72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 September 1931 Vierde Blad No. 21936 Mooi weer in den nazomer. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. SPORT. BORG. STAND VAN LEIDEN KERK- EN SGH00LNSEUWS RECHTZAKEN. FINANCIËN. VARIA. Het is geen ongewoon verschijnsel, dat in September zulke mooie, zonnige, wind- stille dagen voorkomen als wij in de af- geloopen week gehad hebben. Eigenaar dig is, dat wij in onze taal geen naam hebben voor die late periode van zomer- achtig weer, terwijl men deze in Duitsch land „Altweibersommer" noemt, maar mis schien komt dit wel daardoor, dat wij min der gevoel hebben voor dit merkwaardige en in alle opzichtenzoo typische ver schijnsel dan onze Oostelijke buren. Merk waardig, vooral in weerkundig opzicht, is deze mooi-weer-periode zeer zeker en ik wil beproeven dit hier nader te verklaren. In de eerste plaats moeten wij de ken merken van deze mooi-weer-periode op sommen. De wind is meest heel zwak en waait niet uit een bepaalde richting. De hemel is wel onbewolkt of soms licht be wolkt, maar heeft iets troebels, zoodat b.v. vliegmachines, die over ons heen trekken, wazig te zien zijn en de wolken, als zij er zijn, zich niet duidelijk vertoonen. Te gen den avond komt een lichte nevel op, de zon gaat rood onder en 's morgens is net koud en heeft zich de nevel verder verdicht. Na het opkomen der zon stijgt de temperatuur snel zoodat het op het midden van den dag soms vrij warm is en in enkele gevallen, zooals in 1898 tijdens de feesten ter gelegenheid van de kroning van H. M. de Koningin was het *elfs zoo heet, dat de thermometer tot meer dan 30 gr. C. steeg, De mooi-weer- periode duurt gewoonlijk verscheidene dagen. Dit zijn de voornaamste kenmer ken, die haar onderscheiden van het hier doorgaans zeer veranderlijke en onrustige weer. Wanneer wij verder zien dan onze naaste omgeving, kunnen wij gewaar worden, dat dezelfde weertoestand tegelijkertijd gevon den wordt over het grootste gedeelte van Europa en dat Duitschland meestal onge veer het midden van dit gebied vormt. Overal in dit gebied staat de barometer hoog, in het centrum het hoogst (onge veer 775 mM.) en de isobaren (lijnen, die men op weerkaarten trekt over die plaat sen, waar de barometerstand dezelfde is) loopen als enorme cirkels rondom dat cen trum. Het is dus een z.g. gebied van hoo gen druk (in de Eng. weerberichten voor de radio-anti-cyclone, in de Duitsche Hochdruch-gebie-d genoemd), dat de zetel is van dit mooie nazomerweer. Een belangrijke eigenschap van dit ge bied van hoogen druk is dat het gewoon lijk eenige dagen achtereen dezelfde plaats blijft innemen en daarna naar het Zuid- Oosten terugtrekt. De Duitsche meteoro loog W. J. van Bebber te Hamburg, heeft dit gebied van hoogen druk grondig be studeerd en kwam daarbij tot de slotsom, dat zijn ligging over Midden-Europa ge heel andere weersomstandigheden in ons werelddeel in het leven roept, dan wan neer de kern in een der uithoeken van Europa ligt. Hij onderscheidde daarom vijf z.g. „Wettertypen". waarvan de hier boven beschrevene een is, de z.g. centrale ligging van het gebied van hoogen druk. Alleen bij deze centrale ligging draagt het weer dat eigenaardige karakter, waarvan wij j.l. Woensdag een mooi geval beleefd hebben. Bij alle andere liggingen van dit gebied van hoogen druk hebben wij hier te lande meestal een vrij sterken wind en niet dat mooie weer. Van Bebber heeft deze weertypen bestu deerd om antwoord te krijgen op de vraag kan men het weer eenige dagen vooruit voorspellen. Inderdaad hebben de uitkom sten van zijn onderzoekingen de mogelijk heid geopend om in vele gevallen eenige dagen vooruit te kunnen nagaan hoe het algemeen karakter van de weersgesteld heid zal worden. In het bijzonder is de boven beschreven centrale ligging, een waarbij men onmiddellijk nadat zij tot stand is gekomen, voor enkele dagen voor uit mooi en windzwak weer kan voorspel len. Dit geldt nog het meest voor de lan den in Centraal- en Zuidoost-Europa maar ook, hóewei in geringere mate voor ons land, in mindere mate omdat de in vloeden, die een einde maken aan het mooie weer, in den regel uit het Noord- Westen naderen en dus eerder bij ons dan b.v. in Duitschland hun uitwerking krij gen. Dat neemt echter niet weg, dat bij de ontwikkeling van dezen weertoestand voor ons land gewoonlijk op eenige mooie dagen gerekend kan worden. Een paar weken geleden had het er veel van of wij dezen nazomer gespeend zouden blijven van deze mooi-weer-periode. In verband met een uitgebreide depressie, die over Scandinavië lag, woei over de geheele Noordelijke helft van Europa een krach tige Noordelijke luchtstroom die de tem peratuur tot verscheidene graden onder de normale had doen dalen. Aan het einde der vorige week kwam daarin een zeer be langrijke verandering. Vanuit den Atlan tisch en Oceaan ten Z.-W. van Europa breidde zich een gebied van hoogen druk uit over Z.-W.-, later ook over Centraal- Europa en daar de luchtdrukking bij IJsland lager werd, kwam dientengevolge een Zuid-Westelijke, warme luchtstroom door, die eerst over de Britsche eilanden en de Noordzee Oostwaarts vooruit drong en daarna de geheele Noordelijke helft van Europa veroverde, zoodat daar de temperatuur belangrijk steeg. Later werd het ook hier en in Midden-Europa war mer tengevolge van het doordringen van dien warmen wind. Dat het hier zooveel warmer is geworden, is derhalve voor het grootste gedeelte toe te schrijven aan de vervanging van de koude lucht uit den Noordelijken stroom door warme lucht uit Zuidelijker streken. Terwijl ik dit schrijf treden in N.-W.- Europa reeds storende invloeden op, die wellicht binnenkort een einde maken aan het mooie weer. Als de lezers het bovenstaande onder de oogen krijgen is het mooie weer misschien alweer voorbij, maar wii hebben dan tenminste een deel gehad van het mooie nazomerweer. dat hier als een normaal verschijnsel kan worden beschouwd. Ik hoop, dat met het bovenstaande den lezer een duidelijke uit eenzetting gegeven is van de oorzaken van het mooie weer van do afgeloopen week. (Nadruk verboden). C. N. RECLAME. Het kankervraagstuk en dr. Bendien. In de laatste weken kan men geen krant in handen nemen of men vindt er een of ander in over bovenstaand vraag stuk. Ik hoop aan te kunnen toonen, dat het beter ware geweest, wanneer die publi caties waren achterwege gebleven, zoodat ook het schrijven van dezen brief over bodig zou zijn geweest. Maar nu om zoo te zeggen zoowat ieder zich voor de kwestie is gaan interesseeren, is een enkele nuchtere opmerking daarover niet mis plaatst. Over kanker schreef ik reeds vroeger. Het ligt voor de hand, dat deze ziekte, die zoo dikwijls voorkomt en waaraan nog steeds nog zoo vele menschen te gronde gaan, de volle belangstelling van het publiek heeft. Natuurlijk ook van de wetenschappelijke wereld. Tal van onder zoekers geven hun tijd en krachten voor de bestudeering van deze kwaadaardige ziekte, groote instituten zijn uitsluitend voor dit doel gesticht, zooals hier te lande het kanker-instituut in het Anthony van Leenwenhoek-huis te Amsterdam. Men zoekt daar ijverig naar de oorzaak der ziekte, waaromtrent nog lang geen zeker heid bestaat, men tracht daar tevens en gelukkig niet zonder succes genezing voor de kwaal te vinden. In dit laatste opzicht staat thans wel vast, dat de genezingskansen het grootst zijn in het allereerste begin der ziekte. Vele volledige genezingen kon men reeds boeken. Naarmate het proces verder voort geschreden is op het oogenblik dat de behandeling begint, wordt de kans op volledig herstel in toenemende mate ge ringer, al blijft het ook dan nog mogelijk, groote verbetering aan te brengen en het leven niet alleen te verlengen, maar ook dragelijker te maken. Het groote publiek volgt met begrijpe lijke belangstelling alles wat over deze zaak gepubliceerd wordt. Voor zoover dat mededeelingen betreft in den geest van de hierboven genoemde is dat alleszins nut tig. Het kan er toe medewerken, dat de lijders zoo spoedig mogelijk doelmatige hulp zoeken en dat zij geen kostbaren tijd laten verloren gaan door het eerst nog eens met kwakzalversmiddelen te probee- ren, dikwijls uit angst voor een operatie. Daarom is het evenzeer nuttig, dat men wete, dat bij vroegtijdige herkenning meer malen juist geen operatief ingrijpen noo- dig is, en indien dit dan wel het geval mocht zijn, dat dan een eenvoudige in greep meestal voldoende is, terwijl in verwaarloosde gevallen soms alleen nog een zeer ingrijpende operatie redding of verlichting kan brengen. Daarentegenover, is het lofwaardig, dat het zuiver wetenschappelijk onderzoek binnen de muren van het laboratorium blijft. Wat daar door de rustelooze wer kers wordt gedaan ligt boven de bevatting van den leek. Nam hij er kennis van, hij zou het niet begrijpen of - en dat zou erger zijn - ge heel valsche gevolgtrekkingen gaan maken Welke nadeelen uit de voortijdige publi catie van wetenschappelijke vondsten kun nen voortspruiten, weten zij, die zich nog herinneren, dat in de groote pers de ont dekking van het tuberculine werd bekend gemaakt. Bij duizenden werd de schoonste verwachting opgewekt om spoedig voor een groote teleurstelling plaats te maken. Eerst wanneer een nieuwe methode on- wederlegbaar juist gebleken is, mag zij ook buiten het laboratorium bekend gemaakt worden. Iets dergelijks beleven wij thans. De Zeister arts Bendien een van de weinige praktiseerende geneeskundigen, die tijd en gelegenheid weten te vinden, behalve hun gewone praktijk nog wetenschappelijk laboratoriumwerk te verrichten, heeft in Maart 1931 een geschrift gepubliceerd, waarin de uitkomsten van zijn onderzoek over bepaalde uitvlokkingsreactiss zijn neergelegd. De beteekenis kan niet in wei nige woorden worden weergegeven. Er behoort reeds vrij wat studie toe, om te begrijpen, wat een uitvlokkingsreactie is. In zijn bericht, dat zeker niet. bestemd was, om docr leeken te worden gelezen, vermeld hij, dat deze reactie bij bepaalde ziekten verandert, o.a. bij kanker. Als dit juist is, bestaat dus de mogelijkheid, dat op die wijze de herkenning van bepaalde ziekten, met name in het beginstadium, vergemakkelijkt zal worden. In ons land werd aan deze onderzoekin gen weinig of geen aandacht geschonken. Maar in Engeland wilde men er meer van weten en stelde men zich met Dr. Bendien in verbinding. Men zond hem bloedvocht van een zeker aantal personen, onder wie enkele kankerlijders en het gelukte hem, door zijn methode, zonder fout aan te wijzen wie die lijders waren. Daarop ont stond in Engeland een strooming, om het onderzoek van deze methode uit te brei den, wat alleszins rationeel mag heeten. Ongelukkigerwijze maakte de groote pers van dit alles met zekeren ophef melding en zoo werden de berichten ook in ons land bekend. Het verwekte groote sensatie, vooral omdat de niet ter zake kundige lezer, absoluut niet in staat, de beteekenis der proeven te begrijpen, deze spoedig ging overschatten. Terwijl Eendiens proe ven allen betrekking hadden op de her kenning van bepaalde ziekten, waaronder kanker, schreef men reeds in den geest, alsof het universeele genèesmiddel voor de ziekte gevonden was. En er gingen aldra verwijtende stemmen op, dat de ontdek ker van die methode in zijn eigen land volkomen genegeerd werd. Dit ging zoo ver dat men van officieele zijde, d. w. z. van de universiteiten en het kanker instituut moeielijk er verder het zwijgen toe kon doen en zijn houding in verschillende ar tikelen meende te moeten verdedigen. De gezondheidsraad heeft zich met het geval bemoeid en van de Vereeniging voor kan keronderzoek is aan Dr. Bendien de uit- noodiging gericht, zijn proeven onder con trole te herhalen. Er is in deze geschiedenis veel, dat doet denken aan de beweging, veroorzaakt door de publicaties over tuberculine. Toch zijn er verschilpunten, waarop het niet van belang ontbloot is, even de aandacht te vestigen, "et bericht over tuberculine was afkomstig van niemand minder dan Koch, den ontdekker der tuberkel-bacil. Het werd aangekondigd als een direct geneesmiddel en aanvankelijk ook door de officieele ge neeskundige wereld aanvaard. Eerst na eenigen tijd begreep men, dat de groote man in dit opzicht gefaald had door een voorbarige mededeeling, welke zeker nog niet rijp was om van uit het laboratorium tot publiek eigendom gemaakt te worden. Er werd zelfs gemompeld, dat chauvinis tische invloeden aan de publicatie niet vreemd waren. Geheel anders is het geval- Bendien, die zelf geheel correct den wetenschappelijk gebruikelijken weg heeft bewandeld. Als er van reclame sprake kan zijn, dan is deze zeker niet van hem zelf uitgegaan. Dat hij er weinig over gesticht is, dat men van zijn onderzoekingen hier te lande geen nota nam, kan hem werke lijk niet euvel geduid worden. Wat verder opvalt, is, dat in de ge schriften van professoren en kanker onderzoekers over dit onderwerp een toon heerscht, die niet bepaald aangenaam aandoet. Van welwillendheid is weinig sprake, soms krijgt men den indruk, dat men hem als een soort beschuldigde gele genheid wil geven, zich te verdedigen. Hij is ook maar een gewoon arts en heeft niet een reputatie als vroeger Koch. Hoe het ook zij, een eerlijk onpartijdig onderzoek zal door ieder, en niet het minst door Bendien zelf, gewenscht worden. Als het dan blijkt, dat hij de wetenschap een stapje vooruit heeft gebracht, zal ieder hem ten zeerste dankbaar moeten zijn. Het publiek heeft echter in te zien, dat het hier om een wetenschappelijk vraag stuk gaat, dat, ook volgens Bendien zelf, nog ver van een volkomen oplossing ver wijderd is. Hoe minder de zaak in het publiek wordt behandeld, des te beter. Wanneer in deze richting iets goeds ge vonden wordt ten bate van de kanker lijders, dan zal dit van zelf wel aan den dag komen. Men hoede zich evenwel voor het te snel koesteren van groote verwach tingen. Er zal nog veel gewerkt en onder zocht moeten worden, voordat een afdoend oordeel mogelijk is. En de rustige arbeid van den wetenschappelijken onderzoeker kan slechts verstoord worden, ten nadeele van de gewenschte uitkomsten, wanneer het publiek zich met de zaak gaat be moeien. H. A. S. ATHLETIEK. HE AFSTANDSMAKSCH DER L.P.S.V. Was liet tempo te hoog? Er is hier en daar critiek uitgeoefend op het te hoog opvoeren van het tempo in den 40 K.M, afstandsmarsch der L.P.S.V. Wij meenen daarom goed te doen hier nog eens vast te stellen dat de organiseerende vereeniging tevoren in een circulaire aan de deelnemers nadrukkelijk heeft mede gedeeld, dat het tempo van den marsch- leider er op was ingesteld, dat na circa 26 K.M. een half uur gerust kon worden. Kon men evenwel het tempo aanvankelijk niet volgen dan hield dit niet in dat men te langzaam wandelde om den tocht bin nen den vastgestelden tijd 6 3/4 uuri te volbrengen. De afdeeling Den Haag van het N.J.V. bijvoorbeeld liep ruim 6 K.M. per uur. Zij nam wat korter rust en was zoodoende toch nog om tien minuten over acht binnen! Overigens bedenke men wel dat de L.P.S.V. niet zuiver een simpele wande ling op het oog had. Zij eisehte een spor tieve prestatie en daarop is vooraf het- haaldelijk gewezen. Wie in den marsch belang stelde kon dat dus weten. Opval lend is het trouwens dat van alle perso nen, die behoorlijk hadden getraind onder leiding van den heer Zwart en dat waren er ongeveer honderd) slechts één damo is uitgevallen. Deze was voor den aanvang nog gewaarschuwd niet mee te gaan, aan gezien zij op schoenen met hooge hakken liep. Zij deed het toch en moest uitvallen! Ten slotte zij nog meegedeeld dat de afgevaardigden van een groot aantal Leid- sche vereenigingen gisteravond aan het L.P.S.V,-bestuur hebben verklaard, dat hun leden het tempo niet te hoog vonden Zij waren goed getraind, hadden prettig geloopen en hebben dringend verzocht het volgend jaar een Tweedaagsche te orga- niseeren. Zóó groot is de belangstelling dat nu reeds geconstateerd kon worden dat 't aantal deelnemers in 1932 véél groo- ter zal zijn dan thans! Ondanks het hooge tempo! Men verzoekt ons nog mede te deelen dat niet een vrouwelijk lid van DOS doch van Jahn bij Den Deyl is o VOETBAL. OEFENWEDSTRIJD NEDERLANDSCH ELFTAL. De heer J. J. Grootmeyer zal morgen avond te 8 uur op het V. U. C.-terrein te Den Haag den oefenwedstrijd leiden van het Nederlar.dsch elftal tegen Manfield Town F. C. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Te Boskoop is gespeeld. Boskoopsche Boys 1—Gouderak 1 met als uitslag 1—2. Vervolgens speelden Boskoopsche Boys 3 tegen Gouderak 3, waarvan de uitslag was. 90. o NAT. POLITIE-SERIEWEDSTRIJDEN TE LEIDEN. Morgen worden op het L.P.S.V.-terrein de jaarlijksche nationale politie-serie- wedstrijden gehouden om den zilveren Van Spail-beker. Om 10 uur des voormiddags wordt be gonnen met een voorwedstrijd LP.S.V. II— Wassenaar (scheidsrechter Crama). Het programma luidt verder A. 11.30—12.50 uur: L.P.S.V. I—HP.S.V. (Den Haag), scheidsr, Honsbeek. B. 1 u.—2.20 uur: DP.S.V. I (Dordrecht) 40.P.S.V. I (Delft) scheidsr. Crama. Hierna wordt gepauzeerd. 3 uur4.20: Verliezer AVerliezer B (Crama). 4.20 uur5.50 uur: Winnaar AWin naar B (Honsbeek). De wedstrijdlen zullen te 11.30 worden geopend door den commissaris van politie, die ook den aftrap zal verrichten. De wedstrijden worden opgeluisterd door muziek, waarvoor de firma van Luy- ken (muziekhandel Breestraat) geheel belangloos zorgt. u WIELRENNEN. OM HET CLUBKAMPIOENSCIIAP. Gisteren zijn op de Veluwe de wedstrij den gehouden om het clubkampioenschap van Nederland. De uitslag is: 1. De Bataaf (Halfweg» met de renners A. Scheltes, J. de Reus en C. Louwen, 5 uur 16 minuten 14 sec. 2. Sparta (Den Haag) 5 uur 25 min. 57 seconden. 3. Het Zuiden (Eindhoven) 5 uur 31 min. 33 sec. 4. De Germaan (Amsterdam) 5 uur 39 min, 7 sec. 5. Vitesse (Tilburg) 5 uur 52 min. 41 sec. Het is thans reeds de derde maal in haar negenjarig bestaan, dat de rennersveree- niging „De Bataaf" uit Halfweg het kam pioenschap gewonnen heeft. BOKSEN. DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. In het gebouw van Kunst en Weten schap te Rotterdam werden gisteravond internationale wedstrijden gehouden. In het voóLprogramma won Van Loon op punten van Vermulm, beiden uit Rotter dam, terwijl Van Brugge onbeslist bokste met Bakker, eveneens beiden uit Rotter dam. De eerste hoofdpartij ging tusschen Huizenaar, de welterkampioen van Neder land en Adriaan Anneet (België). Beiden wogen 68 K G. Het werd 'n harde, boeiende strijd met Huizenaar meestal in den aan val. Beurtelings werd er op langen en op korten afstand gevochten, waarbij Hui zenaar met zijn snelle tweehandige stooten verreweg de meeste punten verzamelde. De puntenoverwinning van den Rotterdam mer was dan ook volkomen regelmatig, al vormde Anneet met zijn harde linkschen een voortdurende bedreiging voor hem. De tweede hoofdpartij boksten Arie van Vliet, middengewicht-kampioen van Ne derland en Franz Boja (Duitschland). Van Vliet woog 70 K.G. en Boja 72 KG. De Duitscher vocht op een eigenaardige, ty pisch Amerikaansche wijze, die in den grond van de zaak weinig met zuiver bok sen te maken had. Hij beheerschte den strijd echter volkomen en Van Vliet was verreweg in de minderheid. Niettemin werd de uitspraak gedaan, dat Van Vliet op punten gewonnen had. Het publiek protesteerde heftig en bij het vertrek uit den ring werd de Duitscher stormachtig toegejuicht. DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (Wassenaar). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Neufvilles (België) afstand 180.50 K.M. De vogels werden in vrijheid gesteld te 9 uur 45 min. De eerste vogel bereikte het hok te 1 uur 21 min. en 26 sec., de laatste prijswinnende vogel te 1 uur 44 min en 44 sec. De uitslag was le, 2e, 4e, 5e en 7e K. 1. Waasdorp, 3e en 6e J. P. Brederode. 8e H, Oudshoorn. GEBOREN: Tlieodorus Hendricus Reinierus, z. van P. J. van der Zeeuw en E. Smits Rachel Hermine Theresia, d. van A. A. Owel en E. v. Steenbergen Orlando Santé, z. van A. Candido en W. Bortoli Antoon Jo hannes, z. van W. de Wit en C. Wolvers Pieter, z. van J. F. Azier en F. Neuteboom Johanna, d. van J. L. F. v. d. Meijden en A. C. S. v. d. Mark Maria Helena, d. van G. N. Geuke en M. H. van Eek Anna Theresia, d. van L. van der Zon en J. C. Ruijgrok. o ONDERTROUWD. W. C. G. Homberg, jm. 24 j. en Chr. J. de Wekker, jd. 22 j. o GEHUWD. J. M. van Til, jm. en P, van Riet, jd. P. J. Oudshoorn, jm. en C. Zirkzee, jd. "OVERLEDEN L. van Ark. m. 44 j. H. C. van der MeerDisseldorp, vr. 37 j. J. P. Kou- wenbergRozier, vr. 74 j. A. van Biemen m. 70 j. E. RombautHuner, vr. 48 j. NED HERV. KERK. Drietal: Te Amsterdam (vacature prof. dr. A. H. de Hartog) ds. A. Altna Gronin gen; ds. W. G. G. Beerekamp, Nunspeet en ds. |A. Steenbeek. Surhuizum. Te Breda (vac. F. J. J. Loeff). H. J. Noteboom te Aagtekerke; H. v. Ooyen te Ritthem en J. van Veen te Muiderberg. Beroepen: Te Bolsward (Evangelisatie) IJ. Alkema te Lemelerveld. Te Garrels- weer (toez.), J. J. Talens te Bierum. Te Weerselo, E. Klaassen te Veghel (Br.). Te Zunderdorp, P. Bouw, cand. te Nijkerk o. d. Veluwe. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Drietal: Te Groningen, T. W. van der Ley te Arum, J. H. Grootendiek te Dordrecht en L. Schutte te Amsterdam. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Voorthuizen ds. J. Bos, Monnikendam. o LEERAREN R. H. B. S. Bij Kon. besluit zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda C. H. van Maanen, te 's-Gravenhage, en P. Vink ,te Driebergen; is op haar verzoek, aan mej. T. Bruining eervol ontslag verleend als leerares aan de R.H. B. S. te Roermond. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht te Aiphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge veld. Wegens overtreding der algemeene po litieverordening der gemeente Boskoop, II. M S. te Boskoop f2, of 1 week tucht- schoolstr. Overtr. van art. 424 wetb. van Strafrecht C K. f4 of 1 w. tuchtschool- straf. Visscherijovertreding, A. N. W. te Rij pw eter in g, H. Th. v. d. S. te Alkemade beiden f5 of 2 dg. met verb, verkl. aali- dobbers, A. N. yi. te Rijpwetering f.3 of 1 de met verb, verkl. peuren H. J. H. te Delft idem verb, verkl. hengel. D. T. tej-'s-Gra- venhage f.4 of 2 dg., J. V. id. f3 of 2 dg. verb, verkl. hengel. Art. 460 wetb. v. Strf. A. N. W. te Rijpwetering f2 of 1 dg.; H. Th v. d. S. te Alkemade idem; Politie- verord. der gemeente Alphen, B. J. W. B. te 's-Gravenhage f3 of 1 dg Overtr. Mo tor en Rijwielwet J. V. te Haarlemmer meer f. 5 of 2 dg.; G. G. den H. f. 6 of 3 dg.; P. N. Th. v. d. W. te Nieuwkoop f.3 of 2 dg; H. R. te Zwammerdam en P. L. idem T. W. te 's-Gravenhage allen f4 of 2 dg.; M v. d. H. te Wageningen f. 10 of 4 dg. Terzake van overtreding van het Melkbe- sluit G. W. f.5 of 2 dg.; C, B. te Nleuw- veen f. 4 of 2 dg Politieverordening der gemeente Koudekerk S. F. zonder beken de woonplaats hier te lande f3 of 1 dg.; Art. 453 wetb v. Strafr. G. P. en J. S. bei den zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande f. 7 of 3 dg.; S. D. te Wormerveer f.6 of 3 dg; C. A. van E. zonder bekende woon- of verblijfpl. hier te lande f.7 of 3 dg.; Arbeidsovertreding H. H. te Boskoop f.6 of 3 dg.- Kieswet, H. v. d. G. te Zwammerdam f. 1 of 1 dg: Joha. Ga. G. te Zwammerdam f.1 of 1 dg. Waar geen woonplaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. o ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Maastricht, waarbij L. S., zoon van wijlen het bekende .Staphorster Boertje" is veroordeeld tot f. 300 boete, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde te Hoensbroek, en tot verwij zing der zaak. Arrest 19 October. BEURS TE BATAVIA GESLOTEN. Aneta meldt uit Batavia: De effectenbeurs te Batavia is vandaag gesloten. DE LYNCH-WET. Wat de Lynch-wet is, weet nagenoeg iedereen, maar minder bekend is de oor sprong van het woord. De daad wordt zelfs in den tegenwoordigen tijd nog meer malen toegepast en dan wel voornamelijk in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika en op de negers: de gewelddadige en snelle terechtstelling, zonder vorm van proces, van misdadigers of van hen, die men van misdaad verdenkt. Deze primitieve wet Ls een ingewortelde, oude gewoonte, die noodzakelijk was in den tijd van de eerste kolonisatie in Amerika. Het verre Westen was toen bevolkt door avonturiers die God noch gebod kenden, het vee stalen en de menschen op den weg uitplunderden en soms vermoordden. Om zich tegen dit gespuis te beschermen, vormden de kolonisten veiligheidswachten die eiken bandiet, welke hun in handen viel, op staanden voet ophingen of dood schoten. Hoe men aan de benaming Lynch-wet is gekomen, daarover zijn de geleerden en de historici het niet eens. Sommigen zeggen, dat de naam afstamt van Lynch, die in 1792 de stad Lynchburg in Virginia stichtte; anderen spreken van een rech ter, die Lynch heette en omstreeks 1685 belast werd met het uitroeien van het rooverwezen; weer anderen zoeken den oorsprong in een oud-Engelsch werkwoord „to linch" wat „treffen" beteekende. In 1860 verscheen in Engeland een boek, dat veel opgang maakte en getiteld was: „Rechter Lynch of het leven en de lot gevallen van Jonathan Jefferson." Omstreeks denzelfden tijd ontstond er een actie tegen de slavernij, die in heel Amerika het geldende arbeidsstelsel was. Harriet Beecher Stowe schreef haar ro man „Uncle Tom's Cabin", die ook in het Nederlandsche vertaald werd als „De Negerhut". Dit boek, dat meer propagan distische, dan letterkundige waarde, ging heel de wereld door en ontketende een felle actie tegen de slavernij. Reeds was deze in de Noordelijke Staten afgeschaft, terwijl het Zuiden hardnekkig weigerde, de slaven te bevrijden, wat tenslotte tot een burgeroorlog heeft geleid. De roman „Rechter Lynch" beschrijft, hoe het, tegen het uitbreken van dezen oorlog, in de Zuidelijke staten toeging. Planters, kolonisten en zelfs reizigers, die sympathie voor de negers toonden of slechts medelijden met hen gevoelden, werden meedoogenloos gelyncht. Wie zich tegenstander van de slavernij verklaarde, teekende zijn eigen doodvonnis. Men werd buiten de wet gesteld; benden lynchers staken het huis in brand en hingen de bewoners op. De beginselen van de Lynchwet werden openlijk erkend, beleden en toegepast, on der de oogen der Amerikaansche burgers, die er machteloos tegenover stonden, en dat was het vooral, wat de voorstanders van de afschaffing van de slavernij naai de wapenen deed grijpen. Was dus in den aanvang der kolonisatie van Amerika de toepassing der Lynch wet een noodzakelijkheid, zoodra men ze ging toepassen op hen, die de slavernij verfoeiden en de negers als gelijkwaar dige schepselen behandeld wenschten te zien. werd zij een uitvloeisel van barba risme, dat zelfs in de 20e eeuw nog niet geheel tot het verleden behoort.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13