72sle Jaareangf VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 No. 21915 TEEKENPLAATJE. KRAKENDE WAGENS DUREN HET LANGST. RAADSELS. CHETS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN s (Nadruk verboden). bengel en.. zag. dat er groote man nenschoen aan bungelde Jaap, die er op dit oogenbiik blijkbaar niet aan dacht, dat hij de visschen niet verschrikken mocht, brulde het plotseling uit. 't Was ook zoo'n bespottelijk gezicht: die groote, zware mannenschoen in plaats van een visch! Eerst keek de vijand verstoord in de richting der jongens. Dat lawaai zou alle visschen immers verjagen, maartoen i hij zag, wat er aan de hand was, schoot kook hij in den lach! I Dat was te veel voor Bert! I Hij was hevig teleurgesteld door dien I ^gelukkigen schoen en nu nog uitge- lachen te worden bovendien! Er zijn grenzen en zelfs de meest geduldige hen gelaar kan niet met zich laten spotten. Woedend riep hij dan ook uit: ,,'t Is jouw schuld, leelijke indringer!" Nauwelijks had hij dit echter feezegd, of hij schaamde zich over zijn woorden. Hij beet zich op de lippen en zou er op dat oogenbiik alles voor gegeven hebben, als hij ze terug had kunnen roepen. Maar dat was natuurlijk onmogelijk! Met een kleur van schaamte zocht hij zijn spullen bij elkaar. Jaap, voor wien de aardigheid er nu ook af was, volgde zijn voorbeeld en zwijgend trokken de beide jongens met hun hengeltuig en leege vischbussen naar huis Ze hadden het land en gruwelijk ook! Welke jongen, die met de beste bedoelin gen om visch te vangen een heelen mid dag zonder succes heeft zitten hengelen, zou er nu onverschillig voor zijn neder laag zijn? En voor Bert was het dubbel erg, uitge lachen te worden door dien „snoeshaan", zooals de jongen hem in zijn boosheid noemde. Jaap had hem ook uitgelachen. Flauw van hemEn toch kon hij niet lang kwaad blijven op zijn neef en vriend! 't Was, of al zijn boosheid een uitweg zocht in de richting van den vreemde en Jaap hem daarin als bondgenoot steu nen moest! En Jaap? Hij had onmiddellijk spijt van zijn vroolijkheid en was blij, dat Bert er niet boos meer om was. Van dien ander kwam het natuurlijk heelemaal niet te pas. Die had niet mogen lachen. Jaap nam het geheel voor zijn vriend op en was evenals deze woedend op den hengelaar. Maar wat was dat? Zag Jaap goed? Kwam hij in de verte achter hen aan? Hij scheen hen te wenken. Wat wilde hij toch? Zij hadden immers niets met hem te maken! Eerst wilde Jaap doen, alsof hij niets zag, maar even later moest hij toch nog eens omkijken. Bert kon niet laten zijn voorbeeld te volgen. Kijk, daar wenkte hij weer! Zouden ze dan toch even blijven stilstaan? Reeds hielden zij hun schreden in. De vreemde heer maakte nu een trechter van zijn handen en riep daardoor: ..Wacht eens even!" En hoewel de jongens daar- eigenlijk heelemaal niets voor voelden, bleven ze toch staan. Met vlugge schreden naderde de ander. x „Hier hebben jullie een visch van mij. 'k Had niet moeten lachen!" zei hij, zoo dra de jongens hem konden verstaan. Weg was op eens alle boosheid. Zij ver dween als sneeuw voor de zon bij het hoo- ren van deze eerlijke bekentenis. Maar thuiskomen met visch. die een ander ge vangen had en die voor de hunne te laten doorgaan, neen. dat wilden ze niet! „Dank u wel, meneer!" zei Bert dan ook dadelijk. ,.'t Is heel vriendelijk van u, maar wij hebben dien visch niet gevan gen en het spijt mij...." „Papperlepap!" zei de vreemde nu. „Dan hebben we allebei spijt. In het ver volg zal ik een eindje verder gaan zitten, als ik jullie weer zie. 't Was zoo mijn vaste plaatsje, maar ik sta het dan aan jullie af en zal mijn geluk elders eens beproeven." En na nog even over hengelen in het algemeen en snoek hl het bijzonder ge sproken te hebben, nam hij afscheid van de jongens. Bert en Jaap hadden het ge voel, of ze hem al veel langer dan dezen middag kenden. ,,'n Reuze-aardige baas!" luidde dan ook hun eenstemmig oordeel. Toen de jongens even later met leege vischbussen maar toch opgewekt thuis kwamen, duurde het niet lang meer, of Oom Karei keerde uit de naburige stad terug. Hij vertelde, dat zijn vriend Roeter- ding dien avond zou komen theedrinken. Hij woonde nog maar kort in het dorp en had gezegd eens gaarne met de neven van zijn ouden vriend kennis te komen maken. Groot was een paar uur later de ver bazing zoowel van den gast als de neven, toenzij plotseling tot de ontdekking kwamen, dat zij dien middag al kennis gemaakt hadden. De vriend van Oom Karei bleek namelijk de hengelaar te zijn, die getuige geweest was van Bert's zonderlinge vangst! Even keken de jongens wel wat verlegen, maar toen meneer Roeterding hen harte lijk de hand schudde met de woorden: „Vanmiddag hebben wij elkaar al gespro ken!" was het ijs tusschen hen geheel ge broken en kregen Tante Jenny en Oom Karei het verhaal van den schoen te hooren. Karei en Bert hadden nu zelf ook schik in het geval en wilden niets liever dan den volgenden dag opnieuw hun krachten beproeven Ook maakten zij een paar mooie fietstochten met den vriend van hun Oom. die zich als een alleraardigste man liet kennen. Toen hun logeertijd verstreken was, speet het hun ook van meneer Roeterding afscheid te moeten nemen. Twee dikke chocolade-visschen met een lang vers zou hen op Sint Nicolaasavond het gebeurde nog eens in gedachten terugroepen. (Nadruk verboden). VACANTIE-PRET. Ingezonden door H. O. DE NIE, te Leiden. De leden van de onlangs door den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw benoemde commissie, welke onderzoek moet doen om mogelijke verbe teringen te brengen in den toestand van het visscherijbedrijf te IJmuiden, hebben een bezoek gebracht aan IJmuiden en de instellingen van het staatsvisschershaven- bedrijf, o.a. den vischafslag, bezichtigd. De commissie heeft besloten, te IJmuiden een openbare zitting te houden, waarin alle belanghebbenden grieven en klachten zullen kunnen naar voren brengen. Vad. Vader, die dokter is, komt thuis en ver telt aan Moeder, dat de oude juffrouw Jansen gestorven is. „Hoe oud was ze wel?" vraagt Moeder. „Drie en tachtig jaar!" antwoordt Vader Ik heb haar een heelen tijd als patiënt gehad. Ze was altijd sukkelend en ik heb nooit gedacht, dat ze zoo oud zou worden". „Krakende wagens duren het langst!" merkt Moeder op. Jaapje is bij het gesprek tegenwoordig en het zal dien avond blijken, dat geen woord daarvan hem ontgaan is. Vlak vóór hij naar bed moet, komt Opa die in Jaapje's oogen al heel oud is. even aanloopen om Moeder iets te vragen. Onmiddellijk na de begroeting gaat Jaapje vóór Opa staan en zegt met een ernstig gezichtje: „Opa. ik ben heel blij, dat uw schoenen zoo kraken!" „Zoo Jaap en waarom?" vraagt Opa verwonderd. „Wel, dan wordt u immers vreeselijk oud!" Vragend kijkt Opa van Jaapje naar Moeder. Eindelijk zegt hij tegen zijn klein zoon: „Ik begrijp heusch niet, wat je bedoelt, m'n jongen!" Met het onschuldigste gezicht van de wereld verklaart Jaapje nu nader: „Moeder heeft vanmiddag gezegd: „Kra kende wagens duren het langst!" Wilt u dus alstublieft altijd kraak-schoenen aan trekken?" Opa belooft dit en strijkt zijn kleinzoon liefkoozend over den bol, terwijl Moeder glimlachend naar dit tooneeltje kijkt. „Kleine potjes hebben groote ooren!" denkt zij. CARLA HOOG. (Nadruk verboden.) RAADSELS VOOR ALLEN, OM DIT TE KIEZEN, DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. Ingezonden door Wim en Bram Crama. Wanneer is het de geschikste tijd om te eten? n. Ingezonden door Mijntje Dekker. Het geheel is een spreekwoord van 4 woorden waar ieder kind het wel mee eens zal zijn. Het le is een richting, het 2e een andere richting, het 3e het veiligst plekje op aarde, het 4e de overtreffende trap van goed. IH. Ingezonden door Nel Nagtegaal. 't Is van ijzer 't Heeft geen wijzer. 't Staat altijd op de helft van zes. rv. Ingezonden door Geesje Oelius. Welke stal is altijd slecht? V. Ingezonden door Bram Wijnnobel. Water dat droog is Een berg die niet hoog is Een stad zonder huizen Een kanaal zonder sluizen Waar kan men die vinden? VI. Ingezonden door Marie v. d. Wolf. Mijn eerste wil iedereen graag zijn, mijn tweede wil niemand graag zijn. en mijn geheel wil iedereen graag bezitten. VII. Ingezonden door Betsy Marcelis. Ge geeft het daaglijks aan uw moeder Ook vader krijgt altijd zijn deel Schuif er dan een klinker tusschen Dat kleedingstuk gebruikt ge allen veel. VIII. Ingezonden door Jaap Verkoren. Ik ben een huisdier; verwisselt men mijn le letter metrmijn laatste, dan word ik een gerecht aan den middagmaaltijd. PRIJS DEZER COURANT:] eiden per 3 maanden f. 2.35, per week f.0.18 Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f. 2.35 4- portokosten. VEN STAAN. DENTEN. Het Bat. iet Departe- 3estuur aan /an minstens ageboden op ïenevens het ïctement ge in het eerste /olgende drie ratst-genoten ■t blad ver- nogal animo oorwaardelijk regeling zou beteekenen. BRAND. neta). In een -iek Ketanen verbrand. De AND. ta>. Omtrent Tjihandir in worden ge- bedraagt. De d. In totaal 26 ten deele jl veel klein i zijn dakloos zaam bij het ior den her aanwezig. 1TSHOF. Benoemd is echtshof van G. Joakim, ,n Justitie te /resident van tavia. UIT NED. OOST-INDIE. DE DERDE KRUISER. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). De stemming in den Volksraad over het amendement, ingediend door den heer H. J. de Dreu (I.S.DP.) inzake stopzetting van den bouw van den derden kruiser, resulteerde in een staking van stemmen. Morgen wordt wederom over dit amende ment gestemd. De begrooting der afdee- ling Oorlog voor 1932 werd z.h.st. aange nomen. EST AND. ergaderingen. ïissie der ssie. .elijk bekend, enbond weer ituurlijk ver is. die o.a. ernstorff, dr. dr. Mendels- d, dat Burg- ■tegenwoordi- uwe minister wil thans in rnd niet ver- de Europee- ij langdurige over den in- x:stand defi- t, dat streng erst aan de irdinatiecom- ie Commissie worden gezonden en vervolgens in behan deling komen in de Europeesche Com missie en in den Volkenbondsraad. Naar verluidt legt het rapport den na druk op de noodzakelijkheid om het arbeidsveld van de permanente finan- cieele commissie van den Volkenbond ver der uit te breiden en deze commissie in de toekomst te maken tot voornaamste instantie voor internationale leenings- onderhandelingen. Het rapport vestigt er de aandacht op dat tot dusverre een per manent voeling houden en samenwerken tusschen de departementen van financiën BINNENLAND. MgT. mr. dr. W. H. Nolens te 's-Gravenhagë op 70-jarigen leeftijd overleden. (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Domela Nieuwenhuis; bij de onthulling van het gedenkteeken te Amsterdam (2de Blad). Op 48-jarigen leeftijd is overleden de heer C. J. den Brave, oud-directeur der Algcmeene Landsdrukkerij (Binnenland, lste Blad). De Europeesche zwemkampioenschappen; de dames Braun en Baumeister in de finale 400 M. vrije slag (Sport, 4de Blad). De Duitscher Sawall wereldkampioen der stayers (Sport, 4de Blad). BUITENLAND. De komende Volkenbondsvergaderingen (Buitenland, lste Blad). Rapport der credietcommissie van de Europeesche Commissie (Buitenland, lste Blad). De Pruisische Landdag zal bijeengeroepen moeten worden (Buiten]., lste Blad). In Portugal blijkt de rust toch nog niet geheel teruggekeerd (Buitenland en Tel., lste Blad], van de regeeringen en de permanente financieele commissie, buiten de bewer king van afzonderlijke problemen, nog niet heeft plaats gevonden en stelt der halve voor een nieuw permanent orgaan bij den Volkenbond te scheppen, dat de verbinding moet vormen tusschen de leeningzoekende staten en de financieele commissie van den Volkenbond. Overigens sluit het rapport zich in groote trekken aan bij de conclusies van de Bazelsche deskundigen en stelt vast, dat internationale leeningen op langen termijn het herstel van het algemeene i vertrouwen tot voorwaarde hebben en dat dit vertrouwen slechts kan worden be reikt door een direct optreden en samen werken der regeeringen. Een verwijzing naar de reparatiekwestie is naar verluidt in het rapport niet opge nomen. Ten slotte eischt het rapport voor de toekomst een voortdurende nauwe samenwerking tusschen de Bank voor In ternationale Betalingen, de financieele commissie van den Volkenbond en de financieele ministeries der afzonderlijke regeeringen. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag zal bijeengeroepen moeten worden. Bezuiniging der landen. Hugenberg bij Bruening. De Pruisische Landdag zal nu moeten worden bijeengeroepen. Dit besluit ls een gevolg van het feit, dat de Duitsche Land volk Partij, zich heeft aangesloten bij rechts. Het financieel program tot dekking van het tekort in Pruisen (geschat op 350 millioen) is bijkans gereed. Men is voorts er mede bezig de op grond van de nieuwe noodverordening van Hin denburg noodzakelijke verordeningen ge reed te maken, die het ook den gemeenten 'mogelijk zullen maken hun begrootingen zooveel doenlijk in orde te brengen. Ter dekking van het tekort van 23.6 mil lioen mark op de Beiersche staatsbegroo- ting heeft de Beiersche regeering een noodverordening uitgevaardigd, waarin be halve belangrijke bezuinigingen ook tal rijke nieuwe belastingen werden aange kondigd. De slachtaccijns wordt bijna verdubbeld doch deze verhooging wordt bijna uitslui tend door den handel gedragen. Hieruit verwacht men een opbrengst van 7.2 mil lioen. Uit de vermindering der sociale uitgaven verwacht men een besparing van 4 mil lioen. De overige 17.6 millioen mark moe ten door bezuiniging op de uitgaven wor den verkregen. Een bijzonder groot bedrag wordt bezuinigd op den woningbouw. De salarissen van vrijgezellen en gehuwden zonder kinderen in openbaren dienst zul len, wanneer zij meer dan 1500 mark per jaar bedragen, met 5 pCt. worden ver minderd. De bespreking tusschen Bruening en Hugenberg heeft plaats gevonden. Beiden hebben hun inzichten uiteengezet. Niettegenstaande er nog steeds allerlei geruchten in omldop zijn over een reor ganisatie van het kabinet, kan toch op de meest besliste wijze verklaard worden dat het onderhoud geenszins in verband stond met dergelijke plannen. Het is slechts na tuurlijk. heet het. dat Bruening. met het oog op den komenden winter, welke zich als een zeer ernstige tijd voor Duitsch- land aankondigt, overleg heeft willen ple gen met den leider der rechtsche oppositie.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3