72sié Jaarpanp DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 No. 21949 DE LEIDSCHE STADHUISBOUW. STADSNIEUWS. DE WINKELWEEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ZIJ DIE GAAN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewysnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per wëek 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zyn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Nieuwe voorstellen van B. en W. op komst. De Commissie van Fabricage heelt gisteren vergaderd over een nieuw voor stel van B. en W. inzake den Stadhuis bouw, dat in de raadsvergadering van 19 Oct. ter talel zal komen. Het bekende schryven van den minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen heelt aanlei ding gegeven tot de nieuwe voorstellen van B. en W., die geheel in overeenstem ming zyn gebracht met den wensch van den minister. De voorstellen luiden n.l. om als plaats van het nieuwe Raadhuis te kiezen de oude plaats aan de Breestraat en den ouden gevel te behouden. Voor uitbreiding zou, zoo noodig, de Koren- beurssteeg moeten worden benut. Voorts aanvaarden B. en W. de idee van de raadsleden Wilmer, Huurman en Wil brink en stellen voor enkele architecten uit te noodigen om een plan te maken. Dus de meervoudige opdracht! Namen van architecten zyn nog niet genoemd, dat is een kwestie van later orde, evenals de samenstelling van een commissie van beoordeeling. In de komende raadsvergadering zal dus principieel beslist worden over de plaats van het Stadhuis en over de kwestie der meervoudige opdracht evenals over den ouden gevel. Uit den aard der zaak houdt de S.D.A.P. vast aan haar voorstel tot bouw aan de Lammermarkt, doch veel kans kunnen we deze voorstellen niet geven. Van de zyde der S.D.AJ. staat men daarby op het standpunt, dat de minister zich in zyn schrüven heeft ingelaten met beslissin gen, die alleen den raad toekomen en in een bepaalde richting dryft. In ieder geval belooft de komende raads zitting in het zoo gewichtige vraagstuk van beslissende beteekenls zyn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd door doctoraal-examen rechts geleerdheid de heeren: J. H. C. van Ree- nen (Velp) J. Th. Bonnerman (Den Haag). ,T. T. J. Vanhorick (Rotterdam), S. Wierda (Scheveningen) en mej. A. M. van Andel .(Den Haag); idem voor voor candidaats- examen geneeskunde de dames: J. C. G. Tabingh Suermondt (Nymegen), C. M. Onderwater (Monster) en de heeren R. Frant (Haarlem), A. van Straaten (Den Haag), C. J. Snepvangers (Den Haag), A. J. Bouwman (Den Haag), J. Pos (Oegstgeest), H. M. de Monchy (Den Haag), W. A. Oudshoorn (Den Haag), M. Schreuder (Leiden), R. Feith (Den Haag), C- A. Graafland (Rotterdam) en A. B. Pruis (Rotterdam) DE VERBREEDING VAN DEN RIJKSWEG LEIDEN—UTRECHT. Het begin is gemaakt, maar het einde nog niet te zien. Sinds eenigen tijd is men bezig met de werkzaamheden tot verbreeding van den rijksweg LeidenUtrecht. Op den Hooge- Rijndyk vlak over de Wilhelminabrug is de weg reeds aanzienlijk verbreed, doch waar de onderhandelingen met de grond eigenaren blijkbaar nog niet tot een be vredigende oplossing hebben geleid, is op het verdere gedeelte van den Hooge- Rijndijk, voor zoover deze ligt in de gemeente Leiden, de toestand ongewijzigd gebleven. In de gemeente Zoeterwoude, even voor huize Hoekstein, bij kilometer- paal 19-9 zijn de werkzaamheden even wel in vollen gang. Ter plaatse van de bebouwing krijgt de weg een profiel van 14 Meter; verderop van 17l/2 Meter. De rijweg wordt verbreed tot 8V2 Meter, waarvan voorloopig 6 Meter wordt be straat. De daartoe benoodigde klinkers zijn bereids gearriveerd. Daarnaast is een plantsleuf geprojec teerd van 1 Meter breedte, terwijl ter rechterzijde van den weg komende van de richting Leiden een tegel rijwielpad wordt aangelegd ter breedte van 2V2 Meter. Voorloopig wordt alleen uitgevoerd het gedeelte vanaf de grens der gemeente Zoeterwoude tot aan de Rijnegommerbrug, dat ongeveer over een halfjaar gereed zal zijn. Het ligt in de bedoeling daarna ook het aansluitende gedeelte onder handen te nemen, maar het is nog niet bekend, wanneer de geheele weg de zoo hoog noodige verbeteringen zal hebben ondergaan. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Causerie over Meubelkunst. Op uitnoodiging van bovengenoemde vereeniging heeft gisteravond onze stad genoot, de heer A. Lucas in het gezellige lokaaltje van het Nutsgebouw een causerie gehouden over „Meubelkunst". De presidente, mevr. RomijnSjollema sprak een kort openingswoord, waarin zij allen en in het bijzonder den heer Lucas verwelkomde en mededeelde, dat op de statuten koninklijke goedkeuring is ver kregen, zoodat de afdeeling rechtspersoon lijkheid heeft verkregen. De heer Lucas verdeelde zijn causerie in vier deelen, waarvan de meubelen gemaakt worden; de oppervlaktebehandeling en het onderhoud; aan welke eischen moet een meubel voldoen in verband met de woning inrichting en ten slotte de samenvoeging Van meubelen en stalen meubelen. Allereerst deelde spr. het een en ander mee omtrent de structuur van het hout en de wijze van bewerking, om vervolgens de ontwikkeling van de meubelkunst in den loop der tijden na te gaan. Reeds de oude Egyptenaren kenden meubels. Ter loops behandelde spr. de verschillende stijlen: renaissance, Lodewijk XIII, XIV en XV, eqipire, enz. Het meubilair moet in de eerste plaats een sfeer van rust scheppen; het mag geen grillige lijnen of veel beeldhouwwerk vertoonen. Voorts moet het zoodanig ge construeerd zijn, dat het volkomen bere kend is op de eischen, welke in de praktijk daaraan gesteld worden. Daarbij moet men zich hoeden voor overdreven veel meubelen in een vertrek. Een voorname factor bij de woninginrichting is ook de stoffeering, waarbij gezorgd moet worden voor harmonieerende kleuren en eenvou- dig-gestyleerde dessins. Ook gezellige „zit jes" geven sfeer aan een kamer. Het be roep van den bewoner geeft alreeds de richting aan, waarin het huis gemeubi leerd moet worden. Bij de keuze van het behang dient rekening te worden ge houden met de hoogte van het vertrek. Lampen met glazen kappen geven volgens spr. aan een kamer iets kouds. Na de pauze, waarin een kopje thee werd geserveerd, gaf spr. zijn meening over stalen meubelen, waarvan hij zich in het algemeen geen voorstander betoonde, al erkende hij de hygiënische voordeelen. In de praktijk wordt overigens ook hierbij meer en meer stoffeering toegepast, waar door deze voordeelen weer komen te ver vallen. Over de samenvoeging van meubelen was de heer Lucas evenmin enthousiast. Mevr. Romijn dankte den spreker voor zijn voordracht en sloot daarop de verga dering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: City Theater, Haarlemmerstraat 52, Lel den. Bioscoop. Uittredende Eigenaar: J. B. Nieuwenhuis, Amsterdam, dd. 7 Juni '31. H. J. Rijsbergen, Kraaierstraat 5, Leiden. Melkhandel. Uittredende Eigenaar: H. J. Rijsbergen Leiden, dd. 30 Sept. 1931. Wijzi ging handelsnaam: H. W. Rijsbergen. Coöp. Boerenleenbank. Dorpsstraat 25, Noordwij kerhout. Uittredende Leden Raad van Toezicht: K. J. Noy, Noordw.hout en L. P. Herren, Noordw.hout. Nieuwe Leden Raad van Toezicht: N. Mens, Noordw.hout en P. C. van Saase. Noordw.hout. Een amateur-fotograaf zond ons als tegenhanger van de opname der verlichte Lodewijkskerk boven staande foto van de Marekerk, waarvan de koepel bij avond tot in verren omtrek zichtbaar is. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Gisteren waren 1308 werkzoekenden in geschreven tegen 866 op denzelfden datum van het vorig jaar. PSYCHOMETRISCHE SÉANCE VAN HET ECHTPAAR ROOS. Gisteravond gaf het echtpaar Roos uit Den Haag een séance in „Psychometrie, Clairvoyance en Rede" in de groote zaal van het Nutsgebouw. Reeds verschillende van deze avonden zijn in den laatsten tijd gehouden. Van het gisteren gepres teerde hebben wij al zeer weinig serieuse indrukken ontvangen. De avond werd grootendeels gevuld met quasi geleerde betoogen van den heer Roos, die ontegenzeggelijk over genoegzame rapheid van tong, diplomatie, menschen- kennis en intuïtie beschikt, om met zijn overigens vaag gehouden en ondanks een schijn van gewichtigheid, uiterst opper vlakkig gegeven toelichtingen en aandui dingen, een op dit gebied voor het grootste deel niet deskundig en niet critisch inge steld publiek, te intimideeren. Begonnen werd met het aanduiden van eenige z.g. „intelligenten", welke zich tusschen de toehoorders zouden bevinden, hetgeen meerendeels hopeloos mislukte, terwijl het echtpaar Roos verklaarde daarvan de schuld niet bij zichzelf te moeten zoeken. Vervolgens vond het psychometreeren plaats onder veel om haal van woorden en z.g. in trance komen, terwijl ook in dit geval de resultaten o.i. weinig overtuigend waren en zeer zeker veel minder direct, snel, spontaan en frap pant dan bij iemand als Hanussen. Deze laatste had tenminste het voordeel, niet de allure aan te nemen, als zouden hem de bijzonderheden over de ter hand ge stelde voorwerpen, langs inspiratieven weg zijn ingegeven en zich niet te begeven in een z.g. gewichtig schijnende uitleg ging, die vele op dit gebied .volkomen leek zijnde naturen, op een dwaalspoor kunnen brengen. De aanduiding van diverse ziektegeval len en eventueel de geneeswijze daar voor werd voor het speciale spreekuur ge reserveerd; in dit verband vragen wij ons toch af, of daarmee niet een gevaarlijke weg wordt betreden. Het tweede gedeelte van den avond, behoorend tot de afdeeling onder de in drukwekkende benaming „Rede" bestond hoofdzakelijk uit een onvruchtbaar en onverkwikkelijk theologisch dispuut, over onderwerpen waarop men tijdens een avond als de onderhavige, toch niet tot een oplossing kan komen. Gelukkig kwam hieraan tegen kwart voor elf een abrupt einde. Séances in het openbaar over bovenge noemde onderwerpen, opgezet in den zin als zulks door het echtpaar Roos geschiedt, achten wij uit den booze. Men houde deze, zoo men er behoefte aan gevoelt, in den besloten kring van uitsluitend ernstige beoefenaars en zoekenden, doch make er geen geldwinning van voor in hoofdzaak op sensatie of amusement beluste toe hoorders. De richting, waartoe ook het echtpaar Roos zegt te behooren, staat daarvoor o.i. te hoog. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Nieuwe aansluitingen. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand September 1931. No. 2415: C. A. Somerwil, Postagentschap, Hoogewoerd 24. 2891Mr. H. A. Idema, Cronesteinkade 2. 2888: T. F. Vlieland, Nieuwe-Rijn 50. 3207: Prof. dr. L. E. Goester, Oegstgeester- 'laan 15. 2881: A. Duindam, Lijsterstraat 12. 3205: Mevr. J. C. de ClerDe Bruijn, De Genes te tstraat 120a. 2843: P. Swets, arts, Cobetstraat 73. 3209: A. J. Gerritse (gasmeester), Fagel- straat 19. 2932: R. Boer, Nassaulaan 3, Oegstgeest. 2953Mr. P. A. v. Toorenburg, Nachtegaal laan 16. 2954: J. W. Wurzer, Utrechtsche Veer 30. 2595: Th. den Hollander, Billitonstr. 1. 2511: Woningbouwver. „De Eendracht", Javastraat 1. 2874: G. J. Nederlof, Boommarkt 2a en b. 3208: S. van Bommel, Witte Singel 10. 3215: M. van Egmond, Botermarkt 11. 1591: C. J. H. Verhoef, Witte-Singel 11 3213: J. -Smit, Mare 67. 3206: Heilige Geesthofje, Doezastraat la. 2684: E. J. Roelfsema, arts. Morschweg 11. 3222: A. H. v. d. Vooren, Postagentschap, Hooge Rijndijk 106. 3211: L. v. d. Hoek, directiekeet, Hooge- Morschweg. 2483: G. P. Onvlee. chauffeur Lichtfabr., Sumatrastraat 24. 3204: Firma T. Fontein Pz., L.-Rijndijk 132 3203: Dr. J. A. N Knuttel, Witte-Singel 52. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd, Zaterdag 10 October a.s. spreekuur te houden. Prof. dr. P. Ehrenfest is door de Volta-stichting uitgenoodigd als gast deel te nemen aan het congres over „atoom kernen en electronen", dat van 1118 October te Rome wordt gehouden. Prof. Ehrenfest heeft deze uitnoodiging aan genomen. De heer C. J. van der Klaauw, be noemd tot lector in de dierkunde aan de Universiteit alhier, zal zijn colleges aan vangen met een openbare les op Vrijdag 10 November des nam. te 4 uur in het groot-auditorium der Universiteit. Onze stadgenoot A. J. Berg behaalde het politiediploma met aanteekening van den Ned. R.-K. Politiebond Sint Michaël. Begaat men eenmaal een vergissing, dan is het soms precies alsof er niet meer uit te komen is. Bij de juistere opgave van gisteren der kosten der brandweer over 1930, n.l. f. 34.190.27Vi, schreven wij abu sievelijk kosten der politie, welke hebben bedragen f. 363.561.04V2. De marechaussee te Arnhem heeft aldaar aangehouden een zekeren J. van L. uit Wassenaar, die op 20 September aan het Rapenburg alhier een rijwiel heeft ontvreemd. In de kleine Officieele Reisgids der Ned. Spoorwegen moet in tabel 8 b de vol gende belangrijke wijziging gebracht wor den. Trein 3595 vertrekt niet 22.29 van Aalsmeer maar 22.49. Deze trein heeft dus ook aansluiting van trein 3557 van Am sterdam Willemspark (aank. Aalsmeer 22.42). Tijdens het onweer, dat gisteravond boven Leiden en Den Haag woedde, is de bliksem geslagen in den schakelaar op de tramlijn der N. Z.H. T. M. tusschen Sche veningen en de Havenbrug te Den Haag; tengevolge waarvan het verkeer op dat traject gedurende ongeveer drie kwartier gestagneerd is geweest. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hoover's plannen Laval's reis naar Amerika. Lord Reading te Parijs. De federatie van Amerikaansche ban kiers heeft in haar bijeenkomst te Atlan tic City het financieele hulpplan van Hoover met algemeene stemmen aange nomen. In een verdere resolutie wordt de regee ring te Washington opgewekt direct on derhandelingen aan te vangen inzake de verlenging van het schuldenmoratorium. In een andere resolutie wordt door de bankiers het principe van staatsvoorzorg voor werkloozen verworpen, doch de be vordering der particuliere hulpvaardig heid door de particuliere banken aanbe volen. De gouverneur van de Federal Reserve Bank van New-York, Harrison, heeft medegedeeld, dat binnenkort alle banken der V. S. verzocht zullen worden 2 pet. van hun deposito bij te dragen in het fonds van 500 millioen dollar. Tot voorzitter van het organisatie comité voor de nieuwe credietinstelling is de president van het New-Yorksche Clearing House Buckner benoemd. Het verluidt in welingelichte kringen, dat de Fransche premier Laval op zijn reis naar de Vereenigde Staten tegen zijn oorspronkelijke bedoeling in vergezeld zal worden door Fransche deskundigen. Alle bijzonderheden van het driedaagsch verblijf van Laval in de Vereenigde Sta ten zijn nog niet bekend, doch deze zul len heden punt van bespreking uitma ken in den Ministerraad, welke onder lei ding van den president der Republiek zal worden gehouden. De Echo de Paris meent te kunnen melden, dat Laval vergezeld zal worden door vijf vooraanstaande Fransche per soonlijkheden. Voor Buitenlandsche Zaken zal een neef van den voormaligen president van de Buitenlandsche Kamercommissie, Jean Paul Boncour, den premier als adviseur ter zijde staan. Voorts zal de reis worden medegemaakt door den Franschen finan- cieelen attaché ter Fransche ambassade te Londen, Rueff, den onderdirecteur van het ministerie van Financiën, Bizot, den president van het Parijsche handels gerecht, Bouisson, zoomede den voorma ligen minister van Financiën in het Kabinet-Herriot, Clémentel. In het algemeen wordt in Frankrijk de verklaring van Hoover met wantrouwen tegemoet gezien. De middelen, die hij La- val zou voorstellen tot verzachting van de wereldcrisis zullen den Franschen op eenige nieuwe concessies te staan komen vreest men. Gisteravond zijn de Fransche vertegen woordigers in de Fransch-Duitsche stu diecommissie officieel benoemd. Aan het hoofd staat onderstaatssecretaris Gig- noux, terwijl Coulondre secretaris-gene raal der Fransche delegatie zal worden. In de commissie werden vijf ministeries ver tegenwoordige! De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Lord Reading, heeft gister morgen met Briand aan de Quai d'Orsay een onderhoud gehad dat ongeveer een uur heeft geduurd. Vervolgens begaf de Britsche minister zich naar het kabinet van den Franschen premier, waar hij zich meer dan een uur met Laval onderhield. Hierna had een samenkomst met den minister van Fi nanciën Flandin plaats. Nopens het ge sprokene zijn voorloopig slechts zeer vage officieele communiques verstrekt. In een communique van den eersten minister wordt verklaard, dat de gedachtenwisse- ling van Laval en Lord Reading betrek king heeft gehad op een onderzoek naar den algemeenen toestand. In het ministerie van Financiën daarentegen zijn de financieele kwesties welke voor beide landen van belang zijn, zoomede de laatste berichten uit Amerika uitvoerig besproken. Ter eere van den Britschen minister en Lady Reading werd aan de Quai d'Orsay een noenmaal gegeven. Na dit noenmaal werden de besprekin- BINNENLAND. Mr. Trip's financieele inzichten (Finan ciën, 3e Blad). Besprekingen inzake werkverruiming (Binnenland, 2e Blad). Het gouden jubileum van den Neder- landschen Bakkersbond (Binnenl., 2e BI.) Overplaatsingen in het leger (Binnenl., 2e Blad). Te Haarlem worden vier tram- door autobusdiensten vervangen (Binnenland, 2e Blad). Ingesteld is een bijzondere commissie van georganiseerd overleg voor de politie ambtenaren (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nog geen zekerheid omtrent de plannen van Hoover (Buitenland, en Tel., le Blad) Het Engelsche Lagerhuis is ontbonden (Buitenl., le Blad). Het verkiezingsmanifest van Mc Donald (Buitenland, le Blad). Nieuwe moeilijkheden voor den Duit- schen Rijkskanselier (Buitenl., le Blad). Lord Reading's bezoek aan Parijs (Bui teland en Tel., le Blad). gen tusschen Lord Roading en de aanwe zige Fransche ministers voortgezet, waar na de Britsche minister zich nogmaals naar het ministerie van Financiën begaf. Later in den middag werd Lord Rea ding door president Doumer ontvangen. Naar wel schijnt vast te staan ligt het niet in de bedoeling van Lord Reading om met de Fransche regeering te onderhan delen over een leening tot. stabiliseering van het pond. De besprekingen zijn ver der een gedachten wisseling over alle actueele, economische en financieele pro blemen. Lord Reading heeft gisteren duidelijk laten doorschemeren dat de Engelsche regeering momenteel niet aan stabihseering van het pond sterling denkt. Zij wil in de eerste plaats afwach ten wat ae nieuwe verkiezingen opleveren en op welke koers het pond zich zal kunnen vastleggen. Van Fransche zijde heeft men toegezegd, dat men ten alle tijde bereid is Engeland te helpen. Foto Bleuzé. Een van de laatste telefoonpalen in onze Sleutelstad, staande in de Rembrandt- straat, werd gisteren opgeruimd als gevolg van het aanleggen van een ondergrondsch kabelnet.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1