VARIA. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. i -BRANDSTICHTING. In den nacht van 21 op 22 Juni J.1, is tè Bennebroek een villa afgebrand, waar vroeger de oud-vice-presldent van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem ge woond heeft. Men was Juist bezig de villa om te bouwen in een hotel Als verdacht van brandstichting is aangehouden C. D. F. uit Den Haag. die gérant in het hotel zou worden. Gisteren had deze zich voor fle Haarlemsche Rechtbank voor brand stichting subs, brand door schuld te ver antwoorden. Verdachte ontkende den brand te heb- pen aangestoken. Vermoedelijk is de brand jbntstaan, doordat een vonk van zijn siga ret is gevallen. In deze zaak werden 19 feetulgen gehoord. t De ambtenaar van het O.M. achtte de prandstichtlng bewezen. Uit de getuigenverklaringen is hem ge- pieken, dat in de villa vele snelbrandbare stoffen aanwezig waren. Op het tijdstip, Hat de brand uitbrak waren alle ramen en ideuren opengezet, waardoor veel wind het yuur kon aanwakkeren en snel kon doen Uitbreiden. Spr. merkte op, dat de broer (van verdachte, die als directeur van het jhotel zou optreden eigenlijk als de dader aangewezen moet worden. Deze heeft im- Imers een verhoogde verzekering gesloten |en deze weet ook. dat een hotel in deze gemeente niet rendabel zou zijn. Dit in aanmerking nemende eischte spr. een ge vangenisstraf van twee jaar. Mocht de opzet niet bewezen geacht worden, dan feischt spr. voor brand door schuld drie maanden gevangenisstraf. Als verded'^T Jtrad op mr. Ten Bokkel Uitspraak over 14 dagen. o DE VERDWENEN f. 13.000. Op 7 Oct, van het vorige jaar werd een foen 15-jarige loopjongen te Amsterdam op zeer geheimzinnige wijze van f. 13.000 beroofd. Hij was in dienst van een effec tenfirma aldaar en hij had dien dag bij 'een aantal banken f. 13000 geïnd. Toen hij bij zijn firma terugkwam, bleek de som Spoorloos uit zijn actetasch te zijn ver dwenen. Het jongmensch vermoedde dat hem het geld in 'n fietsenstalling afhan dig was gemaakt. Hy had daar n.l. zijn rijwiel een oogenblik in bewaring gegeven. De eigenaar van de stalling had hem toen verzocht even een fleschje melk te halen 'en gedurende dien tijd had hij zijn tasch fcnbeheerd aan zijn fiets hangen. De fiet senhandelaar en twee vermoedelijke mede plichtigen werden kort na het gebeurde gearresteerd. Door de rechtbank werd de rijwielstal- ler S„ veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf conform den eisch. De beide andere verdachten F. K. en H. V. d B. werden vrijgesproken, terwijl het O.M. l'/i jaar gevangenisstraf had ge- eischt. S. ging in hooger beroep, terwijl het O. M. tegen verdachte K. hooger beroep aan- teekende. Gisteren stonden de rijwielherstellers S en K. voor het hof terecht, resp. verdacht van diefstal en heling. Er waren 18 getuigen gedagvaard. In zijn requisitoir zeide de procureur- generaal, mr, Bauduin, dat hij de schuld yan S. bewezen achtte. Ten opzichte van verd. K. achtte spr. het vonnis van de rechtbank juist, ook K.i. staat diens schuld niet vast. De procureur-generaal eischte hierop ten opzichte van belde verdachten beves tiging van het vonnis (veroordeeling van S. tot 2 jaar gevangenisstraf en vrijspraak van K.) VOETBAL. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Programma voor morgen. Ie klasse: A.R.C. 1S.C.O. 1, 3V» uur. L. v. Vliet; F. Pacta 1Terleede 1. 3'/i uur, J. Hillebrand; Rijnsb. B. 1—L.R.C. 1 5'/t uur, J. P. v. d. Weerd; S L.F. 1—Quick B 1. 3'/i uur, P. Krult. 2e klasse: Quick B. 2O.D.I, 1, 3'/i uur, J. Neuteboom: L.R.C. 2—Rijnsb. B. 2, 5'/ï uur, M. v. d. Stelt; S.C.O 2—A.R.C. 2. 3«/t uur, J. Betgen; Terleede 2—D.V.E. 3 uur. A. Ladan. 3e klasse A: Quick B 3—Terleede 3, 5'/i uur, C. v. d Burg; Rijnsb. B. 3—L.R.C. 3, 3'/t uur, D. Warnaar; AchillesAR.C. 3, 3'/i uur, W. v. Loef. 3e klasse B: D.V.E. 2—S.L.F. 2. 3'/. uur, W. Olivier; L.R.C. 4—Rijnsb. B. 4, 3'/i uur, J. H. Pardon; O.D.I. 2F. Pacta 2. 5 uur, H. v. d. Nat, Juniores: O.D.I.Achilles, 3' uur, H. D. v. Weizen. Overzicht. Dat de voetbalbeweging in kwantiteit te Leiden met reuzenschreden vooruitgaat, blijkt wel uit het feit, dat de Zaterdag middagcompetitie voor morgen een pro gram brengt van denzelfden omvang als het geheel L.V B.-program van 1929 en dat de Zondagcompetitie haar program boven dien ziet verdubbeld. Morgen zijn er 15 wedstrijden te spe len. Vele voor ons nog onbekende elftal len nemen aan de competitie deel. waar door van de uitslagen der meeste wed strijden nog niets valt te schrijven. Voor de eerste klasse krijgt A.R.C. I thuis direct al een sterk elftal in S.C.O. I tegenover zich. De thuisclub kan, tenzij het elftal om ons niet bekende redenen verzwakt zou zijn, beide punten te Alphen houden. Fides Pacta speelt tegen Terleede I. De F. Pactanen zullen het beter moeten doen dan in het vorige seizoen, anders worden ze morgen voor het eerst maar ook niet voor het laatst geklopt. S.L.F. 1 zal het op haar terrein tegen Quick Boys I zwaar te verantwoorden hebben. We geven haar dan ook weinig kans op een winst puntje. Voor de overige wedstrijden wach ten we liever de prestaties af alvorens ons aan voorspellingen te wagen en wij ver wijzen daarvoor naar het program. Voor den L.V.B heeft de Nieuw Ven- nepsche vereeniging Waterkoet en het tweede elftal van Kagia zich uit de com petitie teruggetrokken. De L.V.V. „D.V.S heeft alsnog een 4de elftal voor deelneming aan de L.V.B.com- petltie opgegeven. BLACKBURN ROVERS NAAR ONS LAND. De „Sportkron." meldt dat op 28 Octo- I ber de Engelsche eerste klasser Blackburn Rovers tegen het voorloopig Ned. elftal zal spelen te Rotterdam op een nader aan te wijzen terrein. SCHERMEN. DE NATION. KAMPIOENSCHAPPEN 1931. De Technische Commissie van den K.N.A. S.B heeft de volgende regeling vastgesteld ten opzichte van de floret en sabelkam- picenschappen voor heeren en de floret wedstrijden voor dames. Floret dames. Deze wedstrijd zal zijn een open wedstrijd, welke op Zondag 29 November a.s zal worden gehouden in de Schermzaal Giandomenici t2 Amsterdam. Er zal geschermd worden om 5 treffers in alle ronden. Flore en Sabel heeren. Elk van deze wedstrijden zal geschermd worden in twee gedeelten, namelijk voorwedstrijden en een eindwedstrijd. Het aantal inschrijvingen zal zijn on beperkt. In de voorwedstrijden en de eindwed- strijden zal in alle ronden worden ge schermd om 5 treffers. De voorwedstrijden op floret zullen wor den gehouden: op Zondag 15 of 22 Nov. in de zaal van het Qlubhuis te Werve, Caiel van Bylandtlaan te 's Gravenhage; en op Zondag 8 November in de zaai van de Sportvereeniging Incasso-Bank te Amsterdam. De voorwedstrijden op sabel zullen plaats hebben: op Zondag 18 October in de zaal van de Afdeeling Breda van den K.O.S. (Kon. Mil. Academie) te Breda; en op Zondag 18 October in de zaal Giandomenici te Amsterdam; op Zondag 25 October in de zaal van TH.O.R. te Rotterdam; en op Zondag 1 November in een nader door de Schermvereeniging Utrecht aan te wijzen zaal te Utrecht. De eindwedstrijden zullen worden ge houden. Floret heeren in de zaal Aerts te Am sterdam op Zondag 13 December 1931, te or^aniseeren door de Amsterdamsche Schermclub, Sabel in de zaal Bouillet te 's Graven hage op Zondag 20 December 1931, te organiseeren door de Haagsche Scherm vereeniging. Van eiken voorwedstrijd zal een derde der deelnemers voor den eindwedstrijd worden geclassesrd. Zou bij het bepalen van het derde een fractie ontstaan, dan wordt naar boven afgerond en derhalve één deelnemer meer geclasseerd. RECLAME. 6299 DE ROODE DIVAN. Het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel Directeur Cor van der Lugt Melsert geeft Maandag 21 September a.s. in den Leid- schen Schouwburg de eerste vertooning hier ter stede van: De Roode Divan, Edgar Wallace's nieuwste thriller, spelend in Chicago's onderwereld. Men kent uit de couranten de geschiedenissen van Al Capone en Jack Diamond, en Wallace heeft de daden van deze heeren ineenige spannende bedrijven op het tooneel ge bracht. Het stuk heeft bij het Ver Rotter- I damsch-Hofstad-Tooneel een groot succes geoogst, de vertooning te Leiden is reeds de 33ste. De hoofdrollen worden vervuld door: Dick van Veen, Louis van Gasteren, Joan Elsensohn, Anton Roemer. Hèléne Treep-Vink, e.a. De regie is van Hermann Schwab. L.P.S.V—SCHERVERM „LEIDEN." Gisteravond had in het Politiebureau alhier een ontmoeting op sabel plaats tus- schen équipes van bovengenoemde clubs, welke waren samengesteld uit die scher mers, welke bij de laatstgehouden wed strijden tusschen beide vereenigingen. geen prijs gewonnen hadden. Ditmaal was de zege aan .ieiden". De wedstrijd, welke een aangenaam en gezellig verloop had. stond onder leiding van den heer E. C. de Jager, die zich bier belangeloos voor beschikbaar had gesteld, en zich op een vlotte en accurate wijze van zijn taak kweet De heeren Haneveld en Wolters „Lei den" en Bruins L.P.S.V.. behaalden respec tievelijk de beste persoonlijke resultaten. Na afloop reikte de heer De Jager met een toepasselijk woord de prijzen uit. GESCHIL MET „BUMA" OPGELOST. Als gevolg van de bemiddeling door Z. Exc. de Minister van Justitie verleend ter beëindiging van het gerezen conflict tusschen het Bureau voor Muziekauteurs- recht (Bumal en de 9 Nederlandsche con certinstellingen zijn partijen tot overeen stemming gekomen omtrent de voorwaar den der arbitrage. De concertinstellingen hebben thans wederom de beschikking gekregen over het Buma-repertoire. ARTSENIJEN VROEGER EN NU. De ontleedkunde is een zeer jonge weten schap. Den geneesheer der middeleeuwen ontbrak een grondige kennis van het men- schelijk lichaam. Hij kon niet anders dan in het duister rondtasten bij zijn pogingen i om het lijden van de menschen te lenigen, en om er nu zooveel mogelijk van verze- j kerd te zijn, dat de lijder een voor zijn ziekte geschikt geneesmiddel kreeg, werden mixturen (mengels) samengesteld, die uit de grootst mogelijke hoeveelheid zelfstan digheden bestonden. Men noemde dit „het Mirkridaat", later „het Theriak". Dat mengsel bevatte, behalve eenige dierlijke zelfstandigheden, als het vleesch van ver- giftige slangen, niet minder dan een zestig tal plantaardige bestanddeelen, waarvan een, het „Magna hedrychoon" weder uit 18 .verschillende plantaardige stoffen bestond. I Andromachus, de samensteller van deze compositie, legde in de 4de eeuw een in verzen gesteld recept van het wondermid del aan de voeten van den Romeinschen keizer. Sedert dien werd 't geneesmiddel steeds onder groote openb. plechtigheden bereid, welk gebruik tot aan 1787 bleef be staan. Behalve het Theriak werden ook enkel voudige geneesmiddelen bereid, waarvoor somtijds ook weder de wohderlijkste ingre diënten werden gebruikt: o.a. addervet, olie. uit schorpioenen bereid, enz Meestal echter vormden planten de grondstof, waar van men een keus had uit 700 verschil- lende. Verreweg het grootste gedeelte van dezen geneesmiddelenvoorraad is thans voor goed afgedankt en alleen datgene is be houden, dat door jarenlange wetenschap pelijke onderzoekingen bewezen heeft wer kelijke geneeskracht te bezitten Aan deze beproefde artsenijen heeft de scheikunde een aantal nieuwe toegevoegd, terwijl ook de plantkunde niet achterbleef. Van de planten benut men bladeren, bloemen, vruchten, hout. schors, wortels en ook verschillende andere voortbrengsels als hars, balsem, gom, suiker, zetmeel enz. Tal van geneeskrachtige planten worden hier te lande in het veld aangetroffen, o.a. de kalmoes, die in Utrecht langs de Vecht veelvuldig voorkomt en daar jaarlijks inge zameld wordt. In de cultuurtuinen te El- burg, te Noordwljk en te Delft worden een groot aantal krulden en planten gekweekt, o.a. venkel, valeriaan, lavendel, salie, vlier, thijm. paardensla, zonnebloemen, stok rozen enz. Tot de uitheemsche boomen en planten, die geneesmiddelen leveren, behooren o.a. de Cinchona, oorspronkelijk uit Peru af komstig, thans ook op Java gekweekt, waarvan de bast de welbekende kina geeft; verder de Ricinus, de wonderboom ge noemd, o.a. in Afrika en Oost- en West- Indië inheemsch en uit welks zaden de bekende wonderolie wordt gewonnen; de Aloe, uit Afrika afkomstig; de Kamferlau- rier van Sumatra en uit Japan; de Crocus Lativus uit Spanje; waarvan de stampers de saffraan leveren; de Peru-balsem van een in Nieuw-Granada inheemschen boom enz. HET K.N.V.B.-BESTUUR. De periodiek aftredende bestuursleden i Hirschmann, Moorman en Sajet van den K.N.VB. zijn. naar de „Sportkron." mede- i deelt, bij enkele candidaatstelling her kozen. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Morgen zullen er te Boskoop op het ter rein aan de Puttekade de volgende wed strijden gespeeld worden: Boskoopsche Boys 3Goudenrak 3, 12 uur. Boskoopsche Boys 1—Goudenrak 1, 2 uur. KRACHTSPORT. WEDSTRIJDEN IN DEN HAAG. Op 4, 11 en 18 October organiseert ,,Simson' (Den Haag) de wedstrijden om de kampioenschappen van Zuid-Holland, le en 2e klasse. Voor de Leidsche Kracht-Sportvereeniging zullen de volgende leden deelnemen: A. Bink, Vedergewicht; W. v. Duuren, Lichtgewicht; N. Kop, Midden A gewicht; H. Jagel, idem. Dezen komen alle uit in de 2e klasse worstelen. GYMNASTIEK. DE R.-K. SPORTWEEK. Een gecombineerde uitvoering in de Stadszaal. Een gymnastiek-uitvoering in Septem ber is een riskant experiment, dat veel meer dan anders het gevaar eener gedeel telijke mislukking ln zich draagt. De fi nesses van het vorige jaarfeest zijn ver geten en de nieuwe lessen zijn over het algemeen nog te kort aan den gang om van een zorgvuldige voorbereiding te mogen spreken. Dat de Leidsche vereeni gingen Jeanne d'Arc. Klimop en Urlo des ondanks bereid zijn geweest voor de R.-K. Sportcommissie een gezamenlijke uitvoe ring te geven in de groote Stadszaal pleit voor hun sportiviteit, maar waarborgde al lerminst een hoog peil. En in meerderheid hebben zij het daartoe gisteravond dan ook niet kunnen brengen. De heeren Sper ling. Van Oerle, De Jong en Castelein, die beurtelings de leiding der verschillende nummers hadden, mochten nog zoo hun best doen, de prestaties bleven meestal zeer bescheiden: een primitieve, weinig pittige vertolking van ook al primitieve oefenstof, speciaal wat de nummers der dames betreft, die het vrij talrijke publiek moeilijk tot enthousiasme brengen kon. Er was hier eigenlijk maar één gunstige uitzondering: het nummer vrije oefenin gen, vertolkt door de dames van Jeanne d'Arc. Dit bracht oefenstof naar de opvat tingen van den tegenwoordlgen tijd en het was opvallend hoeveel flinker, cor recter en levendiger dit ten uitvoer werd gebracht. Ook het publiek reageerde on middellijk anders en bracht de vertolk sters een warm applaus. Veel beter dan van de dames waren op dezen avond de verrichtingen der heeren (leden van Jeanne d'Arc). Aan rek en brug. en vooral van aan laatstgenoemd toestel, werd lenig, goed doordacht cn mooi vertolkt werk te zien gegeven, dat de vereeniging tot eer strekte. Het was het beste nummer der gansche uitvoering. Ook de vrije oefeningen stonden op een zeer behoorlijk peil. De uitvoering, die met een enkel woord geopend was door den heer Tobé, is be sloten met een gezellig samenzijn in den foyer. o DAMMEN. CHRISTELIJKE LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De bekerwedstrijden dezer vereeniging zijn weer begonnen. De eerste uitslagen luiden: Eerste klas. v. d. Mey—v. d. Stel 02 SiragMeinema afgebr. OudshoornTeunnisse 20 Optendreesv. d. Bosch 20 GastelaarsMolenaar 20 v. Zwieten Jr De Jeu20 Kleer—v. d. Wijngaard afgebr. Tweede klas. TelengJ. B. v. d. Wijngaard 02 De GraafVis 20 Hanekampv. d. Bosch2—0 Karstensv. Egmond 02 J. H. v. d Wijngaard—Colpa2—0 KwaadgrasDreef afgebr. A.s. Dinsdag worden de volgende par tijen gespeeld: Eerste klas: Meinema-Oudshoorn; Teun- nisse-Optendrees; v. d. Bosch-Gastelaars; Molenaar-v. Zwieten Jr.; De Jeu-Kleer; v d. Wijngaard-v. d. Mey; v. Zwieten Sr.- Sirag. Tweede klas: v. Egmond-J. H. v. d. Wijn gaard; v d. Bosch-Karstens; Vis-Hane- kamp; J. B. v. d. Wijngaard-De Graaf; KwaadgrasTeleng; DreefColpa. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, en bij JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. NIEUWE UITGAVEN. N.V. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij., Utrecht: „Het verijdelde complot" een nieuwe spannende detective-roman door Sydney Horier. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van H. Overakker. Prijs geb. f. 1.90. In de Volksuniversiteitsbibliotheek der erven Fa. Bohn te Haarlem verscheen de 4e druk van de Inleiding tot de rechts wetenschap" door mr. J. Kan, hoogleeraar te Batavia. Prijs geb. f. 1.90. Bij P. Noordhoff. N.V., te Groningen, verschenen in de serie Nederlandsche Volkskunde een 9-tal leesboeken voor de lagere school bijeengebracht door Prof. Dr. J. Waterink, drs. P. J. Meertens, Diet Kra mer, Daan Deken. Paul v. Spenburg, Anne de Vries en D. Wouters. De deeltjes zijn: 1. Nederland met houtsneden van J. Franken Pzn. 2. Friesland met houtsneden van E. Caspers. 3. Groningen met houtsneden van N J. B. Bulder. 4. Drente en Overijsel met houtsneden van Joh. Mulders. 5. Gelderland met houtsneden van J. Wittenberg. 6. Noord-Brabant en Limburg met hout sneden van B. Essers. 7. Zuid-Holland en Zeeland met hout sneden van J. Melse. 8. Noord-Holland en Utrecht met hout sneden van Jan Boom. 9. Vlaanderen met houtsneden van Jan Fr. Cantré. De prijs van al deze deeltjes bedraagt 90 ct. We twijfelen er niet aan of deze ge heel nieuwe leesstof in een tijd waarin de interesse voor de volkskunde steeds toe neemt. zal wel opgang maken. In de serie ..Meesterwerken der buiten- landsche romanlitteratuur der Uitgevers- Maatschappij N.V. van Holkema en Waren- dorf te Amsterdam verscheen een roman van de 19-jarige schrijfster Mary Grace Ashton, „Geboeide Vrijheid", geautori seerde vertaling van Eva Raeds de Canter. De groote verdienste van dezen roman, niettegenstaande er niets nieuws in ver teld wordt is, dat de schrijfster toestan den en personen uitstekend weet weer te geven, doet leven op een wijze waarop een voor dien leeftijd verbluffende menschen- kennis en psychologisch inzicht spreken. Bij dezelfde Uitgeversmaatschappij ver schenen a. „De vliegende Hollander" door A. H. G. Fokker en Bruce Gould met een voor woord van Generaal b.a. C. J. Snijders en met 58 platen geïllustreerd. Iedereen, die iets lezen wil over de ontwikkeling van het vliegwezen in Nederland, waarbij onze landgenoot. die zichzelf „toekomstig Amerikaan" noemt, de stuwende kracht was, kunnen wij deze Autobiografie zeer ter lezing aanbevelen. b. „Kringloop" een oorspronkelijke ro man van Hugo Penning. c. Als het beste boek voor de jeugd in Amerika verschenen, bekroond met de John Neubery medaille, vermelden we „De Trompetter van Krakau" door Eric. P. Kelly, een verhaal uit de vijftiende eeuw niet illustraties van Jan Wiegman. A. B. van Tienhoven zorgde voor de vertaling. d. „Hoe Els overwon" is de titel van een nieuw meisjesboek van J. P. Zoomers Vermeer, met illustraties van Greetje Bosch van Drakestein. Dan verscheen bij deze Uitg. Mij. nog een groote aanwinst voor de jeugd in den vorm van twee kostelijke boeken. Het eerste dat we hier noemen is „Het groote kabouterboek", dat verzameld werd door Willy Pétellon en waarbij E. M. ten Harm- sen van der Beek de illustraties maakte „Dan noemen we het boek dat onder den titel ,,'k weet steeds wat leuks" verkrijg baar is en waarin we verhaaltjes, versjes, liedjes, spelletjes, knutselwerkjes, teeken kunstjes, rebussen, raadsels grapjes puzzle's enz. kunnen lezen en dat door Willy Scheimelé met medewerking van Bep Otten, Annie de Hoog—Nooy en Henri C. van Praag verzameld en geïllustreerd werd. „Een geraffineerd Komplot" is de titel van een nieuwen spannenden detective roman van E. Philips Oppenlieim, welke bij de U. M. A. W. Bruna en Zonen te Utrecht verscheen. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij van de erven J. J. Tijl te Zwolle kwam van de hand van Dr. Med. M. Bincher Benner „Een nieuwe voedingsleer" van de pers, welke, gebaseerd op nieuwe beschouwin gen in de natuurwetenschappen en prac- tische medische ervaringen is samengevat in een vijftal lezingen, welke genoemde schrijfster te Zürich heeft gehouden. Prijs hiervan bedraagt ing. f. 1,50 gecar. f, 1.90. Bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij Leiter-Nijpels te Maastricht verscheen „De herziening der Gemeentewet". Lezing ge houden voor de afd. Limburg van de Ver. van Ned. Gemeenten door J. M. van Sas, hoofdcommies ter secretarie te Maastricht TIJDSCHRIFTEN. „DE HUISHOUDING." Het nummer van 16 September van het lialfmaandelijksch tijdschrift „De Huls houding" heeft ook dezen keer een lezens- waardigen inhoud. Mej. de Holl opent met „School en Prac- tijk". waarin de schrijfster het een en onder vertelt over het „Buitenhuis" van de Rotterdamsche Vrouwenarbeidscholen, waar „vogeltjes van diverse pluimage uit de groote stad, hier buiten tot een veel hoofdig gezin zijn samengebracht." Ro van Oven wijdt een geïllustreerde bij drage aan de helaas te vroeg ontslapen Saskia Lobo, in leven bibliothecaresse der Jeugdbibliotheek te 's-Gravenhage. Hoe men wollen kleedingstukken op de juiste manier moet wasschen leert mevr. Rein- ders, terwijl mevr. BondamDrost helpt bij het reinigen van verschillende soorten regenmantels. Vervolgens wordt aange vangen met de publicatie van de door de redactie uitgeschreven Kort-Verhaalwed- strijd, waarbij de lezeressen door invulling van een stembiljet hun oordeel hierover kunnen uitspreken. Tot slot „Huishoud en derwijs" van S. GruysKruseman en Mej. de Holl in haar goed verzorgde ru briek „Keukenpraet". Een goed geslaagd nummer. VOOR ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum. 1875 M. Uitsl. VARA-Uitz.. 10.00 v.m. VPRO. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekooper 8.00: Gramofoonplaten 10.00; Morgen wijding 10.15: Uitzending voor Arbei ders in de Continubedrijven. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot."Groot Volkstooneel en H. J. v. Braambeek (toespraak) 12.00: Concert VARA-septet en Gramofoonpl.: ten 1.45: Pauze 2.00: Operette-program ma. Friedl. Dotza, Elly Krasser, Alb. May, H. Weisbach (allen zang) en Ziegler (pia no). Leden van 't Fritz Hirsch ensemble 4.00: L. N. Palar: „Iets over de Indone sische nationalistische beweging" 4.25: Concert VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. Joh. B. Kok»— 4.40: Instituut voor Arbei dersontwikkeling4.55: Concert (vervolg) 5.05: Otto v. Tussenbroek: „Reizen en Trekken" 5.35: Vervolg concert 5.50: SDAP-Kwartiertje 6.05: Oom Keesje vertelt voor de kinderen 7.15: Viola d'amore recital door C. Kint. Vleugel: Joh. Jong 7.45: VARA-Varia 7.50: Be stuursmededelingen door A. de Vries 8.00: De wijze uit het Oosten 8.30: Con cert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. Julius Hagenaar (xylofoon, klokkenspel, celesta en marimba) 9.00: Teun de Klepper man 9.15: J. de Wolf: „Iets over het leven en de organisatie van particuliere chauffeurs" 9.30: Vervolg concert 10.00 Vaz Dias 10.15: Zang en Piano door Henry Oostra en Joh. Jong 10.45: Vervolg concert 11.3012.00: Gramo- foonplatenconcert. Huizen. 298 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15: Gramofoonplaten 9.30— 11.30: Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven R.E.T. Koor oJ.v. W. F. Kools 11.3012.00: Godsdienstig half uurtje door Pater Lector J. Dito O.P. 12.00: Politieberichten 12.15—1.45: KRO- Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.45: Post- duivenberichten 1.503.00: Gramofoon platen 3.004.30: Kinderuur 5.00 6.00 Concert. KRO-kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 6.00: Sportoverzicht. S. P. J. Borsten 6.15: Journ. We\koverzicht door P. de Waart 6.35: Vervolg concert 7.00: Dr. P. J. A. M. Kouwenhoven: .Maansverduisteringen" 7.30: Politie berichten 7.45: Gramofoonplaten 8.0011.00: Populair concert KRO-Salon- orkest o.l.v. M. van 't Woud 11 0012.00: Gramofoonplaten. Daventry. 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 1.202.20: Or kestconcert 3.50: Concert. Militair Or kest, T. Kinnlburgh (bas) 5.05: Orgel spel door R. Foort 5.35: Kinderuurtje 6.20: Nieuwsberichten 6.50: Zang door Evelyn Arden en George Parker 7.10: Lezing 7.30: Lezing 7.50: Koor zang 8 20: Concert. M. Teybe (sopraan) A Fear (bariton). Marie Hall (viool), orkest 10.00: Berichten 10.15: Be richten 10.20: Lezing door Senatore Marchese G. Marconi 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris". 1725 M. 8.05: Gramofoonplaten 12.50: Gramofoon platen 8.20: Gramofoonplaten 9.05: Humor, teekenaar en gramofoonplaten 9.50: Gramofoonplaten. Langenberg 473 M. 7.258.20: Gra mofoonplaten 10.35—11.05: Gramofoon platen 12.30: Gramofoonplaten 125 2.50: Orkestconcert 2.553.45: Gra mofoonplaten 5.206.20: Concert. Or kest en bas 8.20: Vroolijke avond. Daar na: Berichten en tot 11.50: Orkestconcert 11.501.20: Gramofoonpl. Dansmuziek. Kalundborg. 1153 M. 12.252.20: Or kestconcert 2.50—3.20: Gramofoonpl. 3.505.50: Orkestconcert en viool-soli 8.209.30: Orkestconcert en zang 9.309.50: Cello-recital 10.35—10 50: Saxophoon-soli 10.50—11.10: Liedjes bij de luit 11.1012.35: Dansmuziek. Brussel. 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20' Orkestconcert 650: Gramofoonpl. 8.20: Orkestconcert 9.20: Vaudeville. 338.2 M.: 5.20: Orkestconcert 6 50' Gramofoonplaten 8.20: Orkestconcert en solisten. Zecsen. 1635 M 7.007.50: Gramo foonplaten 10.55—12.20: Berichten 12.25' Schooluitzendlng 1.15—2.20: Be lichten 2.20: Gramofoonplaten 3.20 —4.50: Lezingen 4.50—5.50: Concert 5.508.20: Lezingen 8.20 Avondconcert 9.20: Berichten 9.30: „lm Funk und auf der Bühne" m.m.v. orkest 10.50: Berichten en daarna tot 12.50: Dansmuziek 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14