r^cinrtï tegen stcenpuisten gibbs-dag! I 8.^FJB. verkrijgbaar bij apothekers en drogisten BURG. STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN. RECLAME. Vertegenwoordigatcri N.V. Handelmaatschappij voorheen P. 21. va» der Witlik, 's-Grnvenboge EXPLOSIESTOFFEN IN STIERMARKEN GEVONDEN. In het plaatsje Rottenmann werden in een houtopslagplaats tusschen boomstam men verstopt twintig projectielen gevon den, welke uit precies dezelfde stoffen be stonden als die, welke bij de jongste aan slagen in Duitschland, Zuid-Slavië en Hongarije gebruikt zijn. De ontplofbare stoffen moeten daar echter al lang hebben gelegen; de paple ren verpakking, waarin zij zaten, had al heel erg van het vocht geleden. EEN ZEVENVOUDIG MOORDPROCES. De jury-rechtbank te Praag beëindigde gisteren een opzienbarend proces, waar voor in geheel Tsjecho-Slowakije groote belangstelling heeft bestaan. Het betrof een aanklacht tegen vijf legionarissen van het voormalige Tsjechische Legioen, die in 1919 bij den terugtocht der Tsjechische troepen voor het Roode Leger der Hon- gaarsche Radenrepubliek in het Slowaak- sche dorpje Velky Vitez zeven Joodsche bewoners hadden doodgeschoten, nadat zij hun slachtoffers van geld en sieraden hadden beroofd. De beklaagden gaven toe den moord te hebben gepleegd. De voornaamste be klaagde, Horak, voerde tot zijn verdedi ging aan, dat hij bevel had gekregen de vier gebroeders Fleischer en de drie ge broeders Lofkovitz, jongelui waarvan eenigen in het Oostenrijksche leger had den gediend, te arresteeren omdat zij er van verdacht werden, in verbinding te staan met de Hongaarsche bolsjewisten. Te zamen met vier andere legionarlssen had hij toen besloten de zeven arrestanten neer te schieten. Hijzelf had het bevel ge geven om te vuren. Uit het proces bleek verder, dat men inderdaad de slachtoffers van hun geld had beroofd, terwijl men later ook hun woningen had geplunderd. De moeder van de gebroeders Fleischer verklaarde dat een harer zoons 40.000 kronen bij zich had gehad. Ondanks de afgelegde bekentenissen en de bewijzen, waarover de rechtbank be schikte, verklaarde de jury, na korten tijd in raadkamer te hebben vertoefd, tot ieders verrassing de beklaagden onschul dig, zoodat de rechtbank geen andere mo gelijkheid had dan de beklaagden vrij te spreken. Het Openbaar Ministerie is echter terstond in hooger beroep gegaan en heeft nietig-verklaring van de vrijspraak aan gevraagd. o GROOTE BRAND BIJ WIESBADEN. Gisteravond brak te Altendiez bij Wies- baden een groote brand uit, waardoor drie woonhuizen met schuren en stallen in de asch werden gelegd. Hoewel de brandweer uit alle omliggende plaatsen assistentie verleende, vreesde men, dat de geheele buurtschap, bestaande uit tien woningen met stallen en schuren, een prooi der vlammen zou worden. RECLAME. donderdag - Vergeet niet de annonce uit te knippen. 2042 GEBOREN: Harm. z. van J. Veenstra en A. A. M. Thierry Gerardus Johannes, z. van W. van der Reijden en E. C. Jonk Wilhelm, z. van W. Sillevis en A. C. Arons Wil- helmina Gijsbertha d. van W. van der Poel en A. G. N. de Vroomen Herma- nus Jacobus, z. van N. B. M. Vreeburg en W. B .M. Engels Johannes, z. van J. van Dam en C. A Groeneveld Paul Alexander z. van H. F. A. Donders en H. J. M. Berkeljon. o ONDERTROUWD. A. H. Moonen jm. 24 j. en J. R. van der Blom jd. 22 j. o GEHUWD. H. van den Berg jm. en C. Voorbij jd. D. Hogervorst wedn. en J. Beij gesch. vr. P. Kanbier jm. en H. Blansjaar jd. W. F. Maas jm. en Chr. Arbouw jd. P. J. Ravensbergen jm. en P Sieval jd. P. de Roode jm. en A. Lipschits jd. A. Stikkelorum gesch. m. en A. Paling jd. G. van Wingerden jm. en A. Roeloffs jd. A. C. Speekenbrink jm. en G. M. Wie- beld jd. C. van Diemen jm. en C. C. H. Langezaal jd. G. H. As Jm. en J. C. Bouwman jd o— OVERLEDEN P. de Graaf wedn. 67 j. W. J. Tege laar zn. 13 j. C. Regeer-van Leeuwen vr. 81 j. o GEVESTIGD: A. J. van Aardenne, Witte Singel 10 Abdulchamid Wirjosemito, Merelstraat 11 Raden Mas All Afandi, Merelstraat 11 A. C. Rombout-van Arkel, Pr. Wilhel- minastraat 42 G. H Grijssels-van As, Rijnsburgerweg 77 H. J. Bangert, kape laan, Breestraat 139 Beng Tek Tjan, Vreewijkstraat 16 M. J. Ph. Berkvens, Noordeinde 50 M. Blaauboer, Rapen burg 131 W. Blom en fam L. Rijndijk 32 M. Bokma. Lokhorststraat 19a A. Borger, kellner, H. Morschweg 17 W. F. ten Bruggencate, Witte Rozenstraat 64 F. J. Brusche en fam zilversmid, Utr. Jaagpad 57 J. G. Buis, Oegstgeesterlaan 20 M. Bramkamp, verpleegster. Rijnsb. weg 10 E. Brandes, Hoogewoerd 65a W. C. Burger, Vreewijkstraat 16 Jhr. I F. Burmania van Humalda v. Eysinga, Kloksteeg 29 C. A. Commandeur, onder wijzeres, Rapenburg 57 A. A. van Daa- len, dienstbode, Zoeterw. Singel 87 H. E. Daamen. Rapenburg 18 L Daamen, Rapenburg 18 A. Derksema, leerl. ver pleegster, Rijnsb. weg 10 W. B. C. Derk- sen, winkeljuffrouw, J. v. Goyenkade 15 A. Dolphijn, v. d. Werfstraat 80 A. v. d. Ven-Dromers, Hoogewoerd 120 J. van Dijk, huishoudster. Witte Singel 70 R. Dykstra, slager, Middelstegracht 59 G. Fikkert, Heerenstraat 118 M. Franzen, Doezastraat 19a J. Freke. dienstbode, Morschweg 75a C. M. Vreeken-de Geest, Papengracht 4 G. Geijtenbeek, letter zetter. Morschweg 75a L. E. Goester en fam., hoogleeraar. Oegstgeesterlaan 15 H. Hammelburg, vertegenwoordiger. Le vendaal 8 J. R. Hardebol, korp. b.d. mil. politie, Weddesteeg 2 M. H. Hemmes, Rapenburg 131 J. Hermans, dienstbode, H. Rijndijk 214 W, den Hertog, HaarL straat 253 M. Hettema, timmerman, G. Doustraat 41 A. M. Hinrichs. Noord einde 50 E Hoenderken. H Rijndijk 148 A. Hogervorst, bloemist, Lammermarkt 35 H. C. van der Horst en fam., fabri kant, Heerenstraat 51 J. C. Huidekoper, Rijnsb. weg 31d D. A. F. Hulshof, Noord einde 50 Chr. N. de Jager, verpleegster, Rijnsb. weg 10 E. Just, dienstbode, Bree straat 107 A. J. Kelemen, Heerenstraat 76 A Kessels, Boerhaavestraat 12a A. M. C. Kieft, dienstbode. P. de la Court- straat 49 F. M Klehr, Morschweg 150a J H. Klein Velthuis, leerl. wagenmeester, Morschweg 87a J. J. W. Koekenbier, winkelbediende. Hoogewoerd 155 S. I. Koo. Heerenstraat 124 A. L. C. Kool. W. Singel 10 D. A Krabbe. Mare 71a A C. Labadie, verpleegster, Rijnsb. weg 10 Jonkvr. H. J. Laman Trip, Rijnsb. weg 18 H. W. Landeweerd en fam., verpleger, Maredijk 25c P. D. van Leeuwen, Oegst geesterlaan 41 A Chr. Leget, verpleeg ster. L. Vrouwenkerksteeg 18 G. Lüdeke, kellner, Heerensteeg 21a H, Matysiak. Breestraat 177 C. L. Mulder en fam., Haarlemmervaart 21 E. Neijtzell de Wilde, Rijn- en Schiekade 19 A. van Oord van der Vlies dienstbode, B. en Gasthuispolder 6 H N, Overvliet, brood bakker. Merelstraat 9 S. C. de Raad, leerl. verpleegster, Rijnsb. weg 10 A. W van Raalte. Morschsingel 8 M. H. C. W Rahder, Noordeinde 50 T. Ramp, was- scher. Oude Rijn 27 A. Ras, dienstbode Doezastraat- 10 H. Ras, dienstbode Breestraat 128 G. A. Righart van Gelder verpleger. Heijnsiusstraat 3 N. de Graaf- de Ruiter. Koddesteeg 40 B. Rijdes. H. Rijndijk 148 A van der Rijst, bedien- juffr.. Pr. Wilhelminastraat 11 E. Schmitz, J. van Goyenkade 44 J. J. Schokking, Rapenburg 4 J. W. Sep- meijer, J. van Goyenkade 15 G. I. Smid, Bilderdijkstraat 11 A. W. K. M. Sneep, Banketbakker, Breestraat 109 J. Splin ter, Hooigracht 5 A. van Burink-Stee- neveld, v Speyckstraat 29 J. M. Stols, bakkersknecht, Hoogewoerd 128 W. F. Stouten en fam., groentenhandelaar, Pr. Frederikstraat 38 Tan Slang Swie. Ka- gerstraat 12 A. K. Chr. ter Heegde-Tiet- hof, J. W. Frisostraat 23 C. H. J. Ven- drik. Noordeinde 50 F. J. Versteegen, Witte Singel 82 E. Voorn, dienstbode, Haarl. weg 21 J. de Vos, Hartesteeg 3 J. A. de Jong-van de Wal, Morschweg 152a J. C. van der Wal, dienstbode. Sta tionsweg 35a J. G. Wegner, v. Olden- barneveldstraat 26 J. H. van Welsen, Cobetstraat 58 Ch. H. M. E. Frenkel- Wermeijer, H. Rijndijk 183 L. D. J. Wil- lebrand en Fam, bedrijfschef, H, Rijndijk 108a I. Zsier, L. Rijndijk 54 J. Zuring, Groenhovenstraat 9. o VERTROKKEN. G. André de la Porte en fam.. Nice Fr. C. van Beek, Keston Kent, Villa Bread- field J. Th. Beuk en fam.,. Batavia N. den Boon, Oegstgeest. Koninginnelaan 6 M. A. van der Hart-Bootsma, Arn hem, Beekstr. 36 G. Boschloo, Den Haag W .de Zwijgerl. 122 M. Boven en fam.. Den Haag. Westeinde 58 J. van der Holst-Burgij, Katwijk, Duinoord H. Bijlstra, Wassenaar, Backershagenl. C. A. van Erp. Geffen, Kerkroth B 28 H. L. Falkenhagen, Den Haag, Valkenbosch- kade 308 P. J. Geertsma, Velsen, IJmui- den, Groenew. 4d W. A. Ginsel, N. O. Indie N. H. Hagers, Geertruidenberg, Koestr. 35 C. L. Harders, Den Haag. W. Lodewijklaan 15 M. P. H. Haring, Den Haag, Regentesselaan 53 J. Blok-van Heusden, Utrecht. Balcislaan 29a bis G. Heijse, Deventer A. P Hoenselaar, Rotterdam, Maashaven o. z. 461 A. Hoffmann, Den Haag, Fluw Burgwal 23 F. A. A. M. Janssens. Breda, K. M. Academie C. Klaverveld-de Jong, Was senaar. Rijksstr.weg 358 R. W. de Jonge, Haarlem. KI. Heiligland 36 H. C. M. Kesselring, Rotterdam, Haringvliet S. Korimczak, Wassenaar, Persynlaan 5 M. A. M. Keuning-Korrels, Oegstgeest. Emmalaan 53 M. Kraal. Zwijndrecht, Ki'uisstr. 3 K. Schóttner-Kruss, Bot trop E. Lamprecht, Oegstgeest. Pr. Hendriklaan 15 F. Lipka, Haarlem, Acaciastr. 8 L. Lipka, Haarlem, Vreden- hofstraat 3 M. S. Lückerath, Den Haag, P. Potterstr. 388 M. Lijklema, Amster dam, Prinsengr. 769 A, Mantowski, Oegstgeest, Regentesselaan 33 C. Meijers en fam., Hillegersberg, v. Olden- laan 34 L. A. M. Feichtinger-Miwald en fam..Attnang Pucchelm A. Verko ren-de Mooij, Tilburg, Oosterbeekschb. 105 C. Mulder, Den Haag, Mauritskade 53 O .van Bockel-Nieuwenhof. Den Haag, Riouwstr. 146 H. A. den Olden, Amster dam. Laanweg 56 W. C. Oostveen en fam., Tjimahi JR. Otten. Den Haag. Corn Speelmanstr. 29 W. C. H. Piet, Noordwijkerhout AM. Raadsen, Dordrecht, Buitenwalvest 22 rd G. A. Raumann, Den Haag, J. v. Nassaustr. 84 E. Seller-Rentzsch en ram., Haarlem, Mr. Cornelisstr. 12 P. van Til-van Riet, Voorhout, Boerhaavestr. 12 W. Klink- de Ruiter en fam., Voorschoten, Leidsche- straatweg 181 C. A. Rljkelijkhuizen, Amsterdam, Amsteldijk 331 C. R. H. Ginsel-van Rijn, N. O. Indië J. C. F. Scholten, Den Haag, Carthesiusstr. 69 A. M. A. Ginsel-Schrieder, N. O. Indië P. Ch. Schumacher, Den Haag, Carthe- siusstraat 69 L. S Sie, Den Haag, Car- pentierstraat 11 C. A. Soonius, Voor schoten. Rijndijk 24 I. Szabo, Honga rije H. Uljé, Den Helder, Californië- straat 6 B. Visser, Rhoon, Wijk Bn. 141 Th. Weevers, Londen Shildon Avenue 22 E. A. IJssel de Schepper, Huizen, Stukkenlaan 9 P. Zwanenburg, Haarlem, Spanjaardslaan 3. Uitgesproken: Hendrik Schilpzand, bloembollenhande laar. Hillegom. R.c. mr M. A. van Rijn v. Alkemade. Cur. mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Haarlem. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. De commissie, ingesteld door gemeente besturen in de bloembollenstreek en be staande uit vertegenwoordigers van 6 ge meenten en 6 werkgevers- en werkne mersbonden, heeft met geringe meerder heid van stemmen besloten, vooreerst niet over te gaan tot de stichting van een centrale districts-arbeidsbeurs. N. R. Crt. SLAPTE IN DE AARDAPPELMEEL. INDUSTRIE. Door de N.V. W. A. Scholten's Aardap pelmeelfabrieken te Gronhigen is beslo ten, dezen herfst geen van haar drie fabrieken te laten werken. Het ligt voor de hand dat hierbij vele arbeiders en schip pers zijn betrokken en zonder bestaan zullen komen. o IMPORTBEPERKINGEN IN FRANKRIJK. Uitbreiding tot vee, enz. Het N. T. A. meldt uit Parijs: Heden zullen in een verordening, welke gepubliceerd wordt in het Journal Offi- ciel, de op 27 Augustus ingevoerde import beperkingen voor hout en buitenlandsche wijnen ook van toepassing worden voor vee, versch en geconserveerd vleesch, melk en melkproducten. Deze maatregelen wor den gemotiveerd met de bewering, dat de Fransche productie in gevaar wordt ge bracht. ALPHEN. Tweetal Ger. Kerk. De Kerkeraad van de Ger. Kerk alhier heeft voor het beroep van een tweeden predikant het navolgende tweetal opge maakt: 1. Ds. G. D. Kuiper te Aalsmeer; 2. Ds. Mr. W. S. de Vries te Voorburg. o LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Geldleening aangegaan van f. 160.000. In de gistermiddag gehouden spoedver gadering werd besloten op voorstel van B. en W. een geldleening aan te gaan bij de Nationale Levensverzekeringmaatij. te Rotterdam van f. 160.000, gedeeltelijk ter conversie van andere leeningen a pari tegen een rentevoet van 4 1/4 Het be sluit is denzelfden middag reeds door Ged. Staten goedgekeurd. AALSMEER. Afscheid van den heer J. van Sluijs. Gisterenmorgen heeft „meester" J. van 'Sluis afscheid van het onderwijs genomen. Bij deze gelegenheid is de scheidende toe gesproken door het hoofd der schooi, den heer C. Kikkert en den burgemeester, den heer J. Kastelein, die hem, namens de gemeente, uit erkentelijkheid voor de be wezen diensten, een bloemenmand aan bood. Beide heeren huldigden en dankten de heer Van Sluijs voor de door hem aan het Openbaar Onderwijs bewezen diensten en wenschten hem nog vele jaren van een welverdiende rust toe. Wij vermelden nog. dat behalve B. en W„ tegenwoordig waren, de gemeentesecretaris, de school commissie, het personeel der school en ds hoofden der andere openbare scholen. De heer Van Sluijs nam ook op bijzonder hartelijke wijze afscheid van de kinderen, die op versnaperingen werden onthaald. Natuurlijk had de heer Van Sluijs meer dere stoffelijke blijken van waardeering in ontvangst te nemen, zoowel van de kinde ren als het onderwijzend personeel. Des avonds is meester Van Sluijs, na afloop van den ouderavond, door de oud-leerlin gen gehuldigd. Hartelijke woorden zijn tot hem gesproken en dank gebracht voor het van hem genoten onderwijs. Hun ouden meester werd nog lange jaren van welver diende rust toegewenscht. Een recht ge zellig samenzijn besloot den avond, waar bij door velen» van de gelegenheid werd gebruik gemaakt meester Van Sluijs ten afscheid de hand te drukken. Uit erkente lijkheid werd hem een prachtige haard geschonken. Zoo is dan meester Van Sluijs nu een rustend burger onzer gemeente geworden. Moge het zijn. nog vele jaren in goede gezondheid. „Nut en Genoegen". Van deze vereeniging is tot voorzitter gekozen de heer pastoor M. A. Zwart te Aalsmeer-Oost. In het bestuur der Spaarbank is geko zen de heer D. Jongkind Mzn. (vacature wijlen W. D. Keessen), tot nu toe lid der Commissie van Toezicht. In deze functie werd gekozen de heer D W. Keessen Az. De verbouw van de oude Centrale Veiling tot vereenigingsgebouw is opge dragen aan "den heer Adr. Biesheuvel te Rijk. Haarlemmermeer. KATWIJK AAN DEN RITN. Mej. H. Doets alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Koningin Wllhel- minaschool, hoofd de heer D. de Jong, te Rijnsburg. LISSE. Bloembollenscliuur afgebrand. Gisteravond te half acht brak brand uit in de bloembollenschuur van de firma H. Zijp en Co., aan den Rijksstraatweg alhier. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig stond het geheele bloembollen huis, dat van steen was opgebouwd, in lichte laaie. Het gebouw brandde geheel af. Te halftien was men den brand mees ter. Het woonhuis van den eigenaar, dat vlak naast de schuur stond, kon door het actieve optreden van de brandweren uit onze gemeente en Sassenheim, blijven behouden, hoewel de wind zeer ongunstig was. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. RIÏNSBURG. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt morgen des avonds te 7.30 uur in openbare ver gadering bijeen. Punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeentebegrooting en begrootingen bedrijven 1932. 3. Vocrstel B. en YV., afwijking van de bepalingen der winkelsluitingswet 1930, in verband met adres van de kappers en barbiers. 4. Vaststelling verordening, regelende de verdeeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burger lijken stand. 5. Benoeming van een geneeskundige, belast met de kostelooze vaccinatie. 6. Benoeming van een lid van de com missie van aanslag R.I.B. 7. Voorstel B. èn W.t in verband met hei adres van het bestuur van de aTdeeling Rijnsburg, van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond. 8. Voorstel B. en W. qedeeltelijke ont heffing hondenbelasting 1930. 9. Mededeeling raming kosten bestrating Noordwijker- en Voorhouterweg. VEURLEIDSCHENDAM. Verg. „Ons Belang". Onder leiding van den heer W. C. van Meurs vergaderde in de theeschenkerij de brandstoffenvereeniging Ons Belang. In verband met het aanvragen van de koninklijke bewilliging op de in een vorige vergadering vastgestelde statuten werd thans ook een nieuw daarop aansluitend huishoudelijk reglement vastgesteld. Te ongeveer 11 uur werd de vergadering met een woord van dank aan de ontwc/- pers der nieuwe statuten en reglementen gesloten. VOORHOUT. Geslaagd te Amsterdam voor het politiediploma van den Alg. Ned. Politie bond de heer A. M. Williman alhier. o WASSENAAR. Het politiediploma van den Ned. R.-K. Politiebond St. Michiel, afgenomen te 's-Hertogenbosch, werd behaald door de heeren J. Th. van Haastrecht en J. A. Ham. beiden alhier. Geslaagd voor het Politiediploma Alg. Ned. Politiebond te Amsterdam de heer R. Zijlstra, alhier. NIEUWE UITGAVEN. Bij J. B. Wolters' Uitg. Mij. te Groningen verschenen de hieronder volgende boekjes: C. J. J. Westermann, De spelling van De Vries en Te Winkel. Wijziging op enkele punten. Voorstel tot een regeling inzake taalgeslacht en woordverbuiging. Met een inleiding van dr. P. H. van Moerkerken en een beschouwing over School. Spelling en Taal van A. Jager. Prijs f. 0.75. J. G. Kramer en Jac. v. d. Klei Feiten en Verhalen. Leesboek over de Vaderland- sche geschiedenis, deeltje II, geïllustreerd. Prijs f. 0.85. A. L. J. Wytzes en J. T. de Jager, Klank en Teeken. Een serie oefeningen in zuiver schrijven en stellen voor de Lagere School. I A. (in drukletters) 1ste helft 2de leerj., geïll. Prijs f.0.60. IB, (in drukletters) 2de nelft 2de leerj., geïll. Prijs f. 0.60. Paedagogiek, Handboek voor Opvoed kunde ten dienste van Kweekscholen door L. C. T. Bigot en Gilles van Hees, met medewerking van prof. dr. Ph. Kohn- stamm, prof. dr. G. Révész en drs. W. H. ten Seldam. III. De School, 'n theoretisch- practische inleiding ten behoeve van aan staande Onderwijzers en Onderwijzeressen, door Gilles v. Hees. Geb. f. 3.25, ing. f 2.90. A. Broers, R. P. G. Hameetman en H. I Koolhoven. An easy English Reader met hulpboekje I/II a f. 1.75. Dr. C. S. Jolmers en dr. K. J. Riemens. En Francais. Fransch leerboekje voor het Lager Onderwijs, deeltje I. geïllustreerd. Prijs f. 0.75. Prospectus idem. R. Kanninga en H. Mulder, Eenvoudig Engelsch voor UX.O.-scholen, deeltje I-II, geïll.. ing. a f. 1.00; gebonden a f. 1.20. Helden van den Dag. Werkers voor ons allen. Een leesboek voor onze opgroeiende jeugd van 12 jaar en daarboven op scho len voor Lager- en Voortgezet Onderwijs, samengesteld onder leiding van K. Brants. Redactie: J. H. G. H. v. d. Burgt. Gilles van Hees en W G. v. d. Hulst. Deeltje I en II, a f. 0.85. H. L. C. Kok, Beknopt Leerboek van het Handelsrekenen, Eerste deel, geb. f. 3.90, ing. f. 3.50. Bij de N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij.. Utrecht, kwamen van de pers: „Mijn tante uit Aardenburg" door F. de Sinclair, en „Het geheim van Staatshoeve" door William Le Queux. uit het Engelsch vertaald door A. E. C. Vuerhard-Berkhout. De N. V. Leidsche Uitgevers-Maat schappij zonder ons toe de bij haar ver schenen „Nieuwe Drankwet". Systematisch uiteengezet door R. Ensingh en C. J. van der Lelie, hoofdcommiezen ter Gemeente- Secretarie van Leiden. Het was een goed idee van de Neder- landsche Vereeniging tot bestrijding van het tandbederf het aantrekkelijk A B C- boekje voor kleinere kinderen uit te geven, dat door F. H. Abbing alleraardigst geïll. werd. Het schoone streven dezer Vereeni ging is om in het belang der Volksgezond heid, aan alle lagen der samenleving betere ideeën omtrent mond- en tand- hygiëne bij te brengen. Dat de uitgave van dit A B C-prentenboek, dat bij Van Goor Zonen verscheen, zal helpen dit streven te steunen, staat vast. MAANDBLADEN. Ons Nederland. Het October-nummer van „Ons Neder land" is gewijd aan de stad Groningen, de derde handelsstad van ons land. Naast tal van artikelen van vooraanstaande Inge zetenen van Groningen en bekende figu ren uit Gronlngsche kringen bevat het nummer een serie goed geslaagde Illustra ties. kon. ned. stoomb. mij. IRIS, 29 Sept. van Stettin n. Amst. OBERON, 29 Sept. van Lissabon n. Amst. TELAMÓN, 29 Sept. van Messina naar Palermo. ULYSSES. 29 Sept. van Callao n. Pisco. VULCANUS, 29 Sept. van Barcelona naar Genua. RHEA. 28 Sept. van Puerto Barrios naar Kingston. MINERVA, 29 Sept. van Amst. n. Hamburg BODEGRAVEN, thuisr.. pass. 30 Sept. n.m. 3 u. 30 Dungeness. ARIADNE, thuisr., 30 Sept. njn. 2 u. van Havre; wordt 1 Oct. n.m. te Amst. verw. ORESTES, uitr., pass. 30 Sept. v.m. 9 u. 30 de Azoren. GANYMEDES, 30 Sept. v. Konstantinopel te Carlovaccl. VESTA. 30 Sept. v. Triest te Fiume. HERMES, 30 Sept. v. Salonica te Smyrna. VENUS. 30 Sept. v. Passages te Bilbao. TRITON, 30 Sept. v. Barcelona te Tarra gona. JASON, uitr., 26 Sept. v. Valparaiso. CERES. 30 Sept. van Zwarte Zee te Amst. halcyon lijn. STAD AMSTERDAM, 29 Sept. van Lulea te Vlaardlngen. holland-amerika lijn. BEEMSTERDIJK, 29 Sept. van R.dam n. Baltimore. VOLENDAM, 28 Sept. n.m. van R.dam te New York. holland-o.-azie-lijn. OUDERKERK, uitreis, pass. 29 Sept. Perim kon. holl. lloyd. EEMLAND, 29 Sept. van B. Aires naar Santa Fe. GELRIA, uitr., 30 Sept. vjn. 9 u. v. Per- nambuco. ZEELANDIA, thuisr., 29 Sept. n.m. 10 n. van Santos. FLANDRIA, 30 Sept. nm. v. Amst. n. B. Aires. rott. lloyd. KOTA PINANG, uitreis, pass. 29 Sept. Suez SIBAJAK, uitr., 29 Sept. v. Gibraltar PALEMBANG, 30 Sept. van Pernis naar Batavia. PALEMBANG, uitr.. 30 Sept. te Antwerpen PATRIA, thuisr., 30 Sept. n.m. 2 u. van Colombo. otj. nederland. P. C. HOOFT, 30 Sept. van Amst. naar Batavia. CHR. HUYGENS, 30 Sept. van Batavia n. Amsterdam. JOHAN DE WITT, uitreis, 30 Sept. v. Suez SOEMBA, uitr., 29 Sept. te Penang. POELAU TELLO. uitr., 30 Sept. te Sabang. holland—britsch-endie-lijn. STREEFKERK, uitreis, 30 Sept. te Anti werpen. holl and-afrika lijn. MAASKERK, 29 Sept. van Amst. n. W.- Afrika. SPRINGFONTEIN, thuis., pass. 30 Sept. Gibraltar. holland—o. azie lijn. ZUIDERKERK, 28 Sept. v. Antwerpen te Hamburg. OOSTKERK. uitr.. 29 Sept. v. Hongkong. kon. paketvaart mij. REAL, Amst. n. Batavia pass. 29 Sept. Perim. NIEUW-HOLLAND, Singapore n. Brisbane pass. 29 Sept. Thursday Island. java—china—japan lijn. TJISADANE, 28 Sept. v. Shanghae te Hongkong. rotterdam—z. amerika lun. ALPHERAT, 29 Sept. v. B.-Aires n. R'dam. JAVA-NEW york LIJN. SALEIER, 29 Sept. v. Penang n. N.-York. o diverse stoomvaartberichten. SLIEDRECHT. Constanza n. Lands End, v. o., pass. 29 Sept. Gibraltar. WESTPLEIN, 29 Sept. v. Barry te San Nicolas. WOENSDRECHT, Rouaan n. Constanza, pass. 30 Sept. Gibraltar. FARMSUM, Kaapstad n. Montreal, pass. 26 Sept. Dakar. J. B. AUG. KESSLER, n. Constanza, pass. 28 Sept. Stamboul. SELENE. R'dam n. Lissabon, pass. 29 Sept. Lands End. PHOBOS, 2 Oct. v. Curacao te Amst. verw. SEMTRAMIS, 28 Sept. v. Rouaan n. St. Kitts. TIB A. 26 Sept. v. B.-Aires te Rosario. JONGE JOHANNA. 29 Sept. v. Napels te Londen. AGNITA, 28 Sept. v. Curacao te Stockholm BOEKELO, 25 Sept. v. Delfzijl te Danzig. PARKHAVEN. 28 Sept. v. Antwerpen te Wilmington. COLYTTO. 30 Sept. v. R'dam te Antwerpen ROZENBURG. 29 Sept. v. Castro Urdiales n. Velsen. ■o 2—2'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6