72ste Jaargang MAANDAG 21 SEPTEMBER 1931 No. 21935 OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Donderdag 1 October e.k., krachtens artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wate ringen en slooten, schouw zal worden ge dreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Sept. 1931. 4147 AFSCHEID VAN Dr. L. J. VAN HOLK. Als predikant te Utrecht. In het tot de laatste plaats bezette kerkgebouw der Remonstrantsche Gem. aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht, heeft dr. L. J. van Hoik, in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden, gistermorgen zijn afscheidspredicatie ge houden. Nadat de scheidende predikant gedeelten had voorglezen uit den 139sten psalm, die aldus aanvangt: „Heer, gij door grondt en' kent mij, gij weet mijn zitten en mijn opstaan, gij verstaat van verre mijn gedachten" en uit Johannes 15: „Ik ben de ware wijnstok, en mijn Vader is de landman", bepaalde hij zijn gehoor in het eerste deel van zijn toespraak bij het wezen van het afscheid. „Alle af scheid, dat werkelijk een afscheid is, heeft een element van verdriet in zich. Maar daarnaast hebben wij te zoeken naar den zin er van, om niet te vergeten, wat God met ons voorheeft. In psalm 31, vers 16 leest men: „Mijne tijden zijn in uwe hand" en in Lucas 9 vers 62: „Niemand die zijne hand aan den ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods." In het tweede deel van zijn betoog her innerde dr. van Holk er aan, dat dit voor hem een dubbel afscheid beteekent, n.l. van zijn gemeente en van zijn werkkring. j,Het is zooals Prof. Roessingh eens heeft gezegd: wie het predikant-schap verwisselt met het hoogleeraarsambt, geeft een levens-ideaal op. Nadat dr. van Holk tot verschillende personen afzonderlijk het woord had ge richt, zong de gemeente staande het eer ste en laatste vers van lied 250, waarna dr. van Holk van den kansel afdaalde, om zich te begeven naar de consistoriekamer. Toen stond, onder doodsche stilte, ds Wegerif op en zeide: „Wanneer straks dr. van Holk, vele gemeentenaren u de hand komen drukken ten afscheid, weet dan, dat iedere handdruk beteekent diep- gevoelden dank voor al het werk, door u hier gedaan. Moge dan nu de oude zegen bede. die opklinkt uit ons aller hart. en waarvan de woorden staan in het Heilig Boek, op u nederdalen." Plechtig klonk dan door het bedehuis, gezongen door zilveren meisjesstemmen, het bekende koraal: De Heere zegene en behoede u Hij doe zijn aanschijn over u lichten En geve u vrede. Wij vermelden nog. dat door de ge meente gezongen werden behalve de reeds genoemde liederen uit den bundel van den Protestantenbond, van lied 236 het eerste vers, en van lied 255, het eerste en tweede vers. In de middaguren was er gelegenheid voor de gemeenteleder; om afscheid van dr. van Holk te nemen, waarbij een com missie uit aller naam het ontwerp voor een bureau ministre een bureaulamp en een fraai bewerkten leeren- onderlegger aan bood. Ten slotte had nog een korte bijeen komst plaats met het college van collec tanten der Remonstrantsche gemeente. Dr. van Holk, die reeds zijn dank had uitgesproken voor de geschenken, die zijn woning in Leiden zouden sieren, sprak nog een kort, ernstig slotwoord. In het diepe besef, dat hij in Utrecht veel moet achterlaten, dat hem lief was geworden, zal hij naar Leiden gaan. Hij heeft het professoraat niet begeerd, want veel bond hem aan Utrecht, waar hij ze_ven rijke jaren mocht doorbrengen, jaren, waarin hij veel mocht ontvangen wat* tot het beste van zijn leven zal blijven behooren. Hij zal Utrecht nimmer vergeten. H. CORNET Sr. Met ingang van heden is eervol ontslag verleend aan den persoon, wiens naam hierboven staat. Met hem gaat heen een ambtenaar van den ouden stempel, maai' tevens van de bovenste plank. Bekend bij de geheele wetenschappelijke wereld van Leiden niet alleen, maar ook bij alle Rijles- en vele Gemeentelijke instellingen. Doch ook buiten Leiden, in ons geheele land zoo goed als in onze overzeesche ge westen, zijn er vele honderden die hem in de afgeloopen 47V2 jaar gekend hebben en leeren waardeeren om zijn groote hulp vaardigheid, nauwgezetheid en eerlijkheid. Het gezegde dat „niemand onmisbaar is" zou voor hem misschien gelden als het waar is dat er „geen regel zonder uitzon dering" bestaat. Zijn vele vrienden en kennissen zullen hem van harte zijn „otium cum dignitate" gunnen en gaarne er den wensch aan toevoegen, dat het hem als ambteloos burger verder welga. Prof. VANDREDI. Zaterdag- en gisteravond trad in den Leidschen Schouwburg op professor Van- dredi, een goochelaar, die met zijn af wisselende toeren in staat bleek den ge- heelen avond het publiek te amuseeren. Naast eenige oudere gaf hij ook nieuwe, nog niet hier ter stede vertoonde kunstjes te aanschouwen. Onmogelijk is het na tuurlijk het uitgebreide programma, dat niet minder dan dertig nummers bevatte, op te sommen. Niets werd tot iets en iets tot niets door zijn aanraking, soms zelfs alleen door zijn blikken of door het uit spreken van een tooverspreuk! Levende bloemen werden uit zand te voorschijn getooverd, koffie en chocolade uit den zelfden ketel geschonken. Wijn veranderde naar believen in water en water in wijn, enz. enz. Uit het publiek gerequireerde assistenten ondergingen allerlei kwellin gen door plaats te nemen op geëlectriseer- de stoelen en dergelijke, natuurlijk tot groot vermaak van oud en jong. Het succes dat de professor met zijn assisten ten oogstte was dan ook zeer groot. RESTAURATIE CONCERTZAAL CONCORDIA". Kennismakings-avond. In de gerestaureerde concertzaal „Con cordia" werd gisteravond ter kennisma king met het nieuwe interieur aan be stuursleden van verschillende Leidsche vereenigingen een cabaret-avond aange boden. De zaal is door onzen stadgenoot de Jong op moderne wijze in warme tin ten beschilderd, waardoor het geheel ge zellig aandoet en de zaal geheel gemeta- morphoseerd is. De artistieke verlichting sluit zich uitstekend aan bij de nieuwe beschildering en kan desgewenscht met een op het balcon opgestelde schijnwerper worden versterkt; terwijl een groot aantal kleinere lampjes een rustig aanschouwen van tooneeluitvoeringen en dergelijke mogelijk maakt. Bovendien werden de kleedkamers verbeterd en voorzien van stroomend water, welke door de verschil lende executanten in den loop der tijden zeer zeker op prijs zal worden gesteld. Het cabaret-gezelschap dat onder lei ding van Rodi Roeters optrad, bood den aanwezigen wel het beste van het beste. Rodi zelf trad op als conferencier en later als plaatsvervanger van prof. Ben Ali Libi als goochelaar, iets wat hem evenals zoo veel andere amusementskunsten uitste kend afgaat. Henri Durand, de populaire radio- en gramofoonzanger, gaf eenige zijner beste liedjes ten gehoore, evenals Jeanne Horsten, de hier ter stede ook wel bekende voordracht-zangeres, begeleid door Henri Theunisse, „The Hollandia Three", de bekende accordeon-virtuozen gaven ten slotte eenige populaire liederen ten beste. Het geheel was zonder eenigen tv/ij fel een welgeslaagde avond. Rest ons nog te melden, dat voor den aanvang de directie namens alle vereenigingen toege sproken werd door den voorzitter der Leidsche Dilettanten Club, die haar hulde bracht voor het genomen initiatief. AANRIJDING. Zaterdagavond omstreeks halftien reed in het Noordeinde in de richting Den Haag een met 'n paard bespannen wagen, bestuurd door G. Z. Op hetzelfde oogen- blik kwamen uit elkaar tegenovergestelde richtingen twee motorfietsen, waarvan de bestuurders in het donker geen van beiden zagen, dat de koetsier met zijn zweep naar links wees," ten teeken, dat hij de Rembrandtstraat wilde inrijden. Het ge volg was, dat beide motorrijders met vrij groote snelheid tegen elkaar opbotsten en van hun zitplaatsen werden geslingerd. Beiden, onze stadgenoot W. P. G. en C. M. uit Boskoop, bekwamen verschillende ver wondingen aan armen en beenen; mej. M. V., die bij laatstgenoemde op de duo had gezeten bekwam een lichte hersen schudding en werd ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet ernstige KYNOLOGENCLUB DEN HAAG. Eenige bekroningen. Op de 19de internationale kampioens- schaps-hondententoonstelling, uitgeschre ven door de Kynologen Club Den Haag, welke Zaterdag en gisteren werd gehou- dan in het Kurhaus te Scheveningen, kwamen de honden van onderstaande eigenaars voor bekroning in aanmerking. De Duitsche staande hond „Cesar", 2de prijs goed limite klasse, eig. J. J. Bauer, Leiden. De Bouvier „Alerix", reserve-prijs goed open klasse, eigenaar A. v. d. Graaf, Noordwij k-Binnen. De Bouvier „Waddar", 2de prijs goed nieuwelings en 1ste prijs goed puppy klasse, eigenaar W. J. Steijgerwalt, Voor schoten. De Bouvier „Wibernias", 1ste prijs goed limite klasse, eigenaar C. Brand, Voor schoten. De Chow-Chow Ebany of the Colliwogs, 2de prijs uitmuntend open klasse en re serve kampioen, eigenaar J. A. Dollee, Warmond. De Cocker Spaniel Black Wave's Ranah, 2de prijs goed open klasse en 1ste prijs goed fokkersklasse, eigenaar A. v. Reckow Trip, Voorschoten. Op deze tentoonstelling waren inge schreven 327 honden, waaronder vele bui- tenlandsche inzendingen. De kwaliteit was over het algemeen zeer goed. De tentoonstelling werd vrij druk be zocht. Ook de Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik kwam persoonlijk van zijn belangstelling getuigen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Een geslaagde 14de jaarfeestviering. Een goed gevulde zaal, goede muziek, een geestig en vlot tooneelstuk, ziedaar factoren, welke een jaarfeest viering niet anders dan moeten doen slagen. En geslaagd is zij, deze 14e jaarfeest viering, welke gehouden is Zaterdag in de Stadsgehoorzaal. Er heerschte een ge zellige stemming, welke er tot het einde is gebleven. De- voorzitter de heer G. H. Groene wegen heette in zijn welkomstwoord in het bijzonder welkom dr. Crommelin, prof. dr. Keesom en prof. dr. de Haas, voorts directeur, leeraren en bestuur van het Genootschap M. S. G. en ten slotte de afgevaardigden van zustervereenigingen. Spr. bracht een woord van dank tot al len, die aan het welgla-gen van den avond hadden medegewerkt en wel in het bij zonder den heer Jac. Blitz voor zijn hulp aan het orkest betoond. Spr. gaf nog een overzicht van het werkprogramma van het afgeloopen jaar en moest daarbij constatqeren, dat enkele excursies door te weinig deelname niet konden doorgaan. Het V. V. M.-orkest, dit keer onder leiding van den heer L. Verschragen, luis terde met uitstekende muziek den avond op; er werd met animo gespeeld. Een tooneelstuk, getiteld „Gebrs. Kal koen", completeerde het programma. Geen lichte eischen werden er aan de spelers gesteld maar het stuk is op zoo'n wijze gespeeld, dat het de zaal van begin tot einde heeft geboeid en menig lach salvo heeft uitgelokt. Het best vonden wij vertolkt de rollen van Truus, de huls houdster en van broer Jacob. Onze waardeering voor den vertolker van de rol van broer Hendrik, met zoo'n korten tijd van voorbereiding. De zaal volgde met spanning het ver loop van dit geestige stuk, vol dwaze situaties. De dames-tooneelisten en dames-musici hadden bloemen in ontvangst te nemen. Hierop gingen de stoelen en tafels aan kant en weldra dansten de paren onder de jazz-klanken van „Aufgepast" naar hartelust. Tot laat in den nacht duurde het gezellige bal, waarmede de 14e jaar- feestviering weer tot het verleden be hoorde. OPENINGSAVOND „NUT EN VERMAAK". Een cabaret-uitvoering als inzet. „Nut en Vermaak" heeft gisteravond het seizoen ingezet of beter gezegd: doen in zetten met een cabaret-avond in de groote Stadszaal door het gezelschap „Varia" te IJ muiden. De kennismaking met dit vijftal dilet tanten is ongetwijfeld een aangenome ge weest, althans voor hen, die de liedjes konden verstaan. En die laatste categorie is, vreezën wij, gisteravond in de minder heid geweest, want over het algemeen v/aren de stemmen veel te klein om een zaal van dergelijke afmetingen te kunnen vullen, met het gevolg, dat de achterste helft van de zaal er bitter weinig van hoorde. Dat was zeer zeker jammer, want hetgeen „Varia" bood, was aardig, be schaafd en werd in een prettig vlot tempo voorgedragen. Hun pierrot- en pierrette- liedjes, hun zangen bij de piano en vooral Hullebroecks „De gilde viert", dat in den geest van „Der blaue Vogel" werd voorge dragen. vonden een dankbaar gehoor. Ook het slotnummer „De houten sol daatjes". oogstte veel bijval. Tegen elf uur was het cabaret afgeloopen en kon het bal een aanvang maken. Het Wiener Schrammel-orkest onder de beproefde lei ding van den heer W. Brons, dat ook de entr'acte-muziek in den vooravond had verzorgd, putte zich uit in Strauss-wal sen hetgeen door oud en jong, maar voor al door de eerstgenoemde groep, hoogelijk op prijs werd gesteld. Dat het midder nachtelijk uur ruimschoots werd over schreden, behoeft nauwelijks meer gezegd. Het was al-met-al een goede inzet en de stemming een belofte voor de toekomst. ADRES AAN B. EN W. Inzake de steunregeling voor werkloozem Uit de besturen der Plaatselijke Vak- centralen, t.w. de Leidsche Bestuurdërs- bond, de Chr. Besturenbond, de RK. Volks bond, de Neutrale Bestuurdersbond en het Plaatselijk Arbeidssecretariaat is een comité gevormd, dat zich namens de ge noemde vakcentralen in verbinding zal stellen met het Gemeentebestuur, teneinde de thans geldende steunregeling voor werkloozen op verschillende punten te verbeteren, terwijl ook krachtig zal wor den geageerd voor het in snel tempo ter hand nemen van verschillende werkver ruimingsplannen. Het comité heeft onderstaand adres ver zonden aan het college van B. en W. onzer gemeente De samenwerkende Vakcentralen hebben hiermede de eer, Uw College beleefd te verzoeken de volgende maatregelen in verband met de ernstige werkloosheids crisis in overweging te willen nemen en in te voeren. Ie. Een zoodanige wijziging in het regle ment voor de steunverleening aan te bren gen, waardoor het mogelijk wordt een be drag als extra uitkeering te verstrekken aan geheel of gedeeltelijk werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen, voor aan schaffing van kleeding en schoeisel. 2e. De z.g. 2e norm bepaling, waardoor de ondersteuning na resp. 24 en 18 weken verminderd wordt, te laten vervallen voor zoover het geldt bona fide werkloozen. 3e. Te laten vervallen de bepaling, dat gesteunden, welke in een jaar niet twee maanden hebben gewerkt, van de steun verleening worden afgevoerd, zulks even eens voor bona fide werkloozen. 4e. Te bepalen, dat losse transportarbei ders, welke hun steunuitkeering van 42 dagen hebben genoten en derhalve uitge trokken zijn, vanaf 1 November tot 31 De cember in de steunverleening op te nemen 5e. Te laten vervallen de bepaling van art. 26 onder F. van het steunreglement, waarin is bepaald, dat voor eiken dag, dat gewerkt is het steunbedrag met 1/6 wordt verminderd, zoodat alleen van kracht blijft de bepaling, dat aan de inkomsten van den gesteunde 2/3 in mindering wordt ge bracht op zijn steun. 6e. De vakopleiding en algemeene ont wikkeling van jeugdige werkloozen worde van gemeentewege krachtig ter hand ge nomen, o.m. door het beschikbaar stellen van daartoe geschikte lokalen en onder wijskrachten. Hiermede zoo eenigszins mogelijk te beginnen nog vóór of in den a.s. winter. 7e. In de werkverschaffingen wordt aan geschoolden het volle loon betaald en aan ongeschoolden het loon als bepaald is in het contract der bouwvakken voor onge schoolden. 8e. De werkverruiming worde krachtig en in versneld tempo ter hand genomen. Daarvoor komen o.m. in aanmerking snelle aanbouw van arbeiderswoningen ook ter vervanging van krotten, zulks mede met het oog op de saneering van de bin nenstad (Heerenweg, Hooge Rijndijk.). Aanleg van sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. Ten spoedigste een aanvang maken met de uitvoering van het nieuwe Veemarktplan. Daarnaast wordt Uw aandacht gevéstigd op den maatregel, in het vorig jaar te Amsterdam en den Haag genomen, waar, door een subsidiestelsel voor onderhouds werk aan woningen een beduidend aantal arbeiders in den winter werk kon worden gegeven. Het comité uit de Vakcentralen heeft voorts de eer Uw college te verzoeken een onderhoud, liefst op korten termijn, aan het Comité toe te staan, ter nadere toe lichting van de wenschen der Vakcen tralen. Met het oog op de bespreking van werk verruimingsobjecten wordt beleefd ver zocht den Wethouder van Fabricage dit onderhoud te doen bijwonen. Voor het Comité uit de Vakcentralen, (w.g.) A. SCHONE VELD, Voorz. (w.g.) J. J. VAN STRALEN, Secr. DRESSEERCLUB „LEIDEN". Gisteren hield bovengenoemde vereeni- ging ter herdenking van haar 5-jarig be staan een onderlingen wedstrijd, waarvoor de wisselbeker, welke het vorig jaar door den hond van den heer H. J. de Heiden gewonnen werd, weder beschikbaar was. Als keurmeester trad op de heer J. G. v. d. Stel uit Oegstgeest, die op verzoek net zoo streng keurde alsof dit een certificaat wedstrijd gold. De uitslag was als volgt: De heer W. H. A .Hartman met „Herta" werd no. 1 tevens voor dit jaar winnaar van den wisselbeker met 212 punten, 2de werd de heer H .J. de Heiden met „Leo" met 203 punten, 3de werd de heer J. v. d. Nat met „Alonzo uit de Burchtstad'" met 152 punten en 4e de heer M. Wielinga met „Astor" met 123 punten. Deze wedstrijd, welke een gunstig verloop had wordt van avond besloten met een intiemen feest avond in de „Harmonie" waar tevens de gewonnen prijzen uitgereikt worden. HET DRESDENER KREUZCHOR. Heden is het Dresdener Kreuxchor te Oldenzaal ^gearriveerd en aldaar door diverse autoriteiten ontvangen. De jeugdige zangers arriveeren te Lei den op Woensdag 23 Sept. met den trein van 13.31 uit Utrecht. Vertrek naar Den Haag op Vrijdag 25 Sept, te 14.06, BINNENLAND. Overdracht van het rectoraat der Leid sche Hoogeschool. (3e Blad). Belangrijke grondaankoop door het rijk, ten behoeve van de werkverschaffing in Drente. (Binnenland, 2e Blad). Afscheid van dr. Vinkesteyn te 's Gra- venhage. (Kerk en School, 3e Blad). Besprekingen op het ministerie van Binnenlandsche Zaken over het probleem der onverkoopbare groente. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Ernstig auto-ongeluk bij Velp; één doode. (Gemengd, 2e Blad). De Amsterdamsche Beurs is heden gesloten. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Een nieuwe finantieele crisis in Enge land. Nood-maatregelen door de regeerïng voorgesteld. (Buitenl. en Tel. le Blad). Gaat Engeland den weg op van pro tectie? (Buitenl. en Tel. le Blad). Van weerszijden worden thans pogingen gedaan om het Japansch-Chineesche con flict te loealiseeren. (Buitenl. le Blad). Congres der Duitsch-nationale Partij te Stettin. Een telegram aan den „keizer", (Buitenl. le Blad). „DE TREKVOGELS" Jaarlijksche ledenvergadering. Bovengenoemde HJ3.S.-vereeniging hield Zaterdagavond haar jaarlijksche Alge meene ledenvergadering in één der Burchtzalen. Nadat de voorzitter, de heer R. Verbeek* met een kort woord de aanwezigen wel kom geheeten had, werden de notulen over het afgeloopen vereenigingsjaar voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ver volgens las de eerste secretaris de heer Chr. Flim, het jaarverslag voor. Eén der oud-leden wees naar aanleiding van het jaarverslag op verschillende on juistheden in het vereenigingsleven, en op het feit, dat een krachtige leiding „De Trekvogels" geen kwaad zou doen. Een motie waarbij de vergadering den heer Dr. Brouwer verzocht aan te blijven als Commissaris van. Overleg en Toezicht werd met algemeene stemmen aange nomen. Vervolgens bracht de Kascommissie het jaarverslag uit, en adviseerde de verga dering de penningmeester onder dank zegging voor het uitstekende beheer, te dëchargeeren, hetgeen gebeurde. Na een reglementswijziging betreffende de inning van de contributie, stelde het Bestuur voor, de heeren F. Jutte en J. C. Stol te benoemen tot leden van ver dienste. Beiden werden met algemeene stemmen benoemd door de vergadering. Vervolgens werd tot leider van de schaak-afdeeling aangewezen de heer R. Brandes, en tot leden van de Kascommis sie Mej. R. Rademakers en de heer H. de Groot, waarna er overgegaan werd tot de verkiezing van het nieuwe Bestuur, dat als volgt werd samengesteld: voorzitter: M. Bon; 1ste penningmeester: A. Brouwer; 2de penningmeester: B. van der Zanden; le secretaris: M. de Jong (Hooge Morsch- weg 48); 2de secretaris: J. Verhaar. Nadat de nieuwe voorzitter in het kort de richtlijnen voor het volgende vereeni gingsjaar besproken had, werd overgegaan tot de rondvraag, waarna de vergadering gesloten werd. VOORDRACHTEN LEIDSCHE VOLKSHUIS De serie voordrachten voor den winter 1931—'32 zal worden geopend op Maandag 28 Sept. met een mooien filmavond: Naar den romantischen Rijn, naar bergen en burchten", toegelicht door den heer H. C. Verkruysen, die zelf met foto- en film camera de opnamen maakte. Wie zich zijn film herinnert over „de Wereldstad Pa rijs" weet dat hij door kunstzin geleid steeds de meest belangrijke en schilder achtige punten weet vast te leggen. Hij zal ons voeren langs de wegen waar de Wandervögel met hun gitaar in de hand vol levenslust voorttrekken; ons meene men op de groote Rijnbooten en kleine veerbootjes, en ten slotte naar Keulen met de beroemde Domkerk. Zie voor toegangsbewijzen voor dezen avond de desbetreffende advertentie. Bovendien worden beschikbaar gesteld niet-persoonlijke seriekaarten a slechts f. 1.- die behalve voor dezen avond toe gang geven tot de overige voordrachten, waarvan we o.a. nog willen noemen den avond van Mevr. Boldingh-Goemans over den veel gelezen roman „De klop op de deur" van Ina Boudier-Bakker, met voor dracht van fragmenten; prof. Escher over „Vulkanen" met mooie lichtbeelden; Mar- tien Beversluis „Kunst en Leven"; mr. G. J. Salm „Bouw en wezen der materie"; Casper Höweler over „Moderne Muziek" met muzikale toelichting en dr. W. G. N. v. d. Sleen over „Kijkjes in de Dierenwe reld" met een groot aantal lichtbeelden. Wie veel wil genieten voor weinig geld en bovendien het Volkshuis in zijn werk wil steunen, vrage een seriekaart aarf 's avonds 7—9 u. of schriftelijk.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1