/%a'ie£ i DE 3 KARELI FABRIEKEN KERK- EN SCH00LNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK. 2500 arbeiders Ffi millioen sigaren per weeft. i voor zoover het erbij betrokken was. Maar het Duitsche export-overschot aan goede ren, die andere landen zouden ontvangen, was reeds meer dan geabsorbeerd door de herstelbetalingen, terwijl het Duitschland boven zijn krachten ging om iets af te betalen van zijn leeningen, in vredestijd aangegaan of van zijn gemeentelijke lee ningen. Daarom vroeg het kalmpjesweg: „Wat zijt gij van plan te doen? Wij hebben een weinig goud in de geldla achtergelaten. Gij hebt er het meeste van gehad. In de laatste maand hebben wij 30 millloen aan de Vereenigde Staten betaald. Wat ons betreft, kunt ge de rest krijgen, maar het is slechts een druppel in de zee. Gij ont trekt geld aan ons onder de bedreiging met wapengeweld. Gij zijt verantwoordelijk voor wat er gebeurt: zegt ons, als 't u belieft, wat ge denkt, dat we moeten doen". Vandaar de conferentie van de door dit feit in moeilijkheden geraakte crediteuren- mogendheden. Thans zal de wereld zich ervan kunnen overtuigen, dat Groot-Brittannie den ver- standigsten weg heeft gevolgd, n.l. door geen winst te maken of profijt te trekken van, eenige betaling van oorlogschuld of herstelkosten en slechts datgene van den verslagene te nemen, dat deze krachtens oorlogsleeningen schuldig is. Wij hebben een moeilijken tijd door te maken, maar wij hebben nooit den rots vasten bodem van het gezond verstand verlaten om ons te begeven in de nevelige sfeer van zelfbedrog. Alle leerboeken zeiden ons. dat een on stelbare ramp zou ontstaan, wanneer een volk, zooals Duitschland in 1919, zijn geldstandaard volkomen laat ten onder gaan en zijn valuta geheel laat wegvloeien. Maar toen kwamen de theoretici alles omverwerpen en verklaarden, dat het lieelemaal niet hinderde. Het Duitsche volk had het juk van den binnenlandschen crediteur afgeworpen; het had een streep gehaald door de klasse van renteniers en bourgeois: het had afgedaan met de schuldbriefhouders. Een geheel geslacht van onfortuinlijke, bejaarde menschen, die na een leven van hard ploeteren, leefden \"an een vast inkomen en pensioenen, was ooor de vlucht van de Mark tot armoede en ellende gebracht. Zooals in vroeger dagen een roodhuidenstam in strenge winters de ouden en zwakken doodde en gelijk een belegerde middeleeuwsche ves ting haar nuttelooze op-eters in de gracht wierp om hen te laten omkomen, zoo dacht men thans, dat zij. die overbleven, krach tiger uitgerust zouden zijn voor oorlogs- of vredeswerk. Thans is het oogenblik aan gebroken, waarop deze voortreffelijke economen opnieuw optreden. Duitschland heeft in de laatste tien jaar getracht om een voortreffelijke, wetenschappelijke ka pitalistische maatschappij te vestigen zonder eenig kapitaal. Indrukwekkende constructies werden gebouwd op een on zeker of op heelemaal geen fundament. Elke soort financieele truc of list. soms zelfs op de grens van fraude, werd toe gepast om ze in stand te houden. Nu trilt zelfs de grond waarop ze staan. Frankrijk is het eenige land. dat zichzelf stevig verankerd heeft in de realiteit. Slechts Frankrijk is er in geslaagd zich van 4/5 zijner verplichtingen te ontdoen, terwijl zijn financieele positie sterk bleef. De Fransche regeerende organen zijn, waarschijnlijk, de intelligentste van de wereld. Frankrijk is het sterkst gewapende en meest resolute volk. Het had in den wereldoorlog de heele wereld noodig om te worden geholpen, maar nu voelt het, dat het op eigen beenen kan staan. Het heeft nooit vergeten, noch vergeven, wat het in den oorlog heeft geleden. Het is niet van plan Duitschland met rust te laten. Het is er niet bevreesd voor, als Duitschland tot het bolsjewism'e overgaat. Als Duitschland, datgenen, wat in de her ziene overeenkomsten is bepaald, niet kan of niet wil betalen, zal Frankrijk zijn rechtsdienaren er op af sturen. Met andere woorden, het zal met geweld alles in be slag nemen en vasthouden, wat het in handen kan krijgen. Steden, provincies, mijnen zijn onderpanden, die een vaste waarde vertegenwoordigen, oie niet onder hevig is aan de schommelingen der inter nationale geldmarkt. Dit alles mag te betreuren zijn, het is niettemin waar. Wat te doen? Niets, van wat gedaan kan worden, kan verlies en desillusie voorkomen, noch moeten we pro'oeeren dit te voorkomen. De staatslieden, die in Londen zijn saamge- komen. zouden Duitschland steunen, als het niet te veel kost. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten hebben gemeen schappelijke belangen in deze kwestie, die van het hoogste belang zijn voor het wel zijn van hun arbeidende massa's. Maar als het mis loopt en het financieele bouw werk van Duitschland en Centraal-Europa stort ineen, laten we dan elkaar verzekeren dat wij samen zullen standhouden en elkaar zullen helDen: maar indien dit niet zoo mocht zijn, dan zijn Groot-Brittannlë en de Vereenigde Staten, die elkaar trouw bijstaan en zich rechtvaardig en mild jegens allen betoonen sterk genoeg, om zelfstandig voort te gaan. Copyright Persbureau Vaz Dias en Mundi Press Service (Geheele of gedeeltelijke overname is verboden.) NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Geesteren, J. P. J. Palmboom, te Harkstede-Schermer. Naar Daarle (Ov.l, H. G. van den Hoek, te Drie- sum (Fr.). Te Asperen en te Gouderak. A. H. J. G. v. Voorthuizen, te Lage Vuursche. Te Vinkeveen, A. M. den Oudsten, te Elburg. Bedankt: Voor Dwingeloo, J. P. J. Palm boom, te Harkstede-Scharmer. Voor Wa- geningen, E. Warmolts, te Scherpenzeel. Voor Hoornaar. A. H. J. G. v. Voorthulzen, te Lage Vuursche. Voor Kesteren, P. Kuyl- man. te Doornspijk. GEKEF. KERKEN. Tweetal: Te Voorthuizen. J. Bos te Mon nikendam en D. de Wit te 's-Hertogen- bosch. Beroepen: Te Brouwershaven, J. Mes ter, cand. te Spakenburg. Te Meppel (vac. B. Hagenaar) A. S. Timmer, cand. en hulppred. te Bedum. Bedankt: Voor Bolsward, L. Oranje Czn. te Laren (N.-H.) GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Gouda, Middelharnis en Werkendam. A. de Blois te Dirksland. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Aangenomen: Naar Naarden-Bussum, C. Riemers, te Wildervank-Veendam. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Alsnog is toegelaten tot de eerste klasse afdeeling Weg- en Waterbouwkunde. A. P. H. U. Ingwersen, Katwijk aan Zee. Tot het laatste studiejaar werden toegelaten: Af deeling Bouwkunde: J. W. M. Faas. Haar lemmermeer, afdeeling Weg- en Water bouwkunde J. de Groot, Alphen aan den Rijn. Afdeeling Werktuigbouwkunde: M. Crama. Leiden, M. P. v. Hooidonk, Leiden; L. F. J. Pommée, Oegstgeest: G. Starre, Leiden; J. H. v. d Stoel. Lelden; A. J. Th. Stijnman, Leiden Afdeeling Electrotech- niek: H. J. Bots, Lelden. Afdeeling Scheeps bouwkunde: O. L Beukman, Oegstgeest. Afdeeling Werktuigbouwkunde (practisch jaar): S. Heidinga, Wassenaar; J. H. Ver steeg. Oegstgeest. Ds. S. VAN DORP. Ds. S. van Dorp, Ned. Herv. predikan te 's-Gravenhage, herdenkt heden zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds. van Dorp is 18 Dec. 1890 te Hazers- woude geboren, studeerde aan het Leid- sche gymnasium en de Leidsche Univer siteit, waar hij in 1906 zijn doctoraal examen deed. Nadat hij in 1906 door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht tot de evangeliebediening toegelaten was, beves tigde ds. C. Hartwigsen hem 2 Sept. 1906 te Zegveld in zijn eerste gemeehte. Ds. v. Dorp stond achtereenvolgens te Bodegra ven. Rotterdam en Utrecht en deed 1 April 1925 zijn intrede in de Haagsche .gemeente als opvolger van ds. W. Bies- haar, die met emeritaat was gegaan in verband met zijn benoeming tot zen- dingsdirector van den Geref, Zendings- bond. Ds. v. Dorp arbeidde eerst in de Resi dentie in het Laak en Spoorkwartier en nu in de wijk KloosterkerkBenoorden- hout, In het wijkgebouw „Elim", dat on der zijn leiding tot stand kwam. kreeg de jubilaris een keurig centrum voor al zijn wijkwerk. Ds. v. Dorp is bestuurslid van De Unie „Een school met den Bijbel" en maakt tal van jaren deel uit van het hoofdbestuur van den Geref. Zendingsbond. van welke organisatie hij ook de scheurkalender „Een hand vol koren" redigeerd. Hij was medewerker aan de meditatie-reeksen „Tot de Wet en tot de getuigenis" en „Ge nade voor Genade" en gaf ook eenige predicaties in het licht. In de Haagsche gemeente heeft zich een commissi^ gevormd om ds. v. Dorp te huldigen. N. R. Crt. PROF. DR. A. PANNEKOEK. De Gemeenteraad van Amsterdam be noemde gistermiddag tot gewoon hoog leeraar in de astronomie aan de Gem. Universiteit dr. A. Pannekoek, thans bui tengewoon hoogleeraar. NIEUW KWEEKSCHOOLGEBOUW VAN j HET LEGER DES HEILS. Eerste steen gelegd door den minister van Justitie. De Minister van Justitie, mr. dr J. Don- ner, heeft gistermiddag den eersten steen gelegd van het nieuwe kweekschoolge- bouw voor het Leger des Heils, dat ver rijzen zal aan den Amstelveenscheweg, gemeente Nieuwer-Amstel, nabij de spoor weghalte Amstelveenscheweg. Het gebouw wordt gewijd aan de nagedachtenis van den stichter van het Leger des Heils, ge neraal William Booth. Het is een goede gedachte geweest, deze steenlegging te organiseeren op den dag, dat de leider van het Leger in Nederland, commandant Bouwe Vlas, zestig jaar is geworden, ter wijl hij tevens het Officierschap veertig jaren bekleedde. Zoo werd ook op deze wijze zijn groote werkzaamheid en zijn activiteit geëerd. De plechtigheid voltrok zich in een op het terrein geplaatste groote tent, in het midden waarvan een stuk fundeering van het nieuwe gebouw zichtbaar was en waar op de eerste steen zou worden vastge- metseld. Minister Donner was in de nabij heid hiervan de eereplaats toegewezen aan zijn rechterzijde zat commandant Bouwe Vlas; aan zijn linkerzijde had de burgemeester van Nieuwer Amstel, de heer A. Colijn plaats genomen. Onder de vele aanwezigen de ruimte was geheel met officieren, heilsoldaten en belangstellenden gevuld merkten wij verder op dr. J. G. Geelkerken, mr. van Arkel, substituut officier van Justitie te Amsterdam, mr. De Bie, kinderrechter te Rotterdam, mr. dr. C. F. Schoch en me vrouw Malan-Schoch, de heeren J. Stam perlus, schoolopziener en Hoogendijk, com missaris van de Amsterdamsche kinder politie, ds. Joh. Rauws, zendlngsdirector te Oegstgeest en jhr. mr. H. O. Feith. Nadat kolonel Brouwer de bijeenkomst geopend had en een gemeenschappelijk lied was gezongen, ging brigadier Beek huis, leider der kweekschool, in gebed voor. Vervolgens sprak de chef-secretaris, kolonel F.: Stankuweit, waarna de aan wezige officieren een lied ten gehoore brachten. Toen was het woord aan Z.Exc, mr. dr. J. Donner. Deze zeide dat hij gaarne gevolg had gegeven aan de uitnoodiging om de eer ste handeling voor den verderen bouw te verrichten. Hierdoor is toch voor spr. de gelegenheid geschapen om, .hoezeer dit werk ook staat buiten regeeringssteun en regeeringsbemoeiing, toch van de belang stelling der regeering in deze daad te ge tuigen. Om het geloof in de wereld ts. brengen, zeide spr. moet men dewereld kennen en daarvoor is voor alles scholing noodig. Dat ondanks den zoo moeilijken tijd dit werk is ondernomen, getuigt van den ernst waarmede het werk van het Leger wordt opgevat. Vervolgens verrichtte de minister de plechtigheid der eerste steenlegging, waar na hij, opnieuw het woord nemende, woor den van hartelijken gelukwensch sprak tot alle, voor wie deze dag de bekroning is van veel arbeid. In 't bijzonder wenscht» spr. commandant Vlas geluk met zijn 60sten verjaardag en zijn 40-jarig officier schap, waarna hij mededeelde dat het H.M. de Koningin behaagd had comman dant Vlas te benoemen tot officier in ds Orde van Oranje Nassau, (daverende toe juichingen). Een oorkonde, waarvan de inhoud her innert aan de daad, door den minister verricht en waarop mede is vastgelegd dat het gebouw tot stand komt onder lei ding van de architecten majoor J. C. Bak ker en A. Ingwersen, door de zorgen van de aannemers J. J. van der Wal en C. van Diepen, werd vervolgens met eenige stukken op den arbeid van het Leger des Hels betrekking hebbend in een looden koker gedaan en in de fundeering geplaatst waarna commandant Bouwe Vlas het gat dichtmetselde. Ook burgemeester Colijn, alsmede enkele officieren werden nog uit- genoodigd, een steen naast de reeds ge plaatste vast te metselen. Nadat vervolgens burgemeester Colijn er zijn blijdschap over had uitgesproken dat 't gebouw in zijn gemeente verrijzen zal en hij den comm. met de verleende onderschei ding geluk gewenscht had, verstrekte ko lonel H. Visser, financieel secretaris, eeni ge gegevens betreffende deze nieuw te bouwen kweekschool. Ten slotte voerde commandant Vlas zelve het woord. Hij verzocht den minis ter van Justitie H.M. zijn innigen dank voor de hem verleende onderscheiding te betuigen en Haar te verzekeren dat de soldaten van het Leger des Heils trouwe burgers in Nederland zijn. Spr. zeide dar bovenal dit gebouw 'n heerlijk getuigenis, een lied van hout en steen zal zijn van de liefde en trouw van onzen God. aan Wien het straks gewijd zal worden en die ons het plan ervoor in het hart en de middelen ervoor in handen gaf. ALPHEN. Been gebroken. Op onverklaarbare wijze kwamen gister avond eenige wielrijders, leerlingen van de ftijkstuinbouwschool te Boskoop langs de Gouwe met elkaar in botsing. Een der fietsers A. Smit uit den Haag, kwam zoo ongelukig terecht, dat hij een been brak er. na door dr. P de Graaf te zijn behandeld per auto naar het ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Kippendiefstal. Bij een bewoner van het Rietveld werd gisternacht uit een bij zijn woning staande schuur een 7 tal kippen ontvreemd. Arm gebroken. Een dochtertje van een bewoner van de Torenstraat had het ongeval van een bagagedrager van een rijwiel te vallen, waardoor de kleine het linkerarmpje brak en zich terstond onder heelkundige behan deling moest stellen. Terugontvangen is in de 2e helft van de maand Augustus 1931 een onbestelbare brief aan het bureau v. h. weekblad j „Het Nieuws" Koningstraat 14—15, Arnhem. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1931 ingelegd 1.18.941.11 -terug betaald f. 20 418.89. Het laatste door dat kantoor i uitgegeven boekje draagt het nummer I 18920. RECLAME. 2798 te Eindhoven, Reusel en Maas tricht, werken, ondanks de cri«l sis, nog steeds op volle kracht! Niettegenstaande de ongunstig© tijd, blijven de rookers de voor keur geven aan de on.ovejf* troHen kwaliteit van Gedurende de afgeloopen maand, werd in de Rijkspostspaarbank te dezer plaatse ingelegd f. 12 966.06 en terug betaald f. 6.816.24. Het laatste, door de spaarbank uitgegeven boekje draagt het nummer 5192. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Theodora Adriana, dochter van C. W. Hogenboom en B. J. de Koning i Hendnkus Gerardus, zoon van H. van der Drift en C. J, Keijzer Jacoba Theo dora, dochter van L. A. van der Meer en I M W. den Hollander Johannes Petrus, zoon van C. J. van der Meer en A M. Huigsloot Klazina. dochter van M. Overbeeke en A. de Vries Elmerinus Jo hannes Jacobus, zoon van J. L. Koek en A. M. Heemskerk. Ondertrouwd: Fedde van der Spoel, oud 36 jaar en Minke de Haan. oud 42 jr. Overleden: Marijtje Huigsloot, wed. D. Loos, oud 64 jaar Johanna Maria Ame lia Zwartelé, oud 16 jaren. Petrus Si mon Hyronimus Vrijburg, oud 2 jaar Antonius Carolus Joannes de Loor. oud 77 jaar en diens echtgen. Maria Elisabeth Clotilda de Vries, oud 77 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: E. Osnabrugge uit Lonneker W. R. de Jong uit Tilburg T. de Vries uit Utingeradeel F. A. van Tiem en ge zin uit Sassenheim J. C. Borst uit Wou- brugge P. J. Brouwer uit Eindhoven S. M. H. van Ginhoven uit Schiebroek. Vertrokken: A. Roeloffs naar Haarlem W. Folkertsma en gezin naar Leiden J. A. Verhaar naar Warmond A. C. Brederode naar Beesd G. H. Evers naar Rotterdam A. F. J. Goossens naar Haar lem A. M. H. Vuijk naar Rljnzaterwoude G. Zandbergen naar Monster B. A. M. Stevens naar Leiden C. P. Huig sloot en gezin naar Baarn W. F. van Vliet naar Ter Aar J. C. Schoonder- woerd naar Woubrugge D. Ph. P. Wil- lems naar Sassenheim W. A. Elstgeest naar Katwijk M. M. van Berkel naar Leiden. HAZERSWOUDE. Feestavond Ormnjevereeniging. De Christelijke Oranjevereeniging hield een feestelijke samenkomst In het gym nastieklokaal der Christelijke School op het Dorp dat in een feestzaal was her schapen. De voorzitter der Oranjevereeni ging, de heer B. Offringa opende het samenzijn door te laten zingen Ps. 138 1 en 4, waarna hij voorging in gebed, waarna gelezen werd Ps. 16. In verband met den voorgelezen Psalm sprak hij een boeiend openingswoord. De Chr. Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" gaf daarop onder de bekwame leiding van haar directeur, den heer M. Kouprie van Leiden enkele zangnummers ten gehoore, die zeer in den smaak vielen. Daarop trad de heer A. Post van Sche- veningen op, om de talrijke aanwezigen te doen genieten van de groote gaven hem door God verleend in de kunst van voor dragen. Dat ook daarvan genoten werd, bewees het daverend applaus, dat volgde op hetgeen werd gedeclameerd. De spreker werd afgewisseld door Zang en Vriendschap, die haar programma, be staande uit 10 nummers keurig afwerkte; waaraan tenslotte nog een extra nummer werd toegevoegd. Aan het einde bracht de voorzitter een woord van dank aan den declamator, voor hetgeen hij deed genieten en riep hem 'n „Tot weerziens" toe ook aan 't zangkoor en haar directeur, waarna staande werd gezongen: „Dankt, dankt nu allen God" enz. waarop de keurig geslaagde avond met dankgebed door den heer Offringa werd gesloten. te vinden, dat al het geld wil bechlkbaar stellen tegen 4'/;°/o, hetgeen aan minder rente voor het volgend jaar een voordeel oplevert van ruim f. 500, waar natuurlijk met graagte toe besloten werd. Tot leden voor de schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting werden benoemd de heeren J. Tersteeg met 8 stem men en na herstemming met G. Bodegra ven, C. Nell met 7 stemmen. In de commissie voor het Electriciteits- bedrijf werden met 8 stemmen herbe noemd de beide wethouders. De gemeenterekening over 1930 wordt aangeboden en in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren P. Stam. Th, Mourits en Th. van Leeuwen. Aan de orde kwam nu een voorstel om te trachten de smeden-industrie, waarvan 41 bedrijven alhier aanwezig zijn tot nieuw leven te brengen en waarvoor B. en W. een crediet vragen van f. 200. Met alg. stemmen aangenomen. Na rondvraag en besprekingen over de waterleiding volgde sluiting der verga dering. NIEUWVEEN. Gedurende de Wilhelminafeesten werden er bloempjes verkocht ten bate der i t.b.c.-bestrijding. De opbrengst, geheel j bestemd voor rekening der plaatselijke afdeeling, was f. 20. RIJNZATERWOUDE. Wethoudersbenoeming. Tot Wethouders zijn benoemd de heeren S. J. Visser en W. Compeer. De Raad besloot met algemeene stem- men in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij de heer R. Kroon niet als lid van den Raad werd toegelaten. KOUDEKERK. Ter gelegenheid van den verjaardag i van H M. de Koningin gaf het Fanfare corps ..Kunst na Arbeid" een concert in de muziektent, waarvoor veel belangstel ling bestond. LEIMUIDEN. Wethoudersbenoeming. Tot wethouders in de vacature ontstaan door periodieke aftreding van de heeren J. A. Bernard en J. van Dam zijn beide aftredende wethouders herkozen. BODEGRAVEN. Het doodelijke ongeval. Betreffende het doodelijk ongeluk ti Nleuwerbrug vernemen wij nog dat het overreden ventje een glas water had ge bracht aan een autobestuurder, die langs den weg stond met een lekke band. Bij het terugkeeren lette hij niet voldoende op en werd toen door de auto gegrepen. BOSKOOP. Wethoudersbenoeming. Ir. de gisteravond gehouden vergadering van den raad zijn tot wethouders gekozen, de heeren: E. Guldemond en J. v. Gelderen. Auto-botsing. Doordat de bestuurder zijn macht over het stuur verloor, had aan den Goudschen- weg een chauffeur het ongeluk om tegen een boom te rijden, waardoor de auto, zoodanig werd beschadigd, dat deze weg gesleept moest worden. De bestuurder, alsmede een inzittende dame kwamen er met den schrik af. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Beëediging van den Raad Benoeming wethouders - Ontwerp instructie keurings veearts Crediet Smcdcnindustrie. De raad kwam gisteren in openbare ver gadering bijeen. Na beëediging der Raadsleden wenschte de voorzitter dezen met hun benoeming geluk. Daarna had de keuze plaats der wet houders. Benoemd werden de aftredende heeren Den Hartog en Augustinus met respectievelijk 7 en 8 stemmen, die hunne benoeming onder dank voor het opnieuw geschonken vertrouwen aannamen. Op voorstel van den administrateur van de gemeenschappelijke zaken te Noorden wordt voorgesteld een regeling ex art. 122 der Gemeentewet voor de inning van de begraafrechten der algemeene begraaf plaats te Noorden. Ingevolge art. 85 van de Gemeentewet heeft Wethouder den Hartog voor den tijd dat hij de functie van burgemeester waar nam, recht op de helft der minimum jaar wedde. Goedgevonden wordt hiervoor een post op de begrooting te brengen. Nieuwveen zond als centrale gemeente toe ontwerp-instructiën voor den keurings veearts en voor den hulpkeurmeester. Hierover ontstonden breedvoerige dis cussies en vocht men tegen de naar de meening van de leden te hoog voorge stelde salarissen. Nieuwveen beslist echtei en Nieuwkoop kan niet anders dan een meening kenbaar maken en daartoe kre gen B. en W. dan ook opdracht. Alle gemeenteschuld, tot een bedrag van f. 108.000, waarvan f. 82.400 voor rekening van het electriclteitsbedrijf, is thans on dergebracht bij vier lichamen. Het dage- lijksch bestuur is er in geslaagd een adres ROELOFARENDSVEEN. Het Oranjefeest. Met het oog op den slechten toestand in de tuinderij gedurende dezen zomer heeft het Bestuur van de Julianavereeni- ging gemeend, de meening van de inwo ners te moeten vernemen omtrent de vraag of er dit jaar al dan niet een Oranjefeest zal worden gehouden. Daar toe heeft deze vereeniging aan ieder ge zinshoofd een biljet doen toekomen, waar op verzocht werd in te vullen of men ge voelde voor een algemeenen feestdag, dan wel voor een kinderfeest, of voor geen enkele feestviering. De uitslag hiervan is, dat vóór het eerste zich verklaard hebben 146, voor het tweede 104, terwijl tegen elke feestviering waren 78, en 68 blanco gestemd hebben. TER-AAR. Benoeming wethouders. In de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering werden opnieuw geko zen als wethouders de heeren D. v. d. Hoorn en M. Hölscher. Ernstige vechtpartij. Een tusschen de fam. D. en den heer L. P. U. bestaand verschil van meening ein digde er mede dat vader D, en zijn twee zoons, die zich in de woning van L. P. U. bevonden, dezen te lijf gingen. Met be hulp van een inmiddels toegeschoten buurman konden vader en zoons met veel moeite uit het huis verwijderd worden, doch niet nadat er vele en rake klappen aan weerszijden gevallen waren. Tenslotte werden de ruiten bij L. ,P. U. nog ver nield en ontving de behulpzame buurman een klap met een klomp, waardoor zijn eene oog buiten dienst gesteld werd. De politie stelt een onderzoek in naar de aanleiding tot deze vechtpartij. Alle deelnemers waren na afloop meer of min der ernstig gewond. Burgerlijke stand. Geboren: Abraham, z. van A. Q, J. Vlasman en M. F. v. d. Berg; Hendrikus Cornelis Theodorus, z. van Th. J. Persoons en P. G. Beljaars: Adrianus Johannes, z. van A. A. Bocxe en M. Otto; Johannes Adrianus, z. van J. A. Meeuwis en J. Pijper. Overleden: Aaltje den Bleker, 52 jaar: Johanna A. M. v. d. Hoorn, 3 jaar. Gehuwd: C. L. Scholte, 26 jaar en E. Ubink, 24 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: C. Balvert en gezin, van Nieuwveen. Vertrokken: J. A. Spoelstra naar Amster dam; A. Th. M. Robertz, naar Amsterdam. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6