AMERIKAANSGHE NOTITIES Zomerprijzen. Telefoon No. 6 WETENSCHAPPEN. FAILLISSEMENTEN. zelfs onder de GJ.Oe.-troepen ontevre denheid heerschte. De verarming van het land nam steeds erger vormen aan en ook de geprivilegieerde groepen (de communisten, de G.P.Oe.-mannen e. d.) zagen het spook van hongersnood voor zich verrijzen Er werd gemompeld over de wenschelijkheid. den dictator af te zetten, indien hij weigerde toe te geven. Btalin begreep, dat zijn positie uiterst wankel werd en hij besloot bijtijds con cessies te doen. Daarbij stuitte hij ech ter op verzet van den kant van de z.g. integrale communisten. Er volgde een strijd, die door den dictator gewonnen werd. Stalin besloot het tempo van de industrialisatie te verzachten, de pro ductie van verbruiksvoorwerpen op te voeren en de collectivisatie van den landbouw stop te zetten. Tegelijkertijd werd besloten de terreur in het lar.d wat te temperen. Dit maakte een wijziging in het be stuur van de G.P.Oe. noodzakelijk. De officieele leider van deze instelling, Menzjinsky, is reeds lang ziek en niet in staat het werk van de tsjekisten te leiden. De feitelijke leiding berustte m handen van zijn substituut, Jagoda, den meest gevreesden en gehaten man in Rusland Zijn macht nam met den dag toe en begon zelfs voor Stalin gevaarlijk te worden. Stalin benoemde nu drie plaatsvervangende directeurs, waarbij de hoogste in rang niet werd .Jagoda, Tïlaar een zekere Akoelow, die op deze wijze de feitelijke chef van de G.P.Oe. werd. Akoelow is iemand, die tot nu toe op ander gebied werkzaam is geweest c-n wiens naam dus in het land niet geas socieerd wordt met massale terechtstel lingen. Op deze wijze heeft Stalin een tweeledig doel willen bereiken: hij heeft den te machtig geworden Jagoda van zijn macht beroofd en de G.P.Oe. een chef gegeven, die min of meer als be trouwbaar kan beschouwd worden. Tege lijkertijd werden eenige hooggeplaatste ambtenaren van de GP.Oe ontslagen. Onder de ontslagenen bevindt zich ook Messing. Zijn- ontslag heeft in Rusland veel sensatie gewekt. Het blijkt nu, aai Messing in het geheim betrekkingen met Trotsky onderhield. In den loop van een paar maanden, die verloopen zyn sinds de officieele aan kondiging door Stalin van een „nieuw tijdperk", zijn weinig sensationeele din- gen gebeurd, maar toch zijn de resulta ten van de talrijke decreten al duidelijk waarneembaar. Het meest hebben gespro- fiteerd de z.g. „spetsen" (ingenieurs). Zeer veel ingenieurs, die in de gevange nissen en concentratiekampen zuchtten, zijn in vryheid gesteld. Sommigen kre gen daarbij niet alleen een behoorlijke betrekking maar ook een volgens de Russische begrippen niet onbelangrijke vergoeding in geld. Daar deze bevrijdin gen en bevorderingen van menschen, die nog kort geleden door de sovjet-overheid als verraders, knechten van het kapita lisme en het imperialisme enz. werden uitgekreten, bij de massa verbazing eil ontevredenheid kon wekken, vindt de invrijheidstelling geleidelijk plaats. De ingenieurs die uit politieke overwegin gen voorloopig nog in hun cellen wor den gehouden, worden op behoorlijke wijze behandeld. De collectivisitie van den landbouw is stopgezet. De koelaki (welgestelde boe ren) worden niet meer naar het barre noorden verbannen. Wie van hen nog iets van zijn landbouwwerktuigen heeft overgehouden, mag opnieuw zijn akker bewerken. De concentratiekampen in het noorden worden ook voor een gedeelte cntlast. De bannelingen krijgen net recht, zich vrij te bewegen binnen de streek, waarheen zij verbannen zijn en en een vak uit te oefenen, hetgeen vol gens de sovjet-begrippen een zeer groote vooruitgang is. Er wordt nu te Moskou ook een am nestie voorbereid die afgekondigd zal worden op den verjaardag van de bolsje wistische revolutie (7 November). Vóór alles zullen dan geamnestieerd worden al de „spetsen", die zooals wij geschre ven hebben, reeds nu in vrijheid worden gesteld. Op deze wijze zal hun feitelijke amnestie een wettelijke sanctie krijgen. Amnestie krijgen dan ook alle z.g. „sabo teurs" en alle arbeiders die in de ge vangenissen van de Unie zuchten. Het ligt in de bedoeling van de sovjet- regeering ook de „njewozrasjtsjentsy" (sovjet-ambtenaren, die in het buiten land toeven en weigeren naar Rusland terug te keeren), die krachtens de z.g. „wet-Besedowsky" veroordeeld zijn. am nestie ter verleenen. De bewering echter, dat ook de émigré's amnestie zouden krijgen, wordt tegengesproken. Zooals de toestand op het oogenblik is, bestaat er voor een dergelijke amnestie niet de minste kans. Wie de gebeurtenissen in Rusland aan dachtig volgt en ook op de kleinigheden van het dagelijksche leven let, ziet de veranderingen, die zich langzaam vol trekken. De nieuwe lijn ontmoet echter overal bij de sovjet-bureaucratie verzet en wordt slechts noode doorgevoerd. Zelfs te Moskou, in de hoofdstad, waar het toezicht van de regeering het waak zaamst is, wordt nog gehandeld volgens de oude nu ingetrokken decreten De regeering weet het, maar haast zich met in te grijpen. De concessies zijn gedaan a contrecoeur, zij zijn afgedwongen door den nood en de dreigende gevaren. Daai- om worden zij ook slecht toegepast. Iedereen begrijpt in Rusland, dat het slechts een „peredysjka" is, een middel om wat op adem te komen. Maar on danks alles wint de nieuwe politiek ter rein Elke stap maakt een volgenden stap noodzakelijk. Blijft deze toestand lange- ren tijd bestaan, dan zal dat tot zeer be langrijke veranderingen leiden en de gevolgen ervan zijn niet te overzien. Onder bijzonder gunstige omstandighe den zou hij zelfs tot een geleidelijke evolutie van het sovjet-regime naar meer normale regeeringsvorm kunnen leiden. Er is echter weinig hoop op zulk een voor Rusland zoo gewenschte ontwikkeling der gebeurtenissen. Stalin heeft aangetoond een meester te zijn in het manoeuvreeren. Zoodra de nood wat minder wordt, zal hij natuurlijk alle concessies en beloften in trekken en den „linkschen koers" opnieuw inslaan. Tenzij er in dien tijd een nieuwe macht ontstaat, die hem dat belet. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat hij een onmiddellijk gevaar niet heeft te vreezen De „spetsen" zijn gelukkig door de onverwachte verandering in hun lot. Na de gevangenis, de concentratiekampen, den honger en de onnoemelijke ellende is de tegenwoordige toestand van de „spet sen" zoo goed, dat zij aan geen strijd den ken. Iets dergelijks is ook in andere krin gen waar te nemen, hoewel in mindere mate. Maar na een zekeren tijd, wanneer de eerste vreugde wat geluwd is, zal het verlangen ontwaken, een terugkeer tot de terreur onmogelijk te maken, hetgeen al leen te bereiken is door medezeggenschap in de politiek. Een ander gevaar is het ontstaan van een bevoorrechte groep onder de arbei ders. Om de voortdurende inzinking van de industrie tegen te gaan, is een nieuw toonstelsel ingevoerd In plaats van ge lijk loon voor alle arbeiders is loon naar prestatie ingevoerd, dus hetzelfde stelsel als in het .rotte Westen". De ingenieur krijgt hooger loon dan de technicus, de technicus verdient meer dan de meester knecht, deze verdient meer dan de ge schoolde werkman, de geschoolde werk man meer dan de ongeschoolde enz. De vroegere gelijkheid, waarop de commu nisten zoo prat gingen, behoort dus tot het verleden. Dat heeft de arbeiders van Rusland verdeeld in eenige elkaar wan trouwende groepen Er ontstaat een soort „arbeiders-aristocratie", die zich na eenigen tijd niet meer zal willen ver genoegen met de hoogere loonen, wat meer voedsel en kleeren, maar ook mede zeggenschap zal eischen. Dat alles is ech ter toekomstmuziek Op het oogenblik heeft Stalin door zijn concessie den storm weten te bezweren. En toch voelt de dictator zich niet veilig De bewaking van Stalin is versterkt, en Jagoda is nu persoonlijk verantwoordelijk voor zijn veiligheid. Iedereen, die zich bij het secretariaat van Stalin aanmeldt, wordt, ongeacht zijn maatschappelijke positie, aan den lijve onderzocht. Dit heeft reeds tot eenige onverkwikkelijke tafe- reelen geleid. Overal in het huis. in den tuin. om de schuttingen van zijn buiten verblijf staan schildwachten: tientallen spionnen zwerven om het huis; elke voor bijganger wordt bespied, zoolang hij zich in de omstreken van het verblijf van den dictator bevindt. Zelfs de laatste keizer van Rusland werd niet zoo bewaakt als de tegenwoordige heerscher. De weg, die naar zijn villa leidt, mag door niemand anders bereden worden en iedereen, die zich in de buurt van dien weg vertoont, wordt aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Stalin is, als elke Aziaat, achterdochtig. Hij stelt geen vertrouwen in de Russen en geeft de voorkeur aan buitenlandsche huurlingen. Zijn Russische chauffeurs zijn ontslagen en door Duit- sche communisten vervangen. Ook de binnenwacht bestaat voor het grootste ge deelte uit bijzonder betrouwbare vreem delingen. In de onmiddellijke nabijheid van de woning van den dictator bevindt zich de kazerne van de z..g. „wilde divisie" een uit Kaukasische ruiters bestaande legerafdeellng, de schrik van de bevolking Dat is zooiets als de persoonlijke garde van den dictator. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. (Van onzen New-Yorkschen correspondent). LABOR DAY EN DE TOEKOMST. New-York, 11 September, 1931. Drie dagen geleden was het Labor Day, de eerste Maandag in September en een nationaal feest van groote beteekenis. De naam zegt genoeg in welk teeken de dag staat en wel in dat van den Arbeid, maar wie mocht denken, dat iedereen dien dag extra hard werkt vergist zich: het is juist een algemeene vacantie, die des te meer beteekent, omdat hij op een Zondag volgt en er dus van minstens twee vrije etmalen genoten kan worden. Bovendien zijn er duizenden, die er den vorigen Zaterdag nog bij aansluiten en dan al Vrijdagmiddag om 5 uur in hun handen wrijven bij het vooruitz.cat niet meer voor den volgenden Dinsdagmorgen present te behoeven zijn en in dien tijd heel wat te gaan zien en uitvoeren: „go places and do things". Hetgeen dan voor 95 procent bestaat in den wagen stappen en vele honderden mijlen afleggen desnoods tot in Canada en nog het allerliefst met onderweg kampeeren. Labor Day beteekent het officieele eind van den zomer of liever de zomervacancie en het begin van het groote arbeidsseizoen, den winter. Vandaar dat het in het leven der Amerikanen een groot eind- en uit gangspunt is, Zomeroptrekjes of pension- huur duren meestal tot Labor Day om de eenvoudige reden, dat de dag daarop alle sqholen aanvangen. Daar tegenover staat weei, dat de meeste stadswoningen, zoo als apartementen e. d. mee Labor Day in gehuurd en bewoond worden. Zelfs de natuur doet aan Labor Day mee en begint dan minder tropisch te worden, avonden en nachten zijn koeler en het loof van de boomer, enj struiken begint over te gaan: in de feeërieke kleurverwisseling, die van geel en bruin schakeeringen maakt tot vlamrood en diep violet. Labor Day is een dag, waarop ieder mensch op bezoek gaat bij iemand anders en het mag eigenlijk een wonder heeten, dat er nog menschen thuis worden ge troffen. In den heelen ouden tijd, bijv. een kwarteeuw geleden, deed men dat met paard en wagen in de buurt, maar wat let ons tegenwoordig om een luchtlijner te pakken en het grootste deel van den vrijen tijd door te brengen op honderden mijlen aistand? Het overgroote meerendeel neem nog voorloopig trein of boot, maar het allerliefste de familiewagen. Het gevolg van al die reislustigheid op groote of kleine schaal is, dat den Vrijdag vóór Labor Day wegen en stations eens zoo opgepakt zijn dan anders, ofschoon nog maar gering in vergelijking met den middag en avond van Labor Day zelf, wanneer iedereen weer naar huis trekt. Om er een beter idee van te geven, kan ik het beste eenige correcte cijfers geven. De Holland Tunnel, die New-Jersey met het hartje van New-York City verbindt, liet in die periode van vier dagen 215.000 auto's door, hetgeen 3500 wagens per uur beieekent! In het vorige jaar passeerden cr in diezelfde dagen maar 188.000 wSgens en niettegenstaande de nare tijden hebben er nog genoeg hun benzine kunnen be talen Wat alweer een heele troost is, maar een bijkomstigheid van Labor Day, niet alleen dit jaar, maar elk jaar opnieuw, is, dal er dan een massa auto's op de tweedehandsmarkt gegooid worden en op die manier kan iemand, die er verstand van heeft, dezer dagen koopjes oppikken. Een massa menschen schaffen zich tegen het voorjaar een wagen aan om van net eerste mooie weer te genieten en er verder in den zomer hun huis op wielen van te maken. Komen zij terug, dan zijn zij vrijwel blut en is de car niet alleen overbodig, maar nog een duur familielid om zijn onderdak in een garage. Voordeeliger is het natuurlijk niet, maar de nood dwingt. Het doet mij denken aan het geval van een jongen Amerikaan, die dezer dagen uit Canada terugkwam in zijn wagen cn natuurlijk geprobeerd had een paar flesch- ies verboden drank mee te smokkelen. Maar de douane is uitgeslapen en weet Srecies waar te kijken Fot in de reserve- and toe. Tien flesschen werden bij hem gevonden, die niet alleen geconfisceerd werden, maar ook beboet met vijf dollar per stuk. Maar het jonginensch had geen vijf Iaat staan vijftig dollar meer op zaü om de boete te betalen en daar zat hij! Vindingrijk als immer bood hij zijn wagen aan langskomenden te koon aan en dit lukte hem al gauw voor 190 dollar. Met 140 dollar op zak nam hij den trein riaar New-York. Aile spoorwegmaatschappijen, de New- York Central .de New Haven, de Pennsyl vania. de West Shore, de Lehigh Valley, de Lackawanna e.a. hadden extra vervoers- maatregelei getroffen. De New-York Cen tral voerde 23 de New Haven 20, de Penn sylvania evenveel extra treinen in, terwijl de gewone treinen eens zoo lang waren als anders. De luchtlijnen berichtten, dat elk vliegwaardig schip dienst heeft gedaan er. honderden reizigers aan de eindpunten teleurgesteld weggezonden moesten worden, omdat er geen plaats voor hen was. In drie dagen kwamen en verlieten door de lucht niet minder dan 2930 passagiers het Newark Metropolitan Airport, wat zeker een record voor elke luchthaven ter wereld mag heeten. Een heel bijzondere verkeers maatregel werd in New Jersey genomen, waar de groote heirwegen uit het zuiden des lands samenkomen, om via de Holland Tunne' of met de veerponten over de Hud son in New-York te komen als eindpunt of als doorgangspunt naar het noorden: Con necticut en Massachusetts. Ki omet?rs lange cementen wegen, zes wagens breed en meer komen daar bijeen, snijden elkaar en hoe reusachtig de heele opzet ook is op dagen als Labor Day de 4de Juli of bij groote sportgebeurtenissen loopt de boel daar toch vast omdat dat immense verkeer ten slotte in de flesschennekken van Holland Tunnel of veerboot gewrongen moet worden. Het gebeurt dan ook, dat zulke opstoppingen ontstaan, dat er een heelen nacht geen beweging in te krijgen is en eenmaal in den wagen moet men blijven stilstaan, om een variant op ons spreekwoord te gebruiken. De autoriteiten hebben zich afgepijnigd over de vraag hoe hier verandering in te bren gen, maar hoewel theoretisch alles goed kan gaan doen zich altijd geb?urtenissen voor. waardoor alles in de war gaat. Daarbij is het terrein zoo groot, dat het niet te overzien en nog veel minder plaats- selijk uit den knoop te halen is. Om aan dit euvel tegemoet te komen hadden de autoriteiten er iets nieuws op verzonnen door zich van de hulp van een paar politieviiegtuigen te verzekeren. Op bepaal de punten stonden detachementen motor agenten klaar en wanneer de vliegtuigen ergens het begin van een opstopping zou den signaleeren, moesten zij een briefje uitwerpen boven de motoragenten, die zich dan ijlings ter plaatse zouden begeven om de boel in het reine te brengen. Zooals het gewoonlijk gaat bij vooruit geiroffen maatregelen behoefde er in het geheel geen gebruik van gemaakt worden, want het monsterachtige verkeer gleed ongestoord en zonder schokken over het 90 K.M. lange terrein van heirwegen. Ongelukken zijn er natuurlijk bij de vleet gebeurd, de auiowielea hebben hier in ,16 maanden een even groot aantai dooden op huu geweten ais er van net Auicrikaanscne leger in Frankrijk gesneuveld zijn en het getal blijft stijgen. Maar deze Labor Day liel een nog veel droevig.r noot klinken dan die van het vorige jaar. In plaats van dat de scholen den volgenden dag geopend werden, weet men in New York eigenlijk heelemaal niet, wanneer de les sen weer zullen beginnen; sommigen zeggen den 22sten anderen beweren, dat het zeker 1 October worden zal. En ver in het rond hebben de gemeentebesturen dezelfde politiek gevolgd: de kinderen liever thuis te laten en de toch al lange vacantie nog een beetje te rekken dan hen samen te brengen met de mogelijkheid van een epidemie te laten losbarsten. Kinderverlamming infantile paralyse heeft den heelen zomer in ongekende hevigheid gewoed, bijna vierhonderd s.acht- offers zijn gevallen en duizenden kinderen zijn nu nog bezig de gevolgen van hun ziekte te boven te komen. Zonder twijfel heeft het miserabele vochtig-heete weer van de afgeloopen maanden er veel toe bijgedragen. Hoe de besmetting overkomt scnijnt de medische wereld voorloopig nog een raadsel te zijn; zij gaf alleen de waar schuwing, de kinderen zoo min mogelijk in groote troepen bij elkaar te brengen, hen goed te voeden en vliegen te verdelgen. Dc statistieken hebben wel uitgewezen, dat in het district Brooklyn een Veel grooter aantal gevallen voorgekomen is, dan in elk der vier andere stadsdeelen van New- York, maar het hoe en waarom is nog niet duidelijk. Bovendien is een -groote cirkel om de stad: steden, dorpen "en het platteland zelf, in mindere mate geteis terd. maar toch niet vrij gebleven. En in plaats, dat men na Labor Day de straten en velden van de jeugd ontdaan 2iet, loopen ze nu met sippe gezichten rond want ten slotte is drie volle maanden vrij een lange rek, waar zelfs de grootste een lange rek, waar zelfs de grootste spijbelzuchtige genoeg van krijgt. Bij mij thuis zag ik drie lange gezichten, toen het bericht kwam van den chauffeur der school bus dat plotseling twee weken vrijheid extra waren gegeven. Een andere bijzonder heid van Labor Day, die ik haast vergat te vermelden, is, dat er vele redevoe ringen worden afgestoken over den arbeid, waaronder de klassieke groote speech van den voorzitter der American Federation of Labor, de super-Bond van alle vak verenigingen. De verschillende redenaars zijn met middelen ter verbetering van den toestand op het tabijt gekomen, die In het kort aldus zijn samen te vatten: een week van vijf arbeidsdagen, economisch plannen maken, wijzigingen in de drooge wet en de toepassing van een program, dat werk verschaft. Er blijven maar twee wegen open, volgens William Green, den voorzitter van de Federation, werk of steun en de keus daartusschen kan niet moeilijk zijn. Hij wil, dat de industrie haar krach ten meer inspant door een gebalanceerde productie in verhouding tot aanvraag, want „het bezit van een werkkring is even heilig als dat van roerend of onroerend goed' Senator Borah waarschuwde de rijken, dat zij beter vrijwillig zouden gaan hel pen voor zij er toe gedwongen werden middels zware belaslingen; zijn collega Wagner wenscht twee billioen dollar cre- diet om de werkloosheid te bestrijden en andere bekendheden kwamen met gelijk soortige opinies voor den dag. Labor Day opent dit jaar wel een zeer ernstlgen arbeidswinter. RECLAME. 8279» iru>>a'Vt/vk£_ vvyw vtl jH1).- De Mont Blanc heeft zijn hoed op, morgen dus mooi weer. Wanneer bij onbewolkte lucht de keten van Savoye scherp zichtbaar is, iedere naald als geteekend tegen den blauwen hemel en bovendien de top van den koning der bergen als een witte pyramide in alle details waarneembaar, berg dan de plannen voor een excursie maar weer op, laat rugzak, bergschoenen en Alpenstok met rust, maar ga er liever een eindje op uit met regenjas en parapluie. Want men kan er bijna zeker van zijn, binnen 24 uur slecht weer in het gebergte te krijgen. Indien echter bij mooi weer de top van den Mont Blanc omhuld of beter ge zegd gedekt is door een witte wolk, de berg zijn „calotte" op heeft, waag het dan maar. Met de mooie dagen waren we den laat- sten tijd niet te overvloedig gezegend. Het was dus raadzaam onmiddellijk van de goede kans te profiteeren. Maar waar heen? Want er is in de bergen zooveel te genieten, dat het altijd moeilijk valt de keus te doen. In Savoye zijn nog heel wat streken, weinig bekend en bezocht en slecht in kaart gebracht. Juist die verlaten gedeel ten, de streek tusschen de drie Dranses, de Giffre, de Arve en het Leman, biedt zooveel ongerept natuurschoon als in vele meer bekende en daardoor afgetrapte dee- len vaak tevergeefs te zoeken is. Dus maar weer naar Chablais, naar Faucigny of naar den grensketen tusschen Valais en Savoye. Een blik op de kaart. Crots aux Chiens- hondekrotten. Nomen est omen. Deze streek komt dus niet in aanmerking. Le Crêl Röti, de geroosterde top. Klinkt beter, wekt in dezen killen tijd een visioen van warmte op. Maar vlak daarbij Praz- de-Lys, weide der lelies, dat is nog uit- lokkender. We weten, dat een miserabele weg, een steil, steenig muildierpad van uit de Val- lée du Griffe er heen leidt. Dezer dagen is echter aangekondigd, dat een autodienst op Praz-de-Lys is geopend. Hoewel nergens op de kaart t§ vinden en niemand er ooit van gehoord heeft, moet er dus ook een autoweg zijn. Tot Taninges kennen we den weg. Daar zal wel een inboorling te vinden zijn, die bescheid weet. We wagen het er dus op. De Salève en les Voirrons, de twee bergen samengegroeid met het stadsbeeld van Genève, liggen dra achter ons. Nu langs de Menoge, het aardige riviertje, dat her inneringen aan de Geul verwekt. Bij Pont de Fillinges keeren we het den rug toe. Een zwaai naar rechts en over de brug zwenken we de Vallée du Giffre in, een scl {lderachtig dal, hoewel nog geen hoog gebergte. Aan onze linkerhand hebben we het gebergte Les Brasses, het Mekka van de Geneveesche ski-broeders. Rechts veriiizen de zwaar beboschte hellingen van de Móle. Aan den voet, als een baken reeds van verre zichtbaar, een blank kerkje, de kapel van St. Franciscus de Sales, den populairen heilige van Savoye. SI. Joire met Beau-Regard, het imposante middeleeuwsche kasteel. Dan steil omhoog naar Mieussy. Diep beneden ons zien we de Risse zich vereenigen met de Giffre, die, uit een woeste kloof tredend, zich verderop in de Arve stort. Langs den ge- heeler. weg tal van kapellen en kruisen en overal tot in de kleinste dorpjes ge denkzuilen, verschillend van vorm en af meting, maar alle bedekt met een lange, een heel lange lijst van namen. Droeve herinnering aan den wereldoorlog. Eindelijk Taninges, het kruispunt van de Col de Chatillon, den weg naar Chamonix en de Col des Gets naar het Leman. De weg naar Praz-de-Lys? De Col des Gets op en dan bij de eerste brug links af. Berijdbaar? D° boer kijkt de auto eens aan, kijkt ons eens aan, kijkt nog eens naar de auto en zegt dan eindelijk. tjadat zal wel gaan. Het gaai tamelijk steil naar boven over een flinken harden weg. Naast ons rijst met ons op het sneeuwbedekte gebergte van het Fer Cheval met de grillige Pic de Tanneverges en het Cheval Blanc. Bij de brug gaat inderdaad een pad naar boven. Niet overmatig breed, maar ruim genoeg voor één auto. De motor moet er nu van lusten, op 5 K.M. een stijging van 600 M. Natuurlijk gaat het zigzag met ongelooflijk scherpe bochten. Steeds naast ons de diepte. Hier en daar een borst wering van een paar decimeters boog, half ingezakt, op enkele plaatsen een paar bjomstammen, die een heg imiteeren, maar feitelijk niets, dat den weg van den af grond scheidt. Het traject zelve is buiten gewoon interessant. Telkens tusschen de donkere dennen een verrassende kijk op de glaciers van het Mont Blanc-massief en op de toppen van den grensketen. Maar wat moet er gebeuren als we hier een andere auto ontmoeten? Tot antwoord haalt de chauffeur zijn schouders op en een moment daarna staan we neus aan neus tegenover een auto, die van boven komt. Holland in nood. De auto. die dalwaarts gaat, wordt zoo ver mogelijk schuin tegen den rotswand geduwd. Met vereende krach ten wordt een steen, die zoo'n beetje als b' rstwering fungeert, uitgebroken en aldus de passage iets verbreed. Heel voorzichtig worit onz^ wagen tot op een centimeter van den rand geplaatst en met groote moeite lukt het onzen chauffeur de andere car te passeeren. De steen wordt weer naar zijn plaats gerold, de grond er omheen wat aangestampt en voor het moment is de weg weer in orde. Boven vernamen we, dat de weg slechts bepaalde uren naar boven en dito naar beneden mocht bereden worden! Maar nergens hiervan een waarschuwingsbord of de minste aan duiding. Wanneer er eerst een flink on geluk gebeurd is, dan zal zoo iets misschien wel verschijnen. Wij, en ook de auto, waren er ditmaal zonder kleerscheuren afgekomen en we mochten dus tevreden zijn. En dubbel tevreden waren we, 'boen we voor het hotei stonden en hier het schitterend panorama bewonderden. We bevonden ons op een groote golvende weide, nog met bloemen bedekt» in een weiden kring om sloten door steile toppen. Vlak bij de Pic de Marcelly, de mooiste uitzichttoren van de geheele streek. Meer op zij de groene hellingen van den Pic de Veran en van den Pic Fleuri, waartusschen het eenzame lac de Roi. Naar het Noorden ontdekken we onze Crêt Röti, de grillig gevormde Haute Pointe, de Pic de Chalune en^ geheel op den achtergrond de Roe d'Enfer met zijn scherp getande rotsen, veel gelijkend op de Dent du Midi. Hier en daar nog sneeuwvelden in sterk con trast met het lichte groen der weiden, het donkergroen der dennebosschen. Maar het mooiste is het gezicht naar het Zuiden. Geflankeerd door de donkere rotsen van de Bargy en de hooge bergen van Valais ligt daar als één schittering van licht het geweldig gletschergebied van het mas sief van den Mont Blanc. Vanaf de Aiguille d'Argentières tot aan de Miage een zee van naalden, in het midden, boven den koepel van de Döme du Midi, alles be- heerschend, de Mont Blanc zelve, grootsch in zijn eenzaamheid. Praz-de-Lys is geknipt voor een week end. Wanneer het beneden in de vlakte smcorheet is, dan vindt je hier op 1500 M. een ideale temperatuur. En wanneer je beneden dag aan dag regen hebt, het er kil en guur is, dan kun je hier in het hotel achter de groote steenen kachels kruipen en gelaten wachten tot de sneeuw weer verdwenen is. Door de hooge ligging van het plateau kan men relatief gemakkelijk de omringende bergen, allen tusschen de 2000 en 2500 M., bestijgen. En elk dier toppen biedt een rondzicht, dat de moeite van een stevige klauterpartij meer dan loont. Het hotel is eenvoudig, niet al te groot, goed maar zonder een spoor van luxe. Nu in Augustus was alles bezet en vóór September was er geen kamer meer te krijgen. Half September wordt het hotel gesloten en vertrekt de eigenaar en zijn staf met de zwaluwen naar het zonnige Zuiden, waar aan de Riviera dan een dergelijk établissement geëxploiteerd wordt. Behalve dit hotel en een paar chalets vindt men in Prax-de-Lys nog een eenvoudige herberg, het geheele jaar voor toeristen1 open, gelijktijdig een soort toko, waar levensmiddelen en alle voor berg- en win tersport benoodigde voorwerpen verkrijg baar zijn. In r s program voor dien dag was ook de Pointe de Marcelly opgenomen. Slechts drie uur klimmen. Dat is erg verleidelijk, merkte een onzer op. Maar onze chauffeur, een goedronde Zeeuw, merkte op, dat juist de bel voor de lunch weerklonk en dat vond hij ook verleidelijk, zelfs nog ver leidelijker dan in de volle middagzon naar den top van den Pic de Marcelly te mogen klimmen. En zoo geschiedde het, dat in plaats van tegen den berg op te zwoegen, we voor de taak gesteld werden een heel menu af te werken. Daar hierdoor onze ijver voor de klauterpartij aardig bekoeld was, werd vcor de rest van den dag een zalig dolce far niente op de wei, neerlljk gestoofd door de zon, nuttiger geoordeeld. Eu toen ook dit extra nummer van bet programma zonder te groote inspanning afgewerkt was, was helaas de tijd aan gebroken, dit gelukzalig oord te verlaten om terug te keeren naar de lagere regionen, waar we dan allen ook zonder ongelukken belandden, met uitzondering van onze trcinve auto. Vermoedelijk had de emotie op het bergpad haar te sterk aangegrepen. Althans een paar K.M. voor Genève ga! zij teeltenen zich niet al te wel te gevoelen, een paar diepe zuchten, een plotseling ge kreun, het waterreservoir bleek gesprongen! En smadelijk, per pedes apostolorum, keer den we ditmaal terug naar onze penaten. Genève, begin Sept. 1931. Dr. KLAUS. RECLAME. Past op de kleintjes! 4565 Bestel uw brandstof bij WIJNTJES. Dr. BENDIENS METHODE. In de Lancet berichten dr. E. Campbell Smith en dr. John Marrach van de Hale Clinical Laboratory van London Hospital, dat het onderzoek van bloed van lijders aan kanker en andere ziekten heeft doen zien, dat de kromme lijn, door Bendien voor tuberculose gegeven, overging in de kromme, door hem voor kanker typisch verklaard. Hetzelfde resultaat werd be reikt met natrium vanadaat, door Ben dien zelf verstrekt. Evengenoemde doctoren achten het van geen beteekenis, dat hun spectrometrlsche methode van die van Bendien verschilt. Zij voegen er aan toe, dat niemand opge komen is tegen hun vernietigende crltiek op het spectrometrisch deel der proef, hoewel iedereen, die in het bezit is der noodige oplossingen, ze zou kunnen con troleeren Volgens hun meening is er in het spectrometrisch deel van Bendiens onderzoek een fout geslopen. En juist dit deel heet van essentieele waarde voor het stellen van de kankerdiagnose. Valt dit gedeelte weg, dan moet men de waarde van het chemisch gedeelte nagaan. Ten slotte zeggen de schrijvers zich ge rechtigd te gevoelen tot de vraag, of wel een spoor van bewijs geleverd is, dat eenig deel van Bendiens onderzoek iets van waarde met betrekking tot kanker heeft opgeleverd. Uitgesproken: J. N. de Haan en M. H. de Haan, teza men handelende onder den naam Gebrs. de Haan, aannemers, te Rijnsburg, Koe straat 36. Rechtercomm. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Curator mr. H. F. A. Donders te Lelden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10