GROOT 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 September 1931 Derde Blad No. 21936 GEMEENTEZAKEN. 1*1 FEUILLETON. De biecht van den millionair BENOEMING EN ONTSLAG. Curatoren van het Gymnasium stellen volgende aanbeveling voor in de vacaturts prof. dr. P. C. T. v. d. Hoeven en dr. W. P. Jorissen als leden van het college van curatoren: de beide aftredenden en als no. 2 prof. dr. J. H. Zaayer en dr. C. A. Crommelin. Als tijdelijk leeraar in het Nederlandsch (wegens toeneming aantal klassen) aan de H.B.S. voor Meisjes dragen B. en W. voor drs. A. van Slooten, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium. Voorts stellen B. en W. voor mej. M. de Wekker te benoemen tot fröbelonderwijze res aan de school verbonden aan het ge sticht Voorgeest, reeds tijdelijk als zoo danig werkzaam, daarbij gebruik makend van art. 11. 6e lid van het Kon. besluit van 22 Oct. 1923 waarbij gelegenheid wordt ge geven tot benoeming van personeel zonder vereischte bevoegdheid dat in de practijk bewezen heeft een bijzondere begaafdheid te bezitten voor dit onderwijs. Op verzoek stellen B. en W. voor eer vol ontslag te verleenen aan den heer dr. G. J. Thierry als leeraar in 't Hebreeuwsch aan het Gymnasium, aan den heer A. Horrée als onderwijzer bij het vervolgon derwijs en aan prof. mr. G. André de la Porte als regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. KASGELDLEENINGEN. Bij uw besluit van 8 Juni j.l. werden B. en W. gemachtigd tot het. sluiten van kas- geldleeningen, gedurende het 3e kwartaal 1931, tot een maximaal bedrag van f. 1.000.000. Op het oogenblik loopt een kasgeldlee- ning ten bedrage van f600.000, terwijl binnenkort nog een som van plm. f. 400.000 zal moeten worden opgenomen. Vermits de aflossing van genoemde be dragen zeer waarschijnlijk niet of niet geheel uit de gewone middelen zal kunnen geschieden, dient ook voor het 4e kwar taal van het loopende jaar en het le kwartaal van het volgende jaar weder een machtiging tot het aangaan van kas- geldleeningen te worden verleend. Opdat het College ruimte behoude om zoo noodig in nieuwe kasbehoeften te voorzien, ook in deze beide kwartalen zullen aan de gemeentekas hooge eischen worden gesteld o.a. voor de betaling van aannemmgstermijnen van groote werken, en de aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds verschuldigde pensioensbijdra gen over i931 komt het hen gewenscht voor. dat het maximum-bedrag van 2 mil- lioen gld. wordt gesteld. Zooals gebruike lijk, is hierbij buiten beschouwing gelaten de som van f. 70.000 tot welk bedrag, in gevolge de krachtens Raadsbesluit van 29 Juni 1925 met de Bank vöor Nederland- sche Gemeenten aangegane rekeningcou- rant-overeenkomst, het debet-saldo der gemeente bij die bank kan stijgen, zonder dat vooraf de goedkeuring van Gedepu teerde Staten noodig is. VERHURING KIOSK. Bij raadsbesluit van 29 Maart 1920 werd aan H. L. Speel voor den prijs van f. 175 per jaar verhuurd een strook grond aan de Boommarkt, groot 23 M2„ ten einde daarop een kiosk te houden, zulks voor één jaar. met bepaling dat de huur met 1 Mei telkens voor een jaar wordt geacht te zijn verlengd, indien zij niet drie maan den te voren door een der partijen is op gezegd. De kiosk is door den heer Speel ver kocht aan den heer H. Hoppenbrouwer, te Leiden, in verband waarmede verzocht wordt de huur van het gedeelte grond aan dezen te mogen overdragen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar, met dien verstande intusschen, dat in het begin van het volgende jaar nader zal worden overwogen of, mede in verband met het tegenwoordig onooglijk uiterlijk van de kiosk, verlenging van de huur ook na 1 Mei 1932 kan plaats hebben. OVERDRACHT STROOKJES GROND. De N.V. Leidsche Duinwater Maatschap pij vraagt ingevolge artikel 9 harer sta tuten vereischte goedkeuring op het om niet in eigendom afstaan aan de gemeente Katwijk van een strookje grond, gelegen aan de Nieuwsteeg aldaar. Deze grond- afstand heeft ten doel de verbetering van genoemde straat mogelijk te maken. Tegen deze transactie bestaat noch bij den Commissaris der gemeente bij ge noemde N.V., noch bij B. en W. bezwaren. 2 September 1929 werd besloten tot den aankoop van en den verkoop aan den Staat der Nederlanden van terreinen nabij het Nieuw Academisch Ziekenhuis. In deze grondtransactie kan nog be trokken worden een gedeelte van het per ceel Sectie L, No. 1351, ter grootte van plm. 75 vierk. Meter, grenzende aan het reeds aan den staat overgedragen perceel Sectie L, No. 1350 (ged.). De eigendom van bedoeld gedeelte van het perceel No. 1351, dat uit tot sloot ver graven grond bestaat, is voor den Staat van belang, terwijl de gemeente aan het behoud daarvan niets gelegen is. De Staat is bereid een prijs van f. 2.50 per vierk. M. te betalen, welke prijs overeenkomt met het bedrag, waarvoor ook het perceel Sec tie L, No. 1350 is verkocht. Voor den bouw van een boven- en be nedenwoning op het perceel sectie K. No. 2891, heeft de heer D. Kret de beschikking noodig over het aan de gemeente toebe- hoorende strookje grond en sloot aan de Waldeck Pyrmontstraat. Ter verkrijging van een regelmatige begrenzing van de eigendommen aldaar verdient het voorts aanbeveling, dat de woningbouwvereniging ,,Ons Belang" van den heer Kret het gedeelte sloot koopt. Indien tevens de aanwezige sloot over de diepte van het bouwterrein wordt gedempt dan zal een belangrijke verbetering van den toestand ter plaatse worden verkregen. De heer Kret en „Ons Belang" zijn be reid voor gezamenlijke rekening te dem pen, terwijl met betrekking tot de grond- transacties tusschen partijen overeen stemming is bereikt op de basis van een verkoopsprijs van f, 7.50 per vierk. Meter. VERKOOP GROND. Bij besluit van den 7en Juli 1930 werden aan de woningbouwvereenigingen „De Goede Woning" en „Ons Belang" voor de stichting van haar 3e resp. 5e bouwplan verkocht de noodige bouwterreinen aan en nabij de Marnixstraat en de van der Duyn- straat ter grootte van pl.m. 3650 vierk. M. en pl.m. 3200 vierk. Meter. In verband met den voorgenomen aanleg van een kinderspeeltuin op den aangren zende!) grond achten B. en W. het met de Commissie van Fabricage gewenscht de diepte van de verkochte perceelen, voor- zoover gelegen aan en nabij de Marnix straat, terug te brengen van resp 25 M. en 24 M tot 22 M, opdat het nog beschik baar blijvende bouwterrein een voldoende diepte (20 M.) behoudt. In beide gevallen wordt de achtertuin dus iets minder lang; bij de verdere uitwerking van de plannen van „De Goede Woning" werd met een diepte van 22 M. te dezer plaatse reeds dadelijk rekening gehouden, terwijl een nadere opmeting van het geheele bouw terrein heeft uitgewezen, dat de totale oppervlakte ook na deze wijziging nog pl.m. 3650 vierk. Meter bedraagt. In afwachting van het binnenkort in te dienen voorstel inzake den aanleg van be doelden speeltuin, geven B, en W. mitsdien in overweging bedoelden grond met wijzi ging van het besluit van den 7en Juli 1930, tegen den prijs van f. 7.50 per vierk. M. te verkoopen. VERGOEDING AAN BIJZ. SCHOLEN. Nu de gemeenterekeningen over de jaren 1926, 1927 en 1928 zijn gesloten, kan wor den overgegaan tot vaststelling van de vergoeding wegens exploitatiekosten van de bijzondere scholen over die jaren. Gelijk bekend is, werd het gemiddeld bedrag van die vergoeding per leerling en per jaar, op grond van een Koninklijke beslissing, tot nu toe telken jare verhoogd met f. 0.50, wegens z.g. administratiekosten enz. Houdt men echter, gelijk toch alles zins wenschelijk en billijk is, zooveel mo gelijk rekening met alle ten behoeve van het openbaar lager onderwijs gemaakte en niet onmiddellijk uit de gemeente rekening af te leiden kosten, dan is het bedrag van f. 0.50 te laag en dus niet te handhaven. Naar meening van B. en W. moeten bij de berekening van de exploitatievergoe ding in aanmerking worden gebracht: 1. 211/2%> van de loonen der gemeente werklieden, uitgekeerd wegens door hen ten behoeve van het openbaar lager on derwijs verrichten arbeid; 2. De kosten van rentezegels der school - schoonmaaksters; 3. De kosten van voorbereiding van en toezicht op onderhoudswerken aan de openbare lagere scholen; 4. f. 0.80 per leering en per jaar, wegens administratiekosten van het openbaar la ger onderwijs. Verder wijzen B en W. er op. dat bij de berekening van de vergoeding over de jaren 1926 tot en met 1928 niet meer gelijk te voren geschiedde, de totale opbrengst wegens verhuur van gymnastiek- en an dere schoollokalen in mindering is ge bracht, doch slechts een zoodanig gedeelte van die totale opbrengst als overeenstemt met de meerdere kosten, welke het gebruik door derden van die lokalen medebrengt. Bij de berekening van de vergoeding over de evengenoemde jaren is met een en ander rekening gehouden. Volgens die berekeningen beliepen de gemiddelde kosten per leerling en per jaar met uitzondering van die wegens sala- riëering van vakonderwijzers over de jaren 1926, 1927 en 1928; a, voor het gewoon lager onderwijs, resp. f. 16.66, f. 16.92 en f. 15.04; b. voor het uitgebreid lager onderwijs, resp. f. 30.76, f. 29.94 en f. 28.31. Voorts merken B en W. nog op, dat het naar hun meening, uit het oogpunt van de financiëele gelijkstelling van het bijzon der met het opbnbaar onderwijs, niet juist is, dat aan de openbare lagere scholen voor gas, electriciteit en cokes lagere prij zen in rekening worden gebracht, dan aan de bijzondere scholen; h.i. behoort in deze tusschen het openb&ar en het bijzonder onderwijs geen verschil te worden ge maakt. Tenslotte deelen zij nog mede, dat dG door verschillende schoolbesturen, met het oog op de driejaarlijksche afrekening in dertijd ingezonden rekeningen met daarbij behoorende bescheiden, bij den Stadhuis brand verloren zijn gegaan en dat het voor die besturen niet mogelijk is, die verloren gegane bescheiden door nieuwe te vervan gen. a Met betrekking tot de door de besturen van de in deze gemeente gevestigde bijzon dere scholen ingediende aanvragen om een voorschot op de vergoeding in de ex ploitatiekosten dier scholen over het jaar 1931, deelen B. en W mede. dat over 1928 het laatste dienstjaar waarover de ge meenterekening is gesloten, per leerling van het openbaar lager onderwijs f. 15.04 en per leerling van het openbaar uitge breid lager onderwijs f. 28.31 werd uitge geven. Voorts heeft de gemeente over 1930, met inbegrip van de te haren laste gebleven pensioensbijdragen, gemiddeld per weke- lijksch lesuur uitgegeven voor het vak onderwijs in nuttige handwerken f. 97.67, voor dat in lichamelijke oefening f. 135.28 voor gewoon lager onderwijs f. 144.71 voor uitgebreid lager onderwijs en voor dat in handelskennis f. 137.47. Op grond van een en ander geven B. en W in overweging het voorschot op de ver goeding, bedoeld bij artikel 101 der Lager j Onderwijswet 1920, over het jaar 1931, vast te stellen op een totaalbedrag van f. 96.484 j (inbegrepen de vergoeding voor vakonder wijzers). CONCIERGE-WONING AAN DE LAKENHAL. 10 November 1930 werd besloten tot aan koop van het perceel aan den Ouden Sin gel No. 28, onmiddellijk grenzende aan de concierge woning van 't Stedelijk Museum „de Lakenhal". Met de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" achten B. en W. het noodig, dit perceel te bestemmen als woning voor den concierge. Niet slechts laat diens tegenwoordig woonhuis als woongelegenheid te wemschen over, ook ter verhooging van de veiligheid van de Lakenhal tegen brandgevaar is 't zeer ge wenscht dat dit, met het museumgebouw als 't ware een geheel uitmakende perceel, niet langer als woning wordt gebezigd. Voor museum-doeleinden is het huis evenmin geschikt, Het heeft twee afzon derlijke trappen en twee afzonderlijke zol ders, benevens een binnenplaats. De ver diepingen liggen niet op dezelfde hoogte als die van „de Lakenhal". De kleine ver trekken kunnen niet dan door een zeer kostbare verbouwing en tot schade van de binnenarchitectuur van het Museum met dit laatste worden verbonden. Bovendien zou toezicht in de kleine vertrekken zeer bezwaarlijk zijn en uitbreiding van perso neel vereischen. De beste oplossing is daarom, de tegenwoordige conciërge woning geheel te doen afbreken, waardoor een ruime brandgang ter breedte van on geveer 4.50 M. wordt verkregen en het Museum aan deze zijde geheel vrij van belendingen komt te staan. Die brand gang ware dan aan den Oude Singel af te sluiten met een hoogen muur ter ver binding van den westelijken vleugel boven de portiek met het perceel Oude Singel 28, terwijl in den muur een poortingang zou kunnen worden gebouwd. In de plaats van het af te breken huis dient dan, gelijk werd opgemerkt, het per ceel No. 28 als woning voor den concierge te worden aangewezen, met uitzondering van een der ruime vertrekken op de boven verdieping, dat als atelier voor den Direc teur ware in te richten. Ten behoeve van een en and^r zullen in dit pand eenige voorzieningen moeten worden getroffen. De totale kosten van de hiervoren om schreven veranderingen worden geraamd op f.éeoo.— BRANDVOORZIENING GEMEENTEHUIS AAN 'T RAPENBURG. De Commandant van de Brandweer heeft de aandacht van B. en W. gevestigd op de omstandigheid dat de brandleiding in het perceel Rapenburg 12, waarin thans het Gemeentehuis is gevestigd, één geheel vormt met de gewone huiswaterleiding in dat perceel en dat zulks uit een oogpunt van brandgevaar bij strenge vorst, wan neer de kans op het bevriezen van de lei ding groot is, bedenkelijk is te achten. Hieraan zou tegemoet gekomen kunnen worden door het aanbrengen van zgn. antïvries-transformatoren, welke het be vriezen van de leiding zullen voorkomen. Omlegging van de zeer ongunstig gelegen en in ernstige mate aan bevriezing bloot gestelde leiding zou belangrijke kosten medebrengen, terwijl het bovendien niet mogelijk is de leiding in voorkomende ge vallen geheel af te tappen. De kosten van het aanschaffen en plaat sen van de boven bedoelde transforma toren worden geraamd op f. 1.200.die van het stroomverbruik zullen ongeveer f. 1.per vriesetmaal bedragen. Aangezien, zooals uit het bovenstaande blijkt, een minder kostbare oplossing in dezen niet te vinden is en in aanmerking nemende, dat de Commandant van de Brandweer op plaatsing van de antivries- transformatoren sterk heeft aangedron gen, meenen B. en W., nu ook de meerder heid der Commissie van Fabricage zich daarmede heeft vereenïgd, een desbetref fend voorstel te moeten aanhangig maken. Het noodige bedrag van f. 1.200.ware te putten uit het Stadhuisfonds. WONINGBOUW VANWEGE DE GEMEENTE. Zooals bekend is, was het College van B. en W. voornemens een voorstel te doen, om in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting vanwege de gemeente wederom een aantal woningen te doen bouwen. Het daartoe opgemaakte plan, waar mede de Gezondheidscommissie zich, be houdens een opmerking van ondergeschikt belang, kan vereenigen, bieden zij thans aan. Dit plan beoogt den bouw van 56 een gezinswoningen op het door de gemeente het vorig jaar aangekochte terrein tus schen de Lusthoflaan en de Os- en Paar- denlaan; het plan bevat 12 woningen voor groote gezinnen (6 type A en 6 type B), 38 woningen voor gezinnen van normale grootte (type C) en 6 woningen voor kleine gezinnen (type D). De woningen type A bevatten elk: op den beganen grond een woonkamer, 2 slaapkamers met stookgelegenheid, een keuken, een portaal met trap, een W.C. met voorportaal en eenige kasten; op de bovenverdieping 3 slaapkamers met een zolderruimte. De woningen type B hebben beneden één slaapkamer en zijn overigens ongeveer gelijk aan die van type A. In de woningen type C vindt men op den beganen grond een woonkamer, een slaapkamer met stookgelegenheid. een keuken, een portaal met trap, een W.C. en eenige kasten en op de verdieping twee slaapkamers en een zolderruimte. De woningen type D bevatten op de ver dieping één slaapkamer minder dan die van type C. Voorts wordt bij elke woning een flinke bergplaats in den tuin gemaakt, terwijl alle woningen door een gemeenschappelijk daarachter gelegen pad een achteruitgang verkrijgen. De bouwkosten (zonder den grond) wor den geraamd op f. 11.per M3.; met toe zicht teekenwerk en renteverlies komt men dan tot een totaal bedrag van f. 167.700. De grondkosten, met inbegrip van den (plaats gehad hebbenden) grondaankoop en den straataanleg, voorzoover komende ten laste van het bouwplan, worden uit getrokken op f. 49.500. Voor zoover de woningen aan één zijde van de aan te leggen straten komen te liggen is er van uitgegaan, dat, gelijk in dergelijke gevallen als regel geschiedt, op het bouwplan slechts de halve straat breedte drukt. Niettemin is het gewenscht, om de te verlengen gedeelten Nassaustraat en Lusthoflaan thans reeds op volle breedte aan te leggen en uit practische overwegingen alleen den aanleg van de te verlengen Os- en Paardenlaan voorloopig nog slechts over de halve breedte te doen geschieden. Voor rekening van het bouwplan komt dan wegens straataanleg een bedrag van f. 18.500.terwijl ten laste van de ge meente blijft een som van f. 11.500. In de Lusthoflaan zal voorts niet het RECLAME. is het aantal gebruikers van King Pepermunt en even groot is het aantal bewonderaars. King Pepermunt is niet alleen een zuivere, heer lijke versnapering, maar tevens geneeskrachtig. Proef het en het zal U spijten hiertoe niet eerder te zijn overgegaan En verder gebruik |e I k e n dag PEPERMUNT o/r Engros: Fa. C. J. KROMWIJK, Leiden» 4165 gebruikelijke straatriool kunnen worden gelegd, doch aldaar moet in verband met de plannen van de centrale rioleering een riool op paalfundeering en op belangrijk grootere diepte, dan normaal, worden ge legd, zooals ook is geschied in het reeds aangelegde gedeelte van de Lusthoflaan, aansluitende aan den Heerensingel. De I hiervoor meerdere kosten ad f. 6.700.be- hooren evenmin tot de lasten van den I woningbouw. i Er is derhalve een crediet benoodigd van f. 217.200.— voor den woningbouw (eigen lijke bouwkosten f. 167.700.grondkosten f. 49.500.—) en van f. 11.500.— -f f. 6.700.— voor straataanleg en extra rioleeringskos- ten ten laste van de gemeente komende, vormende tezamen een bedrag van f. 235.400.—. Aangezien de rente der rijksvoorschot- ten nog 4 3/4 bedraagt en die voor geldleeningen op de particuliere markt belangrijk lager is, verdient het in het be lang van de exploitatie de voorkeur, dat de gemeente ditmaal zelf in de bouwkosten voorziet en derhalve geen rijksvoorschot aanvraagt. Uitgaande van een annuïteit, gebaseerd op een rentevoet van 4 1/4 en den ge- bruikelijken aflossingsduur van 75 jaren voor het grondvoorschot en 50 jaren voor het bouwvoorschot, zullen de huren, bij een sluitende rekening, bedragen: voor de 6 woningen voor groote gezinnen, type A, f. 6.51 per week; voor de 6 woningen voor groote gezin nen, type B, f. 5.64 per week; voor de 38 woningen voor gezinnen van normale grootte, type C. f. 5.per week; voor de woningen voor kleine gezinnen, type D, f. 4,68 per week. Vermits de woningen zullen dienen om de verdere ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen te bevorderen, komen zij in aanmerking voor de gebruikelijke bijdrage in het exploitatie-tekort, bedra gende voor de groote woningen f. 75.en voor de overige woningen f. 50.per jaar» waarvan Rijk en gemeente ieder de helft dragen. Een aanvrage tot het bekomen van deze bijdrage is bereids bij de Regeering inge- diend, In verband hiermede kunnen de ge- j noemde huren worden verminderd met i f. 1.50 per week wat de groote woningen aangaat, en met f. 1.— per week wat de andere woningen betreft. Bovendien zou den B. en W., indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, het verleenen van een huurtoeslag aan de groote ge zinnen uit het ingestelde Huurtoeslagen- fonds in overweging willen nemen, op denzelfden voet als zal plaats hebben voor i de in aanbouw zijnde groote woningen der verschillende bouwvereenigingen. Bij een en ander is intusschen in het oog te hou den, dat, gelijk trouwens van zelf spreekt, de huurtoeslagen slechts naar behoefte worden verleend. Ook het beheer van deze woningen dient uiteraard aan de Gemeentelijke Woning stichting te worden opgedragen; na ge pleegd overleg is het bestuur van de Stich ting bereid bevonden de exploitatie op zich te nemen. Boschemet hief zijn ernstig gelaat niet omhoog, toen de kashouder de kamer der directie binnenkwam. Hij keek den man, die zoo schuldig was, niet aan, doch wees, op bevelende manier een zitplaat-s aan, zooals men een hond een teeken geeft, waar hij zich heeft neer te leggen. „Ik heb uw brief ontvangen, Jandron." „Geef me maar aan, meneer de direc teur. Boven de moede, breede schouders belan- ceerde het dikke soofd van Boschemet heen en weer. „U hebt zeker tot uzelf gezegd: „Of mijn chef zal me doen arresteeren, öf hij zal me vergeven. Wat er ook mag gebeuren, einde lijk zal ik bevrijd raken van deze doodelijke angsten!" Want het was een ondragelijke benauwenis nietwaar, dat niet uit te hou den was?" „Meneer Boschemet, ik ben geen oneer lijk mensch „En daarom hebt u, na uw slechte daad, de lafheid van de bekentenis begaan, die u bevrijdt van de gewetensknaging, doch in dergelijke termen dat zij uw eer ver nietigenIk ken dat, vriend. Het schijnt me toe, als ware ik in uwe po sitie, tenminste ik probeer het, mij daar in te verplaatsen." Hij nam met de eene hand den brief op, welke hem de ontrouwe beambte had geschreven, met de andere begon hij met een glazen kistje te spelen, dat op zijn schrijftafel stond, als eenig orna ment. Op de velletjes van den brief schenen de regelen die de bekentenis be vatten, te beven. In het glazen foudraal rustte het mooie parelsnoer, door iederen bezoeker van den ouden finantie-man met verbazing aangestaard. Boschemet was een man van omstreeks zeventig jaar, sedert eenige jaren weduwnaar en de re putatie genietend van nimmer zijn vrouw noch zijn cliantèle ooit bedrogen te heb ben. Een fatsoenlijk mensch, die met niets was begonnen en het gebracht had tot een groot vermogen; die niets anders liefhad dan zijn beroep, zijn zaak; geen belang stelling koesterde voor litteratuur of schilderkunst, voor antiquiteiten, juweelen of wat ook. „Hou oud bent u Jandron?" .„Twee-en-dertig, meneer." „Nog maar twee-en-dertig? Waarom hebt u dat gedaan?.Zwijg maar ik ken uw levenik ben ervan op de hoogte U bent een fatsoenlijk jongmensch, die vooruit wenscht te komen. Ik was eenmaai zoo als u nu bent. Fortuin komt langzaam. Men heeft het hard als je moeder je een maal op de laagste sport van de maat schappelijke ladder geplaatst heeft....: heel hard. Men vraagt zich menigmaal af door welk wonder het hun gelukte, die een vermogen wisten te maken. Ook ik heb me dat wel afgevraagd als ik mijn superieuren zag en u hebt zich dit meer dan een keer moeten afvragen, als u aan mijn carrière dacht? Mijn carrière was uiterst zwaar De hand, die den brief vasthield, liet dezen glippen, terwijl de andere, die met het glazen kistje speelde het parel-collier er uit nam. „Ja, ja moeilijk en zwaar....!" her haalde Boschemet. „Op uw leeftijd bezat ik nog geen invloed bij Schenier, Malan en Traub, maar ik verdiende mijn levens onderhoud rijkelijk. Ik speelde niet aan de Beurs, probeerde echter nu en dan, precies zooals u kleine zaakjes. Maar.... de mijne gelukten, terwijl de uweoh! ontken maar niet, ik heb de bewijzen". „Ik ontken niet, meneer „Ja,ja, u bent niet in staat ook maar iet-s te ontkennen! U verkeert in de posi tie van den man, die bereid zou zijn zich van wat voor misdaad ook te beschuldi gen. Ik ken dat.... dat wil zeggen.... neen, neenja toch! ik ken dat! Ziet u dit collier hier? Dat dit hier op mijn schrijftafel ligt, heeft uw belangstel ling. nietwaar? Welnu, aan deze hals ketting heb ik zeer veel te danken, vriend Het is wel een zeer zeldzame geschiedenis. Mijn vrouw alléén kende haar en dat ik hu aan u haar vertel, be wijst wel dat ik groot medelijden met u heb. Het is ongeveer 38 jaar geleden. Ik was ongeveer van uw leeftijd.... Op een lenteavond, die zoo mooi is als deze, heb ik dit prachtige parelcollier ergens op den hoek van een straat gevonden, bij de deur van een huis der Avenue du Bois de Bou logne. Uit dat huis was juist een uiterst elegante vrouw naar buiten gekomen, die, in haar victoria, met twee paarden be spannen, had plaats genomen. De equi page was keurig en de dame bekoorlijk; niemand had mij gezien, toen ik kort daarop het collier opraapteik over tuigde mij ervan door ijlings een blik in het rond te slaan. Ik zal u besparen u mijn eerste opwelling te vertellen, hoe ik het rijtuig had willen naloopen, noch van mijn tweede,, om te bellen aan de deur van de villa. U moet alléén het waarlijk-echte vernemen: ik nam het collier mee. Om dien tijd was ik verloofd en koesterde nog geen afkeer van sieraden en alle futilitei ten van luxe. Dikwijls had ik mij voor de uitstalramen van byouterie-winkels opge houden en ik meende me nu ook niet te vergissen, als ik de waarde dezer parels op een honderdduizend franken schatte. Had ik maar slechts de helft dezer som in de hand gehad, dan zou ik iets hebben kunnen ondernemen, dat mij uit het niets, waarin ik vegeteerde, had omhoog gehe ven. Het is precies als wanneer u aan de Beurs zou gewonnen hebben, vriend en u mij in het geheim alles terug zou hebben gegeven. Die parels behoefde ik slechts per stuk te verkoopen, niets gemakkelijker dus dan dat. Het was diefstal, voorzeker, maar alle groote fortuinen schenen mij een onzui- veren grondslag te hebben en ik dacht, dat ik het moeras zou kunnen doorwaden. Het was niet het moeras, dat ik dcorge- baggerd ben, het was je ware hel! Behoef ik het u nog nader te beschrij ven? Ik maakte het door in dezen tijd. Gedurende die dagen kon ik de parels noch teruggeven noch verkoopen. Gedurende die nachten geloofde ik nooit meer slaap te kunnen vinden. En, met dat alles, gelukten in deze drie dagen al mijn Beurs-speculaties en ik heb, tijdens mijn groote ziele-conflict tien duizend frank verdiend. Misschien lag hierin de oorzaak, dat ik den morgen van den vierden dag aan de huisdeur der be koorlijke dame aangebeld heb. Iets was er, wat me wel eenigszins had- verwonderd; in geen courant stond een woord over dit groote verlies te lezen! Niettemin had ik geen oogenblik de waarheid vermoed, die de dame, lachend over mijn groote opge wondenheid, mij gaf: de parelen waren valsch!.. Ik heb van blijdschap geschreid! Ik bedekte de handen der jonge vrouw, die ik dus niet bestolen had. met kussen en ik voelde plotseling, als een waanzinnige bijna, een onweerstaanbaar verlangen. Ik bezwoer haar mij dit minderwaardige pronkstuk te verkoopen, waarin ik een on overwinnelijke fetich ontdekte. In hooge mate geamuseerd door alles, wat zij lang zamerhand raadde, wilde zij het collier mij cadeau geven. Ik stond erop het te betalen en ik kocht het voor ongeveer twee hon derd frank. Dienzelfden avond wilde ik het aan mijn a.s. vrouw ten geschenke geven, die ik de kwellingen van mijn verzoeking biechtte. Zij had een ander idee, een geniale ge dachte echter: ik moest de vermanende herinnering aan mijn diefstal steeds voor oogen houden. Ik heb haar raad opgevolgd en volg dien nog steeds op. Telkens, als ik op het punt stond of ben verkeerd te handelen, herinnerde ik me. hoe zeer ik door valsche parelen heb geleden en zoo is het gekomen, Jandron, dat ik langzaam en met verbittering de eerbiedwaardige Boschemet geworden ben, die zijn ongeluk- kigen kashouder vergiffenis schenkt. Stil, stil.... geen woord! U kunt niet hier aan de bank blijven, maar ik zal u een plaats in het buitenland bezorgen en ik zal pro- beeren, u de mogelijkheid te openen vol doende geld te verdienen om mij ten slotte alles weer terug te kunnen geven. Maar wat mij boven alles interesseert ishoe zal ik zeggenIs uwe ziel?Dezen brief, dien u mij geschreven hebt, dezen eenigszins laffen brief die u evenzeer ont- eerd zou hebben als uw daad. dien zult u terugnemen, terwijl u mij zweert hem niet te zullen vernietigen en uw heele leven bij u te dragen; begrijpt u mij? Als een boetekleed, zooals ik steeds de valsche parelen op mijn schrijftafel heb laten staan! Zweert u me dit? En nu, reik mij de hand. Hier is de brief en, zoo je niet in staat zoudt zijn een beter mensch te worden, welnu, laat je dan ergens anders ophangen!" o

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9