Scherts In Schets. 72ste Jaarpanp DINSDAG 6 OCTOBER 1931 No. 21947 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post i. 2.35 '4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. A. C. Meester om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- sche attapinrichting op het perceel Haven Nis. 13, Sectie C. No. 1820; b. A. H. Vis ser, om vergunning tot het oprichten van een werkplaats voor vleeschbereiding in het perceel Haarlemmerstraat No. 268 en Koestraat Nis. 6 en 8, Sectie H. Nis. 3396 en 3395; c. G. J. Alkemade, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Morschsingel No. 58, Sectie B. No. 68; d. de N.V. Stoomfabriek van ver duurzaamde levensmiddelen „De Ster" v.h. Wouterlood P. Jzn. om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor verduur zaamde levensmiddelen in de perceelen Levendaal Nis. 170 t/m. 174. Sectie D. No. 1521; e. J. Kleine, om vergunning tot het oprichten van een fabriek van matras sen. bedden en bedvlokken in het perceel Stationsweg No. 47 a. Sectie L. Nis. 320, 321 en 322; f. N. P. M. Dieben, om ver gunning tot het oprichten van een stoom-, wasch- en strij kinrichting in het perceel Hooge Rijndijk No. 616, Sectie M. No. 2344; g. J. Korswagen, om vergunning tot het oprichten van een kuiperij in het perceel Noorderstraat Nis. 46, Sectie B. No. 2810, is verdaagd. 5224 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 6 October 1931. LEIDSCHE UNIVERSITEITSDAG. Het in 1890 opgerichte Leidsch Univer siteitsfonds heeft naast zakelijk, ook een ideeel doel: het versterken van den duur- zamen band tusschen allen, die met de Leidsche universiteit op een of andere wijze in verbinding staan. Dit doel wordt beoogd met het organiseeren van een Universiteitsdag, telken jare in een der grootere steden des lands, een bijeenkomst van hen. die gaarne nog eens verkeeren in de sfeer van hunne universiteit. Die Universiteitedag is Zaterdag, op den feestdag van Leidens Ontzet te Den Haag gehouden in het hotel De Twee Steden. Ruim een vijftigtal oud-Leidenaars, woonachtig te 's-Gravenhage en omstre ken, had aan den oproep tot deelneming gehoor gegeven, uitgegaan van de heeren mrs. Aug. Philips, A. M. Snouck Hurgronje en E. N. Kleffens. Tot de aanwezigen be hoorden verder minister Beelaerts van Blokland en de burgemeester van Den Haag, jhr. Bosch ridder van Rosenthal. Alvorens men zich aan den feestdisch schaarde, hebben twee Leidsche hoog leeraren, dr. Barge en mr. Meyers een cau serie in verband met Leidens hoogeschool gegeven. Eerstgenoemde gaf een schets van het geneeskundig onderwijs te Leiden in de 18e eeuw, terwijl prof. Meyers het juridisch onderwijs in die periode behandelde. EEN FRAAI ASPECT. NEDERLANDSCH FABRIKAAT WINKELWEEK. Causerie van den heer Snoek. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" kwam gisteravond in de daartoe gereser veerde eerste-klasse-wachtkamer van het station alhier een aantal vertegenwoordi gers van het hoofdbestuur en de zuster- afdeelingen te Amsterdam, Haarlem en Den Haag bijeen om vervolgens per auto bus een rondrit door de stad te maken teneinde de verschillende versieringen en verlichtingen in oogenschouw te nemen, zoomede zich een beeld te vormen van hetgeen de Leidsche afdeeling in samen werking met de Winkelweek-commissie heeft tot stand gebracht. Ook werd een bezoek gebracht aan de filmvoorstelling op het Kaasmarktterrein. Tegen 10 uur arriveerde het gezelschap in café-restaurant „In den Vergulden Turk", waar ook aanwezig waren mr. A. J. Romijn, wethouder en voorzitter der Mid denstandscentrale, het dagelijksch bestuur der Winkelweekcommissie, de heer F. G. Rosier, referendaris ter gemeentesecre tarie, diverse hoofden van takken van gemeentedienst, het bestuur der Leidsche Installateurs e.a. Zij allen werden welkom geheeten door den heer A. W. Frentzen, voorzitter der Leidsche afdeeling, die dank bracht aan allen, die tot het welslagen dezer actie hebben bijgedragen, in het bij zonder aan de Winkelweekcommissie, wier energie, ondernemingsgeest en enthoussias- me hij aan alle middenstanders ten voor beeld stelde. .Als tastbaar bewijs van zijn hulde bood spr. het dagelijksch bestuur een krans aan. De secretaris van het H.B., de heer Snoek, herinnerde er aan, dat hij reeds in 1926 heeft betoogd, dat bevordering der nationale industrie het eenvoudigste mid del is ter bestrijding van een economische depressie. Zulks is niet enkel het belang van de fabrikanten, maar ook van de tiistribuanten, in casu de middenstanders. Daarom is het wenschelijk, dat er tusschen beide groepen een innige samenwerking zij, zooals deze hier ter stede met mede werking van de overheid is bereikt. Spr. besloot met den wensch, dat het Leidsche voorbeeld door vele steden in ons land zal worden gevolgd. De heer Meyers, voorzitter der W.W.- commissie gaf als zijn meening te kennen, dat de fabrikanten nog niet voldoende doordrongen zijn van het nut van samen werking met de winkeliers. Juist de win kelweken bieden een bij uitstek gunstige gelegenheid om het nationale product onder de aandacht van het publiek te brengen, dat de waarde daarvan steeds beter in gaat zien. Nadat de heer Frentzen een kort slot woord had gesproken, bleef men nog eenigen tijd bijeen. ZESDE LUSTRUMVIERING „S. S. S." Op Vrijdag 23 Oct. a.s. hoopt het Kerk historisch Gezelschap van theologische studenten te Leiden zijn zesde lustrum te vieren. In 1901 is het door prof. dr. F. Pijper opgericht, die als eere-voorzitter is opgevolgd door prof. dr. A. Eekhof. Dit gezelschap, dat geregeld ten huize van den eere-voorzitter vergadert, bedoelt methodische vorming en beoefening der kerkgeschiedvorsching en kerkgeschied schrijving, terwijl kennis wordt genomen van hetgeen in de tijdschriften op ge schiedkundig gebied verschijnt. Het programma voor het lustrum luidt als volgt: Opening door den voorzitter E. Postma, theol. cand., en inleiding van den Eere-voorzitter prof. dr. A. Eekhof. Lezing van het oud-lid dr. G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te Alblas- serdam over: „Koning Jacobus I en de Synode van Dordrecht". Rede van het eere-lid prof. dr. J. Lindeboom, hoog leeraar te Groningen, over: „De Renais sance als religieus verschijnsel". Histo rische voordracht van het S. S. S.-lid W. C. van Unnik, theol. cand. over: „Hugo Grotius als uitlegger van het Nieuwe Tes tament". De lustrumviering zal met een maaltijd in den Vergulden Turk" besloten worden. Een lezer zond ons bovenstaande foto van den verlichten toren der Lodewijkskerk aan het Steenschuur, waaraan wij gaarne een plaatsje inruimen. GEEN PENSIOENVERHOOGING BIJ DE N. Z. H. Naar aanleiding van een verzoek om pensioenverhooging van het personeel der N. Z. H. Tramwer-Mij. te Leiden en RUpsburg had de Directie van boven genoemde Maatschappij aan den wiskun digen raadsman van het Pensioenfonds verzocht om na te gaan, welke inkoop sommen door de personeelleden verschul digd zouden zijn, indien de pensioen grondslag werd verhoogd met f. 10 per maand resp. f. 1 per week. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft de Directie het volgend antwoord ge geven Uit het ter zake ingekomen rapport van onzen wiskundigen raadsman is ko men vast te staan, dat hieruit voor ver schillende personeelleden zoodanige zware lasten zouden voortvloeien, dat van een algemeene deelname aan eene inkoop- somregeling wel geen sprake zoude kun nen zijn. Doch afgezien hiervan zijn wij van meening dat het huidig oogenblik zeer weinig geschikt is om tot eene ver hooging van den pensioensgrondslag over te gaan .waardoor ook op de Maatschappij verhoogde financieele lasten zullen wor den gelegd. Het is daarom dat wij voor- hands deze aangelegenheid zullen moeten laten rusten. Mochten de omstandighf len daartoe aanleiding geven, dan zullen wij gaarne hierop terugkomen. PROMOTIE-Ds. TJALSMA. Hedenmiddag promoveerde aan de Uni versiteit alhier ds. P. D. Tjalsma, predi kant bij de Remonstr. gemeente alhier, tot doctor in de godgeleerdheid, op een proefschrift, getiteld: „Zondebesef en zondeleer, een psychologisch-dogmatische studie". GESCHENK AAN DEN LEIDSCHEN HOUT De Leidsche Hout heeft dezer dagen ten geschenke ontvangen van de firma De GraaffGerharda te Lisse niet min der dan 6000 narcissen voor boschbeplan ting, welk geschenk door het bestuur dankbaar is aanvaard. AANBESTEDINGEN. Namens B. en W. werd hedenmorgen in het bureau van gemeentewerken aanbe steed a. Het verbeteren en verbreeden van den Zoeterwoudsche-Singel, tusschen de Heerenstraat en den Lammeschansweg. en b. Het leveren van rioolbuizen en riool- stukken van beton en gewapend beton. In twee perceelen. Ingeschreven werd als volgt: C. J. Klebert, Sassenheim f.3980; W. ten Donk, Oegstgeest, f. 3516; N. Timmers, al hier f.3685; A. J. de Later en P. A. Meijers Oegstgeest f.4075; Th. de Winter en C. J. van Weere, alhier f.5700; H. Bax en H. Steenkist, Haarlem f. 4444.44; Sj. Schuit maker. Leeuwarden f. 5900; H. van Meeke- ren, Groningen f.5800; J. Warnaar en W. Hoogstraten, alhier f. 5400; W. Oudshoorn en Zn., alhier f. 4444.44; L. P. van de Geer en L. Th. Stuyfzand, alhier f4092 en N.V. Wernink's Betonbouwmaatschappij, alhier perc. 1 f. 3184 en perc. 2 f. 413; S. Th. Kor net, alhier perc. 2 f.393; N.V. Betonbouw- maatschappij Grotius, Gorinchem pers. 1 f.4400, perc. 2 f.400; Van Dijk Jr. Alphen aan den Rijn perc. 1 f. 3085, oerc. 2 f. 333.02 N.V. Betonbouwmaatschappij v.h. Kool en Wildebroer, Hoogkerk, in massa f. 4305; Bos en Zn. Alphen a. d. Rijn perc. 1 f. 3443.50, perc. 2 f. 372.70; N.V. Koninkl. Rotterdamsche Betonbouwmaatschappij v.h. Baning en Co. in massa f. 3884.20; N. V. Enkhuizer Betonfabriek v.h. A. Last en Zn., perc. 1 f. 3711.90, perc. 2 f. 488.65; N.V. Oosthoek en Zn., Industrie- en Handel maatschappij, 's-Gravenhage in massa f. 3294.80; N.V. Betonbouwmaatschappij „De Pul" Eindhoven perc. 1 f. 4068.45 en perc. 2 f625. De gunning werd aangehouden. JAARVERSLAG DER GEMEENTE LEIDEN Bij de drukkerij Louis H. Becherer al hier is in druk verschenen het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1930 door B. en W. aan den gemeenteraad aangeboden. Het volgende is er aan ontleend: De bevolking op 31 December 1930 be droeg 34296 mannen en 36515 vrouwen, in totaal 70811 personen. Er werden 605 huwelijken voltrokken en 34 echtschei dingen ingeschreven. Het aantal over ledenen bedroeg 596. Er kwamen 41 per ceelen bij, omvattende 44 woningen. Het verslag bevat voorts de mutaties in het gemeentepersoneel, de plaatselijke veror deningen en een overzicht der geldmid delen. Op 1 Mei 1930 waren in onze stad 117 drankwetvergunningen (maximum 80) en 83 verloven. De kosten der politie bedroegen f. ses.ööl^'/a, die van het brandwezen f. 341.90.27'/2; voor straatverlichting werd aan de Sted. Lichtfabrieken door de ge meente f. 103.388.18 betaald; voor uitbrei ding der straatverlichting werd f. 14.132.39 uitgegeven. De opbrengst der schoolgelden voor het Openbaar en Bijzonder lager onderwijs bedroeg resp. f. 24.768.06 en f. 46.221.15. Over 1930 werd als bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs ontvangen f. 434.770.79 w.o. f. 380.542.80 voor het lager onderwijs f. 54.227.99 voor het uitgebreid lager onderwijs en f. 28.040.13 voor de school voor buitenge woon lager onderwijs. Over 1930 bedroegen de netto kosten der openbare bewaarscholen f. 52.100.54', van de hierin begrepen kosten van pen- sionneering enz;, ad f. 16.499.06 werd een bedrag van f. 1502.32 terugontvangen, ter wijl aan schoolgeld werd ontvangen f1628.95. WAARSCHUWING. u^iet op het aantal bekeuringen, dat gisteren in het Noordeinde is gemaakt op de trottoirs de rijweg is in verband met de asphalteenng opgebroken schijnt het aanbeveling te verdienen het wielrijdend publiek er aan te herinneren, dat de tegel trottoirs nog altijd bestemd zijn voor de voetgangers. De politie be straft elke overtreding met een proces verbaal. Men zij dus gewaarschuwd! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het taalkundig candi- daatsexamen Indologie de heer J. de Vries (Den Haag) idem voor doctoraal-examen geneeskunde mej. P. A. Prins (Den Haag) en de heeren Lie Giok Tjoan (Den Haag) en H. Reedijk (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De bloedluis eriosoma lanigerum (Hausm) in Nederland", de heer H. J. de Fluiter, geb. te Roermond. ERGENS BLIJVEN PLAKKEN. N. Z. H. T. M. Het vervoer op de N. Z. H.-lijnen Sche- veningen Leiden Katwijk/Noordwijk (inclusief stadslijn Leiden) en Leiden Heemstede hteft in de afgeloopen maand respectievelijk opgeleverd f. 121.374 en f. 7.893. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: N.V. Centrale Bak kerij, Schoolstraat 35. Noordwijkerhout. (Ned. Staatscrt. van 28 Aug. 1931, bijvoeg sel Nr. 2325). Voorzitter: P. L. J. Marijnen; secretaris: J. A. Seysener; kassier: J. M. Hoogenstraaten. Maatschappelijk kapitaal f. 20.000, waarvan geplaatst f. 12.300 en gestort f. 10.500. Opheffing: G. Groenendijk, Burg. Ter- weeweg 70, Oegstgeest. In bouwmaterialen en commissie. Wijziging: Naamlooze Vennootschap BloemboUenkweekerij en Exportmaatsch. v.h. H. Verdegaal Zonen, Hoofdstraat 33, Sassenheim. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam, thans: H. Verde gaal Zonen N.V. De heer C. A. A. de Jong alhier komt als no. 2 voor op een voordracht van B. en B. van Rijswijk aan den raad ter be noeming van een onderwijzer aan de O. L. school aldaar. Wij herinneren eraan, dat heden avond de heer Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer in de Nutszaal op uitnoodiging van de Leidsche afdeeling van het Nationaal Jongeren Verbond zal spreken over „Volkenbond en Ontwape ning". De afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond heeft een openbare vergadering uitgeschreven op Vrijdag a.s.. waarin als sprekers zullen optreden prof. ir. C. L. van der Bilt en mej. dr. E. C. van Dorp met het onder werp „de Crisis en de Liberale Politiek'". Op de gisteren te Haarlem gehouden plantenkeuring werd aan een inzending Aster Amellus van de Vaste plantenkwee- kerij K. J. van Veen alhier een getuig schrift 1ste klasse toegekend. Hedenmiddag wordt in het perceel Hoogewoerd 117 het Technisch Bureau W. I.R. A. van den heer A. P. Oostveen geopend, dat voorheen was gevestigd op de Hoogewoerd 150. Deze verandering mag ongetwijfeld een verbetering heeten, want de heer Oostveen heeft hier behalve over een winkel ook de beschikking gekregen over een ruime toonkamer, waarin de radiotoestellen, stofzuigers en alle verdere electriciteitsartikelen op keurige wijze zijn tentoongesteld. Met ingang van heden is bij den ingang van den Hortus Botanicus tegen betaling van f. 0.25 een handig gidsje ver krijgbaar, dat verschillende bijzonder heden bevat omtrent de stichting en de verschillende uitbreidingen, welke 's Rijks Academie-tuin in den loop der eeuwen heeft ondergaan. Ook is er een plattegrond in opgenomen, waarop de voornaamste boomen zijn aangegeven door cijfers, welke verwijzen naar een tabel, waarin naast de Latijnsche en Holland- sche namen tal van bijzonderheden wor den vermeld. Op last van den officier van justitie is hier ter stede G. D. aangehouden, die nog 7 dagen gevangenisstraf te ondergaan had. De politie alhier heeft een Pool, die hier zonder middelen van bestaan rond zwierf, aangehouden en over de grens ge leid. BINNENLAND. Beperking van de haringvisscherijeen: vergadering te 's Gravenhage. (Binnenl. Ie Blad). Het rapportDe Graaf over de verbin ding der IJ-oevers te Amsterdam. (Bin nenland, le Blad). Het vergaan van het stoomschip „Johanna". (Gemengd, 2e Blad). Verduistering van honderdduizend gul den door een kassier van een boerenleen bank te Oosterzee, in Friesland. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Drukke besprekingen van Hoover. (Buitenl. en Tel. le Blad). Overeenstemming in Engeland bereikt over de verkiezingen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Het congres der Labourpartij voert tot afscheiding der extremisten. (Buitenland, le Blad). Dr. Curtius vraagt ontslag als Duitsch minister van buitenl. zaken. (Tel. le BI.). In tegenstelling met vorige jaren wor den de eerste jaars-studenten bij hun in schrijving niet meer ieder afzonderlijk door den rector-magnificus ontvangen en toegesproken, doch zal dit thans geza menlijk geschieden. De rector-magnificus zal de eerste-jaars studenten morgenmiddag om 4 1/4 uur in het groot-auditorium der Universiteit toe spreken. BEPERKING van de HARINGVISSCHERIJ Het seizoen op 5 December gesloten. De N. R. Crt. meldt: In de gisteravond in Den Haag onder voorzitterschap van den heer W. Richter Uitdenbogaardt gehouden spoedeischende algemeene vergadering van de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche ha ringvisscherij, is met algemeene stemmen besloten de haringvisscherij 1931 met in gang van 5 December a.s. te beëindigen. Een voorstel om te besluiten, dat met ingang van 6 October geen enkel schip zal mogen worden uitgerust met meer dan 90 origineele Schotsche netten, 108 z.g. Scheveningsche Schotsche netten of 171 standaardnetten. werd van de agenda af gevoerd. terwijl een voorstel tot vaststel ling van minimumprijzen onaannemelijk werd verklaard. Een voorstel om iederen reeder te verplichten een zeker percen tage van de aanvoeren van zijn schepen tot een bepaalden datum op te leggen onder controle van de reedersvereeniging werd na uitvoerige discussie teruggeno men; de reeders zullen evenwel indivi dueel zooveel mogelijk haring ophouden ter stijving van de markt. Een bepaalde minimumprijs is daarvoor niet vastgesteld. HERFSTDIENST LUCHTVERKEER. Met ingang van gisteren hebben de dienstregelingen van het luchtverkeer op Nederland eenige wijzigingen ondergaan. Het vertrek van den middagdienst naar Londen is één uur vroeger gesteld, t.w. van Amsterdam te 14.15 en van Rotterdam te 15.00. Deze middagdienst wordt waarge nomen door de Deutsche Luft Hansa, met welke maatschappij voortaan in nauw verband wordt gewerkt. Naar en van Brussel en Parijs bestaan 2 diensten per dag; de lijn op Nederland van de Belgische Maatschappij Babena is stilgelegd. De passagiersdienst van de K. L. M. op Scandinavië is tot het volgend voorjaar opgeschoven. Echter handhaaft de Zweed- sche Maatschappij A. B. Aerotransport, 'n verbinding Amsterdam-Hamburg-Kopen- hagen-Malmö voor vracht en post. De dienst op Berlijn van de Deutsche Luft Hansa is ongewijzigd gebleven, ter wijl het vertrek van den dienst naar het Roergebied Midden- en Zuid-Duitschland en Zwitserland op 8.20 van Amsterdam Is vastgesteld. Het vertrek van het vliegtuig naar Praag via Essen. Leipzig van de Cesko- slovenska Letecka Spolecnost is vervroegd en op 9.25 van Amsterdam en op 10.10 van Rotterdam vastgesteld. MALAISE. De directie der Ijzergieterij en Email leerfabriek Vulcaanoord te Terborg heeft het geheele kantoorpersoneel tegen 1 Jan. ontslag aangezegd. Naar de directie mede deelt, moet dit collectief ontslag worden beschouwd als een noodmaatregel, waar van zij hoopt dezen niet of niet in vollen omvang te moeten toepassen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1