Scherts In Schets. 72ste Jaargang DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 No. 21936 OFFICIEELE KENNISGEVING 80ERHÜAVE VERPLAATST. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per'3 maanden f.2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 4- portokosten. Dit nnmmer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (226) 2e. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes, voor den curusu 1931—1932. (227) 3e. Benoeming van een fröbelonderwij zeres aan de school verbonden aan het gesticht „Voorgeest". (228) 4e. Praeadvies op het verzoek van Dr. G. J. Thierry, om eervol ontslag als leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium. (229) 5e. Praeadvies op het verzoek van A. Horree, om eervol ontslag als onderwijzer bij het openbaar Vervolgonderwijs. (230) 6e. Praeadvies op het verzoek van Prof. Mr. G. André de la Porte, om ontslag als Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (231) 7e. Suppletoire begrooting, dienst 1930, van het H. G. of Arme- Wees- en Kinder huis. (232) 8e. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1930, van die instel ling. (232) 9e. Rekening, dienst 1930, van die in stelling. (232) 10e. Rekening, dienst 1930, van den Ar menraad. (232) 11e. Begrooting, dienst 1931, van het Gemeent. Radio Distributie-Bedrijf. (233) 12e. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 1931 en het le kwartaal 1932. (234) 13e. Voorstel tot het indienen van be zwaren tegen aanslagen in de Forensen- belasting. (235) 14e. Voorstel: a. tot ontbinding van de met H. L. Speel aangegane huur van een strook grond aan de Boommarkt; b. tot verhuring van de sub a bedoelde strook grond aan H. Hoppenbrouwer. (236) 15e. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij, om toestemming tot het om niet afstaan aan de gemeente Katwijk van een strookje grond, groot pl.m. 40 M2., gelegen in de Nieuwsteeg te Katwijk a. d. Rijn. (237) 16e. Voorstel tot verkoop aan den Staat der Nederlanden van een gedeelte van het perceel Sectie L No. 1351 nabij het Nieuw Academisch Ziekenhuis. (238) 17e. Voorstel tot verkoop van een strookje grond en te dempen sloot aan de Waldeck Pyrmontstraat, Sectie N, Nis. 138 en 137, beide ged. (239) 18e. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 7 Juli 1930, in zake den ver koop: a. van een terrein gelegen ten Noorden van den Maresingel, voor den bouw van 8 beneden-, 16 bovenwoningen en 15 eenge zinswoningen aan de Woningbouwvereeni- ging „de Goede Woning"; b. van een terrein gelegen ten Noorden van den Maresingel, voor den bouw van 5 beneden-, 5 bovenwoningen en 18 eenge zinswoningen aan de Woningbouwvereni ging „Ons Belang". (240) 19e. Voorstel tot vaststelling: a. van de vergoeding, bedoeld in art. 101, lid 1 t/m. 7,xvan de Lager Onderwijs wet 1920, over de jaren 1926, 1927 en 1928, aan de besturen van verschillende bijzon dere scholen; b. van het alsnog, krachtens het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel, uit te keeren bedrag over de jaren 1924 t/'m. 1926, 1925 t/m. 1927 en 1926 t/m. 1928, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen; c. van het door de besturen van een 2-tal bijzondere scholen over de jaren 1925 tot en met 1927 in de gemeentekas te stor ten bedrag; d. van de verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 17 December 1914 (Gem.blad No. 32), houdende regle ment op het beheer en bestuur der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. (241) 20e. Voorstel in zake de vaststelling van het voorschot op de vergoeding, be doeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1931, aan de besturen van verschillende bijzondere scholen. (242) 21e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het afbreken van de tegenwoordige Concierge-woning van het museum „de Lakenhal" aan den Ouden Singel No. 30 en het inrichten van perceel Oude Singel No. 28 tot Concierge- woning en atelier van den Directeur van het museum. (243) 22e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbren gen van antivries-transformatoren aan de brandleiding van het tijdelijk Gemeente huis. (244) 23e. Voorstel in zake de financieele controle op de boekhouding van verschil lende gemeentediensten. (154 en 245) 24e. Voorstel in zake verlaging van de rente en opschorting van de aflossing van het bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging ,,'s Zomers Buiten" verstrekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. (185) 25e. Voorstel in zake de toekenning van een subsidie over 1930 en 1931 van ten hoogste f. 1000, aan de „Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen", en tot beschikbaarstelling van de daarvoor be- noodigde gelden. (180) 26e. Voorstel in zake den bouw van ge meenteweg van 56 eengezinswoningen op een terrein gelegen tusschen de Lusthof laan en de Os- en Paardenlaan. (246) 27e. Praeadvies op de voorstellen-Man- ders, in zake bestrijding van de werkloos heid en het verkrijgen van eigen wonin gen door minder gesitueerden. (162) 28e. Interpellatie van den heer Schül- ler, in zake den verkoop van Provinciale gronden aan het Rijn-Schiekanaal. 4194 Foto Bleuzé. In den algeloopen nacht is het Boerhaave-standbeeld verplaatst van de Steenstraat naar de Oegstgeesterlaan. - Onze foto geeft het moment weer, dat het beeld tusschen hemel en aarde zweeft. H. BOERHAAVE VERHUISD VAN STEEN STRAAT NAAR OEGSTGEESTERLAAN. Een ongewone verhuizing. Na 59 lange jaren op zijn hoog voetstuk aan de Steenstraat te hebben gestaan is in den afgeloopen nacht het standbeeld van den vermaarden Leidschen hoog leeraar. Hermanus Boerhaave overgebracht naar de Oegstgeesterlaan. Men kent de geschiedenis: de gemeen teraad weigerde in eerste instantie de voor de verplaatsing benoodigde gelden te vo- teeren. Vooral dank zij de bemoeiingen der medische faculteit is toen uit particuliere bijdragen het vereischte bedrag vrijwel bijeengebracht, zoodat in tweede lezing de Leidsche Vroede vaderen zich er niet lan ger tegen verzetten, dat Boerhaave's standbeeld werd verplaatst naar het ge bouwencomplex. waaraan hij zijn naam schonk. Het ongewone karwei van de verhuizing was opgedragen aan de N.V. Houtgraaf en Bolsenbroek te Bloemendaal. welke gister avond omstreeks 8 uur begon met de voor bereidende werkzaamheden, bestaande in het plaatsen van een bok. Vervolgens werden in alle richtingen arm-dikke touwen rondom het beeld ge bonden. Even na middernacht kon het takelen beginnen. Centimeter voor centi meter rees het twee ton wegende beeld van zijn voetstuk en na een kwartier zweefde de beroemde medicus tusschen hemel en aarde. Een foto in dit Blad geeft van dat moment een beeld. Alles verliep naar wensch en tegen kwart voor één stond hij goed en wel op een vrachtauto, waar mee hij naar de Oegstgeesterlaan werd gereden. Daar ter plaatse zal het beeld eerst door de Rijnlandsche Kunstgieterij H. W. Stöxen en Zn. worden gerepareerd, hetgeen hard noodig is, aangezien de tand des tijds op verscheidene plaatsen stuk ken uit zijn metalen toga heeft geknaagd. Het hardsteenen voetstuk, dat circa twin tig ton weegt, zal vermoedelijk eerst in den loop van de volgende week worden overgebracht. De adjunct-directeur van gemeentewer ken ,ir. Cr. Bronkhorst en de gemeente architect, de heer Nijsingh woonden de verhuis-partij bij. Ondanks /het late uur waren er nog heel wat belangstellenden op de been, die van het transport getuigen wilden zijn en die in hun hart hoopten, dat er iets bij zonders zou gebeuren. Maar de N.V. Houtgraaf en Bolsen broek had haar maatregelen goed getrof fen en Boerhaave zóó stevig gekneveld, dat er geen verwikken aan was. Hetgeen maar matig in den smaak viel bij de ver kleumde en slaperige toeschouwers, die te langen leste stilletjes in den killen herfst nacht afdropen. Aan Boerhaave was toch geen eer te behalen. STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. De 1000ste aanvraag in behandeling genomen. Het Leidsche voorbeeld van positieve woekerbestrijding vindt allerwege navol ging. In Alkmaar, Arnhem, Dordrecht, 's-Her- togenbosch, Groningen, Nijmegen, Haar lem en Den Haag" zijn of worden borgstel lingsfondsen, als een nieuw middel tot bestrijding van den woeker in het volks- credietwezen, opgericht. Het Leidsche Borgstellingsfonds heeft dan ook bewezen in een groote behoefte te voorzien. Men kent het doel der Stichting: woe kerbestrijding door borg te staan voor cre- dietwaardige credietbehoevenden, die trots ernstige pogingen, niet slaagden in het vinden van voor credietverleening ge- eischte borgen of in het stellen van ge vorderde zakelijke zekerheid. Deze week werd de 1000ste aanvraag voor een borgstelling in behandeling ge nomen. Het fonds heeft sedert haar oprichting, 26 October 1928, velen uit handen van woekeraars gehouden en vooral diegenen kunnen helpen, waaronder de woeker het weligst tierde. Verleend werden niet minder dan 712 borgstellingen tot een gezamenlijk bedrag van f. 60598. Het verheugende is, dat de personen voor wie het fonds borg heeft gestaan, dit ook ten volle waard waren. Slechts een klein bedrag behoefde het fonds als borg te betalen. Velen economisch zwakken is alzoo in hun moeilijken levensstrijd steun verleend. Het fonds heeft echter ook aanvragers moeten te leur stellen, omdat het fonds nog niet over voldoende middelen be schikt. Men kan door een jaarlijksche contribu tie medewerken aan den woeker, een der grootste ondermijners van maatschappe lijke welvaart en huiselijk geluk, in onze stad paal en perk te stellen. Het dag. bestuur der Stichting bestaat uit de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter, G. A. Smit, penningmeester, Gironummer 141700 en P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Bank van Leening, secretaris, Nieuwsteeg No. 4, tel. 270. De secretaris houdt eiken Zaterdag middag om 5 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg No. 4. HEM ER IN LATEN DRAAIEN. CHR. GEZONDHEIDS- EN VACANTIEKOLONIES. De afd. Leiden en omstreken v. d. ver eeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies in Ned. hoopt Woensdag en Donderdag a.s. haar jaarlij ksche col lecte te houden. Hoewel haar bekend is, dat voor velerlei doeleinden gevraagd wordt, de economi sche toestand slechts is, en iedereen van bezuiniging spreekt, heeft zij toch de vrij moedigheid om ook nu weer te komen om een kleine gave te vragen. Omdat het gaat om het welzijn van het arme, zwakke Leidsche kind. Van de opbrengst der col lecte hangt het n.l. af, hoe groot het aan tal kinderen kan zijn, dat uitgezonden wordt naar zee- of boschhuis voor min stens 5 weken. Het aantal kinderen, dat jaarlijks teleurgesteld moet worden, daar door geldgebrek de afdeeling hun uitzen ding niet op zich kan nemen, is groot. Door uw gave helpt u dit aantal vermin deren. RADIO-MISÈRE. Een belangrijke beslissing van den Leidschen Kantonrechter. Zooals wij reeds enkele weken geleden vermeldden heeft de hier ter stede geves tigde vereeniging „Protest antsch Bureau voor Sociale Adviezen" in verband met huurkoopleveringen van slechte radio toestellen en de daartegen bij de Commis sie ter bestrijding van de misstanden in het volkscredietwezen te Leiden aanhan gige actie, voor een te Oegstgeest woon achtigen arbeider een civiele procedure ingesteld tegen een Leidschen werk gever. De buiten Leiden gevestigde leveran cier van de radio-installatie, waarover de bekende radio-deskundige Ir. Max Polak een vernietigend rapport had uitgebracht, had aan den werkgever door een deur waarder een looncessie laten beteekenen. Op dien grond verlangde de leverancier, dat de werkgever wekelijks op het loon van den arbeider zou korten en de inhou dingen aan haar zou afdragen, waartegen het Bureau voor Soc. Adviezen zich na mens den huurkooper verzette. Ten einde een beslissing van den Rech ter uit te lokken omtrent de vraag of de werkgever verplicht was aan het ver langen van het afbetalingsmagazijn te voldoen werd een procedure tegen den werkgever ingesteld en vorderde de arbei der, die bijgestaan werd door den lsten secretaris van genoemd bureau, den heer Th. J. v. d. Heijden, uitbetaling van de z.i. ten onrechte ten behoeve van de crediet- geefst-er ingehouden vijf gulden. De werkgver, voor wien optrad mr. F. J. J. Trapman, advocaat, alhier, beriep zich op de aan hem beteekende acte van cessie en refereerde zich aan het oordeel van den Kantonrechter. Het Prot Bureau voor Soc. Adviezen be toogde op verschillende gronden, dat de werkgever niet tot inhouding gerechtigd was en vocht de rechtsgeldigheid van de acte van cessie aan. De kantonrechter plv., mr. E. A. Cos- man, heeft thans in dit geding vonnis ge wezen. Z.E.A wees de eisch van den ar beider toe, met dien verstande dat beide partijen werden veroordeeld om ieder hun eigeii proceskosten te betalen. Beslist werd dus, dat de patroon niet gehouden is om krachtens een looncessie op het loon van den arbeider te korten. HAND ELS REG ISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Stoomfabriek van verduurzaamde Levensmiddelen „De Ster" v.h. N. Wouter- lood P.Jzn., Hoogewoerd 183, Leiden. Door de benoeming van den heer N. J. A. Wou- terlood tot directeur is de collectieve pro curatie met mej. M. C. J. Lünnemann ver vallen. Mej. M. C. J. Lünnemann heeft thans het recht om bij ontstentenis van den directeur alleen voor de N.V. te tee kenen. BINNENLAND. Ingediend is 'n wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de vuurwapenwet 1919. (Binnenland, 2e Blad.). Algemeene vergadering van den R.K. Boeren en Tuïndersbond. (Land- en Tuin bouw, 2e Blad.). De Amsterdamsche Beurs is heden heropend. (Laatste Berichten, le Blad). Een circulaire van de regeering aan de gemeentebesturen inzake werkverschaf fing en steunverleening. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. De wet tot opheffing van den gouden standaard in Engeland reeds van kracht. De uitwerking., (2e Blad en Tel. le Blad.). De beteekenis van de opheffing van den gouden standaard in Engeland. (3e Blad.). Amerika, Turkije en Sovjet-Rusland nemen deel aan de ontwapeningsbespre kingen. (Buitenland, le Blad.). De gespannen toestand tusschen China en Japan. Dreiging met 'n anti-Japansche boycot. (Buitenland en Tel. le Blad.). De als verloren beschouwde Duitsche Oceaanvliegers toch nog gered. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad.). LEIDSCHE UNIVERSITEITSDAG. Het comité voor den dit jaar te 'sGra- venhage te houden Leidsche Universiteits dag, bestaande uit de heeren Aug. Philips, A. M. Snouck Hurgronje en E. N. v. Klef- fens, heeft een oproep verspreid, met het doel alle oud-Leidenaars van den Haag en omstreken op te wekken tot deelneming aan dezen dag, welke op 3 October zal worden gehouden. Zulk een Universiteitsdag wordt telken- jare in één der grootere steden des lands gehouden en is een bijeenkomst van hen, die gaarne nog eens verkeeren in de sfeer van hun universiteit. Gehoopt wordt op talrijke deelneming van oud-docenten en -studenten. De samenkomst zal te 5 uur in hotel De Twee Steden plaats hebben. De hoogleeraren mr. E. M. Meyers en dr. J. A. J. Barge zullen er het woord voeren, resp. over: Het rechtsgeleerd onder wijs aan de Leidsche Hoogeschool in de 18e eeuw, en over: Het onderwijs in de geneeskunde aan de Leidsche Hoogeschool in de 18e eeuw. Om 7 uur volgt een ge meenschappelijke maaltijd, waarbij de bij uitstek Leidsche gerechten, haring en wittebrood en hutspot met klapstuk niet zullen ontbreken. POSTAGENTSCHAP HOOGE-RIJNDIJK. Met ingang van 28 September a.s. wordt ee^i postagentschap annex telegraafsta tion gevestigd in het sigarenmagazijn van den heer A. H. v. d. Vooren, Hooge Rijn dijk 106, bij het eindpunt van de tram. Het agentschap is op werkdagen open gesteld van 8 tot 19.30 voor zegelverkoop, aanneming en uitreiking van aangetee- kenden, aanneming van postpakketten en expressestukken. 8.3015 voor den postwissel, postchèque- en girodienst en quitantiedienst, de uitbe taling van invaliditeit^- en ouderdoms rente, den dienst der ongevallenwetten voor zoover betreft aangifte van bedrijf s- stakings en ongevallenaangiften en het in ontvangst nemen van loonlijsten. 818 uur voor het aannemen van belas tingbetalingen. 919.30 voor spaarbankzaken. 820 voor aanbieding van telegrammen. Op Zon- en feestdagen voor alle dien sten gesloten. Postchèques kunnen mede op de agent schappen worden uitbetaald. Aanbevolen wordt op de chèques en het advies den naam van het agentschap te vermelden, zijnde resp. Leiden, Stations weg, Leiden Heerenstraat, Leiden Haven, Leiden Hoogewoerd en Leiden Hooge Rijn dijk. EXTRA-TREINEN OP 3 OCTOBER. De directie der Ned. Spoorwegen zal op Zaterdag 3 October verschillende extra treinen laten loopen. Zoo vertrekt er nog om 0.10 een extra-trein van Leiden naar Haarlem en Amsterdam, die zoo noodig aan alle tusschenstations zal stoppen en om 0.00 een trein van Leiden (Heerensin gel) naar Hoofddorp, stoppende aan alle tusschenstations. Mej. E. P. A. M. van der Stok alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school te Warmond. Bij den inspecteur der directe belas tingen alhier, 1ste kantoor, is een bedrag van f. 27.63 binnengekomen wegens ge- wetensgeld.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1