmuziek Tenslotte Orkestconcert. 3-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11