Kolossaal zog er zijn nog nooit zooveel Chief Whip gerookt als te' genwoordig. Of dat logisch is, want het is de beste voor ieders gezondheid AGENDA. VIRGINIA Ook met kurk en goud BORG. STAND VAN LEIDEN KERK- EN SCHOQLNIEUWS BUITENLAND. Zaterdag. Den Burcht: Verg. v. Facultatieve Lijk verbranding afd. Leiden. 8 uur nam De Harmonie: Vergadering Kon. Ver. Litteris Sacrum, 8 uur nam. Jeruël, le voorm. 10 uur. Zondag. Groenesteeg. Bijeenkomst Leger des Heils, Hooigracht 30. Bijeen komst v.m. 10 en nam. 8 uur. Ned. Leger des Heils, Lammermarkt 30: Samenkomsten te 11 en 8 uur. Stadsevangelisatie, Morschweg 59: eenkomst 8 uur nam. Bij- Vrije Ev. Gem.: en 7 uur. Bijeenkomsten te 10 Maandag. Patrimonium. Evangelisatie, 8 uur. Dinsdag. Jeruël, le Groenesteeg 16. Bijeenkomst 8 uur. Stadsevangelisatie, Morschweg 59: eenkomst 8 uur nam. Bij- Dagelijks. ..Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ..Ihre Majestat die Liebe" en ,,Een meisje dat durft." Woensdag- en Zaterdagmtddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater". Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen Dagelijks te 8 u. Försterchristl" en „Tonio, de zoon der bergen". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Generaal Platoff" en „Der Bettel Student". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. Den Haag: (Dierentuin): 32ste beurs van de Dameskroniek. 15 en 7'/:11 uur n irn. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek C. B Duyster, N. Rijn 18. Telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, Jasperse. Rassers en Stark. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, Tel. 274 is dag en nacht ge opend. men ze werkelijk gezien moet hebben, om ze zich goed te kunnen voorstellen. Wanneer we dan verder nog vermelden, dat de andere hoofdrollen bij Kathe von Nagy en Franz Lederer in goede handen zijn, zal het duidelijk zijn, dat ge deze film moet gezien hebben, al was het al leen maar om de creaties van Szöke Sza- kall en Ralph Roberts. Voor de pauze draait als hoofdfilm „Een meisje, dat durft", een spannende detective-film, waarin de daders van een schilderijdiefstal na spannende achter volgingen ontmaskerd worden. Tevens verwijzen we naar een adver tentie in dit blad, waarin de aanvangs tijd van de avondvoorstelling, in verband met de lengte der films, vervroegd is tot 7.45 uur. Trianon-Theater. Trianon komt deze week voor den dag met twee hoofdfilms, waarvan het moeilijk te zeggen is welke de beste van de twee is. Beide bezitten zóóvele goede eigenschappen, dat we ze gevoegelijk tot dezelfde klasse mogen re kenen. Al ls dan ook het genre zeer ver schillend. Conrad Veidt speelt de titel rol in „Generaal Platoff" en ondervindt prachtig tegenspel van de bekoorlijke Olga Tschechowa. in deze rolprent de echtgenoote van een luitenant, die den generaal beleedigt en deswege ter dood wordt veroordeeld. Zijn vrouw offert zich voor hem op. en weet te bewerkstelligen, dat Platoff hem gratie verleent. Het duurt evenwel maar kort of de luitenant verneemt, dat hij zijn leven gekocht heeft met zijn eer en hij laat niet na zijn vrouw dit te verwijten. Deze bekent dan dat zij Platoff heett lief gekregen. Geen bijzonder hoogstaand scenario derhalve, doch voortreffelijk ge speeld. Der Bettelstudent" is een geheel an dere film. We zouden echter de spanning wegnemen, wanneer we hier den inhoud gingen verklappen. Alleen zij gezegd, dat behalve de goede spelkwaliteiten en de keurige regie ook het stemmenmateriaal uitermate goed verzorgd is. Al met al dus een uitstekend programma. Prof dr C. de Boer en mej. dr. C. Serrurier zijn benoemd tot leden van de commissie, welke dit jaar belast is met het afnemen der akte-examens in de Fransche, Itallaansche en Spaansche taal- en letterkunde. Dr. D. G. Ubbels alhier is benoemd lot lid der rijkscommissie voor de keuring van paarden van ander type dan tulg- paarden. Wegens ziekte is eervol ontslag ver leend aan den klerk bij de posterijen J. Derogee. De drie weken geleden georgani seerde ballonwedstrijd vanwege de Leidsche Geltenfokkersvereeniging is een waar succes geworden. Trots het zeer on gunstige weer, heeft het bestuur 17 kaar ten teruggekregen, waaronder vier uit Friesland Een stadgenoot heeft voor qc eigenaars der ballon, die het verst verwij derd is gedaald een prijsje beschikbaar gesteld. RECLAME. 3023 Bij K. B. is de zilveren eere-medaille der Oranje Nasau-orde toegekend aan den heer A. Kiel Sr.. voorzitter van het be stuur der Zondagsschool, „Werpt uw brood uit op het water", alhier. Met het oog op de voorbereiding voor de ontvangst der leden van het Oriëntalis tencongres, zal het Stedelijk Museum de Lakenhal Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. en op Donderdag tot 2 uur nam. voor het publiek gesloten zijn. De Leidsche Wasscherij B. C. J. van Ommeren is op de 32ste beurs van de Dameskroniek in den Haagschen Dieren tuin vertegenwoordigd met een stand met werkende machines, welke zeer de aan dacht trekt De politie heeft gistermiddag op den Stationsweg twee kinderen aangehouden, respectievelijk 6 en 7 Jaar oud die in het bezit waren van een leeren tasch met reclameplaten. De kinderen beweerden de tasch gevonden te hebben. Waar de poli tie reden heeft hieraan te twijfelen, wordt de rechtmatige eigenaar verzocht zich aan het politiebureau te willen ver voegen. De politie heeft in den afgeloopen nacht een ontsnapten verpleegde uit het krankzinnigengesticht te Ermelo aange houden. De leuning van de z.g.n. Philosofen- brug aan den Zoeterwoudsche-Singel is gistermiddag aangereden door een auto en zwaar beschadigd. GEBOREN: Maria. d. v A. Beij en G. Nieuwenburg. Pieter, z. v. K. Tol en Buis. Maria Elisabeth, d. v. W. M. van Leeuwen en E. J. de Ridder. Patricius Leonardus, z. v. D. Spoor en M. A. de Groot Gerrit Hen drik, z. v. C. J. Brussee en W. Tijsen. Abraham, z. v. A. Filippo etn J. Dubbelaar. Walter Karei. z. v. J. K. Verhoog en M. E. Muhlaü. Hendrik Willebrordus. z. v. H. W. Bilderbeek en J. G. Vijlbrief. Jo hanna Cornelia, d. v. J. J. Driessen en A. C. van Dijk. Franciscus Martinus Marie z. v. C. J. F. Hosman en A. J. A. M. Lan- gezaal. Elisabeth, d. v. L. Slegtenhorst en H. M. van der Pompe. Pieter Gerar- dus, z. v. N. A. Knibbe en D H Ritzema. ONDERTROUWD. J. M van Til jm. 27 j. en P. van Riet jd. 29 j. GEHUWD. M. L. Kalff jm. en A, A Colenbrander jd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez Gem.: V.m. halfelf, ds. Bonga. Eglise Wallorme: matin k dix heures et demie, M. S. Cler. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. de Meijere. Geref. Kerk (Stille Rijn la): Voorm. 10 uur, de heer Koning; nam. half acht, ds. van der Brink. Kinderkerk (V.C.F.-Huis)Nam. halfeen dr. Boersema. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Tjalsma. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf, dr. Boersema. Vrije Kath. Gem. (Bon. kapel, Vree wijkstraat 19): Voorm halfelf, Gez. Mis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Timmer van Bodegraven; nam. halfacht, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf (Bed. H.A.) en nam. halfacht (H.A. en Dankz), ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat) voorm. 10 uur ds. J. G. L. Brouwer; n.m. 7 uur ds. J. de Bruin. Hulpgebouw iGouwsluis) nam. 7 uur ds. Johs. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel", voorm. 10 uur de heer J. Zonneveld. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg), voorm. halfelf dr. J. P. Cannegieter, bed. H. Doop. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam halfzeven de heer A. J. Dekker Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven (afscheid) ds. H. W. H. v. Andel. Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat)I Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur de eerw. heer H. J. Krauff. cand. I te Amsterdam; nam.3 uur ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (de Ruyterstraat)voorm. 10 uur ds, J. K. A. Bosch; nam. 3 uur de i eerw. heer H. J. Knauff. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. half- tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. de Waard. Geref. Kerk (Concordia): Voorm. half- tien. ds. de Waard; nam. 6 uur, ds. Broekstra. SASSENHE1M. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Dam, cand. te Lutten. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. van Noort, van Noordwijkerhout; nam. 5 uur: ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): nam. 5 u. leesdienst. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Stehouwer van Alphen; nam. 7 uur, ds. Eijkman, van Zoeterwoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfdrle, ds. Nauta. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Haumersen. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Lamain van Leiden. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Baas; nam. 5 uur, ds. J. de Wit van Leid- schendam. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A, de Ruiter van O. en N. Bildtzijl. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. van der Weerd. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Fortgens van Voorschoten: nam. 5 uur (Bed. H. D.)ds. Klomp van Voorhout. Rehoboth: Voorm. 10 uur, Kinderkerk. Geref Kerk: Voorm halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Mlnderman. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Brink. Evangelisatie: Voorm 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds Speelman NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds. de Lange van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, dr. Ubbink van Zevenhoven; nam. halfacht, lees dienst. NOORD WIJK-B1NNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. SIddré. Geref. Kerk Voorm. 10 uur, ds. Visser; nam. 5 uur, ds. Koers van Noordwijk- aan-Zee. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf. de heer A. F. L. van Dijk, cand. te A'dam. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Koers; nam. 5 uur, ds. Visser van Noordwijk- Blnnen. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf (Bed. H D.l, ds. Kruishoop van Bodegraven. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Broeyer, van Oude-Wetering. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht. dr. Ubbink. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.D.) en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. IO'/i uur, 1 mej. ds. Günther. NED HERV KERK. Beroepen: Te Beerta H. W. Bloemhoff te Hillegersberg (Vrijz. Herv.)te Ernst ds. J. H. Verschoor te Nieuw Weerdinge: te Krimpen aan de Lek ds. A. H. J. G. van Voorthuizen te Vuursche. Aangenomen: Naar Etten c.a. iNB.): A. Verwaal, te Alkmaar (verb, ber.); naar Warfhuizen (Gron.l, E. van Ruytenberg te Pingjum. GEREF KERKEN. Beroepen: te Amsterdam als missionair predikant te Djocjakarta ds. A. Dondorp te Heemstede. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: te Amsterdam (Centrum) ds. J. J. Buskes te Oosterend (Tessel). De Duitsch-Oostenrijksche tol-Unie. DOOR HET PERMANENTE HOF VAN INTERNAT. JUSTITIE AFGEKEURD. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek heeft heden ln het Vredespaleis te Den Haag de voorlezing plaats gehad van het advies van het Permanente Hof van Internationale Justitie inzake de Tol- unie. De conclusie luidt dat het Hof met 3 tegen 7 stemmen van meening is dat een regime tusschen Duitschland en Oosten rijk, Ingesteld op den grondslag en binnen de grenzen der beginselen, aangegeven in bet protocol van 19 Maart 1931, niet ver- eenlgbaar zou zijn met Protocol Nummero één op 4 Oct. 1922 te Genève geteekend. Het Hof gaat dus, in kleinst mogelijke meerderheid, accoord met het standpunt van Frankrijk, dat deze Unie volkenrech- terlijk onjuist en in strijd met de gesloten overeenkomsten achtte. Zooals men weet is de tol-unie overigens al van de baan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het onderzoek naar den economischen toestand van Oostenrijk. Bespre kingen over de opheffing der mandaten. Het voor eenige weken ingediende ver zoek der Oostenrijksche regeering om een onderzoek ln te stellen naar den economi schen toestand van Oostenrijk en het naar het uitvoeren der financieele sanerings maatregelen is gistermiddag behandeld in den Raad van den Volkenbond. De ministers van buitenlandsche zaken van Italië. Polen en Duitschland waren aanwezig, terwijl de Fransche regeering was vertegenwoordigd door den minister van Financiën Flandin. Op verzoek van voorzitter Lerroux nam dr. Echober (Oos tenrijk) aan de raadstafel plaats. De Noor- sche rapporteur stelde in verband met het spoedeischend karakter van het verzoek voor, het voorstel vaii de Oostenrijksche regeering onmiddellijk te verwijzen naai de financieele commissie van den Volken bond. Dr. Schober legde daarna op verzoek van den president een verklaring ln de En- gelsche taal af, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: Daar de Oostenrijksche re geering de bedoeling heeft alle noodzake lijke inlichtingen met alle bijzonderheden omtrent den economischen en financiee- len toestand van Oostenrijk aan de Fi nancieele Commissie van den Volkenbond te verstrekken, schijnt het mij overbodig nu al aan den Raad een rapport met bij zonderheden over den financieelen toe stand van Oostenrijk voor te leggen. De Oostenrijksche regecring heeft reeds alle vereischte dringende maatregelen getrof fen om een volledig financieel program samen te stellen, dat aan de financieele commissie kan worden voorgelegd. Zij is vast besloten alles te doen voor zoover Oostenrijk zich in deze kwestie zelf kan helpen, maar is er zich van bewust, dat wil de huidige crisis overwonnen worden samenwerking met de andere Europee- sche mogendheden en den Volkenbond noodzakelijk is. Zij denkt, dat thans de tijd gekomen is om den Raad opmerk zaam te maken op den toestand in Oos tenrijk. In dankbare herinnering aan den steun die Oostenrijk bij een vroegere ge legenheid mocht ontvangen, verzoek ik aldus eindigde dr. Schober den Raad het verzoek der Oostenrijksche regeering aan de Financieele Commissie te over handigen. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken Grandi legde een korte verklaring af, waarbij hij het voorstel van den rapporteur ondersteunde. Daarna heeft de Raad het besluit ge nomen, zonder verdere beraadslagingen, om het verzoek van Oostenrijk om steun te verwijzen naar de Financieele Commis sie van den Volkenbond. In kringen der Fransche delegatie ver luidt, dat voor de internationale leening. waarom door de Oostenrijksche regeering bij den Volkenbond was verzocht, een bedrag van 500 millioen schilling beschik baar zal worden gesteld. De Banque de France zou zich verder bereid hebben verklaard, het door Oostenrijk aan de Bank of England verschuldigde bedrag van 150 millioen schilling, dat voor de saneering van de Oesterreichlsche Kredit anstalt gebruikt werd, over te nemen en wel op rekening van de a.s. internationale leening, van 500 millioen schilling. De verdere voorwaarden der leening worden onverwijld door de Bankcommissie van den Volkenbond uitgewerkt. Behalve met het verzoek van Oosten rijk heeft de Volkenbondsraad zich giste ren nog bezig gehouden met de kwestie van de opheffing der mandaten. In het rapport van de Mandatencom- missie wordt als voorwaarde van ophef fing gesteld, dat het in het mandaterce- bied levend volk rijp moet zijn om z'n aangelegenheden zelfstandig te behande len en de noodigc zekerheden moet kun nen geven dat orde en rust gehandhaafd blijven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2