WAARSCHUWING! BiOCITiN AGENDA. DE GEHEIMZINNIGE MAN STAATSLOTERIJ. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. HEDEN: Leger des Heils (Hooigracht 30a) Tableau-avond. 8 uur nam. Vrijdag. Vrijz, Chr. Federatiehuis, Gerecht 10: Teeken tentoonstelling, Wijkgebouw Ge- loof-Hoop-Liefde, 7.3010. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix. Rapenburg 9, Telefoon 807. RECLAME. Laat voor 25 September 1931 Uw schoenen voorzien van 3363 WOOD MILNE rubber zolen en hakken Alleen echt met ron^ stempel Bij A. VERHOOG, Lederhandel en Schoenmakerij. Haarlemmerstraat 57 Tegenover „City" Zie Etalage. DRESDENER KREUZCHOR. Onder leiding van Rudolf Mauersberger, den nieuwen Kantor van het ook hier te lande zeer geliefde Dresdener Kreuzchor, zal dit koor voor den 5den keer naar Nederland komen, en in 17 plaatsen van ons land uitvoeringen geven ten bate der Nederlandsche en~ buitenlandsche jeugd. Ook hier ter stede zal dit koor wederom optreden; Donderdag 24 September zal het in de Pieterskerk te hooren zijn. Gezongen zullen niet alleen de werken der oude meesters worden, maar ook geestelijke lie deren van nieuwere Duitsche componisten, bijv. van Bodo Wolf en Kurt Thomas, zul len ten gehoore worden gebracht. Het koor bestaat uit 66 scholieren van het Kreuzgymnasium in Dresden en eenige oud-leerlingen van die onderwijsinrichting die ter versterking van het koor deze con certreis meemaken. Zeer hooge eischen worden aan de 1025-jarige jonge zangers gesteld, die binnen 4 weken 17 concerten moeten geven en daarvoor haast dagelijks van stad verwisselen. Alhier zullen de zangers de gasten der burgerij zijn, evenals in alle andere steden en twee dagen hier ter plaatse blijven. Nadere bijzonderheden over het concert zullen in de advertenties vermeld worden. MISSTANDEN IN DEN NAAIMACHINE-HANDEL. De Directie van „Husqvarna" wendt zich tot de Justitie. Wij vernemen, dat de Directie van de ..Husqvarna" Maatschappij, die, nadat haar door tusschenkomst van den Zweed- schen Consul de bevindingen van de Commissie ter Bestrijding van de Mis standen in het Volks-Credietwezen ter kennis waren gebracht, het personeel dat debet was aan de bestaande praktijken of onvoldoende toezicht daarop had uitge oefend, ontsloeg, een onderzoek naar de gepleegde feiten heeft doen instellen. De voorloopige resultaten hiervan wij zen er op, dat een deel van het ontslagen personeel-zich heeft schuldig gemaakt aan strafbare feiten en de Maatschappij gro velijk heeft genadeeld. In verband hiermede heeft Husqvarna heden bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage tal van klachten ingediend wegens gepleegde delicten. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Evenals vorige jaren zal de Leidsche Reddingsbrigade weer een demonstratie houden en wel a.s. Zaterdagmiddag te 3 1/4 uur in het Rijn- en Schiekanaal bij de Wilhelminabrug (Hooge Rijndijk). Het publiek zal de vertooning goed kun nen volgen vanaf den Kanaalweg; de over zijde daarvan, de Roomburgerweg is niet ter beschikking van de toeschouwers; om qen goed verloop van de demonstratie te waarborgen komen hier uitsluitend deel nemers. De lagere watertemperatuur van de laatste dagen mag voor de deelnemers- sters) geen bezwaar zijn; immers, indien het geen demonstratie maar werkelijkheid is, kan in 't geheel nikt gevraagd worden naar watertemperatuur en weersomstan digheden. De heeren P. J. Bergers en W. Rinkel alhier zijn geslaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma der Ver. van Raden van Arbeid. De minister van O K. en W. brengt ter kennis, dat de apothekersassistent examens te beginnen met deze maand zullen worden afgenomen en dat aangifte daarvoor o a voor 17 November e.k. kan geschieden bij prof. dr. L. E. Goester alhier. Gistermiddag is de 63-jarige A. W. uit Amsterdam op den Stationsweg bij het oversteken van de straat door eigen onop lettendheid aangereden door een vracht auto. Hij werd vrij ernstig aan het hoofd verwond en is door den E. H. D naar het Diaconessenhuis overgebracht. Gisteren waren aan de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 1096 werkloozen, tegen 618 op denzelfden datum van 1930. (Nlet-O'HcIecl.) 457c STAATSLOTERIJ Trekkinc van Donderdag 10 September 1931 4e Klasse. 4e Lilsl Hooge Prijzen: 19304 1000.—. Prijzen van 65. 68 189 434 567 614 1351 1448 1738 2057 2325 2393 3087 30S9 3197 3843 3909 4197 4263 4582 4832 4866 4985 6150 6182 6642 6962 7000 7162 7632 7813 7880 8083 8300 8303 8377 S434 8580 8625 8675 9124 I004S 1U269 10534 10635 10789 10815 10836 10921 11061 '1200 11440 11478 11502 11567 11656 11924 12363 te63ó 12770 12773 12975 12990 13092 13105 13410 13503 13581 13676 13940 13979 14630 14706 15209 15638 1564S 15684 15713 15749 15807 15959 16169 16396 16724 16949 17474 17600 17608 17668 1797? 18181 18524 1859S 18852 18925 19085 19428 19477 19499 19646 DE SPRONG IN DE VRIJHEID. TRANS-ATLANTISCHE TELEFONIE. Een gesprek tusschen Leiderdorp en EI Monte (N. Amerika). Men stuurt ons het volgende bericht, overgenomen uit een Amerikaansch blad: In verband met het feit, dat zijn moe der ernstig ziek was, belde de heer Hugo de Graaf, landbouwer te El Monte nabij Los Angeles op 1 Augustus j.l. zijn broer C. de Graaf Wzn. wonende te Leiderdorp op. Deze telefonische verbinding is waar schijnlijk de langste welke ooit tot stand kwam: de afstand waarover gesproken werd bedroeg n.l. 7000 mijl. 's Avonds te 7 minuten over 9 vroeg de heer H. de Graaf aan het locale telefoonstation het nummer van zijn broeder in Holland aan en 1 minuut later werd de oproep reeds doorgegeven naar het interlocale kantoor te Los Angeles om weer 1 minuut later den beambte in New York te bereiken. Van hieruit werd om 10.36 uur; dus 1 uur en 27 minuten na de aanvraag, de Trans-Atlan tische verbinding met Leiderdorp tot- stand gebracht. Gelijk veelal het geval is, was de radio- storing aanzienlijk waardoor de beambten den broeders niet konden toestaan te spreken en gewacht moest worden tot 2.15 uur na middernacht (Hollandsche tijd 11.15 uur.) Ieder uur onderzochten de ver schillende beambten de verbinding Het gesprek dat toen volgde duurde slechts drie minuten, terwijl de kosten niet min der dan 45.75 dollar of ongeveer f 114.37'/. bedroegen. RELLETJES TE ROTTERDAM. In verband met de huurdersstaking. Men meldt uit Rotterdam aan hetHbld.: Gisteravond waren op de Beyerlandsche laan in de buurt van de Beverstraat vele belangstellenden bijeengekomen. Tegen achten verscheen een groote politiemacht, waarbij acht politieruiters en verscheidene agenten in auto's en op motorfietsen. On middellijk werd begonnen de menigte te verspreiden en daarbij werden rake klap pen uitgedeeld. Den geheelen avond is de politie de menschen blijven manen tot doorloopen en telkens werd van de gummi stok gebruik gemaakt. Een oogenblik is het nog tot een botsing gekomen in de Putschelaan, waar men aanstalten maakte om de straat open te breken. Ook hier werden fiksche klappen gegeven. In den loop van den avond werden in de Tweeboschstraat steenen gegooid naar agenten en toen vier politieruiters door de straat trokken, werd ook naar hen met steenen gegooid. In de Jacominastraat bleek men voorts de lantaarns te hebben uitgegooid en op den rijweg waren glas scherven geworpen, zoodat het voor de motorbrigade ondoenlijk was in deze straat te komen. Hoewel het vrijwel den geheelen avond op den llnkermaasoever. speciaal in de omgeving van de Beyerlandschelaan en Putschelaan onrustig is gebleven, kwam het nergens tot ernstige botsingen en nie mand werd gewond. Tegen elven werd het grootste gedeelte van de politiemacht in getrokken en allengs keerde de rust weer. In de Beverstraat, die geheel en al afge zet is gebleven, heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan. IN EEN PIN GEVALLEN. Te Oostburg (Zeeland) viel een man van een stellage die hij had gebouwd om heg gen te snoeien. Een pin dronk hem in het lijf. De man moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Twee dooden bij Beverwijk. Gistermiddag zijn op den onbewaakten overweg Pruimendijk te Beverwijk de 71- jarige J. Dikker, wonende te Wijk a. Duin, en zijn kleinzoontje J. Tromp, wonende te Beverwijk, dat op een door zijn groot vader bestuurde bakfiets had plaats ge nomen, door den electrischen trein, welke te 4.14 uur van Beverwijk naar Uitgeest op dezen overweg naoGv vertrekt, overreden en gedood. Het uitzicht op dezen overweg is naar beide zijden goed. De bestuurder van den trein zag de bakfiets plotseling op het door hem be reden spoor verschijnen. Aan tijdig stop pen viel niet te denken, zoodat de trein met een vaart van 90 K.M. op het rijwiel inreed. De trein ondervond enkele minu ten vertraging. Gistermiddag heeft te Doetinchem een ernstig auto-ongeval op een onbewaakten overweg aldaar plaats gehad. Toen de heer Prins uit Dinxperlo met z'n auto de spoor baan wilde oversteken, was deze afgeslo ten. Hij is daarop een zijweg ingeslagen en kwam toen voor den onbewaakten over weg waar juist op dat oogenblik de trein uit de richting Ruurlo naderde. De heer P wilde toch nog voor den trein passee- ren. Op het laatste oogenblik werd echter de auto nog door den trein gegrepen en 50 meter meegesleurd. De heer P. en zijn medepassagier, de heer Wulfers uit Am sterdam, werden uit de auto ieder aan een kant van den weg geslingerd. Met zware verwondingen zijn ze in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van den heer P. is ernstig, die van den heer W minder gevaarlijk. De auto werd totaal vernield. MOTORBOOTJE GEZONKEN. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op de Oude Maas bij Zwijndrecht een mo torbootje waarin twee mannen waren ge zeten, tegen een ander scheepje gevaren. Het motorbootje zonk, terwijl de beide op varenden te water geraakten. Zij werden gered en konden weer naar huis gaan. f. 3000 VERDWENEN. Eenigen tijd geleden verdwenen op het postkantoor te Baarn op geheimzinnige wijze een aantal effecten, die per aange- teekenden brief waren verstuurd. Deze vermissing Is nooit opgehelderd. Op even geheimzinnige manier zijn thans 3000 gulden uit de kas van het post kantoor verdwenen. Postautoriteiten en politie hebben onmiddellijk een onderzoek ingesteld en gelooven reeds een spoor te hebben gevonden. Een gevangene rukt zich los en zwemt voor zijn leven. Een sensationeele ontvluchting van een verdachte heeft gisterochtend omstreeks twaalf uur het Leidscheplein en Leidsche- boschje te Amsterdam in opschudding ge bracht, want de rustige wandelaars zagen een man met snelle slagen het water van de Stadhouderskade overzwemmen, terwijl aan de overzijde bij het gebouw van instructie een rijksveldwachter twee schoten loste. Om kwart voor twaalf was namelijk met den gevangenisauto een 22-jarige man overgebracht naar het instruciiegebouw om daar verhoord te worden in verband met een aanranding te Bussum. Toen de arrestant uit de auto stapte, om naar het instructiegebouw te worden over gebracht rukte hij zich van den rijksveld wachter los, rende door den tuin van het huis. dat op dit doodloopende stuk van de Leidschekade stond en sprong vlak naast den hoogen muur van het Huis van Be waring te water. Zijn jas. die hij uitge trokken had hield hij boven zijn hoofd. Terwijl de vluchteling snel de gracht overzwom, loste de rijksveldwachter twee waarschuwende schoten, wat natuurlijk veel nieuwsgierigen deed toestroomen Intusschen zou de vrijheid van den ver dachte maar kort zijn. want op het geluid van de schoten was de verkeersagent, die bij ..Parkzicht" staat, toegesneld en ook de tuinlieden, die in het plantsoentje van het Leldscheboschje werkten, maakten •zich gereed, den man te pakken. Toen hij druipnat in het felle zonlicht stond, in het frissche gras van het plant soentje zijn jas wilde aantrekken, zag hij geen kans meer zijn vlucht te vervolgen, want onmiddellijk had de verkeersagent, die zijn stopbord in den steek gelaten had. hem gepakt. Geboeid werd de natte vluchteling nu naar het instructie-gebouw overgebracht, te midden van een grooten toeloop van nieuwsgierigen. En na de korte en natte vreugde van vrijheid en zonneschijn zat hij in de donkere cel van het Huis van Bewaring. (Tel.) o DIEVEN IN HUIS. In den vorigen nacht is ingebroken in het woonhuis van den heer A. Verboon aan den Holyweg te Vlaardingerambacht. Om half één hoorde mevr. Verboon ge rucht in het huis; zij ging naar beneden, doch bespeurde geen onraad Even later meende zij opnieuw gestommel te hooren in de woonkamer, waarop zij de andere huisgenooten wekte. Beneden gekomen, bemerkte men. dat dieven door de serre het huis waren binnengekomen en dat uit een geldkistje, staande in een kast in de voorkamer, ongeveer zestig gulden was ontvreemd. Ai het tafelzilver was reeds bijeengepakt en stond gereed om te wor den meegenomen De dieven waren ech ter gestoord door het wakker worden van de familie en hadden ijlings de vlucht genomen Oj DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag te halfvijf heeft op de j Noordvest te Schiedam een droevig onge val plaats gevonden. Toen de 11-jarige C. J. van der Linden uit de Breedstraat ach ter een stoomketel, welke daar lag en waarbij hij speelde, te voorschijn kwam en den rijweg overstak, werd hij gegrepen door een met kalk beladen vracht-auto, overreden en onmiddellijk gedood. Mijnheer Kortgetrouwd: „Dag vrouwtje, wal heb je met de parapluis-standaard uitgevoerd?' „Ik gebruik hem om er macaroni in te koken, mannie". (Passing Show). o BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG TRAMONGELUK. Uit Windsor (Ontario) wordt gemeld: Een tramwagen met passagiers, die naar een athletiekuitvoering gingen, sloeg om, waarbij 75 personen werden gewond. De wagen vloog in brand. Na veel moeite ge lukte het aan de te hulp geschoten brand weer en politie de reizigers, die waren ingesloten en van wie verscheidene ernstig waren gekwetst, te bevrijden. AMY JOHNSON TERUGGEKEERD. De Britsche vliegster Amy Johnson, die 28 Augustus uit Tokio vertrok, is gisteren in Engeland geland. NOODWEER IN NOORD-ZWEDEN. In het Noorden van Zweden hebben hevige regens veel schade aangericht. Het telefoon- en telegraafverkeer is op som mige plaatsen gestoord. ONTPLOFFINGEN IN DE VER. STATEN. In het plaatsje Dallas in den staat Texas explodeerde het kruitmagazijn van de Dupontfabrieken. 25.000 pond dynamiet vlogen in de lucht. De explosie was ver scheidene kilometers in den omtrek te hooren. Verscheidene dooden en gewonden vallen te betreuren. Te Denton in den staat Illinois vond een explosie plaats in de dynamietopslag- plaats van een mijn. Zes personen werden gedood. DE GEVANGENISSEN IN SPANJE. De Spaansche regeering heeft besloten 330 van de 437 gevangenissen van het land te sluiten. RECLAME. Vroeg oud? Gauw uitgeput? Moe en zwak? Voedt Uw zenu wen Gebruikt 't volmaakte zenuw- voedsel volgens voorschrift van Prof. Habermann vervaard igd Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten In tabletvocm i f 130 en f 2.50. in poedeceoem i f 230. llitooerig drukwerk en monster gratis. HermelaiEendrachts- tveg 32a.o Rotterdam 3362 DF ALGEMEENF TOESTAND. Grandi's voorstel tot stopzetting der bewapening - Een gunstige ontvangst in Amerika? - Stimson over zijn Europeesche reis. Het idee van den Italiaanschen minister Grandi, aan de hand gedaan in de verga dering van den Volkenbond, om voor- lcopig de bewapening van leger en vloot stop te zetten als gunstige inzet der aan staande ontwapeningsconferentie, heeft in breeden kring de aandacht getrokken, doch tot een practisch voorstel zal het direct nog wel niet komen. In de kringen der Italiaansche delegatie staat men op het standpunt, dat in de eerste plaats moet worden afgewacht hoe dit voorstel door de andere regeeringen, in het bij zonder door de groote Europeesche mo gendheden. zal worden ontvangen. Dat men er in Frankrijk niet sympathiek tegenover staat was te voorzien. De Fran sche bladen zien ook in dit idee van Grandi niets anders dan politiek, welke ten doel heeft om den Italiaanschen be- wapeningsvoorsprong op Frankrijk onver zwakt te handhaven. Het oordeel der Ame- rikaansche bladen omtrent de opvattingen van Hoover is verdeeld. De „Washington Times" verneemt, dat president "Hoover niet voornemens is bin nen de eerstvolgende maanden eenigerlei bindende voorstellen met betrekking tot de ontwapeningsconferentie te doen. Staatssecretaris Stimson wil, •zooals hij reeds vroeger verklaarde, eerst de verbe tering in den Europeeschen toestand af wachten. De „New-York Herald Revue" verklaart, dat president Hoover bereid is een bewapeningsmoratorium van een jaar goed te keuren. Het voorstel van Grandi is in Amerika op vruchtbaren bodem gevallen, zegt het blad. In tegenspraak met andere berichten meent dit blad te kunnen melden, dat het niet uitgesloten is, dat de regeering in Washington in deze het initiatief zal nemen. Een bericht uit Genève meldt nog, dat het in de bedoeling zou liggen van de drie Scandinavische landen Zweden, Noor wegen en Denemarken, om 't Italiaansche voorstel in de Ontwapeningscommissie van de Volkenbondsvergadering ter sprake te brengen. Gistermiddag zijn te Genève alle commis sies van de Volkenbondsvergadering, uit gezonderd die voor de ontwapening, met haar werkzaamheden aangevangen. In de openingszittingen werden slechts formeeje kwesties besproken, als de ver kiezingen der vice-voorzitters, alsmede het vaststellen der agenda en het werkpro gram. De eerste Commissie, die voor Rechts- aangelegenheden, behandelde de kwestie om het Kelloggpact in overeenstemming te brengen met het Volkenbondspact. Er ontspon zich een interessante discussie, waaruit duidelijk bleek, dat de belangrijke politieke moeilijkheden nog steeds be staan, vooral ten aanzien van het feit, dat eenige mogendheden zich meer of minder openlijk verzetten tegen elke verandering in het Volkenbondspact. De groote meer derheid der Commissie sprak zich uit voor verdaging der besprekingen. Belangrijke arbeid zal ook de zesde commissie voor de politieke vraagstukken hebben te behan delen. O.m. zal de Zesde Commissie het rapport onderzoeken van 'de Europeesche Studiecommissie. Het economisch gedeelte van dit rapport zal naar de tweede com missie worden verwezen. In de volgende dagen zal de Zesde Commissie zich ook bezighouden met de Mandatenkwestie en de bestrijding der slavernij. De besprekingen van de Commissie voor de begrootings- en financieele kwesties van den Volkenbond, welke commissie heden eveneens bijeenkwam, waren dit maal bijzonder belangwekkend, daar dé begrooting van den Volkenbond door het niet-betalen der leden-bijdragen van eenige staten een tekort aanwijst, terwijl vroeger van verschillende kanten verzocht was om een aanzienlijke verlaging der buitengewoon hooge uitgaven van den Volkenbond, alsmede de verlaging van de salarissen der hoogere ambtenaren. De be grooting van den Volkenbond is in verge lijking met het vorige jaar wederom met eenige millioenen francs gestegen. In de kringen der Fransche delegatie te Genève wordt ten aanzien van de kwestie of Laval en Briand naar Berlijn dan wel naar Baden-Baden zullen gaan, verklaard dat in de tot nog toe gevoerde besprekin gen het denkbeeld om in plaats van te Berlijn in 'n andere stad samen te komen, niet is aangeroerd. Men is in Fransche kringen veeleer van meening, dat voor een bezoek van den Franschen minister president en van den minister van Buiten- landsche Zaken slechts de Duitsche hoofd stad in aanmerking kan komen, daar de Duitsche Rijkskanselier en de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken even eens in de Fransche hoofdstad een bezoek bij de Fransche regeering hebben afgelegd. Het program der te Berlijn te voeren besprekingen is reeds gedurende het be zoek van Rijkskanselier Brüning en dr. Curtius te Parijs in groote lijnen vastge steld, en omvat alle actueele (de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland rakende) kwesties. alsook de definitieve regeling der Saarkwestie. In hoever de Duitsche vraagstukken ten aanzien van het Oosten gedurende het a.s. bezoek ter sprake zullen komen, is nog niet definitief beslist. Definitief tot in alle bijzonder heden zal het program worden opgesteld bij de momenteel plaats hebbende uitwis seling van gedachten tusschen Laval en Brüning en gedurende de besprekingen te Genève tusschen den Franschen en Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, waarbij echter in het laatste geval hoofd zakelijk de technische bijzonderheden van het bezoek ter sprake zullen worden ge bracht. m m Stimson, de Amerikaansche secretaris van Staat, heeft gisteren te Washington in een persconferentie mededeelingen ge daan over zijn reis naar Europa. Hij ver klaarde o.a.r Het idee van een reis is het vorig jaar ontstaan. Na gesprekken met president Hoover en bepaalde diplomatieke onder handelingen met de Engelsche en Fran sche ambassadeurs, bleek het ,dat een per soonlijk contact met de leiders der Euro peesche regeeringen een belangrijke voor waarde voor het slagen der ontwapenings conferentie zou zijn. Het zal te Genève niet om Amerikaansche, doch in de eerste plaats om Europeesche vraagstukken gaan. De betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk, Duitschland en Polen, Frankrijk en Italië en anderen staan op den voor grond. Al schaften de Ver. Staten hun leger af, dan zou daarmede nog geen van de Europeesche vraagstukken gewijzigd of opgelost zijn. Amerika's aandeel aan het ontwapeningswerk van Genève bestaat daarom voornamelijk in het aanmoedigen van „onderhandelingen tusschen twee lan den', opdat voor den aanvang der confe rentie de geschillen zooveel mogelijk uit den weg geruimd worden. Hiermede is onder den druk van de ernstige financieele crisis in Duitschland reeds een aanvang gemaakt. De totnutoe bereikte resultaten wettigen optimisme: hoewel op de Londensche conferentie geen politieke vraagstukken besproken zijn, hebben de Europeesche staatslieden daar toch begrepen, dat men in de eerste plaats door het verwij deren van de spanning tus schen verschillende Europeesche landen het vertrouwen in een goed geordend eco nomisch leven moet herstellen. De bezoeken van Brüning en Curtius aan Londen, Parijs en Rome zijn bewijzen geweest, dat men op den goeden weg is; voortzetting van deze politiek biedt de beste vooruitzichten. Stimson liet zich verder zeer waardee- rend over Brüning uit en verklaarde, dat hij overtuigd was, dat in Duitschland een nieuwe geest van zelfvertrouwen is opge komen. o DUITSCHLAND. De Stilllialteovereenkomst geteekend. Een aanklacht tegen de Pruisische regeering. De drie betrokken instanties, de Rijks bank, de Duitsche Gouddiscontobank en de Commissie der Banken, hebben giste ren het Stillhalteverdrag geteekend. Het verdrag wordt van kracht op den dag waarop de Bank voor Internationale Betalingen de bevoegde instanties de me- dedeeling doet toekomen dat alle partijen het verdrag hebben geteekend. De tekst van de Stillhalteovereenkomst, zoomede het mantelverdrag zullen, zoodra het Verdrag in werking treedt, bekend worden gemaakt. De bondsleiders van de Stahlhelm, Seldte en Düsterberg. hebben door den advocaat dr. Everling bij den officier van justitie tegen de Pruisische regeering een aan klacht ingediend wegens beleediging. De beleediging wordt daarin gezien, dat ln den oproep der Pruisische regeering tegen het referendum, de leiders van het natio nale Duitschland „gewetenloos" genoemd worden, terwijl hun politieke oogmerken verdacht gemaakt worden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant te Parijs op dracht gegeven om wegens de arrestatie van prof. Schmidlin,' uit Munster, in Ha- genthal in den Elzas, de noodige stappen te doen voor zijn in-vrijheid-stelling. Vol gens een bericht uit Parijs zou de Fran sche regeering hiertoe bereid zijn. Te München is gistermiddag de bekende econoom, sociaal-politicus en gedurende vele jaren docent aan de Universiteit te München, Geheimraad prof. dr. Lujo Brentano in den ouderdom van 87 jaren gestorven. ENGELAND. Wetsontwerp voor nationale bezuiniging ingediend. De plannen moeten snel worden doorgevoerd. Gisteren heeft het Lagerhuis zich bezig gehouden met de kwestie van procedure. De premier, MacDonald, diende het wetsontwerp voor nationale bezuiniging in, waarbij de regeering gemachtigd wordt door z.g. „orders of council" bezuinigingen in te voeren. Dit wetsontwerp werd gis teren in eerste lezing behandeld, terwijl het morgen in tweede lezing in behande ling zal komen. De bedoeling van dit wets ontwerp is de regeering in staat te stel len zoo spoedig mogelijk bezuinigings maatregelen uit te voeren welke door den minister van Financiën, Snowden, heden in het Lagerhuis zullen worden ingediend tezamen met zijn belastingvoorstellen voor de suppletoire begrooting. Baldwin dien de vervolgens als leider van het Huis 're soluties in waarbij de regeering gemach tigd wordt het Lagerhuis voor den verde ren duur der zitting ter beschikking te houden. Smith de voormalige minister van On derwijs verzette zich tegen deze resolutie, welke echter met een meerderheid van 93 stemmen werd aangenomen. Ten antwoord op een vraag zeide Bald win. dat bij het voorstellen van deze reso lutie niets zoozeer vreemd was aan zijn bedoeling als algemeene verkiezingen. Het is noodzakelijk, dat de wereld weet. dat de voorstellen zoo spoedig mogelijk wet worden. O Naar nader gebleken is, hebben Dins dagavond 249 en niet 250 leden tegen de regeering gestemd, zoodat de meerderheid van de regeering 60 stemmen heeft be dragen. Bij de gisteren gehouden discussie in het Lagerhuis onstond, volgens 't „Hbld", een even ongewoon als vermakelijk inci dent. Volgens den regel van het huis moet een afgevaardigde, die, terwijl een bespre- 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2