INDIE IN ONS MIDDEN. WETENSCHAPPEN. DEPRESSIES. FINANCIEEL OVERZICHT. overheid, deelen de overheid mede, hoe veel graan elke boer heeft verbouwd en? en krijgen telkens de voorgeschreven ver goeding. Dat zijn tegenwoordig vrijwel de eenige elementen, waarop de sovjet-regee ring op hei platteland kan rekenen. De mtellectueelen, de maatschappelijke klasse, die den strijd tegen het tsaristische regime nad geleid en de massa's aange voerd, zijn nu volkomen verpletterd en gedemoraliseerd. Kort geleden heeft de groep „Borjba Za Rossiejoe" (De Strijd om Kuslana iwier politieke en sociale op vattingen wij niet deelen, maar die in Rusland medestanders heeft en vaak zeer interessante mededeelingen krijgt, een „verkenner" naar Rusland gezonden. Het is dien man gelukt niet alleen naar Rus land te gaan, maar ook het land heel huids te verlaten. Zijn mededeelingen over den toestand in Rusland zijn zeer interessant en komen overigens overeen met alle andere berichten. Hij schrijft, dat de Russische intellectueelen geestelijk volkomen verslagen zijn. Een zeer groot gedeelte van hen is terechtgesteld, gear resteerd, verbannen. De overgeblevenen voelen hun zwakheid. Zij trachten het lot van hun terechtgestelde en verbannen collega's te ontkomen door telkens weer hun aanhankelijkheid aan het regime te betuigen, van hun loyaliteit te spreken. In materieel opzicht is de positie van de intellectueelen zeer slecht, veel erger dan verleden jaar, toen de toestand als wan hopig werd aangeduid. Alleen de „spet- zen" i ingenieurs e.d.l hebben eenige hoop op verbetering van hun salarissen en woningen. En de arbeiders? Over hen vertelt de ..verkenner" het volgende: De arbeiders lijden honger evenals de overige groepen van de bevolking, alleen iets minder, maar dat „iets minder" is een der steun punten van het sovjet-regime. In verge lijking met West-Europeesche arbeiders, schrijft de „verkenner", maken de Russi sche arbeiders door hun uiterlijk, een de- primeerenden indruk, maar toch is het gevoel, dat zij tot een bevoorrechte klasse behooren, bij hen nog niet geheel ver dwenen. De proletarische origine opent alle deuren voor u, ook de deuren, die naar de communistische partij leiden. Hoe weinig het gewone lid van de partij ook op een dictator lijkt, toch voelt hij op zich de weerspiegeling van de macht der regeerende partij, die Rusland be- heerscht en belooft binnen afzienbaren tijd de wereldrevolutie te ontketenen. Den massa-bolsjewiek imponeert, dat hij practisch deel uitmaakt van de regeeren de partij, dat hij zelf ook een zekere macht bezit, dat de ingenieurs hem vleien, dat de intellectueelen en de artsen zich moeite geven hem gunstig voor zich te stemmen. Zelfs het feit, dat de boeren hem haten, maakt hem in zijn eigen oogen tot een belangrijk wezen. De emigre's letten in den regel te wei nig op dit psychologisch verschijnsel. Uit .iet feit, dat de economisch positie van ien Russischen arbeider ontegenzeggelijk zeer slecht is, lelden zij af, dat zijn ver- nouding tot de sovjet-regeering, aan wie hij die slechte positie terecht wijt. ook slecht moet zijn. In werkelijkheid is dat ichter niet heelemaal zoo. Het gevoel van zijn meerderheid overwint bij den arbei- ier den wrok om de onhoudbare woning bestanden, om den hongersnood, om het gebrek aan kleeren en schoeisel. Het be wustzijn. dat hij als proletariër tot de levoorrechten behoort, dat hij. hoe dan sok. meer brood, meer vleesch. en andere -evensmiddelen krijgt dan de vroegere „heeren", dan de arts, de leeraar, de advo- :aat enz. streelt zijn ijdelheid en maakt rem tot een voorstander van het regime van de „dictatuur van het proletariaat". Lang zal deze geestestoestand echter niet kunnen duren, maar ook hier moet de uitdrukking „niet lang" niet in de etterlijke beteekenis van het woord op genomen worden. In Rusland voltrekt zich alles uiterst langzaam. Dezelfde .ïistorische processen, waarvoor een an- ier land tijdens de revolutie eenige maanden noodig had, duren in Rusland senige jaren De gebeurtenissen sinds Stalin den „linkschen koers" heeft inge slagen, de verandering van de arbeiders n zooiets als lijfeigenen, de toenemende moeilijkheden met de voetselvoorziening, iet verschil tusschen hetgeen voorgespie geld wordt en de werkelijkheid, dat illes brengt den arbeider op gedachten, lie voor de sovjet-regeering minder ge- venscht zijn. Maar zoolang het land niet solkomen verarmd is, zoolang de arbei- ler iets meer krijgt dan de overige groe ien van de bevolking, zoolang de arbei- ier zich,als een bevoorrecht wezen voelt (al uit zich die bevoorrechting in een stukje brood meer dan wat de gewone stervelingen krijgen), zal een groot ge- leelte van de arbeidersklasse de sovjet- •egeering steunen, zal zij den val van iet tegenwoordige regime als een soort mheil beschouwen. Daarbij moet men nog iets in aanmer- ting nemen. De fabrieken, de mijnen, de verven enz. zijn nu in staatsbezit of .bezit van het volk", zooals de bolsje wistische propagandisten zich uitdrukken. Dfschoon de arbeiders geen voordeel van lezen toestand hebben, vleit het toch inn bewustzijn, dat zij. als de „regee- •ende klasse" theoretisch de eigenaars tan alle rijkdommen des lands zijn. Een /erandering van regime zou waarschijn- ijk tot de denationalisatie van vele be- Irijven leiden en dat wekt bij vele arbei- lers verzet. „Wij hebben toch niet daar- toor honger en ellende geleden, niet daar- ■oor gestreden en gevochten, om de fabrie- :en aan de kapitalisten terug te geven", ,00 redeneeren zeer velen onder hen. En le bolsjewiki weten op zeer handige wijze 'an dezen geestestoestand gebruik te naken. Dat alles wijst er op, dat bij een even- ueele revolutie tegen het sovjet-regime if bij een staatsgreep de arbeiders geen eidende rol zullen spelen. Er is zelfs een oestand denkbaar, waarbij zekere groe ien van de arbeiders de bolsjewiki zullen •teunen in den strijd tegen eventueele egenstanders. Temeer daar de staatsgreep :en karakter van een pronunciamento kan hijgen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. 4702 DE KON. PAKETVAART OPENT INDIË NIEUW UITZICHT. Hoezeer de Kon. Paketvaart-Mij. zich bewust is van haar roeping, de welvaart van Oost-Indie te dienen en te bevorderen, heen zij onlangs wederom getoond door een van haar groote schepen, de „Hout man", te zenden naar Zuid-Afrika. Het was met recht een proefvaart, ten einde te toonen wat Indie kan leveren en te zien, hoe men in het zuidelijk deel van het zwarte werelddeel de Indische waren be oordeelt. De uitslag was verre van ongun stig, zooals de K. P. M. trouwens op goede gronden verwachtte. Haar proefvaart was niet maar een probeersel, een avontuur, doch lang vooraf overwogen en voorbereid. Het is nu vier jaar geleden, dat een van de directeuren mij net voornemen der maatschappij meedeelde, de vaart op Zuid- en Oost-Afrika ter hand te nemen en bij welslagen van de eerste proeven een geregelden maandelijkschen dienst in te stellen. Zoo zien wij stap voor stap de K. P. M. de groote en leidende reederij worden voor heel Zuid- en Oost-Azie. terwijl zij Australië en nu ook Zuid-Afrika daarin betrekt. Zij doet haar stappen als een ervarene en met een koopmanschap van de goede soort kiezend het juiste tijdstip en maatregelen nemend, waardoor de handel èn de toerist van het vreemde gebied wordt gelokt. Indië heeft zijn critlek op de wijze, waarop de K. P. M. haar Indische paketvaart ten uitvoer brengt, niet onder stoelen en ban ken gehouden en met name dg vrachtbere kening op verscheidene lijnen gegispt veelal zonder alle eischen en omstandig heden in rekening te brengen maar het zal nu ten volle waardeeren, dat de K. P. M. uit eigen beweging een kostbare daad ver richt, om aan de welvaart van het land een nieuwe bron te openen, een kostelijke daad ook, wanneer de verwachte gevolgen verschijnen in den vorm van nieuwe han delsbetrekkingen Op de proefvaart van de „Houtman" zijn, dank zij de onmisbare medewerking van handelshuizen, ondernemingen en staatsdiensten, nagenoeg alle producten, welke Indië kan leveren, meegegeven en vertegenwoordigers van den handel zijn meegetrokken een herhaling in de 20e eeuw van hetgeen de Oostinjevaarders vier eeuwen geleden wel deden onder een ander bestek, andere vormen en andere omstan digheden. Er is niet meer een kleine oor log voor noodig om zich een plaats te ver zekeren: in onze beschaafde wereld is de bewapening er eene met qualiteit van waren en kaliber van prijzen. Het hout van Indië was in Zuid-Afrika al lang geen onbekende, want vroeger werden geregeld dwarsliggers voor de spoorbanen geleverd. Evenwel kan het Indisch hout voor tal van andere doeleinden worden gebezigd en men mag verwachten, dat de monsters op de „Houtman" zulks hebben aangetoond. De thee en de koffie kunnen daar evenzeer als elders om geur en zuiverheid worden geprezen en het zal blijken, dat de prijzen naar verhouding van qualiteit zeker niet hooger zijn dan men er tot dusverre bij invoer van andere gebieden betaalde. Het moet wel zijn gebleken, dat Indië zeer wel kan mededingen. De ontluiking van nieuwe handelsbetrek kingen zal niet nalaten aan het econo misch en commercieel vermogen van Indië een wending te geven. Men moet daarbij niet uitsluitend letten op de poging in Zuid-Afrika, doch op het uitzetten van de betrekkingen in heel Zuid- en Oost-Azie. Juist zulke pogingen voeren naar een zekere zelfstandigheid, veeleer dan alle geredekavel over partijschap en program, zooals men tot weewordens toe kan lezen in bladen en hooren in vergaderingen. Het eigen zaken doen ontwikkelt en geeft zelf bewustzijn. Het initiatief van de K.P.M. en de krachtige deelneming van den groot handel hebben een beteekenis, die ver uit gaat boven het toekomstig gewin in geld. Als dat zoo is, moet men niettemin geen stoute droomen kweeken. Want in handels betrekkingen. die het vermogen van een volk onderhouden en verhoogen, is het niet uitsluitend de vraag, wat men kan geven, doch wat men kan nemen. Dat afnemen nu hangt weer niet alleen samen met het volkscijfer. Indië kan veel en veel meer geven dan nemen. De voortbrenging van het gebied is door Westersche leiding en Westersch kapitaal zeer ruim geworden, maar de koopkracht is betrekkelijk gering. Alle bevolkingen, samen ongeveer 60 mil- lioen, zijn niet in staat de afnemer van beteekenis te worden voor vele artikelen. Men kan er afzet vinden voor katoentjes en enkele andere zaken, zoo ruim, als bij een bevolking van 60 millioen is te ver wachten. maar bij die enkele houdt het dan ook op. De Indische volken toch zijn zoo gelukkig weinig behoeften te hebben; daarenboven is de koopkracht van de Indische volken gering. Het equivalent, dat in de handelsbetrekkingen van volken wordt gevraagd, kan Indie met eigen vol ken niet bieden; het biedt dit echter door bemiddeling van Westerlingen onder Ne- derlandsche leiding, die daarmee haar onmisbaarheid wel het krachtigst bewijst. En een daad van zoo voorname strekking als die der K.P.M. behoort zeker ook te worden gadegeslagen met verblijding over het perspectief en zonder het te misvatten of te overschatten. DJENGAT HORMA. Dr. BENDIEV ONGESTELD. Niet ongerust over het rapport. Het Volk meldt: Naar aanleiding van de uitspraak der commissie uit Londensche ziekenhuizen, dat dr Bendiën's aanspraken niet gerecht vaardigd zijn, heeft de Daily Herald gis teravond het huis van dr. Bendien te Zeist opgebeld. Mevrouw Bendien ver klaarde, dat haar echtgenoot ziek was en dat zij zich reeds eenige dagen ongerust maakte. „Maar hij maakt zich niet be zorgd over het rapport", voegde zij er aan toe. „Hfj weet, dat dr Campbell Smith, die Is overgekomen om het werk hier te zien, verkeerde instrumenten heeft gebruikt en dat het geen faire proef is geweest. Duitsche doctoren, die dezelfde moeilijk heden met hun instrumenten hebben ge had, bevinden zich thans te Zeist om door vergelijkingen vast te stellen waar de fout ligt. Wij hebben onbeperkt vertrouwen in de proef. n. (Nadruk verboden). In het vorige artikel over dit onderwerp is uiteengezet, dat depressies gebieden zijn waarin de luchtdrukking vanaf een centrum naar alle zijden hooger wordt en dat de windrichtingen aanwijzen, dat de lucht rondom het centrum stroomt in den zin, die tegengesteld is aan de beweging van de wijzers van een uurwerk, doch eenigszins naar het centrum toe. Dit zou niet belangrijk genoeg zijn voor de lezers van dit artikel, wanneer de depressies niet bovendien twee andere eigenschappen bezaten, n.l. deze: Zij ver plaatsen zich en binnen haar gebied heer- scher. bijzondere weerstoestanden, die voor elk deel der depressie karakteristiek zijn. Wanneer men op een stuk doorschijnend papier een twee rechthoekig elkaar snij dende lijnen trekt, een van boven naar beneden en de tweede van links naar rechts, waarna men eenige cirkels rondom hel snijpunt dier lijnen teekent, heeft men een figuur, die als schematische voorstel ling kan dienen voor de depressie. De cirkels stellen n.l. de z.g. isobaren voor, d.z. de lijnen, die loopen over de plaatsen, waar de barometer even hoog staat. Zet bij het middelpunt b.v. 740, en bij de cirkels achtereenvolgens 745, 750, 755 en 760, dan stellen deze getallen den stand der barometers voor. De twee rechte lijnen verdeelen de depressie in vier z.g. kwa dranten. Het kwadrant rechts onder noemt men het Z.-kwadrant, links onder het Z.W.- kwadrant. Boven de horizontale lijn heeft men het N.W. en het N.O. kwadrant. In het Z O.-kwadrant is de wind W.-Z., dus over het algemeen Zuidwestelijk (zie vorig artikel). In dit kwadrant valt de meeste regen. In het Z W.-kwadrant is de wind meest Noordwestelijk en ten westen van een lijn, die men van het centrum schuin naar links en naar onderen kan trekken, de z.g. opklaringslijn der depressie, is de bewolking gebroken, het weer meest buiig. De Noordelijke helft der depressie heeft in het N.O-kwadrant onregelma'.ige, meest matige tot zwakke regens bij meest Z.O - lijken wind en het N.W.-kwadrant eindelijk Noordoostelijken wind met bedekte lucht en geen regen maar met koud weer. Het Z.O-kwadrant heeft in den zomer koel, in den winter zacht weer. Is het verschil tusschen den barometerstand aan den rand der depressie en in het centrum groot, b.v. 20 inch of meer, dan noemt men de depressie diep. Is het verschil klein, dan spreekt de meteoroloog van een vlakke depressie. In vlakke depressies is de wind zwak, in diepe sterk of stormachtig vooral in de Zuidelijke helft. Soms spreekt men van stormdepressies en, als de depressie zeer diep is, van cyclonen (die echter in ons land niet voorkomen). Daar nu de depressie zich in het alge meen in het waarnemingsgebied verplaat- ser, kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat een bepaalde plaats voortdurend ander weer krijgt. Men kan dit aan de hand van de teekening gemakkelijk nagaan. Leg daartoe de teekening op een kaart van Europa, zoodat de rand van het Z.O.- kwadrant b.v. over Nederland komt te liggen. Schuift men nu de teekening lang zaam over de kaart en wel van links naar rechts en tevens een weinig van beneden naar boven, zoodat de depressie zich als het ware van W.Z W. naar O.N.O. over Nederland beweegt,'dat gaat het centrum ten Noorden van ons land voorbij, zooals ook gewoonlijk het geval is. Achtereenvol gens komen de isobaren van lageren druk over ons land. Dat beteekent bij 't overtrek ken eener depressie daalt de barometer eerst De daling is sneller naarmate de depressie dieper is of met groote snelheid voortbeweegt. Men kan dus altijd aan het snelle dalen van den barometer zien, dat een depressie, die dan meestal diep is, snel nadert en dit belooft altijd sterken tot stomachtigcn wind. Beweegt men nu de teekening steeds verder naar rechts, dan zal men weer gemakkelijk inzien, dat de wind van Z. door Z.W. naar W. en later naar N.W. om loopt. Dit laatste echter pas wanneer het centrum der depressie z.g. voorbij is, dus ten Oosten van de lijn Z.N. gekomen is. De barometer houdt dan eerst op met dalen en begint vervolgens, terwijl de wind naar N.W. loopt, weer te stijgen. De be wolking, die tevoren geheel gesloten was en zeer laag hing, terwijl de regen bij stroomen viel (z.g. landregen), breekt, meestal na een zware regenbui, die wel eens van donderslagen vergezeld gaat, door Het weer wordt dan korten tijd geheel helder en men krijgt den indruk, dat het mooi weer zal worden. Maar na een korten tijd komen zware wolkgevaarten uit het N.W .opzetten en beginnen zware buien, in den winter van hagel vergezeld, te loo pen. Vooral in stormdepressies kunnen deze buien zeer hevig zijn. Na eenigen tijd is de depressie echter geheel voorbij en krijgt men een geheel anderen weerstoestand, dien we nu niet zullen bespreken, of er volgt een nieuwe depressie met een her haling van de reeks der verschijnselen. In de Noordelijke helft der depressie, die echter zelden over ons land trekt, is het verloop van de luchtdrukking dezelfde, maar de wind draait van Z. door O. naar N. en het weer blijft regenachtig met een langzame verbetering. De lezer kan nu met behulp van de teekening gemakkelijk nagaan hoe de ach tereenvolgende verschijnselen zijn wanneer de trekrichting der depressie een andere is, b.v. van N.W. naar Z.O. of van Z. naar N. en wanneer 't centrum ten Westen of ten Oosten passeert. Dit is daarom voor hem nuttig omdat hij daardoor kennis maakt met de verschillende gevallen die kunnen voorkomen. In het algemeen be wegen zich de depressies van 'n Westelijke richting naar een Oostelijke, waarbij zij meestal aan de Noordwestelijke zijde van ons land voorbijgaan. Vele winter-storm- depressies b.v. trekken dicht langs ons land over de Noordzee van West naar Oost. Hoe dichter het centrum langs ons land gaat, hoe sterker de weersveranderingen zijn Uit den aard der zaak is de rijke stof van beschouwingen, waartoe de depressies aanleiding geven, met het weinige, dat in deze twee artikelen erover gezegd is, lang niet uitgeput, maar de toegestane ruimte in dit blad laat niet toe meer bijzonder heden te vermelden. Ik hoop echter in volgende artikelen telkens een en ander te "pas te brengen, dat op depressies be trekking heeft, want zij spelen, daar zij zooveel voorkomen, een zeer belangrijke rol in de weersgesteldheid in ons land. Nu de lezer met deze artikelen met de depressies eenigszins bekend is gemaakt, kan over de bijzondere eigenschappen met meer vrijheid gesproken worden. C. N. Verdere koersdaling ter Beurze - Zal het Fransch-Amerikaansche crediet voor Engeland afdoende zijn - De positie der Engelsche banken - Gedeeltelijk moratorium voor Braziliaansche buitenlandsche schuld - Her opening der Duitsche beurzen - Nieuwe verkoopsdruk voor Aandcelen Koninklijke Petroleum. De dalende beweging op de fondsen- markt, die slechts door een kortstondige opleving na de publicatie van het Hoover- plan was onderbroken, heeft In de afgc- loopen week verderen voortgang gemaakt. Hoewel de ojnzetten van beperkten om vang bleven, zijn de koersen, zoowel op de buitenlandsche beurzen als te Amster dam, ten deele weder scherp teruggeloo- pen. De hoop, dat de definitieve tot standkoming der Engelsche crediet-over- eenkomst met de Ver. Staten en Frank rijk, tot verleening van steun aan den Pondenkoers, een stlmuleerenden invloed op het zakenleven in het algemeen, en derhalve ook op de fondsenmarkt, zou uitoefenen, is geenszins vervuld. Integen deel. Men zou kunnen zeggen, dat juist het tot stand komen der credietovereen- komst velen de oogen heeft geopend voor de moeilijke positie, waarin Engeland op fmanciëel gebied is geraakt. De spoed, welke bij het afsluiten der crediet-actie is betracht, he^ft dan ooi: wel duidelijk in het licht gesteld, noe acuut de moeilijkheden waren geworden. Nog slechts enkele maanden geleden zou men in Engelsche financiëele kringen de mogelijkheid, dat Engeland een zoo drin gend beroep op de medewerking van het buitenland zou moeten doen, om redding in den nood te brengen, met verontwaar diging van de hand hebben gewezen. En thans wordt zelfs reeds de vraag ernstig besproken, of de tot dusverre verleende ontzaglijke credieten wel voldoende zul len zijn om het gevaar, dat het Pond Sterling bedreigde, afdoende te keeren. Het eerste crediet van 50 millioen Pond Sterling, dat door de Amerikaansche Fe deral Reserve Bank en de Bank van Frankrijk in het begin van Augustus to zamen was verstrekt, is tengevolge van de steunaankoopen van Ponden door de Bank van Engeland vrijwel uitgeput. Thans is een nieuwe crediet van 80 millioen Pond Sterling geopend, eveneens voor de helft door Frankrijk, voor de andere helft docr de Ver. Staten, echter ditmaal niet door de circulatie-banken dezer landen, doch door een particulier bankconsortium, ter wijl, voor zoover het Fransche crediet aangaat, een deel zelfs door middel van een uitgifte van schatkistbiljetten op de open markt ls ondergebracht. Door de verleening van dit nieuwe cre diet is de positie van het Pond Sterling wel voorloopig verzekerd; mocht het ech ter even snel uitgeput raken als het eerste crediet, dan zou de algeheele toe stand heel waternstiger moeten worden beoordeeld dan vóór de tot stand koming der steunactie, aangezien dan het ver trouwen geheel zou zijn verdwenen. Voor het oogenblik geeft het Pond Sterling een stijging te zien. Men moet echter wel aannemen, dat deze verbete ring vrijwel geheel is toe te schrijven aan de met behulp van het nieuwe cre diet uitgevoerde steunoperatiën, vooral wanneer men ziet, dat het koersherstel van de Engelsche valuta niet gepaard is gegaan met een overeenkomstige koers- verbetering van Engelsche staatsfondsen. Integendeel: de noteeringen van laatst genoemde zijn nog verder ingezakt, het geen er duidelijk op wijst, dat het ver trouwen in het Engelsche staatscrediet nog geenszins is teruggekeerd. Inderdaad heeft de in Engeland heerschende strijd over de saneering der Staatsfinanciën, zelfs na het aan het bewind komen der Nationale Regeering, tot nieuwe bezorgd heid aanleiding gegeven, en zoolang de Engelsche Staatsbegrooting niet definitief in evenwicht is gebracht, zal men wel rekening moeten houden met een aan houden der onzekere tendenz. De vrees, dat het einde van den ultimo moeilijkheden met zich zou kunnen bren gen voor Engelsche banken, die groote credieten in Duitschland hebben loopen, is tot dusverre gelukkig niet bewaarheid. Aangenomen mag worden dat een deel van het Fransch-Amerikaansche crediet is of zal worden aangewend, om aan de desbetreffende instellingen steun te ver- leenen; b.v. in den vorm van een aflos sing der Duitsche credieten. Dat hiermede inderdaad ontzaglijke be dragen zijn gemoeid, blijkt wel daaruit, dat de door de Londensche financiëele wereld aan Duit-schland verstrekte cre dieten volgens officiëele gegevens, niet minder dan 1.15 milliard Mark of rond £55 millioen bedragen, waarvan £31.7 millioen op rekening komt van accept- credieten. Wanneer men bedenkt, dat be halve deze thans „vastgevroren" credie ten de Engelsche banken ook nog zware verliezen lijden op de bedragen, die zij in verschillende Zuid-Amerikaansche lan den hebben belegd, dan kan men zich een denkbeeld maken van de moeilijkheden, waarvoor de Londensche City zich cmder de tegenwoordige omstandigheden ge plaatst ziet en waartegen zij, zonder cle hulp van het buitenland, niet opgewassen zou zijn. De jongste onaangename verrassing voor de City vormde het besluit van de Braziliaansche regeering, om de aflossing van haar buitenlandsche schulden voor loopig op te schorten, met uitzondering van de beide „fundeerings'Meeningen van 1898 en 1915 (die beide ook op de Amster- damsche beurs genoteerd-zijn) en van de 7</2 pCt. koffie-leening van 1922. De Bra ziliaansche regeering motiveert het be sluit met de moeilijkheid, om de voor de aflossing benoodigde buitenlandsche valu ta's te verkrijgen, zonder nadeelige ge volgen voor den wisselkoers. Zij is wel be reid, om bij een nader overeen te komen bank de desbetreffende bedragen in Bra ziliaansche Milreis, tegen een wisselkoers van 4,4 pence te deponeeren Met de be taling van rente op haar buitenlandsche verplichtingen gaat de Braziliaansche regeering vooralsnog voort; de officieele mededeeling, dat zij hoopt, ,,als gevolg van de door de opschorting der aflossing ver kregen verlichting in staat te zijn, voort te gaan met de verschaffing van voor de rentebetaling benoodigde buitenlandsche valuta", doet echter ook in dit opzicht niet veel goeds verwachten. Wij herin neren er aan, dat dit nu reeds de derde keer is, dat Brazilië de aflossing op haar buitenlandsche schuld tijdelijk heeft ge staakt. De beide vorige keeren, in 1898 en RECLAME. 3036 in 1914, werd een regeling getroffen, op grond waarvan rente en aflossing voor een periode van drie jaar „geconsoli deerd" werd in den vorm van stukken van een nieuwe leening, op bepaalde voor waarden. Het thans door de Braziliaan sche regeering genomen besluit is te teleurstellender, omdat men gehoopt had, dat de door den Engelschen financieelen adviseur der Braziliaansche regeering, Sir Otto Niemeyer, voorgestelde financieele hervorming geleidelijk een verbetering in den financieelen toestand van Brazilië zou hebben gebracht. Droeg het gedeeltelijke Braziliaansche moratorium, dat tot een verdere scherpe dalmg leidde van Braziliaansche, ook op de Amsterdamsche beurs verhandelde fondsen, het zijne bij tot de gedrukte stemming, hierbij kwam nog de onzeker heid in verband met de heropening der Duitsche beurzen, die op Donderdag j.l, neeft plaats gevonden. Wel had de Duitsche regeering, in over eenstemming met de beursbesturen, ver schillende voorbereidingen getroffen, ten einde de te verwachten schokken zooveel mogelijk op te vangen. Van te voren moest immers wel worden verwacht, dat de koersen bij de heropening aanzienlijk lager zouden moeten zijn dan die op 11 Juli, den datum der beurssluiting, vóór het intreden van de bankcrisis. Ook op de buitenlandsche beurzen zijn de koersen van aandeelen zoowel als van Duitsche obligatiën in den tusschentijd scherp ge daald. Er waren maatregelen genomen, om op den eersten beursdag aanbod en vraag zooveel mogelijk met elkander in overeenstemming te brengen. In de ge vallen, waarin zulks niet mogelijk was, en de koersverschillen tegenover de laatste officieele koersen van 11 Juli te abnor maal groot zouden zijn, zouden de notee ringen worden geschrapt. Van een alge- meene steunactie was afgezien, maar wel was overeengekomen, om, ieder geval op zichzelf beoordeelend, aan daarvoor in aanmerking komende fondsen steun te verleenen. Door uitbreiding van de mo gelijkheid tot beleening van fondsen en uitstel van het executeeren van „onder liggende" posities, heeft men de harde kantjes reeds van te voren zooveel moge lijk trachten af te slijpen. Dank zij al deze maatregelen was het aanzien van de Ber- lijnsche beurs bij de heropening zeer kalm en konden opgewonden tooneelen worden vermeden. Dit neemt niet weg, dat ver schillende noteeringen meer clan een kwart beneden de laatste officieele koer sen van 11 Juli kwamen te liggen, ondanks het feit, dat al het aangeboden materieel niet werd opgenomen, doch dat 't ponds pondsgewijze werd geplaatst, terwijl een aantal koersen geheel uitvielen. De noteeringen van obligatiën en andere vaste rente dragende fondsen hebben zich natuurlijk meerendeels aangesloten aan de scherpe daling, die zich in den tus schentijd voor de desbetreffende papieren op de buitenlandsche beurzen had vol trokken. Op de Amsterdamsche beurs was "hef koersverloop van Duitsche obligatiën eenigs zins onregelmatig, maar de grondtendenz blijft toch flauw, ben goeden indruk maak te het intusschen, dat de Nederlandsche banken en bankiers, die credieten in Duitsch land hebben uitstaan, thans vrijwel unaniem besloten hebben, tot het uitstel-con sortium toe te treden, wat niet in de laatste plaats te danken schijnt te zijn aan de houding van de Nederlandsche Bank, die haar volledige steun heeft toe gezegd, wanneer de verlenging dezer cre dieten moeilijkheden mocht opleveren. De thans tot stand gekomen overeenkomst tot verlenging der Duitsche credieten is der halve ook voor buitenstanders van belang, omdat daaruit een geest van vertrouwen spreekt in de verdere financiëele ontwikke ling van Duitschland, die zich ook in een geleidelijke herleving van het handels verkeer zal kunnen gaan weerspiegelen. De overige afdeelingen der Amsterdam sche beurs blijven stil en ongeanimeerd, bü afbrokkelende koersen. Sommige aan deelen hebben zelfs een vrij scherp koers verlies. te boeken gehad; zoo b.v. aan deelen Koninklijke Petroleum, die weder onder scherpen verkoopsdruk te lijden hadden, op geruchten volgens welke de Shell Transport, Trading Co., haar zuster maatschappij, een zeer ongunstigen afzet zou hebben en groote verliezen zou hebben geleden op haar deelnemingen. Nu staat het wel vast, dat de gang van zaken in de petroleumindustrie ook in sterke mate van de algemeene economische crisis heeft te lijden en dat verschillende dochter ondernemingen (men denke slechts aan ae Amerikaansche Shell Union Oil Corpo ration) ongunstige resultaten moeten boe ken. Dit neemt echter niet weg, dat de innerlijke positie der koninklijke Shellgroep gezond is, en hierop heeft dan ook een der Engelsche leiders gewezen in een geruststellende verklaring aan een En- gelsch blad, waarbij hij tevens verklaarde, dat de positie der Maatschappij, ondanks de op het oogenblik ongunstige /vooruit zichten voor de petroleumindustrie, lang niet zoo achteruit is gegaan als uit de daling van de koersen van de aandeelen der Mij. zou kunnen worden geconcludeerd. Deze mededeeling maakte een gunstigen indruk, zoodat aandeelen Koninldijke, na een nieuw laagte-record te hebben bereikt, een klein gedeelte van het geleden koers verlies konden inhalen. Dit oefende ook eenigen invloed uit op de andere afdeelingen, waardoor de koer sen in het algemeen iets boven het laagste in de afgeloopen week bereikte punt sluiten. Ip Industrieelen ging zeer weinig om. Het meest de aandacht trokken nog Küchen- meister's Acoustiek, die bij een koers van ca. 71/2 pet. vrijwel tot de non-valeurs kunnen worden gerekend, als gevolg van de ongunstige financieele positie van het geheelt Küchenmeister-concern, dat intrin siek te zwak was, om aan de door de economische en c red iet-crisis in Duitschland verox rzaakte schokken weerstand te bieden. Tegen het einde der week kon de koers iets verbeteren, voornamelijk op dekk.ngen door de contramine, die blijkbaar nog met verdere liquidaties rekening had gehouden. Rubberaandeelen 'zakten eveneens nog verder in koers in, nu de rubberprijzen in Londen, in plaats van een herstel, nog 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10