Amsterdam-Batavia door de lucht. KERK- EN SCH00LN1EUWS PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 27 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf, ds. Bonga. Eglise Wallone: dix heures et demie du matin, M. E. Michelin, pasteur a la Haye Vrije Kath. Gemeente: Bonlfaciuskapel (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf, Gezongen Mis. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink. Remonstr. Kerk: Voorm. half, da. A. Bos Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. half, dr. J. Cannegieter, van Ouds hoorn. Geref. Kerk (Stille Rijn la)Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. Jaspers. AARLANDEKVEEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. Moolhulzen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Jullanastraat)voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer: nam. 7 uur, ds. J. G L. Brouwer. Hulpgebouw (Gouwsluls)Nam. 7 uur, ds. J. de Bruin. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer C. A. Bos. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Meijer van Utrecht. Geref. Kerk (Hooftstraat) Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. J. Wagenaar van Willemstad. Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat) Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. DE NEDERLANDSCHE HARINGVISSCHERIJ. ALGEMEENE VERGADERING DER REEDERSVEREENIGING Een motie inzake de pufvisscherij. De Reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvissclierij heeft te 's-Gra- venhage haar 16de algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Richter Uitdenbogaardt, hied daarbij een openingsrede, waarin hij wees op den I slechten toestand der visscherij. In aanmerking genomen het steeds uit breidend aantal motorschepen en het ver minderend aantal zeilschepen, is de totale vangst relatief pl.m. 150.000 kantjes haring tegenover 1929 ten achter gebleven. De zeer groote aanvoeren van inferieure kwaliteit in de maanden Mei en Juni ver oorzaakten letterlijk 'n noodtoestand, met het gevolg, dat geheele ladingen voor f.4 a f. 5 per kantje werden verhandeld. Zoo ooit dan heeft zeker het voorjaar van 1930 wel bewezen welk een funesten invloed het vroege uitvaren der schepen ter haringvisscherij in den loop der ge heele haringcampagne uitoefent. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, aldus spreker, dat het voorstel van het hoofdbestuur ter bespreking der vroeg-haringvisscherij met algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de trouwe nakoming dezer overeen komst is het gewis to danken, dat de voorjaars-débacle van 1930 zich in 1931 niet heeft herhaald. Spr. wees er verder op. dat wanneer het den oxporteursbond gelukken zou de uit- scherij niet uit te oefenen, en in verband met de steeds zakkende haringprijzen werd de noodzakelijkheid betoogd, minimum prijzen vast te stellen. Nadat deze punten in de afdeelingen besproken zijn, zal opnieuw een algemeene vergadering worden belegd. De statuten werden ten aanzien van het stemrecht overeenkomstig het voorstel van het hoofdbestuur gewijzigd. Geklaagd werd over het onvoldoende po litietoezicht op de Noordzee door de Ne- derlandsche politiekruisers, hetgeen onder de aandacht van onze regeering zal wor den gebracht. DE HEER VAN MAENEN KAMERLID. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft het bestuur der R. K. Staatspartij dat eergisteren in vergadering bijeenkwam, zich vereenigd met het zitting nemen van den heer Jos. van Maenen te Heerlen op den in de Tweede Kamer door het over lijden van Mgr. Nolens vaceerenden zetel. Bij de opening van den wekelijkschen dienst. Mededeelingen van den heer Plesman. VEREEN. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch Geref. Kerk (de Ruyterstraat) 10 uur, ds J. H. A. Bosch; nam 6 J. Brouwer. HAZERSWOUDE. Voorm. 10 en nam. Voorm. uur, ds. Ned. Herv. Kerk uur, ds. Ktehl. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Mulder. Geref. Kerk: geen opgave. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bak ker van Amsterdam. Bevestiging van ds. G. Tichelaar; nam. 5 uur, ds. G. Tichelaar, Intrede. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref Gem.: Voorm. half tien en naf. 4 uur. leesdienst. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Brink Geref. Kerk: Voorm. half zeven, leesdienst. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee. da. van Wijngaarden, van Nieuwkoop. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, leesdienst. NOORD WIJK-BiNNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds, Cupedo; nam. 5 uur, de heer Sonne- veld van Voorburg. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. Geref. Kerk (Jullanaweg)Nam. 3 t/4 uur, ds. Jaspers van Lunteren. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg) Voorm. half tien, ds. de Waard; nam. 6 uur, ds. Broek stra 10 uur ds. J. Brouwer van Nigtevecht: I voering der harmgwet in handen van een ----- - 1 particuliere vereeniging, uit handelaars en reeders bestaande, te doen overgaan, de moeilijkheden eerst dan groot zouden wor den. Hadden de exporteurs zich met het denkbeeld van de Instelling van een com missie van overleg accoord verklaard, dan zou een dergelijk instituut reeds lang haar werkzaamheden hebben kunnen beginnen en zouden zij de ervaring kunnen opdoen, dat gezonde samenwerking tusschen beide belanghebbende groepen zeer veel tot stand zou kunnen brengen in het belang van het geheele visscherijbedrijf. Een flink aangepakte reclame is het welbegrepen belang der reederijen. Het ligt stellig on onzen weg alles te doen wat in ons vermogen is om de vraag naar Hollandsche haring te vergrooten. Ondanks de talrijke stemmen, die zijn opgegaan tegen den nadeeligen invloed op den vischstand in de Noordzee door de j pufvisscherij veroorzaakt, schijnt de ml- I nister nog te aarzelen uitvoering te geven aan den sedert Januari 1930 gereed lig gende maatregel van bestuur om krachtens de visscherljwet een maat vast te stellen waar beneden geen schar en schol afge leverd mag worden of in opslag mag ge houden worden. In tegenstelling met verleden jaar is er heden geen reden tot blijdschap over de 10"uur "en nam. 1 diensten, die de politiekruiser „Nautilus" deze teelt aan de haringvloot heeft bewe zen; volgens Ingekomen berichten van schippers laat het toezicht veel te wen- schen over en is de hulp, welke met het radio-zendstation van de „Nautilus" wordt verleend, onvoldoende. Sprekend over den algemeenen toestand, zelde spr. er niet aan te kunnen twijfelen of het geneesmiddel voor de doodzieke maatschappij moet gevonden worden in het voortdurend aansturen op verlaging I der productiekosten, het eenlge natuurlijke middel om vraag te doen ontstaan. Vervolgens heeft de secretaris de heer I Joh. A. Mulder, het jaarverslag uitge- I bracht. I Aan dit jaarverslag ontleenen we het volgende: j De vangcapaciteit van de Nederlandsche haringvloot is in 1930 grooter geworden. Het aantal stoomschepen is met 2, dat der motorbooten met 8 en dat der motorloggers met 18 vermeerderd, terwijl het aantal zeilloggers met 7 is verminderd. Toch is de vangst In 1930 niet zoo ruim geweest als I in 1929, n.l. resp. 710.852 en 768.000 kantjes. De gemiddelde prijs van de in 1930 aan gevoerde haring was pl.m. f,16:50 per kantje, de totale opbrengst ongeveer De algemeene vergadering. Op de stichting Wolfheze is de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen ln Nederland, waarvan hier te lande een vijftal krankzinnigenge stichten en een kliniek te Amsterdam uitgaan. Het jaarverslag van den nieuw- opgetreden penningmeester, den heer T. Plantenga, van Scheveningen, werd goed gekeurd. We ontleenen er aan dat de jaar- lijksche uitgaven voor de verpleging van 3453 patiënten totaal beliepen f. 3.894.000. Aan legaten werd totaal ontvangen de som van f. 19.738.73 en de contributies plm. f. 16 628.36'/;. Totaal werd ontvangen olm. f. 1.044.484.15. De vergadering machtigde het centraal- bestuur tot afstand van grond der stich ting Bloemendaal te Loosduinen aan het Rijk wegens verbreeding van den Mon- sterschen weg. Ook tot het aangaan van een geldlee- ntng werd het bestuur gemachtigd. Voor afbouw en uitbreiding is ongeveer maxi maal tweeeneenhalf millioen gulden noo- dig. De aftredende bestuursleden, de hee- ren mr. H. Bos Kzn. te Rotterdam, die voor de stichting Bloemendaal te Loos duinen zitting heeft; mr. J.L. Bouma. bur gemeester van Emmen. en Th. Kiers te Groningen, die voor de stichting Dennen oord te Zuidlaren zitting hebben; H. J. Zweers te Veenendaal, die voor de stich ting Wolfheze zitting heeft en ds. C. Lin deboom, Ger. predikant te Amsterdam, die voor de stichting Vogelenzang te Ben- nebroek zitting heeft, werden allen her kozen. Na afdoening der huishoudelijke zaken, hield ds. W. Bech. geestelijk verzorger van de stichting Wolfheze. een referaat over: De Christus en de Christelijke verzorging van krankzinnigen. tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. de Waard. VOORHOUT. G. Geref. Kerk (Concordia): Voorm. half i f. 11.729.000 tegen ongeveer f.13 millioen 1 in 1929. In 1930 zijn te Vlaardingen en Maassluis 20.500 en te Katwijk aan Zee 7270 reede- rij tonnen van het door de vereeniging ge deponeerde brandmerk voorzien, tegen in 1929 resp. 21.069 en 8223 tonnen. Omtrent het stichten van een propagandafonds voor het harlngverbruik en het bouwen van koelhuizen worden besprekingen ge voerd. Tot zoover het verslag, dat werd goed gekeurd, evenals het financieel verslag. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Timmers Em. Pred. te Hellevoetsluis. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Ambachtshuls): Nam. vijf uur, leesdienst. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Apeldoorn van Leiden; nam. 7 uur, «Is. Streeder van Leiderdorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, leesdienst; nam. 7 uur, ds. Nauta. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk' Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart over tien, mej. ds. Günther. NED HERV KERK. Beroepen: Te Klaaswaal, G. W. K. Hu- genholtz, te Ransdorp Te Raamsdonk, H. W. J. C Hanselaar, te Rijperkerk (Fr.) Te Veenendaal (vac. M. Jongebreur) Ph. J. Vreugdenhil, te Gorinchem Te Kampen. W. Rijnsburger, te Polsbroek en Vlist Te Benschop, W. Deur. te Schoon hoven Te St. Jacobi-Parochl, J. H. Smit Sibinga, te Oldehove. Bedankt: Voor Amstelveen. W. Rijns burger, te Polsbroek en Vlist. GEREF. KERK. Tweetal: Te Marum (Gr.), A. D. R. Pol man, te Roden, en J. Schelhaas, te Tzum- marum. Bedankt: Voor Amsterdam (Miss. dienst te Djocja): A. Dondorp, te Heemstede. GEEN GEGADIGDEN. Nu er geen sollicitanten zijn voor onder wijzer met verplichte hoofdacte aan een der scholen ln de gemeente Vlagtwedde (Gr i ook niet na herhaalde oproepingen, is besloten een onderwijzer zonder hoofd acte voor deze functie aan te stellen. .Vad. Daarna had de installatie plaats van twee leden van het hoofdbestuur, de hee- ren A. van der Toorn Jzn. te Schevenin gen en C, den Duik te Katwijk aan Zee, die beiden door de plaatselijke afdeelingen waren herbenoemd. De contributie werd vastgesteld op f 15 per schip. Voorts werd een lijst van arbiters vastgesteld, voor vereenigingsgeschillen. Op voorstel van de afd. Katwijk werd een commissie benoemd ter propageering van het haringverbruik, bestaande uit de heeren T. H. Meyering te IJmuiden, J. Pot Fzn. te Schiedam, Jac. den Duik Jr. te Scheveningen en Joh. A. Mulder secre taris. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De Reedersvereeniging voor de Neder landsche Haringvisscherij, te 's-Graven- hage op 25 September ln algemeene verga dering bijeen, spreekt haar ernstig leedwezen uit over het feit, dat de regeering nog steeds geen maatregelen getroffen heeft tot beteuge ling van de opzettelijke pufvisscherij, door welk bedrijf de vlschrijkdom ln de Noord zee bij voortduring wordt geschaad; verzoekt de regeering thans onverwijld uitvoering te geven aan de voorstellen der commissie voor de haringvisscherij, ver werkt in den sedert lang ontworpen maat regel van bestuur; besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de pers en gaat over tot de orde van den dag." Voorts werd op voorstel van de afd. Katwijk besloten, om, in samenwerking met de vereeniging van reeders van vis- schersvaartulgen te IJmuiden actie te blijven voeren tegen de opzettelijke puf visscherij. Over de voorstellen tot beperking van de vroegharlngvisscherij ln 1932 Is uitvoerig van gedachten gewisseld. Ook werd de vraag besproken de a.s. Kanaalharingvis- AMBTENAREN GEMEENTE-FINANCIEN. De Vereeniging van Ambtenaren der Gemeente-Financiën heeft te Amsterdam haar 17de jaarlljksche algemeene verga dering gehouden onder leiding van den nieuwen voorzitter, den heer H. Keegstra, directeur van het Girokantoor der ge meente Amsterdam. Nadat eenige punten van huishoude- lijken aard waren afgedaan en besloten was in het tekort op de begrooting 1932 door een extra-heffing van de groepen te voorzien werd breedvoerig gediscussieerd over het voorstel van het hoofdbestuur om voortaan in plaats van een j aarlij k- sche algemeene vergadering een twee- daagsch congres te houden, ten einde meer gelegenheid te hebben om Verschil lende verhandelingen te doen houden door deskundigen op comptabel gebied Besloten werd tot het houden van een halfjaarlijksch éëndaagsch congres. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. M. J. Kruissink, administrateur der Prov. Geld. Electr. Mij. te Arnhem en W. F. Wijthoff, refe rendaris chef van de afd. financiën ter gem.-secr van 's-Gravenhage. Ten slotte werd een bespreking gevoerd over de conclusies van het onlangs door een comité, onder voorzitterschap van prof. mr. H. Frijtag, aan de vereeniging uitgebracht „Rapport van de Giro-com missie ovei de vraag betreffende de wen- schelijkheid eener uitbreiding c.q. Invoe ring van het gemeente-giro". Aan den vooravond van de opening van den wekelijkschen Luchtdienst Amsterdam Batavia heeft de directeur van de K. L. M„ de heer Plesman, aan de persver tegenwoordigers een overzicht gegeven van wat aan deze belangrijke gebeurtenis is voorafgegaan en van wat hij zich van de toekomst voorstelt. Het verleden is bekend genoeg. De K. L.M heeft nimmer in het verborgene ge werkt, doch aan al haar daden steeds een ruime publiciteit gegeven, zoodat men van de snelle ontwikkeling van vliegtechniek en vliegdlensten en vooral ook van de stuwende bracht der K.L.M.-leiding, die in deze ontwikkeling een belangrijke rol speelde, voortdurend op de hoogte kon blijven. Zoo weet men nu wel ongeveer hoe zich de veranderingen voltrokken, die van een avontuurlijke vaart langs primitieve lan dingsplaatsen een veilige vlucht maakten langs vliegvelden, die een goede outillage bezitten en aan luchtreizigers de gemak ken bieden, die zij noodig hebben op een lange reis. Er is dan ook geen sprake van, dat een tocht naar Indië per vliegtuig moet wor den beschouwd als een gevaarlijke onder neming, deelde de heer Plesman mee, In alle plaatsen, welke geregeld of zelfs bij uitzondering worden aangedaan, zijn ver tegenwoordigers der K.L.M., die precies weten wat ze te doen hebben. Een tele grafisch blokstelsel is georganiseerd, even als bij de spoorwegen, zoodat een goede controle op de bewegingen van het vlieg tuig mogelijk ls. Op de meeste terreinen zijn kisten met onderdeelen geplaatst en waar geen loodsen zijn, heeft de K.L.M. ankerplaatsen laten aanleggen. Overal zijn brandstof- en smeermiddelen verkrijg baar en bijna overal vindt men snelvul- inrichtingen, waardoor het oponthoud op een tusschenstation belangrijk is verkort. Wanneer de agent twee dagen voor de aankomst van het vliegtuig het waar schuwingstelegram ontvangt, zorgt hij,dat alles voor de ontvangst gereed ls: olie en benzine beschikbaar, de kisten met onder deelen toegankelijk en opgeruimd, weer- berichtendienst en radiodienst in zijn district omtrent de a.s. komst van het vliegtuig Ingelicht, ankerplaats gereed ge maakt, werktrappen en gereedschappen aanwezig en wanneer de bemanning, mo gelijk een passagier, des nachts overblij ven, een wagen beschikbaar en logies be sproken. Hij laat douane, plaatselijke ge neesheer, postautoriteiten waarschuwen, opdat alles vlot van stapel loopt. Dit alles is in den korten tijd van slechts weinige jaren bereikt omdat de K. L. M. niet heeft gewacht tot een goede organisatie langs de geheele route in zoo veel verschillende landen door zooveel verschillende autoriteiten tot stand zou zijn gebracht. De K.L.M. is begonnen zon der zich daarom te bekommeren; zij heeft daardoor de verbeteringen noodzakelijk gemaakt en doorgedreven en het resul taat is, dat zij de eenige maatschappij ter wereld is, die een lijn als deze als oen geheel exoloiteert en niet in verschillende blokken, zooals andere maatschappijen op lange trajecten wel doen. Het is ook daar door, dat thans de veertiendaagsche dienst in een wekelijkschen kan worden omgezet. Dat de stichting van de K.N.Ii.M. in Indië hiertoe zeer heeft meegewerkt, be hoeft geen betoog. Hoeveel kostbaarder zou het niet geweest zijn voor de K.L.M. als zij zelve in Indië de geheele organisa tie van vliegvelden met toebehoorenf op zich had moeten nemen! De nieuwe wekelijksche dienst zal om en om worden uitgevoerd met de Fokker Vllb met drie Titanmotoren van 240 P.K. en de Fokker XII met drie Wasp-motoren van 420 P.K. De vloot zal uit tien vliegtuigen bestaan, vijf van elk type. Belde vliegtuigen kunnen passagiers vervoeren, ook de F. Vllb, die daarvoor is ingericht, maar het best geschikt voor menschelijk verblijf ls de F. XII. aan welke inrichting door de firma Mutters groote zorg is besteed. De heer Plesman liet een ligstoel zien, die speciaal voor dit toestel ls ontworpen en waarin de passa gier zich geheel op zijn gemak kan gevoe len als hij op een dagreis van 8 a 9 uur behoefte aan rust krijgt. De stoel ls heel eenvoudig te veranderen ln een gewone fauteuil en ls zoo gemaakt, dat twee kof fers van bepaalde afmetingen er onder en er achter geplaatst kunnen worden, zon der iets van de overige ruimte weg te nemen. Daar niet ieders koffers precies deze afmetingen hebben, geeft de K.L.M. aan den reiziger, die een plaats komt be spreken, tegelijkertijd de beide elegante koffers cadeau. In het passaglersverblijf zijn 7 plaatsen, waarvan 4 voor passagiers, 1 voor den rustenden bestuurder, 1 voor den marco nist en 1 voor den werktuigkundige be stemd zijn. In het Europeesche verkeer zijn ln dezelfde ruimte 16 plaatsen ge maakt; men ziet daaruit, dat voor de vlucht naar Indië veel hoogere elschen aan het verblijf gesteld zijn. Er ls een kast voor levensmiddelen, thermosflesschen, servies enz., welke in het bagageruim ls uitgebouwd, zoodat ze geen plaats in het passaglersverblijf inneemt. Zoo is alles gedaan om het den reizigers zoo aange naam mogelijk te maken. Hierbij dient men in aanmerking te nemen, dat men niet aan boord, doch in een hotel op de landingsplaats den nacht doorbrengt. Een andere kant van de zaak ls het postvervoer, dat door zeer lage tarieven voor zware stukken zijn ze zoo laag ge steld. dat de post erop verliest zoo aan trekkelijk mogelijk ls gemaakt voor het publiek. Op het oogenblik heeft Neder land het goedkoopste luchtrecht. Het relschema. dat zooveel mogelijk zal worden gehandhaafd houdt rekening met de volgende trajecten: 1. Amsterdam-Leipzig-Boedapest. 2. Boedapest-Belgrado-Athene. 3. Athene-Mersa Matzuk-Caïro. 4. Caïro-Gaza-Bagdad. 5. Bagdad-Bushir-Jask. 6. Jask-Karachi-Jodhpur. 7. Jodhpur-Allahabad-C&lcutta. 8. Calcutta-Akyab-Rangoon. 9. Rangoon-Bangkok-Alorstar-Medan. 10. Medan-Palembang-Batavia-Bandoeng. Met het oog op de mogelijkheid van slecht weer in Centraal Europa in het winterhalfjaar wordt een proef genomen met een tweede route over Frankrijk en Italië, welke, wanneer uit Centraal Europa slecht weer wordt gemeld, gekozen kan worden. De luchtlijn geeft in Indië aansluiting op de scheepvaartlijnen. Eén aansluiting mist men nog, n.l. de luchtverbinding met Australië. Tot Soerabaja kan men vliegen, dan komt er een gaoing van 2000 K.M. en dan is er weer 5000 K.M. luchtlijn in Australië. Mettertijd zal een de', luchtvaartmaat schappijen, de K.NJ1..M., de Australische of een Engelsehe maatschappij, over deze gaoing een luchtbrug moeten spannen. Zoo opent iedere nieuwe verbetering, het perspectief voor nieuwe mogelijk heden. Ter gelegenheid van de opening van den wekelijkschen luchtdienst zal de firma Begeer een gedenkpenning slaan. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS. Heden werd ln de Diergaarde te Rot terdam de twee-en-twlntigste Accountants dag van het Nederlandsch Instituut van Accountants gehouden. Deze bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door vertegenwoordigers van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid, Binnen- landsche Zaken en Landbouw, Financiën, Justitie, Koloniën en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; verschillende leden der Staten-Generaal, enkele hoogleeraren der Handelshoogescholen; vertegenwoor digers van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en Dr. P. Schourp. voorzitter van het Verband Deutscher Bücherrevlsoren. De voorzitter, de heer J. Polak, sprak een openingswoord. De heer Jan Schilthuis, te Rotterdam, hield een Inleiding over ,.De crisis in den akkerbouw en de bemoeiingen der regee ringen met graanprijzen en graanverbouw" Spreker kwam tot de volgende conclusies: 1. Zonder beperking van de productie van graan, vooral tarwe valt een Verbete ring van den crisistoestand in den akker bouw voorloopig niet te bereiken. 2. Bij de beoordeeling van den noodza kelijken omvang der productiebeperking dient rekening gehouden te worden met: a. de waarschijnlijkheid, dat Rusland minstens zijn vooroorlogsche positie als exportland van graan zal her nemen. b. het feit, dat de hevige daling der tarweprljzen voor een belangrijk deel haar oorzaak vindt in het feit, dat in de laatste jaren de productie sneller is toegenomen dan de bevolking der tarweverbruikende landen, wier ge bruik per hoofd tevens nog is ver minderd. 3. De wijze, waarop de akkerbouw-crisis bestreden wordt, brengt de Overheid ertoe, een steeds grootere rol te vervullen bij de productie en distributie van graan en de ernstige financleele risico's die daaraan verbonden zijn, door de gemeenschap te doen dragen. 4. Zoolang die bestrijdingswijze niet meer dan tot nog toe gaat in de richting van een herstel van het evenwicht tusschen vraag en aanbod valt daarvan geen ver betering van den crisistoestand te ver wachten en is het dus niet gerechtvaar digd te achten, de genoemde risico's door de gemeenschap te doen dragen. 5. De maatregelen, welke de meeste re geeringen tegen de akkerbouw-crisis toe passen. hebben tot nog toe de strekking, den strijd te verscherpen tusschen de landen met belangrijk uitvoersurplus en de landen, die voor het opnemen van dat surplus ln aanmerking komen, doch den invoer weren. Zij bedreigen den economi- sohen vrede en zijn ook daarom af te keuren. In de mtddagzitting sprak de heer H. Munnik, accountant te Amsterdam, lid van het Nederlandsch Instituut van Ac countants, over „De publieke verantwoor ding der Naamlooze Vennootschap in het Jaarverslag." Spreker vatte zijn conclusie samen in een aantal stellingen van den volgende Inhoud. 1. De Naamlooze Vennootschap, die op de publieke markt geld opneemt, of wel als basis van haar bedrijf op het publieke vertrouwen steunt, behoort zich, onge acht wettelijke bepalingen, bewust te zijn van haar publieke verantwoordingsplicht. De N.V. wier aandeelen of obligaties on derhands bij een vrij groote groep van personen zijn ondergebracht, valt even eens onder bovenstaande eisch. Vele der hier bedoelde Naamlooze Ven nootschappen voldoen thans niet aan bo vengenoemde verantwoordingsplicht. 2. Bij de publieke verantwoording is volledige openbaarheid in de verslagleg ging eisch. Het nut, dat volledige open baarheid voor het algemeen belang heeft ls zoo groot, dat het in de meeste gevallen opweegt tegen bezwaren van de zijde eener bepaalde N.V. tegen die openbaarheid ge uit. 3. De eisch tot volledige openbaarheid sluit in. dat het jaarverslag zoodanige ge gevens verschaft, dat daaruit de stand en de gang van het bedrijf, zoo recent mo gelijk. ook door den outsider kan worden beoordeeld. Naar uniformiteit moet hierbij worden gestreefd, zonder dat daarmede aan de waarheid der verslaglegging afbreuk wordt gedaan. 4. Ook de accountant heeft hierin een taak te vervullen, allereerst door zijn ad- viseerende functie, maar ook door het wei geren van zijn handteekening onder die jaarstukken, die met het bovenstaande ernstig in strijd zijn. 5. De in de verschillende landen be staande wettelijke bepalingen omtrent pu blicatie der jaarrekening, zijn ln vele ge vallen meer een belemmering geweest voor het tot stand komen van eon juiste verantwoording, dan dat ze in 'Ie goeds richting gestimuleerd hebben. Met uitzondering van bijzondere wette lijke bepalingen ten opzichte van bepaalde bedrijven, voldoen ook de ln Nederland bestaande wettelijke bepallngên niet aan den eisch hiervoor gesteld. 6. Een goede wettelijke regeling moet alleen bevatten de algemeene eischen van openbaarheid en waarheid met strafbe palingen, indien daaraan niet wordt vol daan, maar moet zich onthouden van ge detailleerde voorschriften. VERSPREIDE BERICHTEN. Dr. ir. J. Schroeder van der Kolk, wonende te Oosterbeek, oud-hoofdinge nieur van de spoorwegen, sedert 1919 eeredoctor van de Technische Hooge- school te Delft, wordt vandaag 80 jaar. Bij Kon. besluit zijn, met Ingang van 1 October in vasten dienst benoemd tot ingenieur der telegrafie en telefonie ir. G. M Uitermark, lr. P. Wolterson, lr. L. R. M. Vos de Wael en lr. C. Broek- meijer, thans tijdelijk ingenieur der tele grafie en telefonie. Is met ingang van 1 November aan den directeur van het post, telegraaf- en tele foonkantoor te Alblasserdam C. L. Bak ker, op verzoek, eervol ontslag verleend. Blijkens een dezer dagen te ver wachten legerorder wordt het Militair Hospitaal te Assen met 1 October a.s. op geheven. De gewone audiëntie van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid zal Donderdag 1 October 1931 niet plaats hebben. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6