A.SJ.-E.¥.€. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 October 1931 Derde Blad No. 21949 FINANCIEN. KERK- EN SCHOCINIEÜWS „A. E. W." DISTRICTSKAMPIOEN OP SABEL VRARFMPORRIEK. FEUILLETON. Het Geheim van de Oude Kast MR. TRIP's FINANCIEELE INZICHTEN. HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD. Op weg naar een blijvend lager niveau. In den loop van den middag heeft de nieuwe president van de Nederlandsche Bank. mr. L. J. A. Trip. gisteren een kort onderhoud toegestaan aan een rédacteur van het Nederlandsche Correspondentie bureau. Er liep een gerucht, dat mr. Trip. toen hij nog president van de Javasche Bank was. zich als een tegenstander van de handhaving van den gouden standaard had uitgelaten. Dit punt werd in het on derhoud in de eerste plaats aangevoerd. Mr. Trip antwoordde daarop het vol gende: „Ik begrijp niet hoe men aan dit gerucht komt. Alleen kan ik u zeggen, dat ik het als mijn plicht beschouw den gou den standaard te handhaven. Toen men in Indië in 1925 tot den gouden standaard terugkeerde, heb ik in een mijner jaar verslagen gezegd, dat er misschien in een verre toekomst een verbeterd stelsel te vinden zou zijn, doch dat dit op het oogenblik zeker nog niet gevonden was. Met al mijn krachten zal ik dan ook onzen muntstandaard handhaven omdat ik er van overtuigd ben. dat de wereld een chaos zou worden, wanneer het goud geen standaardmunt meer was." Gevraagd naar de toekomstige politiek N der Nederlandsche Bank. zeide mr. Trip, dat deze in geen enkel opzicht eenige wij ziging zal ondergaan. „Alles zal er op ge richt zijn de stabiliteit van onzen gulden te handhaven. En dit zal ongetwijfeld luk ken: alle voorwaarden zijn er voor aan wezig. Maar er moet ook vertrouwen zijn. In de vestiging van dit vertrouwen moet niet alleen het streven zijn der regeering, maar ook van de Nederlandsche Bank en bovenal van het Nederlandsche publiek." „Ziet u tegen uw moeilijke taak op in Amsterdam?" „Neen, moeilijk is het wel, maar het werk aan een circulatiebank heeft altijd mijn volle sympathie gehad. En er is geen twijfel aan, dat wij door de moeilijkheden heen komen, wanneer het Nederlandsche publiek zijn naam van rustig en kalm maar hoog houdt. Dan kunnen er geen ongelukken gebeuren en zal het aanpas singsproces zich kunnen voortzetten. Want wij leven naar mijn meening niet in een crisis, welke weer door een boom-periode gevolgd zal worden, maar wij zijn veeleer op weg naar een blijvend lager niveau. Het eenige wat nog moeilijkheden mee brengt is. dat de kosten van levensonder houd. de detailprijzen, zich nog niet vol doende aanpassen bij de groothandels- prijzen." Nog enkele andere vragen werden den nieuwen president gesteld: hij wenschte hier echter niet op in te gaan. „De wereld heeft alleen maar behoefte aan rust en vertrouwen en niet aan lange verklarin gen." Alleen verklaarde mr. Trip nog: „Ik ben een groot voorstander van internationale samenwerking tusschen de landen, waar het goud gehandhaafd is gebleven. Hoe deze samenwerking zich echter concreet zal uiten, weet ik op dit oogenblik nog niet." Mr. Trip is voornemens Zaterdagochtend naar Bazel te vertrekken tot bijwoning der vergadering van de Bank voor Inter nationale Betalingen, welke op 12 October gehouden wordt. Mr. Vissering zal den heer Trip dan vergezellen en hem in den Raad van Beheer der B.I.B. introduceeren. Mr. Vissering blijft dan in Zwitserland ter voortzetting van zijn onderbroken kuur. In verband met zijn benoeming tot pre sident van de Nederlandsche Bank zal mr. L. J. A. Trip aftreden als voorzitter van den Ondernemersraad van Ned. Indië. Zoo lang nog geen opvolger is benoemd, zal het presidium waargenomen worden door mr. Philips, vice-president. HARTOG'S FABRIEKEN TE OSS. Een officieele mededeeling van het Unilever-conccrn. In verband met de in de pers verschenen berichten omtrent sluiting van de fabrie ken der N.V. H. Hartoe's fabrieken t° o-s deelt de directie van het Unilever-concern (waarvan Hartog's fabrieken deel uitma ken) het volgende mede: De bedoelde berichten zijn in zooverre onjuist, als zij den indruk wekken, alsof het geheele complex van bedrijven van Hartog's fabrieken binnenkort zal worden gesloten. Het besluit tot stopzetting be treft alleen de door Hartog's fabrieken te Oss gedreven margarinefabriek en heeft geen betrekking op de slagerijen en vet- fabrieken der genoemde firma; de twee laatste zullen zoo mogelijk met verhoog de capaciteit in bedrijf worden gehouden. De directie vertrouwt dat bij deze afdee- lingen en daarvan afhankelijke bedrijven te Oss circa zeshonderd werklieden en em- ployé's te werk zullen blijven. De onaf wendbare noodzakelijkheid van het besluit om over te gaan tot stillegging van de margarinefabriek te Oss (die voor een be langrijk deel voor de Engelsche markt werkt) is, behalve in den ingrijpenden invloed, die de daling van het pond ster ling op dit export-bedrijf uitoefent, gele gen in het dagelijks groeiende verzet, dat in Engeland door een stelselmatige pro paganda wordt gewekt tegen het koopen van buitenlandsche producten, die even goed in Engeland kunnen worden vervaar digd. waardoor de verkoop van Nederland sche margarine daar te lande ernstig wordt bedreigd. De directie van Unilever heeft daar om, ten einde onherstelbare schade af te wenden, zeer tot haar leedwezen moeten besluiten om de productie van de marga rinefabriek te Oss naar haar Engelsche fabrieken te verleggen. Zij betreurt deze stillegging, welke zij heeft trachten te vermijden totdat de volstrekte noodzake lijkheid er van zou blijken, in hooge mate en streeft er na alles te doen, wat in haar vermogen is om zoowel door beperking van het aantal personen die door de sluiting zullen worden getroffen, als door een ruime tegemoetkoming aan hen, wier ont slag onvermijdelijk zal blijken te zijn, de gevolgen van het sluiten zooveel moge lijk te verzachten. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 9 OCTOBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vergaderlokaal v. Mandersloostr. Nam. 7 1/4 uur. de heer Vijverberg van Rhenen. BODEGRAVEN. Gerei. Gem.: Nam. 7 uur ds. M. Heikoop van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te 2de Exloërmond, P. Bouw, cand. te Nijkerk; te Workum, ds. G. Ger- brandy. te Nieuw-Vennep; te Oosternie- land ds. S. de Vries, te Nieuw-Amsterdam. Bedankt: Voor Sint Jacobie Parochie, ds. J. H. Smit Sibinga te Oldehove; voor Rid derkerk ds. C. J. van der Graal, te Nij kerk; voor Schraard, P. Bouw, cand. te Nijkerk. Aangenomen: Naar Klaaswaal (toez.l, G. W. K. Hugenholtz, te Ransdorp en Schellingwoude. GEREF. KERK. Tweetal: Te Nunspeet, J. Koele.wijn, te Berkel, en J. Tilmes. te Westerlee. Beroepen: Te Zuilichem. A. J. van Dijk, cand. te Rotterdam. LAWN-TFNNIS. NEDERLANDSCHE SPELERS te BATAVIA. Aneta meldt d.d. 6 October uit Batavia: De alhier gehouden wedstrijden van het Leimonias-team hadden de volgende resul taten: Mej. Rollin Couquerquemej. Peden 60, 60. TimmerMollinger 60, 60. Mej. Rollin Couquerque. Karsten—mej. Peden, de Bruin Kops 6—3, 6—2. Timmer, KarstenDe Waard, Wamsteker 63, 62. Bedoeld is hier hoogstwaarschijnlijk A. Wamsteker, een oudere broeder van de oud-A.S.C.-spelers H. en J. Wamsteker. SCHERMEN. NEDERLAND—BELGIË. Naar gemeld wordt zijn plannen in be werking voor een jaarlijkschen landen- wedstrijd NederlandBelgië. De onderhandelingen zijn reeds zoover gevorderd, dat tusschen den Belgischen Schermbond en den Kon. Nederl. Ama teur Schermbond in beginsel tot een jaar lijkschen kamp is besloten. Een nadere regeling is nog in bewerking. BILJARTEN. WEDSTRIJD-PROGRAMMA COMP .N.B.B. Daar de vereeniging I.D.O. alhier ook nog met 2 viertallen heeft ingeschreven, is het programma van den N.B.B. als volgt vastgesteld Afd. E: 13 Oct. 'sGravenh. B.C.D.O.S. en S.D.O.; 20 Oct.: D.O.S.—SJD.O.; 28 Oct S.D.O.—D.O.S.; 3 Nov.: D.O.S. en S.D.O.— 'sGravenh. B.C. Afd. F: 9 Oct. Die Haghe I—S.D.O.; 15 Oct.: DOS. en S.D.O.—Die Haghe I; 23 Oct.: S.D.O.—DO.S.; 27 Oct.: D.O.S. en S.D.O.—K.R.A.Z. III; 6 Nov.: Die Haghe I —D.O.S.; 13 Nov.: D.O.S.—S.D.O.; 17 Nov.: K.R.A.Z. III—D.O.S. en S.D.O.; 19 Novem ber: D.O.S. en S.D.O.Corner House III; 26 Nov.: Corner HouseD.O.S. en S.D.O. PAARDENSPORT. DE RALLYE PAPER VAN VORDEN. Het „Vad." schrijft: Het bestuur der K.MB.V. heeft de geluk kige gedachte gehad, om de rallye paper van Vorden, die wel tot de zwaarste wed strijden van de Sportvereeniging behoort, in een iets eenvoudiger vorm ook voor an deren open te stellen. Zij, die deelnemen aan de verkorte rallye, komen niet in aanmerking voor één der prijzen, doch, indien zij hun parcours „voldoende" heb ben afgelegd, ontvangen zij de bronzen medaille der K.M.S.V., indien zij lid zijn der K.M.S.V. De rallye wordt op 13 en 14 October verreden: de dressuurproef vangt 13 Oct. om 2 uur aan en wordt afgelegd bij huize. Het Kiefskamp. Het maximum aantal hierbij te behalen punten bedraagt 200. Zij, die er geen 100 halen, komen verder niet in aanmerking voor een prijs: dit wordt hun onmiddellijk meegedeeld; zij kunnen echter, bij wijze van oefening, toch de rallye en de cross rijden. Na afloop der dressuurproeven wordt het crosspar- cours gezamenlijk afgeloopen. De rallye paper vangt 14 October 's mor gens om half negen aan. De deelnemers zullen met een tusschenruimte van 3 mi nuten starten en de 70 K.M. om het snelst rijden. Wie dit parcours in vijf uur aflegt, ontvangt 300 punten. Elke minuut langer of korter geeft 1 punt minder of meer. Na de rallye, die bij het Kiefskamp eindigt, is 20 minuten verplichte rust voor het onderzoek der paarden. Daarna worden de deelnemers voor de cross country van 3250 meter gestart. Wie deze cross aflegt in 6 minuten 30 sec. krijgt 100 punten; elke volle 6 sec. langer of korter dan 6 minuten 30 sec. geeft 1 punt minder of meer dan 100. De som der behaalde pun ten in de drie proeven (mits alle drie vol doende) bepaalt de volgorde. Er is een eereprijs: zilveren medaille van het de partement van Defensie; voorts geld prijzen. Voor dezen geheelen wedstrijd schreven In: Kapt. jhr. v. d. Brandeler, Epine au Bois, K.R.A.; kornet H. baron v. Heeckeren van Keil, Isolde. K.R.A.; luit. Ruijs de Perez. Agen, 2e h. R.H.; kapt. Keppel Hesselink, Alaric, S.R.O.B.A.; lult. Enklaar. Jack, S.R.O.B.A.; ritm: Bieéhoff v. Heemskerck, Little Diamond. 3e h. R.H.; luit. Ceuvel, Dhian Chand, 4e h. R.K.; luit Verweij, Fiave, 5e R.V.A.; ritm. jhr. de Marees van Swinderen, Rachelle r.p. 2e h. R.H.; luit. Pahud der Mortanges, Henk r.p. Ie h. R.H.; ritm. Hollertt, Diana. Rijschool; luit Steen metser, Tommy, -S.RO.B.A.; luit. Tonnet, Raffles. S.RO.B.A. Bij wijze van oefening kunnen ruiters ook een verkorte rallye rijden van onge veer 47 K.M. Om in aanmerking te komen voor de bronzen medaille der K.MS.V. moeten zij lid zijn der vereeniging, de rallye afleggen binnen de 4 uur 40 minuten en den cross binnen de 11 minuten. Voor deze verkorte rallye schreven de volgende heeren en dames in, die vrij gesteld zijn van de dressuurproef: Kapt. Schilling met. Jack (H.K.S.)luit. Egter v. Wissekerke met r.p. (K.R.A.); ritm. Boom met Hardiesse (4e h. R.H.); freule L. van Heeckeren van Keil met Tantivy (K. Vel. J.)mr. Hoogenbergh met Escargot (B.R.V.); mej. Van Stolk met Hortense (B.R.A.); G. Harkema met Ci- mane (B.R.V.); mej. Tideman met Karl Heinz (B.R.V.)mevr. Van Loo met Unfroi (B.R.V.). Ten slotte nemen de volgende reserve officieren op rijkspaarden aan de verkorte rallye deel: Res.-luit Moes, rijkspaard, Cav.: res.- luit Clavereau, rijkspaard, Cav.; res.-luit mr. Bichon v. IJsselmonde, idem. Art.; res.- luit. Roelvink, idem. Vet. Dienst; res.-luit Van Hemert, idem, Art.; res.-luit Josephus Jitta, rijkspaard. Art.; res.-luit Van Wijn gaarden, rijkspaard. Art.; res.-luit Van Schelven, rijkspaard. Art. Zij rijden alleen deze rallye als oefening zonder dat hieraan een wedstrijdkarakter gegeven wordt. Zittend (links naar rechts) de heeren E. J. Bruins en mr. J. D. Schepers; staande: E. C. de Jager, D. Gijsberti Hodenpijl en H. van Duuren. Gisteravond trok de Leidsche scherm- club A. E. W. te 's-Gravenhage haar laatsten wedstrijd op sabel voor de compe titie van den KN.S.A.B Tegen alle ver wachting in werd het tevens de éérste nederlaag voor haar. Alhoewel door haar sterkste equipiers vertegenwoordigd, werd deze wedstrijd met 124 partijen 58 ontv. 39 geg.tr. verloren. Het gelukte Bruins en de Jager hun 50 pCt. winstpartijen binnen te brengen. De heeren v. Duuren en Sche pers verloren beiden al hun partijen. De oorzaak hiervan? Wij weten het niet, doch zeker is dat zij hun tegenstanders niet onderschat hebben; de wetenschap als No. 1 te eindigen was het evenmin. De equipe vocht voor wat ze waard was. De reden moet dus een andere zijn. Na afloop dankte de kapitein Bruins voor ontvangst en den heer Landa voor diens leiding. A. E. W. was kampioen der afdeeling met slechts één verloren match. Een mooi succes voor deze, betrekkelijk toch jonge, vereeniging, die in October 1925 werd op gericht. Het eerste districts kampioen schap werd gehaald in Nov. 1928; Decem ber d.a.v. het algemeen kampioenschap 2e klasse K.N.A.S.B.. te Haarlem, met promo tie naar de le klasse. Verleden jaar werd, door omstandigheden van internen aard, geen deelgenomen aan de competitie en thans werd vermeld resultaat behaald. Jammer was het dat de Boer. die zoo veel heeft bijgedragen tot het behalen van dit succes, door detacheering naar elders, niet in staat was den wedstrijd bij te wonen. RECLAME. Zondagmiddag 2 uur Terrein De Kempenaerstraat Voorverkoop Devilée, Nieuwe Rijn 26 Rijwielstalling onder bewaking uitslnitend op het terrein. 5309 DAMMEN. BORDEN-WEDSTRIJDEN LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De tot heden verkregen uitslagen luiden lste klasse: SlegtenhorstBernsen 2-0: KlinkenbergDekker 20; De Water Kleijn 2—0; TelengSweris 2—0; Dekker- de Water 11; SlegtenhorstKlinkenberg 1i; v. d Wijngaard-Vermeulen (afgebr.) TelengDekker 20; LammersKleijn 11; v. d. WijngaardTeleng (afgebr.); v. d. WijngaardDe Water (afgebr.); v. d. WijngaardSlegtenhorst 0—2. Kleijn— Bernsen 11; DekkerLammers 02; SlegtenhorstTeleng 2—0; v. d. Wijn gaardSweris 11; De WaterKlinken berg (afgebr.). De stand is nu: gsp. gew. rem. vrl. pnt. Slegtenhorst 4 3 1 7 Teleng 3 2—14 J. Klinkenberg 2 11 3 Lammers 2 11 3 De Water 2 11—3 Kleijn 3—212 Sweris 2 111 v. d. Wijngaard 2—111 Bernsen 2 111 Dekker 4 13 1 Vermeulen De uitslagen der 2de klasse luiden: C. KlinkenbergDreef 20; Zaalberg A. Klinkenberg 02; TeunissenEppinga 11; A. KlinkenbergTeunissen 20; Dreefv. d. Kleij 20; v. d. KleijHuis man 20: ZaalbergDreef 20; Sladek A Klinkenberg 02. ZaalbergSladek 02; TeunissenSladek 02; Huisman Zaalberg 20; EppingaA. Klinkenberg 02; DreefTeunissen 02. De stand is hier: gsp. gew. rem. vrl. pnt. A. Klinkenberg 4 4 8 A. Sladek 3 2—14 Teunissen 4 112 3 Huisman 2 1 12 v. d. Kleij 2 1—12 C. Klinkenberg 1 1 2 Zaalberg 4 1 3 2 Dreef 4 1—32 Eppinga 2 111 De Kier H. C W- J. B.. te G. Het secretariaat vail den Leidschen Verhuurdersbond is gevestigd P T. de Jong, Heerengracht 102a, Lelden. M. L. Informeeren bij het Bureau Militaire Zaken, Breestraat 119. S. S. T Wendt u tot de Arbeidsbeurs aan het Levendaal, waar men u gaarne volledig zal inlichten. B., te L. Voor een consulaire betrek king in Nederlandschen dienst behoeft men geen Nederlander te zijn. De commis sie belast met het afnemen der examens voor den consulairen dienst, welke is ge vestigd in het Departement van Buiten landsche Zaken zendt u op aanvrage het K. B. houdende het reglement op de in richting van den consulairen dienst. G. Y„ te L. Voor zoover ons bekend, bestaat er hier ter stede geen vereeniging van mondharmonikabespelers. Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUYTS—GAYDOU. 13) XIV. Een reeks van jaren zijn voorbij gegaan sedert dien Kerstnacht. Vele brieven zijn waarschijnlijk verlo ren gegaan; er is tenminste een heele tusschenruimte tusschen de verschillende correspondentiën. Ik vind er enkele hu welijks- en geboorteakten een contract van landverkoop of dergelijke stukken van minder belang voor ons verhaal. Alfonso, de zoon van Silvia, woonde nu te Montignoso met zijn jonge familie. Hoe innig lief hij ook zijn moeder had, had hij haar toch niet kunnen volgen in den overgang naar het Protestantisme, dat zij, mede onder den invloed van haar tweeden man, die een hooge vereering had voor de Waldenzen, had aanvaard. De intrekking van het Edict van Nan tes (22 October 1685) bracht niet alleen schrik in Frankrijk teweeg, maar ook onder de Waldenzen; niet alleen dat Lo- delijk XIV vele zijner beste Fransche onderdanen in ballingschap zond, maar hij stookte ook zijn buurman, den jongen hertog van Savoye op, om de kerk der Waldenzen te doen opheffen. Victor Amadeus II wilde eerst niet naai den Franschen koning luisteren, daar de Waldenzen hem troue waren en hem vele diensten hadden bewezen; maar Lo- dewijk XIV liet hem weten, dat hij dan zelf wel die ketters uit hun land zou ver jagen en de mooie valleien behouden. Amadeus zag zich dus gedwongen, sndere maatregelen te nemen. Een over eenkomst werd gesloten en Lodewijk be loofde een ieger te zullen zenden om de Waldenzen te onderdrukken. Het was een ontzettend bericht, dat den armen Waldenzen den 31sten Januari ter oore kwam! Elke godsdienstoefening die niet Roomsch Katholiek was, moest ophouden, op straffe des doods der belij ders; de confiscatie der goederen, het verwoesten van de kerken van den zooge- naamden hervormden godsdiénst, het ver bannen van de kerkhoofden en van dc onderwijzers. dat alles was hard te dragen Alle vrijheden, toegelaten en sinds eeuwen door het huis van Savoye erkend, werden door dat Edict vernietigd. Een groote schrik beving alle gemoe deren. Nooit hadden de Waldenzen in zoo'n groot gevaar verkeerd.... Maar de nazaten der martelaren van de eerste Waldenzen konden hun geloof niet ver loochenen, en indien de hertog hun smeekbeden niet verhooren wilde, zouden zij hun land en hun have moeten verde digen Maar hoe zouden ze stand kunnen houden tegen de Piemonteesche en Fran sche troepen, die reeds naderden en zich aan de grenzen van de valleien concen treerden? Ondertusschen waren de protestantsche landen zeer verontwaardigd over het be sluit van den 31sten Januari. Hun vorsten schreven daarover aan den hertog, maar tevergeefs. Eindelijk zonden de Zwitser- sche Cantons een gezantschap naar Turijn om de verdediging van hun ge loofsbroeders ter hand te nemen. Maar dat had geen beter succes. Ten einde raad werd aan de arme Waldenzen voorgesteld in massa te emigreeren. Wat te doen? Hun geboorteland, hun goed, alles verlaten? De liefde voor hun vaderland, de godsdienstige herinnerin gen. de roemrijke tradities, van de Wal- densche Kerk bonden hen aan hun dier bare rotsbergen Na lang onderling raadplegen, wend den zij zich schriftelijk tot het Zwitser- sche gezantschap, en dit verzocht den hertog, aan de Waldenzen toe te staan zijn Staten te verlaten en over hun goe deren te mogen beschikken. Na eerst toegestemd te hebben, wierp de hertog nieuwe moeilijkheden op, en per slot van rekening werden zijn troe pen in vereeniging met de Fransche onder bevel van Catinal uitgezonden te gen de Waldenzen, die zich dapper hiel den en kloeke daden verrichtten; maar zij werden bedrogen en verraden; de mannen werden gevangen genomen, de vrouwen en jonge meisjes ontvoerd en mishandeld door de soldaten van Cati nal; ernstige gruwelen hadden plaats; velen werden terecht gesteld; ongeveer tweeduizend kinderen werden aan hun ouders ontrukt en in Piémont onder de gezinnen van ander geloof verspreid.... Eindelijk wisten de Zwitsersche Can tons in 1686 te bewerken, dat alle gevan genen vrijgelaten zouden worden, be hoorlijk gekleed en naar de grezen van Zwitserland geleid. i Maar velen waren in de forten, waar zij i gevangen hadden gezeten, gestorven; anderen hadden besmettelijke ziekten opgeloopen; anderen weer waren tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. Het was dus maar een kleine schare, een vijfde gedeelte ongeveer van de vijf tien 5 zestienduizend inwoners van de valleien, die Zwitserland konden berei- ken. En bijna allen waren uitgeput, zwak j of ziek en ten doode ontmoedigd. Wij zullen ons niet ophouden met het verhalen van bijzonderheden. Het geloof, de standvastigheid der Waldenzen is be loond geworden, dank zij de liefdevolle verzorging, die ze in Zwitserland onder- i vonden! Zij hebben hun eigen land weer 1 mogen bewonen. In den nacht van den 16en Augustus 1689 gaf Henri Arnaud het teeken van vertrek uit het bosch van Prangins bij het meer van Geneve; de kleine maar dap pere stoet van negenhonderd man aan vaardde den moeilijken terugtocht naar het vaderland en bereikte elf dagen na het vertrek uit Prangis het eerste Wal- denzer dorp, la Bastille. Het nageslacht der Waldenzen leeft nu vrij en geeerd in zijn mooie valleien; zij behoeven hun dierbare rotsbergen niet meer te verlaten. Silvia en Gualtiero hadden zich een kalm en rustig leven gedacht in die stre ken; de behoefte om zich bij dat volk te voegen, waarvoor zij de grootste sym pathie gevoelden, en de hoop hun nieuw geloof vrij te mogen uitoefenen, had hen doen besluiten Montignoso te verlaten. Zij waren naar Turijn vertrokken. Maar zij werden al spoedig in hun verwachtin gen teleurgesteld. Wij vinden ze dus in 1687 onder de emigranten, hoewel zij niet met de groote schare waren vertrokken Zij beiden met hun dochter Elisabett-a hadden hun weg genomen over den Groo- ten St. Bernard. Silvia verlangde het klooster te zien, door St. Bernard van Menthon in 982 gesticht, en dat als toe vluchtsoord dient voor de reizigers. Toen onze drie reizigers met de gidsen op een namiddag in de eerste dagen van den zomer den bergtop naderden, hielden zij even stil om het prachtige uitzicht te bewonderen. De gidsen zeiden hun, dat zij het bijzonder troffen, zulk helder weer te hebben, daar er gewoonlijk maar tien dagen in het heele jaar zijn. dat de lucht geheel onbewolkt is. Men hoorde nu en dan de klok van het klooster zacht luiden en als een echo heel in de verte de bel van de koeien. En daarna werd alles stilToen plotseling een vloed van harmonische klanken de stilte verbrak; het orgel, door een meesterhand bespeeld, zond zijn jubelend en stichtelijk gezang in de kalme omgeving, als een groet, als een troost voor de vermoeide reizigers, en zij traden de gastvrije en vriendelijke kloosterherberg binnen. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9