LEIDSCH DAGBLAD J2,fe Jaargang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1931 No. 21909 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. f2ste Jaargang Donderdag 20 Augustus 1931 No. 33 Grootmoeders Verjaardag. HETS. vt n Het voornaamste Nieuws van heden. LEiDSCH DAGBLAD llUQi „Zeg Koos, nu weet lk wat ik Groot- ooeder geven zal voor haar verjaardag," ei Gretha Hansen tot haar broer, terwijl te druk bezig was een streng wol, die om en stoel hing, op te winden. ,Ja?" vroeg Koos verrast, „wat is het lan?" „Ik haak voor Grootmoeder een mooie jaal. Kijk, van deze wol. Moeder zegt, dat iet een prachtige kleur is voor een oude lame." Met een verdrietig gezicht keek Koos aar de mooie, zilvergrijze wol, die zijn rusje aan het kluwen was. Of het een ooie kleur was voor een oude dame, wist lij niet, maar hij wilde dat graag gelooven Is moeder het zei. „Heb je het zelf vprzonnen, Gre?" oeg hij. .Nee - moeder heeft het gezegd. Je weet iel. hoe lang wij al samen iets aan het ledenken zijn geweest voor Grootmoe, laar we schoten niets op, want we wisten een van beiden wat. Daarom ben ik het an moeder gaan vragen. We hebben zoo ,éél veel tijd niet meer. 't Is precies van- iaag over vier weken." „Ja, 't is al vreeselijk gauw," zuchtte loos, „Toe Gre, weet je nu heusch niets aar- iigs voor mij, om aan Grootmoeder te even? Ik zou haar toch ook zoo graag 'errassen." Gretha trok een diepe rimpel in haar 'corhoofd. „Nee." zei ze, „ik weet heusch niets voor e te bedenken, 't Is voor jongens nog veel lastiger dan voor meisjes," voegde ze er en klein beetje uit de hoogte aan toe. Boos liep Koos de kamer uit naar de leuken. Die flauwe Gre, om te zeggen, dat het voor hem lastiger was dan voor haar. Er zou voor hem net zoo goed iets zijn te be denken. Al was het tot nu toe hun samen met gelukt, daarom zou moeder wel wat weten. Wacht, hij zou het haar maar met een gaan vragen. Moeder was druk in de keuken bezig, toen Koos binnenkwam. Dat hij daardoor «el wat ongelegen kwam, merkte de jongen niet eens. Moeder," begon hij dadelijk, „u hebt Gré geholpen met een cadeautje voor irootmoeder. Weet u nu voor mij ook niet wat te bedenken? 'k Heb geld genoeg in mijn spaarpot, dat weet u wel." Glimlachend liet moeder een oogenblik 'aar wérk in den steek en streek even door Koos' verwarde haren. „Ja, jongen, dat weet ik wel, dat je geld voor een cadeautje in je spaarpot hebt. Maar ik weet ook, dat jullie graag iets geven, dat je zelf gemaakt hebt, en dat is voor grootmoeder ook veel aardiger. Maar nu kan een meisje veel gemakke lijker wat maken, dan een jongen, zie je. "air zit hem dus de moeilijkheid. Vreemd, nu zei Moeder eigenlijk precies hetzelfde als Gretha straks gedaan had, en nu werd Koos er niet boos om. Maar Moe der had het ook op een heel andere manier gezegd, weet je. Vragend bleef Koos moeder aanzien. ..Weet je wat, jongen," hakte moeder de snoop door, ,,'k ben nu druk aan het 'erk, dat zie je. 'kZal er vandaag nog eens goed over denken en er vanavond met Vader over praten. Misschien, dat we samen wel iets verzinnen kunnen, dat je zelf zou kunnen maken. En ja, als het heelemaal niet gaat, dan moeten we maar iets in den winkel koopen voor groot moeder. Bloemen of een plant, daar houd grootmoeder ook heel veel van." Opgeruimder dan hij gekomen was, ver liet Koos de keuken Wie weet. misschien moeder nog wel wat te bedenken en anders gaf hij bloemen. Dat was ook alvast een goed Idee. Hij zou nu maar een poosje in den tuin gaan. Gré had het zóó druk met haar wol kluwen, dat ze hem best missen kon. Gretha bleef den heelen dag zoo ijverig. 's Avonds,toen het bedtijd werd, had ze juist met moeders hulp de sjaal opgezet. Al een paar maal had moeder gezegd: „Kom, kinderen, het wordt jullie tijd." Maar Gré was zóó in haar werk verdiept, dat ze het niet gehoord had. Of,deed ze misschien maar zoo? Gré en Koos scheelden maar eén jaar in leeftijd. Gré was elf en Koos twaalf jaar. Dus moesten ze ook 's avonds tegelijk naar bed. Gretha had een aardig slaap kamertje naast de groote slaapkamer van vader en moeder. Voor Koos was boven op zolder een kamertje afgeschoten. Maar 't was toch ook heusch een aardig hokje. Koos was er best tevreden mee tenminste. Moeder stond op. „Ziezoo, en nu naar boven," zei ze be slist. „Gretha, ruim je werk op." „Hè moeder, nog even," smeekte Gretha, ,,'t gaat nu juist zoo goed." „Nee, meisje, 'tis nu bedtijd. Morgen, hopen we, zal het ook wel weer goed gaan." Met een diepen zucht legde Gretha haar werk weg. Ze wist het wel, als moeder zóó sprak, dan moesten ze terstond gehoorzamen Toen moeder, evenals ze iederen avond deed. nog even bij Gretha boven kwam, praatte ze nog druk over de sjaal. Of hij mooi zou worden? En of hij nog tijdig klaar zou komen? Of grootmoe er erg blij mee zou zijn? Lachend kuste moeder haar goeden r.acht. „Ja hoor, dat komt allemaal in orde.,Ga nu maar eerst lekker slapen." Toen wipte moeder nog even naar den zolder, naar Koos. Die stond nog voor het raam over de donkere daken te kijken, toen moeder bij hem kwam. „Nog niet in bed. jongen? Gretha slaapt al haast." „Nee. moeder, ik stond nog over een cadeautje voor Grootmoeder te denken, maar ik weet nog niets. Weet u al wat, moeder?" „Ik zeg nog niets," antwoordde moe de geheimzinnig lachend, 't Moet er eerst nog met vader over spreken. Maar nu onder de wol, jongen." Alsof hij nog een kleine jongen was, liet Koos zich door moeder toestoppen. De avonden begonnen alweer wat kouder te worden, dus kon dat best. Met een hartelijk „wel te rusten" ging moeder het kamertje uit. Even later zette ze zich met haar naaiwerk bij vader in de huiskamer. „Ziezoo, het kroost in bed? Dat geeft rust hè?" lachte vader. „Ja." antwoordde moeder, eveneens lachend, „al zijn ze niet meer zoo klein, toch kunnen ze nog druk genoeg wezen. Je hadt Gretha boven nog maar eens moe ten hooren over de sjaal, die ze voor groot moeder aan het haken is. Ze is er minstens even blij om dat ze hem mag maken, als grootmoe blij zal zijn om hem te krijgen. Nu Koos nog. De jongen is bepaald ja- loersch op haar." „Nu, laat hem dan een paar pantoffels voor Grootmoe borduren," lachte vader. „Nee man, dat is gekheid. Borduren doen jongens nu eenmaal niet. Jij kunt het toch ook niet, is 'twel? Maar Koos wil wel graag zelf iets voor grootmoeder maken. En nu heb ik iets voor hem bedacht, wat hij heel goed maken kan, maar jij moet er hem bij helpen." „Ik?" vroeg vader verwonderd; „ik? En je hebt zelf ook pas gezegd, dat ik niet borduren kan. Hoe kan lk hem dus helpen?" 't Leek alsof vader nu ernstig was, maar moeder zag de vroolijke tinteling in zijn oogen wel. „Ik laat me toch niet van de wijs bren gen man. Koos moet wat maken en jij moet hem helpen', hield ze vol. „Uw nederige dienaar, mevrouw", zei vader met een diepe buiging. Als u dan maar zoo vriendelijk wilt zijn. niet langer In raadselen te spreken. Wat moet ik doen?" „Wel", antwoordde moeder, „tegenwoor dig doe je er niet meer aan. maar vroeger heb je heel aardige dingen in houtsnij werk gemaakt". En tegelijk keek moeder naar het rekje naast de theetafel. „Ja, zei vader, „dat is zoo". „Nu zou lk het zoo aardig vinden", ging moeder voort, „als jij Koos eens hielp een portretlijstje te maken. Als het dan goed uitvalt, en daar ben lk niet bang voor, dan laten we een foto maken van Gretha en Koos, en dan kan Koos dat met groot- moe's verjaardag aan hem geven. Dan is Koos heel blij en ik weet zeker dat Grootmoe het niet minder zal zijn." „Vrouw," zei vader, „ik bewonder je vernuft." „Maar nu zonder gekheid" voegde hij er aan toe. ,,'t is een heel aardig idee en het is best voor uitvoering vatbaar, 'k Zal morgen dadelijk het hout meebrengen dat er voor noodig is. De gereedschappen heb ik nog wel." „Afgesproken", antwoordde moeder. „Wat zal Koos in zijn nopjes wezen". Den volgenden dag vergat Koos waar lijk, aan moeder te vragen of zij al een plannetje had gemaakt. Onder schooltijd schoot het hem opeens te binnen, maar toen kon hij het moeder niet vragen. En toen hij thuiskwam, begon hij dadelijk zóó ijverig aan zijn huiswerk, dat hij het weer vergat. Eerst toen ze met hun vier tjes aan tafel zaten, kwam het hem weer in de gedachte. „Moeder", vroeg hij. „hebt u al iets be dacht?" Even keek moeder naar vader eer ze antwoordde, toen zei ze: „Ja Koos, dat zaakje is in orde" „En wat is het, moeder?" vroeg Koos. „Dat mag ik nog niet zeggen", lachte moeder, „dat zal vader je straks, na het eten wel vertellen". Wat was die Koos nieuwsgierig. Maar er zat niets anders op, hij moest tot het eten wachten. Veel vlugger dan anders had hij zijn bord leeg. „Ja, jongetje", plaagde vader, „of jll nu al gauw klaar bent, lk heb nog lang niet genoeg." Koos lachte maar mee, maar hy was toch erg blij toen de maaltijd geëindigd was en moeder en Gretha samen de tafel af hadden genomen. Met groote oogen keek hij toe, hoe vader een paar dunne plankjes en wat gereedschap neerlegde. HAASJE -OVER. Ingezonden door D. H. BAKKER, te Katwijk-aan-Zee. Ui. O x. ex. i laihjOio, auuuiuotia icui,, unci van de afdeeling Volkenbondszaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; prof. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Indië, plaatsvervangende ver tegenwoordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid van Jhr. Beelaerts van Blokland te Genève, ook mr. Limburg als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal worden beschouwd; mevrouw mr. L. C. Schönfeld-Polano, referendaris aan het Departement van Justitie, technisch des kundige; mevrouw C. A Kluyser, hoofd commies aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, technisch deskundige, tevens Secretaris, Jhr. mr. M. W. van I Weede, Gezantschaps-attaché, secretaris. VVV o PRIJS DEZER COURANT:] len per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 elden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 er post f. 2.35 4- portokosten. 'BEN. AVRO. hebben wij len melden ter Reymer ,aten thans gen, welke ;ene Veree- top hoogen ct tusschen ur der Pos- anderzijds leg als bo- •owel in het van de door en, dat de n de regee- het Radio- or het her- etsel is ge- tegen dit iven en ons orbehouden t te blijven in de eerste lerzijds uit- ver gingen, edestanders achterwege •n door ons Excellentie, le, waarvan ding zullen n wederom eeniging in en, en heb- schuldigden meene Ver. P". 1 voorzitter. HEEL secretaris, ister d.d. 1 Juli j.l. heb n van oor- alle daarbij Is tusschen enerzijds en djds en dat atige wijze n zakelijke zal worden allen tijde roeporgani- - haar actie en de op- e deed ont- een beletsel n hebbende ng daartoe igeen in de oorgevallen volge de ln het con- n verlof in erd, terwijl bestuur der Waterstaat, xvEYMER". NEDERLAND EN VINCENNES. Een douceur van de verzekerings maatschappijen. Havas meldt uit Parijs: Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Koloniale tentoonstelling, hebben de ver zekeringsmaatschappijen. die het ver brande gebouw hadden verzekerd, het Nederl. commissariaat-generaal spontaan nog een bedrag van drie millioen francs aangeboden. BINNENLAND. Landstonntuinfeest te Alphen aan den Rijn. (3e Blad). De toestand der tertiaire wegen in Ne derland. (Binnenland, le Blad). De volledige briefwisseling tusschen minister Reymer en de AVRO; het conflict bijgelegd. (Binnenland, le Blad). Wanneer zullen de treinen rijden over den afsluitdijk in de Zuiderzee? Waar schijnlijk niet voor 1940. (Binnenland, le Blad). Doodelijk ongeluk op een onbewaakten overweg te Warmond. (Gemengd, 2e Blad) Lampenkappenfabriek te Bloemendaal af gebrand. (Gemengd, 2e Blad). Een voorbeschouwing over de Europce- sche zwemkampioenschappen te Parijs. (Sport, 3e Blad). Verpleegster op een onbewaakten over weg bij Nunspeet door een trein gedood. (Laatste berichten, le Blad). Bij een brand te Meppel zijn drie buizen verwoest, vier andere kregen gTOote water schade. (Laatste Berichten, le Blad), BUITENLAND. De Engelsche bezuinigingsplannen nog in bespreking. (Buitenl., le Blad). Vergeefsche poging om Bethlen te be wegen aan te blijven als minister van buitenl. zaken in Hongarije. (Buitenl., le Blad). Wat de Berlijnsche politie vond in het Karl Liebknechthuis. (Buitenl., le Blad). Opening van het Bulgaarsche parlement. (Buitenl., le Blad). Wordt ex-koning Alfonso alleen ter verantwoording geroepen? (Tel., le Blad). BEGRAFENIS JHR. J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN. Gistermiddag is op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam het stoffelijk overschot van jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, in leven directeur van de Deli spoorwegmaatschappij en oud-directeur der N. S. en der Zuid-Afrikaansche Spoor weg Mij., ter aarde besteld. Een groot aantal belangstellenden was op de begraafplaats aanwezig. Wij noemen mr. dr. J. v. d. Menten, voorzitter van den raad der commissarissen der N. S„ ir. E. C. W. van Dijk, lid van de directie der N. S., prof. Kraus, oud-minister van waterstaat, Herbert Cremer, namens de Deli Spoorweg Mij., voorts de heeren mr. dr. S. M. Korter, mr. P. Feenstrat en J. Heil, commissarissen en jhr. J. M. de Jonge, directeur van de Vereenigde Javasche Houthandelaren; K. F. v. d. Berg en ir. J. P. Delprat als verte genwoordigers van de staatscommissie voor den Nederl.-Zuid-Afrikaanschen handel, ir. M. H. Damme, directeur van Werkspoor, baron C. R. F. Krayenhoff, oud-chef van de afd. publiciteit der N. S. en eenige hoofdambtenaren van de Ned. Spoorwegen. Een zoon van den overledene dankte voor de bewezen belangstelling. DE BRUGGENBOUW OVER WAAL EN RIJN. Door den heer Kuiper zijn aan den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld. Is het juist, dat van regeeringswege in de aanlegkosten van toegangswegen en opritten voor de overbrugging van den Rijn bij Arnhem en van de Waal bij Nijmegen, de overeengekomen subsidie wordt gewei gerd, indien in de bestekken voor deze werken zal worden voorgeschreven, dat de arbeidsvoorwaarden geregeld moeten wor den overeenkomstig de bepalingen der ter plaatse geldende collectieve arbeidsover eenkomsten? Wil de minister bij eventueel bevesti gende beantwoording van voorgaande vraag mededeelen, op welke gronden, naar het oordeel der Regeering, de jaarlijks op nieuw, met inachtneming van gewijzigde omstandigheden, door de organisaties van werkgevers en arbeiders vastgestelde ar beidsvoorwaarden, die voor het geheele land geldend zijn, bij de uitvoering van deze werken niet mogen worden nageleefd? ARBEIDSTIJD IN BROODBAKKERIJEN. De minister van Arbeid, H. en N. heeft toegestaan, dat in verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maandag 31 Augustus om 3 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid wordt aangevangen. Bovend.en mag voor zoover betreft broodbakke rijen, aan welke een vergunning, als be doeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, be- l staande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1