72ste Jaargang WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1931 No. 21943 KLEINE ADVERTENTIES OP VRIJDAG 2 OCT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE FRANSCHE MINISTERS WEER THUIS. Het voornaamste Nieuws van heden. 5C-.MRIG HUWELIJKSFEEST. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;:! Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Met het oog op den 3 October- Feestdag, die op Zaterdag valt, zullen wij in ons Blad van Vrijdag gelegenheid geven tot het plaatsen van Kleine Advertenties. Beleefd verzoeken wij ons deze reeds in den loop van morgen ter plaatsing aan te bieden. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. A. Geertsma, om vergunning, tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine in het perceel Lage Rijndijk No. 10. A.A., Sectie K. No. 2404: b. W. F. v. d. Reyden Jzn., om ver gunning tot het oprichten van een ban ketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 43, Sectie I. No. 1802; c. A. H. van Noort, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Doe- zastraat No. 2, hoek Raamsteeg. Sectie E. No. 1497; d. G. P. Hoogeveen, om vergun ning tot het oprichten van een brood bakkerij in het perceel Morschweg No. 32, Sectie L. No. 775; e. J. la Rivière, om vergunning tot het oprichten van een rookerij en zouterij van vleeschwaren in het perceel Haven No. 52, Sectie C. No. 1866; f. J. Erades, om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Langebrug No. 9, Sectie G. No. 1682; g. de N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon" v.h. Hartevelt en Zoon, om vergunning tot het oprichten van een distilleerderij in de perceelen Langegracht No. 59 a en Voor ste Zandstraat No. 7, Sectie B. Nis. 2889, 2020 t/m. 2023 en 2691; h. de N.V. Banket- fabriek „de Bij", om vergunning tot het oprichten van een koek- en banketfabriek op het perceel Roomburgerlaan, Sectie M. No. 3850, is verdaagd. 4832 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1931. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met de Leidsche winkelweek, ten aanzien van alle winkels, voor 30 Septem ber, 1, 2, 5, 6, 7, 8 en 9 October a.s., tot 10 uur des avonds, alsmede voor 3 October a.s. tot middernacht, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor win kels, onder voorwaarde, dat na 8 uur des namiddags geen personeel in de win kels aanwezig is en de verkoop uitsluitend geschiedt door den winkelier of/en diens echtgenoote. 4333 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 September 1931. DE 3 OCTOBERFEESTEN EN DE NED. SPOORWEGEN. Behalve de extra-treinen, die naar en van verschillende plaatsen zullen loopen, zal de Ned. Spoorwegen bijzondere maat regelen nemen in verband met te ver wachten druk reizigers vervoer ter gele genheid van de 3 Octoberfeesten. Zoo zal te Alphen a. d. Rijn een extra treinstel met personeel gereed gehouden worden om bij druk reizigersvervoer direct dienst te kunnen doen. Ook in Rotterdam, Den Haag en Am sterdam zullen extra electrische treinen in reserve staan om direct zoo noodig naar Leiden te kunnen loopen. Op het station alhier zullen de uitgangen en controleposten uitgebreid en versterkt worden. RIJWIELDIEF GEKNIPT. In den laatsten tijd werden in omlig gende gemeenten bij herhaling rijwielen gestolen, zoo ook op 2 September te Noord wijk. Na een ingesteld onderzoek is het de politie aldaar mogen gelukken den dader aan te houden. Hij is een zekere F. K., potloodenkoop man alhier. Na verhoor en verzekerde be waring is hij op last van den commissaris van politie aldaar ter beschikking van de Justitie te 's-Gravenhage gesteld. EEN DETACHEMENT DER KOLONIALE PROPAGANDA-AUTO VAN DEN A.N.W.B. RESERVE TE LEIDEN. Op Vrijdag 2 October zal, zooals Zater dag j.l. reeds gemeld, met den trein van 10.15 uur het detachement der Koloniale Reserve in de Sleutelstad aankomen. Het detachement bestaat uit: 1 officier. Het muziekkorps ter sterkte van 31 man, 4 tamboers met den sergeant-stafhoorn blazer en voorts een brigade van 21 man. Het detachement geniet gastvrijheid bij het 4e Regiment Infanterie. Op 2 October zal het muziekkorps deel nemen aan de taptoe. Voorts zal op 3 October worden deelge nomen aan den optocht „Oost en West". Voor bijzonderheden omtrent de brigade, welke een patrouille in de buitengewesten voorstelt, wordt verwezen naar de feest- gids. Het detachement zal op 4 October te 9 uur wederom naar het garnizoen Nijmegen terugkeeren. DIERENDAG 4 OCTOBER. Enkele jaren geleden is de gedachte op gekomen en vooral door krachtige hulp van Engelsche dierenvrienden verbreid en versterkt, dat het van groote, propagan distische waarde zou kunnen zijn elk jaar één dag geheel te wijden aan de belangen van ons, in veel opzichten nog zoo mis deeld, medeschepsel, het dier. Bij de keuze van een datum daarvoor heeft de herdenking in 1926 van Fran- ciscus van Assisi, den grooten vriend en beschermer van het dier, grooten invloed uitgeoefend, zoodat de 4 October thans, mede door de besluiten van de Intern. D.B. Congressen te Weenen en Florence, bur gerrecht heeft verkregen. 4 October We relddierendag is een vertrouwde klank ge worden in vele Europeesche en ook reeds in overzeesche landen. In ons land werd verleden jaar die dag reeds op vrij uitgebreide schaal bekend gemaakt en herdacht. De Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren zond een Radioboodschap uit, waarmee de H.I.R.O. (Humanitair Idealistische Radio-Omroep) werd ingewijd. Zij verkreeg voor den Die rendag uitgebreide medewerking, terwijl hier en daar met andere D.B. organisaties werd samengewerkt. Het bestuur van rle Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft op ruime schaal circulaires verspreid waarin tot krachtige medewerking en propaganda in woord en daad wordt aan gespoord. LEIDSCHE BELASTING - OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 14.978 16 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4,434. Ter voorkoming van ver volging is het gewenscht, de pas uitge reikte aanslagen in de Inkomstenbelas ting 1931-1932 zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst, Breestraat 81, te doen inschrijven. FEESTAVOND U. V. S. In de concertzaal van „Concordia" heeft de propagandacommissie van de Leidsche Voetbal- en Athletiekvereeniging U.V.S. gisteravond een propaganda feestavond belegd, die buitengewoon geslaagd mag heeten. Na een kort openingswoord door den U.V.S.-voorzitter, den heer R. L. Lol- kes de Beer, had de trekking plaats van de verloting ten bate van het tribune fonds, welke plechtigheid werd verricht door den heer S. N. Waringa, bestuurslid van de Leidsche Voetbalbond. Het verdere gedeelte van den avond werd, dank zij de muzikale medewerking van het trio Heusden in vroolijke stem ming doorgebracht. De U.V.S.-propaganda commissie kan met voldoening op dezen genoeglijken avond terug zien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. van Wijk's Bulb Comp. Ltd., Rust hoflaan 49, Sassenheim. Kweeken van en den handel in bloembollen en bloemen en alles wat daarmede in den ruimsten zin verband houdt. (Ned. Staat-scrt. van 14 September 1931, Bijvoegsel Nr. 2466). Di recteur: H. V/. van Wijk, Sassenheim. Commissaris I. Sloos, Leiden. Maatschap pelijk kapitaal f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f. 4.000. Wijzigingen: Th. van Griensven en C Stavleu. Oos terkerksteeg 5, Leiden. Sigarenmakerij. Overleden eigenaar: C. Stavleu, Leiden dd. 10 Sept. 1931. De handelszaak komt verder niet meer voor inschrijving in aan merking. F. P. van Dijk, Breestraat 36. Leiden. Handel in galanterieën en porcelein. Ves tiging filiaal: Alphen aan den Rijn, Ju- lianastraat 4. onder den naam „Iva" (Industrieele Verlrt)ops Afdeeling) dd. 8 Aug. 1931.' A. J. Duyverman, de Kempenaerstr. 21, Oegstgeest. Handelsdrukkerij. Wijziging handelsnaam thans: Drukkerij „De Kem- penaer", A. J. Duyverman. Naamlooze Vennootschap Habermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf, Nieuw- veen. Uittredende Commissaris: B. Hus, 's-Gravenhage. Nieuwe Commissaris: Mej. C. S. Habermehl, Amstelveen. Vanmorgen verscheen voor ons kantoor gebouw een prachtig lichtblauw-gelakte propaganda-auto van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond, algemeend bekend onder den naam A.N.W.B. Het is de bedoeling met dezen fraaien Studebaker in den komen den winter gedurende drie dagen per week een propaganda-tocht door het geheele land te maken. Allereerst voert de reis naar Deventer, vervolgens naar Overijsel, Groningen, Friesland en Noord-Holland. Vermoedelijk omstreeks Februari en Maart zal de auto weer in onze stad verschijnen. Twee compartimenten bieden ruime zit plaatsen aan den bestuurder en propagan disten, terwijl op de zijwanden en ach terkant achter glas de voornaamste bonds uitgaven zijn tentoongesteld. Een zeer groote hoeveelheid propaganda-materiaal bevindt zich in het inwendige van den wagen. Wij wenschen de ijverige propagandisten voor zulk een goede zaak een voorspoedige reis en veel succes. OUDERAVOND SCHOOL SCHUTTERSVELD B. Gisteravond hield bovengenoemde school haar ouderavond, welke te ongeveer kwart over acht werd geopend door het hoofd der school, den heer Zeelenberg, die al lereerst alle aanwezigèn hartelijk wel kom heette en voorts een korte inlichting gaf van hetgeen dezen avond behandeld zou worden. Voorts deed spr. mededeehng dat voor dezen avond de heer de Graaf uit Nieuwkoop een lezing met lichtbeelden zou houden over „Het vogelleven en de opvoeding onzer kinderen." Toen dan ook een en ander was afgehandeld, kreeg de heer de Graaf het woord en gaf een zeer interessante inleiding tot hetgeen hij mid dels een prachtcolieetie foto's zou laten zien. Wij kunnen hier volstaan met de mededeeling, dat wij in den heer de Graaf hebben ontmoet een dierenvriend in den waren zin des woords, die door zijn aangename manier van vertellen het gehoor Volkomen weet te boeien, zoodat hij den geheelen avond met volle aan dacht gevolgd werd. Aan het einde dankte de heeren Zeelenberg voor deze leerrijke lezing. Laten de ouders toch eens gaan inzien, dat deze avonden in hun eigen be lang en dat van hun kinderen zijn en meer belangstelling toonen door een groo- tere opkomst. Onze stadgenooten H. J. A. Visser en J. van Nieuwenhoven zijn geslaagd voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. Onze stadgenoot W. de Groot behaalde het diploma van den Ned. R.-K. Politiebond „Sint Michaël." A.s. Maandagavond te 8 uur ontvangt het bestuur van de afdeeling Leiden der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" de verte genwoordigers van het Hoofdbestuur en zusterafdeelingen. Na een rondrit door de stad wordt in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een causerie gehouden over „Nederlandsch Fabrikaat en Winkel weken." De studenten in de geneeskunde J. A. M. Kamberg en W. F. H. Brunet de Ro- chebrune, beiden van de Rijksuniversiteit te Leiden, worden, te rekenen van 1 Oc tober, toegelaten tot de verbintenis, be doeld bij artikel 18 der wet van 2 Augustus 1880 (St.bl. no. 145), om, na het verkrijgen van den titel van arts, een benoeming aan te nemen tot officier van gezondheid der tweede klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der Koninklijke landmacht, zulks onder het genot onder scheidenlijk van premiën en van premiën en toelagen, krachtens artikel 4, par. 2 en par. 3. van het reglement, vastgesteld bij Kon. besluit van 18 Juni 1913 (St.bl. no. 279), zooals dat sedert is gewijzigd. De Lloyd-rapide van het m.s. ,,Ba- loeran" der R'damsche Lloyd wordt Vrij dagmorgen om 9 uur 29 te Den Haag (Hollandsche Spoor) verwacht. Volksfreund" verzocht Laval om een inter view. Laval antwoordde „Briand en ik zijn buitengewoon tevreden over de ontvangst, die ons in Duitschland en vooral van de zijde van den Rijkskanselier ten deel is gevallen, en wij hopen, dat ons" bezoek aan Duitschland, de toenadering tusschen beide volken dienen zal." In den loop van het gesprek deelde Laval aan de omstanders mee, dat hij uit den trein een telegram aan den Rijkskanselier had ge zonden. Ten slotte reikten de beide minis ters uit het raam van hun salonrijtuig legatiesecretaris von Mumm de hand en namen hartelijk afscheid van hun bege leider. Toen de trein zich in beweging zette, braken de aanwezigen in geestdrif tige toejuichingen uit. In bedoeld telegram wordt gezegd: „Wij willen Duitschland niet verlaten alvorens u onzen dank te brengen voor de ontvangst, die u ons bereid hebt alsook voor de ontvangst door de bevolking. Tij dens onze besprekingen hebben wij ge werkt aan de toenadering onzer beide lan den. Wij willen het daarheen leiden dat ons gemeenschappelijke werk door succes .wordt bekroond." Circa 11 uur zijn beide ministers aan de Gare du Nord te Parijs aangekomen, waar zij door een groote menigte werden opge wacht. Een uitgebreide politiedienst zorgde voor de handhaving van de orde. De beide ministers werden door de overige leden van het kabinet begroet. Toen de ministers het station verlieten, werd er „Leve Laval! Leve Briand! Leve de vrede!" geroepen. Tegen de verwachting in, weigerde Laval elke verklaring aan de pers. De reis is dus geheel zonder incidenten verloopen. Zijdelings kwam het alleen te Hamm op de terugreis nog tot een kleine botsing, die echter niet tegen de ministers was gericht. De nationaal-socialistische Rijksdagaf gevaardigde Feller (Dusseldorp) en Karl Kaufmann (Hamburg) stapten in den op het andere spoor staanden trein naar Hamburg. Zij keken uit het coupéraam en interesseerden zich voor de politieafzetting. Beiden droegen het partij-insigne. Zij zou den hierop door iemand met het woord „filou" uitgescholden zijn. Feller stapte uit om den man ter verantwoording te roepen. Volgens de nationaal-socialisten werd hij toen door de politie mishandeld, in den trein teruggeduwd, er weer uitgehaald en naar het politiebureau overgebracht. Na dat hun identiteit was vastgesteld, zijn beide afgevaardigden, onder geleide van 'n 20 tal politiebeambten, naar den trein teruggebracht. Van de politie na staande zijde wordt evenwel verklaard, dat de afgevaaidigden volgens een journalist dezen door eenige hern toegevoegde woorden zouden hebben beleedigd. O.m. zouden zij: „Zoo'n zwijnen- bende" hebben gezegd. De journalist zou hierop gezegd hebben, niets met de rnen- schen te maken te willen hebben, waarop de afgevaardigden zich op hem geworpen zouden hebben. De politie had evenwel in gegrepen om een vechtpartij te voorkomen en den Franschen het tooneel te besparen. De afgevaardigden zijn toen naar de sta- tionswacht overgebracht, omdat zij bedrei- BINNENLAND. Officieele opening van de Leidsche Win kelweek (Laatste Berichten, 1ste Blad). Na de vlootrevue op Schiphol. (3e Blad.) De daling der Pondenkoers; het Verbond van Ned. Werkgevers in vergadering bij een geroepen. (Binnenland, 2e Blad.) Vergadering der Zuiderzee-visscherij- raad; ontevredenheid onder de bevolking. (Binnenland, 2e Blad.) De Kamper Bank failliet verklaard; positie der Zwartsluizer Bank gerust stellend (Gemengd, 2e Blad.) Een arrestatie in verband met den dub belen moord te Zuidbroek. (Gemengd, 2e Blad.) De financieele toestand der Holland Amerika-Lijn. (Financiën, 4e Blad.) Te 's-Gravenhage is gisteren een postzak gestolen: de inhoud had een waarde van twintig duizend gulden. (Laatste Ber., 1ste Blad). In verband met de voorgestelde salaris verlaging voor rijksambtenaren is gisteren een comité van actie gevormd (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Fransche ministers weer thuis. (Buitenland, le Blad.) Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt de bczuinigingswetten. (Buitenland, le Blad.) Onafhankelijkheidsbetoogingen in Mants- joerije. (Buitenland, le Blad.) Labour heeft Mc Donald c.s. thans uit gezet. (Tel., le Blad.) De Nautilus zal vernietigd worden. (Tel., le Blad.) gingen hadden geuit. De autoriteiten te Arnsberg zijn van het gebeurde op de hoogte gesteld. Volgens de Parijsche bladen zullen waar schijnlijk de volgende drie Fransche per soonlij klieden als leden der Fransch-Duit- sche commissie in aanmerking komen: De voorzitter der Parijsche Handelsrechtbank Buisson, die als persoonlijk vriend van Laval dezen op zijn reis naar Berlijn ver gezeld heeft; verder de industrieel en af gevaardigde Fougère en de politieke schrij ver Lucien Romier. Volgens enkele Berlijnsche bladen zal weldra het Fransch-Duitsche comité een begin maken met zijn werkzaamheden. En kele bekende persoonlijkheden uit 't Fran sche bedrijfsleven, onder wie Loucheur en Caillaux, zullen een bezoek brengen aan Berlijn en aan het industriegebied van Rijnland-Westfalen. waarop enkele Duit- J sche industrieelen naar Parijs en de Fran- 1 sche industrie-centra zullen gaan. Bhplisi iSsu m. GUNSTIGE STEMMING. Laval heeft bij het vertrek uit Berlijn aan den correspondent van de „Informa tion" verklaard: „Ik ben over het onthaal door de Rijksregeering zeer 'tevreden en wensch van harte, dat de commissie de toenadering bevorderen zal." Briand verklaarde: „Misschien is er iets veranderd". De Fransche ministers zijn met den ge wonen trein gistermiddag omstreeks vijf |l uur de Belgische grens gepasseerd. Bij het oponthoud te Aken, het laatste station op j Duitschen bodem, waren, evenals Zaterdag bij de aankomst, weer de Fransche en Bel gische kolonie op het perron aanwezig. Daar er tegelijk nog een internationale trein binnenkwam, kon de afzetting van het perron door de politie niet beletten, dat ook een talrijk Duitsch publiek aan wezig was. De trein, waarmee de Fransche ministers reisden, moest te Aken rangee ren, van welke gelegenheid Laval gebruik maakte om zich op het perron met de offi cieele Fransche en Belgische vertegen woordigers te onderhouden. Briand bleef voor het raam van zijn coupé staan. Aan beide ministers werden tal van ruikers aangeboden. Een redacteur van de „Akener Gisteren herdachten onze stadgenooten J. Jansen en mej. Neuteboom den dag, waarop zij 50 jaar geleden naar den Burgerlijken Stand gingen, ten einde in het huwelijksregister te worden inge schreven, terwijl 12 October d.a.v. het huwelijk werd voltrokken. Het wel en wee der beide krasse oudjes gedurende de af geloopen halve eeuw, laat zich in een kort bestek niet weergeven, maar wel kan wor den gezegd, dat de levenszorgen hun niet zijn bespaard gebleven. Jansen, die meer dan 40 jaar stoker der Leidsche Zoutkeet was, heeft een leven van zwaar werken achter den rug, maar samen met zijn vrouw heeft hij zijn kinderen een goede opvoeding gegeven, en nu, aan hun levens avond, zijn de kinderen voor hen een goede steun. Wij zijn ervan overtuigd, dat het dit bekende en geachte bruidspaar in deze dagen niet aan belangstelling zal ontbreken. De buren van het bruidspaar, dat woont in de Kooistraat No. 8, hadden gisteren al de vlaggen uitgestoken. Moge het den beiden oudjes gegeven zijn nog vele jaren terug te denken aan een zonnige'h gou den bruidstijd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1