I ¥M25&75cp.tube Officieele Opening der nieuwe Openbare School te Noordwijk DAROL FARGUHAR S NACHTWANDELING ï2sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Augustus 1931 Derde Blad No. 21913 INGEZONDEN. M I %/Atandpasta RADIOPROGRAMMA. FEUILLETON. o Door den Burgemeester - Vele Autoriteiten aanwezig. Gistermiddag had de officieele in- rebruiKneming der nieuwgebouwde open- -jrc school alhier, waarvan wij kort heden reeds 'n foto publiceerden, plaats. Aanwezig waren o a. de burgemeester, ie beide wethouders, diverse raadsleden, ,15. N. Koers, voorzitter Comm. van Toe- richt op het L.O., de heer J. Baak. in specteur van het L.O. in de inspectie Lei- jen, de heer R. Klundert. hoofd der nieu- ne openbare school de heer K. Sanders, [ud-hoofd der openbare school tc Noord- stjk-Binnen, de heer C. van Vliet, ge meente-architect, de beide opzichters de leeren Pijlman en Theunissen, de heer P. de Vreede, aannemer der school, de ieer J. Veerman, directeur der gemeente- icdrijven, de heer A. Oord, chef van het jem. Elec. Bedrijf, het bestuur van volks onderwijs afd. Noordwijk. vele belang- lellenden alsmede de kinderen der school. Toen allen zich voor den ingang der thool hadden vereenigd, waarvan de toe- ang met een lint in de Noordwijksche leuren was afgesloten, hield de burge meester de heer J. B. V. M. G. van de Mortel een rede waarin hij na de aanwe- rigen te hebben verwelkomd ongeveer het volgende zeide: Rede van den Burgemeester. Toen Noordwijk in de 17e eeuw een air ran zelfstandigheid ging aannemen, be gon men te denken aan onderwijs. De Noordwijkers kregen in 1611 van de Re kening-meesters der Grafelijkheid van Holland een stuk uit de „Wildernisse" duingrond), zeven roeden lang en 4 roe den breed, tegen een erfpacht van 15 stui vers per jaar om daarop een school te bouwen. Toen ik dit nog eens aandachtig over las. viel het mij op dat er een zekere ver gelijking te maken is met den toestand van heden, niet wat den prijs van f. 1.25 betreft maar wel wat de plaats der beide jcholen betreft. Want hoewel noch een duin, noch een weide aanspraak kun nen maken op het woord „wildernisse" is het toch wel toevallig dat we nu staan op een plaats die toch ook gedurende eeuwen een maagdelijk terrein was, waar op nooit gebouwen zijn verrezen, behalve dit gebouw „de nieuwe openbare school". De plek waarop we thans staan is ge kozen als plaats van deze nieuwe school. Op 31 Januari 1930 besloot de Raad tot opheffing der beide openbare scholen en het stichten van een nieuwe school. Hier mede werd een stap gezet tot vereeniging un één school voor Noordwijk a. Zee en Soordwijk-BInnen. Laten we thans één ogenblik terug gaan naar de geschiedenis' Ier twee oudere openbare scholen. De oüw dier scholen werd onder burgemees ter Pické, roemrijker gedachtenis, in 1882 gegund aan den laagsten inschrijver Boonstra te Harlingen voor f. 51.800. Deze scholen waren in de plaats gekomen van de eerste gemeentescholen die onder bur gemeester de la Bassecour Caan in 1859 geopend werd aan de Voorstraat, thans bollenschuur van Konijnenburg en Mark. Voor dien tijd werd les gegeven door de dorpsschoolmeesters Engel van der Boon en K Hemkes in de zaal van het voorma lige Gasthuis thans Raadhuis. Tevens werd een nieuwe dorpsschool gesticht in de Gasthuissteeg in 1864. In den Raad van 9 October 1930 werd het plan van de nieuwe school goedgekeurd. Publieke aanbesteding had plaats op 19 November 1930. De gunning van dit werk kwam aan de N V. Erica te Noordwijk v.h. W.P. de Vree- de te Noordwijk op 12 December 1930. Op 22 December 1030 werd met den bouw aangevangen, het rieten dak kwam 18 Aprfl 1931 gereed terwijl het geheele bouwwerk op 10 Juni 1931 voltooid was. Het dagelijksch toezicht berustte bij den heer Th Teunissen, bouwkundig op zichter. De hoofdaannemer was gelijk ge zegd de N.V. Erica te Noordwijk. De on dernemers waren: voor dakbedekking Mo lenaar te Haarlemmerliede: voor stuca- doorswerk Bisschop te Sassenheim; voor granito-vloeren Groenewegen en Doever te Oegstgeest; voor linoleumvloeren van Lent te Rotterdam. Voor schoolmeubelen Kooymans Mes te Wychen; voor sanatair van Asten; voor electrische leidingen de Ruyter; voor elec- trische ornamenten G. E. B voor gas- verwarming A. J. Reekers; voor stoffee ring Tissing Taskin, van Gerwen; voor meubelen wed Wijnbeek allen te Noord wijk. Het complex bevat 5 leslokalen, elk voor 48 leerlingen totaal dus voor 240 leer lingen. Eén kamer voor het hoofd der school Eén kamer voor den schoolarts. Eén verwarmingskelder en verder vesti- bule. gangen W.C 's urinoirs, bergruimten, rijwielbergplaats, verhard speelterrein en grasgazon. Een bijzonder woord van dank richt ik tot den heer J. Baak, inspecteur L. O., die inzake de praktische bruikbaarheid van I het onderwijs zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt door het geven van zijn zoo waardevolle adviezen. Ook aan den heer J. Veerman directeur van het gasbedrijf alsmede aan den chef monteur van het C. E. B. de heer A. Oord betuig ik mijnen dank voor hunne adviezen inzake gasverwarming en elec trische verlichting. De dames S. A. van Konijnenburg, Plemp en van der Mark. mijn dank voor de bloemenversiering in de openbare school, terwijl ik den heer Overvelde ook dank zeg voor zijn schoone verslering met palmen. Eén naam heb lk nog niet genoemd, nl. van de directie van deze nieuwe school, tevens ontwerper vair' dit bouwwerk. De gemeente-architect de heer C van Vliet j heeft hier een gebouw ontworpen dat (al thans wat betreft het exterieur) nu reeds I bekendheid heeft gekregen zoowel onder Noordwijkers als personen buiten Noord wijk verblijvende. Een gebouw dat door zijn soberheid j van lijnen, door zijn smaakvolle eenvoud j aller bewondering afdwingt. Een woord j van hulde voor hem is hier zeker op zijn plaats. En thans heb ik het genoegen deze school te openen. Ik hoop dat het onderwijzend personeel en de leerende jeugd in dit mooie ge bouw zich zullen weten aan te passen aan dezen nieuwen toestand en spreek de hoop uit. dat deze nieuwe school veel moge bij dragen tot opvoeding en ontwikkeling van Noordwijks jeugd. Hierna werd door den burgemeester het lint doorgeknipt, hetwelk de toegang tot de school versperde. Door wethouder J. v. Eeden werd ver volgens mededeeling gedaan dat waren ingekomen berichten van verhindering van den heer Rink, hoofdinspecteur Rijks Schooltoezicht, van rnej. de Grave, onderwijzeres O. S. te Noordwijk a. Zee en van den schoolarts dr. Zijdevelt te Sas senheim. Voorts was er een telegrafische gelukwensch ontvangen van het hoofd bestuur van volksonderwijs. Rede van den heer Baak. Hierna was hec woord aan den heer J. Baak, inspecteur L O. in de inspectie Lelden. Allereerst wilde hij namens den hoofdinspecteur van het Rijks Schooltoe zicht het gemeentebestuur dank brengen voor hetgeen dit voor het onderwijs deed. Het is een gelukkige gedachte geweest i dat hier twee scholen zijn saamgevoegd. Spr. feliciteerde het gemeentebestuur met 1 dit product van bouwkunst van haren architect. Het deed spreker genoegen het geen hier tot stand is gekomen. Zich tot het onderwijzend personeel wendend feli citeerde hij hen met hunne nieuwe werk plaats, zoowel het exterieur als het inte rieur van dit gebouw is een groote voor uitgang. Voorts wees spreker er op, dat voor allen het onderwijs alleen drin vruchten kan dragen, wanneer en hoofd en onder wijzers hun beste krachten aan het on derwijs geven. Vervolgens richtte de heer Baak nog eenige vriendelijke woorden tot het oud- hoofd der school té Noordwljk-Binnén den heer Sanders. Hierna verkreeg de heer C. v. Vliet, ge meente-architect, bouwmeester der school, het woord, die als volgt sprak: Rede van den heer Van Vliet. Wie meent een stad alleen te kunnen bouwen, vergist zich, het is alleen moge lijk. wanneer vanaf den eenvoudigsten arbeider tot den bouwmeester toe, in goede verstandhouding zich inspannen tot dat doel. Hetzelfde geldt ook voor kleinere ob jecten, als deze school, die zooeven door onzen burgemeester is geopend. Ook hier was medewerking van velen noodig. als die van B. en W„ van den ge meenteraad en de raadscommissies, den insp. L O. van de opzichters, den aan nemer, de uitvoerders en van iedere arbei der die daaraan werkte, in het bijzonder. Allen breng ik hierbij mijn hartelijken dank voor de welwillende medewerking Als bouwmeester van dit werk meen lk niet een volmaakte school te hebben ge bouwd; niemand beter dan ik zelve weet, welke dingen beter konden worden opge lost dan thans het geval is. Niettemin meen ik dat binnen het ka der van de beschikbare credleten een een voudige en doelmatige schoolgebouw is tot stand gebracht. Bij het voorontwerp heb ik zeer veel nuttige wenken ontvangen van den heer J. Baak .inspecteur bij het L O.; den heer Baak dank ik hierbij hartelijk voor zijn adviezen, In het bijzonder voor de aange name en humane wijze, waarop hij dat deed. Het technisch-bureaupersoneel van openbare werken voor het dagelijksch toe zicht en andere bemoeiingen stel ik op prijs van deze plaats te danken voor de toewijding daarbij betoond. Inzake de gasverwarming stond de heer J. Veerman, directeur- van het ge meentebedrijf, mij ter zijde; ook den heer Veerman mijne dank voor zijne adviezen. Zoo ook den heer A Oord. chef-mon teur van het G. E. B., alhier, mijn bests dank voor ijijn adviezen, inzake de elec trische verlichting Verder den heer W p. de Vreede, als aannemer, voor de meesterlijke wijz? waarop hij den bouw uitvoerde. Voorts mijn dank en waardeering aan allen, die op welke wijze ook. hebben medegeholpen dezen bouw tot stand te brengen. Tenslotte nog een woord van welver diende dank aan de dames Konijnen burg en van der Mark, alsmede de heer Overvelde. voor hun keurige bloem- en plantversiering, die zij zoo spontaan en geheel belangeloos beschikbaar stelden. Moge deze school in haar .eenvoud en landelijke rust aan hare bestemming voldoen en daarin een jeugd worden on derwezen. waarop nu en later onze gemeente trotsch kan zijn. Als volgende spreker trad de heer Klunder, hoofd der school naar voren. Rede van den heer Klunder. Spr. bracht allereerst hartelijk dank aan allen, die hetzij direct, hetzij indirect, aan den bouw van deze school hebben meege werkt. In de allereerste plgats dus drink aan het geacht college van Burg en Weth. en den Raad der gem. Noordwijk voor hun Initiatief, maar verder ook aan den heer Baak insp. v.h. L.O., die op het gebied van scholenbouw zoo langzamerhand een ex pert is geworden en met den heer Van Vliet, onzen gem arch, zeer veel er toe heeft bijgedragen, dat de school èn in hygiënisch opzicht cn wat betreft de in richting van do lokalen, weinig of niets te wenschen overlaat. Natuurlijk den heer v. Vliet ook mijn hartelijken dank. Verder wil ik nog noemen den heer De Vreede als bouwer, den heer Reekers, die voor de centrale verwarming heeft ge zorgd. den heer Teunissen als dagelijksch- oprichter. de schilders, stukadoors, enz. De school staat er af zoowel wat het uiterlijke als het interieur betreft. Allen die een kijkje hebben kunnen nemen en mij hun oordeel hebben ken baar gemaakt, roemden den bouw en de cankleedlng. De nieuwe school, keurig ingericht, moet het onderwijs en dus den kinderen ten goede komen. Laat ons hopen dat het zaad. door ons onderwijzers uitgezaaid, rijkelijk vrucht mag dragen. Vervolgens voerde het woord de heer O. Terbeek, voorzitter van de ver. Volksonder wijs afd. Noordwijk. Spreker dankte allereerst namens het Bestuur van V.O. voor de vriendelijke uit- noodlging. Het deed het bestuur een groot genoegen dat zij deze ontving; daar hier in Is afgesloten de erkenning der vereeni ging Volks-Onderwijs door het Gemeente Bestuur. Spreker zet dan in het kort uit een hetgeen de troost der ver, Volks-On derwijs is. Het Bestuur aldus spreker kon door bijdragen van belangstelling in bet Openb. Onderwijs gelden bijeen krijgen, waarvoor een blijvend geschenk zoowel voor de school als voor de kinderen kan worden aangeschaft. Spreker biedt het Hoofd der school den heer Klunder deze gelden in couvert aan onder mededeeling dat in een spoedig te houden vergadering over de bestemming dezer gelden een be sluit zal worden genomen. Voorts voerden nog het woord den heer j H. Sanders oud-Hoofd der school en de heer P. v. d. Haak die namens de ouder- Commissie het Gem. Bestuur dank brachi van het mooie schoolgebouw en de oplos sing door de beide scholen saam te voegen tot behoud der O.S. Hierna werd door het Gemeente Bestuur en genoodigden het Inwendige der school in oogenschouw genomen. Terwijl de kin deren door het Gem. Bestuur een tractatle en verfrisschlng werd aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat door het Gemeen- Bestuur met medewerking der Ver. Volks-Onderwijs den kinderen nog een schoolreisje zal worden aangeboden naar Artis te Amsterdam. Het Schoolgebouw. Binnentredende komt men 't allereerst in een vestibule, daarna in de hall en de gangen De hall en gangen zijn met gele tegels bezet en afgezet met een rand van zwarte tegels. Recht over den ingang is de kamer van het hoofd der school. Deze is smaakvol gemeubileerd en voorzien van een vaste waschtafel en verlichting met gisolampen Links van den Ingang is de kamer van den schoolarts, wit geschilderd met blauw afgezet, granieten vloer en af- waschbare muren, zeer hygiënisch inge richt. In de gangen welke toegang tot de lokalen geven bevinden zich twee rood grijs en zwart geschilderde banken en in het midden een electrische klok. Alle lo kalen zijn voorzien van Amerikaansch grenen houten meubelen, terwijl tevens in ieder lokaal een vaste waschtafel met zeen-automaat is aangebracht. Doordat de ramen van boven en beneden geopend kunnen worden is een groote ventilatie mogelijk. De vloeren der lokalen zijn met linoleum belegd. De school bevat vijf lo kalen. plaats gevend aan 48 leerlingen. De geheele school zoowel binnen als bui ten heeft electrische verlichting. De ver warming geschiedt door middel van gas, in elk lokaal bevindt zich een gasradiator voorzien van een automatische tempe- ratuur-regelateur, zulks ter voorkoming van overbodig gasverbruik. In ieder lokaal bevindt zich een kleerkast voor het per soneel. In de gangen bevinden zich zeer hygiënische closets en urinoirs, tevens genummerde kapstokhaken. Voor alle ramen indanthren geverfde gordijnen. De schoollokalen zijn benevens de banken voorzien van een hooge stoel, een katheder, een tafeltje, een gewone stoel, een platenkast, een kaartenstan- daard, een verstelbaar bord en een papier- bak. Des avonds tusschen 6 en 9 uur was de school voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Hiervan is een zeer druk ge bruik gemaakt. Noordwijk bezit thans een Idiale open bare school in den werkelijken zin des woords. RECLAME. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt r.iet teruggegeven. HET CIRCUS GLEICH. Aan de 4 ontevreden bezoekers. Toen ik, Uw Ingezonden stuk in hetL.D. van 2-1 Aug. las. kwam ik. na de uitdruk kingen „op minder eerlijke wijze" e.a. fraais, tot de ontdekking, dat U wonderwat vertelde, maar dat U wel de klok heeft hooren luiden en niet precies weet, waar de klepel hangt. Het is toch zeker logisch, dat de goed koopste plaatsen het eerste uitverkocht zijn! Of dacht U misschien, dat de men- schen eerst loge vragen? We hebben van alle rangen een bepaald aantal plaatsen en ik kan U verraden, dat reeds door den voorverkoop, voordat het circus er ongeveer was, de goedkoo- pere plaatsen ongeveer uitverkocht waren. Een bewijs hoe goed onze reputatie is. Dat U dat niet begrijpen kunt, ligt aan U. Een kind kan het bevatten. JEAN HOPPé, Pressechef. Dr H. NANNING's reinigt .mond enrianden. 2350 VOOR DONDERAG 27 AUGUSTUS. Hilversum 1875 M. Uitsluitend AVRO- Uitzending. 8.00: Gramofoonpl. 10.00:— 10 15: Morgenwijding 10.1510.30: Gra mofoonpl 10.30—11 00: A. de Geus v d. Heuvel: „De bruid en het meisje voor 100 jaar Wat er toen bij vrijen en trouwen te pas kwam 11.00—12.00. Orgelconcert door Pierre Palla, Jan Keessen (viool) 12.01—2.00 Concert AVRO-Kwartet. Man nenkoor „Eendracht maakt macht" 2.00—2.30: J M. Lindemans: De ontwikke ling van het Concertwezen 3.004.00: Gramofoonpl. 4.00—5.00: Ziekenuur 5 00—5.15: Zang door Herbert Weisbach 5.15—5.30: Causerie 5.30—5.45: Kovacs Lajos en zijn orkest 5.456.00' Zang door H. Weisbach 6.00—7.00: Kovacs Lajos en zijn orkest 7.00—7.30: Sport- praatje door H. Hollander 7.30 -8.30: Gramofoonpl. 8.30—9.00: Goethe's ..Faust" naverteld 9.00—10.00: Concert Omroeporkest. Charles v. Isterdael (cello) 10.00—10.15 Persber 10.15—11.00: Het Omroeporkest 11.00—12.00: Gramofoon- platen. Hulzen 298 M. 8.00—9.15 KRO.; 10.00- 1100 NCRV.; 11.00—2.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.00—.915: Gramofoonpl. 10.00 10.15: Zang door Dameskoor 10.15 1 0.45: Ziekendienst 10.45—11.00: Zang door dameskoor 11.0011.30: Gramo foonpl 11.3012.00: Godsdienstig half uurtje 12.01—12.15: Politieber. 12.15 1.45: Concert KRO-Trio 1.45—2.00: Gra mofoonpl. 2.003.15: Gramofoonpl. 3.153.45: Vrouwenhalfuurtje 4.00 5.00: Ziekenuurtje 5.005.30: Gramo foonpl. 5.306.30: Cello-recital door L W. Keereweer 6.306.45: Gramo foonpl. 6.457.00; Knipcursus 7.00— 7.30: Vragenhalfuurtje 7.307.45: Poli tieber. 7.458.00: Gramofoonpl 8.00 —10.45: Orkestconcert 9.009.30: Prof. Dr. H. B. Borgelo: De wereld der techniek en onze houding daar tegenover 9.30— 10.45: Vervolg concert 10.0010.10; Persber. 10.4511.30: Gramofoonpl. Daventry 1554.4 M. 1035: Morgenwijding 12.20: Orgelspel door R. Foort 1.20: Concert E. Baard (mezzo), C. J. Turner (piano) 2.202.50: Gramofoonpl. 2 20: Kerkdienst 4.05: Dansmuziek 4 50: Orkestconcert 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek 6.35: Berichten 7.00: Zang door Eleanor Toye en Dale Smith 7.20: Lezing 7.45: Lezing 8.05: Concert Militaire orkest, F. Williams (tenor), D. Brazell (bariton) 9.20: „The Fun Factory" Cabaret-programma 10.00 Berichten 10.15: Berichten 10.20: Lezing 10.35: Dansmuziek 11.50; Dansmuziek 12.2012.25: Televisie I Parijs „Radio Paris" 1725 M. SOS: Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25: Gramofoonpl. 4.50: Concert 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Strijkkwartet en gramofoonpl. 9.05: Vervolg concert 9.50: Gramofoonpl. Langenberg 473 M. 7.258.20: Gramo foonpl. 10.3512.15: Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50: Orkest- concert 5.206.20: Concert. Guitaar en begeleiding 8 35—10.35: „Die Legende der H, Elisabeth". Oratorium van Fr. Liszt Koor en solisten 10,35: Berichten. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.25—2.20: Or kestconcert 3.205.20: Orkestconcert en deolamatie 8.209.20: Orkestconcert en zang 9.209.50: Radio-Tooneel 9.50 10 20: Orkestconcert 10.3511.20: Cla- vecin-muziek. Viola en zang. Brussel. 508,5 en 338,2 M. 508,5 M.: 5.20: Orkestconcert 6.50' Gramofoonpl. 8.20: Orkestconcert 9.20: Orkestcon cert en zang. 338,2 M.: 5.20: Orkestconcert 6.50: Gramofoonpl. 8.20Orkestconcert en zang 9 20 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. Circa 7.00 Gramofoon- platen 10.30: Schooluitzending 10.55 12 20: Berichten 12.20: Gramofoonpl. 1.15—2.20: Berichten 2.20—3.10: Gra mofoonpl. 3.104.20: Lezingen 4.20 5.20: Concert 5.208.50: Lezingen 8.50: „La Traviata" van G Verdi 10 20: Berichten en daarna tot 12.50: Dans muziek. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 32) Als deze brutale dievegge nu dacht achter iets te komen, wat Farquhar zelfs voor zijn besten vriend Jean had verzwe gen, dan vergiste zij zich toch! Uiterlijk allerminzaamst antwoordde hij: Ik dacht zoo, dat lk misschien beter aaken zou doen op het ijs dan op de ten nisbaan. Op dit oogenblik kwam de geheele eet zaal in beroering. Het was alsof een oi andere koninklijke bezoeker was binnen gekomen: stoelen werden verschoven, dansers, die naar hun plaatsen terug keerden, gingen opzijde en keken naar de binnenkomende. Blijkbaar verscheen de eenige gast van het hotel, die, al mochten anderen ook worden veronachtzaamd, er op stond dat alles zou gebeuren zooals zij het wenschte te hebben. Sheila herinner de zich. dat juffrouw Woffington haar een beschrijving had gegeven van een zeer gefêteerde dame, die tusschen een drom van bedienden zich een weg baande door oen restaurant, gelijk de kinderen Israels door de Roode Zee zijn getrokken. Omgeven door de helft van het bedie nend personeel en voorafgegaan door den gérant zelf met den oberkellner naast aich, schreed naar de zoo lang gereser veerde tafel een kleine maar weelderig gebouwde dame, gehuld ln een costuum van goudbrocaat met een parelsnoer om den hals, met donker zwart haar en een paar koolzwarte oogen, die aanmatigend naar de andere tafels blikten, terwijl zij zich verwaardigde om zich neder te zet ten op den stoel, welke voor haar was gé- reed gezet. Met begrijpelijke belangstelling vroeg Sheila: Wie is die koningin van Sjeba? Zij kreeg evenwel geen antwoord en ver baasd wierp zij een haastigen blik op Faro.uhars gelaat. Daar stond een uit drukking op te lezen, welke Sheila niet onmiddellijk kon begrijpen. Was het te leurstelling, toorn, verbazing, ergernis? Haar belangstelling groeide. Zij moest weten, wat daar. achter zat. Neem me niet kwalijk, dat ik niet ge hoord heb wat u zeide. Ik vroeg wie die dame was, die daar juist is binnengekomen en aan de gere serveerde tafel is gaan zitten. Die dame, antwoordde Darol op on verschilligen toon, welke in vierkanten strijd was met de gevoelens, welke zijn geest vervulden, die dame is madame Cottrell. Madame Cottrell? Ik geloof dien naam wel eens meer gehoord te hebben. Ja. op het continent moet zij zeer bekend zijn, naar lk meen. Met groote, ondeugende oogen op Far quhar gericht had Sheila de stoutmoedig heid plotseling te zeggen: Zijn dat geen prachtige parels? Zoo groot, dat men ze zou verdenken niet echt te zijn, terwijl zij toch den niet te miskennen glans heb ben, die de echtheid er van waarborgt! Wat zou u denken dat ze waard waren? Of is u niet deskundig op dit gebied? Farquhar antwoordde niet. Maar geen oogenblik later riep Sheila uit: Neen maar! Ze schijnt u te kennen! Ze kijkt naar u! Farquhar boog even met het hoofd in antwoord op het knikje en den glimlach waarmede ze hem begroette. Die madame Cottrell ls zeker wel een leerling van u geweest? OchJa, ik heb haar een paar lessen gegeven O, wat aardig.! En was dat tennis of schaatsenrijden? Tennis. Ze zal wel een uwer beste klanten geweest zijn. Ontvangt u wel eens ge tuigschriften? ging Shella voort, maar daarop vervolgde zijZou ze meenen, dat 1 ze mij ook kende? Haastig vroeg Farquhar: U kennen? Waarom zou zij dat? Ze kijkt zoo boos naar me, antwoord de Sheila, en dat was inderdaad het ge val. De blikken uit mevrouw Cottrells donkere oogen waren nu gericht naar het meisje, alsof ze vroegen: „Wat is dat voor een meisje'''' Maar die vraag werd anders gesteld dan door mannen die Shella voor het eerst in de balzaal ontmoetten. Het wemelde van kellners om de tafel van madame Cottrell en de ober was on vermoeid in zijn vragen naar de wen schen van mevrouw: Was alles in orde? Vond mevrouw de bloemen naar haar zin? Was de kip behoorlijk klaar ge maakt? De asperges zooals mevrouw had bevolen? En was de keuze van den wijn naar den smaak van mevrouw? Wenschte mevrouw nog iets? Blijkbaar wenschte mevrouw inderdaad nog wat Zij hief het hoofd op en zeide iets, dat Shella, die nieuwsgierig toekeek, niet kon begrijpen, maar dat blijkbaar met haar in verband stond. Ten minste mevrouw maakte met haar met juweelen versierde hand een gebaar in de richting i van haar tafel. Terwijl hij volijverig zijn zorg wijdde aan het voetenbankje van de in haar heerlijkheid pralende gast, hief de ober kellner zich op en als een zwart konijntje dribbelde hij weg om het bevel van ma dame want het was een bevel! naar de door haar aangeduide tafel over te brengen. Shella keêrde zich naar hem toe, ln de overtuiging dat hij een bood schap voor haar had. Maar dat bleek toch een vergissing van haar te zijn: Het zou madame Cottrell aangenaam zijn, zoo mijnheer Farquhar haar het genoe gen wilde doen haar goeden avond te ko men zeggen. Dat mag u niet laten! In uw plaats zou ik maar dadelijk gaan. riep Sheila uit nog voor hij haar verlof daartoe had gevraagd. Lieve hemel! mopperde hij in zijn binnenste, die vrouw! En ik, die gehoopt had haar nooit meer terug te zien! Hij was woedend. En dat in het bijzijn van dat meisje! Hem te ontbieden zooals zij een kellner, haar chasseur, haar chauf feur of haar kamerdienaar bij zich liet komen! Hij had er een lief ding voor over gehad, als hij had kunnen antwoorden, dat hij tot zijn spijt verhinderd was. Maar hij ken goedschiks niet weigeren. Was hij niet de betaalde beroepsschaat senrijder, die de schatrijke dame op haar wenken moest bedienen? Ja, zoo was zijn positie. En dit meisje, die Sheila Curtis, die pareldievegge, begreep den toestand volkomen en zij gnuifde. Dat kon hij op haar vriendelijk gezichtje lezen en hij kon het hooren ook uit haar minzamen raad om maar dadelijk aan het bevel te gehoorzamen. Darol stond met looden schoenen op en met stijve beenen schreed hij naar de rijk versierde tafel van de gast, wier wen schen bevelen waren. Toen hij opstond dacht Shella: Nu, over een paar minu ten is hij terug! Hare majesteit kan hem moeilijk vasthouden, ook al zijn ze oude vrienden. Maar hare majesteit deed dat wel. Sheila zag, dat Daroi zich naast die ko ningin van Sjeba aan tafel zette. Zou hij mij heusch alleen laten zit ten? vroeg Sheila zich af. Maar haar een zaamheid duurde slechts enkele oogen- bllkken. Plotseling hoorde zij naast zich een vriendelijke stem: „Zou ik mij dé vrij heid mogen veroorloven me aan u voor te stellen Farquhar zag, toen hij zijn blikken naar zijn tafel wendde, dat er iets ge beurde, dat hij bij voorbaat had geweten dat plaats zou hebben. Hij merkte het op, onderwijl hij antwoordde op de onver wachte vraag van mevrouw Cottrell: Heeft u gedineerd?Geen voldoende eetlust voor een tweede diner? (een glas champagne voor mijnheer!)U zit daar met anderen?Vraag aan uw gezelschap, of het bij mij wil komen zitten. Ze schijnen andere afspraken te heb ben gemaakt, antwoordde Farquhar, ter wijl hij nog steeds sombere blikken wierp naar de tafel die hij even te voren had verlaten. Een troepje Engelsche studen ten, die voor de sport naar Zwitserland waren gegaan, omringde het onver wachts. Ja, Farquhar had de jongelui reeds lang in de gaten gehad. Den gan- schen avond hadden zij verliefde blikken naar het tafeltje geworpen: zij waren het volkomen eens met elkaar geworden, dat zij met dat juffertje in het groen op de een of andere wijze in kennis moesten komenKijk, nu zit ze alleenNu hebben we kans haar voor een dans te vragenWie zal haar aanspreken? Doe jij het maar, Ultimus Nu stond de jongste, brutaalste van het troepje met een vriendelijk lachje voor haar te bulgen, terwijl hij met iets verle gens in zijn stem vroeg: Zou ik me de vrijheid mogen veroorloven me aan u voor te stellen?.... Mijn naam is Mere dith, Ultimus Meredith. Zou ik u om dezen dans mogen vragen? Shella dacht Ja, waarom niet? Men laat mij alleen zitten! Waarom zou ik niet gaan dansen? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9