ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 No. 21922 Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. 728te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weet 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week n i n Franco per post f. 2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SPREEKUUR WETHOUDER. B. en W. brengen ter kennis van belang hebbenden dat de Wethouder, Mr. A. J. Romijn, zijn spreekuur zal houden ten Gemeentehuize, Rapenburg 12, des Woens dagsmiddags te hall drie. 3109 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis; dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Maandag 7 en Dinsdag 8 Sep- tember e k voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar aan de Oude Vest, des avonds van 78 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 62, des avonds van 78 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zullen wor den verstrekt. 3107 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 September 1931. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van a. A. J. Kuyl om vergunning tot het oprichten van een palingrookerij in het perceel Elisabeths- poort No. 4 (Nieuwe Brugsteeg), kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie D. No. 1094; b. A. van Soest om vergunning tot het oprichten van een sigarenmakerij in het perceel Groenesteeg No. 24, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I. No. 2309; c. de N.V. „Het Motorhuis" om ver gunning tot het oprichten van twee onder- grondsche bewaarplaatsen voor benzine in het perceel Hooge Rijndijk, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie M. Nis. 1059, 3683, 4150, 4151 en 4183; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; almede dat op Zaterdag, den 19en Sep tember 1931, des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 3108 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 September 1931. ONTWRICHTE LEVENS. Gelijk men weet, is het zelfmoordcijfer in Europa en Amerika in de laatste jaren dermate gestegen, dat men al gaat spreken van zelfmoord-epidemie. In het bijzonder schijnt de hoofdstad van Oostenrijk door deze epidemie getroffen te worden. Nu lazen we niet lang geleden, dat in Weenen een consultatiebureau voor levensmoeden opgericht is. Mannen en vrouwen, die door levensontwrichting tot het ontzettende besluit gekomen waren om zelfmoord te plegen, konden bij dit bureau goeden raad ontvangen. Geheimhouding werd verzekerd. Het advies werd kosteloos ver strekt. Hoe mooi en menschlievend klinkt een en ander. Het spreekt vanzelf, dat eens een onderzoek ingesteld werd naar de herkomst van dit bureau. Wat bleek? Dat een levensverzekering, die reeds heel wat schade beloopen had door veelvuldige zelfmoorden, dit consultatiebureau opge richt had. Daardoor hoopte ze deze schade te kunnen beperken. We geven dit bericht gelijk we het vonden en deelen het alleen mede, omdat het zoo duidelijk doet zien, dat er in Weenen door de zoo moeilijke levensom standigheden heel wat ontwrichte men- schenlevens zijn. In Weenen alleen? Ten onzent is het zelfmoordcijfer niet groot. Of er daarom onder de Nederlanders niet heel veel zijn die hun geestelijk even wicht kwijt zijn; die hun stuur en houvast verloren hebben of hoe men het verder noemen moge; zijn er ook nog geleerde vaktermen voor dezen toestand? We ge- looven, dat er zóó heel, heel velen zijn. Treurige zielen, die iederen levensmoed en iedere levensblijheid missen. Mensehen, die voortdurend leven onder een zwaar bewolkten hemel en maar niet kunnen gelooven, dat achter wolken nochtans de heldere zon schijnt; die daarom ook niet kunnen gelooven, dat het oogenblik komen zal, waarop het wolkenfloers door de zonnestralen verbroken zal worden; voor bode van een onbewolkten, blij-blauwen hemel. Wie kent ze niet zulke jammerlijke zielen? Wie heeft ze niet in eigen naaste omgeving deze zieken, die lichamelijk zoo gezond kunnen wezen als een visch, maar geestelijk ontwricht en daarom ziek. Of ze meer in getal zijn dan vroeger? Zeker, een vorige generatie sprak en schreef over al deze dingen niet zoo open en openhartig als wij dat nu doen. Er waren toen een menigte dingen, toestan den, gebeurtenissen, waarover niet ge schreven noch gesproken werd. Maar al was er vroeger meer en openhartiger over gesproken en geschreven, dan nog gelooven we, dat in onze dagen de ontwrichte levens nog wat talrijker zijn. Waarom we dat gelooven? Omdat men te voren meer leefde uit constante vastigheden; meer hield van rechte, degelijke en deugdelijke lijnen en omdat het leven dier generaties meer ging langs lijnen van geleidelijkheid. Misschien ook hierom, wijl toen veel meer dan nu de enkele mensch ondergeschikt was aan het geheel en er daarom geen plaats was voor een te groote belangstelling voor eigen ideeën, eigen persoonlijkheid. Ook waren toen de levensomstandigheden en de wereldtoestanden veel anders; veel rustiger dan in den tegenwoordigen tijd en voor geestelijk evenwicht; tegenstel ling van deze ontwrichting toch; waren de omstandigheden om den mensch heen buitengewoon gunstig. Inmiddels groeide een andere wereld en met haar een andere levens- en wereld beschouwing. En als gevolg daarvan groeide ook het aantal ontwrichte levens. Op gevaar af van ouderwetsch te schij nen, hetgeen in den tegenwoordigen tijd haast hetzelfde is als bekrompen, zouden we ter illustratie eens willen wijzen op veel lectuur van onze tot zelfstandig oordeel toch onbevoegde rijpere jeugd. Is het wonder, dat in de jeugdige zielen rijp en groen, gaar en ongaar dooréén - gemengd liggen en dat. hier een dank bare bodem ontstaat voor levensont wrichting; dat hier het spreekwoord be waarheid wordt van een verdrinken, voor dat het water nog gezien wordt? Meer voorbeelden waren heel gemakkelijk bij te brengen. We laten het bij dit eene. Maar wat dan ook de oorzaak zijn moge, het feit der ontwrichte levens is er. Wat is levensontwrichting? Niet anders dan verlies van levensevenwicht. Even wicht is overeenstemming. Harmonie dus. Ieder moet trachten om op zijn manier het leven op te bouwen tot een harmo nisch geheel. Door de vraag niet meer te doen wezen dan het aanbod, noch het aanbod meer dan de vraag, Die harmonie geeft aan het leven van al den dag een vasten grondslag, welke voor ontwrichting bewaart. In de keuze van dien grondslag is ieder vrij. En die keuze zal bepaald worden door aanleg, karakter, ontwikkeling; door den stand, waarin men geboren werd; door de cultuur ook, welke men in kieme meebracht van zijn voor geslacht. Voor den één is die grondslag geloof; voor den ander een min of meer wijsgeerige beschouwing; voor een derde weer wat anders. Het doet er weinig toe, mits die grondslag maar beantwoordt aan zijn doel: het vaste fundament te wezen van een harmonisch levensgeheel, dat be waren moet en ook bewaren kan voor een noodlottige levensontwrichting, welke niet anders is dan een ineenstorting van .datgene, dat diende te blijven staan. JUBILEUM CHR. ZANGVEREENIGING „HALLELUJA". Diverse feestelijkheden op komst. Zondag 20 September a.s. bestaat de Christelijke Zangvereeniging „Halleluja", onderaf deeling van den Chr. Ned. Werk mansbond, 20 jaar. Dit voor deze vereeni- ging zoo heuglijk feit zal door het Be stuur herdacht worden met een receptie in het gebouw „Nathanael", voor zuster- afdeelingen als wel aangesloten vereerii- gingen bij den Ring Leiden en Amster dam, des avonds van 9 tot elf uur, waar na men nog in gezellig samenzijn bijeen zal blijven. Donderdag 24 September volgt dan het feest voor de vereeniging zelve, terwijl tenslotte binnenkort een Jubileumsuit voering in de Stadsgehoorzaal zal worden gegeven, waarvan het eventueel batig saldo ten goede komt aan de Kooi-Kapel. Wij vernemen nog, dat mejuffrouw Tilly Leening, de ijverige directrice van genoemd koor, in December haar 12V2-jarig jubileum als zoodanig zal her denken. Wij wenschen de vereeniging alvast geluk met dit voor haar gedenkwaardige jubileum en succes met haar voorberei dingen, teneinde dit feest op luisterrijke wijze te vieren! HET A.S. ORIËNTALISTEN-CONGRES. STORING IN HET TELEFOONVERKEER. Vermoedelijk doordat bij het graafwerk, ten behoeve van de gas- of waterleiding in het Noordeinde een kabel is beschadigd, kwam een 25-tal abonné's op den rijks telefoondienst, waaronder ook wij. heden morgen tot de weinig plezierige ontdek king, dat elke telefonische gemeenschap onmogelijk was. Dat zulks op den drukken Zaterdagmorgen, zoowel voor de adminis tratie als de redactie heel wat last veroor zaakte, laat zich begrijpen. Gelukkig zoch ten én vonden wij gastvrijheid in het brugwachtershuisje bij de Haagbrug, waar den ganschen morgen de telefoontjes voor het „L. D." binnenkwamen. Onder leiding van den heer Keunen werd ijverig getracht het euvel zoo spoedig mogelijk te verhelpen; met behulp van een reserve-kabel hoopte men hedenmid dag tegen 4 uur zoover te zijn. Welkom Vreemdeling'! Leiden is van oudsher een centrum der Oostersche studiën geweest. Vandaar dat het de volgende week de eer geniet voor de tweede maal de deelnemers aan het inter nationale oriëntalistencongres binnen zijn muren te mogen ontvangen. De eerste maal geschiedde zulks in 1883, toen het plotseling verscheiden van den voorzitter, prof. dr. R. H. Dozy kort voor den aanvang van het zesde congres, een droeve schaduw wierp op de overigens in alle opzichten geslaagde samenkomst, welke geleid werd door nu wijlen prof. dr. A. Kuenen. Het congres, dat a.s Maandagmiddag in de feestelijk versierde Stadsgehoorzaal evenals in 1883 wordt geopend, staat onder leiding van 'prof. dr. C. Snouck Hur- gronje, een oriëntalist met een wereldver maardheid. Het werd voorbereid door een commissie van organisatie, waarin alle Leidsche docenten in de Oostersche talen, zoowel hoogleeraren als^ lectoren zitting hadden, terwijl de eigenlijke werkzaamheden wer den verricht door een uitvoerend comité, waarvan prof. Snouck Hurgronje het pre sidium, dr. J. H. Kramers en de heer C. C. Krieger het secretariaat en de heer F. G. H. Gerlings het penningmeesterschap waarnam. De leiding van het congresbureau, dat zich bezig houdt met den algeheelen gang van zaken werd opgedragen aan mej. A. C. Schippers, een bij uitstek deskundige, op dit gebied, die reeds sedert eenige jaren alle congressen van eenige beteekenis in ons land heeft helpen slagen en zonder wie een groot congres eigenlijk niet denkbaar is. Zij resideert gedurende de congres- week dagelijks van 9 uur voorm. tot 4 uur nam. in den foyer en morgen van 104. Wie iets te vragen heeft, vervoege zich bij haar. Leiden is van oudsher bekend om zijn gulle gastvrijheid. Dit 18de onentalisten- congres levert er weer het bewijs van. het college van curatoren stelde de verschil lende universitaire gebouwen ter beschik king; de gemeenteraad stond de Stads- zaal gratis af; de sociëteiten „Amicitia" en „Minerva", zoomede de Ver. van Vrou welijke Studenten openden gastvrij hun deuren voor de congressisten; meer dan tachtig Leidsche families en ruim twintig studenten verleenen de buitenlandsche deelnemers volgaarne huisvesting. We twijfelen er niet aan of ook de burgerij zal door het uitsteken der vlaggen gedurende de eerste twee dagen van de- volgende week onzen gasten een vroolijk „welkom" willen toeroepen en daarmede tevens uiting geven aan hun dankbaar heid, dat onze goede, oude stad werd uit verkoren als zetel van dit congres. De oogen van een niet onbelangrijk deel der gansche wetenschappelijke wereld zul len in de komende dagen op het kleine Leiden gevestigd zijn. Moge de glans van het welslagen van dit 18de orientalistencongres afstralen op onze roemruchte Universiteit; moge iedere ingezetene het zijne ertoe bijdragen om het onzen gasten in alle opzichten zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken, op dat hun herinnering aan Leiden en de Leidenaars een onverdeeld gunstige zij. Den congressisten roepen wij van deze plaats een „hartelijk welkom in de Sleu telstad" toe. AMBACHTSSCHOOL. Voor de te Amsterdam gehouden exa mens voor electromonteur, uitgaande van de Vereeniging tot Bevordering van Elec- trotechnisch Vakonderwijs in Nederland, zijn geslaagd de heeren J. D. van Dijk, Th. W. Gottenbos, J. G. Grosman, C. Hen driks, F. W.Korten, J. v. d. Waals en R. Witvoet, allen leerlingen van de Vak avondschool verbonden aan de Ambachts school alhier. AANBESTEDING. De uitslag der gisteren gehouden open bare aanbesteding van bestek no. 25: het afbreken van een complex woningen aan de 2e Binnenvestgracht en aan de Korte Scheistraat, met bijbehoorende werken, luidt als volgt: Inschrijvers: A. IT. Valleberg en W. v. Beek, Leiden, f.3180; N. Timmers Jr., Lei den f.2480; G. J. Binnendijk, Leiden f.2300; H. de Bolster, Leiden f.2200; H. Binnendijk. Leiden f.2200; A. C. J. v. Ra- vensberg, Leiden f. 1986; N. v. d. Akker, Zoeterwoude f.1845; C. J. van Valderen, Leiden f. 1630; G. v. d. Zwan, Leiden f.1600; H. Strikwerda, Den Haag £.1340; J. J. de Carpentier en Co., Haarlem f.1200; Ph G. v. d. Reyden, Leiden f. 1198. Te betalen aan de gemeente Gebr. H. en G. Visser, Leeuwarden f. 377.70. PARKCONCERT. Het programma van het concert te geven in het Plantsoen (Musis), op Dins dag 8 Sept. des nam. te 8 uur, luidt als volgt: 1. „Prins Maurits", marsch, Geijp. 2. Ouverture „Fidelio", Beethoven. 3. „Kunstler-Leben", wals, Strauss. 4. Fantaisie „Carmen", Bizet. 5. „Loreley paraphrase", Nesvadba. 6. Wals de Concert, Gung'l. 7. „All Right", marsch, Geijp. LECTORSBENOEMING. Bij Kon. besluit is aan den conservator van het Rijksmuseum van geologie en mineralogie alhier de persoonlijke titel van lector verleend. Het verleenen van dezen titel is te beschouwen als een erken ning van de verdiensten, die dr. I. M. van der Vlerk zich sedert jaren als privaat docent op het gebied van de palacontologie en historische geologie heeft verworven. DE A.S. WINKELWEEK. Naar de Winkelweek-commissie ons mededeelt, zal de a.s. winkelweek worden gehouden van 30 September tot 10 Octo ber a.s. in samenwerking met de Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" en zal door een krachtige reclamecampagne worden voor bereid. Het is inderdaad een goede gedachte van de Leidsche winkeliers om op deze wijze het dikwerf voortreffelijke Neder- landsche fabrikaat op den voorgrond te plaatsen A.s. Dinsdagavond om halfnegen wordt er in „Den Burcht" een vergadering ge houden, waartoe alle winkeliers, die wil len deelnemen, worden opgewekt. N. Z. H. T. M. Het vervoer op de N. Z. H. T. M.- lijnen Scheveningen Leiden Kat wijk/Noordwij k (inclusief stadslijn Lei den) en Leiden Heemstede heeft in de afgeloopen maand respectievelijk opge bracht f. 183.237 en f. 12.609. STEDELIJK GYMNASIUM. Openbare prijsuitreiking. In tegenwoordigheid van den burge meester en wethouder van onderwijs, cu ratoren, rector, leeraren, ouders en leer lingen heeft gistermiddag in den foyer der Stadszaal de uitreiking plaats gehad van de prijzen aan die leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, die zich in het af geloopen schooljaar bijzonder hebben onderscheiden. Alvorens tot die handeling over te gaan, hield de rector, dr. D. E. Bosselaar een rede waarin hij allereerst herinnerde aan de gevolgen, welke een verkeerd citaat in de N. R. C. uit zijn toespraak van het vorige jaar heeft gehad. Deels waren ze van hem persoonlijk onaan- genamen aard. deels gaven ze ook reden tot dankbaarheid. Zoo ontving hij van verschillende ouders steun, bij zijn streven naar beper king van het aantal en den duur der avondbijeenkomsten voor de jongere leer lingen. Een gelukkig verschijnsel acht spr. ook de prettige samenwerking met de beide schoolvereenigingen. Voor dien steun zoowel van de zijde der ouders als leerlingen is spr. erkentelijk evenals jegens het gemeentebestuur, dat in het gebouw vele verbeteringen liet aanbrengen. 1 Ondanks de herhaalde uitbreidingen is de school te klein en spr. hoopt van harte, dat de semi-permanente bouw spoedig gereed zal zijn, waardoor de zwerftochten van een ambulante klasse tot het verleden zullen gaan behooren. Ook het ontbreken van een gymnastiek lokaal acht spr. een groot euvel en hij blijft dan ook hopen, dat de belofte van een nieuwe huisvesting weldra werkelijk heid moge worden. Na terloops de tekortkomingen bij het Middelbaar Onderwijs te hebben opge somd en de wenschelijkheid van inniger contact tusschen gezin en school te heb ben bepleit, zeide dr. Bosselaar te hopen, dat de minister zal streven naar concen tratie van het leerplan, doch niet naar een zoodanige omvorming, dat de groot ste domoor het programma kan halen. Het Gymnasium blijve een moeilijke school, alleen bestemd voor de beste leer lingen. Spr. eindigde met woorden van afscheid tot de vertrekkende leeraren, leeraressen en leerlingen en een opwekking tot de tegenwoordige leerlingen om direct flink aan te pakken. Jullie leerjaren, aldus spr., vallen in moeilijke jaren, waarin schier dagelijks de onstandvastigheid van materieel bezit blijkt. Benut ze goed, in dachtig aan het feit, dat de beste maat schappelijke posten worden ingenomen door oud-gymnasiasten. Den oud-leerlingen wenschte spr. het beste op hun verderen levensweg toe. Nadat de leerlingen der onderscheidene leerjaren in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en Latijn een toe spraakje hadden gehouden, werd het woord gevoerd door den president-cura tor, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven. Deze sprak allereerst zijn groote voldoe ning uit over 't feit, dat de heer v. Beeck wederom voor een jaar als leeraar is her benoemd en hoopte, dat dit zich nog eens zou herhalen. Tenslotte spoorde hij de leerlingen aan tot ijver en nauwgezette plichtsbetrach ting en gematigdheid in sport en ont spanning. Daarna reikte hij de prijzen uit, welke als volgt werden gewonnen: Hans van Kerkhof, Evert Kristensen, Nel van Doorn, L. van Krimpen, Mien Cou- vée, Rie de Zwaan, Jan Hofman, Rudi Begeer, van der Mey, Hugo van Manen, Go de Bel en A. Fortgens. BINNENLAND. De overbrugging der groote rivieren; het standpunt der regeering. (Binnenland 2e Blad). De algemeene vergadering der Neder- landsche Heide-Maatschappij. (Binnen land, 2e Blad). Bij Putte (Noord-Brabant) is een auto bestuurder levend verbrand. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie wordt door het Intern. Hof in strijd met de gesloten overeenkomsten geacht. (Bui tenland, le Blad.) De Raad van den Volkenbond over het Oostenrijksche verzoek om den economi- schen toestand van dat land te onderzoe ken. (Buitenland, le Blad). Geen vervroegde bijeenroeping van den Duitschen Rijksdag. (Buitenland, le Blad). Voorloopig geen staking in de Belgische mijnen. (Buitenland, le Blad). De radio-verbinding met de „Nautilus" is hersteld. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad), Zware regenval in Engeland en Duitsch land. (Tel., le Blad). DE BIOSCOPEN. Luxor-theater Na een uitgebreid, ge varieerd voorprogramma dat in het jour naal o.a. de auto-rennen op den Nunberg- ring bevat, benevens een kleine komische film ,,De schoonmoeder met vacantie", volgt de film „Tonio, de zoon der bergen." De film toont ons den strijd tusschen de blanken en Indianen in den tijd der eer ste nederzettingen in het verre Westen van Amerika. Försterchristl" of „Christl van den Houtvester" zoo luidt de hoofdfilm. De film speelt tijdens de jeugd van keizer Joseph van Oostenrijk en is het jeugd verhaal eener oude grootmoeder dat zij aan haar kinderen op haar 80sten ver jaardag vertelt. Christl, de dochter van den houtvester Lange uit het Wienerwald neemt voor haar vader, die door rheuma- tiek verhinderd wordt zijn werkzaamheden uit te voeren, den dienst waar. Als knap meisje heeft zij veel aanbidders o.a. haar neef, korporaal Lang Földessy en de hof- messenslijper Walpert. Aan het hof van den jongen Keizer neemt de componist Mozart een voorname plaats in, al ware het slechts om het eeuwige geldleenen van den Keizer. Deze maakt op een rit door het Wienerwald op komische wijze kennis met Christl-en maakt op haar door zijn voort varendheid een diepen indruk. De kennis making wordt ten hove op een niet min der origineele wijze voortgezet waarop ten slotte een bezoek aan een hofbal volgt. De hofhouding en de officieren praten reeds over de nieuwe geliefde van den Keizer, hetgeen ter oore komt van Földessy die een luitenant ervoor afstraft en derhalve wegens insubordinatie gevangen genomen wordt. De keizer begenadigt hem terwille van Christl, bevordert hem tot luitenant, waarop neef en nicht een gelukkig echt paar worden. Behalve het verhaal, met de magnifieke aankleeding dient de mu ziek met eere te worden vermeld. Melo dieën van Mozart en Strauss wisselen el kaar af, gezongen voor het meerendeel door Irene Eisinger, die over een prettig stemgeluid blijkt te beschikken. Ongetwij feld een film met bijzondere eigenschap pen, die aller belangstelling ten volle ver dient. Casino-Theater. Hare majesteit de liefde! Een alleramusantste film heeft Joe May weten te vervaardigen, een film, geestig van inhoud en tintelend van hu mor van het begin tot het einde. Hare majesteit de liefde bevat alle hoedanig heden, die men van een super-film mag verwachten: goede regie, groote rijkdom aan origineele vondsten, sterke bezetting der rollen, vroolijke muziek, zuivere foto grafie enz. Dat de tallooze komische sce nes zoo'n succes hebben, is voor een groot deel te danken aan Szöke Szakall en Ralph Arthur Roberts. Eerstgenoemde speelt een prachtrol: zijn optreden op een feestmaaltijd, waar hij in al zijn onhan digheid eenige staaltjes, van jongleer- kunst laat zien, is kostelijk. En ook Ralph Roberts in een rol, die voor hem geknipt is, brengt zijn talent tot volle ontwikke ling. Neem b.v. het mislukte verlovings diner; wanneer het barmeisje in volle woede een der tafels omverwerpt en Ro berts in' zijn enthousiasme het nog heel gebleven vaatwerk eveneens tegen den grond gooit; even later, wanneer hij met haar voor den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand verschijnt, waar hij reeds een vaste klant is geworden (hij begint 11.I. zijn 7e huwelijk). Al deze tooneeltjes zijn door zijn toedoen zóó amusant, dat

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1