DONDERDAG GIBBS-DAG N.V. LEIDSCH DAGBLAD LAND- EN TUINBOUW. NI.VA TA ND PASJA FAILLISSEMENTEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. il UOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De algemeene vergadering te Hoorn. Gisteren is, naar de „Tel/' meldt, te hcorn de jaarvergadering gehouden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder voorzitterschap van dr. Lovink, uit Alphen aan den Rijn, die de uitvoering der tarwewet besprak. Spr. was van oordeel, dat de organisatie van de Tarwcwet moeilijkheden oplevert, doch veel sterker is bij hem de overtui ging, dat langs dezen weg aan den land bouw in bepaalde streken groote diensten worden bewezen. Spr. uitte den wensch, dat de regeering 21 ch nu ook spoedig klaar en duidelijk over het suikervraagstuk zou uitspreken. In zake het veeteelt- en zuivelbedrijf, oordeelde spr., dat het hier veel moeilijker is uit de impasse te geraken, doch als de minister met voorlichting van bekwame krachten persoonlijk zijn schouders hieronder wilde zetten, zouden de geheele Nederlandsche veeteelt en zuivel hem daarvoor dank baar zijn. De heer Kuiper, vice-voorzitter, bracht rapport uit namens de veeteelt- en zuivel- commissie, welke tot de conclusie kwam, dat een vergroot afzetgebied en bewerking van de reeds bestaande gebieden ver eisen is. De commissie adviseert tot afschaffing van accijns voor geslacht. Over den invoer van Dèensch vleesch werd breedvoerig gedebatteerd. Op voorstel van den afgevaardigde van Diemen werd onder groote instemming be sloten telegrafisch een motie ter kennis van de Regeering te brengen, waarin wordt aangedrongen, den invoer van Deensch vleesch zooveel mogelijk te beperken. Bij de behandeling van het jaarverslag kwam o.m. tier sprake de uitvoer van pootaardappelen. De secretaris deelde meae, dat binnenkort hieromtrent op het Depar tement met de organisaties een bespreking zaï worden gehouden. Vervolgens hield ir. Louwes. van Zwolle, regeeringscommissaris belast met de uit voering der Tarwewet, een rede over deze wet, welke gebaseerd is op de gedachte, om le trachten de inlansche markt in de eerste plaats te reserveeren voor de !n- landsche producten. Het doel is, aldus spr., niet anders dan den landbouwers voor hun tarwe een loonenden prijs te geven. Bij deze wet is één groep geweest, die in hooge mate benadeeld dreigde te worden en wel de bloemimporteurs. Voorloopig is met hen de zaak voor een half jaar ge regeld en wordt een andere oplossing overwogen, ook voor andere groepen, die in moeilijkheden zijn gekomen. Gemakkelijk is dir echter niet. In hooge mate waren bij deze zaak ook de bakkers betrokken, tegenover wie spr., steeds een tegemoetkomende houding h^eft willen aannemen. Het is z.i. maar gelukkig geweest, dat zij voorraden hadden gevormd, omdat men anders niet de beschikking had gehad over voldoende inlandsche tarwe, wat tot onoverkomelijke moeilijkheden aan leiding zou hebben gegeven. Hoe is het nu met den prijs verloopen? De bedoeling is, dat aan de landbouwers gemiddeld over het jaar zal uitgekeerd worden een prijs van f. 12 50 per 100 K.G. Natuurlijk zal deze prijs bij vlugge af levering lager zijn, dan wanneer tot Juli- Augustus wordt bewaard, want, men zal tarwe gedurende 12 maanden van het jaar moeten leveren. Opdat de boeren niet de volle twaalf maanden behoeven te bewaren, kan mis schien nog wel iets gebeuren. Spr. meende met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te kunnen zeggen, dat voor 1931 werkelijk gemiddeld 1.12.50 per 100 K.G. zal worden uitbetaald, hetgeen is bereikt zonder invoerrechten. Een gevaar is, dat landbouwers door geldbehoefte de tarwe spoedig tegen een te lagen prijs afgeven. Hier worden maat regelen beraamd als spoedige afname, cre- dictverleening, opslag of hoe dan ook. Dat 2ich heele combinaties zouden vormen, die den landbouwers tegen te geringen prijs de tarwe zouden afnemen, noemde de de heer Louwes een dwaasheid. De oogst 1930 is, wat de afkeuringen betreft, buitengewoon meegevallen. Spr. meende te mogen zeggen, dat van den oogst 1931 voor zoover "deze bij de tarwe- organisaties is aangegeven, geen vierkante meter ongesteund zal blijven. Voor 1932 ziet het er veel droeviger uit. In 1932 verwacht spr. een zeer aanzienlijke uit breiding van de tanveteelt, tenzij we krij gen een steun van andere gewassen, die deze uitbreiding tegenhoudt. Sprekers schatting is, dat de oppervlakte tarwe, waarop wij het volgend jaar zullen kunnen rekenen zal zijn 100.000 H.A. Het eenige middel, dat dit oppervlak kleiner zal wor den is, dat er een afdoende bietensteun komt. Spr. wees er op, dat bij een onver anderde Tarwewet de mogelijkheid bestaat, dat een zekere hoeveelheid tarwe en in het ergste geval 1/3 van de hoeveelheid tarwe van den oogst 1932 ongesteund zal moeten blijven. De heer Louwes uitten ten slotte de hoop. dat de steun aan de biitenteelt en die van de fabrizksaardappelen, de te groote uitbreiding van de tarweteelt zullen voorkomen. Deze rede, die nog eenige gedachten- wisseling uitlokte, werd met groote in stemming ontvangen. De heer Barendrecht drong aan op een wet voor erwten, gerst en karwlj, daar men anders met verlies zou blijven werken. Ir. Louwes gaf toe, dat de Tarwewet alleen het boerenbedrijf niet in stand kan houden. De voorzitter gaf de akkerbouwcommis sie in overweging deze zaak ernstig te bestudeeren. Als bestuurslid voor Noord-Holland in de vacature-Breebaart werd gekozen de heer YVaibocr (Winkel) en voor Zuid-Holland in de vacature-Braat de heer W. de Kroes (Rotterdam). RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en'poetst '5 morgens en 's-avonds met 75 cts.per'/itube. 25cls p.'A tube 3323 RECLAME. Vergeet niet de annonce nit te knippen. 2042 Opgeheven: H. W. Hartman, te Hillegom. ALPHEN. De heer Chr. Dusoswa alhier is ge slaagd voor het examen ter verkrijging van het diploma der Ver. van Raden van Arbeid. o LEIDERDORP. Eigenaardige vondst. Als een bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat de warmoezier C. de Koning alhier, op zijn landerijen een nest ont dekte. waarin een egel met vijf jongen. Dat deze zeldzaam aangetroffen dieren bij de leerlingen van de scholen, alwaar ze ter bezichtiging werden gesteld, veel be kijks hadden, behoeft geen betoog. KATWIJK AAN ZEE. HET BADGASTENBEZOEK. Grooter aantal dan vorig jaar. Er is ten politiebureele balans opge maakt van het aantal badgasten, dat hier dezen zomer heeft vertoefd Er werden tot dusverre ingeleverd 1781 badlijsten, waarop de namen van 8463 personen voorkwamen; het vorige jaar waren er 1462 badlijsten ingeleverd met een aantal van 7941 bad gasten. Het aantal kamneervergunningen be droeg 420; ruim 2000 personen hebben, niettegenstaande het ongunstige zomer weer, in het kampeerterrein vertoefd. Marinekustwacht-oefeningen. Vanaf gisteren tot aan den avond van den 17den September, dus gedurende een tiental dagen, worden hier marinekust wacht-oefeningen gehouden Vanaf Hoek van Holland tot aan Zand- voort zijn de kustwachtposten versterkt. Verschillende oorlogsschepen nemen aan de oefeningen deel. Zaterdag a.s. zullen ook verscheidene watervliegtuigen en mi litaire vliegtuigen uit Soesterberg naar hier komen. Bij de kustwachtpost over de Watering zijn eenige tenten, w.o. één met telefoon installatie, opgeslagen voor de hier ver toevende manschappen. Druk worden hier seinen gewisseld met de oorlogsschepen voor den wal; zoo ook gisteravond met een oorlogsschip, dat vlak voor het dorp lag. Telkens werden flikker lichten aan een der masten gezien. De heer M. Wielinga, tijdelijk agent van politie alhier, is met ingang van 15 October a.s. benoemd tot agent van politie te Veere (Zeeland). De fruitverkooper P. deed bij de po litie aangifte van het feit. dat van zijn tent. die op het strand staat, een paar palen zijn vernield. G. v. d. P., uit de Varkevisserstraat, stelde de politie er mede in kennis, dat in den afgeloopen nacht een tweetal kippen uit zijn kippenhok is ontvreemd. o- LISSE. GEMEENTERAAD. Besprekingen over de Ziekenbarak. Gisteravond vergaderde de Raad dezer Gemeente. De Voorzitter opende de verg. en las de gebedsformule. Daarna was aan de orde de bespreking over verpleging en vervoer van lijders aan besmettelijke ziek ten. Volgens art. 3 der Besmettelijke Ziekte wet is iedere gemeente verplicht een ge bouw of inrichting te hebben bestemd voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Het zal duidelijk zijn dat dit voorschrift voor kleinere gemeenten van ingrijpenden aard is, waarom getracht wordt in dit op zicht samen te werken met andere ge meenten. Door de Burgemeester van Lei den is daarom contact gezocht met de ge meenten rondom Leiden. Resultaat der besprekingen is, dat men, indien de toe stemming daarvoor gekregen kan worden, deze bedoelde inrichting te stichten op het terrein bij het Acad. Ziekenhuis. De kosten van deze inrichting of barak zullen f. 150.000 bedragen. De grond zal men dan trachten gratis te krijgen. Ook heeft men getracht om een inrich ting te stichten voor de gemeenten uit de Bollenstreek, doch uit de berekeningen bleek, dat de kosten hooger worden en het vraagstuk der verpleging groote moei lijkheden zal geven. B. en W. stellen daarom voor in principe te besluiten met Leiden een overeenkomst aan te gaan. wat natuurlijk inhoud dat Lisse zich het recht voorbehoud de voor waarden nader te bespreken. De heer Segers voert allereerst het woord. Spr. betoogt dat de prijs van dit gebouw te Leiden ontzaggelijk hoog is. Is dit wel noodig? Een barak is toch veel goedkooper en toch altijd te plaatsen? Met stichting van het gebouw naast het Leid- sche Ziekenhuis wat spr. het „Leidsch Zlekenhuisschandaai" noemde, krijgen wij het eene schandaal bij het andere. Bezui nigen is eisch van dezen tijd, ook voor de Gemeenten. De heer A. H. Schrama is het met den heer Segers eens, hoewel hij het geen schandaal vind. 't Is wél duur. De Voorzitter zegt dat het voor de Bol lenstreek alléén duurder is en ook voor Llsse alléén. Bovendien geeft de verpleging vele moeilijkheden. Spr. betoogt dat wij verplicht zijn goede voorzorgsmaatregelen te nemen. Deze uitgave hebben we te be schouwen als een verzekeringspremie op besmettelijke ziekten. De heer Noorlandt bespreekt terloops het ontsmettingsvraagstuk. De heer Segers komt nog even op de zaak terug en wijst er nog met nadruk op dat bij een epidemie (waartoe het gevaar tegenwoordig niet zoo groot is) heel goed een noodgebouw geplaatst kan worden of een lokaliteit of school daarvoor in te rich ten. Het kan op een goedkoope manier heel goed. De Voorzitter is het bier niet mede eens. De heer Segers acht de opzet schromelijk overdreven en zag gaarne dat er van de Raad van Lisse een protest uitging tegen dezen opzet. De Voorzitter raad hem dit af. Wethouder Warmerdam is ook voor be zuiniging doch steunt den Voorzitter. De heer Langeveld is bang dat wij aan de zaak mee moeten betalen en dat Leiden zelf er het meeste profijt van zal hebben. Besloten wordt in principe met Leiden samen te werken doch naar aanleiding van de gevoerde besprekingen. De heer Segers verklaarde er zich absoluut tegen. Voor leerlingen der Openbare Bewaar school zal ingaande 1 Jan. 1931 een school geld worden geheven, wekelijksch te vol doen. Voor één kind betaalt men dan 20 cent per week, bij meerdere kinderen uit een gezin 10 cent per kind. Onvermogen- den kunnen ontheffing der schoolgelden verkriigen. De bespreking werd nog gevoerd over een nieuwe ligplaats voor woonschuiten. De „Wegeneommissie" zal deze zaak be studeeren en plannen ter tafel brengen. Hierna volgde sluiting. o NOORDWITKERHOUT. Veediefstal? Bij den landbouwer G. in het Lange veld wordt een stuk vee (hokkeling) ver mist. Daar aan diefstal gedacht wordt stelt de politie een onderzoek in. De manoeuvres. De manoeuvres zijn begonnen. Thans worden oefeningen gehouden langs de kust door de Kon. Ned. Marine. Verkeersongeval. Auto H 2776, bestuurd door 2 dames, reed een vrachtauto in den flank aan. De beide voertuigen zaten onwrikbaar vast. Met behulp van een twintig man slaagde men er in de vrachtauto van achteren te lichten, waardoor er ruimte kwam. OEGSTGEEST. Appelendiefstal. Een viertal personen, te Leiden woon achtig maakte zich schuldig aan strooperlj van appels in den tuin van den chef-veld wachter. Dit zullen voor hen wel „zure appels" worden! Aan de Emmalaan is een aantal jonge boomen door eenige paarden van den paardenkoopman N„ wonende te Leiden, zoodanig ontveld, dat deze door nieuwe zullen moeten worden vervangen. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Door de politie is tegen een tweetal bestuurders van de Brockway-bus proces verbaal opgemaakt, wegens het vervoeren van meer personen dan bij de wet is toe gelaten. o SASSENHEIM. DE ORANJEFEESTEN. Een mooi verloop. Hedenavond vuurwerk. Was het weer in den morgen niet zoo schitterend, tegen den middag klaarde het op, en toen tegen 2 uur de verschillende volksspelen een aanvang namen was het 't mooiste herfstweer dat men zich wen- schen kon. Op het feestterrein was reeds een talrijk aantal belangstellenden, welk aantal gaandeweg grooter werd, die met aandacht de verschillende spelen volgden en de verschillende deelnemers zonder on derscheid aansuoorden. Van de verschil lende vermakelijkheden die op het terrein aanwezig waren, werd een druk gebruik gemaakt, dat, naarmate het later werd, werd voortgezet door de rijpere jeugd en ook door ouderen. De uitslagen der volksspelen luiden ais volgt: Eerste dag. Vogelschieten voor per sonen boven 18 jaar. Vogel A. (12 deelne mers. Romp. J. Phiiippo Sr.; kop, C. Gul- demond; 1ste vleugel. C. Gouverneur; 2de vleugel. L. Guldemond; staart, L. Gulde- niond: vlag. B. Philippo. Vogel B, (12 deelnemers): Romp, G. Dannijs; kot). D. den Boer; le vleugel, C. v. d. Berk: 2de vleugel, T. Philippo; staart J. v. d. Wilde; vlag. D. den Boer. Stoelendans door meisjes van 1315 jaar (117 deelneemsters): le prijs Sjaan Rozema; 2. Tine Wlttenaar: 3. Hester Berg; 4. Magda Meyer: 5. Sjaan Meiman; 6. Annie Nicola; 7. N. Hoogeveen; 8. A v. d. Mey; 9. Annie Bergman; 10. Tonia Wit- teman; 11. M. IJzeldoorn; 12. Jo Elstgeest; 13. Greta Gordijn. Turfrapen door dames ven 18 jaar en ouder (33 deelneemsters): le prijs Bets v. d. Burg; 2. Mien Hoogstraten; 3. Etje Moolenaar; 4. Nellie Kaspers; 5. Annie Berbee: 6. Annie v. Munsteren. Ringrijden per fiets door dames van 15 Jaar en ouder (83 deelneemsters): Voor het mooist versierde rijwiel: le prijs D du Croix; 2. M. Ammerlaan; 3. R. Reeu- wijk; 4. C. Ammerlaan. Ringrijden: le priis Lena van Stijn; 2. G. Dannijs Fd.; 3. Martha v. d. Zwet; 4. D. du Croix; 5. Annie Berg; 6. Gerarda Beyk: 7. J. Dannijs Td.; 8. Coni Hoogka mer; 9. A. Noordermeer. Naar den trein, door jongens van 1315 jaar. (68 deelnemers): le prijs J Noorder meer; 2. A. van Kesteren; 3. J. Star; 4. W. Noort; 5. Jo Slot: 6. A. Beerhorst; 7. Dirk van Blezen; 8. N. van Hage; 9. Ant. v. d. Geest. Af en toe kwam een regenbultje de feestvreugde verstoren doch de regen was niet zóó dat men huiswaarts ging. Des avonds te 8 uur gaf de R.-K. Har monie „St. Ambrosius" een concert In de tent op het feesterrein. Van 8 tot 9 uur was er Volkszang bij de tent. dat een suc ces is geworden. Alle aanwezigen zongen de verschillende Vaderlandsche liederen uit volle borst mede. Dit gedeelte van het programma zal zeer zeker het volgend iaar herhaald worden. Voor hedenavond staat op het program ma concert door het muziekgezelschap der N. Z. H. en te 11 uur schitterend vuur werk. B. Hoogstraten In den ouderdom van ruim 63 jaar is in het Diaconessenhuis te Leiden overleden de heer B. Hoogstraten, een in de bloe mistenwereld niet onbekende. Tot 'n tien tal jaren geleden was de ontslapene een kweeker en handelaar in nieuwe tulpen er. gladiolen van beteekenis. Ook als broeler voor cultuurdoèleir.den genoot hij ver maardheid. Voor enkele jaren was hij nog in het bedrijf werkzaam. Zijn gezondheid dwong hem het vak vaarwel te zeggen. Wat dit voor hem beteek^nde zullen zij, die zijn werkzamen geest kenden, besef fen. In het begin van dit jaar werd hij aan het ziekbed gekluisterd en hoewel eerst eenig herstel geconstateerd mocht worden, kwam helaas een instorting, die den levensdraad afsneed. Hij ruste in vrede Gouden huwelijksfeest. Gisteren herdacht het echtpaar Van der VoetStrikwerda onder zeer groote be langstelling hun gouden huwelijksteest. Ondanks het feit, dat er Oranjefeest ge vierd werd bracht „Crescendo" hun des avonds een serenade, die veel publiek trok. Velen deden van hun belangstelling, zoowel schriftelijk als mondeling blijken. Het was een vreugdevolle dag voor het bruidspaar! Auto-diefstal. Een bewoner van Oegstgeest bracht nabij „Ter Weegen" iemand een bezoek en liet zijn auto onbeheerd op den weg staan. Op een zeker oogenblik hoorde hij een motor aanslaan en dacht daaraan zijn wagen te herkennen. Toen hij zich ging overtuigen kon hij nog juist ziin auto in vollen gang zien wegrijden. Tot nu toe is van de auto nog geen spoor ontdekt. Drie drenkelingen gered. Toen dezer dagen de eerste stoomtram naar Leiden de Postbrug passeerde, be merkten de machinist Taling en de con ducteur Van Diest, dat in de Leidsche- vaart een groot aantal turven dreef. Tusschen die turven zagen zij ook de hoofden van een drietSi menschen. De tram werd tot stilstand gebracht en met behulp van een tweetal passagiers en om wonenden mocht het gelukken de 3 dren kelingen, die toevallig alle drie D. van Rijn heeten, te redden Het bleek dat er ook nog een paard en wagen in 't .water lag; ook deze werden behouden op den wal gebracht. Een woord van lof voor de koene redders ls zeker niet misplaatst. Burgerlijke Stand. Geboren; Johannes Theodorus, Z. van W. Q van der Krogt en H. C. v. d. Ploeg Cornelis Maria, Z. van H. Weijers en H Brouwer. Ondertrouwd: J. J. van den Bosch 33 j. en C. G. Overvoorde 22 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. van Werkhoven en gezin, Hoofdstraat 358, van Voorhout Mej. D. P. P. Willems, Hoofdstraat 167, van Alke made J. J. Alkemade. Charbonlaan 15, van Leiden Mej. G. Esman, Hoofdstraat 82, van Veghel Mej. C. H. Wijntjes, Mo lenstraat 2, van Voorschoten. Vertrokken: Mej. C. J. Jansen, van War- monderdam 25, naar Zoeterwoude Mej. E. Verhoef, van Hoofdstraat 15, naar Meer kerk Mej. C. M. de Kooker, van Hoofd straat 159, naar Hillegom Mej. B. H. van Hemert, van Kerklaan 22, naar Alphen a. d. Rijn. Als aandenken aan het 10-jarig be staan der Herv. School is een cadeau ont vangen. bestaande uit een wip. rekstok en ringen. Deze hebben een plaats gevon den op het schoolplein en de jeugd maakt er een druk gebruik van. Naast de gees telijke ontwikkeling, is er dus nu tevens gelegenheid voor lichamelijke ontwikke ling der leerlingen. o ZOETERWOUDE. Vrachtauto met meel te water. Gistermiddag is de graanhandelaar Th. A. met een met meel beladen vrachtauto bij den landbouwer J. Versteegen in de Weipoort alhier door de brug gezakt, waardoor het voertuig met inhoud tus schen de hoofden der brug .n de Wel- poortsche Wetering terecht kwam. A. wist gelukkig bijtijds de auto te ver laten en bekwam geen letsel. Met veel moeite is de auto weer op het droge ge bracht. De auto was een weinig, doch de brug totaal vernield. De heer P. Dubbelt aannemer te IJmuiden aan wien door de Rijks-Water staat het verbreeden van den Rijksstraat weg en de Meerburgerbrug is opgedragen, is heden met die werkzaamheden (het leggen van een hulpbrug over de Meer burgerwatering) begonnen. HAAGSCHE RECHTBANK. De 50-jarige los-werkman H. W. te Lei den is door den kantonrechter aldaar ver oordeeld tot f. 1.— boete subs. 1 dag hechtenis, wegens overtreding van de po litieverordening aldaar, van welk vonnis hij bij de Haagsche Rechtbank in Hooger beroep kwam Als propagandist eener werkloozen-orga- nlsatie heeft verd. met een handwagen gereden, waarop een groot bord was ge plaatst waarop voorkwam; „R.V.O. W.AC. Werkloozen Brood en Arbeid" en daarbij liepen eenige personen met brochures, die zij voor 3 ct. te koop aanboden. Verdachte zeide dat zulks niet in strijd was met de Leidsche Verordening. Onder vraagd naar zijn geboortedatum, gaf hij te kennen dit niet te weten en nam hij verder een stroeve houding aan. Het O.M eischte na verhoor van den verbalisant bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Verdachte verklaarde namens zijn or ganisatie. dat met dezelfde kracht met de straatpropaganda zal worden voortgegaan. Uitspraak 24 September a.s. o WEER EEN R.K. SPORTWEEK. De R.K. Leidsche Commissie voor Licha melijke opvoeding heeft dit jaar weder een sportweek georganiseerd onder de bij haar aangesloten vereenlgingen. Zaterdag zal de Singelloop. georgani seerd door „Rood-Wit" plaats hebben. Donderdag 17 September wordt in de gehoorzaal door de drie gymnastiekver- eenigingen „Jeanne d'Arc", „Klimop" en U.R.L.O. een gymnastiekavond gegeven, terwijl op Zondag 20 September a.s. de nationale atletiekwedstrijden worden ge houden. georganiseerd door „De Bataven". Deze athletiekdag wordt gesloten met een voetbalwedstrijd van Leiden I tegen S.J.C. I uit Noordwijk. Ter opening der sportweek zal weder als alle jaren een optocht worden gehou den op Vrijdagavond a.s. vanaf Den Burcht De te volgen weg is Nieuwstraat. Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat. Maarsmanssteeg, Breestraat, Prinsessekade. Steenstraat, Binnenvest gracht. Beestenmarkt, Turfmarkt. Prin sessekade. Rapenburg W. Z., Doezastraat, Jan v. Houtkade, Korevaarstraat, Breestr., Korenbrugsteeg naar Den Burcht. De vereenlgingen „Perosi" en „Werk- mans Wilskracht" zullen den optocht met muziek opluisteren. DE AMSTERDAMSCHE STATIONSCHEF GAAT HEEN\ Naar wij vernemen heeft de heer A. F. Muller chef van het Centraal Station te Amsterdam pensioen aangevraagd wegens zijn slechte gezondheidstoestand. Wij vernemen verder, dat de heer Muller die met verlof is en morgen weer in func tie zal treden, zeer waarschijnlijk zijn arbeid niet meer zal hervatten. De heer Muller is ruim 41 jaar in dienst van dc Spoorwegen geweest. o BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID. Een adres van „Vrij Nederland". Het genootschap „Vrij Nederland" heeft een adres gericht aan het college van B. en W. van de 50 grootste stads-gemeenten in Nederland (ook aan Leiden), waarin de aandacht van deze colleges gevestigd wordt op de accumulatie van inkomens eener- zijds en de nog steeds toenemende werk loosheid anderzijds. Het genootschap geeft in overweging en verzoekt bij de gemeenteraden een voor stel aanhangig te willen maken, dat tot strekking heeft accumulatie van Inkomens te voorkomen, o.a. door het uitsluiten van de gehuwden (of daarmee gelijk te stellen) vrouw voor gemeentebetrekkingen, met uitzondering van diegenen, die als kost- winnares voor het gezin zijn te beschou wen. o Het nieuwbenoemde Kamerlid, de heer Visser, heeft zijn benoeming aan vaard. o UIT NED. OOST-INDIE. DE REIS VAN DEN GOUV.-GENERAAL. MEDAN, 9 Sept. (Aneta). Het m.s. „Patria" kwam in een drullenden regen voor Belawan en om 7 uur des morgens meerde zij aan de kade. Alle in de haven liggende schepen waren gepavoiseerd. On middellijk nadat de landingsbrug was uit gelegd begaf zich de commissie van ont vangst aan boord. Bij haar hadden zich gevoegd de Sultans van Deli en Langkat, Serdang en Kwaloe. Nadat de gouv.-gene- raal zich in gezelschap van familie en gevolg aan land had begeven werd een extra-trein bestegen, die om 10 uur 7 te Medan arriveerde. De locomotief was met de nationale kleuren getooid. Van het station begaf het hooge gezelschap zich naar het Gouverneurshuis waar eenigen tijd vertoefd werd. Na dit korte oponthoud werd per auto uitgereden voor een rond rit door de stad. Overal waren de natio nale vlaggen uitgehangen en eerepoorten opgericht. Omstreeks 12 uur werd de rond rit beëindigd en keerde men terug naar het Gouverneurshuis waar ververschingen werden gebruikt. Vervolgens voerde een extra-trein den gouv.-generaal naar Be lawan terug, waar uitgeleide werd gedaan door de commissie van ontvangst. De „Patria" vertrok om 2 uur van Belawan, o HENDERSON VOOR VERHOOGING VAN IN- EN UITVOERRECHTEN. BRISTOL, 10 Sept. (Reuter). In zijn rede op het congres der Vak-Vereenigln- gen verklaarde Henderson, dat hij een even groot voorstander van den vrijhandel is als wie dan ook, doch dat, indien hij te kiezen heeft tusschen een sterke ver mindering van de werkloozen-uitkeering of een verhooging van de in- en uitvoei- rechten met 25 °/o, waarvan de inkomsten voor werkloosheidsbestrijding zullen wor den gebruikt en indien hierdoor de toe stand gered zou kunnen worden, hij bereid zou zijn, dit voorstel te overwegen. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10