72ste Jaargang WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931 No. 21937 OFFiCIEELE KENNiSGEVBNG STADSNIEUWS. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.} Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. D. S. P. Visser, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- sche altapinrichting in en op den Haag- weg vóór het perceel Haagweg No. 52, Sectie O. No. 771; b. de N.V. Bonda's Vee- voederhandel om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftamppomp in het perceel Oude Vest No. 23, Sectie H. No. 2981: c. G. W. Zand- voort, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Hooglandsche Kerk- gracht No. 9. Sectie I. No. 1872; d. The Texas Company, om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaar plaats voor benzine op het perceel Sectie P. No. 1187, gelegen aan de Van Olden- barneveltstraat; e. J. W. Weers, om ver gunning tot het oprichten van een wasch- en strij kinrichting in het perceel Janvos- sensteeg No. 24, Sectie H. No. 1961; f. P. Stoeke en G. van der Reyden, om vergun ning tot het oprichten van een wasschenj ververij en strij kerij in het perceel Vol dersgracht Nis. 11 en 23, Sectie H. Nis 2949 en 2950; g. Fred. A. Wempe Sr., om ver gunning tot het oprichten van een kalk- blusscherij in het perceel Nieuwe Mare No 23a, Sectie B. No. 2738; h. de firma G. van Leeuwen om vergunning tot het oprichten van een rookerij, zouterij en vleeschbewerkingsinrichting in het per ceel Noordeinde No. 37, Sectie F. No. 934, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 September 1931. 4309 GOUDEN DOCTORAAT. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke te Wassenaar aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de staatsweten schappen. o BEELDHOUWER TH. BOODE. Bij den 80-jarigen jubilaris Vanmorgen hebben wij een kort bezoek gebracht bij den heer Th. Boode, die gisteren in goede gezondheid zijn 80sten verjaardag vierde. Het was den ouden, grijzen, maar zoo krassen heer, alsmede zijn 82-jarige eveneens krasse echtge- noote, goed aan te zien, dat zij een geluk kigen dag achter den rug hadden. Het zag er in hun woning aan de Vliet, waar het zonlicht naar binnen straalde, feeste lijk uit! Bloemen en nog eens bloemen, fruitmanden, brieven, telegrammen van vele kanten uit den lande waren zij bin- hen gestroomd. Ook op het balcon, van waar men zulk een typisch Leidsch uit zicht heeft op de grachten en bruggetjes, stonden de bloemen als teeken van vrien delijke en oprechte waardeering voor den man, die in zijn werkzaam leven t vele huizen versierd heeft met prachtig ge beeldhouwde meubelen. Met begrijpelijke, doch bescheiden trots toonde de ge lukkige jubilaris ons de foto's van zijn diverse werken, die als pronkstukken in veler huizen staan. Tallooze vrienden hebben hem gisteren geluk gewenscht en zijn getuige geweest van een eenvoudigen, doch daarom niet minder heerlijken feestdag, die zeker als een mijlpaal in een welbesteed leven kan worden aangemerkt. Men heeft den har den werker, die zeker een kunstenaar in zijn vak is, ook nu hij rustig van zijn ouden dag geniet, nog niet vergeten! De talrijke gelukwenschen hebben den jubi laris daarvan ongetwijfeld overtuigd! CHR. MILITAIR TEHUIS. Ook dit jaar werden door het bestuur van het Chr. Militair Tehuis verschillende avonden georganiseerd, teneinde de Te huisbezoekers die in verband met de her halingsoefeningen in grooten getale aan wezig waren, aangenaam bezig te houden. Na den welkomstavond, Donderdag 10 September, werden een voordrachten avond verzorgd door den Voordrachtskun stenaar, den heer Lambooy, twee avonden voor schietwedstrijden, een demonstratie- schermavond door welwillende medewer king van den heer Gijsberti, directeur dei Schermschool en gisteren een filmavond aangeboden. De le Luit. Groenendijk, pro pagandist voor den Bijz. Vrijw. Landstorm, gaf explicaties bij de verschillende Land stormfilms, terwijl ook een komisch film gedeelte niet ontbrak. De heer Bosch, voorzitter van het Tehuisbestuur, sprak een enkel woord van dank en opwekking. Vrijdagavond zal nog een afscheidsavond worden georganiseerd.. ACADEMISCHE EXAMENS. Taalkundig Candidaatsexamen Indisch Recht de heer A. J. Gooszen (Oegstgeest) Candidaatsexamen Indisch Recht de heer Ang Toen Diong (Leiden). Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The autobiogra phy of a Chinese historian being the pre face to a symposium on ancient Chinese history (KU SHIH PIEN) translated and annotated", de heer A. W. Hummel, gebo ren te Warrenton, Missouri, U.S.A. Idem tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De lagere Neder- lanjdsch-Indische rechtsgemeenschappen de heer B. F. Roskott geboren te Kediri. RADIOMISÈRE. Een wederwoord van den Kantonrechter. Mr. E. A. Cosman schrijft ons: Onder het opzienwekkende hoofd „Radio misère" en den niet minder de aandacht trekkenden titel „Een belangrijke beslis sing van den Leidschen Kantonrechter", is in Uw blad van gisteren melding ge maakt van mijn vonnis in een geding, aanhangig gemaakt door een werknemer tegen zijn patroon, die weigerde hem f. 5.- loon te betalen, meenende daartoe niet verplicht en niet gerechtigd te zijn, omdat hem, namens een radio-leverancier een looncessie was beteekend. Uit mijn beslis sing trekt de steller van het bericht de conclusie, dat de patroon niet gehouden is, om krachtens een looncessie op het loon van den arbeider te kórten, een con clusie, welke in haar algemeenheid, onjuist is en een gevolgtrekking, welke patroons, op grond van bovenstaande con clusie meenende zich aan een hun betee- kende looncessie niet te behoeven te storen, in groote moeilijkheden zou kun nen brengen. Er kleefden in dit geval aan de acte van cessie zoodanige gebreken in het vonnis worden die genoemd dat inderdaad de cessie als niet gedaan moest worden be schouwd. Er zijn echter tallooze loon- cessies, welke ook naar mijn oordeel volkomen rechtsgeldig zijn. Publicaties van rechterlijke beslissingen kunnen zéker nuttig zijn, maar ze zijn gevaarlijk als daaruit onjuiste conclusies getrokken worden! INTERNATIONAAL JEUGD VERKEER EN HET DRESDENER KREUZCHOR. Men schrijft ons: Deze twee organisaties zullen, nadat dit vermaarde koor in Utrecht het eerste con cert heeft gegeven en wel in de stampvolle Domkerk, gedurende vier weken onafschei delijk verbonden blijven! Niet dankbaar genoeg kunnen wij dit zeldzame knapen koor zijn, dat zijne hooge kunst in den dienst heeft gesteld onzer beweging, die een toenadering tusschen de jeugd aller volken beoogt, en zoodoende voor den vrede den weg tracht te banen. Zooals onze circulaire, die dezer dagen verspreid zal worden, verkondigt, willen wij het komende geslacht opvoeden tot een taak, waarin onze generatie maar al te zeer te kort schiet. Het verbreiden van de Vredes- gedachte, van de noodzakelijkheid der sa menwerking tusschen alle volkeren, hoe dikwijls ook door staatslieden, door leiders van industrie of handel met vuur bepleit, is toch veelal een mislukking gebleken. De langste weg is hier de eenige, die tot het doel kan voeren. Wij moeten beginnen, met de jeugd op te voeden in kennis om trent menschen en toestanden in andere landen, en wel door rechtstreeksch con tact, waarbij echter elke bijgedachte aan propaganda voor en bepaalde politieke of godsdienstige denkwijze is uitgesloten. Dit streven, dat zeker waard is, offers van verschillenden aard van ons te eischen, vertolken nu de zeldzaam muzi kale Duitsche knapen in onovertroffen wijze door hun verhevene kunst. Wie deze leerlingen der „Schola lucis schola crucis" gisteren in Utrecht heeft hooren zingen ging gelouterd naar huis, vervuld van hoop op een betere toekomst. Zooals in onze advertentie roepen wij ook hier U toe: Ouders, schoolautoriteiten, opvoeders, vredesvrienden, op U rust de moreele plicht, degenen die U helpen wil len om Uwe kinderen en leerlingen tot de gedachte aan verdraagzaamheid en vriendschap tusschen de volkeren op te voeden, op elke wijze te steunen. Heden vragen wij niet veel. Komt allen, zooals gisteren te Utrecht, in grooten getale, op dat de jonge zangers zich over Uwe sym pathie mogen verheugen, en wij Uwe ideëele en materieele medewerking deel achtig kunnen worden. Aan onzen stadgenoot W. Boudry is vandaag ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst van de firma Jan Zuurdeeg en Zn., door de directie een enveloppe met inhoud aangeboden. De firma van Z. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij is opgelicht door een heer, die voorgaf houtvester van be roep te zijn en een kofferpathéfoon wilde koopen. Hij nam het instrument op proef mede, doch sindsdien heeft de winkelier niets meer van hem vernomen. De Com missaris van politie alhier waarschuwt tegen dezen man, die ook in verschillende omliggende gemeenten zijn oneerlijke practijken al heeft uitgeoefende De politie alhier heeft zekeren G. M. aangehouden onder verdenking van dief stal van tegels uit den Leidschen Hout. Mej. van Egmond, die sedert jaren met stijgend succes een zaak voert in manufacturen, baby-artikelen, enz. in per ceel Hoogewoerd 117 hoek Kraaierstraat, heeft beslag weten te leggen op een voor haar bedrijf zeer gunstig gelegen pand aan de Botermarkt 11 naast de firma van Dam, waarin zij hedenmiddag haar bedrijf heeft heropend onder den naam „Modegids". Voerde tot heden genoemde zaak ook het manufacturenvak, vanaf heden is deze uitsluitend gespecialiseerd in garneeringen, baby-artikelen, handwer ken, lingeries en shawls in den meest uit- gebreiden zin. Bij ons bezoek hedenmiddag gaf het geheel een keurigen indruk en wij zijn dan ook overtuigd, dat de dames hier vinden hetgeen zij verwachten: een uit gebreide keuze en keurige bediening. Met ingang van gisteren is de „Radiobeurs" van den heer C. P. J. de Groot, verplaatst van Hoogewoerd 53 naar no. 37. De naam van de zaak geeft al dui delijk aan, welke artikelen er verkrijgbaar zijn: radiotoestellen en onderdeelen. lam- pekappen, electriciteitsartikelen. glaslam pen e.d. Maar wat men aan den naam niet onmiddellijk kan zien, is de zeer uit gebreide sorteering, welke van alle arti kelen voorradig is. Daarvoor is het noodig een wandeling naar de Hoogewoerd te maken en we zijn er zeker van, dat iedereen er vinden zal wat hij zoekt. De „wereldbekende" firma A. van Dam heeft haar zaak met ingang van heden verplaatst van de Donkersteeg naar de Botermarkt No. 10, waarin tot dusverre een winkel in galanterieën en speelgoederen was gevestigd. Alvorens de nieuwe bewoonster er haar intrek nam, werd het pand volgens het plan van den Amsterdamschen architect Loogman door de aannemersfirma G. Splinter en Zoon alhier, geheel verbouwd. Zoowel de pui als het interieur werd volkomen gemo derniseerd. de winkel vergroot, een prach tige Bruinzeel-vloer gelegd, kortom, er verrees een vrijwel nieuw pand, dat een aanwinst is voor den winkelstand op de Botermarkt. Dank zij de verschillende uitbreidingen kreeg men de beschikking over een win- kel-oppervfekte van 298 meter, hetgeen ongeveer het dubbele is van de beschik bare ruimte in de Donkersteeg. Door een doelmatige indeeling wordt een vlottere bediening van de clientèle dan tot dus verre mogelijk was. gewaarborgd. Het daglicht kan door glazen bovenramen in het plafond in een groot deel van den winkel ongehinderd binnenvallen, hetgeen voor een dergelijke zaak een groot voor deel mag heeten. Des avonds verspreiden ettelijke tientallen lampen een zee van licht, welke in sterkte het daglicht bena dert. De ingebouwde etalage-verlichting maakt, dat het publiek rustig het geëta leerde kan bezichtigen zonder door het felle schijnsel verblind te worden. Een aantal podium-etalages in het midden van den winkel onderbreekt den eenigs- zins langgerekten vorm al met al een zaak, waarop de Botermarkt trotsch mag zijn. ZOMERCONCERT. Pieterskerk. Leo Mens heeft zijn serie zomerconcer- ten besloten met een avond waarvoor hij de medewerking had verkregen van een tweetal artisten wier kunst hier buiten gewoon op prijs wordt gesteld: de alt zangeres Jonkvr. Jacoba Repelaer van Driel en den fluitist Joh. H. Fejtkamp, artisten die de gave van den schoonen toon, het bekorende van den zinnelijken klank gemeen hebben zoowel als de ware kunstenaarsnatuur waarin alle uiterlijke geluidscharme haar laatsten grond vindt in diepte des gemoeds, in rijkdom van verbeelding, in geestelijke voornaamheid. Verschil is er tusschen deze beiden ook: freule van Driel neigt in haar muzikale uitdrukking meer naar het beschou wende, naar het aanbiddelijke, Feitkamp zoekt naar beweging, is heviger van tem perament; de kunst van de een is in zekeren zin objectief, die van den ander subjectief. Als kerkzangeres neemt freule v. D. een eerste plaats in onder de Neder- landsche vocalisten. Voor Bachvertolking behoort zij tot de geroepenen, al was dit maal haar voordracht van een aria uit de 22e kantate niet haar gelukkigst moment, gevolg van de omstandigheid dat door te sterke orgelpartij haar geluid in verdruk king moest komen; dat weer leidde tot eenige intonatie-onzekerheid en vertroe beling van den melodischen gang. Bach kan nu eenmaal niets verdragen. Maar uitmuntend kwamen haar voortreffelijke kwaliteiten uit in de kantate voor zang, fluit en orgel van Telemaun, wiens naam toch niet alleen als rivaleerend tijdge noot van Bach bekendheid verdient. En dank zij het muzikale aanpassingsvermo gen der beide instrumentalisten, die in hun partij niet te veel en niet te weinig gaven, is in dit fijne stukje muziek van zeventiende eeuwsche renaissance alle distinctie tot uitdrukking gekomen, die het voor ons nog aantrekkelijk doet blij ven. Ook luisterden we met groote in stemming naar drie kleinere zangnum mers van den, nog levenden, Zwitser Wal- - ter Courvoisier; zooweL naar de composi ties als zoodanig eenvoudige, vloeiende, gevoelde muziek als naar de wijze van voordragen. Feitkamp heeft ons in bewondering gebracht met de sonate van Bach in C. Welk een bron van onuitputtelijke schoonheid ligt in deze suite van vier kleine nummers, zoo eenvoudig van con ceptie en zoo simpel van samenstelling. Een juweeltje is de menuet en vooral het triodeel daarvan. Belangwekkend was ook zijn voordracht van een sonate van den grooten schilder Leonardo da Vinci, van wien we wisten dat hij behalve techni sche begaafdheid (vliegtechniek) ook een uitgesproken zin voor muziek had. Voor zoover na éénmalig hooren valt te oor- deelen, heeft het werk reden van bestaan en verdient het voor vergetelheid te wor den behoed. We zijn Feitkamp zeer erken telijk voor de kennismaking. Leo Mens heeft ons in een technisch goed verzorgde productie, mooi van klank, rustig, zeker, rhythmisch, een van Sweelincks Toccatas en een thema met variaties voorgespeeld. Sublieme muziek van den grooten Nederlander, waarvan bij den geletterden en ontwikkelden tijd genoot niet heel veel meer bekend is dan dat ze bestaat. Niet alleen dat ze naar de 16e eeuwsche factuur stevig van bouw is en rijk van versiering, ook heden ten dage kan men er zich nog wel degelijk geestelijk aan verfrisschen. Het bekende a moll praeludium en fuga van Bach en een pompeuse „Dialogue" van Cléram- bault voltooiden het aan afwisseling rijke programma. Mens heeft met zijn zomerconcerten hen die weten of die voelen dat in den strengen of gebonden stijl de muzikale gedachte haar grootste vrijheid viert en er haar hoogste vlucht in neemt, wezen lijk aan zich verplicht. Breidt hun aantal zich nog maar langzaam uit, dan be denke men dat die uitbreiding het lot deelt van alle goede dingen, die immers langzaam komen. Maar het is schooner één mensch te winnen voor een fuga van Bach dan honderd voor iet-s anders. DE ALGEMEENE TOESTAND. De financieele crisis. - Minister-bezoeken - Ontwapening en economie te Genève. Meer en meer heldert het firmanent op nu blijkt, dat algemeen de rust blijft ge handhaafd. De Londensche beurs is zelfs heden weer geopend. Zoowel te New-York als te Parijs blijft vertrouwen heerschen. Optimistisch is ook de Fransche minister Flandin. die gisteravond naar Genève is teruggekeerd, waar lhij morgen een rede zal houden over de laat-ste gebeurtenissen. Het in de Engelsche pers verspreide be richt, dat-de Fransche regeering de Bank of England een crediet van 32 millioen dollar heeft aangeboden op voorwaarde, dat Amerika een evengroot bedrag zou fourneeren, wordt thans in de Fransche pers bevestigd. De beurzen te Athene en Stockholm blij ven voorloopig gesloten. Te Berlijn zal men heden nader beslissen. De financieele afdeeling van het Vol kenbondssecretariaat heeft gisteren de mededeeling ontvangen, dat ook Zweden, Griekenland en Italië hun betalingen naar de goudpariteit hebben opgeheven. Een later telegram uit Berlijn ontkent echter de juistheid van het bovenstaande bericht voor wat Zweden betreft. Of het andere dan wel juist is? Denemarken heeft den gouduitvoer ver boden. Steeds krachtiger worden de geluiden over een a.s. financieele conferentie over het herstel- en schuldenvraagstuk. De Fransche ministers Laval en Briand zullen Zaterdag om 16.25 uur met den sneltrein uit Parijs vertrekken en Zondag om 8.37 te Berlijn aankomen. Zij zullen Dinsdag uit Berlijn vertrekken. Curtius keert heden uit Genève naar Berlijn terug. Graaf Bernstorff neemt de leiding der delegatie over. Zaterdag a.s. wordt de Volkenbondsvergadering evenwel reeds gesloten. Het bezoek van den Italiaanschen mi nister Grandi aan Berlijn is nader bepaald op eind October. Van Mussolini's gang naar Berlijn hoort men niets meer! De debatten over het Italiaansch-Scan- dinaafsche voorstel voor een algemeen be wapeningsbestand werden gisteren te Ge nève voortgezet. Namens de Duitsche regeering legde graaf Bernstorff een verklaring af. waarin hij er den nadruk op legde, dat de Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken het Italiaansche voorstel reeds gesteund heeft. Duitschland, als een der weinige landen, dat reeds zijn bewapening tot de laagste grens heeft teruggebracht, wacht met ongeduld af. dat ook de andere staten overeenkomstig de gedane beloften ook hunnerzijds hun bewapening zullen ver minderen en internationaal beperken. Bij de verdere debatten steunden de ver tegenwoordigers van Hongarije, Oosten rijk, Indië, Denemarken en Zuid-Afrika het Italiaansche voorstel en legden er den nadruk op, dat het voorstel zeer eenvoudig en gemakkelijk uitvoerbaar is en daarom direct moet worden aangenomen. De Russische Volkscommissaris zond volgend telegram: „Ik dank u voor de vriendelijke telegra fische mededeeling van het besluit der derde Volkenbondscommissie, de U.S.S.R. uit te noodigen tot deelneming aan de be sprekingen omtrent de mogelijkheid eener BINNENLAND. De K. N. A. C. en de benzinebelasting:. (Binnenland, 4de Blad). Opleving in het visscherijbedrijf te IJmuiden (Binnenland, 4de Blad). Het telefoonverkeer in de bloembollen streek (Binnenland, 4de Blad). Fabrieksbrand te 's-Gravenhage. (Ge mengd, 2de Blad). Een oplichtersorganisatie te Oosterbeek (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Optimisme inzake de financieele moei lijkheden (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Het Volkenbondswerk te Genève. Zater dag sluiting der zitting. (Buitenl., le Blad). Een oplossing van het Chineesch-Japan- sche conflict mogelijk? (Buitenl. en Tel., lste Blad). Benito Mussolini over Nieuwe Verant woordelijkheden (3de Blad). Mc Donald neemt rust wegens overspan ning (Buitenl., lste Blad). De nieuwe Fransche gezant te Berlijn, Poncet, in functie (Buitenland, lste Blad). tijdelijke stopzetting der bewapeningen en haar voor den loop der onderhandelingen een raadgevende stom toe te kennen. Zonder verder te treden in de andere bepalingen van de uitnoodiging, wil ik er mij slechts toe beperken u mede te deelen, dat het korte tijdsbestek, het de Sovjet- Unie in geen geval mogelijk maakt, gede legeerden naar Genève te zenden. Ik acht het evenwel noodzakelijk te ver klaren, dat de Sovjet-Unie te allen tijde bereid zal worden gevonden, ieder voorstel op het gebied der ontwapening te onder steunen. De Sovjet-Unie is ook bereid zich aan te sluiten bij het voorstel der Italiaansche regeering, onder voorwaarde evenwel, dat het door alle landen als bindend zal wor den aanvaard, dat het alle soorten be wapening zal omvatten en dat bij de on- derteekening de verplichting uitdrukkelijk zal worden vastgelegd, in geen geval toe te laten, door dit voorstel de hoofdkwestie der ontwapening, waarover binnenkort een beslissing moet vallen, te verdagen of van de agenda te schrappen." De economische commissie van den Vol kenbond heeft een uitvoerig rapporto aan genomen. waarin alle in de Europa-Com missie van de Volkenbondsvergadering tot nu toe behandelde economische en finan cieele politieke kwesties besproken worden. In een resolutie wordt aanbevolen een dringend beroep tot alle regeeringen te doen in de toekomst alles te vermijden, wat op het gebied der handels- en douane- politiek het thans ontbrekende evenwicht nog verder zou kunnen verstoren en in het bijzonder de algemeene betalingsba lans zou kunnen in gevaar brengen. Voorts wordt den regeeringen aanbevolen zich bij haar handels- en economische politiek te laten leiden door de aanbevelingen van de economische deskundigen van de Europa-Commissie. Ter overwinning van de werkloosheid worden groote interna tionale openbare werken aanbevolen. DUITSCHLAND. De nieuwe Fransche gezant in functie. - Geen bijeenroeping van den Pruisischen Landdag. De nieuwe Fransche gezant Francois Poncet heeft gisteren aan rijkspresident Hindenburg zijn geloofsbrieven overhan digd. Poncet hield een rede waarin hij zeide De hooge zending, welke mij is opgedra gen en van welker beteekenis ik mij be wust ben, is mij toevertrouwd onder om standigheden, die veel reden tot bezorgd heid geven. De geheele wereld lijdt onder een economische en financieele crisis, die reeds maanden duurt, niemand spaart en onder de volken een gevoel van onrust verspreidt. Deze toestand eischt van alle staten in het bijzonder van Frankrijk en Duitschland dat zij streven naar een doelbewuste samenwerking. Dit is de overtuiging van de regeering der Fran sche Republiek. Zij heeft dit reeds ver klaard tijdens het bezoek van de Duitsche ministers aan Parijs. Zij zal van deze overtuiging binnenkort te Berlijn opnieuw doen blijken, wanneer de Minister-presi dent en de minister van Buitenlandsche Zaken van de Fransche Republiek aan de hartelijke uitnoodiging, die zij hebben ontvangen, gevolg zullen geven. De Fransche regeering wenscht met alle haar

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1