LONDENSCHE BRIEVEN. Brieven uit 't Hooge Noorden UIT DE OMSTREKEN. (Van onzen Londenschen correspondent). DE RADIO-TENTOONSTELLING. Londen, 18 September. De ware stentorstem zal deze week waarschijnlijk In Engeland worden ont dekt. Want op een der stands van de radio-tentoonstelling, die juist in Olympia is geopend, staat een toestel, bestaande uit een microphoon en een wijzerplaat met wijzer en schaal, dat kan registreeren welke stem de luidste is. Wie het grootste aantal decibels haalt (de decibel is de ge luidseenheid en heeft niets uit te staan met de Daisy Belle van het oude liedje) zal den titel krijgen van kampioen schreeuwer. Het spreekt vanzelf, dat de tentoonstelling druk wordt bezocht en dat velen hun stemkracht willen beproeven. Aangezien er zoo nu en dan ook driehon derd luidsprekers een lied of een stukje muziek laten hooren gelukkig in ver- eeniging het zelfde lied en als zoodanig radio-massazang en de zelfde muziek ontbreekt het in het groote Olympia niet aan geluid. Het zou nog erger kunnen zijn. Want er is een ware „reuze"-luidspreker te zien. drie meter hoog, drie meter breed en een meter diep, die volgens het ver haal dat er bij hangt zich op een af stand van 40 KM. verstaanbaar kan maken. Dat toestel houdt zich echter stil. Het mag niet werken, omdat de buren er aanstoot aan zouden kunnen nemen. De buren zullen hier waarschijnlijk de be woners van Mars zijn. Dit zijn de speciale attracties, die een tentoonstelling niet mag missen. Er zijn er nog meer. De dansvloer b.v., die van 's morgens tien tot 's avonds tien kan worden gebruikt door hen, die jazz-muziek niet lijdelijk kunnen aanhooren. De beste fox trott-muziek, die ooit is gecomponeerd en speciadl voor deze tentoonstelling is geschreven, kan men er hooren. Radio Nights heet het stuk. Ik kan niet beoordeelen of dit wer kelijk het neusje van den zalm is op dit gebied. Men zegt het. Jack Payne en zijn B.B.C.-dansorkest hebben Radio Nights voor de gramophoon gespeeld. En nu krijgt het zijn eerste gehoor in Olympia. De 300 luidsprekers galmen het uit. Ze worden gevoed door een centralen miniatuur-zen der in het gebouw, die door de B.B.C. is opgesteld. Ik ben met de speciale attracties be gonnen, omdat zij feitelijk het meest ver meldenswaard zijn. De tentoonstelling houdt weinig beloften in voor den radio liefhebber. Ja, toch één en het is een be langrijke. De prijzen van ontvangtoestellen zijn belangrijk lager geworden. Zij zijn van drie tot dertig pond goedkooper ge worden. Dat is niet mis. Een twee-lamps toestel, dat tot heden 8 p. st. kostte, kan men nu voor 5 pond sterling krijgen; en de groote luxe modellen, waar voor men voorheen zonder blikken of blozen 80 pond sterling vroeg, staat men u nu graag af voor 50 p. st. Dat is dus een groote vooruitgang van het standpunt van den luistervink beschouwd, die zeker in Engeland in dezen tijd niet diep in den zak kan tasten. Maar juist ook om deze omstandigheid, die de heer Snowden heeft moeten scheppen, zal bij velen de vraag rijzen of de aanschaffing van een nieuw toestel gerechtvaardigd is. Het zou het kunnen zijn voor hen, die alsnog niet op een paar slordige ponden sterling behoe ven te kijken, indien het ontvangtoestel van 1932 (want de voortvarende fabrikan ten noemen hun toestellen zoo) in selec tiviteit of in kwaliteit van reproductie aanmerkelijk beter was dan dat van 1931. En dit mag ernstig worden betwijfeld. De behoefte aan selectiviteit is hier in Enge land den laatsten tijd ernstig gevoeld. Men heeft veel klachten vernomen over de storing van de nationale ontvangst door krachtige zenders in Duitschland en Oos tenrijk, merkbaar in een hinderlijken achtergrond van knarsend geluid. Voor zoo ver de nieuwe ontvangtoestellen pr in zijn geslaagd die bijgeluiden van vreem delingen uit te schakelen en dus in selec tiviteit zijn vooruitgegaan, is de klank er veelal op achteruit gegaan. Men heeft de moeilijkheid meestal trachten op te los sen door meer kringen en meer lampen. Maar het kan niet worden ontkend, dat reproductie aan kwaliteit verliest naar mate het over meer „schijven" gaat. Er is een enkel toestel, dat selectiviteit heeft gezocht op andere manier, n.l. door mid del van den radiostat, een vinding van Dr. Robinson, een radio-ingenieur van naam. Reeds vele maanden geleden werd van deze vinding voorspelt, dat zij een omme keer zou brengen in radio, omdat deze radiostat haarfijn kon afstemmen, zonder dat de toon er onder zou lijden. Dat zulk een revolutionaire vinding slechts met een enkel toestel op de tentoonstelling verte genwoordigd is doet vreezen, dat men er wat te veel van heeft verwacht. Het is ge maakt voor voeding door huisstroom (het geen trouwens thans voor bijna alle toe stellen geldt) en kost meer dan f. 500. Op de tentoonstelling was geen gelegenheid te hooren wat het vermag. Mijn indruk van het algemeen was, dat technische vondsten, behalve dan deze radiostat (die nog moet toonen of ze de kwantiteit verbetert) door afwezigheid schitteren. Zooals ook verleden jaar reeds het geval was, heeft men de noviteit ge zocht in het uiterlijk. Het is de nu wel doorzichtige manier om kooplust aan te wakkeren, om bezoekers van deze „groot ste radio-show van de wereld" het gevoel te geven, dat het toestel, dat zij thans hebben, ouderwetsch alsmede verouderd is. Maar het spreekt vanzelf, dat het uiter lijk er weinig toe doet. Indien men u een broodtrommel geeft, die in zijn inwen digheid de radlo-tooverzaken bevat, waar mee geluid wordt weergegeven zooals het de microphoon inging, dan heeft dat alle- daagsche huiselijke stuk veel meer waarde dan het geurige kabinet in het fraaiste hout uitgevoerd, voorzien van de nieuwste snufjes, dat in geluidsproductie tekort schiet. En het is iuist in die nieuwste snufjes, die aardige bijkomstigheden zijn, dat de tentoonstelling uitmunt. Een prachtstuk van toegevoegde techniek is b.v. de radio-gramophoon, waarmede acht platen achtereenvolgens en automatisch kunnen worden afgespeeld. Dit toestel geeft behalve radio-ontvangst van nage noeg alle Europeesche zenders een half uur lang ongestoorde gramofoonmuzlek. Dat is nog geenszins het meest doorwroch te stuk. Men kan ook een „home talkie" zien, een toestel, dat televisie, spreekfilm- projectie. gramophoon, radio en spreek- film-opname in zich vereenigt. Een ander uiterste is het ontvangtoestPlletie dat gij in den binnenzak van uw colbertjasje mee kunt dragen en dat u in die verborgenheid kan onthalen op de uitzendingen van een lokaal station. Men raakt van diepen eerbied voor den ondernemingszin van de Britsche radio- industrie vervuld, wanneer men in dit Olympia rondwandelt. Thans heeft men drie maal zooveel vloerruimte noodig ge had als verleden jaar; en zelfs nu hebben nog niet alle gegadigden voor een stand er plaats kunnen vinden. Men kan er twee uur rondgaan en telkens wat nieuws zien. Men verklaart, dat men bijna tien KM. moet afleggen om eiken stand te bezoeken. Dat zegt wat voor een nijver heid. die tien jaar geleden nog niet be stond. De B.B.C. komt weer op haar van ouds bekende zakelijke wijze voor den dag met een inzending, nagenoeg uitslui tend bestaande uit een kaart van Groot Brittannië, in verschillende tinten om de dichtheid van bevolking aan te geven. Men kan er op zien, dat de BB.C. haar zenders zoodanig over het land heeft ver deeld, dat zij binnen het radio-gehoor lig gen van bijna 99 percent der bevolking. Ook kan men er veel leeren over de radio- distributie in geheel Europa, zoodat een beschouwing van die inzending een voor treffelijke les is in radio-geografie, die wel de nieuwste geografie van de wereld zal zijn. Hier is ook de zender en de kleine studio, waarvan hierboven reeds is ge waagd, welke de luidsprekers op de stands en in gehoorzalen voedt. Allerlei aardige lichteffecten verhoogen verder het genot van een bezoek. DE DAG DER KINDEREN. Ergens in den wondermooien scheren- archipel tusschen Stockholm en de Oost zee, in dat wereldje van breede, altijd door den wind gekruifde wateren en rot sige, met dennen en berken begroeide eilanden ligt, door blanke branding om kranst, groot met golvende weiden en akkers tusschen de bosschen, mooi met bonte, weelderige natuur, het „Eiland der Kinderen". Dat is de vacantie-kolonle van de groote stad, daar brengen duizen den bleekneusjes eiken zomer een groot deel van hun vacantie door, om er bruin te branden in de zon. die hier in de scheren altijd feller lijkt te schijnen dan op het land, om een flinke dosis gezond heid en kracht op te doen voor den zes maanden langen winter, wanneer zij moesten leven in de duffe, donkere kamer tjes van de huurkazernes, waaraan Stock holm zoo bijzonder rijk is. Het heele eiland, is één groote vacantie- kolonle. Er staan groote en kleinere land huizen en in elk daarvan wonen 's zomers eenlge tientallen kinderen en een paar geleidsters. De oudsten helpen wat mee in het huishouden, er wordt lang gesla pen, er wordt veel In de open lucht ge speeld, er wordt veel gegeten, als het weer het toelaat loopen de kinderen den halven dag ln zwempakjes en, waar het water zoo nabij is, wordt er natuurlijk ook gezwommen en gebaad. De stads kinderen doen gezondheid met lepels op en als ln September de scholen weer be ginnen en op het Eiland der Kinderen de luiken voor de ramen gaan, dan heb ben er vijfduizend paar voetjes over de wegen en paadjes getrippeld, dan zijn er vijfduizend magere stadskindertjes tot flinke stevige jongens en meisjes gewor den, vijfduizend bleekneusjes ln gezonde, bruine peuters veranderd. Maar.wie moet dat betalen? Wel, een speciaal voor dit doel opge richte vereeniging brengt jaarlijks onge veer 250.000 kronen bij elkaar en de ge meente Stockholm geeft een subsidie van 85.000 kronen. Maar dat is nog lang niet genoeg. Nu is het hier in Zweden zoo lang zamerhand bijna gewoonte geworden, dat rijke lieden, als zij hun zestigsten verjaar dag vieren, hun kapitaal met eenige ton nen verminderen ten behoeve van instel lingen van liefdadigheid, terwijl anderen in hun testament bepalen, dat hun heele bezit tot een fonds gemaakt wordt, waar van de opbrengst een dergelijke instelling ten goede komt, hetgeen niet zelden neef jes of nichtjes er toe brengt een proces te beginnen, om het testament ongeldig en hen tot erfgenamen te laten verklaren. Er zijn nu vier fondsen, twee van een half millioen en twee van 400.000 kronen, waarvan de geheele opbrengst voor het Eiland der Kinderen is bestemd. Maar omdat men ook dan nog niet genoeg heeft vijfduizend kinderen kunnen heel wat op heeft me den derden Zaterdag van September tot ,Dag der Kinderen" ge maakt, een dag, waarop men op alle mogelijke manieren de hoofdstedelingen geld uit den zak tracht te kloppen ten bate van het werk op het Eiland der Kin deren. Dit is wel de gezelligste, de vroolijkste, de leukste dag van het heele Stockholm- sche jaar. Overal vlaggen, overal drukte, overal wat te doen. De voornaamste geld- uit-de-zak-klopperij is de groote tombola. Weken van te voren is die al aangekon digd met groote doeken over de straten met doeken aan alle brugleuningen, met reclameborden om de lantaarnpalen, met overal groote aanplakbiljetten, waarop je tenzij je er met ie neus vlak bij gaat staan, alleen de getallen van de hoofdprijzen leest: 50.000, 40.000 25.000. En op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen, op schuttingen, op winkelruiten, op lantaarn palen, vind je kleine affiches, geteekend door de beste Zweedsche caricaturisten, met vermakelijke voorstellingen van hee- ren, die droomen dat ze te laat komen om nog een lot te bemachtigen, van menschen die den eersten prijs gewonnen hebben, van heertjes begraven onder zakken vol goud, enz., affiches, die alle stlmuleeren, een lot te koopen vóór het te laat is. En dan verschijnen op een goeden dag op hoeken en straten, bij tramhaltes op pleinen, op alle plaatsen waar maar veel menschen komen, kleine stalletjes met groene trommels, waarin groene lootjes zitten, waarin voortdurend menschen van allerlei slag grabbelen om dan verstolen, met een van verwachting kloppend hart, even gauw te kiiken of ze een winst-lot dan wel een niet-lot hebben. Op een winst- lot kun je een eigen huis of 25.000 kronen of een auto, een motorboot, een paard een ameublement, een cadeaubon voor een waarde van enkele duizenden kronen of van ten minste vijf kronen, krijgen. En met een niet kun je 50.000 of 40.000 of een landhuisje of 10.000 of een cadeaubon van ten minste 50 kronen winnen. En boven dien heb je met een niet-lot voor de helft van den prijs toegang tot bioscoopen en schouwburgen, krijg jé in een groot aan tal winkels 10 procent korting, zoodat iemand die handig is met zijn niet, die twee kronen gekost heeft, nog twaalf kronen kan verdienen. Op dezen derden Zaterdag in September gokt de heele hoofdstad De trams hebben geweldige, tot schroefbladen vervormde, rondsnorrende klaverbladen-van-vier voor den beugel, in de narken staan allerwegen klaverbladen met verleidende opschriften als „Wie waagt wint", „Grijpt uw kans" en „V kunt 50.000 winnen", en ledereen koopt een lot, overweegt filosofisch, dat hij er immers een goed doel mee steunt, en zegt bijgeloovlg, dat hij toch niets wint, ln de hoop wél wat te winnen. En de ochtend bladen publiceeren den volgenden dag, dat er nog maar een paar duizend loten over zijn en waar die verkocht zullen worden, en dan zijn er altijd laat-komers, die van het eene stalletje met „uitverkocht" naar het volgende draven om op het laatste nippertje nog te trachten een lootje en een kans op de 50.000 te bemachtigen. Maar die tombola is niet de eenige manier, waarop men de hoofdstedelingen geld tracht af te zetten. Vorige jaren waren er op den Dag der Kinderen en op den Zondag daarna steeds drie groote feesten in het Stadion, dat dan even afgestampt zat als bij een belangrijke kampioensmatch. Altijd waren wel eenige leden van het koninklijk huis, meestal ook koning Gustaaf, aanwezig. Een fan fare-orkest, bestaande uit eenige honder den jongens, blies er lustig en wat goed op los, dat het daverde over het groene veld en tegen de volle tribunes. Er werden schitterende gymnastiek-uitvoeringen ge geven, er was vuurwerk en tot slot steeds, als de clou van het programma, een zang en dansspel van eenige duizenden meisjes, dat elk jaar weer anders, elk jaar weer mooi en bekorend was. Zoo werd daar het vorige jaar het spel „Gulden Herfst" op gevoerd, slierten van honderden zingende meisjes in gele en bruine, roestroode en bleekgroene jurkjes trokken er ln wijde bogen en slingers over het veld, rond de groote groepen van honderden paarse en witte chrysanthen, meisjes in 't geel en in 't zwart vormden zonnebloemen van tien tallen-meters middellijn, tot alles teza men, begeleid door het orkest van de marine, een der mooiste liederen van den Zweedschen dichter Bellman zongen. Maar voor die Stadionfeesten moest lang en veel geoefend worden en niet zelden deed de Noorsche herfst zich maar al te goed gevoelen, en daarom zal van het jaar voor het eerst geen Stadionfeest meer gehouden worden op den Dag der Kinderen. En groothandelaar Eliasson, de organisator van dezen dag, is gaan bepein zen wat hij er nu op vinden moest om toch de noodige kronen binnen te halen voor het Eiland der Kinderen. Want een souper met bal in de groote zalen van het Stadhuis, zooals het de laatste jaren ge houden is, kon nu ook al niet op het programma gezet worden, wat een leelijke schadepost was, omdat het bal altijd druk bezocht werd en de toegangskaarten onge veer vijftien gulden per persoon kostten. Maar Eliasson zou Eliasson niet zijn, als hij bij de pakken was gaan neer zitten en er niet iets op bedacht had. Hij heeft overal in de stad zijn vrienden en zoo heeft hij 't gedaan gekregen, dat op den Dag der Kinderen in een aantal fonteinen in de parken gehengeld mag worden. Natuurlijk tegen behoorlijke betaling en naar pakjes waarin allerlei verrassingen geborgen zijn, zooals zakdoekjes, cadeaubons, chocolade eneen paar verlovingsringen. En ver der wordt een bal gearrangeerd op Zater dagavond in de groote zaal van het Cen- traal-station. Die hal zal ongeveer een honderd meter lang en een meter of vijf- en-twintig breed zijn, er is een groot bal- con met lunchroom, er zijn wachtkamers omheen gegroepeerd, en als Zaterdag avond de laatste treinen weg zijn, zullen de Stockholmers daar mogen dansen bij de muziek van een paar groote en be kende orkesten, terwijl de leden van een der eerste tooneelgezelschappen, die nu de „Lustige Witwe" spelen, er met de lied jes en de dansen uit die operette den boel zullen komen opvroolijken. En er wordt nog meer gedaan om geld voor de bleekneusjes bijeen te brengen. Het fanfare corps van de schooljongens zal op vele plaatsen in de stad concerten geven, waarbij de aardigste meisjes van Stockholm moeten collecteeren; overal zullen jongens en meisjes het „Dagblad der Kinderen", dat geredigeerd wordt door niemand minder dan „Pewe" oftewel Prins Wilhelm, te koop aanbieden en in een der hoofdstraten wordt een wedstrijd in het hardloopen gehouden, waaraan alleen be kende Stockholmers bankdirecteuren, no tarissen, revue-artisten, tooneelsnelers en misschien zelfs een professor, zullen mee doen. En ge kunt er van onaan, dat de gok kende, dansende, hengelende, en feestvie rende Stockholmers op dezen eenen dag verscheiden tienduizenden verpleegdagen voor de zwakke, bleeke kinderen betalen. BERTIL J. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Eeéediging nieuw Raadslid - De gemcente- begrooting - De gasprijzen - Het werk- loozenvraagstuk - Discussies inzake de benoeming van een conciergc-bode. Gistermorgen vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester Alle leden zijn aanwezig. Te ongeveer half tien opende de voor zitter de vergadering, waarna werd over gegaan tot beëedigirig van den heer Ber gers, die de vorige vergadering afwezig was. In handen van den voorzitter legde deze de eeden af, waarna de voorzitter hem welkom heette en verzocht den voor hem bestemden zetel te willen innemen. Vervolgens las de secretaris de notulen, naar aanleiding waarvan de heer Wessel opmerkte dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen den voorzitter te verwijten dat de handelingen van hem op laag peil stonden doch dat zulks doelde op de houding der R K. raadsfractie in de vorige vergadering. Besloten werd hiervan aan- teckening te doen. De heer Meijdam merkte op da* in de .notulen ftaat dat hij eene redactiewijziging heeft voorgesteld, doch hem werd in de vorige vergadering mede gedeeld dat een zinwas vergeten in de aai geboden verordening en na toevoeging van dien zin met de redactie accoord ging. De notulen werden vervolgens vastgesteld. Hierna deed de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken waarvan een 6 ta.- voor kennisgeving werden aangenomen Een verzoek van M. Groenewegen te Leiden om wijziging te brengen in het uitbreidings plan werd gezonden naar B. en W. om praeadvies. Conform een voorstel van B. en W. werd na eenige discussie, waarbij de heeren Meijdam en Wessel pleiten voor een langeren termijn, ten aanzien van een veraoek van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, besloten aan W. Versloot voor den tijd van 3 maanden, ingaande 1 Oct. 1931 een onderstand in de huishuur te ver- leenen van f1 per week. Geme3nt:b2grooting. Vervolgens werden aangeboden: de be^rooting van het water leidingbedrijf voor den dienst 1932, sluitende ln den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven met f. 15.568.08 en in den kapi- taaldienst met f. 15.350.86; de gemeente- begrooting voor den dienst 1932, sluitende in den gewone dienst in ontvangsten en uitgave i met f. 136.081.51 en in den kapi- taaldienst in ontvangsten met f. 29.5S9.69l/2 en in uitgaven met f. 20.033.39; een ver ordening tot heffing van 20 opoenten op de hoofdsom der fondsbelasting voor het belastingjaar 1932—1933 en eene verorde ning tot vaststelling van het vermenig vuldigingsgetal. Voor het jaar 1932, bedoeld in art. 2 der verordening tot heffing van opcenten op de personeele belasting. De voorzitter stelde voor deze stukken in han den te stellen van eene commissie van onderzoek en te besluiten de begrootingen gedurende 14 dagen ter gemeente-secretarie voor een jeder ter visie neder te leggen. Aldus werd besloten. Tot leden der commissie belast met het nazien der begrootingen, werden be noemd de heeren van Bennekom, Meijdam en Bergers. Presentiegeld. Met alg. st. werd ver volgens besloten conform het voorstel van B. en W. aan Ged. Staten te verzoeken, te bepalen dat met ingang van 1 October 1931 aan den leden van den Raad voor het bijwonen van vergaderingen van door den Raad benoemde commissies, eene ver goeding toe te kennen van f. 2.50 per lid per vergadering. Strafverordeningen. Eveneens met alg. st. vastgesteld eene door B. en W. aangeboden conc:pt-veroniening bepalende welke straf verordeningen, met uitsluitingen van alle andere blijven gelden. Dit zijn een tiental. Buitenrechtelijke vertegenwoordiging. B. en W.stellen voor, in verband met de inwerkingtreding van de nieuwe Gemeente wet, om de vroeger door den raad ver strekte machtiging, dat het college de gemeente buiten rechte zal vertegenwoor digen, in te trekken, omdat de wet thans bepaalt dat de burgemeester als zoodanig optreedt. Conform Desloten. Vervolgonderwijs. In de verordening re gelende het vervolgonderwijs wordt eene wijziging gebracht in dier voege, dat tot het volgen van een openbaren vervolg cursus voortaan slechts worden toegelaten, zij die het gewoon of buitengewoon lager enderwijs hebben genoten, niet meer leer plichtig zijn en niet ouder zijn dan 17 jaar. (Vroeger 20 jaar). Werkloozen. In behandeling komt ver volgens een voorstel van B. en W. om de regeling betreffende de tewerkstelling van werkloozen in dier voege te wijzigen, dat de ingeschreven werkloozen alvorens voor werkverschaffing in aanmerking te komen, minstens 6 maanden moeten ingeschreven 2ijn in het bevolkingsregister der gemeente, vroeger was dit 3 maanden. De heer Bergers kan zich daarmede ver- eenigen. doch met het oog op de bona fide werkloozen zou spr. de bepaling wenschen op te nemen, dat B. en W. ten aanzien van die categorie van personen van dien termijn kunnen afwijken. Verder stelde de heer Berger 3 voor om in die regeling een© bepaling op te nemen, dat er eene commissie benoemd wordt, be staande uit de leden van het college van B. en W. en twee door den raad te benoemen leden, die de werkverschaffing en de ondersteuning zullen regelen en ten slotte om over te gaan tot benoeming der commissieleden. Na een lang debat hierover werd ten slotte besloten conform dit voorstel hetwelk door B. en W. werd overgenomen, rf!et alg. st. In verband hier mede werd besloten in de regeling te lezen in plaats van B. en W. ,,de com missie' terwijl een nieuw artikel werd ingelascht bepalende „de commissie" is samengesteld uit B. en W. en 2 leden uit en door den raad te benoemen, die wordt bijgestaan door een secretaris, door de commissie te benoemen. Bi1' stemming werden vervolgens tot leden dier commissie benoemd dè heeren Wessel en Bergers. Verhuur woonhuis. Op een verzoek van den eersten afmbtenaar ter secretarie om hem ingaande 1 November as. te ontslaan van de huur der woning op de Miening, werd met alg. st. gunstig beschikt. Een voorstel van B. en W. om naar aanleiding van een verzoek van L. van Cr. bedoeld woonhuis ondershands aan dezen te ver huren', ingaande 1 Nov. e.k. voor f.350. voor niet langer dan 5 achAerrenvolgende jaren met een opzegtermijn van 3 maanden, werd nadat op voorstel van den heer Bergers de huursom is verhoogd tot f.400 aan- nomen, met dien verstande dat de huur zal loopen van jaar tot jaar. Gasprijs. In behandeling komt vervolgens een schrijven van de Sted. Fabrieken te Leiden waarbij wordt medegedeeld, dat deze voornemens zijn ingaande met de meteropneming in de maand October de gasprijs te verhoogen en wel voor gewoon gas van 9 op 11 ct. Ter motiveering van die prijsverhooging werd aangevoerd door de fabrieken: le dat toen de gaslevering in 1891 begon, geleverd werd tegen Leidscn tarief, in tegenstelling met andere ge meenten, zulks vermoedelijk met het oog daarop dat vermoedelijk verwacht werd, dat de bebouwing langs den Hooge Rijn dijk alhier in sterkere mate zou toenemen dan zulks het geval is geweest; 2e. dat er in 1926 een persgasvoorziening is tot stand gekomen vanaf de gemeente Leider dorp, hetgeen de prijs van het gas deed toenemen, zonder echter dat die verhoo ging op de aangeslotenen in Zoeterwoude werd verhaald, omdat nimmer een con tract werd aangegaan met de gemeente; 3e dat de fabrieken weer groote kosten ten offer moeten brengen doordat in ver band met de verbreed ing v3n den Rijks straatweg een ander buizennet moet ko men. Aan het slot van het schrijven wordt vermeld dat het voor de aangeslotenen wel niet aangenaam zal zijn dat zij meer voor het te gebruiken gas moeten gaan betalen, 'doch anderzijds had reeds in 1926 een verhoogd tarief toegepast kunnen kunnen worden. Ook na toepassmg van het verhoogde tarief, aldus de fabrieken, is het voor haar nog weinig rendabol. De heer de Graaf zegt, dat wanneer op de aaneengesloten bebouwing wordt gelet niet gerekend moet worden vanaf „Grens- hoek" maar vanaf de vroegere grens aa; de Utrechtsche brug en dan zal de exploi tatierekening er wel anders gaan uitzien. De heer Bergers merkte op dat de menschen voor liet feit worden gesteld „geld of geen gas". Hij veronderstelt dat B. en W hun best hebben gedaan om nog gunstiger b;p llngen te krijgen. Overigens acht hij de motieven der fabrieken niet goed gekozen. Spr. zou willen zien dat B. en W. nog eens probeerden of de aan geslotenen hun aansfuitrecht geheel of al thans gedeeltelijk terug kunnen krijgen, want het gaat om sommen tot f. 150. Het is onbillijk dat de aangeslotenen de kosten moeten gaan betalen tengevolge van de verbreeding van den rijksstraatweg. De heor Meijdam gaat accoord met het geen de vorige sprekers zeiden. Verder vroeg hij of er welvoldoende aandacht aan geschonken werd dat die 2 ct. per kubieke meter eene verhooging be^e k nen van 22 pet. Volgens hem is verder dooi de fabrieken geen rekening gehouden met de electriciteitslevering, want daardoor is het gasverbruik afgenomen. Houden de fabrieken daar wel rekening mee en nemen ze de exploitatie van gas en electriciteit te zamen dan zal de exploitatierekening er geheel anders uitzien. Spr. stelt voor dat do raad zijne verontwaardiging uitspreekt over het feit dat de Leidsche fabrieken in dezen tijd met een gasprijsverhooging komen van 22 pc. De voorzitter zegt, dat B. en W. al het mogelijke gedaan hebben en op alle punten gewezen hebben, doch de fabrieken zijn niet bereid op het voornemen terug te komen en een contract bestaat er niet. Na nog eenige discussie werd dan met alg. st. het voorstel Meijdam aangenomen, hetwelk aan de directie der lichtfabrieken en do commissie voor die fabrieken zal worden gezonden. Concierge-bode. In behandeling komt vervolgens een voorstel van B. en W. om dit college te machtigen sollicitanten op te roepen voor de nieuw in te stellen betrekking van concierge-bode, tegen een salaris van f. 1300 's jaars vermeerderd met een kindertoeslag van f.50 per kind per jaar, voor elk kind boven het aantal van 2 en beneden den leeftijd van 15 jaar. De heer Meijdam zegt dat hij met spijt dit voorstel heeft vernomen, waar de raad in zijne vergadering van 28 Mei j.l. een dergelijk voorstel heeft verworpen. Waar dit voorstel verder de gemeentefinancien raakt had hij het beter gevonden indien het behandeld werd tegelijk met de gemeente begrooting, want er worden geen dekkings middelen genoemd, terwijl men ook geen overzicht heeft hoe het staat met de ge meente financiën. Derhalve zou spr. net beter vinden dat B. en W. het voorstel temg namen. Is echter gebleken, aldus spr., dat de gemeente opzichter te veel werk heeft omdat men hem «ril onty-sten van werk zaamheden de waterleiding betreffende, dan is er maar één weg, n.l. de geheele ad ministratie onder te brengen bij den ge meente-ontvanger, zoodat de opzichter veel meer tijd krijgt om zich aan zijn taak van opzichter te wijden. Derhalve, zegt spr. -verdagen B. en W. 'de beslissing omtrent hun voorstel niet, dan stelt hij voor te besluiten zooals hij zooeven voorstelde. De heer Bergers vermoedt dat er wel eene besparing op andere uitgaven heeft plaats gehad, waarvoor thans de jaarwedde van den bode in de plaats treedt. De voor zitter antwoordde dat een bedrag van f.651. is vrij gekomen uit andere betrek kingen die niet zijn aangevuld geworden, terwijl voorts door het waterleidingbedrijf f. 300 zal worden vergoed voor de ten behoeve van dat bedrijf te verrichten werk zaamheden. De heer Bergers merkte op dat de gemeente dus voor eene meerdere uitgave komt te staan, gelet op de pensioens bijdrage die de bode zal moeten betalen, van f.350. Waar het college van B. en W. de aanstelling van een bode noodzakelijk achten en den opzichter tevens willen ont lasten van werkzaamheden kan hij met de aanstelling van een concierge-bode ac coord gaan, doch het salaris acht hij te weinig en wil dit gaarne gebracht zien op f. 1400, terwijl de kindertoeslag zou moeten beginnen bij het eerste en niet bij het derde kind. De heer de Graaf begrijpt niet waarom die nieuwe waterleidingcommissie moest gehoord worden; het voorstel is toch van B. en W. en er ls toch maar een zoo n college. De voorzitter antwoordde dat zulks noodig was in verband met de ver hooging der vergoeding van f. 260 tot f.300. De heer van Bennekom onderschrijft het gesprokene van den voorzitter. De heer Wessel is er voor, dat wanneer het waterleidingbedrijf f.300 bijdraagt in de kosten van den bode de administrateur van het bedrijf f.300 minder salaris zal ontvangen, omdat hij van een groot ge deelte zijner werkzaamheden zal worden ontlast. Dc heer de Graaf zegt dat de opzichter het druk genoeg als zoodanig heeft en derhalve best van de waterleiding kan ontheven worden. Spr. is voor scheiding dier betrekkingen en anderzijds voor ver hooging van het salaris van den opzichter. Na eene lange discussie over dit onder werp werd tenslotte het voorstel Bergers (aanstellen van een bode-concierge op f 1400 plus kindertoeslag van f.50 te beginnen bij het derde kind) in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van de beide wethouders en den heer Meijdam tegen. Vervolgens verzocht de heer de Graaf bij de oproeping van sollicitanten er rekening mede te houden dat van de 13 gemeente ambtenaren er slechts 1 protestant is. De voorzitter zegt dat de benoeming van een concierge-bode aan den raad behoort. De de Graaf zegt dat de wegwerker- chauffeur reeds lang benoemd was voor dat de raad hem benoemde. De voorzitter 2egt dat de sollicitanten worden opgeroe pen door middel van de 3 Leidsche bladen. De heer de Graaf noemt zulks een wassen neus. want de chauffeur wist reeds 3 maanden te voren dat hij benoemd zou worden. De heer Noord man, wethouder, protesteert^ hier tegen. De heer Wessel 2egt dat hij van B. en W. een onpartijdige voordracht verwacht; de raad moet daarvan ten volle verzekerd zijn. Het gaat om de bekwaamheid, aldus spr., en die worden nel zoo goed bij de andersdenkenden gevon den als bij de katholieken. De voorzitter zegt dat B en W. nimmer eene partijdige voordracht nebben opgemaakt. De heer Noordman zegt te mogen con cludeerden dat de heer de Graaf den raad wil voorstellen om een protestantsch con- cierge-bode te benoemen, waarop de heer de Graaf zegt, dat dit juist is, want de protestanten betalen ook belasting mee. Hierna werd nog bepaald dat de te benoemen titularis een leeftijd moet heb ben van minstens 25 en hoogstens 35 jaar. In bespreking komt dan de vvenscheüjk- heid om de administratie van het water leidingbedrijf te scheiden van het opzich terschap der gemeente. Na een lange discussie over dit onderwerp werd ten slotte op voorstel van den voorzitter be sloten dat B. en W. dit onderwerp nog eens nader zullen bespreken en het advies der waterle'dingcommissie andermaal zul len inwinnen. H erna rondvraag, waarbij de heer Ber gers dankte voor de hem toegesproken woorden en tenslotte sluiting der vergade ring te ongeveer half een. 2—4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14