DE GEORGANISEERDE OPPOSITIE IN DUITSCHLAND GEVORMD. PIRIN 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 October 1931 Derde Blad No. 21952 GEMENGD NIEUWS. té eenig op de wereld FEUILLETON. HET OFFER. De gemeenschappelijke voorstellen Tegen de regeering Brüning Hitier en Hugenberg aan het woord. Gisteren, den dag waarop voor de eer ste maal de Duitsch Nationalen, de Natio naal Sosialisten, de Stahlhelm en natio nale vereenigingen zich voor een gemeen schappelijke manifestatie hebben verza meld, zijn 1000 vertegenwoordigers bijeen gekomen. Bad Harzburg, de pl^ts waar de bijeenkomst is gehouden was met Zwart-Wit-Roode en Hakenkreuzvlaggen versierd. De dag werd begonnen met een ge meenschappelijke manifestatie der natio- naal-socialisten en den Stahlhelm aan het station. Daarna stelde de wacht der na- tionaai-socialisten en der Stahlhelm zich voor het Kurhaus op. Toen Hitier zich op het balcon van hotel „Fuerstenhof" ver toonde werd hij stormachtig toegejuicht. Eerst vergaderden de Nazi's apart onder voorzitterschap van dr. Frick. De gemeenschappelijke voorstellen De gemeenschappelijke voorstellen der nationale oppositie, die morgen in den Rijksdag worden ingediend, luiden: 1. De Rijksdag ontneemt de Rijksregee- ring het vertrouwen; 2. De Rijkspresident wordt verzocht den Rijksdag te ontbinden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven per 8 Nov. 1931. 3. De door den Rijkspresident op grond van artikel 48 par. 2 der Rijksgrondwet sinds 10 Februari 1931 afgekondigde ver ordeningen worden ingetrokken; 4. De betaling van subsidie aan Pruisen voor de politie in dat land wordt per 31 October 1931 gestaakt. Manifest van Hitier. Adolf Hitler dankte allereerst de aan hangers zijner partij voor het werk en de offers dat zij in de twaalf jaren der Na tionaal socialistische beweging hebben ge bracht en las vervolgens een manifest voor, waarin o.m. verklaard wordt: In den zwaren strijd om het bestaan der vol keren blijft Duitschland meer en meer ten achter. Voor de geheele wereld richten wij tegen de Dultsche regeeringen, welke tot nu toe aan het bewind zijn geweest en in het bijzonder tegen de huidige regeering, de plechtige aanklacht dat zij voor het verzuim harerzijds van een plichtsge trouwe, waarheidslievende opheldering inzake den ontzettenden binnenlandschen toestand van Duitschland, mede schuldig zijn aan een catastrophe, welke thans alle cultuurnaties bedreigt. Wij verwijten de huidige regeering, dat zij in haar binnen- buitenlandsche en economische politiek zelfs een toestand van matelooze verwar ring heeft te voorschijn geroepen, deels heeft behouden en begunstigd en geen ge dachte heeft over de wijze waarop wij uit den nood zouden kunnen geraken. Wij zien de mogelijkheid van redding der Duitsche natie slechts door een gigantisch beroep op de in ons zelf aanwezige krach ten. Krachtig protesteeren wij tegen de verdere handhaving van het z.g. vredes verdrag van Versailles, dat niet alleen ons Duitsche volk verstoort, maar in zijn ge volg de geheele wereld in een toestand van eeuwige onrust en onzekerheid moet werpen. De door ons allen gewenschte samenwerking der geciviliseerde naties tot wegneming der ernstige Internationale schade is net zoo lang ondenkbaar, als de j wereld door dit verdrag in twee vijande- lijke helften is verscheurd. De strijd tegen de bolsjewistische vernietiging van alle j bestaande menschelijke gemeenschappen is voorwaarde voor een oprecht verzet van al die naties, die voor alles in het belang van haar hand- en hoofdarbeidende men- schen den sociaal-gruwelijken toestand van den gebolsjewiseerden slavenstaat willen vermijden. Nadat Hitier er op gewezen had dat de regeering-Brüning en iedere regeering, die in wezen aan haar verwant is niet het vertrouwen van de nationale oppositie be zit. eischte hij het overgeven der macht aan de oppositie. Gemeenschappelijke zitting. Na de fractiezitting der Nationaal socia listen had in den namiddag een gemeen schappelijke zitting plaats der parlemen taire vertegenwoordigers van den Rijks dag, den Pruislschen Landdag en den Brunswijkschen Landdag, die in de natio nale oppositie vereenigd zijn. Aan deze zitting namen ook deel verte genwoordigers van de landdagen van an dere Duitsche landen. In zijn openingswoord verklaarde dr. Frick, dat men thans aan een keerpunt in de Duitsche geschiedenis staat. De zin van deze bijeenkomst is de absolute een heid en geslotenheid der nationale oppo sitie aan te toonen. Dat sluit natuurlijk niet uit, dat de pro gramma's en doelstellingen van iedere af zonderlijke partij onveranderd blijven. Het gemeenschappelijke doel is de ver werving der politieke macht langs den snelsten weg, langs den legalen weg van aaneensluiting van alle deelen der natio nale oppositie. Het is ook de bedoeling der betooging, het z.g. burgerlijke midden door de huidige manifestatie naar de zijde der nationale oppositie te trekken. Indien het kabinet Bruening met nog enkele stemmen meerderheid aan het bewind wil blijven dan zal dit aan de geheele ontwikkeling niet het minste afdoen. De andere deelnemende partijen sloten zich daarbij volkomen aan. Openluchtgodsdienstoefening. Na de bespreking der nationale frac ties had op de grasvlakte Hinter den Eichen een godsdienstoefening plaats. Aan de rechterzijde hadden zich rond 2000 Stahlhelmers, aan de linkerzijde on geveer evenveel S.A.-menschen opgesteld. Na het dankgebed spraken hofprediker Doehring, zoomede de katholieke geeste lijke Hoynka uit Silezië. Na de godsdienstoefening had een défilé plaats van in uniform gekleede S.A. lieden en Stahlhelmers, die met vaandels, standaarden en muziek voorbij de leiders der nationale beweging marcheerden. Meer dan 10.000 toeschouwers, waren aan wezig. Groote betooging in het Kurhaus. Na een korte middagpauze volgde de groote manifestatie in het Kurhaus. Voor het Kurhaus verdrongen zich duizenden belangstellenden. De groote zaal van het Kurhaus was geheel bezet. Honderden volgden in de aangrenzende lokalen de betooging. In het huis heerschte een le vensgevaarlijk gedrang. Hugenberg en Hitier kwamen samen de zaal binnen, waarbij zij steeds weer met Heil Hugenberg, Heil Hitier werden be groet. De ovaties duurden ongeveer tien minuten lang. Op het groote podium na men op de eerste rij plaats: Hugenberg, Hitler, Frick en de beide Stahlhelmlel- ders, achter hen zaten meer dan 100 par lementsleden en economen. Geheimraad Hugenberg, die de verga dering opende, kon eerst na een her nieuwd, langdurige, stormachtige ovatie aan het woord komen. Hij zeide o.m.: Hier is vandaag de meerderheid van het Duitsche volk. Zij roept de regeerende partijen toe: Er ontstaat een nieuwe wereld. Wij wenschen u niet meer! Uit dit Volk dat achter deze vergade ring geschaard staat, zal een nieuw, waar achtiger en jonger Duitschland groeien. Uit deze gemeenschap zal, wanneer de tijd daar zal zijn, het parool worden gegeven voor de verkiezingen om het Rijkspresi dium. De bewindhebbers tot nu toe laten bergenscherven achter. Wat werkloosheid van industrieele volken is, weet thans de geheele wereld. Haar zal de eerste groote strijd der regeerende nationale oppositie gelden. Het heeft het kabinet Bruning aan iederen kijk op de toekomst ontbro ken. Het heeft iedere gelegenheid laten voorbijgaan, het heeft tot nu toe niet eens begrepen, dat het initiatief tot redding van Duitsche zijde komt. Men geloove niet dat wij hunkeren naar ministerzetels of persoonlijke macht. Wij hunkeren slechts naar de redding van het volk. Komend op buitenl. terrein riep hij Amerika op met Engeland en Duitschland te gaan. Aan het slot van zijn rede deed Dr. Hugenberg voorlezing van de resolutie van het nationale front. Eenheidsresolutie van het nationale front. De resolutie begint met te constateeren, dat de nationale oppositie sedert jaren vergeefs heeft gewaarschuwd tegen het versagen van de regeeringen en het staats apparaat tegen den bloedigen terreur van het Marxisme, tegen het voortschrijdende cultuur-bolsjewisme en de vernietiging van de natie door den klassenstrijd, tegen de uitschakeling der nationale krachten uit de leiding van den staat, tegen een politiek die door haar politieke, economi sche en militaire ontmanning van Duitsch land nog verder gaat dan het dictaat van Versailles, tegen een politiek, die het bin- nenlandsche bedrijfsleven heeft prijs ge geven ten gunste van wereld-economische hypothesen, van onderwerping aan het buitenland, die noch de gelijkberechtigd heid van Duitschland heeft gebracht noch het verscheurde Oosten voor een op oor log gelijkenden inval heeft bewaard, noch het land heeft gered van de chaos van het bolsjewisme, zonder echter door krach tige zelf-werkzaamheid de economische crisis te kunnen voorkomen en daardoor de wereld werkelijk te behoeden voor een bankroet en werkelijken vrede te brengen. De nationale oppositie verklaart zich bereid, in het Rijk en in Pruisen de regeeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. Geen hand, die wordt aangeboden voor oprechte samenwerking zal worden afgewezen. De oppositie weigert echter de verkeerde koers te blijven volgen in een slechts nationaal-getinte regeering van de huidige regeeringskrachten. Elke regee ring, die tegen den wil der gesloten natio nale oppositie wordt gevormd, moet reke nen op haar tegenstand. Hij eischt het onmiddellijk aftreden van de regeeringen Bruening en Braun, de onmiddellijke op heffing van de dictatoriale volmachten der regeeringen, welker samenstelling niet meer overeenstemt met den volkswil en die zich nog slechts met behulp van nood verordeningen aan het bewind kan hou den. Zij eischt onmiddellijke nieuwe ver kiezingen voor de verouderde volksver tegenwoordigingen, voornamelijk in het Rijk en in Pruisen. In het volle bewust zijn der daardoor aanvaarde verantwoor delijkheid verklaart zij, dat dein de nationale oppositie vereenigde organisaties bij komende onlusten leven en eigendom, huis, hof en werkplaats zullen verdedigen van 'diegenen, die zich openlijk bij de natie aansluiten, maar dat zij weigeren de huidige regeering en het thans heer- schende systeem met hun bloed te bescher men. Zij eischen herstel der verdedigings- souvereiniteit van Duitschland en gelijke bewapenng. De oppostie bezweert den door haar gekozen president Von Hindenburg, dat' hij voldoet aan den stormachtigen aandrang van millioenen vaderlands-ge zinde mannen en vrouwen, frontsoldaten en jongeren, op het laatste oogenblik door het bijeenroepen van' een werkelijk natio nale regeering de reddende koersverande ring te brengen. De resolutie eindigt met de zinsnede, dat slechts een sterke natio nale regeering aan de nooden en wenschen van het volk kan worden geëischt. De op positie gelooft aan de vervulling van baar taak. omdat zij op de Duitsche kracht en op de toekomst van het volk vertrouwt. De resolutie werd met stormachtig ap plaus en ,,Heil"-geroep ontvangen. Het woord werd nog gevoerd door Adolf Hitler. Seldte. den leider van de Stahl helm, die verklaarden niet oorlog te wil len, doch bevrijding. De oud-president van de Rijksbank, dr. Schacht, sprak over het notlonale econo misch program. Het Duitsche bedrijfsleven heeft het grootste belang bij het slagen der nationale beweging. Het huidige sy steem berust op verkeerde grondslagen. Zelfs wanneer een of ander toeval een plotselinge opleving zou veroorzaken zou het systeem verkeerd blijven. Herhaalde lijk is de toestand onwaar voorgesteld. Men heeft dikwijls gevraagd om een pro gram der oppositie, hoe het dan wèl moest. De saneering van Duitschland is echter geen kwestie van enkele programpunten, doch van herstel van de rechtszekerheid en van een principieele verandering. Geen kunstjes en geen bultenlandsche credieten kunnen helpen, doch slechts het program van Frederink den Groote, instelling op het binnenlandsche bedrijfsleven en uit den vaderlandschen bodem halen wat er inzit. Hiervoor is noodig karakter, zelf- en Godsvertrouwen. De bijeenkomst werd onder het zingen van het ,,Dentschland"-lied door Hugen berg gesloten. ONGELUK OP DEN SCHEVENINGSCHEN BOULEVARD. Een doode en twee gewonden. Bij een auto-ongeluk op den strandbou- levard te Scheveningen is gistermiddag een dame gedood, terwijl twee andere dames zwaar gewond naar het Gemeente ziekenhuis te 's-Gravenhage moesten wor den vervoerd. Omtrent dit vreeselijke ongeval, dat groote consternatie in de badplaats ver wekte kunnen wij het volgende mededee- len. Door het buitengewoon fraaie weer heerschte gisteren langs den strandboule- vard te Scheveningen een drukte alsof men midden in het hoogseizoen was. Tal- looze auto's reden langs den boulevard en op de trottoirs wandelde een dichte men- schenmenigte. Ook de vele banken op de trottoirs waren alle bezet. Omstreeks vier uur reed op den strand- boulevard in dc richting van het Oranje hotel een personenauto, waarin gezeten waren een Haagsch chauffeur en 'n dame uit Amsterdam die de auto, welke zij ge huurd had. bestuurde. De auto kwam uit de Palace-straat en reed in Noordelijke richting. Vlak voor het Wiener Café zag de be stuurster midden op den weg plotseling een auto voor zich. die wegens een defect stilstond. Zij dacht eerst links te passee- ren, doch daar het verkeer aan die zijde zeer druk was. bedacht zij zich en wilde naar rechts uitwijken. Op hetzelfde mo ment greep de chauffeur, die naast haar zat, het stuur en wierp dat naar rechts om. Noodlottigerwijze gaf de bestuurster op dit oogenblik vol gas. zoodat de wagen met volle vaart op het trottoir bij de Ga lerij vloog juist op een bank aan. waarop verschillende dames zaten! Deze zaten met den rug naar de auto toe. en waren zich van niets bewust. De auto botste met volle kracht tegen de bank en wierp de drie dames tegen het plaveisel waar zij zwaar gewond bleven liggen. Mevr. v. d. Z„ wonende Claes de Vrieselaan te Rotterdam, bleek doodelijke verwondingen opgeloopen te hebben. De 54-jarige mevr. A. P. H„ wonende Lange Vijverberg te Den Haag kreeg een dijbeen fractuur en ernstige hoofdwonden en de 55-jarige mevrouw C. F.-Van O. uit de Pasteurstraat te Den Haag een ernstige heupfractuur. De Eerste Hulpdienst, die gewaarschuwd was, vervoerde eerst mevr. v. d. Z. naar het Roode Kruisziekenhuis, waar zij spoe dig overleed en de twee andere dames naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal. Daar bleek dat de toestand van mevr. H. zeer ernstig was. De chauffeur en mej. Van W. bekwamen geen letsel. Politie, die weldra ter plaatse was, onderwierp hen aan een langdurig verhoor en nam de auto in beslag. De be stuurster bleek bij haar aanhouding niet in het bezit van een rijbewijs te zijn, doch volgens haar verklaring bezit zij er wel een. Na het verhoor zijn beiden weer vrij gelaten. De schok was zoo hevig geweest, dat stkken van de bank later op den rijweg teruggevonden werden. Van een ooggetui ge, die op een bank op korten afstand van het ongeluk verwijderd zat, vernamen wij nog dat de dames wellicht nog den tijd gehad zouden hebben van de bank te sprongen als zij de auto hadden zien aan komen. Gisteravond laat was de toestand van mevr. H. nog zeer ernstig, terwijl mevr. C. F.-Van O. hoewel een zeer pijnlijke ver- wondig hebbend, niet In levensgevaarlij ken toestand verkeert. (Crt.) DRAMA TE UTRECHT. Een vrouw door haar man doodgestoken. Zaterdagavond kwart over elf is in de Damstraat te Utrecht twist ontstaan tus- schen een 28-jarigen man en zijn vrouw, mej. S. v. H.A. die echter al in geen drie maanden meer met hem samenleefde. De oneenigheid nam tenslotte zulke heftige afmetingen aan, dat de man de vrouw met een mes in den rug stak, waardoor deze zeer ernstige verwondigen bekwam en waarbij een slagader doo:rgesneden werd. De G.GD. werd onmiddellijk ge waarschuwd, maar toen de vrouw in de auto was gelegd om naar de Academische klinieken te worden vervoerd, overleed zij. Het lijk werd door de politie in beslag ge nomen, de dader werd gearresteerd en ter beschikking van den commissaris in de le afdeeling gesteld. RECLAME. I heeft den critischen blik gescherpt I en daarmede ook hoogere eischen I gesteld. Aangeboden artikelen I neemt men niet gedachteloos aan I en vooral geen geneesmiddelen. I Men onderzoekt, men vraagt naar I kwaliteit, naam en faam en kiest I het beproefde. Daarom blijven de I echte Aspirin-Tabletten, welke op leen meer dan 30-jarige weerga- I looze reputatie kunnen bogen, in [weerwil van de telkens weer op- duikende namaak- en .Ersatz* [producten, de.onovertroffen pijn- [stillers bij rheumatische pijnen en lalle ziekten, welke op kouvatten I berusten. Bij hoofd - kies en ze- I nuwpijn enz. zijn zij niet minder uitstekend. Alleen bij ongeichonden verpakkingen kan voor de echtheid worden Ingeitaanl 5585 KIPPENDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de landbouwer Wisselink te Gaan deren (bij Doetinchem) den arbeider G. V„ dien hij op heeterdaad bij kippendief stal betrapte, met een geweerschot in het achterlichaam getroffen. Daar in den laatsten tijd in de omstre ken van Doetinchem nogal veel kippen ge stolen werden, had Wisselink den toegang tot zijn kippenhok met een electrische schel verbonden aan zijn slaapkamer. Toen hij nu dien nacht omstreeks vier uur ge wekt werd doordat de bel begon te rin kelen, begaf hij zich met zijn zoon, elk in het bezit van een geladen geweer, naar het kippenhok. Daar hoorde hij gestommel. Toen hij riep wie daar was en geen ant woord ontving, schoot de landbouwer in de richting, vanwaar hij 't lawaai hoorde, met het gevolg, dat V. de volle Jaag hagel in het zitvlak kreeg. Een tweede persoon wist te ontkomen. V. had een zak bij zich, waarin zich reeds tien kippen bevonden. Een geneesheer en de politie werden ge waarschuwd. Eerstgenoemde achtte over brenging van den gewonde naar het zie kenhuis noodzakelijk, waar een gedeelte van den hagel is verwijderd uit het li chaam van V. Naar den tweeden, dader wordt gezocht. De politie meent hem reeds op het spoor te zijn. „Tel." HET FAILLISSEMENT TE KAMPEN. De gemeente garant. Tot de slachtoffers van het faillissement der Boaz-Spaarbank te Kampen behooren ook eenige bouwvereenigingen, welker fi- nancieele verplichtingen meerendeels werden gegarandeerd door de gemeente. Zij hadden haar kasgelden bij genoemde instelling belegd en zijn daardoor niet in staat op de eerstvolgende termijnen het verschuldigde aan renten en aflossingen te voldoen. De Woningstichting „Ons Belang" ver keerde echter in het geval, dat directe hulp vereischt werd. Zij had namelijk reeds op 1 October de verschuldigde rente en aflossing aan de N. V. Bank v. Ned. Ge meenten moeten afdragen, doch was daartoe niet in staat gebleken, omdat ook zij haar kasmiddelen aan de gefailleerde spaarbank had toevertrouwd. In deze om standigheden besloot de gemeenteraad op voorstel van B. en W. het benoodigde be drag aan de gedupeerde bouwvereeniging voor te schieten. „Kreupel!" .De manier, waarop Smith het woord uitsprak, deed iemand rillen. Hij zat, ge steund door kussens, eenigszins overeind in het bed. Zijn gezicht had. na de opera tie, een geelachtige tint gekregen en uit zijn oogen was de uitdrukking van onbe vangen levensvreugde lang geweken. „Kreupel!" herhaalde hij. De krachtig-gebouwde mg,n, naast zijn bed. greep met een merkwaardig-teeren druk de rechterhand van den herstellen de. En deze aanraking vervulde hem met zoo mateloos veel deernis, als onder woor den niet te zeggen zou zijn. „Kop, omhoog, beste kerel! Het wordt alles beter dan je denkt!" Smith glimlachte flauwtjes. „Je bent een hartelijk vriend, Bill", zei hij, „maar al te rooskleurig zal de toe komst voor mij niet meer zijn; dat zal je zelf moeten toegeven. Wat zal er van de farm worden?" Bill trok eenigszins verlegen zijn das te recht. Tot dusver had hij nog niet over de farm gesproken. Een netelig onder werp. Het was op de farm van Bill, in Austra lië, gebeurd, het ongeluk, waarbij de Jonge, kloeke Engelschman zoo ernstig oetrokken was geraakt en dat beëindigd was niet de amputatie van diens rechter- ÏÏLeiu+ werd een boom geveld; onver- komen aanloopen en ondanks het luide, waarschuwende geroep der arbeiders, was het reeds te laat. Toen hij terzijde sprong, smakte de boom juist neer Geruimen tijd moest hij in het hospi taal blijven; de doktoren twijfelden aan vankelijk zelfs aan zijn levensbehoud. „Welantwoordde Bill, „ik dacht, datje kunt natuurlijk heelemaal op mij rekenen. Ik zal alles wel in orde ma ken. Je zult al heel gauw met één been even zeker loopen als vroeger met twee. Je kunt dan weer het opzicht over de farm op je nemen." „Dank, Bill, dank jewel; je bent buiten gewoon correct. Maar ik denk niet zoo zeer aan de farm; ik denk aan Cathe rine." „Je bedoelt je meisje?" Smith knikte. „Ja." Een uitdrukking van bezorgdheid kwam in Bill's oogen. Het waren groote, eerlijke oogen; wat Bill het meest verafschuwde, was ontrouw. „Je wilt toch niet zeggen, dat zij nu niets meer van jou zou willen weten?" barstte hij op bijna vijandige toon uit. „Nu, terwijl jij je zoovele jaren hebt uit gesloofd alléén maar om haai* te kun nen trouwen?" „Je begrijpt me verkeerd, Bill," zei Smith, terwijl hij opschokte, omdat een plotselinge pijn in het beenstompje brandde. „Catherine zou onmiddellijk overko men, als ze vernam, wat er gebeurd is. Maar ik wil niet. dat ze iets te weten komt. Begrijp je?" „Neen; wat bedoel je precies?" „Zij is op en top een sportmeisje, mijn kleine Catherine", legde Smith uit. „Zij haat het om tusschen vier muren opgeslo ten te zitten. Toen wij nog bij elkaar wa ren, gingen wij samen zwemmen of de bergen in. of wij tennisten of speelden cricket. Wij waren beiden ook dol op dansenIk wil niet, dat zij de vrouw van een kreupele zou worden Bill zweeg. „Zij mag niets te weten komen", ging Smith verder. „Zij zou heusch direct naar hier komen, mij willen verplegen, mij willen vertroetelen en haar eigen leven uit liefde voor mij offeren. Dat zou niet loyaal zijn Smith boog zich wat voorover, zijn handen balden zich; toen viel hij zwaar in de kussens terug. „Het is beter, Bill." mompelde hij, „dat wij alléén blijven..." En Bill's handen grepen die van zijn vriend. Een blikken trommel, door niemand anders dan door zijn eigenaar verzorgd, stond in de kast van een kamer in een boerenhuis, ergens in één der vrucht baarste oorden van Victoria. Vele dozij nen brieven lagen in dezen trommel op gehoopt. De inhoud van iederen brief stak als een gloeiende naald in het hart van hem, die ze ontving. Het waren bittere, hartbrekende brieven, die om antwoord smeekten, maar Smith had geen enkelen beantwoord. Zijn laatste brief aan Catherine was er een geweest van tragisch bedrog: alles heette mis te zijn gegaan; misoogst en allerlei tegenspoeden veranderden alle plannen, terugkeeren naar Engeland was uitgesloten En langzamerhand werden de brieven zeldzamer, steeds zeldzamer, totdat ze heelemaal wegbleven. Intusschen floreerde Smith's farm. Met hart en ziel wierp hij zich op het werk en hij werd ten slotte met één been bijna een even handige baas, als toen hij nog onge schonden rondliep. Zijn succes echter be reidde hem niet de minste vreugde. Sedert het groote ongeval was hij een ander mensch geworden. Zijn hart, hoe accuraat het sloeg, was gestorven. „Wat jij noodig hebt, is verlof", zei Bill op zekeren dag. „Volledige verandering van klimaat en omgeving; vergeet het werk eens voor eenigen tijd!" Smith haalde de schouders op. „Ik heb het werk broodnoodig; het helpt mij mijn gedachten af te leiden." „Nou, nou!" spotte Bill. „Jij wilt je, ge loof ik, zelf te gronde richten! Ga eens voor enkele maanden met de boot naar Engeland en zoek oude vrienden en fa milieleden eens op...." Bill bedwong zich. om niet Smith het voor-de-hand-liggend voorstel te doen: jaren immers waren verstreken. Cathe rine zou nu wel wat over haar sport- ambities heen zijn...,; als die twee elkaar maar weer terugzagenBill hoopte het beste. Smith begaf zich in zijn verlof inderdaad naar Engeland. Vanzelf bijna, bezocht hij ook het stadje, waar Catherine en hij ge woond hadden. Eenmaal nog wilde hij haar terugzienof zij erg veranderd zou zijn. Smith stapte de oude bekende straten door; zijn hart sloeg hem in de keel. Het was een nimmer nog ondervonden ge waarwording. deze drukkende, verlam mende angst. Nauwelijks kon hij adem scheppen. Bevangen liep hij een klein sigaren winkeltje binnen en toen hij den ouden eigenaar van dit zaakje goed aanzag, herinnerde hij zich den man opeens heel goed. Hij verkocht niet alleen tabak, ook kruidenierswaren, chocola en af en toe had hij weieens hier wat bonbons voor Catherine gekocht. De oude man herkende hem niet, maar Smith was overtuigd, dat hij zich met vergiste. Hij betaalde de cigaretten en vroeg den eigenaar of hij ook iets wist over juffrouw Catherine Forbes. De man dacht een oogenblik na en streek verlegen over het hoofd. „Juffrouw Forbes U bedoelt zeker mevrouw Johnston, denk ik. Zij is sedert een paar jaren getrouwd." Hij poetste zijn bril wat op en keek door de glazen voor deur. „Kijk. wel merkwaardig, maar daar loopt zij juist met haar man. aan den overkant." Een rilling doorvoer den vreemdeling. Hij staarde de straat over. De wereld scheen te wankelen; zijn oogen zagen als in een nevel. En aldoor maar naar het echtpaar starend, vroeg hij met zeldzaam- onnatuurlijke stem: ,,Enenwas die meneer Johnson reedszóó, toen hij Catherine trouwde?" Het oude meneertje keek zijn klant eenigermate verwonderd aan. „Ja, ja zeker, meneer!" klonk het antwoord. Meteen week alle kleur uit Smith's ge zicht. Zijn handen grepen naar den rand van de toonbank en beefden heftig. Reeds waren Catherine en haar man uit het ge zicht verdwenen, maar nog steeds was het doffe opklinken van een houten been waarneembaar en zijn tap-tap dreunde onbarmhartig, hart en zin verlammend, als een machtige smidshamer dóór in zijn oorenCatherine's echtgenoot had maar één been

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9