72ste Jaargang DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1931 No. 21914 Het Petitionnement voor Internationale Ontwapening. OFFiCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNEN» AND. Het voornaamste Nieuws van heden. ONZE VACANTIE-FOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Binnenkort zal te Genève het Petitionnement voor Internationale Ontwapening worden aangeboden. Beslist 31 Aug. a.s. sluit de gelegen heid om alsnog te teekenen. Wie dus nog verzuimde, haaste zichde tijd dringt! VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931, des namiddags te twee uur, ln het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. 2o. Benoeming van vier Wethouders (vacatures: de H.H. Aug. L. Reimeringer, J. Splinter Gzn., mr. A. F. L. M. Tepe en T. S. Goslinga). 3o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Financiën (vacatures: de HH. B. J. Huurman Dzn., M. H. de Reede en mr. H. F. A. Donders, 1 nieuwe plaats. 4o Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage, (vacatures: de H.H. D. Parmentier, ir. A. G. Bosman, J. H. Schiiller en J. H. A. Manders). 5o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis, (vacatures: de H.H. Th. M. W. Bergers en J. A. van der Reijden, 2 nieuwe plaatsen). 6o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Haven dienst, (vacatures: de H.H. J. Wilbrink en J. L. de Waal). 7o. Benoeming van drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke veror deningen en uit dezen van den Voorzitter, (vacatures: de H.H. mr. D. A. van Eek, J. H. A. Manders en mr. A. J. Romijn). 8o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafvordeningen, (va catures: de H.H. mr. D. A. van Eek en mr. A. J. Romijn). 9o. Benoeming van vijf leden van de Commissie voor het Onderwijs, (vacatu res: de H.H. J. G. van Es, Th. B. J. Wil- mer, J. B. Meijnen, T. Groeneveld en mr. A. J. Romijn). lüo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, (vacatures: de H.H. F. Eikerbout, mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink en mr. H. F. A. Donders). Ho. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest", (vacatures: de H.H. B. J. Huurman Dzn., Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen en F. Kooistra). (221) 12o. Benoeming" van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst en den Keuringsdienst van Waren, (vacatures: de H.H. Th. B. J. Wilmer, J. G. van Es, A. van Rosmalen en C. Koole). 13o. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in het vergun ningsrecht en uit dezen van den Voorzit ter, (vacatures: de H.H. ir. A. G. Bosman, C. J. van Tol en J. A. van der Reijden). 14o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (vaca tures: de, H.H. M. H. de Reede en J. H. A. Manders, 2 nieuwe plaatsen). (222) 15o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", (vacatures: de H.H. B. J. Huurman Dzn. en ir. A. G. Bosman; af tredend: de H.H. dr. J. A. J. Barge en W. J. J. C. Bijleveld). (216) 16o Benoeming van vier leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad, (vacatures: de H.H. J. J. van Stralen. M. H. de Reede, E. J Coster en J. Zitman). 17o Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten de leden van den Raad, (aftre dend: de heer J. Heringa). (217) 18o Eenoeming van drie Commissaris sen der Gemeentelijke Bank van Leening, (vacatures: de H.H. Th. B. J. Wilmer, M. H. de Reede en T. Groeneveld). (223) 19o. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden, (vacatures: de H.H. mr. H. F. A. Donders en F. Eiker bout). 20o Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechts toestand van de ambtenaren der ge-, meente Leiden, (vacatures: de H.H. mr. h. f. a. Donders en mr. a. j. Romijn). 21o. Benoeming van 5 leden der Com missie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den, (vacatures: de H.H. F. Eikerbout, J. Wilbrink, M. G. Verweij, Th. M. W. Ber gers en mr. A. J Romijn). 22o. Benoeming van 5 plaatsvervangen de leden dier Commissie, (vacatures: de H.H. D. Parmentier, J. A. van der Reijden, J. J. Vallentgoed, C. J. van Tol en J. Zit man). 23o. Benoeming van twee leden van het Bestuur der vereeniging tot instandhou ding van het Leidsch Muziekcorps, (vaca- J tures: de H.H. J. Zitman en E. J. Coster). 24o. Benoeming van een lid van het Bestuur van het genootschap „Kennis is Macht", (vacatures: de heer M. H. de Reede). 25o. Benoeming van een Gedelegeerde uit den Gemeenteraad in het Bestuur der vereeniging „Schoolkindervoeding en -kleeding", (vacature: de heer Th. M. W. Bergers) 26o. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, (aftredend: de heer M. G. Bon). (218) 27o. Benoeming van een Stads-genees- heer. (224) 28o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Nederlandsch aan het Gymnasium, voor den cursus 1931—1932. (219) 29o. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in Wiskunde. (219) 30o. Idem als voren van eene tijdelijke leerares in Lichamelijke oefening. (2.^ 31o. Benoeming van eene tijdelijke leerares in Duitsch aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes, voor den cursus 1931—1932. (220) 32o. Idem als voren van een fijdelijk 1 leeraar in Wiskunde. (220) 33o. Benoeming van eene tijdelijke leerares in Engelsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, voor den j cursus 1931—1932. (220) 34o Idem als voren van eene tijdelijke leerares in Duitsch. (220) 35o. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in Nederlandsch en Geschiedenis. (220) 36o. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in Aardrijkskunde. (220) 37o. Voorste] tot intrekking van het Raadsbesluit van 6 Juli 1931, houdende benoeming van dr. J. D. A. Boks. tot tijde lijk leeraar in Wiskunde aan het Gymna sium, voor den cursus 19311932. (220) 38o. Praeadvies op het verzoek van ir. Chr. Bronkhorst, om ontslag als Adjunct- Directeur der Gemeentewerken. (225) 39o. Interpellatie van den heer Schiiller, in zake den verkoop van Provinciale gron den aan het Rijn-Schiekanaal. 40o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. DE WETHOUDERSZETELS. Geen wijziging in de politieke samenstelling. In een gisteren gehouden vergadering van de rechtsche fracties is besloten, ge lijk wij reeds geruimen tijd geleden ver moedden, de drie zittende rechtsche wet houders, de heeren T. S. Goslinga, J. Splin ter Gzn. en mr. A. F. L. M. Tepe, te hand haven. De zetel van den heer Aug. L. Rei meringer is wederom aangeboden aan den Vrijheidsbond en zal worden ingenomen door den heer mr. A. J. Romijn. KINDERKOOR EX ANIMO. De heer H. W. de Wolff van Rotterdam geeft a.s. Zaterdag een uitvoering met zijn kinderkoren te Rotterdam. Ook had hij gaarne het kinderkoor „Ex Animo" daarbij gezien. Het bestuur besloot met ca. 200 kinderen van het groote kinderkoor naar Rotterdam te gaan, doch daaraan tevens een uitstapje voor de kinderen te verbin den. Voor dit uitstapje schijnt veel animo te bestaan, want ca. 50 leden van het Kerkkoor en ca. 25 ouders der kinderen zullen de kinderen op hun reis naar Rot terdam vergezellen, 's Morgens vertrekt men omstreeks halfnegen. Bij aankomst te Rotterdam wordt een bezoek gebracht aan den Dierentuin, terwijl 's middags van 46 de uitvoering zal plaats hebben. Hieraan nemen ongeveer 600 kinderen deel. terwijl eenige liederen van den heer de Wolff met de leden van zijn gemengde koren samen zullen worden gezongen, zoodat het aantal uitvoerenden in totaal op circa 1000 komt. Wij wenschen „Ex Animo" prachtig weer en een welgeslaagde uitvoering. De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis, dat een brievenbus is geplaatst in de Watersteeg tegen het per ceel van den heer A. Somerwil, waar met ingang van 1 September a.s. een post agentschap wordt gevestigd. I Gisteravond omstreeks 6 uur vond een passeerende automobilist op den Haagweg een jongen in bewusteloozen toe stand liggen. Hij bracht hem in zijn auto naar het Academisch Ziekenhuis, waar de levensgeesten spoedig weer terugkeerden. Hij bleek te zijn de 9-jarige J. H. K wo nende in de Potgieterslaan en vertelde achter op een auto te zijn geklauterd, waar hij vanaf was getuimeld Een onderzoek wees uit, dat de onvoorzichtige knaan be* halve ettelijke schaafwonden een lichte hersenschudding had bekomen, zoodat hij voorloopig in het ziekenhuis moet blijven Zijn toestand was vanmorgen redelijk wel. DE ENDEGEEST-PATIENTEN NAAR SCHIPHOL! Een heerlijk uitstapje. Terwijl de beide laatste jaren ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Koningin een kermisfeest gevierd werd op de speelweide achter het kasteel, werd dit jaar besloten eens ter afwisseling een boottocht voor de patiënten te orgamsee- ren. Deze tocht had nu gisteren plaats met het vliegveld Schiphol als doel. Reeds om halfnegen stonden patiënten en ver- plegenden gereed en wandelden vervol gens in kleine clubjes naar de Beesten markt, waar de boot Concordia gereed lag. Om half tien was de groote boot bijna ge heel gevuld met ruim tweehonderd patien- I ten van Endegeest, Voorgeest en enkele j van Rhijngeest, verplegenden, onder wij - zend personeel, doctoren, terwijl ook de heer Kooistra. lid van de Commissie van Beheer den tocht meemaakte. Het har moniekorps van het gestichtsnersoneel „Willen is Kunnen", onder leiding van Broeder Simons had eveneens op de boot plaats genomen en zette bij het vertrek onmiddellijk een vroolijke marsch in. De tocht werd zeer voorspoedig vol- 1 bracht; om één uur was men in Schiphol, 1 waar vervolgens met groote belangstelling de aankomst en het vertek van vele groote vliegtuigen werd waargenomen, ter wijl inmiddels verschillende militaire vliegtuigen evoluties in dè lucht uitvoer- i den Nadat in het restaurant limonade was gebruikt werd om vier uur de terug- reis aanvaard. Wegens tijdgebrek kon de voorgenomen openlucht-uitvoering van de patiëntengymnastiekclub niet doorgaan; de geneesheer-directeur beloofde echter hiervoor dezer dagen op het gestichtster- i rein gelegenheid te zullen geven. Ook de terugreis verliep voorspoedig: om kwart over zeven werd geland aan de Oude Vest onder levendige belangstelling van een groote menigte publiek, waaronder vele familieleden en vrienden van de patiënten, waarna allen weer rustig naar de gestifchten terugwandelden. Patiënten en personeel waren allen zeer voldaan: de goede stemming gedurende den heelen tocht werd geen enkele maal verstoord en alles liep dank zij de goede zorgen van de verplegenden en de overige geleiders steeds even vlot. Gelukkig hield het weer zich goed. al was het nu niet be paald schitterend zomerweer Een bijzon- der woord van lof komt nog toe aan het i muziekkorps, dat bijna onafgebroken zich den heelen dag deed hooren met allerlei populaire wijzen, die de patiënten konden meezingen, waardoor de stemming natuur lijk steeds zeer vroolijk bleef. REORGANISATIE VAN ECONOMISCHE DIENSTEN. Een adres aan den ministerraad. De Kamers van Koophandel van Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht hebben een adres gezonden aan den raad van ministers, inzake de reorga nisatie van economische diensten. De N.R.Crt. geeft de volgende conclu sies: 1. Dat de bestaande departementale constellatie door haar versnippering van en gebrek aan samenhang tusschen de verschillende betrokken diensten een ern stige belemmering vormt voor een doel matige behartiging van de economische belangen des lands door de regeering; 2. Dat reorganisatie, welke in dit gemis voorziet, dringend geboden is en tevens noodzakelijke voorwaarde vormt voor het scheppen van een blijvend fundament voor de economische bemoeiingen der re geering, aldus te allen tijde afdoende voor gelicht; 3. Dat in het kader van deze reorganisatie past de instelling van een Departement van Economische Zaken en Arbeid als bovenomschreven; 4. Dat instelling van een Economischen Raad. mits niet van uitgebreide en zwaar- wichtige samenstelling en voorzien van een deskundig secretariaat, voor het advi- j seeren aan en het voorlichten van de re- j geering groote beteekenis kan hebben; j 5. Dat als uitvloeisel der reorganisatie j zal moeten worden verkregen een dienst, van economische voorlichting en wel door I samenwerking in één centraal punt van de j betrokken ambtenaren van de Departe- I menten van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken, eventueel van Arbeid, I Handel en Nijverheid en de Directie van i den Landbouw als bovenomschreven, welke dienst rechtstreeks met de Neder- I landsche diplomatieke en consulaire amb tenaren, die beter voor hun economische taak zullen moeten worden toegerust, zal samenwerken; 6. Dat de taak van bedoelden Economi- schen Dienst mede 2al omvatten het uit- I oefenen van toezicht op en het adviseeren omtrent den voorlichtingsdienst, waartoe een commissie uit dien Raad met regel matig toezicht ware te belasten en zoo mogelijk het secretariaat van den raad met de dageli.iksche leiding van den voor lichtingsdienst één zij. BINNENLAND. Een adres aan den ministerraad over de reorganisatie der economische diensten (Binnenland, le Blad). Te Den Haag is overleden de heer J. M. van Kempen Sr., oud-directeur der Zilver- fabriek J. M. van Kempen en Zn. te Voor schoten (Laatste Berichten, 1ste Blad). De werkzaamheden aan het Hellegat vorderen goed; omstreeks October waar schijnlijk gereed (Binnenland, le Blad). Groote brand te Gouda in een huiden en vellenpakhuis; schade 2a 3 ton (Gemengd, 2e Blad). De Europeesche zwemkampioenschap- pen; mej. Kastein tweede op de 200 M. schoolslag (Sport, 3e Blad). Bob Maas won den zeilwedstrijd Hol- land-België (Sport, 3e Blad). De wielerkampioenschappen te Kopen hagen; de Hollander Bogaard op de laat ste plaats (Sport, 3e Blad). De roofmoord te Zuidbroek; het lijk van den zoon in een sloot gevonden (Ge mengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Hedenmorgen is op verschillende tijd stippen in twee bioscopen van denzelfden exploitant te Vlissingen brand ontdekt (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Labour gaat in Engeland in oppositie (Buitenl. en Tel., le Blad). Sovjet-Rusland weigert het Poolsche voorstel inzake een non-agressie-verdrag (Buitenl., le Blad). Opstand te Lissabon door de regeering bedwongen (Buitenl., le Blad). HET HELLEGAT. AFSCHEID VAN HET ECHTPAAR BOVEN. Het personeel van het Rijlcspsychopa- thenasyl alhier heeft hedenmorgen bij monde van den heer W. Poelstra afscheid I genomen van den hoofdverpleger, den heer Boven, die, gelijk gemeld, benoemd is I te Den Haag. Aan den scheidenden ambte naar werd een divan met kleed en een i zilveren potlood met inscriptie aangeboden mevrouw Boven had een vaas met bloemen in ontvangst te nemen. De heer Boven dankte den heer Poelstra voor de waar- deerende woorden en geschenken en het personeel voor de prettige samenwerking. SLUITING CAFé's OP KONINGINNEDAG. De commissaris van politie alhier brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Burgemeester als Hoofd van Politie is bepaald, dat op Maandag 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin de drankinrichtingen kunnen geopend blij ven tot één uur 's nachts. Tot datzelfde tijdstip zal het geoorloofd zijn in die inrichtingen muziek te doen maken of gelegenheid te geven tot dansen of andere openbare vermakelijkheden. I Houders van inrichtingen, die niet in het bezit zijn van doorloopende muziek- vergunningen kunnen aan het politie bureau een muziekvergunning aanvragen geldende voor den 31en Augustus a.s. De verschuldigde belasting op openbare vermakelijkheden moet vóór 31 Augustus a.s. ten kantore van den Gemeente-Ont vanger (Galgewater) zijn betaald. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma H. Mack. Breestraat 131133, Lei den. Dameshoeden. Nieuwe eigenaar: A. D. M. Timmerman, Oegstgeest (Huwelijksche Voorwaarden). St. Antoine (filiaal), Donkersteeg 5, Lei den. Hoofdzetel: Ruysdaelstraat 108. Am sterdam Exploitatie van schoenzaken. De statuten zijn gewijzigd. Garage „Zuiderkwartier" Maan en Franse Secr Varkevisserstraat 23. Katwijk a. Zee. Door uittreding van den vennoot: H. J. Franse, is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt het bedrijf voortge- :et door den overgebleven vennoot: J. Maan, als eenig eigenaar, onder den naam: Garage „Zuiderkwartier" J. Maan. De heer C. W. Coppoolse alhier is be roemd tot leeraar in de wis- en natuur kunde aan de le Chr. H. B. S. te Den Haag. Bij de Arbeidsbeurs te Leiden' stonden op 26 Augustus 1931 920 werkzoekenden in- geschreven, terwijl op denzelfden datum van 1930 dit aantal 511 bedroeg. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 7-jarige G. D„ wonende aan de Waard- gracht nabij het Utrecht-sche Veer onder een gedeeltelijk gesloopten vrachtauto ge raakt. waarbij een der ijzeren velgen hem over de knie reed en hij vrij ernstig werd verwond De jongen werd per politie-auto naar het Academisch ziekenhuis over- I gebracht. MILITAIRE VLIEGTUIGEN TE EELDE. Gistermiddag zijn te Eelde 18 militaire vliegtuigen gedaald, afkomstig uit Soester- berg. Twee moesten er blijven staan, een wegens een gebroken wiel en een ander wegens een motordefect. Beide machines zullen vandaag door monteurs van Soes- terberg worden hersteld. Morgen komt er een militaire esqua- drille uit Soesterberg onder luitenant Van Giessen. Er zal dan een extra-dienst van Amsterdam naar Eelde worden ingelegd. „N. R. Crt." De nieuwe vaargeul is reeds in gebruik genomen. Wij lezen in het Dagbl. van N.-Br.: Er wordt met groote voortvarendheid doorgewerkt aan het leggen van den lei- dam ten Oosten van het Oost Hellegat, welke dam dient ter beveiliging van de vaargeul langs den Brabantschen wal en den nieuwen toestand in het Volkerak moet bestendigen. Eergisteren brachten wij een bezoek aan de werken aldaar en bevonden dat van de 2200 Meter langen dam ruim 850 Meter klaar is. Te Willemstad nam ons een motorboot van den Rijkswaterstaat onder kapitein J. Visser aan boord en onder deze begelei ding konden wij de nieuwe en de oude situatie in het Hellegat van nabij bezien. Sedert twee weken is de nieuwe vaar geul door de scheepvaart reeds in gebruik genomen. Officieel is de nieuwe geul nog wel niet ais scheepvaartweg aangewezen, I doch men acht de situatie aldaar al wel I zoo veilig dat men er gerust doorheen I vaart. Gemiddeld passeeren dagelijks bij I hoog water 25 groote schepen de geul, on geacht nog de motorbooten, zeilschepen, enz. die zelfstandig varen. In vergelijking met de vaargeul door het Oost-Hellegat is de nieuwe vaarroute ruim een half uur korter. De tramboot van het veer Numans- dorpZijpe maakte al direct nadat met de werkzaamheden aan den dam een aan vang gemaakt was van de nieuwe vaar geul gebruik. Zooals men weet, is men medio Mei met de werkzaamheden aangevangen. Per dag worden circa 10.000 kubieke meter zand gestort en worden regelmatig de zinkstok ken aangebracht. Tot heden heeft men ongeveer 250.000 kubieke meter zand op gespoten, welk zand van een zandplaat nabij de splitsing van oude en nieuwe vaargeul wordt afgehaald. Men hoopt met het omvangrijke werk, waaraan ongeveer 200 arbeiders werkzaam zijn, in October kant en klaar te zijn. DAGELIJKSCHE PLICHTEN. Ingezonden door H. v„ UJGEN SCHENAU te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1