LAND- EN TUINBOUW. NAGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. UIT BE RIJNSTREEK. BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. Meester Litjens was een prettig les gever. die het er wist „in" te krijgen, die streng was en correct, maar die het talent bezat, dat de jongens veel van hem hiel den. ondanks dat hij zich steeds wist te doen gehoorzamen en zijn wil wet was. Uit den omtrek bezochten velen zijn scho len en nog meerderen zouden dat zeker hebben gedaan indien hij zelf niet bij wijle remmend ware opgetreden. Onvermoeid, steeds met dezelfde Lim- burgsche, prettige gemoedelijkheid be zield, heeft deze man zijn talenten ronaom dienstbaar gemaakt aan de Roomsche •jeugd, ondanks zijn groot gezin, ondanks de moeilijkheden op het gebied van finan- tiën leermiddelen en mutaties. Het is sinds de pacificatie op onderwijsgebied en de volgens de wet van 1920 zeker veel ver beterde salarieering der onderwijskrach ten heden ten dage moeilijk, zich juist in te denken, wat het heeft willen zeggen te bereiken, wat de heer Litjens inderdaad bereikt heeft. Zijn liefde voor het onderwijs en de jeugd was zoo groot, dat meerderen van zijn talenten hebben geprofiteerd en zich een behoorlijke toekomst hebben ge creëerd, zonder dat het hun ouders gelde lijke offers heeft gekost. Litjens was een cosmopoliet, niet uit sluitend de schoolmeester. Hij had een zeer gezonden en zakelijken kijk op de menschen en handelde daarnaar. Van daar dat hij geen vijanden had, slechts vrienden. Hij leefde mee met de gezin nen, met de groote gezinnen niet het minst en was plooibaar, voor zooverre zijn plicht zulks gedoogde. Was het wonder, dat zijn schoolbestuur in hem een onbeperkt vertrouwen stelde en dat hij dit nooit beschaamde. Bij zulk een samenwerking, waarbij nog kwam de keuze van goede leerkrachten, moesten de beide scholen wel tot grooten bloei komen. Jaren stond het Parochiaal Zangkoor onder zijn bekwame leiding en de vriend schap zijner zangers, die alles voor hun directeur overhadden, is bekend. Ook zijn Kinderoperetten stonden op hoog peil en werden door honderden bij gewoond Was er een gemeentelijk feest, hetzij in verband met heuglijke gebeurte nissen van ons Vorstenhuis of voor rond 3 jaar bij de komst van den nieuwen bur gemeester, spontaan schaarden zich zan geressen en zangers van elke richting onder zijn beproefde leiding en kinder- hulde als aubade van grooten verkondig den zijn muzikale talenten. Naar aanleiding van een oproep is een bijeenkomst gehouden van oud-leerlingen van den heer P. J. Litjens, die binnenkort het onderwijs gaat verlaten. Er is een co mité gevormd, dat de werkzaamheden zal leiden, om te komen tot de aanbieding van een huldeblijk. In dit comité, dat zich dezer dagen tot alle oud-leerlingen zal wenden, hebben zitting de heeren H. J. Stevens te Over- veen en mej Mien Beiersbergen, alsmede de heeren H Hulkenberg, J. Out, Th. A. Stevens, H. J. Vos en Jac. van der Weij- den. Strijdlustige broeders. Twee broers hadden een verschil, dat zij met de vuist wilden uitvechten. Zij kozen daarvoor den openbaren weg en nog wel vlak voor het politiebureau. Het duurde natuurlijk-»ïet lang of de twee vechtersbazen zaten in het bureau. Toen de politie van een en ander nota had genomen en de gemoederen wat ge kalmeerd waren, kon elk zijns weegs gaan. Een ander verschil ontstond tusschen een Hillegommer en enkele personen uit de Meer. Dit bepaalde zich tot een woor denwisseling en een grooten oploop van menschen. De politie slaagde er in de nar- tijen te scheiden, waarna de menschenop- loop van zelf uit elkaar ging. onverdroten ijver en met opgewektheid les gegeven, onder moeilijke omstandigheden op onderwijsgebied, vn. in de eerste tien tallen jaren. De leerplichtwet trad pas 1 Januari 1901 in werking. Hij kreeg toen leerlingen, die hij als het het ware het a. b. c. van de rekenkunde moest in pompen en die kort daarna het zeevaart kundig onderwijs van den directeur moes ten kunnen volgen. De laatste jaren stond de ker.nis der leerlingen op hooger peil. Toi groote tevredenheid van het be stuur der Visscherijschool heeft de heer Holtrust gewoekerd met zijn gaven; een welverdiende rust na een welbesteed ar beidsleven zij hem toegewenscht, Een handkar, beiaden met haring tonnen en bestuurd door L. R. reed de steile hoogte bij de Havenstraat af. Op een zeker oogenblik kon R de wagen niet meer houden en deze bonsde tegen een met paard bespannen wagaw van K. uit de Havenstraat aan, Een wiel van den wagen werd beschadigd. De schade werd onderling geregeld. o LTSSE. Afscheid Ds. G. Tichelaar. Ds. G. Tichelaar uit Groningen, beroe pen als predikant te dezer plaatse, heeft afscheid genomen van zijn gemeente te Groningen, waar hij vijf jaar heeft ge staan. De Martinikerk was stampvol, ter wijl leden van de kerkvoogdij en den ker- keraad en vertegenwoordigers van tal van kerkelijke colleges de plechtigheid bij woonden. Nadat ds. Tichelaar den zegen had uit gesproken volgde het zingen van Ps. 27 3 en 5, De nredikant las nu de 12 artikelen des geloofs, waarop de gemeente ant woordde door het zingen van Gez. 1 4, Jesaja 55, en I Corinthen 3 1123 en ging voor in gebed. Als tekst had de predikant gekozen Gal. 6 16: ..Zoovelen als er naar dezen regel zullen wandelen, over dezelven zal zijn vrede en barmhartigheid en ook Israël Gods", welke toespraak een diepen indruk maakte. Na de preek liet spr. verschillende toe spraken volgen en ging hij voor in gebed De gemeente zong Ps. 72 11 en na het uitspreken van den zegen zong zij haar scheidenden leeraar Ps. 121 4 toe. o NOORDWITK. Naar wij vernemen hebben B. en W. besloten niet te gunnen de verbouwings werken van de teekenschool, waarvoor de vorige week een openbare aanbesteding is gehouden. Dooi Ged. Staten is goedkeuring ver leend aan het raadsbesluit om het geheele gemeentelijke grondbezit in den Noordzijcicr polder als bouwgrond uit te geven, zooda. thans spoedig met de verkaveling en uit gifte van dien grond kan worden aan gevangen. ZEVENHOVEN. Het ambtenaren-reglement, is na toe lichting door den voorzitter van den raad dezer gemeente als in concept aangeboden, ongewijzigd vastgesteld. DE FINANCIEELE CRISIS. Een syndicaat van bankiers.. Wij vernemen uit Amsterdam dat de bankiers een syndicaat hebben gevormd, dat gelden zal beschikbaar stellen waar door het sluiten van nieuwe posten en daardoor een algemeene terugkeer tot den normalen gang van zaken ter beurze wordt vergemakkelijkt. De verstrekking dezer gelden geschiedt door bemiddeling van ds heeren Van Loon en Co. o HST OPLEIDINGSVRAAGSTUK VOOR POLITIE-PERSONEEL. Dit vraagstuk heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in een hedenvoor middag in het gebouw „Excelsior" te Den Haag gehouden vertegenwoordigend con gres van den Alg. Bond van Politieperso neel in Nederland. Het congres stond onder voorzitterschap van den heer G. v. Putten. Er waren o.m. tegenwoordig mr. D. G. W. Spitzen, chef der afd. Binnenl. Bestuur, vertegenwoor diger van den minister van Binnenland- sche Zaken, ds v. d. Heide namens de s.-d. Tweede-Kamerfractie, de hoofdinspecteur F. M. Mouwen namens den hoofdcommis saris te Amsterdam. Voor het A. C. O. P. de heeren Thijssen en v. Stapele, voor den Bond van Hoogere Politie-ambtenaren de heeren J. W. Haarman en C. Hess. Gesproken werd door den voorzitter en door de heeren A. Leeuwis en mr. 'M. Mendels. Hierna werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: ..Het vertegenwoordigend congres, enz., gehoord de besprekingen aangaande de noodzakelijkheid van een opleiding van het politiepersoneel van Staatswege, met daaraan verbonden Staats-examen en diploma; stelt vast, dat zoowel in het Staatsbe lang als in het belang van het betrokken personeel, de vorming van den ambtenaar van politie, voor lageren en voor hoogeren rang, op uniforme wijze dient te geschie den, en wel op één of meer daartoe te stichten Rijkspolitiescholen; overwegende, dat de thans bestaande diverse opleidingen, gezien de hooge eischen, die aan een richtige vervulling der zeer belangrijke politietaak, vooral in het huidig tijdsgewricht, mogen worden gesteld, te eenen male als onvoldoende moeten worden beschouwd, en zelfs de strekking hebben, de bestaande verwar ring op dit gebied nog te vergrooten; overwegende voorts dat de regeering. ondanks ook van gezaghebbende zijde reeds meerdere malen op haar een beroep werd gedaan om zelve de opleiding van bet geheele politiepersoneel ter hand te remen, tot nu toe heeft nagelaten aan oezen stelligen wensch van het overgroote deel van het personeel tegemoet te komen; overwegende, dat de Staat aan de vak opleiding op andere gebieden, waarbij hij peel minder direct betrokken is dan bij de politie wel steun verleent; dringt er bij de regeering ernstig op aan, spoedig" en op afdoende wijze het vraagstuk der politieopleiding ter hand te nemen en tot oplossing te brengen, draagt het hoofdbestuur op. zich in den liiervoren aangeduiden zin ook te wenden tot de Tweede Kamer, en gaat over tot de orde van den dag. Het congres werd hierop gesloten. -o- DOODELÏJK ONGELUK TE ROTTERDAM. Aan boord van het in de Wijnhaven te Rotterdam liggende stoomschip Huma is de 49-jarige tremmer A. P. bij het lossen van steenkolen bekneld geraakt tusschen een kolenknijper en den wand van het schip, tengevolge waarvan de man ern stige verwondingen bekwam en later in het ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar is overleden. -o HET STANDRECHT IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 22 Sept. (Wólff). Heden waren in de straten van Boedapest plakaten aangeplakt, waarop de uitbrei ding van het standrecht wordt aangekon digd. Het standrecht wordt nu toegepast op personen die gewelddadigheden bedrijven tegen de overheid, moord, vergiftiging van bronnen, beschadiging van spoorlijnen of bruggen en organisatie van de heerschap pij eener klasse. Degene die zich hieraan schuldig maakt zal als regel binnen twee uur met den kogel worden gestraft. DE „NAUTILUS". WASHINGTON, 22 Sept. (Reuter). De onderzeeër „Nautilus", die momenteel te Bergen ligt, moet door Wilkins naar een der havens van de Vereenigde Staten aan den Atlantischen Oceaan worden gebracht op bevel van de Shipping Board, die het schip aan Wilkins heeft geleend. VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. LONDEN, 22 Sept. (V.D.). Naar uit Buenos Aires wordt gemeld zijn daar drie Duitsche litografen gearresteerd wegens valsche munterij. De politie heeft bij hen een volledige installatie voor het vervaar digen van valsche bankbiljetten en een groot aantal dezer biljetten in beslag genomen. ALPHBN. Aanrijding. Aan den Kortsteekterweg werd gisteren de motorrijder C. L. J. aangereden door een automobielbestuurder, waarschijnlijk afkomstig uit Gouda. J. kwam er goed af. hoewel zijn motor van de berm van den weg kantelde en werd beschadigd. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de autobestuurder volgens de aangifte van J. bij de politie niet ver genoeg uitweek. De autobestuurder weigerde zijn naam op te geven en reed door, doch nummer en letter van zijn .wagen zijn bekend. BOSKOOP. Benoemd is tot leeraar aan de Rijks tuinbouwschool alhier, ir. W. A. H. Nieuw- dorp te dezer plaatse. WADDTNXVEEN. Een dochtertje van den heer J. Troost trok in een onbewaakt oogenblik een pan kokend water van het gasstel. Het kind werd aan haar rechterhand met brand wonden overdekt, welke van ernstigen aard waren, zoodat inroeping van medi sche hulp noodzakelijk was. o ZWAMMERDAM. Aanrijding. De heer N. K., alhier, werd, terwijl hij zich per fiets naar Leiden begaf, onder Zoeterwoude aangereden door een hem achteropkomende personenauto van den heer J. v. d. B. uit Gouda, welke op dat moment uitweek voor een uit tegenover gestelde richting komende auto. K. be zeerde zich ernstig aan de heup; bij op name in het Ziekenhuis te Leiden werd een spierscheuring in het heupgewricht geconstateerd. De heer v. d. B. erkende schuld aan dit ongeval en was bereid tot betaling van schade. Het telefoonnet. Het bovengrondsch telefoonnet met pa len is in de kom dezer gemeente veran derd in een ondergrondschen kabel. Om zooveel mogelijk stagnatie van het verkeer «te voorkomen is de kabel voor zoover dit kon door de trottoirs gelegd. Door de vele werkkrachten, die door den aannemer daarvoor waren te werk ge steld en de tactvolle wijze, waarop alles werd geregeld, was het werk in zeer korten tijd gereed. Er werd weinig hinder voor het verkeer van ondervonden. Veel animo! Gisteravond hebben honderden zich voor „Flora" verdrongen, om zich te laten inschrijven als deelnemers aan de kinder en volksspelen der komende feestdagen. De animo was vooral onder de jongens en meisjes groot. KATWIJK AAN DEN RIJN Parochiale Bloembollencultuur. G sieravönd werd in het Parocuiehuis ver- gadei ter bespreking van den Bloem bollencultuur ten bate der R.K. Kerk. De opkomst was zeer goed. Pastoor Schiphorst leidde de vergadering en wees er in zijn openingswoord op, dat verwacht mag wor den dat niettegenstaande de heerschende crisis deze aangelegenheid hieronder niet moét en naar verwacht mag wórden ook niet zal lijden. De resultaten waren steeds meer dan bevredigend en de opkomst be wees dat er ook nu weer volle mede werking is. Na bespreking van enkele ge maakte opmerkingen ten dienste dezer cultuur kwam aan de orde het planten, bewerken enz., alsmede het innen der gelden van die personen, die zelf geen bollen hebbend toch gaarne voor' dit doe hun gave willen offeren. Spoedig waren verschillende personen bereid land beschikbaar te stellen, het planten hiervan, dekken, schoonhouden, plukken enz., even zoo de bemesting. Voor dit alles gaven de verschillende personen zich op terwijl een commissie bestaande uit de heeren Castenmiller en L. v d. Valk de ingezetenen, niet-bollenkweekers zullen bezoeken. Voor deze gelden zullen daarna ook bollen worden aangekocht en geplant. Na rondvraag dankte pastoor Schiphorst voor de ondervonden medewerking en hoopte, dat de zegen van God op dit begonnen werk moge nederdalen. Met gebed werd hierna de vergadering gesloten. o KATWITK AAN ZEE. Eervol ontslag aan den heer J. Holtrust. Na bijna 30 jaar verbonden te zijn als leeraar in het voorbereidend zeevaart kundig onderwijs aan de Visscherijschool alhier heeft de heer J. Holtrust als zoo danig ontslag aangevraagd en gekregen. De heer Holtrust is vanaf de oprichting van de Visscherijschool op 1 December 1901 aan deze school werkzaam geweest. Hij heef gewerkt onder den eersten directeur den toen in zeevaartkringén welbekenden K. Boorsma, onder diens opvolger den oud-gezagvoer der K. Schuring en onder den huidigen directeur den heer C. Varkevisser. De heer Holtrust heeft al die jaren met AARTSDIOCESANE R.K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering te Arnhem. De Msb. meldt: Deze vergadering begon gisteren te Arn hem onder voorzitterschap van baron L. van Voorst tot Voorst te Twello. De dag werd ingezet met de algemeene vergadering van den Handeisraad van den A. B. T. B. In deze vergadering bracht de directeur, de heer Hoefnagels, het jaar verslag uit over de verrichtingen van den Handeisraad. Komende tot een bespreking der cijfers wees spr. er op hoe de prijzen der granen zeer sterk achteruit liepen, waardoor de algemeene toestand in den landbouw ho peloos moest worden. Niettemin zijn-'de resultaten, door den Handeisraad in het afgeloopen jaar bereikt, uitstekend ge weest. Het bureau heeft zooveel mogelijk het koopen van Russisch graan tegengegaan, maar het was onhoudbaar met het oog op de concurrentie, het principieel standpunt, Russisch graan te weren, tot in alle con sequenties door te voeren. De omzet over het afgeloopen jaar be droeg in totaal aan verschillende artike len 117.139.218 kg. voor een totaal bedrag van f. 7.027.781. De voorzitter bracht den directeur dank voor de vele verrichte werkzaamheden, en besteedde nog eens de aandacht aan den uitvoer van Russisch graan, waarbij hij er op wees, dat in dit opzicht, omdat men door den inkoop van Russisch graan de communistische beweging steunt, een regeling van regeeringswege dient te wor den getroffen. Te half drie werd de geschorste verga dering voortgezet. Het jaarverslag van het secretariaat werd goedgekeurd, evenals de winst- en verliesrekening en de begrooting. De voorzitter deelde vervolgens onder applaus der vergadering mede, dat het aftredend hoofdbestuurslid, de heer Het- tinga (district Friesland) die wegens zijn hoogen leeftijd voor de functie van hoofd bestuurslid bedankte door het hoofdbe stuur was benoemd tot eerelid. Aan de bestuurstafel hadden bij de komst van Minister jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck plaats genomen het Eerste Kamerlid de heer Dobbelmann en de Twe Je Kamerleden de heeren Suring en Engels en voorts de Commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en mr. v. Haastert. Baron L. van Voorst tot Voorst heette vervolgens den minister welkom. De secretaris van den A. B. T. B de heer H Ruyter hield daarna een rede over het onderwerp: Overheidszorg voor den land bouw in crisistijd. HET OOGSTEN VAN VRUCHTEN. Hei oogsi.cn van vrucuten is wel een van de voornaamste werkzaamheden .n deze maand. Ten opzichte van dien ar beid moet in de eerste plaats worden op gemerkt dat het fruit nooit mag worden g^sc.iud, doch aitij'J van den boom gepiuKt moet worden. Eij het schudden ve.TcriJgen de vruchten zeer zeker vele gekneusde plekken, die later in bederf overgaan en waardoor ten slotte de vrucht haar waar de geheel verliest. Bovendien gaan niet schudden steeds v._r cheidenj tw.jgcL lj.s waarop de vruchtstelen ingeplant zij.i ver loren, vele vruchtknoppen gaan te niel, waardoor het volgend jaar minder vruci.i: verkregen wordt. Verder is van belang om het tijdstip van den oogst goed te bepalen. Bij de vroege soorten, dus bij deze die bijna aah den boom rijpen, kan men de volledige rijp wording niet afwachten, omdat oan cie vruchten overrijp bij den verbru.ker zouden komen. En in dien toestand hebben ze een groot deel van hun waarde verloren. Vele appels en peren worden dan melig, andere z.g. beursch. Ze worden overrijp minder smakelijk en soms heelemaal niet te eten. Echter mogen de vruchten ook niet lang voor haar Ujplieid geoogst worden, omelet zij dan cïe volle grootte nog niet hebben verkregen, en later dikwijls taai en rimpelig worden. Het tijdstip van den oogsi moet dus zoo worden gekozen, dat het fruit na een paar dagen, dus wanneer het zijn bestemming bereikt heeft, begint rijp; te worden. Nu is dit zeker niet makkelijk om dit waar te nemen^ dat binnen 5 tot 14 dagen een vrucht rijp zal zijn, maar er zijn toch enkele verschijnselen, die als voorteekens van de rijpheid kunnen werden beschouwd. Zoo wordt een boom niet#tegelijk rijp. Sommige vruchten, die aari een gunstigen kant hangen, rijpen eer der. Dit is een tceken, dat ook de andere vruchten rijp beginnen te worden. Natuur lijk komen hiervoor in aanmerking alleen gezonde, gave en dus geen wormstekige vruchten. Deze laatste zijn altijd veel eer der rijp en vallen dan af. Aan den zon kant 'zijn de vruchten ook eerder rijp dan aan den schaduwkant; wij kunnen dan vveleens in twee keer plukken. Een ander kenmerk van het begin van rijp worden bestaat in het verkleuren en het min of meer doorschijnend worden van de schil De boom krijgt dus over zijn geheel een andere tint Dit is echter voor eerstbe ginnende fruitliefhebbers niet gemakkelijk om te onderscheiden. Maar al doende leert men. De late soorten, de z.g. wintervruchten, weikc eerst in November—Maart rijp wor den, worden geheel anders behandeld. Men late ze zoo lang mogelijk aan den boom. Tot zoo lang als'de boom in blad staat en het weer het toelaat. Sterke wind. harde regen? en nachtvorsten doen het fruit veel kwaad. Dus het oogsten van het frirt hangt ook wel sainen met de weers gesteldheid Meestal is de tweede helft van de maand October het meest geschikt voor hei oogsten van onze winterproducten. Ook lette men erop dat wij oogsten wan neer de stelen van de vruchten goed van de vruchtzetels loslaten. Men verzamelt het fruit het best in ondiepe manden, die op den bodem voor zien zijn van een laag kranten of houtwol. De vruchten worden heel voorzichtig in den mand gelegd, d? minste kneuzing kan de vrucht in waarde doen verminderen. Ananas de Courtray. De vrucht rijpt eind Aug.. begin September, is van clê eerste kwaliteit. Clapps Favorite is een heel bekende marktsoort, welke door zijn groote en mooie kleur makkelijk laat verkoopen Het is een peer van de derde kwaliteit, welke jaarlijks vrij overvloedig draagt. Deze volgt in afrijpen op de voorgaande. Seigneur d'Esperen. De vrucht moet ge plekt worden begin Sept. en is eet rijp half tot eind Sept. De vrucht is klein^ green van kleur, ook in rijpen toestand, is van de eerste kwaliteit met smeltend vruchtvleesch. Beurre de Merode. Is plukhaar half Se tember en eetrijp eind Sept. De vrucht is mcesta' groot, groen van kleur en wordt tegen het rijpen goudgeel. Eenmaal rijp zijnde wordt de vrucht spoedig beursch, moet dus spoedig worden gebruikt, is van de tweede-derde kwaliteit. Louise Boen? d'Avranches. De tijd van rijpen halt Sept.- begin Oct. De vrucht is van de altereerde kwaliteit, zeer fiin van smaak. E°u uitstekende mark+peer, djte 2eer bekend is. De smaak doet denken aan de Juttepeer. Dnrandeau. De tijd van plukken eind Sept. tafelrijp gedurende October Is een goede tweede, a eerste klasse peer. Soldat Leboreur PlukMj'd begin October en tafelriip Oct-Nov. Het is een eerste klasse peer. Ber.gamotte d'Esperen. PTikdj I eind Oct tafelrijp Jan.-Febr. De peer is een vrucht van de eerste rang. Vraag: Mijn plant groeide steecis gord maar nu is het of er insecten aan eten. Kunt u ook opheldering geven? Mevr. R. te O. Antw. Uw Pnnïcum variejatum zal van het koude weer te lijden hebben gehad. De plant is vrij gevoelig, vooral 'voor te veel water Ntet onmogelijk dat er pissebedden' of kelder motten zich mede tpzisf houden. Qezr die ren komen vooral 's avonds en s nachts voor den dag. Vraag: Van mijn Begonia vallen de bladeren af als bijgaand. Ook de bloempjes vallen vóór den tijd reeds ai. Mevr. v. E. v. C. "te L. Antw. Bij dit soort begonia komt deze kwaal meer voor. Het gebrek wordt veroorzaakt door te veel kou en door te veel vocht. Houdt de plant droog en zet haar niet direct in de zon. Vraag: Hoe moet ik handelen met mijn knclbegonia's. Ze staan nu nog in vollen bloei. Mevr. v. E. v. C. te L. Antw. Wan neer de bloemen en bladeren door de eerste nachtvorst zijn beschadigd, haalt u de knollen uit den grond, ontdoet ze van blad- en worteldcelèn en Iaat ze in de zon nadrogen. Geheel schoongemaakt be waart u ze gedurende den winter het b st in een kistje met turfmolm op een koele, maar vorstvrije plaats. Vraag- We hebben een Orchidae, een z.g „Ladyslipper". Hoe kunnen we' die in bloei krijgen? L. T. B., te N. Antw. Deze benaming is mij niet bekend. Misschien kunt u de wetenschappeïiike naam te weten komen en inededeelen. Gaarne zullen we dan trachten u in te lichten. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied a, d. Radactie onder motto „Tuinbouw". S2 BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 22 Sept. (V.D.) Als resultaat van de heden gehouden besprekingen tus schen den Rijkskanselier en den president van den Rijksdag, kan worden gemeld, dat de Rijksdag op den door dit lichaam zelf vastgestelden datum, n.l. 13 October, zal bijeenkomen. De regeering zal in deze zitting een verklaring afleggen. Bij de debatten over deze regeringsverklaring zullen alle voor stellen en interpellaties in behandeling komen, die door de partijen met betrek king tot de Rijksregeeringspolitiek zijn, of nog zullen worden ingediend. o RONDOM DEN VOLKENBOND. BUENOS AIRES, 22 Sept. (Belg. Tel. Ag.) De Argentijnsche regeering heeft op de uitnoodiging van den Volkenbond tot deelname aan de derde commissie van den Volkenbond, geantwoord, dat tijdsgebrek liet zenden van een delegatie verhinderde. o DE MOEILIJKHEDEN OP DE ENGELSCHE VLOOT. LONDEN. 22 Sept. (V.D.) In de havens van Devonport, Chatham en Portsmouth is gisteren het onderzoek begonnen naar de klachten van de bemanningen der Atlantische Vloot in verband met de ver mindering der gages. Door de mededeeling van de regeering, dat de totale vermindering niet meer dan tien procent mag bedragen en dat de toe lagen onveranderd blijven, is een nieuwe toestand geschapen, waardoor reeds aan de meeste klachten der' bemanningen is tegemoet gekomen. Volgens ontvangen mededeelingen wordt op de oorlogsschepen weer gewoon dienst gedaan en zijn alle bemanningen zonder incidenten van de verloven teruggekeerd. Een scharenslijperswagen werd aan gereden door een vrachtauto van den graanhandel der firma v. M. en Zn. alhier. De wagen bekwam daardoor ernstige schade. De eigenaar deed hiervan aan gifte bij de politie, die zal onderzoeken wie de schuld van dit ongeval draagt! HILLEGOM. Afscheid van den heer P. J. Litjens. Op 1 October a.s gaat de heer P. J. Litjens het onderwijs verlaten. De heer P. J. Litjens werd geboren 29 September 1864 te Horst en heefl, dus bij zijn heengaan den leeftijd van 67 jaar bereikt. Na de lagere school in zijn ge boorteplaats te hebben doorloopen, ge noot hij zijn opleiding tot onderwijzer te Venlo. Na de lagere akte te hebben be haald, was zijn eerste standplaats Arcen (L.) waar hij van 1 Juni 1884—1 Nov. 1385 bleef. In dat jaar kwam de Limburger naar Holland en arbeidde te Noordwijk van Nov. 1885Oct. 1891 aan het R.K. Onderwijs aldaar. Middelerwijl had de heer Litjens de hoofdakte behaald en meerdere taaiakten. Op 1 October 1891 werd hij benoemd tot hoofd der Par. Jon gensschool alhier. Het niet alledaagsche feit doet zich dus voor, dat de heer Lit jens bij zijn heengaan tevens zijn 40-jarig jubileum als schoolhoofd en wat meer zegt, als hoofd der zelfde R..K. school viert. Met 3 klassen begonnen, breidde zich de school voortdurend uit, zoodat de 3 tot 7 groeiden. Waar de heer Litjens inzag, dat de ken nis van vreemde talen voor Hillegom een gebiedende eisch was, werd al heel spoe dig met het onderwijs in de 3 moderne talen begonnen en na eenige jaren ver kreeg de heer Litjens de dubbele functie van hoofd der lagere en de Mulo-school. De dubbele functie hoe eervol ook eischte uit den aard der zaak ontzettend veel van het hoofd. In 1921 na de her ziening der Lageronderwijswet werd aan elk der beide scholen een afzonder lijk hoofd gegeven, zoodat de heer Litjens uitsluitend hoofd werd (bleef) der Mulo inrichting.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7