AGENDA. BUITENLAND. VISSCHERlJ-BERICHTEH. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s waargenomen door apotheek: W. Pelle, K. Rapenburg 12, Telef. 594. DE HAAGSCHE ANNEXATIEPLANNEN. Er is geen algemeen belang bij betrokken. Prof. mr dr. J. van der Grinten, hoog leeraar aan de R.-K. Universiteit te Nij megen en oud-secretaris dier gemeente en prof. mr. dr. C. W. van der Pot, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en oud-wethouder van Leiden, heb ben op uitnoodiging van de Raden der ge meenten Voorburg en Rijswijk, advies uit gebracht over het voorstel van Gedepu teerde Staten tot wijziging van de gren zen der gemeenten 's-Gravenhage, Delft, Wateringen, Nootdorp, Pijnacker, Wasse naar, Veur en Stompwijk en tot ophef fing van Voorburg en Rijswijk. De conclusie van het rapport is, volgens het „Vad.", dat de annexatie ongeldig is, omdat de bezwaren, die men daarmede wil ondervangen, evengoed te ondervangen zijn door vaststelling van een streekplan overeenkomstig de nieuwe wettelijke be palingen. Het groote voordeel wordt dan verkregen, dat niet aan het bestaan van twee bloeiende Gemeenten, Mie beide nog steeds hebben haar eigen cachet en haar eigen gemeentelijk leven, op min of meer ruwe wijze en tegen den zin van wat waarschijnlijk ook nu weer de wensch van het overgroote deel der bevolking zal blij ken te zijn, een einde wordt gemaakt Er is geen algemeen belang betrokken bij een nieuwe vergrooting van de Gemeente op motieven, die, consequent doorgedacht, binnen 20 jaar tot annexatie van Delft en binnen 50 jaar wellicht tot annexatie van Leiden zouden moeten voeren. Worden deze motieven als geldig aanvaard, dan valt aan den annexatiedrang der groote Gemeenten geen grens te stellen. Annexatie ln een geval als het onder havige achten de hoogleeraren een grof en plomp middel om in de gerezen behoef ten te voorzien. Nu de wetgever fijnere middelen ter beschikking stelt, middelen die ook de kleinere gemeenschappen in hun begrijpelijk verlangen naar eigen voortbestaan ontzien, geve men aan dit soort middelen de voorkeur. Zij adviseeren derhalve, dat de Gemeen teraden van Voorburg en Rijswijk, onder afwijking van het annexatie-ontwerp, zich bereid zullen verklaren om in samenwer king met den Raad van 's-Gravenhage een regeling te treffen voor de vaststelling van een streekplan en dat zij aan Gedepu teerde Staten zullen verzoeken om daar toe hun bemiddeling te verleenen, casu quo om de noodige stappen te doen, opdat dit doel worde bereikt. o DE TOESTAND DER TERTIAIRE WEGEN. Bezorgdheid bij de weggebruikers. Door den Bond van Bedrijfsauto-houders in Nederland is het volgende adres gericht aan Gedeputeerde Staten der verschillende provincies, behalve aan Noord-Holland. Wij ontleenen er het volgende aan: Bij de weggebruikers is een steeds groo tore bezorgdheid ontstaan omtrent den toe stand, waarin de zoogenaamde tertiaire wegen in het geheele land verkeeren, als gevolg van het feit, dat deze bij de tegen woordige wijze van onderhoud, als regel niet bestand zijn tegen het drukke mecha nische verkeer, dat daarop plaats heeft. Tegen de verwachting n.l. in, o.a. uit gesproken door den Minister van Water staat bij de uitvoering van de wegenbelas ting en de instelling van het Rijkswegen fonds, hebben zeer vele tertiaire wegen door de ontwikkeling van het mechanische verkeer het karakter van secundaire wegen verkregen en nu blijkt, hoe verkeerd het is geweest, bij het opmaken van de plannen voor de verbetering van het Nederlandsche wegcnstelsel de zorg voor de verbetering vin die tertiaire wegen over te laten aan de beheerders daarvan. Niet alleen, dat deze zeer dikwijls niet over voldoend ge outilleerde technische diensten beschikken, om deze verbetering uit te voeren, maar, wat veel erger is, hunne finantiëele draag kracht is daartoe bijna altijd volstrekt onvoldoende. Het gevolg is, dat niet alleen de bedrijfs autohouders, die van deze wegen gebruik moeten maken, groote schade lijden, maar nog erger is: de toestand dier wegen gaat zienderoogen achteruit en krachtige maat regelen zijn reeds thans noodig om er voor te zorgen, dat de wegen ten minste voor het verkeer bruikbaar blijven. Wordt niet spoedig ingegrepen, dan zal de toestand zoodanig verergeren, dat liet in orde brengen dier wegen, die voor het verkeer niet kunnen worden gemist, bijna ondraaglijk zware finantiëele offers zal eischen. Het bestuur van de B.B.N. ervan over tuigd, dat het niet de onwil, doch voor namelijk de finantiëele onmacht van de kleinere wegbeheerders is, die deze ver hindert de tertiaire wegen in een behoor lijken toestand te houden, heeft zioh reeds geruimen tijd geleden gewend tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek maatregelen te willen treffen, zoo noodig door het indienen van een voor stel tot wijziging van de wegenbelastingwet waardoor uit het Rijkswegenfonds aan de Provinciën jaarlijks gelden zouden wor den verstrekt, ten behoeve van de ver betering van de tertiaire wegen. Hierbij lag het in de bedoeling deze gelden n.l. niet rechtstreeks aan de be heerders der tertiaire wegen uit te keeren, doch de noodzakelijkheid van deze uit- keering te doen beoordeelen en de ver deeling der gelden te doen geschieden door de verschillende Provinciën, opdat op die wijze behoorlijke controle op de uitgaven cn wegen zou kunnen worden uitgeoefend. Tot onze groote spijt is door den Minister van Waterstaat op het verzoek van den B. R N. afwijzend beschikt; hij beriep zich bij deze afwijzende beschikking o.a. op de verwerping van de motie Ebels, die op deze aangelegenheid betrekking •had, door de Tweede Kamer. Onderwijl heeft het College van Ged. Staten in Noord-Holland, eveneens over tuigd van de noodzakelijkheid tot het zoo spoedig mogelijk Ingrijpen ter verbetering van de tertiaire wegen, aan de Staten van deze Provincie het voorstel gedaan uit de provinciale geldmiddelen zelve een bedrag af te zonderen ten behoeve van de ver betering van die tertiaire wegen, welke op een zoogenaamd aanvullend wegenplan door de Provincie zouden worden gebracht. Tevens werd een dergelijk aanvullend wegenplan ter goedkeuring aangeboden. wij behoeven Uw College zeker niet te zeggen, hoe zeer wij dezen maatregel van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland toejuichen en wij wenden ons tot Uw College met het eerbiedig verzoek op soortgelijke wijze maatregelen te willen treffen en over te gaan tot het opmaken van een aanvullend Provinciaal wegenplan en tot het beschikbaar stellen van geiden op soortgelijke wijze als door de Ged. Staten van Noord-Holland is geschied. Wij voegen aan het bovenstaande toe, dat waarschijnlijk op deze wijze wel geen definitieve verbetering der tertiaire wegen zal kunnen worden verkregen, doch dat in allen gevalle het vernielingsproces, waaraan deze wegen als gevolg van het minder- goede onderhoud thans blootstaan, zai worden gestuit. ln de toekomst zal het onafwijsbaar blijken, dat het onvermijdelijk is, ook ten behoeve van de tertiaire wegen, een bij drage uit het Rijkswegenfonds af te zonderen. Ook de billijkheid eischt, dat hiertoe zal worden overgegaan, immers thans betalen duizenden automobielbezitters groote be dragen als wegenbelasting, zonder dat ze ooit gebruik maken van wegen, ten be hoeve van welker verbetering de gelden uit het Rijkswegenfonds worden besteed, terwijl hun bij de invoering van de wegen belasting werd toegezegd, dat als compen satie van de zware lasten een zoodanige verbetering der door hen te berijden wegen zou volgen, dat de onderhoudskosten van hun automaterieel belangrijk zouden worden verminderd. Wij stellen ons dan ook voor, te goeder tijd bij de Staten Generaal op deze aan gelegenheid terug te komen, doch hopen, dat Uw College in afwachting van het slagen van deze pogingen, ons verzoek zal willen inwilligen. o DE AFSLUITDIJK IN DE ZUIDERZEE. De spoorwegverbinding met het Noorden. Het ..Hbld" meldt: Als het volgend jaar de afsluitdijk in de Zuiderzee gereed zal zijn gekomen, komt de aanleg van een spoorweg over dezen dijk, de verbinding van Noord-Holland met Friesland en Groningen vormend, nader aan de orde. Dat wil echter niet zeggen, dat in het jaar waarin de dijk gereed komt, de treinen reeds over den afsluitdijk zullen rijden Afgescheiden van de econo mische zijde, welke overigens onafschei delijk aan den aanleg van dezen spoorweg is verbonden, moet men er op rekenen, dat. alvorens tot den aanleg van den spoorweg kan worden overgegaan, de dijk zich eerst zal moeten „zetten". Hoewel de uitvoering van dit spoorwegwerk nog niet eens is vastgesteld zooals we bij infor matie vernamen zou de aanleg even tueel toch zeker niet eerder dan 1934 kunnen gereed komen. De economische omstandigheden van thans geven echter grond aan het ver moeden, dat met den aanleg van dezen spoorweg waarschijnlijk nog wel eenlge jaren zal worden gewacht. In den aanleg van dezen spoorweg toch gaat een belang rijk kapitaal zitten, waarvan het al thans op het oogenblik niet zeker is, dat het beschikbaar is, laat staan beschik baar gesteld kan worden. Echter is er nog een omstandigheid, welke grond aan het vermoeden geeft, dat met den aanleg van dezen nieuwen spoor weg nog eenlge jaren zal worden gewacht. De nieuwe spoorlijn, welke circa 30 K.M. lang zal worden, omvat een traject, waar op geen plaatselijk verkeer zal zijn, al thans geruimen tijd niet, als gevolg van de afwezigheid van bevolking in het aan liggende gebied. Uit exploitatie-oogpunt zal deze spoor lijn voorloopig dus zeker niet voordeelig zijn. Iets anders is evenwel, dat zich de noodzakelijkheid van den aanleg van dezen spoorweg zal kunnen gaan voor doen'. Het treinverkeer wordt tot op heden geleid over Zwolle. Veel expansie-gelegen heid voor de spoorwegen bestaat er daar niet meer. tenzij men er een zeer belang rijk bedrag aan wil besteden. Eenerzijds is er dus het minder aanlok kelijke exploitatie-beeld van een spoorweg over den Zuiderzee-afsluitdijk in de eerst komende jaren, anderzijds is er de moei lijkheid, dat het station Zwolle op den duur het verkeer van overig Nederland met de drie Noordelijke provincies niet meer zal kunnen verwerken, zonder uit breiding van spoorwegcapaciteit. In de naaste toekomst zal dus de vraag onder de oogen moeten worden gezien of het uit economisch oogpunt meer verant woord is over te gaan tot den aanleg van een nieuwen spoorweg over den afsluitdijk (wat in de verre toekomst toch zal gebeu ren) dan wel. dat de spoorwegcapaciteit van het station Zwolle wordt vergroot. Als op het oogenblik een belangstellend bezoeker van de Zuiderzeewerken van den geleider te hooren krijgt, dat het wel 1940 zal worden voordat de treinen over den afsluitdijk rijden, dan is men de tegen woordige economische omstandigheden in aanmerking genomen dichter bij de waarheid, dan hij die het jaar 1932 dezer dagen noemde. DE WIERINGERMEERPOLDER. Beschikbaarstelling van bouwperceelen in erfpacht. De cultuurwerkzaamheden in den Wie- ringermeerpolder schrijden geleidelijk aan voort. Reeds ongeveer een derde gedeelte der totale oppervlakte van ongeveer 20.000 H A. is van slooten en greppels voor zien. Het oogsten van het eerste gewas is in vollen gang en dezer dagen werd gelijk gemeld) het. eerste brood van Wieringer- meerrogge gebakken. En dit alles reeds ondanks het feit, dat de nieuwe polder nauwelijks een Jaar droog is. Over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A., voor een groot deel juist van de dek- vrueht ontdaan ontwikkelt zich het jonge gras- en klavergewas voorspoedig en vraagt om beweiding, liefst met schapen Groote kudden schapen kunnen er gedurende ge ruimen tijd goed voedsel vinden. De direc tie van den Wieringermeerpolder, die haar zetel heeft te Alkmaar. Kennemerpark 25 en belast is met het in cultuur brengen van den polder, is gaarne bereid omtrent de aanneming van schapen voor beweiding alle verlangde inlichtingen te verstrekken. Dit najaar wordt wederom een groot complex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootere mate gelegenheid tot bewei ding met schapen, eventueel ook met jong vee, etc., kan worden gegeven. In het verstreken seizoen werd aan ver schillende personen gelegenheid geboden tot proefnemingen met het telen van on derscheidene gewassen, o.a. ook bloembol len, welke algemeen goed zijn geslaagd. Ook voor het cultuurjaar 1931/1932 wordt deze gelegenheid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor eveneens tot ge noemde directie wenden. Ongetwijfeld zal een en ander de belangstelling, welke dit Jaar bijzonder groot was. volgend jaar nog belangrijk doen toenemen. Was de nieuwe polder dit voorjaar zoover de gezichtseinden reikte nog één ononder broken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote verandering gebracht Thans treft men n.l. op verschillende punten reeds groote Iandbouwloodsen aan, terwijl de eerste 20 woningen in het eerste kern dorp bij Sluis I binnen enkele weken zullen worden betrokken. De bebouwing in dit kerndorp zal in de komende maanden wor den voortgezet Reeds zeer spoedig wordt ook met de stichting van woningen in het tweede kerndorp. bij Sluis III een aanvang gemaakt. Het streven der Directie is er op gericht om de bewoning van de kerndorpen zoo doelmatig mogelijk te maken. Maat regelen voor den aanleg van waterleiding en electrlciteit zijn in voorbereiding. Eenige kerkgenootschappen beginnen spoedig met de stichting van wijkgebouwen voor de godsdienstige verzorging der Wierlnger- meerbewoners. Binnen enkele maanden zal zich een geneesheer in den polder ves tigen. terwijl het particulier initiatief ge reed staat zoodra mogelijk de wijkverple ging ter hand te nemen. Ook ter voorzie ning in de behoefte aan gewoon lager on derwijs zijn de voorbereidende stappen reeds gedaan. Zijn de belde bovengenoemde toekom stige dorpen thans reeds door middel van breede rijwielpaden, waarop licht auto verkeer mogelijk is. met het oude land verbonden, aan den aanleg van verharde wegen wordt hard gewerkt, zoodat ook de verkeersverbinding met de dorpen binnen enkele maanden aanzienlijk zal zijn ver beterd. Volgend jaar reeds zullen ongeveer 250 gezinnen in den polder woonplaats kunnen vinden, hetgeen voor de nering doenden en kleine industrieelen een prik kel zal zijn zich in de nieuwe dorpen te vestigen. De Directie van den Wieringermeerpol der heeft dit voorzien en daarom de noo dige maatregelen getroffen voor de be schikbaarstelling van bouwperceelen in erfpacht. Zij is gereed om reeds thans aanvragen in behandeling te nemen en bereid om alle inlichtingen te verstrekken. irv VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de benoeming aanstaande van mr. J. D. van Ketwich Verschuur, thans H. Ms. gezant te Buenos- Aires. in dezelfde hoedanigheid te Angora. Volgens de N. R. Crt. is de heer Jef Last, die nog betrekkelijk kort geleden uit de S.D.A.P. werd gezet, thans in verband met zijn critiek op de leiding van het par tijbestuur afgetreden als bestuurslid der Rev. Soc. Partij. De eerste vrouwelijke ambtenaar van den Burgerl. Stand ln Nederland is gis teren in actie gekoitien. Te Rotterdam heeft namelijk mej. S. Groeneweg, lid der Tweede Kamer, den heer Drop leveneens Kamerlid) en mej. C, Blom in den echt verbonden. Te Amsterdam is een conflict uitge broken in de bouwbedrijven. Vrijwel alle werken zijn stilgelegd. o UIT NED OOST-INDIE. ZIJN INKOMEN TE LAAG OPGEGEVEN. MEDAN. 20 Aug (Aneta). De Raad van Justitie alhier veroordeelde den arts A. L. Huber wegens het te laag opgeven van zijn inkomsten voor de inkomstenbelasting, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 weken. De eisch was 2 maanden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. In Engeland is men nog druk bezig te beraadslagen over de bezuinigingsmaat regelen, die nog steeds geheim worden ge houden. Men hoopt echter tot een algeheele overeenstemming te zullen komen. Het invoerrecht van 10 pet. schijnt losgelaten te zijn, nu ook van liberale zijde daar tegen is geageerd. Van een zuivere finantieele conferentie schijnt echter voorloopig nog geen sprake, let men op hetgeen daarover wordt ge meld uit Amerika. De Zwifsersche regeering stelt voor de iooncn van het lagere Volkenbondspersoneel in overeenstemming te brengen met dien der hoogere ambtenaren. De Secretaris-generaal ontvangt jaarlijks, Inclusief representatiekosten, een bedrag van 170.000 goudfrancs, de plaatsvervangen de secretaris-generaal 100.000 goudfrancs en de drie onder-secretarissen ieder 80.000 goudfrancs. De salarissen van de afdeelings- directeuren liggen tusschen 50 en 60.000 goudfrancs, die van de hoogere ambte naren tusschen 25 en 30.000 goudfrancs. o DUITSCHLAND. Admiraal von Truppel f Wat in het Liebknechthaus werd gevonden. Admiraal b. d. Oskar von Truppel. de vroegere gouverneur van Klautschau, is te Berlijn—Frohnau overleden. Oskar von Truppel werd 17 Mei 1854 te Katzhuette (Schwarzburg-Rudolfstadt) ge boren, als zoon van een dominee. In 1871 trad hij in dienst van de keizerlijke marine. In Januari 1898 werd. na de bezetting in November 1897 van Kiautschau een pacht overeenkomst gesloten tusschen China en Duitschland, waarop von Truppel, die in middels was bevorderd tot kapitein ter zee voorloopig opperbevelhebber werd van dit gebied. Na tijdelijk de functie van afdee- lingschef van den Rijksmarinedienst te hebben bezet, keerde hij in 1901 terug als gouverneur van Kiautschau. Tien jaar lang heeft von Truppel dit gebied bestuurd. In 1911 werd de overledene admiraal, terwijl hij door den Koning van Pruisen in den adelstand werd verheven. Na den oorlog werd von Truppel lid van de Democratische Partij. Naar het politiepresidium mededeelt, is bij het Ingestelde onderzoek in het Carl Liebknechthaus aan den Bülow-platz om vangrijk bewijsmateriaal voor den dag ge komen, waaruit blijkt, dat zich in genoemd huis de centrale voor defaitistische propa ganda onder de politie en de rijksweer be vond. Een groot aantal zoogenaamd „Zerset- zungsmaterial" en verboden brochures wer den in beslag genomen, welke voor de deels loopende, deels in te stellen straf vervolgingen wegens hoogverraad van het grootste belang zijn. Verder werd vastgesteld, dat een groot deel der onwettige zoogenaamde cellen- of bedrijfskranten, welke een bijzonder op hitsend karakter dragen, in het Carl. Lieb knechthaus werden vervaardigd. FRANKRIJK. Fransche ministerraad. Het Fransche kabinet heeft gisteren onder voorzitterschap van den president der republiek Doumer in het Elysee zitting gehouden. Briand nam aan deze vergade ring niet deel. Laval legde den president een wetsont werp ter goedkeuring voor, waarbij de huidige onderstaatssecretaris ln het mi nisterie voor economische zaken Francois Poncet wordt benoemd tot Fransch am bassadeur te Berlijn, terwijl de aftredende ambassadeur De Margerie onder dank zegging van zijn functie wordt ontheven. Vervolgens bracht de minister v finan ciën, Flandin, rapport uit over de werk zaamheden van de Londensche commissie van deskundigen, terwijl de minister voor de begrootingen. Piétri. een overzicht gaf van de begrooting 1931/32. Op voorstel van den minister van han del, Rollin, werd besloten, dat Frankrijk gevolg zal geven aan de uitnoodiging van de regeering der Vereenigde Staten tot deelneming aan de internationale tentoon stelling van Chicago in 1933. Tot vertegenwoordiger van Frankrijk in de subcommissie der Europa-commissie, welke den 31sten Augustus te Genève bij eenkomt, werd Francois Poncet benoemd. De ministerraad benoemde verder de Fransche delegatie ter a.s. Volkenbonds vergadering. De delegatie zal bestaan uit de ministers Briand. Flandin en Rollin. drie plaatsvervangers en zes adjunct- gedelegeerden. o— ENGELAND. De bezuinigingsvoorstellen Conferentie over Birma. Mac Donald en de kanselier van de Schatkist, Snowden, ontvingen gistermor gen de vertegenwoordigers der oppositie partijen. De conservatieven waren verte genwoordigd door Neville Chamberlain en Sir Samuel Hoare, die door den parti culieren secretaris van Baldwin warer. vergezeld, terwijl voor de Liberale Partij in plaats van Lloyd George, die ongesteld is, Sir Herbert Samuel en voorts Sir Donald Maclean verschenen waren. Mac Donald legde de leiders der oppo sitiepartijen de Woensdagavond door het voltallige kabinet aangenomen voorstellen voor. zonder evenwel, naar vernomen wordt, de kwestie van het invoerrecht van tien procent ter sprake te brengen. Ofschoon tot nu toe niets omtrent het verloop der besprekingen is bekend ge worden, zou het vast staan, dat de con servatieven beperkingen op de tegen woordige uitgaven belangrijker achten, dan de quaestie van de heffing van een invoerrecht. De besprekingen zullen heden worden voortgezet. Men concludeert hier uit, dat de voorstellen der regeering in hun huidigen vorm voor de conservatie ven in ieder geval niet volledig aanvaard baar zijn. In aansluiting op de conferentie ont ving Mac Donald de adviseerende com missie der Labourfractie, om deze even eens omtrent de regeeringsvoorstellen in te lichten. In den namiddag begaven de vijf mi nisters Mac Donald, Snowden, Hender son, Graham en Thomas zich naar het centrale socialistische bureau, waar zij een bespreking hadden met den Genera- len Raad van het Vakvereenigingscongres en het bestuur van de Labourpartlj. Het bestuur van de Labourpartij ver klaarde na het bezoek van de ministers, dat het ten aanzien van de huidige finan- cieele quaesties de regeering de vrije hand zou laten. De Generale Raad van het Vakvereeni gingscongres verklaarde na de conferen tie met de ministers, dat het zijn houding zou bepalen en deze te zijner tijd aan de regeering zou doen wéten. Er verluidt, dat deze Raad bezwaar zou hebben. Sir Samuel Hoare, één der conserva tieve vertegenwoordigers, heeft na het onderhoud met Mac Donald verklaard: Wij wenschen alles wat in onze macht is, te doen om samenwerking te verzeke ren, want wij geven er ons rekenschap van, dat de crisis zeer snel bezworen moet worden en dat de onzekerheid bij de pu blieke opinie moet worden weggenomen. Wij zijn van oordeel, dat er bezuinigd moet worden, maar wij wenschen, dat de op te leggen offers over alle klassen ver deeld worden en zich niet tot één klasse zullen bepalen. Sir Samuel Hoare heeft nog medege deeld, dat de regeering hem en Chamber lain cijfers voorgelegd had en hoewel zij hierdoor een ruim veld hadden kunnen overzien was het overzicht toch niet allesomvattend geweest. Chamberlain en hij hadden na de con ferentie met Baldwin, die te Aix les Bains vertoeft, overleg gepleegd en zij hadden ook met andere collega's ruggespraak gehouden. De conservatieven streven er naar ten aanzien van de nationale moei lijkheden mede te werken. Over de regeeringsvoorstellen zelf ver neemt men niets officieels. Officieus ver luidt echter het volgende: le. Geen vermindering van de uitkee- ringen der werkloosheidsverzekering, doch zoo mogelijk een verhooging der con tributie. 2e. Voorstellen, teneinde de financien van de werkloosheidsverzekering op een gezonder basis te brengen, eventueel door grootere beroepsklassen vast te stellen in de verplichte verzekering. 3e. Salarisvermindering voor ministers, rechters, zekere ambtenarengroepen, leer aren en politie. 4e. Een bijzondere belasting voor be paalde Staats- en industrieele fondsen, die een vaste rente geven. 5e. Bezuinigingen bij de verschillende bestuursonderdeelen. Het ministerie voor Indië deelt mee dat de regeering besloten heeft een Ronde-tafel-conferentie voor Birma bij. een te roepen en vertegenwoordigers van de Birmaansche belangen uit te noodigei' vertegenwoordigers van de Engelsche re. geering en van de parlementaire partijen te ontmoeten, om een zoo groot mogelijk; mate van overeenstemming te zoeken ten aanzien van de toekomstige constitutie van Birma en de betrekkingen tusschSn Birma en Indië. De eerste taak van de conferentie zal zijn de lijnen vast te stel- len voor de afscheiding van Birma. De bedoeling is de conferentie bijeen te roepen op een datum in November, zoodat de commissie voor de federale structuur van de Indische conferentie gereed komen kan zijn met haar voorstellen maar de conferentie zelf haar werkzaam heden nog niet beëindigd heeft. Als de resultaten van de conferentit bekend zijn, zal er gelegenheid voor ali= betrokken partijen zijn de kwestie no< eens in haar geheel te bezien, voordat d' regeering het Parlement voorstellen doe: ter uitvoering van de voorloopige beschik king ten gunste van de afscheiding. Op de conferentie zullen alle meeningsver- scheidenheden en belangen in Birma ver tegenwoordigd zijn, met inbegrip van de Indische, maar de definitieve samenstel ling staat nog niet vast. Zij zal veel klei ner zijn dan de Indische conferentie. Een lid van de regeering zal haar voor zitten. HONGARIJE. Bcthlcn niet in een kabinet Karolyi. Gisteren brachten tien leden van het parlement en twee leden van den Senaat namens de regeeringspartijen een bezoek aan minister-president graaf Bethlen, met de bedoeling te trachten het besluit van den minister-president om af te treden ia dien zin te wijzigen, dat hij ten minste minister van. Buitenlandsche Zaken in het nieuwe kabinet zou blijven. Graaf Bethlen verklaarde daarentegen, dat hij een kabi net van Graaf Julius Karolyi gaarne zon steunen, doch dat het hem onmogelijk was een ministerspost te aanvaarden, daar de positie van het kabinet Karolyi veel ge makkelijker zou zijn, wanneer hij buiten het kabinet bleef. De voorzitter van de regeeringspartü, von Pestry, verklaarde tegenover een pers vertegenwoordiger, dat hij na het bezoek aan graaf Bethlen den indruk had gekre gen, dat noch de binnenlandsche-, noch de buitenlandsche politiek in een andere richting zouden gaan, hoogstens is et sprake om op economisch-politiek gebied een andere koers te volgen. Omtrent de onderhandelingen van Karolyi verluidt nog, dat hij de porte feuilles tracht toe te vertrouwen aan per sonen, die boven hun partij uit in den lande bekendheid genieten. o SPANJE. Tegen de Kerk Gevaar in Andalusié. De Spaansche minister van justitie heet een verordening uitgevaardigd, waardoo: de verkoop of hypothecaire bezwaring var de eigendommen der kerk verboden word'. Dit is het antwoord op den raad, doe een kerkelijk leider gegeven, tot verkoq over te gaan! Een bericht van den gouverneur va: Sevilla aan de regeering, dat in geheel Andalusië burgeroorlog heerscht, en dat dl syndicalisten met alle middelen trachtei de sociale revolutie en de anarchie door te voeren, zoodat hij redding slechts moge lijk achtte langs dictatorialen weg, heel: in de geheele Spaansche pers grootcn indruk gemaakt. De regeering heeft ecu nieuw decreet aangekondigd, waarbij het dragen van wapens wordt gestraft met cea gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar. Te Santander en Cadix zijn de bakken in staking gegaan en een Engelsche firm! heeft haar mijnen bij Santander ge sloten. o BULGARIJE. Opening van het parlement. Gisteren is door den koning de eerste buitengewone zitting van het nieuwe par lement plechtig geopend. Een talrijke menschenmenigte bereidde buiten het par lementsgebouw den koning een grootsche ontvangst. Ook in het parlement werd de koning stormachtig toegejuicht. Toen de vorst de zaal binnentrad tracht ten de 32 afgevaardigden van de commu nistische partij een tegendemonstratie op touw te zetten, waarbij zij schreeuwden: Weg met de fascistische regeering, leve sovjet-Rusland! Deze demonstratie werd door den bijval van alle andere partijen overstemd. Demonstratief verlieten de communisten daarop de zittingzaal. In de troonrede, die hierna werd voor gelezen, wordt melding gemaakt van de ernstige economische moeilijkheden en den slechten financieelen toestand, die door krachtige ondersteuning van den landbouw bestreden zal moeten worden, terwijl de begrooting in evenwicht dient te worden gehouden door spaarzaamheid en beperking der uitgaven. De nieuwe regeering zal voorts belang rijke maatregelen treffen, ten einde door sociale hervormingen de klassetegenstel lingen op te heffen. Wat de binnenlandsche politiek aan gaat. zullen orde en rust worden gehand haafd, terwijl wat de buitenlandsche po litiek betreft gewezen wordt op de nood zakelijkheid. goede betrekkingen te onder houden met de nabuurstaten en in vriend schappelijke verhouding te staan tot de groote mogendheden, als noodzakelijk ele ment der Europeesche samenwerking. De troonrede werd zeer gunstig ont vangen. IJMUIDEN, 21 Aug. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.95—1.35, Tongen per K.G. f. 2.95-1.95, Zetschol per kist van 50 K.G. f.38, Kleine Schol f.29-7, Vleeten per stuk f. 2 90, Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 32.50, Middel Schelvisch f. 22 50—17.50, Kleinmiddel Schelvisch f. 12.50 -8,Kleine Schelvisch f. 6 25—2.15, Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.52—47.50, Gullen per kist van 50 K.G. f. 9.50—1.93» Lengen per stuk f. 0.90—0.70 Heilbot per K.G. f. 1.75, Wijting per kist van 50 K.G. f3.50—2.95, Koolvisch per stuk f0.250.16, Makreel per kist van 50 K.G. f. 15.50—13. 1150 kisten versche haring f. 5.90—3.90 per kist. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM. 138 met f 1744, IJM. 190 met f2515, IJM. 44 met f 1484. IJM. 482 met f.3347, IJM. 72 met f.1602, IJM. 34 met f.3452. 2—1 v

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2