AGENDA. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur „Hallo Mexico" en „Schipbreukelingen". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matlnée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëtê-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „D-trein 13 heeft vertraging" en „De stomme van Portici". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „City-lights" en „Byrd's Zuidpooltocht". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinêe. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. Schuttersveld: Circus Gleich. Voorstel ling 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, K. Rapenburg 12, Telef. 594. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot lid van het college voor de visscherijen prof. mr. Ph Kleintjes, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, en mr. A. Dirkzwager, rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. Volgens de N.R.Crt. is dezer dagen uit de leden van den Nederl. Kappersbond een „Marcelgroep" gesticht, bestaande uit sluitend uit dameskappers. De groep is voornemens een actie te voe ren voor stabilisatie van de tarieven van de dameskappers. UIT NED. OOST-INDIE. BENOEMD TOT RESIDENT. BUITENZORG. 19 Aug. (Aneta). Be noemd tot Resident van de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo jhr. B C. C. M. M van Suchtelen. thans assistent-resi dent ter beschikking van den resident van de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. o SCHIP VASTGELOOPEN. SOERABAJA, 19 Aug. (Aneta). De „Sipi- rok", van de KPM. is gisteren bij het eiland Giligenteng nabij Soemenep vast- geloopen. De „Siberoel" is derwaarts ver trokken voor het verleenen van hulp. De „Sipirok" is vannacht bij opkomend water losgekomen, nadat eeh deel der lading was gelost. Deze is later weer ingenomen. Er werd geen schade aangericht. o IN EEN TYPHOON GERAAKT. MEDAN, 19 Aug. (Aneta). De „Deli Cou rant" meldt, dat de „Nieuw-Zeeland" van de K.P.M. op de laatste reis in een staart van een typhoon geraakte. De eerste zware zee nam de vaste pak ken mee, waarna de luchtkokers en de ankers verbogen en ontzet werden. Van een 2 ton zand bevattende op het voordek staande bak werden sjorringen losgerukt, waarna de bak op een auto die in de kuil stond. vlei. De auto werd vernield en over boord gezet. VERDUISTERING TE GRONINGEN. De 36-jarige H. W. K. reiziger te Gro ningen. die zich de laatste jaren verschil lende bedragen in totaal ruim f. 1400, welke hij voor zijn firma, de N.V. Tabaks fabriek Gruno" had geïnd, heeft toege- elgend. is heden te dier zake door de Rechtbank te Groningen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O.M. clschte wegens verduistering zeven maan den gevangenisstraf. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het resultaat van Bazel. Over het te Bazel bereikte resultaat meldt men van officieuze Duitsche zijde: Tusschen het rapport en de „Stillhalte"- overeenkomst moet men een onderscheid maken. De „Stlllhalte"-overeenkomst is slechts een hulpmiddel. Het is ook als bij lage bij het rapport gevoegd. Bovendien is het geen juridisch verdrag, doch bevat het slechts aanbevelingen, die door de gedele geerden van de verschillende bankgroepen uit de diverse landen zijn gegeven. Van Duitsche zijde zullen de adviezen echter opgevolgd worden. Er zullen dus geen be talingen gedaan worden, die niet in over eenstemming zijn met de bepalingen te Bazel opgesteld Geheel en al bevredigt het rapport niet, daar de uiteindelijk bereikte overeenstemming over de mark-tegoeden niet zonder gevaar is. De kwestie is zoo geregeld, dat de credi teuren direct 25 pet. (niet 20 pet.) en dan maandelijks telkens 15 pet. terug-ontvan gen kunnen. Altijd heeft de Rijksbank zich het recht voorbehouden de percentages in onderling overleg met andere circulatie banken te wijzigen. Met het rapport der deskundigen heb ben de bankiers aangetoond, dat de aan tasting van de credietwaardigheid van Duitschland niet gelegen is in de Duitsche staatshuishouding, doch in de te sterke belasting door het buitenland. Hier wordt dus gewezen op de noodzakelijkheid om de herstelbetalingen draagbaar te maken. Er wordt zelfs een uiterste termijn genoemd, waarin de oplossing gezocht moet worden, n.l. een halfjaar na het einde van de „Stillhalte". Vrijwel alle Duitsche bladen zijn van meening, dat de deskundigen de definitieve oplossing van het probleem overlaten aan de politici. DUITSCHLAND. De beurs te Hamburg. Teneinde het verkeer met de cliënten, die tot den handelsstand behooren, te vergemakkelijken, heeft het bestuur der effectenbeurs te Hamburg besloten, heden middag de sedert het staken van den effectenhandel gesloten beurs te openen voor de leden, evenwel met strenge toe passing van de voor den effectenhandel geldende beperkingen. Te Berlijn worden jnet ingang van 1 Oct. 220 ondenvijzers(essen) ontslagen. o ENGELAND. Het bezuinigingsprogram. Gisteren heeft de Engelsche minister raad 9 uren vergaderd. Naar verluidt is het kabinet tot over eenstemming gekomen bij het samen stellen van een program, dat de begrooting in evenwicht zal brengen. Er is geen be slissing genomen over de instelling van een algemeen tarief. Het kabinet heeft het rapport van de economische commissie afgewezen. Naar verluidt zijn de besluiten van het kabinet niet volkomen in overeenstemming met de conclusies van de commissie. Hedenochtend hebben MacDonald en Snowden de voorstellen aan de leiders van de oppositie-partijen voorgelegd, zoodat deze in staat zullen zijn te beoordeelen of zij ze kunnen ondersteunen of niet. De regeeringsvoorstellen zullen ook heden aan de vertegenwoordigers van de arbei derspartij voorgelegd worden. o HONGARIJE. Het aftreden van Bethlen. Mr Julius Karolyi is de vorming van een kabinet opgedragen, nu graaf Bethlen ls afgetreden. Bethlen. Bethlen heeft volgende verklaring afge legd over zijn aftreden: „Nadat het gelukt was de 5 millioen ponds-leening af te sluiten en de regee ring het program uitwerkte, op grond waarvan de iïnancieele en economische toestand van Hongarije in orde zou kun nen worden gebracht, bestonden er geen moeilijkheden meer, die zouden kunnen beletten, dat anderen de doorvoering van het programma tot uitvoering zouden brengen, vooral daar de moeilijke strijd der laatste 10 jaren, welke ik naar mijn beste weten in dienst van het land heb ge voerd, ook mijn gezondheid heeft aange tast. Ieder, die in binnen- en buitenland de geschiedenis van de laatste 10 jaren van Hongarije met belangstelling gevolgd heeft, zal kunnen weten, dat deze regee ring niet uit mannen bestond, die de macht overdragen aan anderen, wanneer de moeilijke toestand eischt, dat zij op hun Eost blijven. Mijn aftreden is er dus het este bewijs voor. dat ik de financieele en economische situatie van Hongarije van dien aard heb geacht, dat het land op grond van het vastgestelde program, den strijd met ieder gevaar met succes zal kun nen voeren en dat het intreden van het volkomen normale economische leven spoedig is te verwachten. Politieke rich tingen en systemen zijn niet en moeten ook niet zijn gebonden aan personen en ik geloof, dat de huidige binnen- en bui- tenlandsche politieke richtlijnen ook in den vervolge onveranderd en bestendig zullen zijn. Een bewijs daarvoor ligt in het feit, dat ik ook verder actief mede werker van dit politieke systeem, waar de nieuwe regeering ook op zal steunen, blijven zal." Over Bethlen meldt men aan de „N. R Ct": Men heeft al sedert jaren de leuze ver spreid, dat graaf Bethlen, de nu afgetre den minister-president, tevens een uitste kend buitenlandsch politicus is. Dit is al spreekwoordelijk geworden. Men mag. niet uit het oog verliezen, dat hij het was, die door zijn activiteit en diplomatie het land uit zijn isolatie wist te bevrijden en de wereld er op attent wist te maken, dat Hongarije in de algemeene Europeesche politiek een belangrijke positie inneemt. Hij sloot een lieele reeks arbitrage-, ver- zoenings-, handels- en vriendschapsver dragen. Met het protocol van Venetië heeft Bethlen al in 't eerste Jaar van zijn regee ring zijn eerste buitenlandsche politieke succes behaald en zoo kon hij bereiken dat een der grootste Europeesche mogendhe den, Italië, de eerste was, die hulp voor Hongarije aangeboden heeft. Men moet be denken. dat de buitenlandsche politieke omstandigheden van Hongarije toentertijd niet al te gunstig zijn geweest. Nog versch was de gedachte, dat Hongarije bij de over wonnen staten behoorde en dus van den kant der overwinnaars een gereser veerde-houding tegenover dit land geboden was. In de jaren 1920 en 1921 waagde nog niemand het er aan te denken, dat de naaste toekomst iets nieuws op dit gebied zou brengen. De herhaalde reizen van graaf Bethlen naar Rome hebben meegebracht, dat kort daarna tusschen de twee staten 'n vriend- schaps-scheidsrechterlijk en verzoenings verdrag is gesloten. En daarmee is de Chineesche muur, die door de buitenwe reld rondom Hongarije getrokken werd, afgebroken. Daarna volgden de reizen naar Madrid, Parijs, Angora, Weenen en ten slotte in 1930 naar Londen. Deze laatste reis van Bethlen is daarom van bijzondere betee- kenis, omdat ze op uitnoodiging van de Engelsche arbeidersregeering geschiedde en al bracht zij geen bijzondere verrassin gen, toch was ze een bewijs, dat het mach tige Engelsche rijk belangstelling ging koesteren tegenover het rijk der Magyaren, dat zich al te stiefmoederlijk behandeld voelde. Naast zijn reizen van buitenlandsch- politieken aard, wist graaf Stefan Bethlen goede betrekkingen tot stand te brengen met verschillende buitenlandsche politici en met de buitenlandsche pers en kon hij bereiken, dat de toestand van het land op objectieve wijze beoordeeld werd. Door deze politiek werd graaf Bethlen een populaire figuur in geheel Hongarije. Toen de minister van Buitenlandsche Zaken, Ludwig Walko. aftrad en Bethlen als zijn opvolger graaf Julius Karolyi uit zocht, vermoedde men, dat alles bij het oude: „Er ls een minister van Buitenland sche Zaken en er is een premier. Bethlen, die de buitenlandsche politiek leidt", zou blijven. Karolyi, die teruggetrokken op z'n land goed leefde, bleek een uitstekend politicus te zijn en hij handhaafde met volle energie de politiek van Bethlen. Hij is spoedig een bekende figuur in de interna tionale politiek geworden De gebeurtenissen van de laatste dagen bewijzen dit. De rijksbestuurder, Horthy, was van meening, dat Karolyi op zijn post moet blijven en dat hij de leiding van het kabinet on zich moet nemen, omdat hij over de noodige energie beschikt, die het land door de moeilijkheden zal heen kunnen helpen Het is niet te verwachten, dat er een wijziging in de buitenlandsche politiek zal intreden. o ITALIË. De Raad van State bestaat 100 jaar. De herdenking van 't 100-jarig bestaan van den Italiaanschen Raad van State is feestelijk gevierd; o.m. vond een ont vangst plaats op het Kapitool. De Raad van State is het hoogste controleerend lichaam in Italië. In den loop der laatste jaren heeft Mussolini steeds de gelegen heid te baat genomen op de beteekenis van dit lichaam te wijzen. Bij de benoe ming van den nieuwen president van den Raad van State, prof. Santi Romano in December 1928, verklaarde Mussolini, dat het zijn voornemen was den Raad van State zijn adviseerende en corrigeerende taak terug te geven. Tijdens de eeuwfeesten heeft Mussolini een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat dank zij den waardevollen steun, die de Regeering in haar arbeid van den Raad ondervindt, en dank zij het vertrou wen van algeheele rechtvaardigheid, dat hij den burgers waarborgt, de Raad van State thans een van de meest fundamen- teele elementen is van het fascistische ge zag en dientengevolge van het politieke en geestelijke leven van de natie. Ik heb. zoo ging Mussolini verder, bevolen, dat alle ministeries hun advies bii den Raad van State moeten inwinnen waardoor vaak vergissingen worden voorkomen. Streng zal er op worden acht geslagen, dat een en ander zal worden nageleefd. De idee welke in zekere regeerlngskringen heerscht, als zou de Raad van State een soort verzorgingsinstituut zijn of een lichaam, waarin men zitting neemt als prijs voor zijn ambtenarencarrière. moet scherp worden bestreden. Mussolini, deelde voorts mede, dat de Raad van State van nu af. direct verantwoordelijk is aan hem, het Hoofd der Regeering. een maatregel, die hij reeds voor twee jaren had aange kondigd, en die in nauwen samenhang staat met de wet op de bijzondere rechten van het Hoofd der Regeering. welke rech ten hem van zijn andere ministers doen onderscheiden en hem uitsluitend verant woordelijk maken voor den Koning. ZUID-SLAVIE. Grensincidenten. Gisternacht vond aan de Joegoslavisch- Bulgaarsche grens in de nabijheid van Bosilgrad wederom een incident plaats. De Joego-Slavische grenswacht geraakte in gevecht met Macedonische Komitadjis, waarbij het de grenswacht gelukte de aan vallers terug te slaan. In het district Debar kwam het tot een gevecht met Albaneezen. waarbij de laat- sten in een bosch door een groot aantal soldaten omsingeld werden. Bij een poging om de omsingeling te doorbreken, werd de Albaneesche leider door geweerschoten zwaar gewond. LITHAUEN. Het proces Woldemaras. Gistermorgen werd voor den krijgsraad te Kowno liet verhoor van Woldemaras voortgezet. Woldemaras bracht steeds nieuwe sensationeele onthullingen over in triges, die tijdens zijn ambtsperiode tegen hem op touw zouden zijn gezet. Hij ver klaarde o.a., dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Musteikis, dadelijk na den aanslag gedaan had weten te krijgen, dat hij (Woldemaras) voortdurend door spionnen gecontroleerd werd. De organisatie „De IJzeren Wolf" zou met hulpmiddelen van den staatspresident gevormd zijn. De president verbood Woldemaras over deze organisatie zoowel als over het eerste deel van de akte van beschuldiging te spreken, waarop Woldemaras antwoordde, dat de akte van beschuldiging zelf mede- deelingen over „De IJzeren Wolf' bevatte. Hij protesteerde er tegen, dat hij in tegenstelling tot de geldende regeling bij strafprocessen zonder voorloopig verhoor te hebben ondergaan op de beklaagdenbank was gezet, en verklaarde, dat men dit slechts deed ter bereiking van het doel, hem in ieder geval in de gevangenis te stoppen. In antwoord op een vraag deelde Wolde maras mede, dat hij, indien hij geen ge vangenisstraf zou moeten ondergaan, Lithauen zal verlaten en zich waarschijnlijk voor goed in Frankrijk zal vestigen. o EGYPTE. Finantieele nood. De Egyptische regeering heeft besloten krasse bezuinigingsmaatregelen te nemen, teneinde het evenwicht op de begrooting te verzekeren, dat bedreigd wordt door de ongekende laagte van de katoenprijzen, die de basis van de inkomsten van den staat zijn. De regeering besloot de uitgaven met 10 pet. te verminderen. Alle nieuwe be noemingen van personeel worden opge schort. De salarissen der ambtenaren zul len voorloopig niet verlaagd worden. VEREENIGDE STATEN. Zitting van het Congres gevraagd. Pinchot de Gouverneur van Pensylvania heeft tot Hoover een brief gericht, waarin hij bijeenroeping van een buitengewone zitting van het congres vraagt om de wijd vertakte economische crisis te bespreken èn „de mogelijkheid van ernstige onlusten'" tengevolge van de werkloosheid. De Gou verneur zegt, dat het aantal werkloozen in Pensylvania 900.000 man bedraagt. Dit is het 4e deel van het totaal arbeiders in dezen staat. o ARGENTINIË. Het optreden tegen de Russen. De Argentijnsche politie geeft volgende bijzonderheden over het optreden tegen de leden der Russische handelsdelegatie: Bewezen is, dat de Russische handelsver tegenwoordiging in verbinding stond met elementen, die de laatste maanden in ver scheiden deelen van Argentinië daden van terreur hebben gepleegd. Eenige leden der vertegenwoordiging waren als „onge- wenschte vreemdelingen" uit andere sta ten gezet en op valsche passen Argentinië binnengekomen. De Russische handels-vertegenwoordi ging heeft zich ook op het gebied van den handel eigenaardig gedragen." Nadat zij in Brazilië groote voorraden koffie had opgekocht met de bedoeling, deze voorraden tegën zeer lage prijzen weer op de Braziliaansche markt te brengen en daardoor de Braziliaansche maatregelen tot valorisatie van den koffieprijs tegen te werken welk plan door de waakzaam heid der Braziliaansche autoriteiten ech ter mislukte hebben ze in Argentinië hetzelfde geprobeerd met tarwe. Zelfs wilde ze voor dit doel tarwe in Argentinië invoe ren. hoewel de Russen weten, dat de Ar gentijnsche tarwemarkt overvoerd is. Ook met hout zouden zij dezelfde ma noeuvre hebben willen uithalen, hoewel er in Argentinië ook een overproductie aan hout is. Een aantal politici der Argentijnsche oppositiepartijen, die in relatie staan met de Russische handelsvertegenwoordiging, hebben den Russen juridischen bijstand verleend. DE 10 PROCENTS TARIEFHEFFING OP DEN INVOER IN ENGELAND. LONDEN. 20 Aug. (VM.D.) In de giste ren gehouden kabinetszitting, waaraan alle 21 ministers deelnamen, werd ten aan zien van de meeste bezuinigingsvoorstellen in principe volledige overeenstemming be reikt. Slechts over het voorstel om op den invoer van een groot aantal waren een tarief van 10 pCt. te heffen kon geen overeenstemming bereikt worden, omdat sommige ministers van meening waren, dat deze maatregel vergaande gevolgen zou kunnen hebben. Naar verluidt zou vooral de kanselier van de schatkist, Phi lip Snowden, als principieel vrijhandelaar zich tegen deze maatregel hebben verzet. De minister van Handel Graham, zou zich echter voor den bijzonderen druk der om standigheden hebben gebogen. Henderson, als lid der bezuinigingscommissie, geeft de voorkeur aan het kleinere kwaad van een douanetarief boven een beperking van de sociale maatregelen. De beslissing zal daarom grootendeels afhangen van de houding zoowel van de oppositie als van de vakvereenigingen en van de Labour Partij zelf, die heden hun voorstellen zul len formuleeren. Aangezien van de oppositiepartijen geen tegenstand te wachten is de conserva tieven hebben als voorstanders van pro tectie een dergelijke maatregel altijd be pleit kan men vermoedelijk vandaag nog niet op een beslissing rekenen, "aan gezien de Generale Raad van het Vakver- eeniglngscongres zich ongetwijfeld nog niet zal vastleggen doch de door dezen raad in te dienen voorstellen eerst zal willen voorleggen aan het congres der vakvereenigingen, dat op 7 September a's. te Bristol bijeenkomt. o DE STRIJD OP CUBA. HAVANNA, 20 Aug. (Reuter). De regee ring deelt mede, dat de geregelde troe pen, gesteund door vliegtuigen en een kanonneerboot, de opstandelingen hebben verjaagd uit Gibara. Er werden 57 mitrailleuses, een groote hoeveelheid geweren benevens een mil iioen kogels buitgemaakt. Het aantal doo- den en gewonden is nog niet bekend. o DEMONSTRATIE TEGEN JAPAN. TOKIO, 20 Aug. (Ned. Tel. Ag.) Volgens hier uit Tsingtau ontvangen berichten, heeft de Chineesche bevolking aldaar vijandige demonstraties tegen Japan ge houden. De betoogers hebben 60 huizen van Ja panners in brand gestoken, waarbij ver scheidene personen werden gewond. o CHILIS MORATORIUM. VALPARAISO, 19 Aug. (Reuter). De re geering van Chili heeft een moratorium afgekondigd wat betreft de buitenland sche staatsschuld voor de rest van het loopende jaar. HET KARL LIEBKNECHTHAUS WEER VRIJGEGEVEN. BERLIJN, 20 Aug (V.D.). Het sedert 9 Augustus door de politie bezette Berlijnsche Hoofdkwar'.irr der communisten, liet Karl Liebknechl Haus op de Billowplatz te Berlijn, is hedenmiddag te 12 uur weer vrijgegeven en door de politie ontruimd. Hel verbod van het communistische dag blad de „Rote Fahne' blijft van kracht tot 24 Augustus a.s. HET HERSTELVRAAGSTUK. WASHINGTON, 20 Augustus. (Reutet), Hoover heeft Walter Gifford. Presides der American Telephone and Telegrapt Company opgedragen, een schema te ont werpen voor een organisatie, tot samen, werking der verschillende staten met p. plaatselijke besturen, ter bestrijding de: werkloosheid. Op het Witte Huis bewaart men hei grootste stilzwijgen aangaande de aan bevelingen van de Commissie te Baze over de herziening der herstel- en oorlogs- schulden, hoewel men gelooft, dat Hoovei principieel een voorstander is van ver laging dezer schulden in verhouding tol de betalingscapaciteit der verschillend; landen. BOISE (Idaho), 20 Augustus. (Reuter), Senatro Borah heeft hier gisteren ver klaard. dat het tijdverspilling is, om b( de huidige gesteltenis in Europa, annulee- ring der schulden voor te stellen. Men moet Europa eerst bevrijden va: het verdrag van Versailles en de bewa" peningswedloop doen ophouden. Doet men dit niet, dan gaat Europa zij! ondergang tegemoet. Senator Borah verklaarde voorts, ch hij voorstander is van het annuleeren .dei schulden, doch een dergelijk voorstel moe z.i. vergezeld gaan van een politiek ei economisch plan voor geheel Europa. LONDEN. 20 Aug. (V.-D.) De „Finan cial News" meldt, dat de commissie var deskundigen te Bazel, die door de Lon- densche conferentie werd ingesteld, he; Layton rapport heeft toegezonden aai Mac Donald als voorzitter dezer conferen tie. Van MacDonald zou worden verwacht dat hij, op grond van de in het rapport neergelegde beschouwingen over den in ternationalen toestand en, de noodzake lijkheid van een dergelijke maatregel er kennende, zpo spoedig mogelijk een con ferentie der betrokken mogendheden zou bijeenroepen om de geheele kwestie der internationale schulden, met inbegrip der herstelbetalingen, opnieuw te bespreken De „Times" is van meening, dat nu het gevaar van het terugtrekken der buiten landsche deposito's en credieten uit Duitschland voor het oogenblik geweken is, het nog steeds de vraag blijft op welke wijze de Duitsche industrie met de be perkte credietmiddelen, die nog tot haar beschikking zijn, in het leven kan blijven De Duitsche deposito's in het buitenland kan men niet meetellen en derhalve blijft Duitschland geen andere keus, dan de bui tenlandsche verplichtingen, die ondanks het Hoover Moratorium nog op het land drukken, probeeren te voldoen door een verhoogde export. Deze politiek is zelis volgens de meening van de commissie van deskundigen in een periode van prijsda ling moeilijk uit te voeren, zoodat er in het belang van Duitschland en in laatste in stantie van de geheele wereld niets anders overblijft dan de teruggetrokken credieten door nieuwe credieten te vervangen en wel door credieten op langen termijn. De Washingtonsche correspondent van de „Times" bericht, dat het Layton-rap-, port met zijn waarschuwing aan de re geering om geen tijd te verliezen en hei geheele probleem der oorlogsschulden te herzien, in Washington wel belangstelen; heeft gewekt, doch dat men daar wensen' er beslist buiten te blijven. Niettemin stemt het rapport volkomen overeen mr, de inzichten der leidende personen, wat echter lang niet openlijk door iedereen wordt toegegeven. De „Daily Herald" meent te weten, dal zoodra staatssecretaris Stimson weer in Amerika is het plan tot het bijeenroepen van nieuwe herstel- en oorlogsschulden- conferentie. verder zal worden uitgewerkt en dat de conferentie reeds tegen October of November tegemoet gezien zou kunnen worden. NEW YORK. 20 Aug. (V. D.) De voor naamste New Yorksche bankiers komen hedenmorgen in conferentie bijeen in hel gebouw van de Federal Reserve Bank ter bespreking van het resultaat van de werkzaamheden der Wiggin commissie, het Layton-rapport. De Washingtonsche correspondenten bevestigen in de ochtendbladen, dat de Amerlkaansche regeering het oogenbiik nog ongeschikt acht om de kwestie van de herziening der schuldenregeling aan te snijden. De moeilijkheden van den bin- nenlandschen toestand, in het bijzonder de nood der werkloozen en het feit, dat het Congres het Hooverplan nog niet de finitief geratificeerd heeft, binden de re geering de handen. Reeds thans spreekt men van een verdere verlenging voor den duur van een jaar van het Hoover Mora torium als uitweg om de binnenlandsche moeilijkheden te verminderen en de ver kiezingscampagne van president Hoover niet te beïnvloeden. Er wordt nogmaals op gewezen dat Wiggin zonder officieele volmachten heeft gehandeld. De onder staatssecretaris Castle gaat zelfs zoover, te verklaren dat hij zelfs den officieelea tekst van het Layton rapport niet zal op vragen. Naar uit Boise gemeld wordt heeft se nator Maccarrah van den staat Idaho zich principieel bereid verklaard de voor stellen van Wiggin te aanvaarden. Men moet dan echter oog hebben voor een vol komen politieke en economische recon structie van Europa, vooral door de her ziening der vredesverdragen en door uit voering van werkelijke ontwapenings maatregelen. Op deze voorwaarden zou men kunnen denken over een annulee ring der Europeesche schulden. Zoolan; de situatie blijft als thans kan men over geen annuleering van schulden met Europa praten. De New Yorksche bankier M. Warburg heeft verklaard dat hij de te Bazel geno men besluiten volkomen gezond acht en dat het hem verheugt te zien, dat de com missie den moed heeft gehad om diep op de vraagstukken in te gaan. Bijzonder verheugend acht hij het, dat ook 't Fran- sche lid der commissie het rapport hcert onderteekend. o DOODELIJK ONGEVAL. PARIJS. 20 Aug. (V. D.) Een ernstig ongeval deed zich gisteren voor te Die- denhof en in Elzas Lotharingen. Twee monteurs waren op een stelling bezig met herstelwerkzaamheden aan een groo- ten spoorbrug over den Moezel, toen plot seling de stelling instortte en de monteurs in de rivier vielen. Hoewel terstond hulp ter plaatse was konden zij niet meer ge red worden. Hun lijken zijn korten later opgehaald. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2