72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 September 1931 Tweede Blad No. 21919 De economische ineenstorting van Europa door Winston Churchill oud-kanselier van de schatkist in Groot-Brittannië. (Nadruk verboden). WINSTON CHURCHILL. Wel beschouwd vormt de huidige crisis in Europa een bepaald en aanwijsbaar onderdeel van den Wereldoorlog. Alles, wat momenteel gebeurt, vindt zijn hoofdoorzaak in deze matelooze ramp. In de oude oorlogen in Barbaarsche tijden, plunderden de overwinnaars, na het land van hun vijand te zijn binnen gedrongen en het te hebben onderworpen, de huizen. Zij voerden alle aantrekkelijke vrouwen en bruikbare mannen met zich mee als slaven. Alles, wat zij van waarde achtten om mee te nemen, laadden zij op hun wagens en zij keerden in triomf haar hun geboorteland terug. Dan volgde gewoonlijk een periode van verscheidene geslachten, tijdens welke de verslagen stam voortleefde in dienstbaar heid en vrees. Na een veertig, dertig, ja soms na twintig jaar, bleken de verwoeste ge bieden dan weer tot groote welvaart te zijn gekomen. Eco nomen en geschiedschrijvers hebben uitvoerig gesproken over de „vis medicatrix natu rae" (de herstellende kracht van de natuur), welke de ge volgen van den oorlog scheen te herstellen, en hebben uitge weid over de ingeboren leven brengende krachten, die in staat stellen om zelfs de ern stigste schade, toegebracht aan gemeenschappen, snel te her stellen. John Stuart Mill heeft het verschijnsel verklaard en den spot gedreven met de over matige en vruchtelooze ver wondering, die men hierover gevoeld heeft. Het grootste ge deelte der wereldvoorraden wordt binnen den tijd van een jaar geproduceerd en geconsumeerd. De overwonnen volkeren stelden zich eenvoudig tevreden zonder duizend en één gemakken en gerieflijkheden, zwoegden voort tusschen de ruïnes, spaarden en herbouwden met hard werken en ontbering, en na het verloop van een kwarteeuw, waren zij klaarblijkelijk even welvarend als ooit te voren. De moderne beschaving heeft deze oude theorieën omverge worpen. Moderne oorlogen ein digen niet meer met den vrede. De overwinnaars verwachten niet slecht.' datgene, wat zij in hun wagens kunnen wegvoeren; zij verwachten langdurige schattingen, gedurende een geheel men- schenleven, die door den overwonnene worden betaald. Zij verwachten, dat deze betalingen geschieden op een schaal, die slechts mogelijk is, als de hoogste en meest verfijnde productieve functies van een ge- civileerden staat, zonder haperen en on onderbroken wordt uitgeoefend. Zij ver wachten bijvoorbeeld, dat 'n gemeenschap met heel haar fijnvertakt crediet-apparaat industrie en wetenschap, een onsterfelijke melkkoe wordt. Dat gebeurt niet. Dat zal I niet gebeuren. De hoop, dat dit zou kun- 1 nen gebeuren is de eerste en meest grove der dwalingen, die ons heden ten dage tot armoede brengen. De tweede groote moeilijkheid is de nationalistische protectie. De overwinnaars behalve de Engel sehen beschouwen allen als de sleutel van hun politiek het afsluiten van hun landen voor buitenlandsche goederen. Zij allen wenschen zich van het buitenland onafhankelijk te maken en in hun eigen behoeften te voorzien. De oorlog heeft hun geleerd, hoe belangrijk het is, er zeker i van te zijn, alle dingen, die men noodig i heeft voor den strijd,, zelf te kunnen pro- j duceeren, vooral staal, dat op het oogen- blik het voornaamste oorlogsinstrument is. In de vredesverklaringen komt deze hou ding tot uitdrukking in den vorm van i bindende wetten. Het Oostenrijksch-Hon- I gaarsche Keizerrijk, dat onder de Habs- burgers gedurende 500 jaar 'n economische j eenheid vormde, is ge-Balkaniseerd. Het 1 is uiteengeslagen in woeste en hongerige „Ierlanden". elk met zijn eigen leger, tarieven, onderlinge wedijver en twisten. 1 Zij streven alle naar onafhankelijkheid, en ieder van hen zoekt liever een betrek- kelijke dan een algemeene welvaart. Zoo- doende vermeerderen zij alle hunne fabrie ken en streven naar voorspoed door export, zonder er acht op te slaan of elke trans actie afzonderlijk winst danwel verlies j oplevert. Hier is eveneens een bron van i voortdurende verarming. Stel U voor, dat i de verschillende staten der Vereenigde Staten van Amerika, onderling een vijandige tarievenstrijd voeren! Deze theorie van individueele nationali teiten of gemeenschappen, die onafhanke lijk zijn en in eigen behoeften voorzien, sleept de directe oorzaak van de huidige ineenstorting met zich mede. In de twee eerste jaren van den We reldoorlog leenden alle overwinnaars- staten, zooveel zij konden, van de neu trale Vereenigde Staten tegen goede borg stelling. In de volgende twee jaren leen den zij zooveel ze konden van de geal lieerde Vereenigde Staten tegen gefor ceerde waarborgen. Toen, nadat de oorlog voorbij was, zij langzamerhand begonnen te begrijpen, dat zij uit het verslagen Duitschland nooit genoeg zouden kunnen halen om zich schadeloos te stellen voor hun verliezen, hoopten zij niettemin, dat zij genoeg uit Duitschland zouden kunnen trekken om hun eigen schulden aan de V. S. te betalen. Maar het is moeilijk om een schuld aan de Vereenigde Staten te betalen! Schulden kunnen alleen betaald worden door middel van goederen, dien sten of. in de laatste instantie, door goud. De hooge tarieven van de Vereenigde Staten sluiten het gros van de goederen uit en al het goud ter wereld zou nauwe lijks de schuld kunnen betalen. Wat moet er da gebeuren? De Vereenigde Staten vroegen volkomen terecht om betaling. De debiteuren- landen boden hun goederen aan. De goederen werden aan de douane kantoren afgewezen. Als ze werden toege laten. dan zou ze de nationale industrieën van de V. S. vernietigen. Daarom werden zij buitengesloten. Het geld kon niet naar Amerika worden teruggebracht. Er be stonden geen middelen om de schuld van de Oude aan de Nieuwe Wereld te ver effenen. Ofschoon de Europeesche over winnaars jaarlijksche schadevergoedingen en herstelbetalingen aan Duitschland onttrokken, konden zij ze niet over den Oceaan vervoeren. Daarom zeiden de Vereenigde Staten tot Europa: „Dat maakt niets uit, behoudt het geld en boek het op samengestelden interest op onze rekening." Dit nam in de tien jaar na den oorlog den vorm aan van enorme lee ningen van de Vereenigde Staten aan Europa, en voornamelijk aan Duitschland. In feite berekende een onzer leidende eco nomen, Sir Josiah Stamp, dat, wanneer de opeenhooping van Amerikaansche beleg gingen en credieten zou toenemen tegen den hoogsten rentevoet die bereikt was, de V. S. in vijftig jaar het bezitrecht zou den hebben op het geheele jaarlijksche in komen van alle Europeesche landen! De Vereenigde Staten zouden nooit bij machte zijn om de begeerde koopwaren over den Oceaan terug te brengen om het welzijn der Amerikaansche massa's te verhoogen; maar zij zouden een enorme wettige en titulaire macht in het buiten land vestigen, zoolang ten minste de wet ten stand zouden houden Zoo was de situatie drie of vier jaar ge leden en hiervan was het verslagen Duitschland volkomen op de hoogte Maar voor Duitschland waren de betrekkingen tusschen de geallieerden en de Vereenigde Staten verwijderd en zonder verband. Duitschland had te maken met zijn over winnaars, d.w.z. met zijn vijanden, de Franschen. Het was in het geheel niet van zins om Frankrijk en den anderen geal lieerde crediteuren duizenden millioenen ponden te betalen, uitgedrukt in den vorm van enorme jaarlijksche betalingen. Ge heel afgescheiden van het feit, dat zulke jaarlijksche betalingen, slechts voor een zeer klein deel in natura kunnen geschie den tengevolge van de tarieven, wilden de Duitschers ze in het geheel niet doen. Ze hadden nooit het geringste verlangen om hun zaken zoodanig te regelen, dat Frank rijk rijk zou worden op hun kosten, of dat de Vereenigde Staten een goede, vaste en betrouwbare terugbetaling zouden verkrij gen voor hun oorlogsbeleggingen. Het was, daartegen een onderdeel van hunne nationale politiek om te breken met het heele systeem van oorlogsschulden en schadevergoeding, om ten eerste een ver mindering en vereffening te bewerkstel ligen. zooals onder het Young-plan. maar tenslotte om de heele zaak te laten vast loopen Duitschland leefde dus, gedeelte lijk gedwongen, maar ook voor een groot deel met opzet, van de hand in den tand. Het leende wat het kon, en de Vereenigde Staten, welke een onmetelijk welvaarts- surplus in Europa konden beleggen, leen den rijkelijk, leenden honderden mil lioenen ponden Sterling, leenden meer dan drie billioen dollar. De Duitschers beschouwden dit als een voor hen buitengewone gunstige trans actie. Zij mogen den oorlog al hebben ver loren, dat neemt niet weg, dat er in omgekeerde volgorde werd betaald. Het is waar, dat zij een zware jaarlijksche schat ting hadden op te brengen, maar als zij vier- of vijfmaal zooveel van hun over winnaars konden leenen en het geld kon den besteeden om al hun fabrieken op nieuw in te richten en den toestand van het Duitsche volk te verbeteren, waarom zouden zij er zich dan bezorgd over maken? Duitschland leende dus alles waar het de hand op kon leggen op alle moge lijke voorwaarden. Prachtige industrieele en gemeentelijke instellingen werden op gericht; openbare werken en instituten van allerlei aard herleefden, veraange naamden het leven van het Duitsche volk en waren een sieraad voor zijn gemeen telijk bestuur. Zuiver beschouwd als een oorlogsdaad, was het een prachtig antwoord op het verdrag van Versailles. Gedurende heel den tijd, dat de geallieerde en geassocieerde mogendheden dachten, dat zij een schade vergoeding uit Duitschland kregen, kreeg Duitschland bij honderden millioenen penden, het eenige geld, dat contant werd overgemaakt. In de laatste twee jaren I heeft Duitschland groote sommen op kor- i ten termijn geleend van de Vereenigde Staten en tot een zeker bedrag van Groot- Brittannië, en besteedde het ruimschoots I aan machines en installaties van allerlei aard, waarvan de opbrengst eerst in den loop van een geslacht kan worden gerea liseerd. De gedachtenlooze regeerende organen te Londen en Washington bemerkten dit alles niet, mede tengevolge van het alge- i meen gebrek aan begrippen, waaraan wij allen schuldig zijn, van de uitwerking van de over de geheele wereld vertakte kapita listische beschaving. Ook in de pers, die slechts lette op de gebeurtenissen van dag tot dag. werd hierop geen acht geslagen. De dagbladen schreven artikelen over het herstel en de herleving van Duitschland. De Britsche protectionisten wezen als een beslissend argument op de enorme toene ming van den Duitschen export, waarmee Duitschland een klein deel van zijn rente- I schuld en nieuwe leeningen betaalde. „De wereld komt weer op gang", zeiden zij, „zie hoe Duitschland opleeft". Maar iedereen I kan een nieuw leven beginnen met geleend geld. zoolang hij kan blijven leenen. Elke staat kan een bloeienden exporthandel in het leven roepen, als het hem om het even is of er winst gemaakt wordt of niet op de uitgevoerde goederen Tijdens de laatste maanden en weken zijn de niets-vermoedende acceptfirma's en de regeeringen der V. S. en Groot-Brit tannië wakker geschrikt door het feit, dat Duitschland op zulk een schaal had ge leend, dat het voor vele jaren niet in staat I zou zijn terug te betalen. Zelfs de rente i kan niet worden voldaan. Hierop volgde eerst een heimelijke, doch later een open lijke begeerige strijd om het geld aan Duitschland te onttrekken. Na de „krach" van Wallstreet hebben de Vereenigde Sta ten van Amerika opgehouden met het leenen op de oude schaal. Het Amerikaan sche publiek begon nu zijn leeningen in te trekken; evenzoo deed het Britsche publiek DE PLECHTIGE UITVAART VAN WIJLEN MGR. NOLENS heeft gisteren in de R.K. Kerk aan de Assendelftstraat te Den Haag plaats gehad. De lijkstoet bij het verlaten van het kerkgebouw na de plechtige H. Mis van Requiem. DE KONING EN DE KONINGIN VAN ENGELAND in hun rijtuig, rijdend van Bal more Castle (Schotland) naar de kerk, teneinde een dienst bij te wonen. Zooals men weet, is de koning na de vorming van het nieuwe kabinet, van Londen naar Schotland teruggekeerd. EENIGE ROTTERDAMSCHE ZWEMSTERS, die bij de Europeesche zwemkampioen- schappen te Parijs de Nederlandsche kleuren hebben hooggehouden, zijn gisteren met den D-trein uit Parijs te Rotterdam aangekomen, waar zij gehuldigd zijn. De aankomst in de Maasstad. In de voorste rij ziet men van links naar rechts de zwemsters: Den Ouden, Braun, Baumeister en Huybers. TER GELEGENHEID VAN DE WINKELWEEK TE WASSE NAAR is de oude molen door zoeklichten verlicht. Mr. II. A. LORENTZ, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister in Zuid-Afrika heeft een bezoek ge bracht aan Maastricht en daar o.m. de kunstproducten der Kristal-Unie bezichtigd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5