AGENDA. BENNENLAND. BUITENLAND. BEDEN: Jeruël, le Groenesteeg 16, Bijeenkomst 8 uur. P'ediker: Zondagsschool. „Werpt uw brood uit op het water", S1/» uur 11.171. Stadsevangelisatie, Morschweg 59: Bij eenkomst 8 uur nam. Woensdag. Chr. Geref Kerk (Steenschuur)Her denkingsavond „Het mosterdzaadje". Spr. de heer Laman. 8 uur nam. Katwyk-aan-Zee (Zeesteeg): Geref. Gem. Spr. de heer Hongkoop. 8 uur nam Vrijdag. Vrijz. Chr. Federatiehuis, Gerecht 10: Teekententoonstelling, Wjjkgebouw Ge- loof-Hoop-Liefde, 7.3010. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur „Ihre Majestat die Liebe" en „Een meisje dat durft." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstelhngen Dagelijks te 8u. „Försterchristl" en „Tonio, de zoon der bergen". 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varietè-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Generaal Platoff" en „Der Bettel Student". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. Den Haag: (Dierentuin): 32ste beurs van de Dameskroniek. 1—5 en 7'/s—11 uur n irn. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix. Rapenburg 9, Telefoon 807. DE FUSIE DER TOONKUNST- VEREENIGINGEN. Een opwekking om als lid toe te treden. In een oplage van 3000 exemplaren is heden per post een circulaire door de stad en in de omgeving verspreid betreffende de fusie-plannen der beide plaatselijke Toonkunstvereenigingen. In deze circulaire wordt er nadrukke lijk de aandacht op gevestigd, dat deze fusie niet tot stand zal komen uit een oogpunt van winstbejag, doch enkel en alleen in het belang van de Kunst zelve: teneinde de muziekcultureele belangen in Leiden beter te kunnen behartigen door verhooging van het peil der concerten. Er zouden dan vier concerten per sei zoen worden gegeven in de Gehoorzaal te Leiden, t.w.: Begin November: Een Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest concert onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg. Half December Een Kooruitvoering met begeleiding van „Het Residentie- Orkest". Begin Februari: Een Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest concert onder lei ding van Pierre Monteux. April: Een Kooruitvoering met begelei ding van „Het Residentie-Orkest". Een nauwkeurige begrooting werd opge maakt. waaruit bleek, dat de besturen voor hunne plannen moeten kunnen be schikken over jaarlijksche inkomsten aan contrlbutie's van ongeveer f. 9000. Zij stel len zich voor. ten einde deze middelen te vinden, de gelegenheid open te stellen voor aanmelding als lid voor een bedrag van negen gulden (9.—). exclusief stede lijke belasting. De lidmaatschapskaarten geven toegang tot de 4 beschreven con certen en zijn niet-persoonlijk. 1000 lidmaatschapskaarten hebben wü dus noodig. Bovendien zal de gelegenheid bestaan zich als lid-donateur op te geven met een minimum bijdrage per jaar van f. 25. Donateurs zullen ontvangen twee toe gangskaarten voor alle concerten. Het Vereenigingsjaar van de gecombi neerde vereeniging zal loopen van 1 Sep tember tot 31 Augustus. Daar, waar de leden van de „Maat schappij voor Toonkunst" over het ver eenigingsjaar 1931 nog recht hebben op een concert in de maand November a.s. (het Calvet Kwartet) zal, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, den leden van de gecombineerde vereeniging, die geen lid zijn van de „Mij. voor Toonkunst", toe gang tot dit concert worden gegeven tegen een entreeprijs van f. 0.50 per persoon. Het Bestuur van de „Mij. voor Toon kunst" heeft ook reeds voor 1932 een en gagement afgesloten, dat, Ingeval van fusie, niet meer ongedaan gemaakt kan worden, n.l het afscheidsconcert van den grootmeester der vioolvirtuozen: Carl Flesch. Mocht tot fusie worden besloten, het geen van u allen afhangt, dan biedt de „Mij. voor Toonkunst" dit concert aan de leden van de gecombineerde vereeniging gratis aan. Het comité vertrouwt, dat ieder het groote belang van deze fusie zal inzien en gebruik zal maken van het bijgevoegde inteekenbiljet Ofschoon veel aandacht gegeven Is om een ieder met eene circulaire te bereiken, zoo is het niet uitgesloten, dat personen zijn overgeslagen, die toch zouden willen inschrijven op deze fusie-concerten. Daarom zijn bij de firma Joh. Eggers, Botermarkt en bij den w.n. secretaris MIJ. voor Toonkunst. M H A. Juta. Wilhel- minapark 3, Oegstgeest, circulaires met inschrijvingsbiljetten te bekomen voor hen die aan de aandacht ontsnapt moch ten zijn. Onzerzijds bevelen wij deze zaak aan de Leidsche muziekliefhebbers van harte aan. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Na een lange rustperiode vergaderde gis teravond de afdeeling Leiden van het Inst. voor A. O. in het Volksgebouw. De voorzitter wees er in zijn openings woord op. dat het nieuwe bestuur vol goe den moed is en dat de vrij groote opkomst der leden voor hem een bewijs van mee leven met den arbeid van het Instituut was. Besproken werden verschillende plan nen om het ledental der afdeeling Leiden, dat in verhouding tot andere plaatsen te klein is, beduidend op te voeren. Het winterprogramma werd daarna door den secretaris uitvoerig toegelicht en door de vergadering goedgekeurd. Het bevat een aantal cursussen op taai en maatschappelijk gebied, voorts eenige film- en schouwburgvoorstelllngen. de laatste in samenwerking met de V. A. R. A. Als openingsavond van het seizoen zal hoogstwaarschijnlijk op Zondag 27 Sept. in den foyer der Gehoorzaal een propa- ganda-avond gegeven worden, waaraan o.a. de bekende declamator Willem van Cappellen meewerkt. In de vaeature-Kapteijn werd tot be stuurslid gekozen de heer J. v. d. Ploeg. Na een opwekkend woord van den voor zitter werd de vergadering gesloten. 0 PROGRAMMA PARK-CONCERT. Het programma voor het concert op Donderdag 10 September as. te geven door de „Leidsche Christelijke Harmonie Vereeniging", dir. de heer H. v. d. Veld, 's avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrum), luidt als volgt: 1. Garde d'Honneur, marsch. Aug. Eenhaes. 2. La Bruyère. ouverture, M. J. H. Kessels. 3. Juanita, wals. Jos. Bouwens. 4 Aurore et Crepusculle, fantasie, G. Cadenne. Pauze. 5. La Vestale, ouverture, J. G. Kastner. 6 Die Helgolander, wals, Ed. Kiesler. 7. Le Khedive, fantaisie. C. Faust. 8. Marsch Finale Bij goed weer zullen voor de luisteraars stoelen beschikbaar worden gesteld ad. 10 cent. Het publiek wordt verzocht gedu rende de uitvoering niet te loopen en dit programma uit te knippen. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1931. 714: W. D. Vahrmeijer, Lijsterstraat 26. 2063: Joh. van der Reijden. Vliet 25. 2352: G. Francken, v. Oldenbarneveld- straat 25. 2173: Zuster M. van der Steen, Hooge Rijndijk 24. 1755: R. Eberwlen. Hoogerbeetsstraat 10. 2386: Ferd. Neuroth. Hotel Rest. Deut- sches Hous Beestenmarkt 34. 2286: L Beltjens, Pelikaanstraat 4. 2443: C. G. J. Alkemade. Morschstr. 58. 2618: H W. Marks, Heerengracht 17. 2775: H. M. van der Zee. Bedrijfschef Gem Radio Distributiebedrijf, Jan Lie- V6nstr&st 17 2602: Mej. Kits van Zwanenberg, Witte Singel 93. 2603: L L. Servaas, Stationsweg 2. 1303: H. Swaak, Rijn- en Schiekade 66. 2549' C. H. Pleysier-Kroesen, Gevers- straat 28 Ogt. 2695: J. M. Visser., Assendelftstraat 29, Ogt. 2742: W. C. Vollebregt, Rijksstraatweg 46. Ogt. 2832: Provinciale Waterstaat in Zuid- Holland. v. d. Valk Boumanweg. Ldd. 2575: Mevr. A. Sturius-Scheuer. Fruin- straat 5. De Wethouder van Financien en Bedrijven, de heer Goslinga. zal zijn spreekuur hervatten op Woensdag a.s. te 2 l/t uur ten Gemeentehuize. Gistermiddag is de 8-jarige wiel rijder H S.. wonende op den Terweeweg te Oegstgeest op den hoek van Warmon- derweg en Rijnsburger weg aangereden door een tramtrein, tengevolge waarvan hii een vrij ernstige wonde aan het hoofd bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Zieken huis. Een jongetje, dat achter op den bagagedrager zat, bekwam geen letsel. RIJKSWERKVERSCHAFFING. Een belangrijke grondaankoop. Naar wij vernemen, Is binnenkort te verwachten een wetsontwerp, waarbij aan de Staten-Generaal wordt voorgesteld over te gaan tot den aankoop van 1400 H.A. woesten grond in de provincie Drente, gemeente Grolloo, ten behoeve van de rijkswerkverschaffing. (Stand.) o- VEREENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE. jaarvergadering te Rotterdam In het „Gouden Hoofd" te Rotterdam heeft de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde gisteren haar algemeene vergadering gehouden, onder presidium van den heer H. J. Pieters. De secretaris de heer J. F. Jongedljk bracht het jaarverslag uit. Het ledental ls vrijwel gelijk gebleven. Op 1 Juli telde de vereeniging 170 gewone leden en 49 buitengewone leden. Het financieel verslag van den penning meester den heer O. J. Jonas geeft aan ontvangsten f. 3426 80, aan uitgaven f3642.07. aldus een tekort van f215.27. Het batig saldo over 1929 is thans terug gebracht tot f. 601.95. Het voorstel om zich uit te spreken vóór of tegen het Instituut Hoofden v. Dienst werd vastgesteld. Aangenomen werd dien aangaande een voorstel De Korver om een commissie in het leven te roepen, om te onderzoeken, welke voorschriften het meest geschikt zullen zijn, werd met groote meerderheid van stemmen aange nomen De overige voorstellen werden ver worpen. Hierna hield prof. Ir. W. Schermerhorn uit Delft een lezing over de Landmeet kunde in de technische Overheidsdiensten in Nederland. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ir. Driessen als opvolger van «ijlen ir. Maas Gccstcranus. Naar gemeld wordt is als opvolger van de onlangs overleden lr. H. Maas Gees- teranus benoemd tot chef van Weg en Werken bij de Nederlandsche Spoorwegen ir. C H. E Driessen, thans chef van den bovenbouw. Het „Hbld." vermeldt bij dit bericht nog dat de nieuwbenoemde hoofdingenieur jaren lang ingenieur van den Weg was geweest en is onder anderen gestation- neerd in Maastricht, Groningen en Am sterdam. o BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Maurik, mr. W. I. Doude van Troostwijk: is met ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ontslagen met dank voor de langdurige diensten P. van Vleuten als burgemeester van Kamperveen en Zalk en Veecaten. o JONGE LIBERALEN. Te Gouda is de vijfde gewestelijke land dag van den Bond van Jonge Liberalen gehouden in de zaal van de sociëteit Ons Genoegen. Van bijna alle afdeeliilgen waren afgevaardigden gekomen, en aan wezig waren tal van leden van het eere comité. Van mr. D, Fock was bericht van verhindering ingekomen. De bondsvoorzitter, dr F. Hollander, verdedigde in zijn openingswoord den bond tegen een aanval van den voorzitter van de afdeeling Den Haag van het Na tionaal Jongeren Verbond, die bij een her denking van den 10-daagschen veldtocht had gezegd, dat wie daaraan geen deel nam, een grofheid beging en blijk gaf van een slap nationaal besef. De Bond van Jonge Liberalen heeft, zoo zeide spreker, wel degelijk een goed ontwikkeld natio naal besef, maar wil niet altijd terugzien op krijgsverrichtingen uit een tijd die voorbij Is. Vooralsnog zijn leger en vloot een noodzakelijkheid, een treurige nood zakelijkheid, maar alle hoop moet worden gevestigd op een tijd, waarin als een zegen voor de menschen de internationale welwillendheid zal zijn gevestigd. Mr. H. L. van Zanten, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Bond, heeft gesproken over: De taak der Jonge libe ralen, en mr. H. Smeenge over: Het goed recht en de zegenrijke werking van het liberalisme. De heer C. G. Roos burgemeester van Lekkerkerk, sprak namens het hoofdbe stuur van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond zijn vreugde uit over de oprichting van de afdeeling Gouda van den Bond van Jonge Liberalen. Hij hoopte, dat deze afdeeling zich ook tot de omstreken zal uitstrekken. De heer J. Slotboom sloot den landdag met woorden van dank aan organisatoren en sprekers. (N. R. Crt.) DE POLITIEKRUISER „NAUTILUS". Het hoofdbestuur der Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvis- scherij heeft ln een telegram aan de mi nisters van Defensie en van Blnnenland- sche Zaken en Landbouw geprotesteerd tegen de onderbreking van den polltle- krulser Nautilus aan het visscherijtoezicht in den druksten tijd van de Noordzee- haringvisscherij. zonder belanghebbenden daarin te hebben gekend. In het telegram wordt gezegd dat de Nautilus het eenige Nederlandsche politievaartulg ls met een behoorlijken radiozender en alleen daar door reeds groote diensten kan bewijzen aan de Nederlandsche haringvisscherij, wanneer het zich tusschen de haringvloot bevindt. Genoemd hoofdbestuur herin nert er voorts aan. dat het schip is gebouwd voor het visscherijtoezicht en visscherljonderzoek, en dringt met klem aan op terugzending van de Nautilus naar de visscherijgronden om de Zuid; eventueel op uitzending van een anderen kruiser, voorzien van een sterken radio zender. ten behoeve van het Nederlandsch hanngvisseheriibedrijf. DE S.-D. ARBEIDERS-VREDESWACHT. In de Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van het bestuur der S. D. A. P. is, naar aanleiding van de stichting van een gewapende arbeiders-vredes wacht door leden der S. D A. P. met oefe ningen enz., besloten nog eens nadrukke lijk mede te deelen, dat zoodanige orga nisatie niet toelaatbaar is, tenzij tot haar oprichting is besloten door het partijbe stuur of door het partijcongres. De stich ting van deze vredeswacht beschouwt het partijbestuur als disciplinebreuk. o— DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Het college van B. en W. van Nijmegen stelt in meerderheid aan den raad voor te besluiten tot het aanvaarden van de door den minister van Waterstaat aangeboden ontwerp-overeenkomst Inzake den bouw der Waalbrug. o VERSPREIDE BERICHTEN. Tot wethouder van s Gravenhage is thans alsnog herbenoemd de heer Quant (R.-Kath.L Bij Kon Besluit ls aan Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Bui- tenlandsche Zaken, verlof verleend tot het aannemen van het eereteeken van het Grootkruis der Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije. Bij Kon besluit zijn, met ingang van 20 Juli 1931, opnieuw benoemd tot com missaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, mr. G. van Baren, te Delft, en A. N. Fleskens te Geldrop. Ter gelegenheid van de viering van het 700-Jarig bestaan van Harderwijk, van 8 tot 11 dezer, zal Z. K. H. de Prins op 9 September door zijn aanwezigheid een blijk van belangstelling geven in dit voor Harderwijk zoo belangrijk jubileum. Gisteren is te Arnhem het vijfde te- huls van de vereeniging „Tot Steun" ln het perceel Roermondsplein 36 geopend. UIT NED. OOST-IND1E. DE REIS VAN Jhr. DE JONGE. AAN BOORD m.s. „PATRIA", 6 Septem ber (Aneta). Tot dusverre heeft de reis van den gouverneur-generaal van Ned.- Indie jhr. mr. B. C. de Jonge, een rustig verloop gehad. Het verblijf aan boord draagt een ongedwongen karakter. Jhr. De Jonge werkt zeer veel. In Colombo heeft Z. E. een rondrit over het eiland gemaakt. Bij de landing maakte jhr. De Jonge een fotografische opname van de Wolvendaal- sche kerk. Het programma voor het verblijf te Medan bevat een rondrit, maar de lunch zal aan boord gebruikt worden. HUN TANTIEMES VERGETEN? En dat in dezen tijd. Het klinkt een beetje wonderlijk, dat er nog zooveel menschen zijn, die vergeten hun tantièmes op te strijken. En dat in dezen tijd. Men kan geregeld in ons blad advertenties lezen waarin oud-geëmplo yeerden van suikerfabrieken wordt ge vraagd om hun adressen, opdat de hun nog toekomende tantièmes kunnen worden gezonden. Wij hadden echter niet gedacht dat het er zooveel waren als de Suiker- bond in een advertentie bekend maakte. En er zijn fiksche bedragen onder, loo- pende in de vier cijfers. Hoe dan ook, de Suikerbond, die smds eenigen tijd zoo krachtig de belangen van zijn leden en ook van zijn.. niet-leden behartigt, heeft den eigenaars en directies van suikerfabrieken gevraagd, aan wie nog tantièmes toekomen en het resultaat is een lange lijst van personen, die thans worden opgeroepen. Deze waarlijk vader lijke geste mag, volgens het blad, wel extra worden gewaardeerd door de niet-leden, want zij danken het toch straks aan den Suikerbond, die ook voor hun belangen waakt al brengen zij daarvoor geen offertje in den vorm van contributie dat zij in dezen slechten tijd eenige ver geten honderden of duizenden kunnen incasseeren. Soer. Hbld. o Ir. SOEKARNO OP REIS? BATAVIA, 7 September. (Aneta). De Bintang Timoer drukt een vetgedrukte ooroep aan de nationalisten af om gelden bijeen te brengen, teneinde Ir. Soekamo in staat te stellen om na de experatie van zijn straf een studiereis naar Europa te maken, via Britsch Indië. Egypte, Turkije om vervolgens via Amerika, Japan, China en de Philippijnen naar Ned. Indië terug te keeren. OP EEN RIF GELOOPEN. PADANG. 7 September. (Aneta). De „Korintji I" op reis van Padang naar de Mentawei eilanden is bij zwaar weer bij Poelau Pandon op een rif geloopen. De bodem werd uitgeslagen, waardoor het schip half onder water kwam te staan. Eert i sleepboot naaide de passagiers, post. pa pieren en instrumenten af. Een andere sleepboot is vertrokken om de lading te redden. Het schip is als verloren te be schouwen. DE AI.C.EMF.FNF TOESTAND. Rondom den Volkenbond De kwestie der tolunie definitief afgehandeld. De gisteren gehouden vergadering van den Volkenbond heeft slechts kort ge duurd. Wy meldden reeds dat Titulescu i Roemenië tot voorzitter werd gekozen. Zyn tegencandidaat was de Hongaarsche graaf Apponvi, wiens verkiezing door ver schillende afgevaardigden (o.m. door dien van Nederland! was gewenscht, als een afscheidshulde aan den 82-jarlgen Hon gaar. die voor het laatst te Ger.èvë is. Toen Titulescu benoemd was onthielden deze afgevaardigden zich van applaus, welke demonstratie overigens allerminst tegen den Roemeen zelf was bedoeld. Over zijn bekwaamheden is men het algemeen eens en men hoopt zelfs dat zijn enthousiasme er toe zal kunnen bijdragen de actie der Volkenbondsvergadering eenig nieuw leven ln te blazen Na de voorzittersverkiezing dienden gis teren de delegaties van alle groote mogendheden het voorstel in, dat beoogde Mexico uit te noodigen als lid tot den Volkenbond toe te treden door den naam van Mexico op te voeren in het aanhang sel tot het Volkenbondsverdrag. Gistermiddag hebben de zes groote com missies vergaderd. Zij kozen als voorzitter: de eerste, de juridische commissie: Scialoja (Italië), de tweede, de flnancieele commissie: Janson (België!de derde voor ontwaoenings- vraagstukken' Munch (Denemarken): de vlevtTe. voor budgetaire kwesties: Politis (Griekenland); de vijfde voor sociale kwesties: Khan Ala (Perziël en de zesde voor politieke kwestie: Motta (Zwitserland) De Nedev'andsche delegatie heeft haar leden als volgt over de zes commissies ver deeld: Eerste commissie: mr. J Limburg en mevr de SchönfeldPolano: tweede com missie: dr. H Colijn en dr. L, J. A. Trio; de derde commissie: prof. dr. J. P A. Francois; vierde commissie dr L. J. A. Trip en mewr. C. A. Kluyver; vijfde com missie: prof. dr. E Moresco en mevr. dr. SeliönfeldPolano en zesde commissie: jhr. dr. J. Loudon. In den namiddag vergaderde tevens de Volkenbondsraad. By den aanvang deelde de president, hiede, dat de Hongaarsche regeering den Volkenbond verzocht heeft, in verband met den ernstigen economische crisis van Hongarije een onderzoek in te stellen naar den financieelen en econo- mischen toestand van Hongarye en de te nemen hulpmaatregelen. De regeering van Hongarije heeft zich dus evenals de Oostenrijksche regeering om hulp tot den Volkenbond gewend. Het Hongaarsche voorstel werd zonder eenig debo.t doorgegeven aan de Commis sie van financleel-deskundigen. In tegenwoordigheid van den Griekschen premier Venizelos en van den Bulgaar- schen premier Malinov. behandelde de Raad vervolgens het door de regeering van Bulgarije bij den Raad aanhangig ge maakte geschil inzake de uitvoering van het Molloff-Caphandarls-verdrag van 1926 Volgens dit verdrag is Griekenland ver plicht aan Bulgarye de meerwaarde van de in Griekenland aanwezige eigendom men der Bulgaarsche emigranten te be talen. Thans verklaart Griekenland, dat het, aangezien Bulgarye na het Hooverpleln de herstelbetalingen aan Griekenland heeft gestaakt, eveneens gerechtigd is de beta lingen voortvloeiend uit het vluchtelingen verdrag te staken. Griekenland eischt dat Bulgarye de be talingen aan de vluchtelingen moet doen uit de thans opgeschorte herstelbetalingen. Bulgarije heeft dit op besliste wijze van de hand gewezen. Er werd uitvoerig van gedachten gewis seld over dit punt. Een beslissing is nog niet genomen. De kwestie der tol-unle is daarna in enkele minuten door den Raad afgehan deld. Geconstateerd werd dat er voor den raad geen aanleiding bestaat het onder zoek in deze aangelegenheid Voort te zetten. Van geen enkele zijde werd een verklaring afgelegd. DUITSCHLAND. Plannen voor hulp aan werkloozen Wijziging der noodverordening waar schijnlijk Actie tegen dr. Curtius en tegen het bezoek der Fransche minis ters aan Berlijn. Het Rykskabinet heeft gisteravond een zitting gehouden, die verscheidene uren duurde. Beraadslaagd werd over de voor 't Stillhalte-accoord noodzakelyke doorvoe ringsbepalingen, waarbij echter nog geen besluiten genomen werden, daar de onder handelingen over het accoord nog niet beëindigd zyn. Volgens berichten in de Berlijnsche bla den was het grootste gedeelte der beraad slagingen gewyd aan de eerste bespreking van een plan, dat in het kader van het winterprogram van de Rljksregeering de onderbrenging van werkloozen mogelijk moet maken. In de nabyheid van de steden zouden kleine kolonies worden gesticht, welke in eerste instantie zouden dienen voor werk loozen. Op deze wyze hoopt men voor het volgende voorjaar 100.000 werkloozen te hebben ondergebracht en daarmee 70 mil- lioen rijksmark ondersteuningsgelden te besparen. De totale kosten zouden 250 millioen rijksmark bedragen. Elke arbei der zou 2 tot 4 morgen land krijgen met een houten huis van 2 tot 3 kamers en een stal. De besprekingen tusschen rijkskanselier dr. Brüning en de vertegenwoordigers der sociaal-dempcratische ryksdagfractle over wijziging van de noodverordening van 5 Juni J.l. zijn gisteren voortgezet. Ook de ministers Dietrich en Stegerwald hebben daaraan deelgenomen. De sociaal-democraten deelden na af loop mede dat de ryksregeerlng ln uit zicht heeft gesteld dat voor de byeen- komst van den Ryksdag aan eenige bezwa ren zal worden tegemoet gekomen. Daarby zou in de eerste plaats sprake zijn van maatregelen in verband met de hulp aan werkloozen. steunverleentng aan oorlogs invaliden, enz. Het is waarschijniyk dat de verschillende wijzigingen weêr met hulp van een nood verordening worden doorgevoerd, zoodat do commissie van den Rijksdag voor de begrooting niet bijeen behoeft te komen. De kwestie van het afzien van de tol linie heeft, zooals te voorzien was ook ln Duitschland tot oppositie geleid. In een ledenvergadering van de Duitsche Volks party zeide de ryksdag-afgevaardigde Hintzman dat dr. Curtius, na het misluk ken van de plannen voor een tol-unie. de consequenties had moeten trekken en dus had moeten aftreden. In de „Germania" heeft dezelfde afgevaardigde iets derge lijks betoogd. Intusschen heeft de fractie der Duitsche Volksparty er zich nog niet over uitgesproken, maar het is geenszins onmogelyk dat Curtius door zijn party verloochend wordt. Mac Donald, dr. Scho- ber, Curtiusde reeks wordt steeds langer! Voort3 heeft thans ook de Duitsche Staatspartij zich tegen den minister van Buitenlandsche Zaken gekant, en haar leiders, die dezer dagen een onderhoud met den rijkskanselier zullen hebben, zullen wel van de gelegenheid gebruik rnóken om dr. Brüning van hun standpunt op de hoogte te stellen. Ook de Kölnische Volks- zeitung, die naast de „Germania" het grootste blad van het Centrum ls. heeft het optreden van Curtius gehekeld. De „Germania" staat dus geenszins alleen ln haar critiek. Over het lot van dr. Curtius zal intus schen waarschijniyk eerst worden beslo ten, nadat Laval en Briand Beriyn weder zullen hebben verlaten. Als dezen daar te Berlijn zullen komen! Want ook hierover zijn strubbelingen ont staan. De N.R.Crt. meent dat de Duitsche regeering ernstig overweegt om met het oog op de oppositie van de nationaal- socialistische en andere rechtsgezinde kringen van Duitschland tegen het bezoek van Laval en Briand aan Beriyn aan de Fransche regeering voor te stellen, niet naar Beriyn, doch naar Baden-Baden te komen. De Duitsche regeering zou natuur- ïyk niet gaarne Laval en Briand aan protest-manifestaties van Duitsche natio- naal-soclalistische organisaties bloot stel len. Zooals de medewerker van het blad verneemt van Fransche zyde, zou een der- gelyk verzoek door de Fransche regeering weinig welwillend worden ontvangen. Het is zelfs zeer goed mogelijk, dat Laval zou weigeren naar een andere stad dan Ber iyn in Duitschland te reizen. Ofschoon ook in Parijs tal van chauvinisten wonen, zyn Brüning en Curtius toch uiterst hof felijk te Parys ontvangen. De Fransche regeering zal zich waarschijnlijk op het standpunt stellen, dat thans de plicht van de Duitsche regeering is ook te Berliln voor handhaving der openbare orde te zorgen indien de Fransche ministers daar aankomen. Indien de Duitsche regeering zich niet ln staat zou gevoelen bij een Fransch bezoek aan Beriyn voor een be antwoording der hoffelijkheid te zorgen, dan zou dit er op wijzen, dat de tijd voor een bezoek van Fransche ministers aan Beriyn nog niet ryp is, zoodat het be zoek beter zou kunnen worden uitgesteld. Er is in Duitschland nog in andere ge lederen onrust en wel door de bedrijvig heid der communisten, die sedert het referendum in Pruisen valt waar te némen. 2-4 j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2