72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 September 1931 Tweede E»ad No. 21922 BINNENLAND. DE OVERBRUGGING DER GROOTE RIVIEREN. Het standpunt der regeering. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Waerden, had den Minister v. Waterstaat de vraag gesteld of minister Reymer van oordeel was dat, naast de verkeersverbe- tering der drie doorgaande wegen met overbruggingen over de groote rivieren via Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Kei zersveer, welke eerlang tot stand komen, reeds onmiddellijk een vierde overbrug ging ter hand genomen dient te worden. De Minister geeft hierop thans het vol gende antwoord: Wanneer de overbruggingen te Nijmegen en Arnhem, te Zaltbommel en te Vianen met de daarop aansluitende wegen gereed zullen zijn, zullen twee vrij volledige ver bindingen tusschen Noord en Zuid, één in het Oosten en één in het midden des lands verkregen zijn. Voor de westelijke verbinding moet de keus worden gedaan tusschen die over de Merwede te Gorinchem (in den weg UtrechtGorinchemKeizersveerBreda) en die over het Hollandsch Diep. Laat men laatstgenoemde voorhands achterwege, dan is het toch noodzakelijk de nieuwe overbruggingen over de Nieuwe Maas en over de Noord gereed te hebben, daar dan de weg uit het dichtbevolkte Westen des lands naar het Zuiden zou moeten leiden over die rivieren naar Gorinchem en vandaar naar Keizersveer. De vraag, welke bij verdere uitwerking van het bruggenprogramma allereerst aan de orde komt, is dus niet, of het noodig is, onmiddellijk een vierde overbrugging ter hand te nemen, maar of als derde overbrugging, die over de Merwede den voorrang moet hebben boven die over het Hollandsch Diep of omgekeerd. Aanvankelijk is de Minister geneigd om aan de overbrugging over het Hollandsch Diep (met die over de Oude Maas) eenigen voorrang te geven boven die over de Mer wede bij Gorinchem. Omtrent de geschiktste plaats eener overbrugging van het Hollandsch Diep is het technisch onderzoek nog niet voltooid. Een overbrugging nabij Moerdijk schijnt de voorkeur te verdienen boven die te Willemstad, vooreerst met het oog op de toch reeds noodige wegenverbetering van Rotterdam naar Dordrecht en naar het Oosten en voorts omdat een brug te Wil lemstad bijna tweemaal zoo lang zou zijn als een brug te Moerdijk en de kosten dus evenredig hooger zouden worden. Bo vendien zou een brug te Willemstad den bouw, van de nieuwe brug over de Oude Maas ten oosten van Barendrecht noodig maken, terwijl bij de keuze der richting over Moerdijk de ten behoeve van den Dordt-schen Waterweg in verbouwing zijn de brug te Barendrecht voldoende is voor het daar te verwachten verkeer. Bij het onderzoek naar de geschiktste plaats wordt tevens nagegaan, welke functie de bestaande spoorwegbrug kan blijven vervullen. De Tweede Kamer zal ruimschoots gelegenheid krijgen, op de hoogte te blijven van den voortgang van het onderzoek en voor het uitspreken van haar oordeel, omdat in dezen niets zal kunnen geschieden zonder dat de j aar lij ksche begrootingen van het Wegenfonds daarbij betrokken zijn. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kuiper, be treffende het afhankelijk stellen van de uitkeering van het Rijkssubsidie in de aanlegkosten van toegangswegen en op ritten voor de overbrugging van den Rijn bij Arnhem en van de Waal bij Nijmegen van bij die werken geldende arbeidsvoor waarden, luidt het antwoord van minister Reymer als volgt: In de briefwisseling omtrent de nieuwe brug over de Waal bij Nijmegen was er de aandacht op gevestigd, dat, indien de voorgestelde kostenverdeeling niet door 't bestuur der gemeente Nijmegen werd aan genomen, aanzienlijke vertraging in het bouwen van de brug zou kunnen ontstaan. Toen blijkens het onlangs genomen raads besluit de verdeeling der kosten niet on voorwaardelijk werd aanvaard, is aan burgemeester en wethouders van Nijmegen medegedeeld, dat het verwondering had gewekt aan het verleenen van het sub sidie voorwaarden verbonden te zien. Aan het college werd voorts te kennen gegeven, dat het Rijk in beginsel nimmer eenige voorwaarde bij dergelijke subsidieverle ning aanvaardt, zoodat op het aanbod van den gemeenteraad in den zijnerzijds t ge kozen vorm niet verder kon worden inge gaan. Ter voorkoming van misverstand werd daarbij tevens medegedeeld, dat het niet aanvaarden van de door de gemeente gestelde voorwaarden geen verband houdt met den inhoud daarvan, en dat ook wan neer andere voorwaarden zouden zijn ge steld, deze evenmin aanvaard zouden zijn. Nochtans belette een en ander niet, dat overleg zou kunnen worden gepleegd, op dat met billijke wenschen, welke ter zake mochten bestaan, rekening zou kunnen worden gehouden. Uit een en ander mag dus worden afgeleid, dat de dezerzijdsche houding geen grond geeft voor het maken van de gevolgtrekking als in de vragen tot uiting is gekomen. NEDERL. HEÏDE-MAATSCHAPPIJ. Jaarvergadering te Middelburg. Onder presidium van den heer A. W. J. J baron van Nagell, heeft de Nederland- sche Heidemaatschappij gistermiddag te Middelburg in de Sociëteit „St. Joris' haar 43ste algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord herinnerde do voorzitter eraan, dat tengevolge van de mclaise veel werk aan de Heidemaatschappij wordt opgedragen ter leniging van de gevolgen der werkloosheid. Dit, aldus spr., stemt" tot groote voldoening, omdat daaruit opnieuw blijkt, welk een belangrijke taak de Maatschappij vervult in het sociaal-econo misch leven van ons land. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De periodiek aftredende commissarissen, de heeren A. W. J. J. baron van Nagell, mr. W. J. M. Westerwoudt, jhr. H. W. de Blocq van Scheltinga en mr. J. G. Westra van Holthe werden herkozen, ter wijl mr. F. B. 's Jacob te Elspeet, commis saris, tot lid van verdienste werd benoemd. Dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris van Middelburg gaf vervolgens een kort historisch overzicht van Middelburg en het eiland Walcheren, waarna de heer G. Hout zagers, inspecteur der maatschappij te Arnhem het een en ander mededeelde be treffende een te maken excursie naar de Wcuwschc Plantage en naar de verruiming en normaliseering van Boomvaart en Roo- sendaalsche Molenbeek. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. HET ARBEIDSCONFLICT TE DEVENTER. Na gehouden bespreking met hun hoofd en afdeelingsbesturen hebben de werk bazen aan de Kon. Vereen. Tapij.tfabrieken te Deventer een loonsverlaging van 5 pCt met ingang van 1 December aanvaard. Zij zullen op deze voorwaarden hun ge wone werkzaamheden blijven verrichten; arbeid, welke echter onder normale om standigheden aan de in staking zijnde arbeiders zou worden opgedragen, zal door de bazen niet verricht worden. Dit besluit is ter kennis gebracht aan de directie en het stakerscomité. „Vad." o B. J. KROL f Op 60-jarigen leeftijd is in St. Antonius- hove te Voorburg overleden de gemeente secretaris van Padang, de heer B. J. Krol, die met verlof hier te lande vertoefde. NIEUWE DOORGANGSRIJTUIGEN 3de KLASSE. Alleen in de D-treinen. Bij de Ned. Spoorwegen zullen binnen kort nieuwe doorgangsrijtuigen 3de klasse in gebruik worden genomen, die aan alle mogelijke comfort zullen voldoen. Deze rij tuigen, die geheel van staal gebouwd zijn, hebben ruime, gedeeltelijk bekleede, zit plaatsen, die zoo noodig ook als slaap plaats gebruikt kunnen worden. De zolde ringen zijn wit gelakt en in iedere coupé bevindt zich een lichtschakelaar, waar mede, naar verkiezing, de electrische lam pen op helder, half helder of als nacht lamp (zacht getemperd blauw licht) inge schakeld kunnen worden. In ieder rijtuig bevinden zich ruime waschgelegenheden en toiletten en aan de wanden der coupé's zijn reproducties van oude Hollandsche meesters of mooie foto's uit Nederland aangebracht. De vloeren zijn bekleed met linoleum dat elk geluid dempt. Boven op de rijtuigen zijn ventilators aangebracht, die steeds voor luchtverversching zorgen, zonder dat het in de rijtuigen tocht. De bouw en inrichting is gelijk aan de Duit- sche rijtuigen. Deze nieuwe doorgangsrij tuigen zullen uitsluitend in D-treinen dienst doen. o TWEEDE CONGRES INZAKE NEERLANDS VOLKSKRACHT. Gisterochtend halfelf is in het Kurhaus te Scheveningen het Tweede Congres in zake Neerlands Volkskracht, georgani seerd door het Alg. Nederlandsch Verbond geopend. Nadat kolonel Oudendijk eenige wel komstwoorden had gesproken, hield dr. J. Th. de Visser de openingsrede. De heer C. J. P Zaalberg, directeur- generaal van den Arbeid sprak vervol gens over Nederland en den economi- schen toestand." In de namiddagzitting hield prof. G. Gonggrijp, hoogleeraar aan de Nederl. Handelshoogeschool te Rotterdam, econo mische beschouwingen over Nederlandsch- Indië, terwijl ir E. van Konijnenburg, hoofdingenieur van Waterstaat, sprak over: Nederland op het gebied van den Waterstaat. Gisteravond hield de heer Hans Martin een inleiding over „Nederland en de Lucht vaart", terwijl de heer Jos. Muls sprak over „Nederlandsche schilderkunst". ALG. NED. POLITIEBOND. Gisteren is te Amsterdam bij het ge houden politie-examen van den Alg. Ned. Politie-Bond, gehouden onder voorzitter schap van den heer Jac. van Waning, bur gemeester van Ouderkerk a. d. IJssel, het 1000ste diploma uitgereikt. Dit politiedi- ploma is overhandigd aan den candidaat die het hoogst aantal punten behaald had, hetgeen de leerling der Model Politievak- school te Hilversum, N. H. Brandts was. TELEFOONVERKEER MET INDIË. Gedurende de maand Augustus 1931 werden in het rijkstelefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 257 gesprekken ge voerd, waarvan er 99 in Nederland en 158 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 49 betrekking op zakelijke- en 50 op familieaangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze getallen respectievelijk 63 en 95. In totaal werden 132 gesprekken in Ne derland van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 54 en in Indië 78 werden aan gevraagd. In het radio-telefoonverkeer Europa- Ned.-Indië via Nederland werden in Aug. in totaal 7 gesprekken gevoerd, n.l. met België 1, Engeland 3, Frankrijk 1 en N. Amerika 2. JAARBEURS TE UTRECHT. Officieele ontvangst van de deelnemers. B. en W. van Utrecht zullen Dinsdag a.s. des avonds om 8 uur de deelnemers aan de 25e Nederlandsche Jaarbeurs offi cieel ontvangen jn den Raadskelder. o VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is te 's-Gravenhage in den Dierentuin de 32ste Dames-Beurs geopend. Er zijn 105 deelnemers (verleden jaar 90). De burgemeester van Amsterdam heeft de aan 14 restaurants verleende ver gunning om tot 2 uur 's nachts geopend te blijven, weer ingetrokken. Bij Kon. besl. is met ingang van 15 September, benoemd tot burgemeester van Diepenheini J Jansen Eyken Sluyters, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Ellewoutsdijk. ALS TOERISTENLAND is Noorwegen bij de Nederlanders nog niet zoo bekend als Zwitserland. Toch komen reeds duizen den ieder jaar derwaarts. De eeuwige sneeuw bij Molde. ..HOOGSTAANDE" BELANGSTELLING was er toen in Zwijndrecht, bij gelegenheid van het gouden jubileum der Geref. School een optocht werd gehouden. DE HEER J. C. F. BLETZ hcei' tegen 15 Oct. a.s. eervol ontslap aangevraagd als burgemeester van Weesperkarspel. HET TWEEDE CONGRES inzake Nederlands Volkskracht is gisteren in het Kurhaus te Scheveningen geopend. Op het spreekgestoelte m inister van Staat dr. J. Th. de Visser, die de openingsrede hield. DE NEDERLANDSCHE MOTORRENNER races in het Stadion te Amsterdam een beenen brak, wordt verpleegd in H. HERKULEIJNS, die onlangs bij motor ongeluk had bekomen en daarbij zijn beide het Binnengasthuis te Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5