72,te Jaargang ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931 No. 21910 Dfficieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. ONZE VACANTIE-FOTO'S. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: JO Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen wan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van; a. J. Korswagen m vergunning tot het oprichten van een uiperij in het perceel Noorderstraat Nis. -6, kadastraal bekend Gemeente Leiden, ectie B. No. 2810; b. N. P. M. Dieben om ergunning tot het oprichten van een loom-, wasch- en strijkinrichting in het ;rceel Hooge Rijndijk No. 166, kadastraal etend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 144; c. J. Kleine om vergunning tot het prichten van een fabriek van matrassen, edden en bedvlokken in het perceel Sta- onsweg No. 47a Sectie L. No. 320, 321 en !2; d. de N.V. Stoomfabriek van verduur- aamde levensmiddelen „De Ster" v/h. N. fouterlood P.Jzn., om vergunning tot het iprichten van een fabriek voor verduur- laamde levensmiddelen in de perceelen .evendaal Nis. 170 t/m 174, kadastraal lekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. .521; e. G. J. Alkemade om vergunning tot iet oprichten van een broodbakkerij in iet perceel Morschstraat No. 58, kadastraal lekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 68; A. H. Visser om vergunning tot hA op- ichten van een werkplaats voor vleesch- iereiding ln het perceel Haarlemmerstraat lo. 268 en Koestraat Nis 6 en 8, Sectie H. lis. 3396 en 3395; g. A. C. Meester om ver- unning tot het oprichten van een onder- frondsche bewaarplaats voor benzine met lovengrondsche aftapinrichting op het perceel Haven Nis. 13, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. No. 1820; h. de kV. „Het Motorhuis" om vergunning tot iet oprichten van twee ondergrondsche Rwaarplaatsen voor benzine in het per- vel Hooge Rijndijk, kadastraal bekend iemeente Lelden, Sectie M. Nis. 1059, 3683, ,150. 4151 en 4183; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin t/wet: Geven kennis aan het publiek, dat ge- loemde verzoeken met de bijlagen op de lecretarle dezer gemeente ter visie gelegd ijn; alsmede dat op Zaterdag, den 5en Sep- ember 1931 des voormiddags te half elf iren in het perceel Breestraat 125 (Bu- sau van Gemeentewerken) gelegenheid i\ worden gegeven om bezwaren tegen lae verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot leroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn rerschenen, ten einde hun bezwaren mon- ieling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Aug. 1931. 2242 IER IJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Lei- ien herinneren belanghebbenden er aan, lat de maten en gewichten op 1 October is. moeten zijn voorzien van het goed- :euringsmerk f (kleine staande druk- 'ormi. Maten en gewichten, nog niet met lit merk gestempeld, behooren daarom oo spoedig mogelijk ten herijk te worden angeboden aan het ijkkantoor, Varken- aarkt 1 b te 's-Gravenhage, dat voor dit loei geopend is eiken Maandag en Dins- lag van 9 tot 12 en 1 tot 3 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Augustus 1931. 2241 MOED VERLOREN AL VERLOREN. Meed verloren al verloren. Dat is nu eens een goed oud-Hollandsch spreek woord, dat meer zegt, dan woorden ver mogen weer te geven. Het wortelt in het historisch karakter van ons volk; het wordt in zijn waarheid duidelijk aange toond in de geschiedenis van ons land. Zelfs in die van den bodem van ons land. Wie een historisch-geografische atlas van ons land doorbladert krijgt wel een zeer duidelijk overzicht van de winst en het verlies aan bodem, dat ons land in de eeuwen onzer jaartelling te boeken heeft gehad. En in de atlas, die het Nederland van onze dagen doet aanschouwen, zien we een profetie van wat reeds bezig ls te geschieden: de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee. Van moe ras en meer Flevo, tot polders en IJsel- meer, spreekt ons dat ook niet van het feit. dat wie den moed verliest daardoor en daarin alles verloren heeft? Wat is er een strijd gevoerd, deels geholpen, niet minder deels tegengewerkt door de mach ten der natuur in haar ongebreidelde kracht om het alles tot stand te brengen. Om eertijds door zware dijken het water binnen vaste grenzen te besluiten. En toen die steenen en aarden gordel eenmaal ge reed was, toen werd door handel en vis- scherij van dat water het allergrootste profijt getrokken, hetgeen ook weder ge tuigde van de waarheid, dat, wanneer men den moed maar weet te bewaren, veel, zeer veel gewonnen wordt en dat, wie den moed verliest alsmede het beste verloor, wat een mensch in het leven kan bezitten: een bron van levenskracht; een waarborg om in dit leven te kunnen slagen. En wie slaagt niet gaarne in het leven? Moed verloren al verloren. Dit spreek woord getuigt van het beste, dat het men- schengeslaeht, een heel volk en de enkele mensch kan en mag bezitten. We zien in heel de schepping zich openbaren tweeër lei streven: om zich te handhaven en om zich uit te breiden. We zien het bij de menschen. In wezen hetzelfde, al open baart het zich in verschillende vormen. En bij ieder van die drie is die openba- Ting ook weder totaal verschillend. Maar was dat streven er niet, dan zou naar alle waarschijnlijkheid een noodlottig aftake lingsproces reeds voor lang begonnen zijn. Tegen de ontbindende en sloopende mach ten werpt juist, dat den „moed-erin-hou- den" een hechten dam op. Men zou kunnen denken, dat dit iets ongemotiveerds, zelfs iets lichtszinnigs wezen zou. Zeker, wanneer men het niet op een hooger plan ziet. We kunnen men schen, jonge zoowel als oude, wel eens langs de straat zien zwieren, terwijl hoog oplaait hun lied, dat ze er den moéd maar inhouden. Men voelt, dat dit, zoo maar, hun niet de minste levenskracht kan geven, evenmin als diezelfde menschen. zingende, dat ze nog niet naar huis gaan, terwijl ze al op den terugweg zijn, door dat lied op hun schreden zullen terug- keeren, omdat hun lied hen daartoe ver maant. Neen, dit moed houden, dat kracht en inhoud aan het leven geeft, is moed van hoogere orde: hoogere orde ook, om dat ze over de dingen van het leven heen- ziet en ze ook overziet. Van dien levens moed vinden we een getuigenis van den man aan wien de Christelijke kerk zoo veel te danken heeft, van den apostel Pau- lus. Die heeft in één van zijn geschriften een catalogus gegeven van alle slagen, die in letterlijken en figuurlijken zin op zijn weg zijn neergekomen en die zijn leven overziende en aan de overzijde van het leven denkende tot de slotsom komt; Wij dan hebben altijd goeden moed. Het was wel een heel moeilijk leven het zijne, moeilijker dan van het over-overgroote deel der menschen. Waarom kon die man dan spreken van dien goeden moed. dien hij altijd had en die hem dus nooit ver liet. Omdat hij een ideaal had. waarvoor hij leefde en dat zoo rijk van inhoud was, dat hij van dat ideaal ook leven kon. De moed, dien we niet mogen verliezen, omdat we dan alles zouden verliezen, wordt dus geboren uit een ideaal, wat daarvan dan ook de inhoud moge wezen. Geestelijke dingen moeten geestelijk ge zien worden en idealen moeten idealis tisch gezien worden. Vandaar, dat levens moed verheft boven de zichtbare dingen, omdat hij geestelijk is en zich dus richt naar een ideaal, dat verder af of dichter bij kan wezen, maar zoo vast in ons ge worteld is. dat we het niet kunnen ver liezen. Maar zoo iemand het verliest, die verliest tegelijk den moed, omdat hij dan geen ideaal meer heeft om voor te strijden en van te leven. Dat is de diepe zin van het goede oud Hollandsche spreekwoord: moed verloren, al verloren. Wie nu zou gaarne alles verliezen, wat hij bezit aan geestelijk goed. aan idealen en wat dies meer zij? Immers niemand. Want ieder weet. dat hij dan een verloren man wezen zou. die met dit leven in feite afgerekend zou hebben. Wie echter staat midden in het werkelijke leven; wie daar in staat met zijn idealen, die houde ze vast. het koste wat het koste. Anders ver- lietst hij den waren levensmoed, waarvan het geldt: dat men dien verliezende, alles verliest. STEADFAST KINGSTON NAVY LEAGUE S. C. C. OP DE VIS CHVANGST. Ingezonden door M, O. OVERDUIN te Voorschoten. Naar huis vertrokken. Na een buitengewoon prettig tweeweke- lijksch verblijf in Holland zijn hedenmor gen. de negenenvijftig cadetten van het „Steadfast Sea Cadet Corps" naar King ston, Engeland teruggekeerd. In de geschiedenis van dit corps is deze korte vacantie een van de meest interes sante en succesvolle geweest. Het is geen gemakkelijke taak om negen envijftig jongens, die nog nooit in het buitenland geweest zijn. in een vreemd land te laten kampeeren en de bevelvoe rende officier verzekert mèt zijn collega's dat het succes van dit waagstuk voor geen gering deel te danken is aan de vriende lijke tegemoetkomendheid van die Hol landsche vrienden, die hun spontane en practische hulp aan het corps gegev. n hebben gedurende het korte verblijf in Nederland. De meeste dank is het Corps verschul digd aan den heer C. Bakker, Hoeve Veld- heim, te Oegstgeest, De heer Bakker stelde zijn boerderij beschikbaar als kampeer- centrum en hij stond hen toe een van zijn gebouwen als slaapzaal en eetzaal te ge bruiken, terwijl ook mevrouw Bakker, mej. A. Bakker en de heer C. J. M. Bakker er het hunne toe hebben bijgedragen om het kamp te doen slagen. De voorbereidende administratieve werk zaamheden werden vrijwillig door mej. D. Kamphuis Suermondt ondernomen, terwijl door haar invloed de hulp werd verkregen van den heer I. P. L. Bouwman als tolk. De Ajax-Sportman-Combinatie, die wel verdiend de tegen het Corps gespeelde voetbal- en cricketwedstrijden won, heeft het corps een medaille aangeboden, welke erkentelijkheid zeer op prijs werd gesteld. Deze medaille zal opgehangen en bewaard worden in de gymnastiekzaal van 't Corps te Kingston. De bezoeken van de Leidsche Padvin ders zijn ook buitengewoon geapprecieerd. Een klein aantal jongens, die in druk kerijen werkzaam zijn, hebben de drukkerij van het „Leidsch Dagblad" bezichtigd en ze waren bijzonder geïnteresseerd in de up to date inrichting van ons bedrijf. Bij hun vertrek kregen allen een exemplaar van de krant, die op het moment van hun bezoek gedrukt werd en een boekje over ons bedrijf als herinnering. De Britsche gezant Sir Odo Russel, de Britsche Handels-attaché Laming, dr. en mrs. W. T. Piatt, mr. Eden, dr. Sinnige, de heer ir. W. J. Modderman, hoofd exploi tatie der N.Z.H.T.M. en vele andere Hol landsche en Engelsche inwoners uit den omtrek van Leiden hebben hun belangstel ling in de jongens betoond en aan hen is het te danken, dat er uitstapjes konden worden gemaakt. Zoo werd er Donderdag met twee autobussen gereden van Leiden naar Gouda, Schoonhoven, Lekkerkerk, alwaar de burgemeester zich bijzonder voor de jongen» interesseerde. Krimpen a. d. Lek. Capelle a. d. IJsel. Rotterdam en over Den Haag en Scheveningen terug. Een verblijf zooals de jongens nu gehad hebben, zal nooit falen de gevoelens van „good will", die tusschen Nederland en Groot Brittannlë bestaan, te versterken, want het ls de jeugd van vandaag die de moeilijkheden van het verleden uitwischt en de vrede nu en in de toekomst zal handhaven. De jongens hebben met velen vriend schap gesloten gedurende deze vacantie en het zal voor velen moeilijk zijn, naar Engeland terug te keeren. DE DRIE-OCTOBER-VEREENIGING. CONCERT. Het program voor het concert in het Plantsoen (Musis) op Dinsdag a.s. 8 uur luidt: 1. „King Cotton", marsch, Sousa; 2. Ouverture „Die Zigeunerin", Balve; 3. „Wo- ronzo", wals, Lobitsky; 4. Balletmuziek „Le Prophéte", Meijerbeer; 5. a. „Im Herbst",Tschalkowsky, b. „Czardas", Ml- chiels; 6. „Geschichten aus dem Wiener wald", wals, Strauss; 7. Noorthey, marsch, Geijp. De optocht „Oost en West". Nog slechts zes weken en het specifieke Leidsche feest van oud en jong, hoog en laag, is weer aangebroken. Stond de feest viering voorgaande jaren altoos op een hoog peil. dit jaar besteedt het bestuur wel bijzondere zorg aan de voorbereidin gen. Gelijk men zich uit voorgaande mede- deelingen zal herinneren zal het hoogte punt der feestviering dit jaar zijn de optocht „Oost en West", waarin men zich voorstelt de banden tusschen de koloniën en het moederland uit te beelden. Dan moeten echter alle factoren tot het wel slagen medewerken, want zoo ooit een optocht belangrijk is geweest, dan wordt deze het Niet alleen zal dan het weei wat beter moeten zijn. dat kan haast niet anders, want zomer is het nog niet ge weest, doch dan moeten ook zij, die bereids hun medewerking toezegden, zich hieraan hcuden. Maar al te vaak gebeurt het immers, dat betrekkelijk kort voor den eigenlijken datum, soms wel den vorigen dag, het bestuur medegedeeld wordt, dat een plot selinge verhindering de deelneming on mogelijk maakt. Werpt dit ontegenzegge lijk fatale stelsel reeds groote nadeelen af bij industrieele uitbeeldingen, bij groote groepen, waaruit dit jaar voornamelijk de optocht zal bestaan, is dit nog veel erger. Immers door het niet kunnen deelnemen van eenigen wordt soms een geheele groep uit het verband gerukt, verdwijnt een onmisbare schakel uit den keten en is de groote lijn, loopende door den ge- heelen optocht verdwenen. Laat ons even wel hopen, dat ook dit jaar, evenals de voorafgaande, de optocht in alle deelen een geslaagd punt der feestviering wordt. Kon eenigen tijd geleden nog weinig vaststaande feiten worden medegedeeld, het bestuur heeft"actief als altijd niet stilgezeten en reeds belangrijke vor deringen gemaakt.. Zoo is om ons aller eerst tot Leiden zelf te bepalen de toe zegging ontvangen, dat een aantal leden van het Leidsche Studentencorps aan den stoet zal deelnemen. De ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië werd op de hoogte gesteld van de plannen, toonde zich enthousiast, gaf daadwerkelijk steun en zond bovendien een rondschrijven aan de leden, waardoor een aantal maatschap pijn zich bereid verklaarde den optocht te steunen. De niet minder belangrijke Indische Club te Den Haag heeft op zich genomen voor de verzorging van twee wa gens uit den stoet zorg te dragen. Onder leiding van het echtpaar J. Lameyn dat zich met de verdere werkzaamheden belastte zal, behalve een Javaansch Tooneel. een Dans- en Oogstfeest op Bali worden weergegeven. Het typische Indi sche instrument „gamelang" zal worden bespeeld door eenige jongelui van de Haagsche verceniging „Boeatan". die mo menteel onder ieiding van den ontwerper var. den optocht, den heer Van Driest, op de Koloniale Tentoonstelling vertoeven. Een optocht in den optocht belooft te worden de groep van leden van het land- bouwcorps „Nji-Sri" uit Deventer onder leiding van den oud-Leidenaar, den heer C. Dumont en den heer H. J. J. Neumann. Deze jongelui zullen een Javaanschen bruidsstoet vormen, iets waarvoor zeer veel belangstelling bestaat in de kringen van Oud-Indisch gasten en Indiërs. Voor het even onmisbare tweede deel der In dische deelnemers nl. dat der dragers enz. heeft de Rotterdamsche Lloyd ruim 50 man onder leiding van een man doer beschikbaar gesteld Dank zij de medewerking van het de partement van Koloniën zendt de com mandant van de Koloniale Reserve, over ste J. J. B. Barendse een detachement bestaande uit het muziekcorps van 31 man, een brigade van 24 man en 5 tamboers onder bevel van den eersten-luit. adj. van het korps, C. F. Hazenberg, die eveneens een oud-Leidenaar is. Deze brigade zal 'n patrouille in de buitengewesten voorstel len. Aangezien het detachement reeds den avond te voren zal arriveeren, neemt het deel aan de taptoe op 2 October. Evenals vorige jaren heeft ook thans de minister van Defensie goed gevonden paarden, manschappen en bespanningen van het 6e Reg. Veldartillerie ter beschikking van de vereeniging te stellen. Nu met de verspreiding der vervaardigde reclame-plaat een aanvang is gemaakt, komen uit binnen- en zelfs buitenland enthousiaste brieven bij het secretariaat binnen. Alleen uit Leiden en omgeving moet en kan dit wil het feest in den vollen omvang slagen nog beter wor den. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de inschrijving voor de uitdeeling van haring en wittebrood dit jaar plaats zal hebben op Zaterdag 29 Augustus a.s. in de vestibule van de Stadsgehoorzail. HANDELS REG ISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. van Schie Sr., Voorstraat 22, Katwijk a. d. Rijn, vrachtrijder Katwijk-Leiden. Wijziging handelsnaam thans J. van Schie Jr. Naamlooze Vennootschap A. Dorsman's Boekhandel en Stoomdrukkerij. Voor straat 5153. Uittredende commissaris E. A. L. de Lang. Wassenaar. Nieuwe com missaris J N. Dorsman, Ginneken. Bataafsche Import Maatschappij (f.), Hooge Morschweg 116a, Leiden. Hoofdz. Den Haag. Carel van Bylandtlaan 16. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam thans N.V. Bataafsche Import Maatschappij. BINNENLAND. De automatiseering van de rijkstelefoon: de eerste vijf telefoondistrictcn ingesteld. (Binnenland, 2e Blad). Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het voorstel tot wettelijke regeling van het geldschietersbcdrijf. (Binnenland, 2e Blad). Een voorbeschouwing over de wielerwed strijden om de wereldkampioenschappen. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Het kabinet-McDonald in ernstig gevaar wegens geschil met de vakvercenigingen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Opnieuw is bijeenroeping van den Prui- sischen Landdag door uiterst rechts voor gesteld. (Buitenl., le Blad). Een Japansche protcstnota aan China, doch tevens een edelmoedig gebaar. (Buitenl., le Blad). DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. Een geheel uitver kochte zaal heeft gisteravond genoten van een programma, dat zich ver boven het middelmatige verheft. Want inderdaad zijn beide hoofdfilms van een bijzonder ge halte. Na eenige interessante kijkjes in Afrika, draait als eerste hoofdfilm Po- temktn, een door den genlalen Russischen regisseur Eisenstein vervaardigd kunst werk. Deze film, die reeds eerder als stomme film vertoond is, wordt nu als Duitsch-sprekende film gegeven. Over welk een menigte geboren acteurs, over welk een verbijsterend aantal karakteristieke koppen heeft Eisenstein toch de beschik king in dit meesterwerk van massa-regie! Potemkin is helaas een propaganda-film voor de machtsverovering door de Sovjet. Wanneer men echter den politieken kant buiten beschouwing laat en slechts de kunst in 't oog houdt, dan moet men groote bewondering hebben voor den man, die deze film heeft geregisseerd. Als 2e hoofdfilm wordt vertoond „De straat der verlorenen", een film. die uitmunt, deels door het voortreffelijke spel van Pola Negri en het minstens even goede spel van Hans Rehmann, deels door de be kwame regie van Paul Czinner. Boven genoemde film speelt hoofdzakelijk ln een zeemanskroeg en op een vuurtoren, waar heen één van de vrouwen uit de zeemans kroeg den vuurtorenwachter gevolgd is, met wien ze later trouwt. Na eenigen tijd komt een vroegere vriend van haar, die een moord gepleegd heeft, haar een bezoek brengen op het eiland, waardoor ze in tal van moeilijkheden geraakt en 't leven haar onmogelijk gemaakt wordt. In deze film, die nu eens geen gelukkig slot heeft treft, behalve de ontroerende realiteit, de knappe filmtechniek, die ieder beeld zoo scherp doet uitkomen. Dit programma ten slotte is zeer de moeite waard om gezien te worden, zoodat de zaal wel iederen avond uitverkocht zal zijn. Trianon-Theater. Charley Chaplin, de koning der film-acteurs, viert ook deze week in Trianon weer zijn triomphen. „City-Lights", zijn levenswerk, is gepro longeerd en men kwam er tot dusver iederen avond plaatsen tekort. Het zal de volgende dagen niet anders zijn....! Luxor-theater. Met de film „Fra- Diavoio" (Duivelsbroeder) bewijst de UFA ook in staat te zijn andere films te vervaardigen dan de bekende, kluch tige, maar ook vluchtige, Duitsche van den laatsten tijd, zonder het bereikte niveau van muziek en spel te verlaten. De tenor Tino Pattiera vervult in deze film spelende in het laatst der 18de eeuw de rol van opstandelingen-leider. De bewoners van het woeste bergland schap de Abruzzen zijn in opstand geko men tegeh den koning van Napels. Adem- looze stilte heerscht in de zaal als Pat tiera zingt.. doch ook. als de beide strijdmachten tegenover elkaar komen te staan en de moedige spionnen van weers kanten uittrekken. Hoewel soms de film iets verward is, blijft zij door de span ning, die er heerscht, allen interesseeren. Een bijzondere vermelding verdienen de schitterende natuuropnamen uit dit Ita- liaansche berglandschap. Behalve eenige kleinere films en het journaal draait voor de pauze een film van den bekenden speurhond „Rin-Tin- Tin", getiteld „De eenzame Verdediger". Gelijk in andere films van dezen wonder- hond ontbreekt het ook hier niet aan spanning. De ontknooping is zoo onver wachts, dat zonder den gang van het ver haal te verraden het niet mogelijk is iets ervan mede te deelen. Het geheele pro gramma tezamen is een bezoek tenvolle waard.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1