AGENDA. SPREEKCEL. Maandag. Leiderdorp: (Café Ramaker). Spr. ir. Neeb ovei „Grasland bemesting", 8 uur nam. Volkshuis: Filmavond van den Rijn, 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Stadsevangelisatie Morschweg 59: Sa menkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Sept tot en met Zaterdag 3 Oct. a.s. waar genomen door apotheek: W. Pelle. Kort- Rapenburg 12. telef. 594 en Zondag 4 October door de apotheken; G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. zang wordt gehoord. Spr. bracht ook een woord van hulde aan de heer de Vriés, zwager van de directrice, die veel tot het tot stand komen van het nieuwe kinder huis heeft bijgedragen. Spr. vervolgt: Bij vroegere gelegenheden heb ik de eer ge had, zoowel bij de opening van de buiten school in het gebouw hier naast, als bij de opening van het schoolgebouw gepaard aan de inrichting van het gebouw ook voor interne kinderen, te wijzen op de be- teekenis van den arbeid, welke aldus ter bestrijding van de tuberculose verricht wordt. Ik zal dat niet herhalen, maar herinner er alleen aan. dat terwijl de zuigelingen zorg een steeds verder gaande uitbreiding gekregen had, en de buiten- of openlucht- school steeds grooter plaat-s innam in de hygiënische zorg voor het schoolkind in het algemeen en die in verband met de dreiging der tuberculose in het bijzonder aan de kleuters d.w.z. aan de kinderen tusschen 1 en 6 jaar nog niet die aan dacht gegeven werd, welke daarmede in overeenstemming was Dit is sedert anders geworden. Daarmee is ongetwijfeld veels zins een nieuw arbeidsveld geopend, het geen spr. nader aantoonde. In hoofdzaak betreft het in de jeugd van het kind be dacht te zijn op hetgeen oorzaak van la tere stoornissen kan worden. De preventie treedt hoe langer hoe meer op den voorgrond en de ervaring leert, hoe daarvan onder Gods zegen meer te wachten is dan van genezing, wanneer de stoornissen in het latere leven naar buiten komen. Uit den aard der zaak en ik zeg dit in volstrekten zin is het niet de bedoe ling die zorg aan de natuurlijke verzor gers, en daarbij de moeder in het gezin allereerst, te onttrekken. Integendeel; de arbeid zal er op gericht moeten zijn die natuurlijke verzorgers zelf in den ruim- sten en besten zin het besef bij te brengen, van hetgeen in deze als verplichting te genover de kinderen, de kleuters, ook noodig is. Hoeveel veronachtzaming is er nog ook in dit opzicht. Door schuld, maar meer nog door onkunde. Maar vandaar, dat in dien arbeid, kleuterhuizen als „gangmakers" als ik het zoo noemen mag, dienst kunnen doen. Kleuterhuizen, waarin kinderen om bij zondere omstandigheden opgenomen wor den, omstandigheden wat betreft de ge zinnen, waaruit deze kleuters afkomstig zijn, enz. Moge deze huizen daarom mooi en verantwoordelijk werk hebben te ver rechten. Zij dat werk in dit huis voor spoedig door God gezegend. Gaarne maak ik van de gelegenheid ge bruik om daarvoor belangstelling en mede werking van buiten te vragen. In het ver trouwen dat die, ondanks de zorgelijke tijden, of laat ik liever zeggen, daardoor slechts te meer geprikkeld, niet zullen ont breken, wordt het kleuterhuis heden ge opend. Met een woord van dank namens het bestuur voor het ontwerp van het prac- tisch ingerichte gebouw van den archi tect, den heer B Buurman te Leiden, en voor de gelukkige uitwerking daarvan door de aannemers Zwanenburg en van der Bent te Katwijk, waarin een eigenaar dige samenvoeging ligt van Leiden en Katwijk, besluit ik dit kort woord en ver zoek ik U thans om u zelf van het gebouw en zijn goede inrichting te overtuigen. Dr. Eykel aan het woord. De hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. Eykel, vervolgens het woord ne mend. was bij een bezoek, dat spr. aan het nieuwe kleuterhuis reeds heeft gebracht vol bewondering voor» hetgeen hier tot stand is gebracht. Het is hier licht en lucht, zooals het in een dusdanig gebouw behoort; spr. hoopte, dat de kleuters er een nuttig gebruik van zullen maken. De kleuterbescherming is eigenlijk nooit vol doende naar voren gekomen De oorzaak hiervan is, dat- de sterfte onder kleuters betrekkelijk gering is; ware dit anders geweest, dan ware reeds veel vroeger de aandacht op tie bescherming van kleuters gevallen. Wij zijn thans op weg om hierin verbetering te brengen; in dit verband wees spr. op het gehouden congres, de in spectie doet ook v/at en thans ook het particulier initiatief. Mischien is het juist wat de vorige spreker heeft gezegd, dat in deze moeilijke jaren juist voor 't particu lier initiatief een prikkel gelegen is om zich te ontwikkelen. Wat dit betreft, aldus spr. geeft de oprichting van dit tehuis een voorbeeld aan geheel Nederland. Het is een ernstige stap in de goede richting. Daarna werd door de genoodigden het gebouw bezichtigd. De architect de heer B Buurman leidde de vertegenwoordigers der pers rond en gaf hun de noodige ver klaringen. Het Kleuterhuis. Het nieuwe gebouw, volgens plan van den Leidschen architect B. Buurman ge bouwd bestaat op het oogenblik behalve uit een verdieping op den beganen grond nog uit een verdieping. Het is opgetrokken uit gele steen en in het midden verdeeld door een vierkant torenachtig trappenhuis Het gebouw is er op berekend, dat er zoo ncodig een tweede verdieping opgezet kan worden. Als men de vestibule 'binnentreedt, vindt men ter linkerzijde de vertrekken van de directrice; links en rechts van de gang zijn de vertrekken gelijkvormig ge bouwd; naast de woonkamer bevindt zich een slaapkamer, toiletten en een bad kamer. De vertrekken van de directie kun nen door een toegangsdeur in de gang van het overige gedeelte worden afgezon derd. Een wachtkamertje bevindt zich tegenover den ingang, aan de rechterzijde van het huis worden de vertrekken voor den huishoudelijken dienst gevonden. Er is een ruime keuken, provisiekamer met dienstuitgang naar buiten, enz. De kleuters bevinden zich op de eerste verdieping. Hier is een onderzoekkamer voor den dokter, linnenkamer met lift, eetzaal met lift, verbonden met een speelkamer, een kleinere speelkamer. Al les staat met breede galerijen in verband met de frissche buitenlucht. Er zijn twee slaapkamers, een groote voor 12 patiënten en een kleinere voor 8. De bedjes, toilet aangelegenheden, zijn op bijzondere wijze samengesteld door den heer Buurman in overleg met prof. Gorter. De badkamers zijn ook bijzonder practisch voor de kleine patiëntjes ingericht om door de zusters geholpen te worden. Ter gelegenheid van dezen openingsdag waaiden van de Bui tenschool en het nieuwe Kleuterhuis de vlaggen. Voorlooplg worden, zooals prof. Gorter in zijn openingsrede zeide, nog alleen kin deren uit de provincie Zuid-Holland op genomen. NEDERLANDSCH-FABRIKAAT- WINKELWEKEN. Oproep aan alle fabrikanten in Nederland. Het Leidsche Winkelweek Comité heeft dit jaar het plan aan de orde gesteld om de winkelweken meer dan tot op heden dienstbaar te maken aan de propaganda van Nederlandsch Fabrikaat. Deze plannen zijn uitgewerkt in overleg met de Leidsche Afd. van Nederlandsch Fabrikaat, terwijl ook van de zijde van het Hoofdbestuur dezer Vereeniglng de financieele en mo- reele steun werd verkregen. Het doel is winkelweken te krijgen, opgeluisterd door fraaie grootsche eerepoorten, indrukwek kende lichtreclamezuilen, andere licht reclames enz. enz. Deze worden in zeer bijzondere mate dienstbaar gemaakt aan de bevordering van den afzet onzer Neder- landsche Producten. Op deze wijze wordt niet alleen het publiek op het meest ge schikte moment attent gemaakt op het Nederlandsch Fabrikaat, maar moeten ook de winkeliers zelve al hun aandacht er aan geven hoe zij het Nederlandsch Fabri kaat het best naar voren kunnen brengen. Deze Nederlandsch Fabrikaat-winkel week is gedacht als de eerste in een lange reeks andere soortgelijke winkelweken in andere plaatsen. De eerepoorten, lichtzullen. enz. zullen daarom uitneembaar worden gemaakt en na afloop ter beschikking worden gesteld van de Vereeniging Nederlandsch-Fabri- kaat te 's-Gravenhage. Deze komt daardoor in de gelegenheid dit materiaal aan te bieden aan andere winkelweek-commissies. Deze zullen daar door een sterke prikkel ontvangen tot het organiseeren van andere winkelweken met gelijk doel. Zooals echter spreekt is met dit plan een zeer groote som gemoeid, daar derge lijk materiaal zeer kostbaar is. Het betreft echter voornamelijk een eerste uitgave. Uit eigen kring is daartoe reeds een niet onbelangrijk bedrag bijeen. Voor deze eerste uitgave wordt bij deze echter ook een beroep gedaan op al de Nederlandsche Fabrikanten om dit plan uitvoerbaar te maken. Fabrikanten en anderen, die deze ener gieke poging om èn de winkeliers èn het publiek in de verschillende plaatsen van het land op het meest geschikte moment het belang van het Nederlandsch-Fabrikaat in te prenten, willen steunen worden ver zocht hun bijdragen te storten on het giro nummer No. 104950 van het Comité der Nederlandsch-Fabrikaat winkelweken te Leiden, of hun bijdragen op andere wijze over te maken. Laten inzonderheid de eerst belangheb benden dit eerste begin van een zoo doel matige propaganda voor hun artikel krachtdadig steunen. o FEESTAVOND A. W. SIJTHOFF's MANNENKOOR. Een geanimeerde viering. A. W. Sijthoff's Mannenkoor heeft Zater dagavond in het zoo fraai gerestaureerde Concordiagebouw zijn drie-jarig bestaan op feestelijke en uiterst geanimeerde wijze gevierd. Daarvoor was dan ook wel reden: dit koortje heeft zich in den korten tijd van zijn bestaan reeds aardig ontwikkeld en maakt nog steeds goede vorderingen, getuige o.a. het succes dat dezen zomer op het concours te Scheveningen werd be haald. De aanwezigen werden dadelijk in de rechte feeststemming gebracht door een bloemetje, dat vriendelijke jongedames hen op de borst spelden. Voorts speelde de muziek van „The Blue Star" vroolijke wijsjes en stemde ook de met bloemen versierde zaal tot opgewektheid! De voorzitter van het koor, de heer D. Boon richtte tot het talrijke publiek een hartelijk openingswoord, waarin hij in het bijzonder den besphermheer, den heer S. G. van Looy en de donateurs welkom heette. Het koor deed zich hierop in eenige nummers van een goede zijde hooren; be slist en krachtig werd met A M. de Jong's ,,De storm en de eik" ingezet, tenslotte het moeilijke, doch reeds fraai klinkende „An der schonen blauen Donau" van Joh. Strauss, dat reeds een groot succes mocht verwerven. De heer De Rook heeft het nieuwe seizoen op voortreffelijke wijze ingezet. De avond werd aangevuld door het op treden van de bekende en succesvolle humoristen Klaare en Flora, met wie een avond als deze steeds tot een volkomen geslaagd einde wordt gebracht. „The Blue Star" zorgde voor enthousiaste balmuziek, terwijl de prachtige prijzen der rijkgesor- teer.de tombola menigeen gelukkig huis waarts deden gaan. Maar ook zonder een prijs had een ieder van een mooien avond genoten! LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTéGEËS." Zaterdagavond hield bovengenoemde H.B.S.-Vereeniging haar jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering in één der zalen van het Nutsgebouw. Na goedkeuring van de nptulen dei- vorige vergadering en bespreking der jaarverslagen van secretaris en penning meester werd epn nieuw bestuur gekozen. Het secretariaat is thans gevestigd Da Costastraat 19. L.H.B.S.-VER. „DE TREKVOGELS". Zaterdagavond hield genoemde Vereeni ging haar jaarlljkschen propaganda- avond in de Graanbeurs, die zeer goed bezocht was. Nadat de voorzitter een kort openingswoord had gesproken, werd de avond ingezet met verschillende spelletjes die zeer in den smaak vielen, zoodat er direct een gezellige stemming heerschte. Ruim tien uur werden de stoelen aan den kant gezet en werd de avond besloten door een dansje, waarvoor zooals gewoon lijk veel belangstelling bestond. Alles welbeschouwd is het een geslaagde avond geweest. o LEIDSCHE SPEELTUINVEREEN. „ZUIDERKWARTIER." Kinderfeesten. Zaterdagmiddag was het voor de kin deren van bovengenoemde Ver. feest ter gelegenheid van het 5-Jarig bestaan der Vereeniging Om 2 uur verzamelden zij zich op het speelterrein. Nadat bestuur, leidsters en leiders de kinderen, 600 in getal, in 23 groepen verdeeld hadden begon men om ongeveer 3 uur met het afwerken van het programma dat verschillende kinderspe len bevatte, zooals kopslaan, zakloopen, treinloopen met hindernissen, ringsteken op de glijbaan, paalklimmen enz. De veie ouders, die meegekomen waren om hun kinderen te zien kampen hebben menig maal hartelijk gelachen om de toc- neeltjes, welke zij te aanschouwen kre gen. Ondertusschen werd er zorg voor ge dragen dat iedere groep op tijd een ver- versching kreeg, wat er bij de gretige kindermonden graag in ging. Als eerste attractie had het bestuur een vliegerwedstrijd voor jongens en een gecostumeerden wedloop voor meisjes uit geschreven. Groot was de deelneming hiervoor. Zonder onderscheid kunnen wij j zeggen dat hiervan zeer veel werk ge maakt is, zoodat de commissies, welke uit de op het terrein aanwezige ouders wer den samengesteld, geen gemakkelijke taak te vervullen hadden. Tenslotte ge lukte het toch de prijswinnaars vast te stellen. Een, uit de kinderen gevormd zang koortje, bracht nog een nummertje ten gehoore getiteld „Op den Speeltuin", wat zeer aardig klonk Hierna werden de verschillende prijsjes uitgedeeld en keerde men zeer voldaan huiswaarts. Mede dank zij de orgelmuziek bleef de goede stemming er tot het laatst toe in. DE MAANECLIPS VAN ZATERDAG J.L. Uitstekend waarneembaar. Een deskundige medewerker schrijft ons: Niet velen zullen verzuimd hebben Zater dag even naar de maan te gaan zien. Tus schen de jagende wolken was de verduis tering uitstekend waar te nemen en het viel op hoe helder de maan nog in het koperkleurig licht te zien bleef, helderder dan bij de eclips op Donderdag voor Pa- schen. Dat hangt natuurlijk geheel af van de bewolking op den rand van de aarde, zooals men die van de maan uit ziet. Want het is duidelijk, dat wat wij maansver duistering noemen op de maan een zons verduistering is. Maar een andere zons verduistering dan wij die kennen. Wij zien n.l. zon en maan vrijwel even groot en daarom is bij een zonsverduistering de zon maar heel kort (geheel) achter de maan verdwenen, hoogstens een minuut of zeven en dat nog heel zelden). Op de maan ziet men de aarde als een 13-maal zoo groote schijf als de zon. De „Volle aarde" is daar j een flinke lichtbron. Bij een zonsverduis tering, zooals j.l. Zaterdag op de maan te zien was, gaat de zon anderhalf uur lang achter de aarde schuil. En in oude boeken over de maan mankeert bijna nooit een levendige beschrijving van het schitte rende schouwspel, dat een dergelijke ver duistering moet opleveren: de groote zwarte aardschijf waaromheen een hel- derlichte roode ring, dat is de verlichte dampkring. En daarbuiten de glanzend- witte zonnecorona. Die aardschijf tegen een diepzwarten nachthemel, waarin de sterren bij afwezigheid van atmosfeer op de maan zoo helder en rustig schij nen als wij ze nooit zien. Die verlichte dampkring van de aarde geeft op de maan het roodachtige schijn sel. dat wij hiervandaan zoo goed waar nemen, maar die ring is niet overal even helder, hier en daar geheel verdwenen, in stormgebieden met zware wolken. In dit opzicht is daarom iedere maaneclips weel een verrassing. Een zeldzaam geval was wel een verduistering kort na de uitbar sting van de Krakatau in 1883, toen in de geheele atmosfeer rondom de aarde vul- canische stof zweefde, wat ook in ons land de zonsondergangen bloedrood kleur de. De verduisterde maan was toen totaal onzichtbaar. Men vraagt wel eens: interesseeren astronomen zich voor maaneclipsen? De meeste niet meer dan niet-astronomen. Zoowel aan de berekening als aan de waarneming van de eclips is weinig plezier te beleven: de schaduwrand is heel on. scherp, in den kijker blijft van een rand zelfs niets over. Daardoor kan men begin en einde van de eclips maar op ongeveer een minuut na opmerken. De berekeningen gaan dan ook maar tot een tiende minuut, verder loont het de moeite niet. Tegenover zoneclipsen of sterbedekkingen door de maan. waarbij men de verschijnselen op onderdeden van een secunde observeert, is een maaneclips dus heel wat anders. Ver betering van onze kennis van de maan- beweging ^an men er dan ook ni'et van verwachten. Toch worden er nog wel enkele belang wekkende waarnemingen gedaan: de zwakverlichte maanschijf is heel gunstig om het verdwijnen of verschijnen van zwakke sterretjes aan den rand waar te nemen, welke men anders door het maan licht niet zou zien. Deze waarnemingen maken het mogelijk de grootte van de maanmiddellijn te bepalen en de theorie van de maanbeweging te verbeteren. Heel interessant zijn de temperatuurs- metingen van het maanoppervlak tijdens een eclips. Met toestellen van de uiterste precisie meet men de straling van het maanoppervlak (Men moet stroompjes kunnen meten van enkele tienmillioenste ampères!). En dan blijkt, dat als de zon op de maan in top staat, de bodem zeer warm wordt, ook al door afwezigheid van dampkring, n.l. 120 gr. Celsius, 20 gr. boven het kookpunt van water. Maar het merk waardige is, dat die verwarming maar heel ondiep in den bodem schijnt te dringen, want nauwelijks is de maan in de slag schaduw getreden of de temperatuur zinkt tot 100 gr. onder nul! INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Propaganda-bijeenkomst. Als openingsavond van het wintersei zoen hield de afdeeling Leiden van het Inst. v. Arb.-Ontwikkeling gisteravond in den Foyer v. d: Stadsgehoorzaal een pro- paganda-bijeenkomst. Toen de voorzitter der afdeeling, de heer Van Woudenberg, de bijeenkomst opende was de zaal vrij wel gevuld met belangstellenden Spr. heette allen namens het bestuur welkom, in het bijzonder den heer J. van Zwijn- dregt uit Den Haag, voorz. van het Ge west Zuid-Holland van het Inst, v Arb.- Ontw., verder den bekenden declamator Willem van Cappellen en de medewerken den van het mandoline-gezelschap „Kre- bustlipo". Spr zegt dan, dat Leiden weliswaar de stad der wetenschrap is, maar dat op het gebied van volksontwikkeling in de Sleu telstad nog veel te doen is. Zoo heeft Lei den wel 85 professoren, maar een Volks universiteit is hier onbekend. Het ledental van het Inst v. A.-O. moest ook veel hoo- ger zijn. als men in aanmerking neemt de groote aantallen leden, welke de ver wante organisaties hier hebben. Spr. hoopt dat deze avond er toe moge bijdragen, dat aan den achterstand op dit gebied een eind kome. „Krebustlipo" geeft daarna een drietal muzieknummers, t.w. „Excelsior" van K. H. Moed. „Loin du Pays", 'n ouverture van M. Machioeci en „Liebeswerben", 'n wals van S. Stengel. Het hartelijk applaus bewees wel, hoezeer het gebodene in den smaak valt. Als daarna Willem van Cappellen, de bekende Teun de Klepperman, ten too- neele verschijnt, blijkt uit het applaus, waarmee hij begroet wordt, dat hij voor de meesten geen" onbekende is. Achtereenvolgens werden gegeven „Dit is de dag der dagen", van S. Bonn, 'n frag ment uit „Allerzielen" van Herman Heyer- mans, n.l. de samenspraak tusschen pas toor Nansen en zijn collega Bronk en voorts een fragment uit Multatulli's Max Havelaar, „Batavus Droogstoppel" waar in de zelfgenoegzame berekende burger man op fijn-humoristische en sarcastische wijze geschetst wordt. De declamator oogstte vooral met dit laatste nummer veel bijval. Het woord wordt dan verleend aan den heer Van Zwijndregt, die een propagan distisch woord ten gunste van het Inst. v. Arb.-Ontwikkeling spreekt. Spr. wijst er op, dat de voorgangers der arbeiders zeer goed begrepen dat machts vorming alleen niet voldoende was en dat de ontwikkeling der werkende klasse een voorname factor vormt. Tot dat doel werd eenige jaren geleden het Instituut opge richt. Met tal van voorbeelden demon streert spr. hoe in de verschillende plaat sen van ons land het werk van het I. v. A. O. gewaardeerd wordt. Laat Leiden, al dus spr., spoedig zijn achterstand inhalen. Met een opwekking, om het Instituut daadwerkelijk te steunen door 't lidmaat schap en door getrouw bezoek aan de te houden cursussen, besluit spr. zijn rede. Als de pauze Is aangebroken, weten een aantal werkers van de afdeeling den oogst van de propa'ganda-rede binnen te halen in den vorm van een aantal aanmeldings formulieren voor het lidmaatschap. ~Na de pauze vertolkt Willem v. Capellen het welbekende fragment uit Heyermans' spel van den huiselijken haard „Schakels" en wel de samenspraak tusschen Pancras en Hein Duif. 'n Echt stuk naar het leven, waarin humor en ernst elkaar opvolgen. In 't bijzonder de scène waarin Pancras van z'n huwelijksadvertentie vertelt, oogstte veel succes. De secretaris der afd., de heer Hessing geeft daarna nog een toelichting op het winterprogramma der afdeeling, waaruit wij o.a. aanstippen een schouwburgvoor stelling van „Glück Auf", de bekende schets uit het mijnwerkersleven van Heyermans, te geven op 9 November a.s. en een voorstelling op 19 October van de film „Napoleon". Tenslotte gaf „Krebustlippo" nog een drietal nummers, n.l. Hymne k la Nuit, van Grand. Cavalier delle Rose van Coppitte en een pittige marsch van Blankenburg „Mit Kraft und Feuer". Vodor de Leidsche afdeeling van het I. v. A O. was het een avond, welke op hoog peil stond en ongetwijfeld bij de talrijke aanwezigen een gunstlgen indruk heeft achtergelaten. -o VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN VAN M. S. G. Zaterdagavond kwamen de oud-leer lingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" in de tooneelzaal van het café-restaurant „Zomerlust" bij een, ter jaarlijksche herdenking van den stichtingsdag van het Genootschap. Velen waren weer opgekomen om deze herden king, welke een eenvoudig karakter droeg, bij te wonen. De voorzitter van de Vereeniging van Oud-leerlingen, de heer O. S. Knottnerus, heette hen allen hartelijk welkom en sprak een woord van dank wijl zoovelen aan de uitnoodiging om den 146sten ver jaardag van het genootschap te herdenken hadden gevolg gegeven. Aanvankelijk had het bestuur gemeend geen feestavond te moeten houden, maar tenslotte werd besloten van dezen avond een eenvoudigen herinneringsavond te maken. Spr. gelooft, dat dit heel goed ge zien is, wijl de tijden op het oogenblik ieder met zorg vervullen. Daarom echter is het tevens weer eens goed bij elkaar te zijn, met elkander te spreken oveV elkan ders wel en wee, om weer eens elkaar een hart onder den riem steken. Spr. hoopt, dat dezen avond opwekking moge geven en steun voor hetgeen komen gaat en dat men nu vooral zich bij elkaar zal thuis gevoelen. Het korte, maar steeds krachtige ope ningswoordje van den sympathieken voor zitter lokte een warm applaus uit en daar mede was tevens het officieele gedeelte van den avond ten einde. Het programma, dat hierna werd ge boden, was veel te uitgebreid, zoodat men genoodzaakt was hier en daar een nummer te schrappen. Afwisselend werden de aan wezigen nu onthaald op muziek van de Jazz Band „Aufgepast", het optreden van de heeren C. J. Helleman en Alb. Gerritsen die ieder op de hun eigen wijze de aan wezigen onthaalden op voordrachten en liedjes, welke veel applaus oogstten. Spe ciale vermelding verdient voorts nog een bellen-solo van den heer Ph. van der Steen. Het was een genoeglijke avond, welke met een dansje werd besloten. EEN SCHILDERIJ UIT DE LAKENHAL ONTVREEMD. De dief waarschijnlijk door de handteekening misleid. Zaterdagmiddag vermoedelijk omstreeks halfvler is uit het Stedelijk Museum De Lakenhal alhier een schilderij ontvreemd van den Leidschen schilder Jac. Tooren- vliet, die leefde van 1635 tot 1719. Het ontvreemde schilderij is 32 c.M. hoog en 25'/= c.M. breed, rechts in het midden valsch gemerkt met de handtee- kening J. Steen. Het stelt voor een scène, waarbij een man aan een vrouw een bui del geld aanbiedt. Het werk is op een paneel geschilderd en uit de omlijsting weggenomen. Het museum is dezen middag bezocht door een zestigtal personen; waaronder een gezelschap bestaande uit 39 personen. Zooals hierboven reeds gezegd was het stuk met een valsche handteekening voor zien. Of de dief op deze handteekening is afgegaan en gemeend heeft een Jan Steen te stelen is natuurlijk niet bekend, maar onmogelijk is het niet. Voor enkele jaren is het schilderij schoon gemaakt en van een dikke vernislaag bevrijd, zoodat het in schelle, helle kleuren werd omgetoo- verd. Het vertegenwoordigt een waarde van naar schatting f. 600 en is indertijd voor f. 350 aangekocht. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. PADDESTOELENEXCURSIE NAAR GROENENDAAL. Zaterdagmiddag hielden de leden van bovengenoemde Vereeniging, onder leiding van den heer Lutjeharm, assistent aan het Herbarium, een paddestoelenexcursie naar Groenendaal. De opkomst was, mede dank zij het goede weer, zeer bevredigend te noemen en groot was het aantal gevonden padde stoelen. Gevonden werden onder meer de gele en groene knolzwam; de gllm- merinkzwam. de zwavelmelkzwam met zijn aan de luent geel verkleurend melk sap en een tweetal kleine verwanten van de parasolzwam. Ook de. in de duinstreek plaatselijk algemeene, korstzwam ont brak niet op het appel. Onze aandacht werd gevestigd op een voor boleten typische schimmel en ook verder vertelde de leider ons talrijke bijzonderheden van de gevonden soorten. Zoo over een brand- zwam, die leeft in de koekoeksbloem en zijn sporen vormt in de meeldraden van deze bloem; dringt deze Astilago in een vrouwelijke plant binnen, dan noodzaakt hij deze meeldraden te maken, die dan weer in plaats van met stuifmeel met sporen van Ustilajo antherarum gevuld zijn. Ook de dierenwereld werd niet geheel verwaarloosd, zoo vond één der deelne mers de kleinste slak van Nederland: Punctum pygmaeum. Heel voldaan keerden de deelnemers na een mooien middag om omstreeks 5 uur naar Leiden terug. Het kerkkoor Ex Animo geeft dit jaar wederom op 2 October een Wijdings-Zang- dienst ter inleiding van den 3en October. Evenals vorig jaar zal ook weer het Kin derkoor medewerking verleenen, terwijl als feestredenaar hoopt op te treden mr. dr. J. Schokking, burgemeester van Kat wijk. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit Blad. Voor het eerst met de 3-Octoberfees- ten zal na afloop der feesten, ook nog een (nacht)trein van Leiden naar Utrecht loopen. De trein vertrekt om 0.04 en zal aan alle tusschenstations tusschen Leiden en Woerden stoppen. Gisteravond is de 91-jarige mej. D. in haar woning in de Reitzstraat in het don ker van de trap gevallen en daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat zij kor ten tijd later is overleden. Ten nadeele van den schipper W. is een vaarboom ontvreemd. Op verzoek van den Officier van Justitie is hier ter stede aangehouden zekeren A. de W.. die tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Gisteravond is een begin van brand ontstaan in de Langestraat No. 16, doordat de vlam van een gascomfoor was geslagen in een pannetje met vet. Een brandweer man en een politie-agent wisten het vuurtje te blusschen. Gisteravond is op de Hoogewoerd een winkelruit van de firma ^iesiot- vernield, doordat eenige burgers een op de tram rails staande auto, wilden wegduwen om de tram te laten passeeren en de auto toen door de ruit duwden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen. Datum Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 21 Sept. 39 39 Dinsdag 22 Sept. 39 39 Woensdag 23 Sept. 39 39 Donderdag 24 Sept. 37 37 Vrijdag 25 Sept. 36 36 Zaterdag 26 Sept. 32 32 Zaterdag 1.1. wist de heer J. H. van Staveren alhier, bij de te Katwijk gehou den schietwedstrijden voor de zesde maal beslag te leggen op den „Pijnacker Hor dijk-Wisselbeker" met 128 pnt., waardoor hij eigenaar van dezen beker geworden is. HET NOORDEINDE. Een oud en goed Hollandsch gebruik is het, dat wanneer men gasten wacht om feest te vieren, de gastvrouw haar beste beentje voorzet, en de plaats, waar de gasten zullen vertoeven, zoo gezellig mo gelijk gemaakt. Zouden Autoriteiten aan die goede Hol- landsche gewoonte niet eens herinnerd mogen worden met 't oog op den toestand in het Noordeinde, een verkeersader op den feestdag. Het vele puin langs de trottoirs bii de Kweekschool is een vies gezicht en aller minst „ongevaarlijk", terwijl het trottoir over de Varkensmarkt en meerdere andere diepe kuilen wel eens tevoren onder han den mogen worden genomen, DE KAPPERSSALONS OP 3 OCTOBER. Een aantal kapperspatroons en -bedien den roept onze medewerking in om het publiek te verzoeken op 3 October uitslui tend des morgens van 8 tot 1 uur van hun diensten gebruik te maken, zoodat de zaken des middags van 5—7 uur gesloten •kunnen blijven. 2-1 3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2