Scherts In Schets. 72ste Jaargang VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1931 No. 21927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. KUNST EN LETTEREN. Het voornaamste Nieuws van heden. ,-JC y\r LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den - brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. H. Bergers en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een rookerij, zouterij en inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat No. 216, Sectie H, No. 2913; b. N. van Rijnswou en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in het perceel Heerenstraat No. 65, Sectie M. No. 3388; c. E. R. Beulink en recht verkrijgenden tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Lange Mare Nis. 40 en 44, Sectie H. Nis. 3197, 3481 en 1891; d. P. J. Dingjan en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een wasscherij in het perceel Lage Rijn dijk No. 17, Sectie. K. No. 4054; e. J. A. '■Dingjan en rechtverkrijgenden, tot het 'oprichten van een stoom-, wasch- en strijkinrichting in het perceel Lage Rijn dijk No. 19, Sectie K. No. 4055; f. de N.V. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij en recht verkrijgenden tot het oprichten van een drukkerij en binderij in het perceel Doe- zastraat No. 1, Sectie E. Nis 1531, 727, 1690, 1660, 1530 en 1332; g. J. G. Kluit en recht verkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Aalmarkt No. 18. Sectie G. No. 116; h. A. van der Goot en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de zagerij en schaverij van hout in het perceel Maredijk No. 163, Sec tie L. No. 1247; i. A. W. v. d. Poel en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een slagerswerkplaats in het perceel Van der Werfstraat No. 48. hoek Verlengde Lombardsteeg, Sectie H. No. 3050. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Sept. 1931. 3480 HULDIGING VAN DEN HEER A. KIEL Sr. Groote belangstelling. Gisteravond vond onder groote belang stelling de huldiging plaats van den heer A. Kiel Sr., wegens zijn 50-jarige Zon dagsschool-werkzaamheid. Tegen halfacht werd de beminde jubilaris ontvangen in Huize Feenstra, onder het zingen van Ge zang 96. Het woord werd hierop gevoerd door den heer Van Hoven, die hem een fauteuil aanbood. Namens de oud-leerlingen voerde de heer W. Kruit het woord, onder aanbieding van diverse fraaie cadeaux, als een schil derij, kapstok, parapluiebak en een fruit mand. Hierop bracht nog de heer K. Wassenaar zijn hartelijke gelukwenschen over namens 5 de oprichters der Zondagsschool. Vervolgens spraken nog op de officieele receptie ds. Thomas, namens den Kerke- raad der Ger. Kerk ds. Meeter namens den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, ds. Bouw man, ds. De Bondt en de heer Mazurel. Onder de aanwezigen waren diverse de putaties van Zondagsscholen, alsmede mej. dr. De Best. Na afloop bleef men nog langen tijd bij een met de familie, de commissie der oud- leerlingen en talrijke genoodigden. De mooie avond werd besloten met het zingen J van den Avondzang. Talrijke bloemstukken sierden de zaal, alsmede de schitterende fruitmand der fam. E. Oostendorp. Het was voor den heer Kiel een heug lijken avond die hem ongetwijfeld de over tuiging zal hebben geschonken, dat zijn werk door talloozen hooglijk gewaardeerd wordt. MTyJACCBroNl Mgr. Eugène Tisserant, pro-prefect van de Vaticaan-bibliotheek, vertegenwoordigt de H. Stoel op het Oriëntalistencongres. ^CONQ-lMTO^ItWT O Prof. P. Sambamoorthy uit Madras, die hedenavond in de Gehoorzaal een lezing houdt over Indische muziek en daarna een fluitconcert zal geven. BIJEENKOMST NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Een nieuw lokaal. Een gezellige theemiddag is gisteren den leden van de Leidsche afd. der Ver. van Huisvrouwen aangeboden in het nieuwe lokaal gevestigd in de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst. De presidente, mevr. Romijn, wees er in haar openingswoord op, hoe men wegens gebrek aan plaatsruimte genoodzaakt was, van de Breestraat naar deze zaal, die onmiddellijk op alle aanwe zigen een uiterst gezelligen en vriende lijken indruk maakte, te verhuizen. Het frissche behang, de vroolijke platen, de mooie bloemen, dat alles schiep een stem ming van behaaglijkheid. Spr. vestigde er de aandacht op, dat ook nu nog niet over te veel ruimte beschikt \yerd, doch bij spe ciale gelegenheden over de groote bene denzaal beschikt kan worden. Zij bracht dank aan de schenksters der attentie's en deed voorts mededeeling van het feit, dat het bestuur het beter acht, voortaan slechts eenmaal per jaar een demonstratie te houden, dan zooals tot nu toe eenmaal per maand. Iedere week, waarschijnlijk des Donderdags, worden in de toekomst thee- en leesmiddagen georganiseerd. Na eenige interne mededeelingen. gaf mevr. Romijn het woord aan mevr. Loeff— Bokma, die een lezing hield over „Efficieny in de huishouding." Spr. gaf allereerst een omschrijving van het tegenwoordig veel gebruikte woord „efficieny" in dezen tijd, die zulke zware eischen ook aan de huisvrouw stelt Het verschil tusschen vroeger en nu zal velen ook duidelijk zijn geworden tijdens de le zing van het boek „De opstandigen." Vroeger was de vrouw slechts „huisvrouw" doch tegenwoordig is haar leven oneindig gecompliceerder: zij wil met haar tijd mee blijven gaan. oefent veelal zelf nog een beroep uit etc. Daarom komt het er voor haar op aan „efficiency" in de huis houding toe te passen, teneinde tijd en krachtsinspanning te besparen. Langs den weg van het betrachten der efficieny" valt levensvreugde te winnen. Het motto der lezing luidde: „Goed en vlug is beter dan goed en niet vlug." Efficieny vraagt concentratie en nadenken, teneinde het werk vlugger en beter te doen. Alle tijd- roovende overbodigheden dienen verme den te worden: op zulk een wijze toege past gaat er van efficieny een weldadigen Invloed uit. Het wordt een animeerende sport brengt groote economische voor- deelen. werkt stimuleerend. De vrouw moet het voeren van een huishouding be kijken in den goeden zin van het woord als een vak; het geschiedt tot nu toe dik wijls nog te dilettantisch. Eigen opmerk zaamheid, practisch inzicht, intelligentie zullen door efficieny toenemen, door trai ning zal men steeds verder komen. Met talrijke interessante voorbeelden uit de practijk lichtte spr. haar lezing toe. waarin ook aandacht gewijd werd aan „De vrouw als inkoopster". Haar woorden werden met groote belangstelling door de talrijke aanwezigen aangehoord, waarna Mevr. Romijn nog eenige woorden van dank bracht. Deze eerste theemiddag in het nieuwe lokaal kan als volkomen geslaagd worden beschouwd! 2e TOELATINGSEXAMEN H. B. S. VOOR MEISJES. Toegelaten tot de 1ste klasse: M. Blink. S. Riemens, E. Stoffels en J. Knook <voorw.). Afgewezen 4. Tot de 2e klasse: M. v. Helvert. Tot de 4e klasse: N. de Vries. CLASSICALE VERGADERING GEREF.KERKEN. In de gisteren gehouden vergadering van de classis Leiden der Geref. Kerken is in verband met een voorstel van de Geref. Kerk van Noordwijk aan Zee, met alge meene stemmen- besloten aan de classis den Haag te verzoeken een biduur uit te schrijven waarin èn in de prediking èn in het gebed gedacht zal worden aan de na tionale en internationale nooden, inzon derheid in verband met en zoo mogelijk voorafgaande aan de a.s. ontwapenings conferentie. HERHALINGSOEFENINGEN 4e REGIMENT INFANTERIE. Ontspanningsavonden. Bij het 4e Regiment Infanterie zijn giste ren de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichtingen 1926 en 1928 voor 17 dagen herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Officieren cn onderofficieren waren voor dat doel reeds een week geleden van groot verlof terug gekeerd Evenals vorige jaren, doet ook nu weer de cantinecommissie van het regiment haar best om, door het organiseeren van voordracht- en muziekavonden, den mili tairen na de dikwijls vermoeiende oefe ningen, de noodige ontspanning te ver schaffen. Gisteravond trad daartoe, in de feeste lijk aangekleede en zeer goed bezette cantinezaal van de Morschpoortkazerne op, het hier ter stede wèlbekende duo Helleman en Laman »Met een reeks hu moristische voordrachten, die telkens door een hartelijk applaus gevolgd werd en af en toe door een gulle schater lach werd onderbroken, heeft dit tweetal, bijgestaan door Helleman Jr. met de piano de talrijke aanwezigen geruimen tijd aangenaam bezig gehouden Verscheidene officieren, waaronder ook de regimentscommandant, gaven door oij- woning van deze voorstelling, blijk van hun belangstelling in de resultaten van bovengenoemden lofwaardigen arbeid der cantinecommissie. Voor muziekliefhebbers is de volgende week een mooie avond te verwachten van het Leidsche strijkensemble „Euterpe". ERGENS EEN GAT IN ZIEN. HET FEEST DER A. J. C. Morgen om vijf uur arriveert de speciale tram met 250 Hagenaars; om 5.11 de extra-trein met 600 deelnemers uit andere deelen der provincie; met de Leidenaars en die uit Alphen worden het tezamdn ongeveer 900 jeugdige bezoekers. Zij ko men bijeen om te demonstreeren voor het jeugdprogram der A. J. C., dat o.a. vraagt om beter onderwijs, beter vakopleiding en .wettelijke vacantie voor jeugdige arbei ders. Wanneer de weersgesteldheid het ge doogt, zal het begroetingsfeest plaats heb ben in de open lucht en wel om half acht op het Sportterrein Hooge Rijndijk. Indien het regent, moet de begroeting in de Graanbeurs en in Zomerlust plaats vinden. Om 9 uur marcheert de fakkelstoet af van het sportterrein. Bij regen wordt hij nabij het Rapenburg geformeerd en ver valt het eerste gedeelte der route. Deze luidt: Hooge Rijndijk, Zoeterwoud- sche Singel, Douzastraat, Vliet. Rapenburg W.Z., brug Kloksteeg, Rapenburg O.Z., Steenschuur. Hoogewoerd, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Groenesteeg, Hooigracht naar de Burcht, waar om tien uur de slot bijeenkomst plaats heeft. De leiding hoopt op mooi weer. Dan zal het niet noodig zijn. Zondag in groepen verschillende musea en de Sterrenwacnt te bezoeken, maar gaat de jonge troep in haar geheel naar het mooie duinland schap onder Katwijk. Zondagavond 8 uur vertrekken de extra- trein en de dito-trams, nadat de 850 gas ten van hun pleegouders afscheid hebben genomen. Bij het bestuur der Leidsche Dilet tantenclub is bericht ingekomen, dat H. K. H. Prinses Juliana een groote zil veren medaille heeft beschikbaar gesteld voor den a.s. nationalen tooneelwedstrijd. De prijzen zijn vanaf Woensdag j.l. tc bezichtigen bij de firma H. Walenkamp en Zn., Prinsessekade. Met ingang van morgen heeft de Leidsche Coöperatieve Melkinrichting „De Landbouw" de beugelsluiting voor haar ge pasteuriseerde flesschenmelk vervangen door capsulesluiting. De capsule der melk- flesschen draagt een cijfer overeenko mende met de dagen der week dus bijv. 1 is Maandag, 5 is Vrijdag, zoodat men steeds kan zien of de melk versch is. „MODERNE KUNST AAN HET VOLK". Door de kunstschilders A. Colnot, D. H. W. Filarski, Jelle Troelstra en Matthieu Wiegman is opgericht de vereeniging „Moderne Kunst aan het Volk". Het doel der vereeniging is door het aanbieden voor goedkoopen prijs aan leden van arbeiders verenigingen en verenigingen, die zich op cultureel gebied beWgen van door deze kunstschilders vervaardigde lithografieën de belangstelling in de kunst bij het volk te versterken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De bezuinigingsmaatregelen van Snowden Opnieuw een belangrijke zitting van het Lagerhuis Rede van lord Cecil in de Volkenbondsvergadering. In het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Snowden gistermiddag zijn aange kondigde millioenen-rede gehouden waar van men het uitvoerige verslag elders in dit Blad kan vinden. Natuurlijk was er weer enorme belangstelling en een sfeer van angstige afwachting. Snowden heeft bijna een uur gesproken. Hij heeft er op gewezen dat Engeland boven haar stand heeft geleefd en dat drastische maatrege len, zoowel tot vermindering der uitgaven als tot verhooging der belastingen nood zakelijk zijn om een castrofe te voor komen. Want het tekort op de begrooting van dit jaar bedraagt ruim 74 millioen pond sterling, terwijl dat voor het vol gende jaar op 170 millioen wordt geschat, hetgeen nog meer is dan aanvankelijk was verondersteld. Ziehier in groote trek ken hoe Snowden denkt in deze tekorten te kunnen voorzien: verhooging der in komstenbelasting tot 5 shilling op het pond sterling, vrq hooge rechten (ingaan de heden) op bier, tabak en benzine, ver hooging van de surtax met 10 pet. en van de vermakelijkheidsbelasting met bijna 17 pet. Salarissen van ministers, opper-en hoofdofficieren, Lagerhuisleden, enz. zullen belangrijk worden verlaagd. De uitkeering aan werkloozen zal per week 10 pet. verminderd worden, terwijl daarentegen de contributies van patroons en arbeiders moeten worden opgevoerd. Snowden had na zijn rede uitbundig applaus op de regeeringsbanken, terwijl de oppositie begon te joelen en te fluiten. Het debat, na afloop van zijn rede, heeft niet heel veel te beteekenen gehad. Er werd natuurlijk van Labour-zijde ge protesteerd, maar het ging zonder veel omhaal van woorden en zonder felheid omdat de oppositie wist dat het pleit toch verloren was. Bij de regeeringspar- tijen heerschte meer endeels voldoening cn tevredenheid over de thans bekend ge maakte plannen. Men vertrouwt dat op deze wijze het pond sterling is veilig gesteld. In de Volkenbondsvergadering heeft lord Robert Cecil een rede gehouden, waarin hij Grandi's voorstel warm onder steunde en zich een heftig tegenstander verklaarde van uitstel der tegen 1 Fe bruari bijeengeroepen ontwapeningscon ferentie. Zijn rede werd door de vergade ring met een spontaan applaus begroet. Lord Cecil begon zijn rede met de be spreking in het kort van enkele kleinere punten. In de eerste plaats wees hij er op, dat het noodzakelijk is. dat de Volken- bondsvergadering naar bezuiniging streeft maar de Volkenbondsvergadering mag niets doen, wat de autoriteit van den Volkenbond zal kunnen verminderen. Hierna behandelde Lord Cecil het sy steem van de verkiezing voor den Volken bondsraad. De Britsche regeering betwij felt of het tegenwoordig systeem wel in alle opzichten nuttig is. Hij diende daarom het voorstel in, dat de Volkenbondsverga dering den Volkenbondsraad zal verzoeken een studiecommissie te benoemen om het systeem van de verkiezingen van den Volkenbondsraad te bestudeeren en daar over het volgend jaar een rapport uit te brengen. Na deze kleine kwesties wees Cecil er op. dat thans veel dringender kwesties aan de orde zijn. Niets is noodiger, dan het vertrouwen der volkeren om de inter nationale betrekkingen duurzaam vrede lievend te doen zijn. Het zou werkelijk een tragedie zijn, indien deze volkenbondsver gadering zou uiteen gaan zonder iets te doen voor een verzachting van de crisis. De economische crisis is zeer ernstig, doch Cecil meende, dat het vooral de finan cieele crisis is. die Europa bedreigt, die tot een catastrofe zal leiden, indien niet spoe dig uitkomst wordt geboden. Het is drin gend noodzakelijk, dat het kapitaal weer in het verkeer wordt gebracht. Cecil wees op de noodzakelijkheid van groote leenin gen op langen termijn en sprak in het bij- BINNENLAND. Prinses Juliana te Parijs aangekomen. (Binnenland, 2e Blad.) Het programma voor de plechtigheid ter opening van de Staten-Generaal. (Binnen land, 2e Blad.) Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot steun aan mobilisatie- slachtoffers. (Binnenland, 2e Blad.) Opnieuw relletjes te Rotterdam; de po litie met dakpannen bekogeld. (Gemengd, 2e Blad.) Financieele moeilijkheden bij het Ne- derlandsch Tooneel te Amsterdam. (Kunst en Letteren, 3e Blad.) De Brabantsche industrie-dagen officieel geopend. (Ie Blad.) De revanche der wielerwereldkampioen- schappen te Amsterdam; Mich^rd en Pail- lard winnaars (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. Snowden's millioenenrede in het Engel sche Lagerhuis. (4e Blad en Buitenland en Tel., Ie Blad). Redevoeringen van lord Robert Cecil en Briand in de Volkenbondsvergadering. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) De Duitsche rijksregeering overweegt verlaging der pensioenen. (Buitenland, le Blad.) zonder over Duitschland als centrum van de financieele moeilijkheden. In één zin is de politieke toestand op het oogenblik niet ongunstig; er is op het oogenblik niet het geringste gevaar van oorlog, doch er bestaat in Europa een atmosfeer van in ternationale ophitsing en onruststoken. Daardoor ontstaat wantrouwen, waartegen de Volkenbondsvergadering het hare moet doen. Het is thans niet de tijd om te spre ken over een herziening van de verdragen die Europa's territorialen toestand heb ben geregeld. Een dergelijke discussie zou niet leiden tot vrede, noch tot rust. Het voornaamste middel om het politiek vertrouwen te her stellen. is het succes van de ontwapenings conferentie. Na een beschrijving van de verschrik kingen, waartoe de luchtoorlog zou leiden, sprak Cecil dan ook zijn vreugde er over uit, dat de ontwapeningsconferentie ein delijk is bijeengeroepen. Dit is reeds een groote stap vooruit. Geen regeering. zeide Cecil met nadruk en zeker niet de mijne, zal een verdaging van die conferentie kunnen toelaten. Hierna sprak hij zijn principieele in stemming uit met het denkbeeld van Grandi voor het sluiten van een overeen komst inzake een bewapeningsvacantie tot het einde van de ontwapeningsconfe rentie. Cecil noemt dit een hoogst belang wekkend denkbeeld. Hij kon op dit oogen blik nog niet spreken als gedelegeerde van de Britsche regeering, doch slechts als een persoon, die jaren lang studie van het ontwapeningsvraagstuk gemaakt heeft, doch hij twijfelde er niet aan, dat hij, ook indien hij zuiver als Britsche gedelegeer de zou moeten spreken, dezelfde opinie hieromtrent zou uiten. Cecil meende, dat de verwezenlijking van de denkbeelden van Grandi, een enor- 1 ,'i. i j* tin Dr. J. H. Kramers, de volijverige secretaris van het congres en de vraagbaak der congressisten.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1