AGENDA. BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. HEDEN: Prediker: Theemiddag 3—5 en 7—lO'/j uur nam. Woensdag. Prediker: Theemiddag 2—5 en 710 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Talu, de halfbloed" en „Met vuur ge speeld". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Die Brautigams Wltwe" en „Een Kus uit Wraak". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée ta 2 uur. Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen, Dagelijks te 8 u. „Rango" en „Rapsodie der Liefde". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur un. Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De samenstelling der delegatie. De delegatie van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" die heden morgen naar Genève is vertrokken om daar het petitionnement voor Interna tionale Ontwapening aan te bieden aan den President van de Assemblee van den Volkenbond bestaat uit de heeren: J. W. Henny, voorzitter N. D. P.. mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris N. D.P. en Robeit Peereboom, voorzitter Petitionnements commissie. o INDISCHE PRINSEN TEN HOVE. Onderhoud met den Kroonprins van Deii. Gisteren zijn in Den Haag aangekomen de kroonprins van Deii Tengkoe Mahkota Otteman, zijn broeder prins Tengkoe Ami- roeden en de kroonprins van Serdang Tenkoe Radjih Anwar, die reeds eenigen tijd in ons land vertoeven. De vorstelijke bezoekers hebben hun intrek genomen in Hotel de Bellevue. Een redacteur van het Ned. Corr. Bur. had gistermiddag een kort onderhoud met den kroonprins van Deii. Over politieke kwesties wenschte hij echter niet te spreken. In Indlë stond hij ook geheel buiten de politiek, had deze niet noodig en kon zich ook hier te lande niet over de staatkundige kwesties uit laten. Enthousiast was de kroonprins over zijn reis door Europa. Ongeveer vijf maanden zijn zij uit Indië en dezen tijd hebben zij benut om een indruk van, Europa te krij gen, zoo goed als dit mogelijk was. „Natuurlijk hadden wij veel over Europa en Nederland gelezen en platen gezien, maar het is in werkelijkheid toch zoo ge heel anders dan wij het ons voorgesteld hadden. Aan het eind van onze reis ge komen, kunnen wij werkelijk verklaren, dat het ons nergens tegen is gevallen. Met de grootste sympathie en vriendschap zijn wij overal ontvangen en wij nemen de meest aangename herinneringen mee. Bijzondere bewondering hebben wij voor de Koloniale tentoonstelling. Voor den Europeaan is het natuurlijk prachtig, maar zelfs voor ons. uit Indië overgekomen, is deze tentoonstelling van een groote be koring. Het Nederlandsche paviljoen maakt op ieder een buitengewonen indruk: het imponeert alle bezoekers. De tijd voor ons Europeesch uitstapje bestemd, is thans bijna verstreken. - H.M de Koningin heeft gisternamiddag G uur ten Paleize Huis ten Bosch in tegen woordigheid van Z.K.H. den Prins en H.K.H. prinses Juliana de Indische Prinsen ontvangen. Zij werden voorgesteld door baron van Nagell, administrateur in Deii en brachten eenige geschenken mede van den Sultan van Deii en dien van Serdang. o Mr. P. W. DE KONING OVERLEDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is na een langdurige ziekte te Amsterdam overleden mr. P. W. de Koning, voorzitter van den Dietschen bond, in den ouder dom van 63 Jaar. Op het gebied van de verbreiding en versterking van de Nederlandsche ge dachte heeft mr. De Koning zich verdien stelijk gemaakt. In menig tijdschrift en blad. vooral in het maandblad de Dietsche Gedachte en het weekblad Vlaanderen heeft hij zijn Groot-Nederlandsche denk beelden toegelicht en verdedigd De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 17 dezer, om half een op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. (Vad.) o DE „STILLHALTE'-OVEREENKOMST. Naar gemeld wordt, is gisteren de over eenkomst betreffende de z.g. „Stillhalte" tegenover Duitschland ten kantore van de Nederlandsche Bank door de betrokken Nederlandsche banken en bankiers onder teekend. o L. F. DUYMAER VAN TWIST. A.s. Vrijdag herdenkt de heer L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage den dag, waarop hij voor 30 jaar in ons parle ment zijn intrede deed. Ter gelegenheid van zijn zilveren Ka merlidmaatschap is hij op grootsche wijze te Meppel gehuldigd. (Vad.) DE .LEIDER DER R.K. TWEEDE KAMERFRACTIE. Prof. mr. Aalberse benoemd. De Katholieke Tweede Kamerclub heeft gisteren vergaderd ter verkiezing van een voorzitter in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mgr. dr. Nolens. Met bijna algemeene stemmen werd tot voorzitter gekozen prof. mr. P. J, M. Aal berse. o GELDSCHIETERSBEDRIJF. Memorie van Antwoord van Mr. v. d. Bergh aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord van het Tweede Kamerlid mr. v. d. Bergh op het voorloopig verslag over zijn wets voorstel tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. In antwoord op het bezwaar van sommige leden, dat zelfs een scherp geredigeerde woekerwet ontdoken kan worden, zegt de voorsteller, dat hij dit tot op zekere hoogte toegeeft, doch dat hij de overtuiging heeft, dat dit wetsvoor stel, wet geworden, in den strijd tegen den woeker een krachtig wapen zal zijn. Hij zet dit nader uiteen en wijst er o.m. op, dat de geldschieter, die zijn bedrijf uit oefent zonder de door de wet vereischte toelating, in een buitengewoon ongunstige positie verkeert, vanwege de zware straf fen, welke hem dreigen en het feit, dat de geldnemer geen reden heeft den woe keraar te sparen. De door hem gesloten geldleeningen zijn bovendien nietig. Is het aannemelijk, dat zelfs zeer sluwe en ge- wetenlooze woekeraars dit buitengewone, dubbele risico willen loopen? De toegela- tene, die woekert, wordt zijn vergunning weder ontnomen. De voorsteller uit zijn verbazing over het feit, dat sommige leden in het z.g. „klein bedrijf een maatschappelijk nuttig ele ment meenen te zien. De voorsteller gaat hierna uitvoerig in op het bezwaar, dat de voorstellers heb ben gemeend, een bepaling van de grens tusschen interest en woeker, het essen- tieele punt bij de beteugeling der woeker zucht, te moeten vermijden, en verdedigt verder de door hem Ingestelde regeling. Een goede regeling van het geldschie tersbedrijf beoordeelt niet, hoe hoog de interest mag worden opgevoerd, teneinde een hoog risico te compenseeren; zij heeft te zorgen, dat bij hoog risico niet kan v/orden geleend. De grens tusschen geoorloofden interest en woeker is nimmer door rentemaxima aan te geven: wèl die tusschen maatschappelijk toelaatbare en maatschappelijk ontoelaatbare leeningen. n.4 JAARBEURS TE UTRECHT. Bezoek van gezanten. Gisteren bracht de Italiaansche gezant graaf Carlo Senni een langdurig bezoek aan de jaarbeurs. Z.Exc. was vergezeld van de heeren G. L. Baron Kellner, con sul-generaal van Italië te Amsterdam, T. Notarangeli handelsattache bij de Ita liaansche legatie te 's-Gravenhage, Mr. P. J. van Wijngaarden, Eere-voorzitter van de Rotterdamsche Afdeeling van de Ita- liaanschNederlandsche Kamer v. Koop handel, D. Hudig L.Jzn., Voorzitter van de ItaliaanschNederlandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam en W. C. Hudig, Voorzitter van de Afd. Rotterdam van de ItaliaanschNederlandsche Kamer van Koophandel. De gezant werd in de ochtenduren ont vangen door den heer F. H. Fentener van. Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer, die met andere leden van het Jaarbeursbestuur het gezelschap verge zelde op een rondwandeling over de beurs. Verschillende Nederlandsche stands wer den bezocht en geruimen tijd vertoefde Z. Exc. in de Italiaansche sectie, waarvan de leider, Ing. Rossini, den gezant inlichtte omtrent het doel der deelneming aan de Nederlandsche Jaarbeurs en de resultaten in de afgeloopen beursweek behaald. Het Jaarbeursbestuur bood in de mid daguren den Italiaanschen gezant en de hem vergezellende heeren een lunch aan, waar de heer Fentener van Vlissingen in een geestige rede dank bracht aan de Italiaansche regeering, die de vorming van een Italiaansche Sectie op de Nederland sche Jaarbeurs zoo krachtig had gesteund en hulde bracht aan de leiders der sectie voor de energie, waarmede zij de plannen hadden verwezenlijkt. De Italiaansche gezant beantwoordde deze woorden met te verzekeren, dat Italië, aan de volgende Jaarbeurs op grooter schaal zou zijn vertegenwoordigd en twijfelde er niet aan of. gezien de ver kregen resultaten, zou de Italiaansche sectie ter beurze voortaan tot de trouwe comparanten gerekend kunnen worden. Gistermiddag bracht verder Z. Exc. dr. Lorentz, Nederlandsch gezant in Zuid- Afrika. vergezeld van mevr. Lorentz een bezoek aan de Jaarbeurs. Z.Exc. werd ont vangen door den heer Fentener van Vlissingen en eenige leden van den Raad van Beheer. De Gezant was vergezeld van den heer Mr. K. F. van den Berg, voorzitter van de Commissie voor den Zuid-Afrlkaanschen Handel. Dr. Lorentz bezocht verschillende stands en vertoefde geruimen tijd in de monster kamer van de Handelsafdeeling der Zuid- Afrlkaansche Legatie, waar de heer Bos man, eerste secretaris der legatie, den gezant verschillende inlichtingen ver strekte. INSPECTEUR DER KON. MARECHAUSSEE. Naar volgens het „Vad." in militaire kringen verluidt, zal de luitenant-kolonel der Kon. Marechaussee J. H. G. Kappel- hoff, thans commandant der derde divi sie, bestemd worden om den kolonel Bau- duin als inspeoteur der Kon. Marechaus see op te volgen. o CENTRALE BOND VAN P.T.T.- PERSONEEL. Gistermiddag is te Utrecht een drie- daagsch congres van den Centralen bond van Ned. post-, telegraaf- en telefoon personeel begonnen. De heer H. M. Roos te 's-Gravenhage, voorzitter van den bond, deelde in zijn openingsrede mee, dat de bond thans ruim 8500 leden telt en sedert het vorige con gres met 26 pCt. in ledental is vooruitge gaan. De bondsreserve is gestegen tot f. 64.700. Vervolgens werden verschillende huis houdelijke aangelegenheden afgedaan. Het congres wordt heden en morgen voortgezet. Den avond van den eersten dag heeft de postale tooneelvereeniging De Accu den congressisten een voorstelling aange boden. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Brussel is overleden mr. I. G. J Toutenhoofd, officier van justitie bij de rechtbank te Tiel, die indertijd bekend is geworden door de behandeling van de Cu- lemborgsche moordzaak. Als opvolger van den chef van den bovenbouw bij de Ned. Spoorwegen, ir. Ch, H. J. Driessen is benoemd de ingenieur bij de afdeeling Nieuwe Werken de heer ir. E. Borst Bij Kon. besluit is bevorderd tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau de heer jhr. mr. A. C. D. de Graeff, gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Het postvliegtuig „De Ooievaar" ver trok gistermorgen om 4.05 uit Medan, en arriveerde, na een tusschenlanding te Palembang, om 13.44 in Batavia. Het toe stel vertrok vandaar om 14.04 en landde om 14.49 te Bandoeng. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 18 September niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. ONTVANGST VAN Jhr, DE JONGE TE BANDOENG. BUITENZORG, 14 Sept. (Aneta) De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië Mr. Jhr. B. C. de Jonge is hier hedenmorgen officieel ontvangen. De residentie had zich voor deze gele- geheid in feestdos gestoken. De gebouwen langs den Grooten 'Postweg waren met vlaggen getooid terwijl over de straat guirlandes waren aangebracht tot bij den ingang van het paleis. Het 14de bataljon infanterie stond hier en haye opgesteld. Ongeveer 2500 Europeesche, Inlandsche, Chineesche en Arabische schoolkinderen marcheerden van het voorerf van de wo ning van den resident met muziek op naar het paleis. Tegelijkertijd begaf zich de Gouverneur- Generaal met Mevrouw De Jonge en de adjudanten per galakoets van den uitgang van den Plantentuin, langs den Grooten Postweg naar den hoofdingang van het Paleis. Z. E. was gekleed in een wit-la- kensche uniform. De galakoets werd ge volgd door auto's waarin het gezin van Jhr. De Jonge had plaats genomen met de plaatselijke autoriteiten. Voor de wo ning van den resident van Buitenzorg werd halt gehouden en hier ontving me vrouw De Jonge een bouquet orchideeën welke werd aangeboden door de echtge- noote van den resident. Bij het paleis was de eerewacht opgesteld met de muziek en het vaandel. Nadat Jhr. De Jonge de eere wacht had geïnspecteerd ving de aubade aan. De schoolkinderen zongen eerst in het Maleisch en daarna in het Arabisch. Vervolgens zongen de Europeesche kin deren het Wilhelmus. Vervolgens werden Vaderlandsche liederen gespeeld. De Gouverneur-Generaal en zijn gezelschap onderhielden zich met de kinderen die tenslotte allen tezamen een reusachtig ge juich aanhieven. Daarna heeft Jhr. De jonge de eerste audiëntie ten Paleize ver leend. Op het verdere programma der feestelijkheden staat een optocht met lam pions die vanavond zal worden gehouden. GESMOKKELDE OPIUM. BATAVIA. 14 September (Aneta). De opiumrecherche heeft in den nacht van Zaterdag nabij een steenkolenloods in de haven van Tandjong-Priok 31 KG. ruwe opium geconfisceerd. De waarde werd bij aanbreng geschat op f. 16.000. De opium moet zijn aangebracht door de „Patria" van de Rotterdamsche Lloyd. De smokke laars zijn gesnapt. TIJDSCHRIFTEN. R.K. BOUWBLAD. De inhoud van het September-nummer is de volgende: Het gebouw van de N. H. Levensver zekeringsmaatschappij te Alkmaar. Vrij baan voor de toekomst. Een houten huis te Weimar. Over acoustiek en kerkbouw. Duitsche woningbouw. Wonen in een gla zen huis. De rehabilitatie van Rembrandt. R. K. Georganiseerde leveranciers. N. V. Lak- en Verffabriek „Premier". Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsatad. De Volkenbondsvergadering heeft gis teren een resolutie aangenomen waarbij er bij alle commissies op wordt aange drongen geen besluiten te nemen welke het volgend jaar grooter uitgaven kun nen veroorzaken. Vervolgens was aan de orde de verkie zingen tor vervulling van den Raad in verband met het aftreden van Spanje (dat herkiesbaar was) en Peratê en Venezuela. Uitgebracht werden 50 stemmen, waar van geldig 48. De absolute meerderheid was 25. Gekozen werden China (met 48 stemmen): Spanje (met 43 stemmen) en Panama (met 45 stemmen). Verschillende staten verkregen ieder twee stemmen. Onder grooten bijval werden China, Spanje en Panama verkozen verklaard. Het rapport van de financieele com missie, dat zioh uitspreekt voor den uit bouw van de Volkenbondspolitiek om groote leeningen te verstrekken onder auspiciën van den Volkenbond, werd aan genomen. De Internationale Unie van bij den Vol kenbond geaccredieerde journalisten heeft gisteren het traditioneele Volkenbonds noenmaal gegeven, waaraan werd deelge nomen door de presidenten van de Vol kenbondsvergadering en van den Raad, de vertegenwoordigers van alle raadsle den, de secretarissen-generaal van den Volkenbond, de directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau en talrijke gede legeerden en persvertegenwoordigers. Het woord werd gevoerd achtereenvol gens door Titulescu en de vertegenwoor digers der groote mogendheden. In alle toespraken kwam de gedachte tot uit drukking van de a.s. ontwapeningsbespre kingen en de noodzakelijkheid van een onvoorwaardelijk welslagen de Ontwape ningsconferentie. Engeland heeft nu ook officieel ver klaard te zijn tegen leder uitstel van deze conferentie Volgens een bericht van de Exchange Tel. Co. uit Washington doen aldaar ge ruchten de ronde dat de Engelsche regee ring opnieuw voorstellen heeft gedaan tot afschaffing van de Dreadnoughts van ongeveer 30.000 ton. Dit voorstel berust op de groote kosten die door de beperkte gebruiksmogelijkheid van dit scheepstype niet meer worden gerechtvaardigd. De Amerikaansche regeering, die vroeger van dergelijke voorstellen niets heeft willen weten, zou volgens deze geruchten bereid zijn dit voorstel in overweging te nemen, daar ook de Amerikaansche deskundigen zich thans hebben uitgesproken voor een practischer scheepstype. DUITSCHLAND. De Pruisische noodverordening Tegen de regeering Briining Botsingen te Berlijn. Over de Pruisische noodverordening wordt nog het volgende gemeld: De periodieke verhoogingen der salaris sen van ambtenaren en onderwijsperso neel worden verdeeld over een langere periode. Het bezoldigingsbesluit wordt ge wijzigd o.a. ten aanzien van toeslagen voor pleegkinderen en kleinkinderen, welke toeslagen met ingang van 1 Oct. a.s. vervallen. Toeslagen zullen nog slechts worden betaald aan ambtenaren, die zeer verantwoordelijke functies bekleeden. De wet, die bepaalt, dat hoogieeraren op 68-jarigen leeftijd hun ontslag moeten nemen, wordt opgeheven. De toelagen aan hoogleeraren die voor 1 October wegens het bereiken van deze leeftijdsgrens hun functie hebben neergelegd, worden ver minderd met 10 percent. Voorts worden de salarissen van leeraren en onderwijzers aan vakscholen en van politiebeambten verlaagd. Promoties mogen slechts ge schieden, wanneer de bezetting van vaca tures deze beslist noodzakelijk maakt. Ook overplaatsingen kunnen In het belang van den dienst in alle takken van onderwijs en ook bij de rechterlijke macht plaats vin den, De toelagen als vergoeding van reis kosten en andere in openbaren dienst ge maakte onkosten worden eveneens ver laagd. Verder wordt bepaald, dat wanneer het totale inkomen van een gehuwd ambte naar een bedrag van 15.000 mark beloopt en door de verschillende maatregelen met meer dan 20 percent verlaagd wordt, een zekere vergoeding kan worden toegekend. Tot 1930 waren de financiën in orde. Toen trad een kentering in, met gevolg, dat 1930 eindigde met een gekort van 121.3 miilioen, dat op 1 April van dit jaar was aangegroeid tot 204 miilioen. In nationaal-socialistische kringen wordt verklaard, dat een mededeeling van dr. Frick, volgens welke de nationaal-socialis- ten weer zullen deelnemen aan de werk zaamheden van den Rijksdag, slechts zoo moet worden verstaan, dat de nationaal- socialisten uitsluitend aan de plenaire zit tingen van den Rijksdag willen deelnemen, om te trachten het Kabinet Briining ten val te brengen. Een verder gaande deel neming aan de werkzaamheden van den Rijksdag komt voor de nationaal-socialis- ten niet in aanmerking. De Duitsch-nationalen hebben in dit op zicht nog geen beslissing genomen, maar in parlementaire kringen vermoedt men, dat zij een dergelijke taktiek zullen volgen. Te Berlijn hebben hevige botsingen plaats gehad tusschen communisten en socialisten. Vele arrestaties hadden plaats. 25 personen werden gewond. 5 ernstig. o— ENGELAND. De bezuinigingswet, De Ronde-Tafel- Conferentie. Het Lagerhuis zette het debat over het wetsontwerp op de nationale bezuinigin gen in 2e lezing voort. Het debat werd gekenmerkt door leven dige interrupties van de zijde der leden van de Arbeiderspartij, toen de woord voerders van de regeering verklaarden, dat de arbeiders, vóór het ontslag van het vorige Kabinet, alle voorgestelde be zuinigingen aanvaard hadden, behalve de verlaging der ultkeeringen aan de werk- loozen. Dit was het zwaartepunt der debatten. Van Labourzljde werd dit beslist ontkend. Snowden klaagde er over, dat, toep hij, vóór het ontslag der arbeidersregeerlpg, in een vergadering van de uitvoerende commissie der Arbeiderspartij de bezuini gingsvoorstellen uiteenzette, zich onder een tafel stenografen hadden verborgen, die een volledig verslag opstelden. Tenslotte is de wet in 2e lezing met 310 253 stemmen aangenomen. 4 Lord Sankey heeft gistermorgen de commissie voor opstelling van de Indische grondwet geopend. Er waren 37 afgevaar digden aanwezig en de minister consta teerde, dat nu alle richtingen en strop- mingen uit het Indische volksleven vgn eenig belang, in de commissie vertegen woordigd waren Hij richtte speciaal een woord van welkom tot de drie nieuwe af gevaardigden Gandhi, den Gaekwar van Barsda en den President Mehalla. Pe ver andering van regeering in Engeland had natuurlijk geen ipvloed geoefend op de politiek der regeering jegens Indië, die volkomen dezelfde was gebleven als vorig jaar. De commissie zou dus eerst tot taak hebben aller wenschen en verlangens ken baar te maken, waarna men kon beginnen met de artikeien waarover geen verschil van meening bestond. Speciale aandacht zou de commissie moeten wijden aan de toekomstige verhouding tusschen een ge federeerd, zelfstandig Indië en het Rijk, aan de verhouding tusschen de Indische Eerste en Tweede Kamers en de fingn- oieele verhoudingen tussohen de Staten, het Indische gemeenebest en het Rijk. De vorst van Bacoda dankte den mi nister voor zijn welkom en verzekerde, dat de Indische vorsten niets onbeproefd zouden laten om tot een vergelijk te komen. Gandhi had een langdurig onderhoud met den eersten minister, Mac Donald. Gandhi verklaarde daarbij, dat hij be reid is de onderhandelingen voort te zetten, wanneer de Engelsche regeering zich bereid zal verklaren de principleele punten, zooals die door het nationale al- Indisch congres zijn vastgesteld, te aan vaarden. Wanneer zulks niet het geval zal zijn zouden verdere besprekingen geen doel hebben. De details zouden voorloopig aan des kundigen kunnen worden overgelaten. Tegenover de journalisten verklaarde Gandhi, dat hij de grootste waarde hecht aan een spoedige bespreking met zijn beide voornaamste tegenstanders, Chur chill en Lord Rothermere. Zijn eersten nacht te Londen heeft Gandhi doorgebracht gewikkeld in een wollen deken op den cementen Vloer van een van zijn kamers in Kingsley Hall in Bow. -o OOSTENRIJK. Het einde van de Putsch. De „Putsch' is even snel geëindigd als begonnen. Uit Graz wordt gemeld, dat gisteren in den loop van den ochtend de staatschef van dr. Pfriemer, ir. Rauter, in zijn wo ning gearresteerd is. Dr. Pfriemer zelf is tot nu toe niet gevonden. Omtrent de arrestatie van vorst Star hemberg wordt nog medegedeeld, dat de landsregeering van Opper-Oostenrijk Zon dag constateerde, dat hij de bewegingen der burgerwachten telefonisch leidde uit zijn slot Hochscharten bij Wiessenkirchen Een verzoek van Starhemberg om een vrijgeleide, is afgewezen. Hij is naar Luz overgebracht. Bij Weenen is een heimwehrafdeeling van driehonderd man aangehouden en werden duizend scherpe patronen en een aantal geweren in beslag genomen Communistische troepen te Weenen, die gistermiddag wilden demonstreeren, wer den gearresteerd In den loop van den Zondag hebben huiszoekingen plaats gehad in de secreta riaatsgebouwen en vergaderlokalen van het Wiener Heimatschutzverband en van het „Vaterlaendisches Verband van Star hemberg. Hierbij heeft de politie een groot aan tal geweren, karabijnen, pistolen, revol vers, bajonetten, boksijzers en stalen hel men in beslag genomen. Het gerechtelijk onderzoek heeft een aanvang genomen. De Oostenrijksche bondskanselier ls, nadat hij gisterochtend president Miklas van de geschiedenis van den vorigen dag op de hoogte had gebracht, 's middags naar Genève vertrokken, om de beraad slaging van de financieele commissie bij te wonen. Beter bewijs dat de aanslag op de republiek mislukt is en dat de regeering voor geen herhalingen vreest, is moeilijk denkbaar. De regeering heeft bepaald, dat de mi nisters en de gouverneurs onverwijld zul len overgaan tot de voorloopige schorsing van alle ambtenaren, die ook maar op eenige wijze aan den Staatsgreep van de burgerwacht deelachtig zijn. Tegen de schuldigen zullen disciplinaire maatrege len genomen worden of zij zullen naar den strafrechter worden verwezen. De minister van Justitie Schürff ver klaarde. dat het optreden der burger wachten een misdaad is en dat de rad draaiers onmeedoogend gestraft zullen worden. Ook de pers is eenstemmig in haar afkeuring. o SPANJE. Nieuwe onlusten. Te Bilbao hebben ernstige onlusten plaats gehad, waarbij één man werd ge dood en verscheidene personen werden gewond. Een nationale betooging trok door de straten en riep o.a.: „Weg met de Spaan- sche republiek! Leve de Baskische repu bliek!" Verschillende vereenigingen in Bilbao moesten hun lokalen sluiten en op last van den minister van binnenlandsche zaken, Maura, zijn de bladen tijdelijk verboden. De telefoon-verbinding tusschen Noord- Spanje en Barcelona is verbroken. Men vreest verdere onlusten. 'L 2-1 1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2