DE TROONREDE. Scherts In Schets. 728le Jaargang DINSDAG 15 SEPTEMBER 1931 No. 21930 0FF1CIEELE KENNISGEVING Ernstige klanken in de Troonrede. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week I.O.lt Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. DU nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHOORSTEENEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den herinneren de ingezetenen aan hunne verplichting om stookplaatsen, schoor- steenen en andere rookleidingen, waar van gebruik gemaakt wordt, tenminste tweemaal 'sjaars te doen reinigen of vegen. Niet-nakoming dezer verplichting wordt, ingevolge art. 38 der verordening tot voor koming van brand, gestraft met een geld boete van ten hoogste tien gulden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 15 September 1931. 3715 We léven in een crisis, een wereldcrisis, die alle landen zwaar teistert en ook ons land is van den terugslag daarvan na tuurlijk niet verschoond gebleven. Deze terugslag doet zich integendeel steeds scherper gevoelen en al is de algemeene toestand hier te lande nog niet van een benauwenis als in vele landen rondom ons. toch moeten alle zeilen worden bij gezet om den druk het hoofd te kunnen blijven bieden. In deze omstandigheden is het vanzelfsprekend, dat alle aandacht voor den Inhoud der Troonrede zich con centreert op de z.g. economische para graaf. Deze draagt geheel het cachet van den grooten ernst der wereldcrisis, zooals niet anders was te verwachten. Zonder te vervallen in zwart pessimisme wordt toch scherp omlijnd de noodzakelijkheid van bezuiniging in 's lands financiën, opdat daar het noodzakelijk evenwicht kan wor den behouden, zonder welke ieder land steeds verder wegzinkt in den poel van maatschappelijke ellende en dit voor alle klassen der bevolking zonder onderscheid. Zijdelings, doch volkomen terecht, wordt tevens een beroep gedaan op den offerzin van alle Nederlanders zonder onderscheid! Zoowel in het moederland als in onze koloniën in Oost en West! Zwaar en drukkend is deze tijd, en land en bevolking samen moeten eendrachtig dezen druk dragen naar draagkracht, waarbij offers zullen moeten worden ge bracht over de gansche linie. De millioenennota van morgen zal ons omtrent de plannen der regeering in dezen nauwkeurig inlichten. Dat is niet de bedoeling van een Troonrede, die nu eenmaal van algemeenen aard is en niet afdaalt in bijzonderheden. Met genoegen zien wij echter, dat de regeering, naast oog voor de moeilijk heden in land- en tuinbouw ook haar zor gen zal uitstrekken tot handel en industrie die Immers mede vormen de onmisbare schakels voor een gezond volksbestaan. Mogen de maatregelen, reeds bekend uit het wetsontwerp inzake een economische voorlichtingsdienst, daartoe het hare bij dragen. Dat in de huidige omstandigheden geen verdere uitbouw der sociale maatregelen, behalve voor zoover daarvan geen ver- vermeerdering van lasten het gevolg zal kunnen zijn. wordt aangekondigd, is te vanzelfsprekend om er bij stil te staan. Versobering is en blijft de algemeene leus; 't is nu eenmaal niet anders, hoe zeer men het ook anders zou wenschen. Volle medewerking wordt toegezegd aan alle pogingen om 't saamhoorighedsgevoel der naties te stevigen. Onze regeering heeft daarbij steeds in de eerste gelederen ge streden en zal dat ongetwijfeld blijven doen. Gezien de grootsche vredesactie van het Petitionnement der Nederlandsche Dagbladpers kan zij daarbij steunen op den volledigen steun van de gansche pers, zonder onderscheid van richting. Overigens is deze Troonrede gespeend van vele algemeenheden van vorige. Zoo als gezegd, zij is een weerspiegeling van den zwaren druk der tijden, waarop te recht alle nadruk is gelegd Het ls een stuk, ln overeenstemming met het oogen- blik: vol ernst. INSPECTIEREIS VAN DE DIRECTIE DER NED. SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heeft vandaag per speciale directietrein ook een bezoek aan het station alhier gebracht. O.a. werd het tweede perron, de brug en den overweg aan den Rijnsburger weg door de directie bezichtigd. De directietrein, welke te ongeveer 12 uur hier aankwam, keerde nadat alhier de lunch was gebruikt, om 14 uur via Alphen. weer naar Utrecht terug. H. M. de Koningin heeft heden de zitting der Staten-Generaal geopend met de volgende Troonrede: Het is Mij aangenaam, leden der Staten-Generaal, wederom in Uw midden te verschijnen ten einde Uwe zitting te openen. De economische toestand baart bij voortduring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereldcrisis haar druk zwaar gevoelen op het bedrijfsleven, zoowel in het Rijk in Europa, als in de over- zeesche gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans dieper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar erop worden gewezen, dat door de ontwrichting van het economische leven verschillende takken van land- en tuinbouw moei lijke tijden doormaken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de nijverheid en de handel zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereldcrisis in omvang en hevigheid toe, dat zij, evenals in andere landen, het regeerbeleid moet beheerschen. Plan nen, welke de Regeering aanvankelijk had gevormd, zullen dan ook wijzi ging moeten ondergaan. Andermaal zullen tijdelijke maatregelen worden overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving het geheele volk belang heeft, voor ondergang te behoeden. Voor de gezondheid van 's Lands financiën vormt de felle en hard nekkige crisis een ernstige bedreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen, opwegend tegen die van de uitgaven, geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds een volstrekte en aanzienlijke teruggang van 's Rijks inkomsten vertoond, terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet worden. De noodzakelijkheid van het behoud van het financieel even wicht stelt onder die omstandigheden eischen van buitengewone ingetogen heid en offerzin. Ook in Nederlandsch-Indië zal onder inspanning van alle krachten moeten worden gestreefd naar aanpassing, zoo spoedig mogelijk, van 's Lands huishouding aan de ernstige inzinking der opbrengst van nagenoeg alle bronnen van inkomsten. Verblijdend is nochtans het feit, dat de bevol king door overvloedige oogsten tot dusver gevrijwaard is voor voedselgebrek en 'in zooverre beter in staat is gesteld de gevolgen van vermindering der werkgelegenheid te dragen. Ik weet, dat de Regeering, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet te vergeefs een beroep op de natie zal doen. Het is niet de eerste maal, dat ons volk een ernstigen tijd beleeft; de geschiedenis kan menige bladzijde aanwijzen van ten minste zoo diepen ernst en steeds weer heeft de groote zedelijke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsche volk zijn verleden getrouw zijn. Ten einde de eenheid van verschillende takken van volksbestaan beter tot haar recht te doen komen, beoogt de Regeering de belangen van den landbouw en van de nijverheid en den handel onder te brengen bij een Departement van Economische Zaken en Arbeid. Daarentegen zullen de afdeelingen voor volksgezondheid en voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling bij bet Departement van Binnenlandsche Zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere Mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop Ik, dat op de tegen het volgend jaar bijeengeroepen Ontwapeningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilverkeer te belemmeren, is werkdadige waakzaamheid geboden. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk overleg en in onderling vertrouwen verbetering te brengen in den toestand van economische ontreddering is van Mijne medewerking verzekerd. Ook met het oog op het vergemakkelijken van internationale samenwerking zal Ik er Mij over verheugen, indien de vraagstukken, die tusschen Nederland en België hangende zijn, eerlang op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Terwijl deze tijd van druk de bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomsten "aan urgentie doet verliezen, versterkt hij de wen- schelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie. Ontwerpen zullen U bereiken betreffende een nieuwe Veiligheidswet en in zake wettelijke bescherming der arbeiders in de huisindustrie. Mede zal U bereiken een ontwerp tot technische herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de mogelijkheid overwogen, door mechanisatie van het landbouwbedrijf op daartoe geschikte terreinen ver betering te brengen in den toestand van depressie, waarin het voornaamste bestaansmiddel van het gewest verkeert. De economische opbloei, welke Curasao in de laatste jaren heelt ondervonden, moest voor eenigen terugggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel stationnair gebleven. Van Overheidswege wor den maatregelen overwogen om de Bovenwindsche eilanden tot meerdere ontwikkeling te brengen. Met den wensch, dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schen ken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. PROGRAMMA PARKCONCERT. Het programma voor het laatste van de reeks door den Bond van Leidsclie Har monie en Fanfare-Vereenlgingen aan de gemeente aangeboden concerten te geven door het muziekgezelschap Orpheus", dir. de heer J. Vink, op Vrijdag 18 September a.s. in het Plantsoen (Musis Sacrum), des avonds 8 uur precies, luidt als volgt; 1 The Voice of the Guns, marsch, Ken neth J. Alford. 2. Ouverture de l'opera „Le Barbier de Seville", Rossini. 3. Le Sang Viennois. valse, J. Strauss. 4. Vier oud-Nederlandsche marschen, in gebruik bij het Nederlandsche leger gedurende de Spaansche successieoorlog (1702-17131, a. Marsch van de Staten van Holland; b. Marsch der Zwitsers; c. Marsch van den jongen Prins van Friesland; d Marsch van Prins Eugenius. Pauze. 5. La Manola. Bolero Sequidille, Trombone solo door den heer J. H. Maas, E. Bourgeois. 6. „Marion" suite Ballet de l'opéra comlque, Sam Vles- sing: a. Prélude; b. Rigaudon; c. Badi nage; d. Intermezzo; e. Gavotte; f. Rondo Finale. 7. Reminiscences musicales, A. William Aston. 8. Marsch Finale. Bij goed weer zullen voor de luisteraars stoelen beschikbaar worden gesteld ad 10 cent per stuk. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen en dit programma uit te knippen. ZICH NIET OP DEN KOP LATEN ZITTEN. EEN NIET-ALLEDAAGSCH JUBILEUM. Wanneer alle dienstboden zoo waren als mej. J. Sierat, zou er geen sprake van zijn, dat onze huismoeders gedurig klaagden over den dienstbodennood. Genoemde juffrouw viert n.l. vandaag haar veertig jarig jubileum bij mevrouw van Dorp in de Emmalaan te Oegstgeest. De familie leden hadden zich spontaan opgemaakt om op dezen dag te getuigen van hun waardeering jegens de oude getrouwe en de buren droegen er door het uitsteken van de vlag het hunne toe bij om de fees vreugde te verhoogen. Van alle kanten mocht de Jubilaresse bloemen en ge schenken in ontvangst nemen, zoodat het in alle opzichten voor haar een feestdag werd, dien zij niet licht zal vergeten. De kroon op het feest was wel de Koninklijke onderscheiding, waarbij haar de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau werd toegekend. GEMEENTELIJK RADIODISTRIBUTIE-BEDRIJF. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde letter G mej. C. F. de Stadt (Scheveningen); idem letter I de heer J. J. van der Meer (Roelofarends- veen); idem letter J de heer Ph. de Jongh (Lelden). Het aantal aansluitingen neemt gedurig toe. De leider van het Gemeentelijk Radio- Distributiebedrijf, ir. F. Stokhuyzen, heeft gisteren aan de pers weer eenige mededee- lingen verstrekt omtrent den gang van zaken. Er zijn in de afgeloopen maanden circa 350 nieuwe aansluitingen tot stand ge bracht met een wekelijksch gemiddelde van 25. Het ligt in de bedoeling door uit breiding van het personeel dit aantal op te voeren tot 50 per week. Momenteel liggen nog circa 200 aan vragen om aansluiting op afdoening te wachten. Men hoopt deze in de maanden September en October tot stand t e brengen. Het hoofdkabelnet is thans, practisch gesproken door de geheele stad gelegd, evenals het ondergrondsche verdeelnet. Het komt dus nu nog slechts aan op het bovengrondsche verdeelnet en de eigen lijke aansluitingen. Tijdens de uitvoering der werkzaam heden in een bepaalde wijk komen gere geld aanvragen om aansluiting binnen. Een bewijs, dat de resultaten ook bij de buren van de abonné's in den smaak val len! De ontvangst is dan ook, zooals wij meermalen konden vaststellen, heel goed te noemen. Alleen op het oude net komen nog wel eens kleine storingen voor, doch de cen trale functioneert uitstekend De techni sche installatie blijft dan ook gedurig de aandacht trekken vanuit gemeenten, waar men een dergelijk bedrijf gaat oprichten, o.a. Utrecht, Nijmegen en Hilversum. Over het algemeen wordt zeer weinig tegen stand ondervonden van de zijde der huis eigenaren bij het aanleggen der lood- kabeltjes langs de huizen. De besturen van de Federatie van Wo ningbouwverenigingen en den Leidschen Verhuurdersbond hebben zich zelfs met een circulaire tot hun leden gewend, waarin zij hun in overweging geven „alle medewerking te willen verleenen bij den aanleg van het Gemeentelijk Radionet, zonder hiervoor eenige vergoeding te ver langen. aangezien de aansluiting bij dat net geacht moet worden een groot belang voor huurders van woningen te zijn en de aansluiting voor de huiseigenaren geen kosten en geen beschadiging van hun perceelen medebrengt." Het Gem. Radiodistributie-bedrijf telt thans ruim 1200 abonné's, terwijl, zooals gezegd, nog 200 gegadigden op aansluiting wachten. Gezien de praktijk in die wijken, waar de aansluitingen worden gemaakt, is de verwachting gerechtvaardigd, dat over twee maanden het aantal abonné's de 1500 zal hebben bereikt. Ofschoon reeds sedert 1 April in exploi tatie, zal het bedrijf vermoedelijk in het najaar op eenigszlns officieele wijze wor den Ingewijd. BINNENLAND. Hare Majesteit de Koningin heeft heden de Troonrede uitgesproken, (le Blad) De plechtige opening der Staten-Gene raal. (3e en le Blad). Prof. mr. Aalberse benoemd tot voor zitter der R.-K. Tweede Kamer-fractie. (Binnenland, le Blad). Indische prinsen ten Hove ontvangen. (Binnenland, le Blad). Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het geldschietersbedrijf. (Binnenl., le Blad). De spoorwegramp bij Blerick; in hooger beroep een maand hechtenis geëischt tegen de baanwachteres. (Rechtzaken, 2e Blad). De samenstelling van het voorloopig Nederiandsch Voetbal-elftal (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Het Volkenbondswerk te Genève. Ver kiezing van leden van den Raad. (Bultenl. le Blad). Verlenging van het aan Duitschland verleende moratorium? (Tel., le Blad). De Engelsche bezuinigingswet in 2e le zing aangenomen. (Buiten)., Ie Blad). Het einde van den Putsch in Oosten rijk. (Bultenl., le Blad). Op zoek naar de daders van den mis- dadigen aanslag in Hongarije. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel. le Blad). GEEN OORLOGSSPEELGOED. Door het bestuur van de afdeeling Lei den vfan den „Bond van Ned. Onderwij zers", is tot de Leidsche winkeliers onder staande circulaire gericht: In verband met het voorbereiden der Sinterklaasviering wenschen we u een ernstig verzoek te doen. Met het oog op den moeilijken tijd had den we eenigen schroom te overwinnen, immers meer dan ooit moet nu een zaken man een man van zaken zijn! Toch doen we het verzoek! En met vertrouwen! Met vertrouwen op datgene, waarop men bij geen enkel mensch tevergeefs een be roep doet: op het menscheiijk geweten! Wat is dan toch wel hetgeen we u wen schen te vragen? Dit: Wil bij uw inkoop voor den Sinter klaastijd geen imitatie-oorlogsmateriaal inslaan. Wij vragen u dit niet uit overdreven verwachtingen, omtrent 't al of niet spe len der kinderen met kanonnetjes of ge weertjes. Door het spelen met deze namaak-wa- penen zonder meer, wordt een kind géén voorstander van bewapening, evenmin kan men verzekerd zijn, dat een kind, waar van de ouders dit speeltuig niet verschaf fen, een ont-wapenaar zal worden. Zoo eenvoudig gaat het niet. Wij gronden ons verzoek op den weer zin, die in ieders hart moet ontstaan, wanneer men het kind ziet spelen, met datgene, wat in de groote menschenwe- reld dood en ellende brengt aan zoovelen. De wereldoorlog met zijn afschuwelijke slachtingen van vele millioenen onschul dige medemenschen, ligt ons toch nog ge noeg in 't geheugen, om de ellende scherp voor den geest te brengen. Een herinnering aan Remarque's wer ken: „Van 't Westfront geen nieuws" en „De weg terug", zal voor u niet noodig zijn. Wanneer men nu de kinderen de instru menten der geestelijke en stoffelijke ver nieling in handen geeft, is dit niet fijn gevoeld. Wij doen dit toch ook niet met schavot ten. galgen, guillotines, pijnbanken? Onze kinderen moeten niet spelen met de ellende der wereld. Laat ze vroolijk zijn met meccano-doozen, met poppen, met boeken, met velerlei andere dingen, maar de schande der menschheid diene niet tot hun vermaak. Heden vertrokken om 9.27 per extra- trein van het station alhier 1 hoofdoffi cier. 31 subalterne-officieren en 538 man schappen van het reg. infanterie alhier, teneinde bij de opening van de Staten- Generaal in Den Haag dienst te doen. Om 15.47 keerden de militairen per extra-trein weer uit Den Haag terug. Gistermiddag ongeveer half 5 passeerde H. M. de Koningin op doorreis van Het Loo naar Den Haag per auto deze ge meente. Blijkbaar was het bericht van Haar komst uitgelekt; althans er waren op de Breestraat ongewoon veel menschen op de been, die de Landsvrouwe hartelijk toe juichten. De politie zorgde, dat het verkeer niet gestagneerd werd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1