NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heeren S. Schutz (Voorburg), A. J. M. Eikhuizen (Den Haag). J A. Ivf. Borghöls (Den Haag) L. ter Braake (Rotterdam) en H. J. P. Heyman (Rotterdam). o ZILVEREN JUBILEUM. Heden was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot D. Stijger als brugwachter 2e klasse in gemeentedienst trad. Daar Stijger had te kennen gegeven deze heuge lijke gebeurtenis in intiemen kring te wil len vi,/.n, heeft dan ook de gebruikelijke huldiging in het Waaggebouw niet plaats gehad. Stijger is in die afgeloopen 25 jaar .voor zeer velen van de jongere collega's een model leermeester en voor allen een goed kameraad geweest. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het personeel de voor dit doel bij den Havendienst in het leven geroepen commissie opdroeg, hem een herinnering aan dit heugelijke ge beuren te overhandigen. Tot dit doel waren dan ook hedenmiddag te 12 uur, de commissie, benevens enkele superieuren, collega's en oud-collega's te zijnen huize Haarlemmerweg no. 43 aanwezig. De voor zitter de heer T. van Dissel, overhandigde tijger namens het personeel een gouden orloge met inscriptie, benevens een vaas met bloemen en stipte daarbij de reden aan. waarom het personeel tot deze han delwijze heeft gemeend te moeten beslui ten. Zichtbaar bewogen verzocht Stijger, zijn welgemeenden dank over te brengen, aan allen, die aan dit huldeblijk hadden bijgedragen. Nadat alle aanwezigen Stijger hadden gelukgewenscht, bleef men onder het ronddienen van eenige ververschingen nog eenigen tijd gezellig bijeen. o HAAGSCHE RECHTBANK. Tijdens de gemeenteraadsverkiezingen te Leiden had de afdeeling der S. D. A. P. o.a. een reclamedoek aangebracht aan een perceel in de De Genestetstraat al daar. bewoond door een partijgenoot den machinist de V. Na het middernachtelijk uur hoorde deze gestommel tegen het venster. Toen hij dit opende zag hij een man op een ladder staan, gewapend met een lange stok, waaraan een scherp voorwerp beves tigd was. die een kappende beweging maakte. Het touwtje liet los en het doek met den aanbevolen candidaat stortte naar beneden. De kappende man verdween met den ladder m de woning van mej. v. M. die aldaar met haar twee zoons samenwoont. Een van hen de 30-jarige kellner Th. van M. stond hedenmorgen wegens ver nieling voor den Haagschen politierechter terecht. Een drietal getuigen leden der plaatse lijke afd. der S. D. A. P. waren als ge tuigen opgeroepen doch maakten allen bezwaar den verelschten eed af te leggen. Voorts heeft geen der getuigen v. M„ per tinent herkend als de man die op de ladder had gestaan. Het O. M. vroeg vrijspraak. De politierechter wees dienoverkomstig Vonnis. o DE AANSTAANDE TOTALE MAANSVERDUISTERING. Zaterdag 26 Sept. vindt een totale maansverduistering plaats, de tweede die dit jaar in ons land goed zichtbaar is. Om 18 uur 47 komt de maan op, (Zo mertijd) dus ongeveer met zonsondergang De verduistering begint terwijl het nog schemert, om 19 uur 14; dan begint de kimschaduw over de maan te trekken. De Oostrand wordt het eerste donker. Om 20 uur 26, dus als het al geheel donker is, is de maan totaal verduisterd. Men weet misschien dat, hoewel er geen direct zon licht meer kan komen (de aarde staat dan geheel tussehen zon en maan), de maan toch goed zichtbaar blijft. Door straalbreking in onze dampkring wordt er een weinig licht afgebogen tot in het midden van den schaduwkegel. En door het vocht in de atmosfeer is dat licht roodachtig. Daardoor ziet de maan dan koperrood; bij goed helder weer een fantastisch gezicht. Om 21 uur 50, dus na IV; uur begint de Oostrand weer licht te worden, en gaat de schaduw er langzaam afschuiven. De kernschaduw is om 23 uur 2 verdwenen, 't Duurt dan nog eenigen tijd voor de maan zijn gewone vollemaansglans weer heeft (halfschaduw). De tijden zijn dus uiterst gunstig om het verschijnsel waar te nemen. Van het weer is dat helaas niet zoo zeker! De openbare les van mej dr. S. A. Kryn, privaat-docente in de Deensche taal en letterkunde zal plaats hebben op Woensdag 30 Sept. te 4 uur nam. in de kweekschool voor Zeevaart. Gisteravond is door den laatsten trein uit Utrecht, welke om 0.04 hier ter stede aankomt; bij Hazerswoude een koe die daar op den spoorbrug liep aangereden. Het beest geraakt onder de locomotief en was op slag dood. De trein ondervond geen vertraging. o INBRAAK. Hedennacht is ingebroken in het Coope- ratiegebouw te Ernst (gem. Epe). De brandkast is opengebroken en alles is doorzocht en overhoop gehaald. Daal' er niet veel geld aanwezig was. is het ont vreemde bedrag niet groot. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. ONDERSCHEIDING Prof. GROSHEIDE. Men meldt ons. dat ter gelegenheid van het vierhonderdjarig jubileum van de hoo- geschool te S&rospatak (Hongarije), dat onder hoofdbeschermheerschap van den Rijksbestuurder Horthy op 30 Sept. en 1 October a.s. gevierd zal worden en waarbij o.m. gedenkteekenen onthuld worden voor Susanna Loréntffy en Frans Lodewijk Kazinczy, een eere-professoraat is toege kend aan prof. dr. F. W. Grosheide, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. De Amsterdamsche hoogleeraar is uit- genoodigd het honoraire diploma te Saros- patak op de Jublleadagen in ontvangst te nemen. OP EEN AUTO GEKLOMMEN. In het dorp Ten Post (Gr.) waren gis teren twee jongens op een vrachtauto ge klommen van de N.V. Zaadhandel v/h. E. Bolthuis aldaar Toen de snelheid van de auto toenam sprongen de twee knapen er af. De eene bezeerde alleen zijn hand. Het elfjarig zoontje van den heer P. Visscher kwam er minder goed af en werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen. Na door een geneesheer voorloopig verbonden te zijn, werd de jongen per Groene-Kruis- auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar een ernstige hersenschudding werd geconstateerd. He denmorgen was de jongen nog niet bij kennis. BELASTING VERHOOGING IN AMERIKA. WASHINGTON, 25 Sept (V.D.). Gemeld wordt, dat het Ministerie van Financiën in de eerstvolgende maanden belasting- verhooging onvermijdelijk acht. Men ver wacht de invoering van een omzetbelas ting, in het bijzonder op luxe artikelen en een verhooging der inkomstenbelasting voor hooge inkomens. o WAARSCHUWING VAN OOSTENRIJKS KANSELIER. WEENEN, 25 Sept. (V.D.). De Bonds kanselier Buresch heeft in een vergadering van den Neder-Oostenrijkschen Boeren bond een rede gehouden over den politie- ken toestand, in welke hij o.a. verklaarde: Van den Nationalen Raad zal ik op 30 September verlangen, dat mijn voor stellen binnen vierentwintig uur den par lementairen weg zullen hebben afgelegd. Ik dreig niet met de kabinet-skwestie. Wan neer de partijen mij echter ten val willen brengen en de verantwoording op zich willen nemen, veertien dagen voor het vervallen van groote buitenlandsche ver plichtingen een regeermgscrisis te veroor zaken, dan is dat haar zaak. Men moet niet vergeten, dat van andere zijde er reeds op gewacht wordt, dat het parlement in gebreke blijft. Het is thans: buigen of barsten. De Christelijk Sociale Partij heeft mijn voorstellen goedgekeurd: de andere partijen zullen moeten beslissen of zij het parlementarisme in stand wen- schen te houden of dat zij aanleiding wil len geven, dat het bestaan van onze repu bliek in gevaar wordt gebracht." o NIEUWE BOTSINGEN IN BR.-INDIE. LONDEN, 25 Sept. (V. Dj In Kaschmir is het tot nieuwe ernstige onlusten geko men. Zij hebben zich van Srinagar, waar Dinsdag 6 Mohammedanen werden ge dood en 30 man der regeeringstroepen werden gewond naar Anantonag uitge breid. Door de regeeringstroepen werden 19 personen gedood. De onlusten gingen uit van de Mohammedanen, die eenige posten aanvielen en verscheidene soldaten ern stig verwondden. Hierbij hebben de mili tairen het vuur geopend. Onder de Hin does heerscht een paniekstemming. In Srinagar hebben de Mohammedanen bar ricaden opgericht. De politie en de troepen hebben nog geen aanvallen gedaan doch wachten den gang van zaken af. In Srinagar is de staat van beleg afge kondigd. o RONDOM DEN VOLKENBOND. GENEVE, 25 Sept. (V. D.) De vergade ring van den Volkenbond heeft heden een resolutie aangenomen waarbij een commissie wordt ingesteld ter bestudce- ring van de vraag of de wijze van verkie zing van leden voor den Raad moet wor den veranderd. De vergadering maakte daarna een aanvang mqt de debatten over het rapport in zake het in overeenstem ming brengen van het pact van den Vol kenbond met het Kellogg-pact, welke ver andering tot het volgend jaar zal worden uitgesteld. TREIN EN AUTO. TYNGSBORO (Massachusetts), 25 Sept. (Reuter). Bij een botsing tussehen een trein en een automobiel op een spoorweg overgang werden hier vijf leden van een sociëteit gedood. o DE FINANTIEELE CRISIS. BUENOS AYRES, 25 Sept. (Ned. Tel. Ag j Op aandrang van de Nationale Bank van Argentinië hebben de banken besloten het pond sterling als basis voor de Argentijn- sche valutta te vervangen door den dol lar. 180 goudpeso's zullen thans in waarde gelijk zijn, aan 100 dollar. o HET JAPANSCH-CHINEESCHE CONFLICT GENEVE. 25 Sept. 'V.D.). Uit het ant woord van de Japansche regeering op de nota aan den Raad van den Volkenbond inzake he# Japansch-Chineesche conflict, blijkt, dat de Japansche regeering heeft besloten de troepen uit het bezette gebied terug te trekken, naarmate de toestand aldaar verbetert, en voorzoover de veilig heid van de Japansche onderdanen en de bescherming van den spoorweg in Zuid- Mantsjoerijc het zullen toelaten. WERKLOOZENRELLETJES IN ENGELAND. DUNDEE, 25 Sept. (Reuter). Vele dui zenden werkloozen hielden gisteren een straatbetooging. tengevolge waarvan het geheele verkeer werd ontwricht, zoodat de politie een charge met den wapenstok moest maken. Zij slaagde er niet in de menigte uiteen te drijven zoodat bereden politie te hulp moest worden geroepen, lfcttelijke betoogers werden licht gewond, twaalf werden er gearresteerd. ALPHEN. LANDDAG FEDERATIE VAN GROOT-WINKELIERS. Geanimeerde beursdrukte. Door de Eerste landelijke Federatie van Grootwinkeliers voor de provincie Zuid- Holland werd gisteren in het hotel ,,'s Mo lenaars" Sen tweede afdeelingsdag geor ganiseerd waarvoor veel belangstelling bestond. Den geheelen dag heerschte zoo wel in als rondom het hotel ,.'s-Molenaars" een gezellige en geanimeerde koopmans- drukte. In de omgeving was een groote file auto's opgesteld, zoodat toen wij een bezoek aan deze expositie brachten, de bovenzaal van dit hotel in een miniatuur Jaarbeurs leek herschapen. Tijdens ons bezoek hadden wij een vluchtig onderhoud met den directeur van „E. F. G." den heer S. L. Woudenberg en den hoofdadviseur den heer J. J. Asscheman die tevens zoo welwillend was ons rond te leiden en de verschillende inlichtingen verstrekte. Zij gaven beiden hun tevredenheid te ken nen over het verloop. Tal van nieuwe rela ties waren tot stand gekomen en over het geheel zijn door de verschillende standhouders goede zaken gemaakt. Om trent het doel der federatie deelden deze heeren tevens mede, dat de federatie zon der eenig financieel risico los van elke coöperatie en zonder betaling van contri butie door de leden zich tot taak stelt voor haar leden den federatieven inkoop te bevorderen. Ook de verschillende winkeliers bij wien wij polshoogte namen, waren over de werkwijze en den loop van zaken bij de ,,E. F. G." zeer tevreden. WU kregen dan ook wel de overtuiging, dat vooral in een tijd van malaise en enorme concurrentie, de „E. F. G." als een zeer nuttige Instel ling is te beschouwen. o BODEGRAVEN. De gemeente-secretaris. Onze gemeentesecretaris, de heer R. M. Loman, heeft dezer dagen een ernstige maagbloeding gehad, is gelukkig wel weer aan de beterende hand, doch zal nog ge- ruimen tijd rust moeten houden. Aange zien nog de vacature van gemeente ontvanger bestaat, is thans de gemeente secretarie al heel slecht bezet. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. Z. v. Jac de Koning en G. Goedhart. Johanna Elisabeth, D. v. A. A. M. Telkers en J. E. v. d. Akker. Johannes, Z. v. D. Veldhuijzen en C. A. van Woerden. Cornelis Gerrit, Z. van G. van Leeuwen en A. Verduijn. Ondertrouwd: K. Bouwknecht, 25 j. en S. Neijenhuis 25 j. Getrouwd: N. A. van Rossum 31 j. en C. A. Stolwijk 24 j. T. van Duuren 28 j. en N. Veenstra 22 j. J. W. Tuis 22 j. en A. J. Niemeijer 20 j. Overleden: P. Verbeek 78 j., weduwn. v. N. Oliemans. Klok Prins. Hendrikstraat. De electrische-klok, indertijd als ge schenk van burgemeester le Coultre na diens vertek geplaatst op het kruispunt Prins Hendrikstraatvan Tolstraat enz. heeft het dezer dagen begeven. Binnen enkele weken verschijnt een nieuwe klok ter vervanging van den verwijderden defecte. Gevonden voorwerpen: een vulpen houder. Inlichtingen aan 't politiebureau. KOUDEKERK. Ongegrond verklaard. Bij Koninklijk besluit is ongegrond ver klaard het beroep van het bestuur van de Ned.-Hcrv. school alhier tegen het besluit van H.H. Ged. Staten, waarbij afwijzend was beschikt om gelden toe te staan voor den bouw van een betonnen toegangsbrug tot het schoolterrein. Donderdag 1 Oct. des namiddags te 2 uur zal er aan de dokterswoning gele genheid wezen tot kostelooze inenting en her-inenting. De gehouden Unlecoliecte heoft met den Rijndijk opgebracht f. 107.83'/!. ROELOFARENDSVEEN. Goed geslaagde Oranjefeesten. Gisteren werden alhier de Oranjefees ten gevierd. Reeds in den vroegen morgen waren oud en jong op de been om te zien naar den optocht van ruim 800 school kinderen. welke aan den burgemeester van Alkemade een aubade bracht. Het was een fleurige stoet. De kinderen waren om hangen met oranjesjerpen, terwijl velen bovendien de vaderlandsche driekleur meedroegen In den stoet werden door een viertal meisjes rondgedragen de borstbeel den van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Voor het raadhuis richtte de voorzitter van de Jullanavereenlglng, de heer De Koning het woord tot den burgemeester. Deze dag Is met het oog op den slechten economlschen toestand in hoofdzaak bestemd voor de kinderen; door de gaven der inwoners daartoe in staat gesteld kan het bestuur aan de school kinderen wederom de noodige attracties en tractaties schenken. Spr. hoopte dat de tijden spoedig zullen veranderen, waar door het bestuur weer. in staat zal worden gesteld om twee dagen feest te kunnen geven. De burgemeester richtte hierna het woord tot de kinderen en sprak zijn groote voldoening uit, dat het bestuur van de Julianavereeniging er in geslaagd was één dag feest te vieren, al was het dan op bescheiden wijze. Zich wendend tot de ouderen hoopt spr. van harte dat de crisis welke thans over geheel Europa woedt, spoedig zal mogen keeren. Viert daarom, aldus de burgemeester, op bescheiden wijze feest. Nadat eenige vaderlandsche liederen waren gezongen en een hoera was uitge bracht op het Koninklijk Huis gingen de kinderen in optocht door het dorp. De muziekvereenlging Liefde voor Harmonie Het verschillende vroolijke wijsjes hoo- ren. Op de scholen werden de kinderen ruim onthaald Verschillende kinderspe len werden in den morgen en den middag gehouden, waarvoor door het bestuur aardige prijzen ter beschikking waren ge steld. Ook voor de ouderen ontbrak het niet aan attracties. Verschillende volks spelen werden gehouden. Langs den weg waren verschillende vermakelijkheden op gesteld. De dag verliep in een allerprettig ste stemming, zoodat het bestuur met groote voldoening op dezen feestdag kan terugzien TER-AAR. Toegelaten als raadslid. De Ged. Staten hebben beslist dat de toe lating van den heer Post tot raadslid, waartegen een der raadsleden in beroep was gekomen, conform de wet is geschied. Naar men weet, was de heer Post (no. 6 van de lijst), indertijd door den voorzit ter van het Centr. Stembureau aangewe zen als opvolger van no. 8 van dezelf de lijst. o WADDINXVEEN. Men zij gewaarschuwd. .ugmaals zij hier gewezen op hel groote gevaar voor kinderen om te spelen in het zand van den in aanleg zijnden spoorbaan nabij den Kerkweg zulks met net oog op de verzakkingen. Men zij er tevens aan herinnerd dat de toegang tot den spoorbaan verboden is. Mede in verband met op den baan gepleegde baldadigheden heeft de politie opdracht ontvangen, streng op te treden. Bestrijding der werkloosheid. Teneinde da werkloosheid in eigen ge meente zoolang mogelijk te bestrijden, het geen ongetwijfeld in net financieel belang der gemeente is, doet da burgemeester een beroep op alle werkgevers en meer in het bijzonder de landbouwers, om toch voorat ingezetenen der gemeente te iatcn voor gran bij vreemde werklieden en gebruik to maken van de tusschenkomst der ar beidsbeurs. Gaarne worden op aanvrage ter secretarie de namen en adressen der werkloozen aan werkgevers verstrekt en w.rdt de bemiddeling verleend en de namen der werkgevers, die wellicht per soneel kunnen gebru'ken, ter kennis van de werkloozen gebracht. o WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Nieuw Raadslid toegelaten Verzoek Inzake Werkverschaffing. De Raad der gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Na opening met gebed door den voorzitter den burgemees ter Boddens Hosang, legde allereerst de heer Noordam, die de vorige vergadering wegens verblijf in het buitenland niet kon bijwonen, de vereischte belofte af als lid van den Raad. De voorz. sprak een woord van welkom tot den heer Noordam en wenschte dat de samenwerking weer mag zijn zooals in de afgeloopen vier jaren, waarop de heer Noordam de verzekering gaf naar beste weten de belangen der ge meente te zullen dienen. De notulen werden na een opmerking van den heer Tondu vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van het muziekcorps Harmo nie, houdende het verzoek aan deze ver- eenlging een subsidie over 1931 te verlee- nen groot f. 50. B. en W. adviseerde dit verzoek aan te houden tot de behande ling van de begrooting over 1932 om rede nen dat aan deze vereeniglng over 1930 een subsidie is verleend en in 1931 door een rondgang door het dorp een beroep op de beurzen der ingezetenen is gedaan. Aldus werd besloten. Aan de hand van het rapport van de Commissie tot nazien der Gem. Bedrijfs- rekeningen, waaruit bleek dat deze reke ningen door haar zijn gecontroleerd en in orde zijn bevonden, werden deze reke ningen z. h. st. vastgesteld. Bij het punt „vaststelling ambtenaren reglement'' in consept den Raad aange boden, vroeg de heer Tondu het woord. Deze kon zich met het consept zeer wel vereenigen, doch wilde art. 35 wijzigen, in dien zin, dat daaruit geschrapt wordt „en waarin toepassing van de dcor het reglement gestelde regelen naar het oor deel van burgemeester en wethouders ernstige bezwaren zou opleveren". Want waar is dan de rechtstoestand vroeg spr. wanneer een College daarvan kan afwij ken. Weth. Boot, was het in het geheel niet eens met het reglement, doch heeft, zegt spr..' hierover al genoeg in het College van B. en W. gesproken, maar omdat de nood is opgelegd en het reglement nog al soepel is, wilde spr. er maar niet veel over zeggen. De voorgestelde redactiewijzi ging van art, 35 werd daarna aangeno men, waarna het reglement werd vastge steld. Voorts werd besloten in de instruc tie van den gemeente-ontvanger eenige wijzigingen van administratieven aard aan te brengen, betreffende de zeker heidstelling. Ter uitvoering van de bepalingen dei- besmettelijke Ziektewet werd in principe besloten het aanbod van de gemeente Lei den aan te nemen betreffende barakken- bouw en verpleging van leiders aan be smettelijke ziekten. Van het hoofdbestuur van de Ned. Roomsch Katholieke Volksbond was nog een verzoek ingekomen inzake werkver schaffing, houdende het verzoek aan te werk gestelden een loonsverhooglng uit te betalen en dit loon te brengen op f. 3 per dag, met 10 cent kindertoeslag per dag en per kind boven het getal van twee en onder den I4-jarigen leeftijd. Een en ander met een werktijd van drie dagen per week. Genoemd bestuur stelde op de voorgrond dat het loon moet worden ver diend, geen dag doorbrengen met luieren voor f. 2.80. Moreel is het beter dat de menschen kunnen zeggen lk verdien f. 3 per dag dan te zeggen lk krijg f. 2.80 per dag. Uitvoerig wordt over dit onderwerp gesproken waaraan al de leden deel na men, met als resultaat dat de bestaande regeling zal blijven gehandhaafd. Ver schillende leden betuigden hun volle te vredenheid over het beleid van B. en W. in deze bestaande regeling. Het verzoek van den Bond werd voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Tondu inlichtingen over het verleggen van het voetpad de Kleine Baan, de heer de Vette braent ter sprake het houtgewas langs den weg ln het Noordeinde te Hoogmade en zag gaarne dat het hout ln de bochter en krommingen van dezen weg geheel werd opgeruimd, en de heer van Ruiten vroeg inlichtingen over de watervoorzie ning aan de Zuidhdek. De voorz. antwoordde hierop dat het voetpad wordt vervangen door een open baren weg, aan te leggen door den eige naar van het perceel grond waar het voetpad aan grenst, aan de wensch van den heer de Vette zal spoedig worden vol daan, terwijl de watervoorziening aan de Zuidhoek de volle aandacht heeft van B. en W. doch dat gewacht moet worden op vergunning voor het graven ln kade van den polder. Hierna werd de vergadering door den voorz. gesloten DE NOOD DER VEENKOLONIALE LANDBOUWERS. De algemeene vergadering van den Veenkolonlalen Boerenbond heeft het vol gende telegram aan den minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw ge zonden „Algemeene vergadering Veenkolonlalen Boerenbond te Veendam bijeen, spreekt diepe teleurstelling uit, dat de regeering tot heden geen voorstellen tot meer af- doenden steun aan veenkoloniale land bouwers voor oogst 1931 heeft ingediend, wijl nood van die landbouwers tot onhoud- baren toestand in de streek leidt, daar fabrieksaardappelteelt en roggecultuur in een storten, indien die teelten niet renda bel worden gemaakt met steun regeerings- maatregelen; besluit, nogmaals bij Uwe Excellentie met meesten klem aan te dringen op zeer spoedige totstandkoming steunmaatrege len die bestaansmogelijkheden in veen- kolonialen akkerbouw beoogen." STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. De oogst 1931 aanmerkelijk minder dan in 1930. Aan het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 21 September is, onder medewerking der rijkslandbouw- consulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten dei- directie van den landbouw, en door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, het volgende ontleend: De langdurige voortzetting van het koele, regenachtige weer sedert het oogstbericht van 19 Augustus heeft op de verdere ont wikkeling van de meeste gewassen, alsook op het oogsten, een ongunstigen Invloed uitgeoefend. Van nagenoegd alle gewassen wordt de oogst dan ook aanmerkelijk slechter beoordeeld dan een maand ge leden, hetgeen geldt zoowel van de op brengst per H.A. als van de kwaliteit dei- producten. De oogst 1931 ls dan ook aan merkelijk minder dan de voorafgaande jaren. De tarweoogst is in de verschillende ge bieden nogal uiteenloopend, doch over het geheel slechts matig tot vrij goed. Het ongunstigst wordt de oogst beoordeeld in Noord-Holland en Groningen. In de Veen koloniën heeft deze voor de meeste ver bouwers nieuwe cultuur nogal teleurstel ling gebaard. Niet alleen was het weer ongunstig, ook tijdens het oogsten, terwijl de tarwehalmdooder aanmerkelijke schade aanrichtte, doch ook had men veelal meer last van onkruid dan vermoed werd. Men verwacht daar, dat de gemiddelde op brengst. niet meer dan 32 H.L. per H.A. zal bedragen. In Zeeland kenmerkt de zomertarwe zich in het algemeen door een slecht gevulden korrel en een laag beschot. De haver is veelal beter dan de tarwe, hoewel ook hiervan de opbrengst tegen valt. Zeer onbevredigend is de oogst van de erwten. Vrijwel algemeen is de opbrengst laag. terwijl ook de kwaliteit veel te wen- schen overlaat, doordat zij door worm- steklng zijn aangetast en het weer tijdens den oogst ongunstig was. Ook de stand van de witte boonen is slecht. Van de meeste handelsgewassen is de oogst aanmerkelijk minder goed geworden dan zich aanvankelijk liet aanzien. De stand van de consumptie-aardappe len loopt aanmerkelijk uiteen. De be sproeide velden geven over het geheel cel goed beschot, wat van de onbesproeide niet gezegd kan worden. Vooral op de laagge legen perceelen worden veel rotte knollen aangetroffen, terwiil daar de knollen ook veelal klein van stuk zijn. In de Veen koloniën is de opbrengst matig. Aangezien voorts de teelt aanmerkelijk beperkt is en er vrij veel vraag voor consumptie is, zal zulks tengevolge hebben', dat de aardap pelmeelfabrieken een kleine campagne zul len maken. Waarschijnlijk zal nog niet half zooveel aardappelmeel geproduceerd worden als het vorige jaar en minder dan 1/3 van '28 en '29. Het gewicht der suikerbieten is aanmer kelijk lager dan normaal, terwijl het su'- kergehalte slechts weinig geringer schijnt te zijn. De ontwikkeling van de knol- en stop- oelgewassen is algemeen achterlijk ge bleven. waarop ook vermindering van het gebruik van stikstofbemesting van invloed is geweest. Voor den grasgroei is het in den laatste r tijd te koud geweest. De gevolgen daarvan komen vooral tot uiting op de zandgron den. Op de klei. althans waar de ontwa tering voldoende is, is de stand van het weiland goed tot zeer goed. Op het zand is de stand veelal vrij goed tot goed. Ce zware regenval heeft tengevolge gehad, dat op de laaggelegen weilanden het gras sterk vertrapt is. De gronden langs de rivieren hebben veel van het hooge water te lijden gehad. De kans is groot-, dat het vee vroegtijdig naar stal zal moeten. Van grac- hooi tweede snede is weinig gewonnen: de vele regens noopten veelal tot het maken van persvoer, waarvan de bereiding z'ch nog veel uitbreidt. o TEEKEN DES TIJDS Dat de landprijzen in de Veenkoloniën m de prov. Groningen sterk gedaald zijn is wel algemeen bekend en het komt thans als regel voor, dat boerderijen worden verhuurd voor f. 50 per H.A.; eenige jaren geleden was dit bedrag ongeveer f. 170 per H.A Thans is er in de omgeving van Veendam 2 H.A land verhuurd voor minus f. 5 per H.Ad.w.z dat de huurder f. 5 per H.A. toe krijgt! Het is weliswaar geen groot stuk grond 2 H.A. en dit land is weliswaar uitsluitend geschikt voor roggeverbouw (voor tarwe is de grond te eenenmale ongeschikt) maar het blijft toch een zeer bijzonder en teekenend tee- ken des tijds! En wie zal zeggen of de huurder nog niet een strop knjgt? Hbld, 2—i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14