BiOCiTIN DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 September 1931 Derde Blad No. 21933 DE OUDJES VAN SASSENHEIM IN DE AUTO! PARLEMENTAIR OVERZICHT WETENSCHAPPEN. SPREEKCEL. UIT DE OMSTREKEN. DEDUITSCHEOCEAANVLIEGERS OPGEGEVEN. FEUILLETON. 'Vordt Foto TXJRK Giteren hebben de. Ouden van dagen uit Sassenheim een heerlijke autotocht ge maakt, waarvan op een buitengewone wijze is genoten. Hierboven een groep der deelnemers, met geheel rechts Burgemeester Gouverneur met zijn echtgenoote. EERSTE KAMER. ALLERLEI WERKZAAMHEDEN. De Senaat heeft weer eenige korte ver gaderingen gehouden in hoofdzaak ter afdoening van een aantal huishoudelijke werkzaamheden, zooals het benoemen van enkele commissies voor den inwendigen dienst der Kamer, in welker samenstel ling geen wijziging kwam. Maar: de heer de Savornin Lohman heeft (ge lijk al gemeld, Red. L. D.) van de gelegen heid gebruik gemaakt, om een interpella tie aan te vragen over den stand der Nederlandsch-Belgische onderhandelin gen. Nu, het wordt tijd dat we daarover eens iets te hooren krijgen. Vervolgens heeft de Kamer ook het adres van Antwoord op de Troonrede be handeld, en zonder debat of stemming goedgekeurd. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdagmid dag "heeft de heer van Schaik, wederom door de Koningin benoemd, met een toe spraak zijn functie aanvaard. En: dat hij daarbij herinnerde aan de zorg volle tijden, spreekt vanzelf. Hij deed een beroep op de leden, om eensgezind aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. „In de wereld is overvloed, maar heerscht ar moede," zei hij. Doch de vraagstukken zullen kalm moeten worden opgelost, zon der kunstmatige hartstocht. De Kamer heeft hierna verschillende huishoudelijke werkzaamheden verricht. De Voorzitter benoemde in de Commis sie voor Buitenlandsche Zaken de heeren Heemskerk, Marchant, Schokking, Vliegen, Bongaerts en Knottenbelt; de gewone huishoudelijke commissies werden samen gesteld; de af deelingen getrokken en de werkzaamheden geregeld. De afdeelingen hebben tot haar voorzit ters gekozen de heeren Schokking, Aal- berse, Colijn, Marchant en Albarda en tot haar onder-voorzitters de heeren Vliegen, van Wijnbergen, Snoeck Henkemans, Knottenbelt en Hermans. Aan den heer van den Tempel werd verlof verleend tot het houden van zijn interpellatie over de werkloozen-zorg in den komenden winter; waarop de heer de Visser zijnerzijds een interpellatie aan vroeg over de deportatie van een Chinees. Tenslotte keurde de Kamer goed, dat op 29 September begonnen zal worden met het begrootings-onderzoek en op 13 Octo ber met de openbare behandeling van het ontwerp inzake steun-verleening aan mobilisatie-slachtoffers, het ontwerp in zake den economischen voorlichtings dienst (de heer Slotemaker de Bruine vroeg om een nieuw afdeelings-onderzoek hiervan) en met de interpellatie-van den Tempel. BENDIEN S KANKER-DIAGNOSE. De „Daily Telegraph" meldt: De commissie van onderzoek, aangewe zen door de B. E. C. C. (British Empire Cancer Campaign) om de beteekeAis vast te stellen van dr. Bendien's methode van kanker-diagnose, is Maandag bijeengeko men ten einde kennis te nemen van het rapport van dr. A. Piney, van het Kanker- Hospitaal, over de door hem genomen proeven. De vergadering is echter ver daagd, zonder dat over haar bevindingen een mededeeling is verstrekt. Vernomen wordt echter, dat dr. Piney de reeksen onderzoekingen van dr. Ben dien's methode, welke hij in op dracht van de commissie had ondernomen, heeft voltooid en dat er voor het oogen- blik geen verdere proeven zullen worden gedaan. De commissie van onderzoek, zoo wordt verder vernomen, heeft besloten geen enkele meening omtrent de waarde van dr. Bendien's diagnose te publiceeren vóór alle kanten en elk onderdeel van zijn methode onderworpen zijn geweest aan het aller nauwkeurigste onderzoek. RECLAME. Zoo zenuwachtig? Vroeg oud Moe en zwak? Gebruikt bet volmaakte ïenuwvoedsel naar Prof. Habcrmann. 28 o Neemt: 3891 SLECHTE WEG TE LEIDERDORP. Een onzer abonné's te Leiderdorp ves tigt dringend de aandacht der autoriteiten op den droeven toestand, waarin de v. d. Valk Boumanweg aldaar verkeert. De diepe kuilen zijn er legio, hetgeen reeds overdag, maar vooral des nachts, wanneer er volslagen duisternis heerscht, uiterst gevaarlijk is. Weliswaar wordt door één arbeider op zeer primitieve wijze getracht den weg eenigszins gelijk te maken, doch dit is lang niet afdoende. AALSMEER. Zwemsport. In „Het Oosterbad" te Aalsmeer-Oost slaafden voor het diploma geoefend zwem- merfster) de dames: Jansje Eveleens, Dik Keessen, Aagje Heeren, Trien van Leeuwen en de heer Jan Wentzel. Jubileum Chr. Ger. Kerk. Op 30 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Geref. Kerk alhier onder de ambten werd geïnstitueerd. Een Commissie heeft zich uit de leden der gemeente gevormd, welke allo lidmaten zal bezoeken, om ter gelegenheid van dit jubileum een dankoffer in ontvangst te nemen De bedoeling is, de gelden op den dag van het jubileum den kerkeraad aan te bieden, wellre ze kan besteden voor het een ot ander doel in het belang der Kerk. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. van Teunis Klomp en Willemina Sara Stokman. HAARLEMMERMEER. De nieuwe rijschool. Naar wij vernemen, is de nieuwe manege die vanwege de daartoe in het leven ge roepen vereeniging op het gemeentelijk concoursterrein te Hoofddorp werd ge sticht, reeds zoover gereedgekomen, dat het naar de eischen des tijds ingerichte gebouw reeds als rijschool in gebruik kon worden genomen. De leden van de landelijke rij- vereeniging „Kapitein van der Wal' zijn al eenige avonden in deze rijschool druk aan 't oefenen in verband met de a.s. ruiterfeesten in het Amsterdamsche stadion. Inenting. Door de gemeentelijke geneeskundigen zal op de daartoe gebruikelijke plaatsen in het tijdvak van 29 September tot 7 October gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. LISSE. Loop der Bevolking. Gevestigd. Mej. A. J. L, Muilman, van Haarlem, Heerevveg 258: C. Soldaat en gezin, van Hillegom Wilhelmnasit,raat 20; N. Mur, van Baarn, Kanaalstraat 25. Vetrokken: Mevr. J. J. Guldemond en gezin, naar Heemstede; Mej. J. v. d. Meer, naar Heemstede: J. J Bol, naar Hillegom; P. J Reeuwijk, naar Borne; P. Schoneveld, naar Warmond; Mej. T, J. v. d. Laan, naar Sassenheim; Mej. E. H. v. Oosten, naar Haarlem; Mej. Mc J. Tewes, naar 's Gravenhage. SASSENHEIM. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. T. J. van der Laan, Hoofdstraat 159, van Lisse; Mej. A. G. Bierfischer, Hoofdstr. 324, van Delmen- horst (D); Mej. A. P. Caspers, Hoekstraat 11 van Noordwijk. Vertrokken: R. Ch. van Ommering, van Klinkenberg 15, naar Voorhout; G. W. M. A. van Gerrt, van Tijloosstraat 16, naar Voorhout; H. L. M. A. du Boeuff, van Hoofdstraat 324, naar Maasland. Burgerlijke Stand. Geboren: Leentje, d. van G. Ciggaar en L. Verhaar; Anna Maria, d. van F. C. van der Eist en M. Th. v. d. Kamp. Overleden: W. Vijverberg, 75 jaar, echtg. van J. J. Markusse; B. Hoogstraten, 63 jaar, echtg. van E. Verhoog. Nu nog altijd niets is vernomen over de Duitsche vliegers, wordt als zeker aange nomen, dat zij verongelukt zijn. - Hierboven een foto kort voor hun vertrek uit Lissabon genomen. Van links naar rechts: Johannsen, Rody en Veige. Aan het postkantoor alhier zijn ge durende de eerste helft van de maand September als onbestelbaar terug ont vangen de volgende briefkaarten: D. O. Gonlag, Schiedam; Reyersen, Buurtschap Hall. Gevonden voorwerpen: een belasting- merk, een huishoudschaar, een bankbiljet van 10 gulden, een dubbele autobumper, een heerenhorloge en een bruin lederen dameshandtasch met inhoud. Inlichtingen worden door de politie al hier verstrekt. VOORHOUT. Loop der bevolking. Gevestigd: A. J. Werner, van Snijderstr. 28, Den Haag; C. B. van Leeuwen, van Srendaplein 27, Haarlem; C. J. L. van der Meijden, Clarasteeg 39, Leiden; Corn, van der Linden, van Rozenstraat 15, Zeist; J. A. van Lieshout, van v. d. Toelandstr. 20, Helmond, J. E. G. Bergman, van Mare Den Haag; M. A. W. van Griens, van Nieuwstr. 198, Veghel; J. W. F. v. d, Heyden van Van Effenstraat 12, Amsterdam; H. B. Pieters van Poststraat 10, Groningen; L. J Gelder, van Boschstraat 100, Houthem; B. J Tresoor, van Klaarwaterweg 23, Soest; Mej. Jong, van Nieuwstraat 193, Veghel; B. H Mooy, van Hoogstraat 2, Purmerend; J. J .M. Hofhuis, vas Bloemendaflscheweg 97, Bloemendaal. W. A. de Vroom van A. 273, Bleiswijk: Ant. Degeling, van Prin senstraat 7, Enkhuizen; Joz. de Graaf, van Noorderbeekdwarsstraat 216, Den Haag; J. J. van Laar, van Kloosterdreef 5 A, Woen- sel; .B H. Wetter, van Kanaalstraat 50, Lisse; P. van Tol, van Weth. Juffermanst. 35, Oegstgeest; C. H. Th. Rietbergen, van A. 294, Oudenbosch; L. J. Breuër, van Slijkeinde 10, Den Haag; J. A. W. M. Puts, van Reestraat 47, Nijmegen; C. Th. Hoog duin, van Eindjesdijk 1, Haarlem; G. J. M. H. van Mil, van Van Neckstraat 2, Rijswijk: C. J. de Vries, van Alkemade; Joh. M. van der Zande, van Dorpstraat 323, Wamel; L. van Mill, van Elandstraat 177, Amsterdam; Ant. van Rijsewijk, van Ca- thrijnestraat 66, Arnhem; Herman Schaap, van Iepenstraat 5, Haarlem; M. Ci. van der Poel, van A. 168, Ravensteijn; P, J. Horssen, van Nachtegaalstraat 16, Amster dam; P. H H. Böckers, van Binnenweg 122, Rotterdam; L. C. M. den Boer, van A. 41, Huybergen; J. Th. J. Meezeboer, van Land- bouwdwarsstraat 137, Schagen. A. van der Heiden en gezin, Jac. van Beiërenweg 52, van Sassenheim, Nieuwe Haven 14; Cath. M Wijsman, Ter Haar Rommeneystr. 10, van Alphen, Raad huisstraat 281; Helena Thinners, Jac. van Beiërenweg 24a, van den Haag; M. O. Smeets, Mgr. Broerestraat 25, van Poster- holt; Joh, M. van Dijk, Loosterweg 10, van Oegstgeest, Kempenaerstraat 17; Neellje' I Rietveld, Mgr. Broerestraat 7, van Valken- i burg H, van Zonneveldlaan. I Vertrokken: Joh. de Vogel, van Spoor- I laan 3, naar Hazerswoude, Rijndijk. C. P. I van Werkhoven, van Heerenlaan 4, naar 1 Sassenheim, Hoofdstraat 263. i Burgerlijke Stand. Geboren: Roelof, z. van R. Zijlstra en Tj. Reitsma; Petronella Anna, d. van C. L. van Werkhoven en C. van der Lans; Jacobus Wilhelmus, z. van B. J. van der Ploeg en A M. van Seggelen. O.-.dertrouwd: Hendrik Vianen en Catha- rina Maria Wijsman; Hendrikus Theodorus van Dam en Cornelia Johanna Baak. WASSENAAR. Vergadering „Wassenaar Vooruit", In Den Nieuwen Deijll hield de Ver. „Wassenaar Vooruit" een alg. ledenver gadering. Door mr. P. .B H. van Grein Soeters werd een kort welkomstwoord gesproken in het bijzonder tot Burgemeester Wiegman. Hierop deed spr. mededeeling dat de voorzitter de heer F. W. Wachter ver hinderd was en hem was verzocht dezen j avond de vergadering te leiden. De heer C. M. Kranenburg doet voorlezing der notulen der vorige vergadering. Deze werd onveranderd vastgesteld. Het volgende punt der agenda, n.I. be- j stuursverkiezing kwam hierop ter tafel. I Periodiek traden af de heeren F. M. I Wachter, H. C Provo Kluit, A. C. Leijen en R. W. Hartman. Laatstgenoemde stelt zich niet meer als bestuurslid beschikbaar. Op voorstel van het lid, de heer D. Th. Ruijs werden eerstgenoemde drie heeren bij acclamatie herbenoemd. In de vacature R. W Hartman werd na stemming voorzien door de verkiezing van den heer J. Kolff. Hierop werd door den secretaris de heer H. W Paans een uitvoerig jaarverslag uit gebracht, waaruit blijkt dat in het "afge- loopen jaar de heer J. J. B. J. Bouvy, zijn functie als secretaris en als bestuurs lid heeft neergelegd en in zijn plaats de heer H. W Paans werd benoemd, voorts dat het bestuur werd aangevuld met de heeren E. C. Houbelt en Jhr. W. K. von Wei Ier. Wat de werkzaamheden betreft werd na er de betrokken autoriteiten de aandacht op gevestigd te hebben dat de hangbrieven- bussen zoodanig werden verbeterd dat het Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 52) Nu, je behoeft dat niet op zoo'n toon van verontwaardiging te zeggen! Hij was niet het eenige lid van je familie, dat me verdacht! Sheila wees in vroolijken overmoed schijnbaar verontwaardigd met den vm- ger naar hem: Kapitein Farquhar .vergeet niet, dat U mij op straat heeft gezet! Juffrouw Curtis, vergeet niet, dat ik de misdaad, waarvan U beticht werd, voor mijn rekening hebt genomen! Wat zeg je daar? Voor jouw reke ning? Wat bedoel je? Och.niets bijzonders, antwoordde hij. boos op zichzelven, dat hij'dit er zoo had uitgeflapt. Neen, neen, ik moet het weten! Wil je zeggen, dat je aan je oom verteld hebt, dat je het collier hadt gestolen? Dat is niet erg waarschijnlijk. Wat dan? Och, dat doet er toch niet toe, nu Jawel, voor mij doet het er verschrik kelijk veel toe! Maar als ik het je vertel, wil je dan beloven direct met mij mede te gaan naar mijn oom? Het is van het hoogste belang. Je mag het niet laten, Sheila. Je bent net aan ons beiden verschuldigd. We zullen seinen. Ik zal het aan die zuster van iou v/el duidelijk maken. Arme Chloc-, die reeds verlangde naar het oogenblik dat zij haar jongste zuster Sheila aan haar hart zou drukken! Maar voor de eerste maal in de geschie denis van het geslacht Curtis moest het gevoel van familiesaamhoorigheid zwijgen tegenover een buitengewoon gewichtige familieaangelegenheid. Nu goed, ik ga mee, maar dan moet je me ook vertellen, wat zooeven op je lippen lag. Och, eenvoudig, dat mijn oom me gedaan gaf op den morgen, dat ik hem mededeelde, dat de parels waren verdwe nen! Maar daar kon hij je toch niet voor wegzenden! Niet? Nu heb je toch een te goeden dunk van den man. Hij zette me de deur uit. Dat was dus de oorzaak, dat ik je op het ijs aantrof? Precies. Ik was daardoor gedwongen zulke baantjes op me te nemen. Sheila zuchtte. van geluk. We hebben elkaar dus heel wat te vergeven? Farquhar met een stalen gezicht; Jij hebt mij toch zeker niets te vergeven! Ik niets? En wie is dan de schuld, dat ik op staande voet werd ontslagen? Waardoor je onmiddellijk in het be zit kwam van een fortuin van tweedui zend PondMaar ik Och wat jij had koerier kunnen wor den van een schatrijke dame! Zoo zaten ze elkaar te plagen gedurende de gansche reis naar Parijs. Eens zei hij bij vergissing: malligheid, snoes! Zij beweerde dat snoes gehoord te heb ben en hij verzekerde het niet te hebben gezegd. Dit was het slot van een volmaakt gelukkigen dag. Dien avond bracht Farquhar haar in een ander hotel dan het zijne en den anderen ochtend kwam hij haar halen. Op de boot babbelden ze nog allergezelligst, maar toen ze Londen naderden, werden ze beiden opmerkelijk stil. Aan het Victoria- station gaven zij hun bagage aan de gar derobe te bewaren en namen onmiddellijk een taxi. Darol gaf den chauffeur het adres van zijn oom op. HOOFDSTUK XXX. Blij einde. Londen was, gelijk gewoonlijk, in mist gehuld en Bloomsbury zat weer dik onder de modder. Na een langen rit werd de woning van den ouden Farquhar bereikt. In den somberen salon wachtte de oude Kei hen op. De eerste blik naar hem ver vulde Sheila met verbazing. Zij had hem na zijn ziekte niet weer gezien, maar, steeds tenger van gestalte, was hij thans geslonken tot de helft van vroegeren om vang. Zijn donker costuum hing hem als een zak om het lijf en door zijn mager heid deed zijn gedaante sterk denken aan die van zijn neef. Maar verder leek hij, met zijn bleek, ingevallen gelaat, niets op hem. Hij lette niet op den groet van den jongen man drukte vluchtig zijn hand cn viel onmiddellijk met de deur in huis: We moeten het even over die parels hebben. Ik begon al hard te vreezen jc niet te pakken te kunnen krijgen. Ik heb zoowat over heel Europa getelegrafeerd. Eindelijk ben je nu hier. Hij scheen #u eerst te bemerken, dat een slanke jonge dame in een pels van luipaardhuid zich achter zijn neef had opgesteld. Dit gaat niemand anders als ons aan, merkte hij knorrig op, het is een familie kwestie. Precies, zei Darol kalm, maar Vermoedelijk ben je met deze jonge dame getrouwd? Het flitste door Sheila's hoofd: eigenlijk moest ik me verschrikkelijk verlegen ge voelen bij die opmerking! Maar ik doe het lekker niet. De neef antwoordde enkel kalm: Neen, oom. Ik heb die eer niet. Maar daar juf frouw Curtis zoo ongelukkig in de zaak gemengd is geworden, vond ik het niet meer dan billijk, dat zij in staat werd ge steld te vernemen, hoe en waar de parels zijn gevonden. Mag ik u verzoeken, plaats te nemen, zei hij zeer vormelijk tot Sheila. De beide mannen stonden recht tegen over elkaar. De oude heer leunde met ongebogen rug tegen den ouderwetschen schoorsteenmantel met zijn bronzen orna menten onder glasstolpen, de jonge man stond n^ast een schrijfbureau van groote schoonheid, dat hij van kindsbeen af al kende als „grootvaders lessenaar". Naar dien lessenaar strekte de oude Farquhar een mageren vinger uit. Kortaf verklaarde hijdaar lagen ze in. Ik zocht mijn testament en ik vond ze er in. Bedoelt u die parels, oom? Heb ik je dat niet gezegd? Zeg ik het je nu niet? Ik druk me duidelijk genoeg uit, zou ik meenen. Zij lagen in een lade van de schrijftafel van je grootvader. Wil je haar opentrekken? Zooals je je herin nert, waren je vader, ik en jij de eenigen, die de lade konden openmaken. Ik heb alles gelaten zooals ik het had gevonden. Wil jij nu de lade opentrekken? Met groote oogen keek Sheila van uit haar stoel bij de deur naar wat er ging gebeuren. Darol ging naar den lessenaar, duwde een handvat omhoog en trok een lade er uit. Die lade was vol papieren. Snel haalde Darol die er uit, zijn vingers drukten op den bodem van de lade, tilde iet-s op, schoven iets anders op zijde en de geheime lade kwam voor den dag. Hij had altijd gezien, dat ze ledig was. Dat was thans niet het geval. Er was juist plaats in voor die vuile, groezelige kar tonnen doos. Is dit het? Zeker. Maak de doos maar open. Van de laag groezelige watten tilde Darol het kleinood op en de parels, die zooveel veroorzaakt hadden, liet hij door zijn vingers glijden. Nu, daar is het snoer weer. Jouw eigendom intusschen, Darol, daar je ze betaalt hebt dwaas die je waart! en waarvoor je niet eens op een kwitantie hebt gewacht Er voor betaald? dacht Sheila met verbazing. Heeft hij dus het collier be taald? Er ging haar een licht op. Met vrouwe lijke scherpzinnigheid kwam zij in eens tot een slotsom, wat nog niet beteekent, gelijk sommigen wel beweren, dat die slotsom noodzakelijkerwijze verkeerd zou zijn. Liever dan mij te do^n arresteeren betaalde hij al wat hij bezat voor het snoer. Maar dat is haast. Met een triomfantelijk lachje keerde zij zich naar Darol maar deze keek, als een op een fout betrapte schooljongen, met j gefronsd voorhoofd enkel naar de parels. Dat zijn ze, nietwaar? vervolgde de oom barsch. Kun je ze identificeeren? Neen, dat gaat moeilijk, ik heb ze nooit te voren gezien. Juffrouw Curtis zal ze echter wel herkennen. Darol bood het collier aan Sheila aan en deze stond op om ze in ontvangst te nemen. Voor de tweede maal in haar leven liet zij het collier door haar vingers glijden en voor de eerste maal bij dit be zoek sprak zij Ik herken het collier, mijnheer Far quhar. Het zijn de parels, die de loop knecht Harris verleden jaar Augustus hier op het kantoor heeft gebracht. De oude keer keek beurtelings het meisje met de parels en zijn neef bij het schrijfbureau met zijn grijze oogen aan. Maar nu wil ik er toch achter komen, hoe die dingen voor den duivel daarin zijn gekomen! Niemand buiten ons beiden heeft kennis aan die geheime lade. Het staat vast, dat ik ze op den avond, dat ik zoo doodziek was, niet er in gelegd kan hebben: ik heb den ganschen dag geen voet op het kantnor gezet. Maar wat ik nu wil weten is, hoe deze parels van mijn kantoor in Hatton Garden in dit huis en in dezen lessenaar terecht zijn gekomen? Ik heb ze er in geborgen! verklaarde Darol met plotseling rustige kalmte. Wat is dat nu voor onzin? vroeg de oude heer, zijn neef aankijkend, doch deze wendde zich tot Sheila: Je hebt gelijk, het is de oplossing van het raadsel, zooals jij die gedacht hadt. Maar zeg, wat heeft juffrouw Curtis dan gedacht? Dat kapitein Farquhar ze er zelf in gelegd heeft, zonder zich bewust te zijn van zijn daad, in zijn slaap. Opgewonden maar duidelijk deelde zij den ouden heer mede, wat zij te weten was gekomen. Uw neef heeft me zelf verklaard, dat hij tweemaal heeft geslaapwandeld, tel kens in een kritieke periode van zijn leven. Den eersten keer in zijn kindsheid, later in Duit-schland. Nu onlangs is het voor de derde maal geconstateerd. Een paar nachten geleden heb ik het in Zwitserland bijgewoond met twee zijner vrienden, wier hulp ik had ingeroepen... vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9