AGENDA. BINNENLAND. HEDEN: Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Woensdag. Noordwijk (Casino)„Manheer Lam- berthier". 8 1/4 uur nam. Stompwijk: Draverijen te 10 uur voorm. en 2 uur nam. Donderdag. Stompwijk: Volks- en kinderfeesten te 10 -uur voorm. en 2 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Hallo Mexico" en „Schipbreukelingen". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllle-matinéc. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „D-trein 13 heeft vertraging" en „De stomme van Portici". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „City-lights" en „Byrd's Zuidpooltocht". 's Woensdags en 's Zaterdags famillema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. Schuttersveld: Circus Gleich. Voorstel ling 8 uur nam. Woensdagmiddag 2uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, K. Rapenburg 12, Telef. 594. GAAT H. M. DE KONINGIN NAAR LUXEMBURG? Er zouden voorbereidingen worden getroffen. Men schrijft uit Luxemburg aan de „Tijd": „Sinds eenigen tijd vermelden de bladen alhier, dat binnenkort een vorstelijk be zoek te verwachten ls aan de hoofdstad van het Groothertogdom. Thans twijfelt er niemand meer aan, of de hooge gast, die hier door Groothertogin Charlotte en haar gemaal, prins van Bourbon, verwacht wordt, is niemand minder dan de Koningin der Nederlanden. Het Luxemburgsche hof dat na den grooten oorlog in allen een voud leeft, schafte o.a. alle paarden af. Nu zijn dezer dagen echter de stallingen weer opnieuw gevuld, daar het hof-cere- monlëel van Koningin Wllhelmina een in tocht met galakoetsen inhoudt. De Luxem burgsche soldaten oefenen reeds een parade-pas, en het programma voor een uitvoering van Nederl. muziek (Wagenaar, Röntgen, Rulgrok, Schafer, Popper en Max Guillaume) is al opgesteld. Het koninklijk bezoek zal, als de mede- deelingen der bladen juist zijn, in den loop van de maand September plaats hebben". JHR. IR. J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN t Oud-directeur der Ned. Spoorwegen. De oud-directeur der Ned. Spoorwegen, Jhr. Ir. J. A. van Kretschmar van Veen is gisteren op 73-jarigen leeftijd op zijn bui ten „Heidepark" te Hilversum overleden. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. op Zorgvlied te Amsterdam plaats hebben. De overledene werd op 14 September 1857 te Ellecom geboren. Na de H B S. te Arn hem te hebben bezocht, zette hij zijn stu dies voort aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1881 het diploma van Civiel ingenieur verwierf. Tusschen 1883 en 1892 was Jhr. van Kretschmar van Veen werkzaam als adjunct inspecteur, inspec teur en chef van beweging bij de H. IJ, S. M. te Amsterdam en Amersfoort. In 1894 volgde zijn benoeming tot administrateur bij de Nederlandsch Zuid Afrikaansche spoorwegmaatschappij, in 1899 werd hij directeur. Tijdens den Boerenoorlog keerde hij naar Nederland terug. Hij nam een werkzaam aandeel bij de voorbereiding van het lokaal spoorwegnet van de Haarlem mermeer en omgeving. In 1907 werd hij benoemd tot directeur-generaal der Staats- spoorwègen, tevens tot directeur van de Ned. Centr. spoorwegmaatschappij. Bij het samengaan in 1917 van de Staatsspoor wegen en de Hollandsche spoorwegen werd Jhr. van Kretschmar een der directeuren en eenige jaren later werd hij tot lid van den Raad van Commissarissen gekozen In 1923 werd de nu overledene benoemd tot directeur van de Deli-spoorwegmaat- schappij. Jhr. van Kretschmar was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw ter wijl hem voorts het Commandeurskruis in de Orde van Oranje Nassau werd toe gekend. o DREIGEND CONFLICT BIJ BURGERS E. N. R. Nu de collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalnijverheid niet vernieuwd is, is dit voor de directie van de E.N.R. Bur gers Rijwielfabrlek te Deventer aanleiding geweest, om de loonen en tarieven met 5°/o te verlagen, benevens de vergoeding voor loonderving wegens vacantie te ver minderen. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft in een vergadering met de betrokken leden besloten deze verlaging niet te aanvaarden en de andere werknemersorganisaties uit te noodigen tot een bespreking over deze aangelegenheid. De directie deelde mede, dat niet zij, doch de Metaalbond deze verlaging heeft bepaald, BEGRAFENIS Ir. H. P. MAAS GEESTERANUS. Onder groote belangstelling ls gister morgen op het kerkhof aan den Branden- burgerweg te De Bilt het stoffelijk over schot van ir. H. P. Maas Geesteranus, in leven hoofdingenieur en chef van weg en werken bij de Ned. Spoorwegen, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vele autoriteiten van de stad Utrecht en van de Ned. Spoorwegen waren aanwezig om den overledene de laatste eer te be wijzen, o.a. dr. J. P. Fokkema Andreae, bur gemeester van Utrecht en de heer Kalff, oud-directeur van de Ned. Spoorwegen. Het woord werd gevoerd door den heer ir. E. C. W. van Dijk, die den ontslapene huldigde als een hoogstaand man. die altijd een stuwende kracht was geweest. Vervolgens sprak ir. J. J. w. van Loenen Martinet, oud-hoofdingenieur van de Ned. Spoorwegen namens het bestuur van de Rotary-Club te Utrecht, waarvan den heer Maas Geesteranus lid was. Namens de Studieclub in Delft sprak de heer H. de Vries Robbé uit Amsterdam, terwijl de heer Hartkamp 't woord voerde als voorzitter van het bestuur van de avond-ambachtsschool „Concordia Inter Nos", welke school veel aan den heer Maas Geesteranus te danken heeft gehad tijdens diens verblijf in Amsterdam. De heer W. Maas Geesteranus, zoon van den overledene, dankte voor de hooge mate van sympathie, welke men zijn vader had toegedragen en voor de laatste eer hem thans bewezen Hierna droeg men 't stoffelijk overschot naar het graf. VICE-ADMIRAAL Mr. JAGER VERLAAT DEN ZEEDIENST. De chef van den marinestaf, mr. J. C. Jager, een der weinige marine-officieren die in de rechtswetenschappen gestudeerd heeft, en daarin het doctoraal examen af legde, zal in December den zeedienst ver laten. Vice-admiraal Jager werd in 1876 gebo ren. Hij werd in 1896 adelborst le klasse; in 1900 luitenant-ter-zee 2e klasse en in 1911 lultenant-ter-zee le klasse. Hij doorlien de rangen van kapitein- luitenant en kapitein-ter-zee, en werd in 1927 schout-bij-nacht en chef van den marine-staf In 1929 volgde zijn benoe ming tot vice-admiraal. (Tel.) DE TOESTAND IN DE HARINGVISSCHERIJ. Prijzen, die het werk niet loonen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Om de Noord wordt zoo goed als geen haring gevangen. Daarom zijn de loggers van de 59 gr. vertrokken naar de 55 gr. N.B.. waar wel haring verkregen wordt, maar deze haringen zijn zeer klein van stuk, en de prijzen daarvan zijn zoo mi niem, dat de kosten van tonnen, zout en de verscheping per motorschuit van IJmuiden naar hier er zelfs niet door ver goed worden, Eenige reederijen hebben daarom de ha ring opgeslagen in koelhuizen, in de hoop, dat de prijzen de kosten nog eens zullen dekken, waar echter weinig kans op be staat. De regeeringen bijv. van Engeland en Duitschland stellen alle pogingen in het werk om de reederijen in het leven te houden. Het is te wenschen, dat de Hollandsche regeering eveneens maatregelen ter hand neemt om de reederijen het hoofd boven water te doen houden, zooals zij het reeds de schoenenindustrie, den landbouw en den suikerteelt gedaan heeft. Er zijn zoo veel takken van nijverheid, die met de ree derijen opstaan of vallen, om maar te noemen kuiperijen, nettenfabrieken, touw- slagerijen. De Nederlandsche regeering heeft nog een eereschuld te vereffenen met de ree derijen. In den oorlog zijn kapitalen daar aan onttrokken ten behoeve van de voed selvoorziening van ons land. Het „Vad." meldt: In de gisteravond te Den Haag onder voorzitterschap van den heer W. Richter uit den Bogaardt gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering van de Ree- dersvereeniging voor de Ned. Harlngvis- scherij is uitvoerig de toestand. waarin het haringvisscherijbedrijf op het oogenblik verkeert, besproken. Ten slotte is aan het hoofdbestuur opge dragen, bij de regeering aan te dringen op het overnemen van 't risico, voortvloeiend uit den export der Hollandsche haring naar Duitschland. In de plaatselijke reedersvereenigingen te Vlaardingen Scheveningen en Katwijk aan Zee zullen plannen worden besproken omtrent vermindering van 't aantal netten waarmee wordt gevlscht, het vaststellen van minimum-prijzen en vernietiging van haring beneden een zekeren prijs, waarna opnieuw een algemeene ledenvergadering zal worden belegd. o STAKING NA 14 MAANDEN OPGEHEVEN, Dank zij de voortdurende bemiddelings pogingen van mr. W. M. Kolff, burgemees ter van Deil. bijgestaan door den korten tijd geleden benoemden burgemeester van Geldermalsen, den heer F. F. van der Ven, werd de sedert 16 Juni 1930 heerschende staking aan de Chamottefabriek te Gel dermalsen opgeheven. Doordat de vakorganisatie bereid was den eisch tot loonsverhooging, waarop in Juni 1930 de staking werd geproclameerd, in te trekken en er zich ook bij neerlegde dat geen collectief contract zou worden afgesloten, was de basis voor overeenstem ming gekregen. De moeilijkheid was echter dat de fabriek volledig doorwerkt met andere arbeiders en de directie nadruk kelijk weigerde deze arbeiders te ontslaan. Na een reeks conferenties werd tenslotte overeenstemming verkregen op. de volgende voorwaarden, die met zich brengen een beclrijfsuitbreiding van de Chamotte fabriek. 80 arbeiders van hen, die 16 Juni 1930 in staking gingen, worden binnen 3 we ken aangenomen. 70 verdere arbeiders binnen vier maanden. Uit de resteerende groep stakers worden gedurende een ter mijn van een jaar daarna de arbeiders, die het bedrijf verder noodig heeft gere- cruteerd, met uitzondering van speciale vaklieden. In deze overeenkomst zijn ook de bazen en vanzelfsprekend de niet-geor- ganiseerde arbeiders begrepen. Deze overeenkomst is gisteren door de stakers goedgekeurd. DE HAAGSCHE ANEXATIE-PLANNEN. Rijswijk en Voorburg practisch één geheel met Den Haag. B. en W. van den Haag hebben thans het toegezegde praeadvies over het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland, inzake de nieuwe grensregeling uitgebracht. Zij verklaren het nieuwe voorstel van Ged. Staten met voldoening te hebben ont vangen. Het standpunt waarvan Gedep. Staten in 1926 in het bijzonder uitgingen was: de gemeenten Rijswijk en Voorburg vormen met 's-Gravenhage voor een aanzienlijk deel één maatschappelijk complex, waar van de belangen der deelen niet dan tot schade voor 't geheel zelfstandig geregeld worden. Bij de gedachtenwisseling over het voorstel tot grenswijziging in 1926 is aan gevoerd, dat de drie gemeenten niet tot eén wooneenheid waren samengegroeid. Het ontgaat ons, zeggen B. en W. hoe dit standpunt kon Worden vastgehouden. B. en W. hebben hun praeadvies thans doen vergezeld gaan van een drietal kaar ten. Duidelijk blijkt de aaneengroehng van de drie gemeenten tot één wooneenneid. Uit het feit ook, dat ingezetenen van Voor burg, die in de onmiddellijke nabijheid van 's-Gravenhage wonen, zich telkens tot Haagsche instellingen richten, is af te leiden hoe weinig de bevolking zelve er van doordrongen is, dat zij in een andere ge meente woont. De tweede kaart doet voorts zien, dat, met betrekking tot het centrum van 's Gravenhage, Voorburg en Rijswijk gunstiger'gelegen zijn dan de uitgestrekte wijken aan de zijde van Loosduinen en zelfs een gedeelte van Scheveningen. Daarbij gevoegd de zeer gunstige tram- verbindingen, is het niet te verwonderen, dat voor iemand, die te 's Gravenhage zijn werk heeft, het vaak onverschillig is, of hij te Den Haag woont dan wel te Voor burg of Rijswijk, ja dat hij aldaar in vele gevallen een voor zijn werk gunstiger ge legen woning kan vinden. Zoo wonen meer dan 200 Haagsche gemeente-ambtenaren en tusschen de 500 en 600 ambtenaren van departementen, en te Den Haag gevestigde Rijksbureaux in Voorburg en Rijswijk. Het aantal in de inkomstenbelasting aange slagen Haagsche forensen bedroeg aldaar in 1929: 2022. De beteekenis van dat cijfer komt naar voren, wanneer men bedenkt dat het totaal aantal aangeslagenen in de inkomstenbelasting in de beide plaatsen, waarin de forensen zijn begrepen, in 1929 was 10.407. Terwijl in 1925 van Voorburg en Rijswijk resp. 1/7 en 1/6 deel van de be lastingbetalers te Den Haag werk had, be draagt dit deel thans voor de beide ge meenten een vijfde (voor Voorburg 20 '/i°/i en voor Rijswijk ruim 18 °/o)Behalve deze forensen is er een belangrijk aantal per sonen uit Voorburg en Rijswijk in de Residentie werkzaam, dat in verband met zijn inkomen niet in de belasting is aange slagen. Niet minder dan 678 kinderen uit Voor burg en Rijswijk bezoeken de lagere scho len in den Haag; het aantal van de andere scholen bedraagt 130. Terwijl voorts het aantal jaarlijks zich vestigende personen in den Haag dat van de naar elders vertrekkende aanzienlijk overtreft berekend over het geheele land vestigden zich in 1930 alhier 21745 personen en vertrokken uit de gemeente 17.931 inwoners vertoonen die cijfers voor Voorburg en Rijswijk een geheel ander beeld. Deze cijfers waren voor Voorburg met betrekking tot den Haag 1257 en 1589, die voor Rijswijk 1144 en 1182. Het aantal trampassagiers berekend per exploltatiekilometer over de laatste 5 jaar op het traject Den HaagRijswijk, over treft dat op de Haagsche lijnen. Rijswijk en Voorburg worden beide door den Haagschen telefoondienst bediend en betrekken de voor haar distributiebedrijf benoodlgde electriciteit van de Haagsche centrale, terwijl de concessionaris voor de gaslevering te Rijswijk gas van de fabriek in 's Gravenhage betrekt. Ook maakt bijv. het grootste deel van de slagers van Rijs wijk en Voorburg gebruik van het Haag sche slachthuis. De bewoners van Voorburg en Rijswijk zijn al mede voor hun geestelijke behoeften op 's Gravenhage aangewezen: de Haag sche musea, bibliotheken, schouwburgen en concertzalen zijn ook de hunne. Van dorpen, plattelandsgemeenten, zijn Voorburg en Rijswijk uitgegroeid tot voor steden van Den Haag, met bewoners, die in hoofdzaak dezelfde belangen hebben. Een nieuwe grensregeling is in een derge lijk geval een zich voegen naar hetgeen historisch geworden ls. GEBREK AAN 3de KLASSE RIJTUIGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Door de vele extra en goedkoope treinen en druk reizigersvervoer, ls er bij de Ned. Spoorwegen groot gebrek aan 3de klasse rijtuigen, waarom verschillende oude 1ste en 2de klasse rijtuigen als 3de klasse rij tuigen dienst zullen doen. NED. VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Algemeene vergadering te Arnhem. Deze vereeniging heeft vergaderd te Arnhem. Het aantal leden op 1 Jan. 1931 bedroeg 18.932 in 338 afdeelingen( tegen in het vorige jaar resp. 18.533 en 350). Bij de discussie werd gewezen op de af wezigheid van belangstelling bij de behan deling van de Drankwet in de Tweede Kamer, van de zijde van drankbestrijding. Er werd niet voldoende actie gevoerd door het hoofdbestuur. Tot leden van den vereenigingsraad zijn gekozen ds. A. van der Heide te Voorburg, F. M. Schmidt te Amsterdam en H. Prakke re Assen. Na eenige discussie werd goedgekeurd om op de begrooting voor 1930 een bedrag van f. 500 uit te trekken voor het jeugdwerk. De aftredende leden van het hoofdbe stuur de heeren P. van der Meulen, alge meen voorzitter, M. Braaksma. algemeen penningmeester, en mevr. H. Staalman Kremer te Hilversum, lid, werden herkozen en als redacteuren van de „Blauwe Vaan" werden herkozen de heeren P van der Meulen en H. Ploeg Jr. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur, luidende: de alge meene vergadering. van oordeel, dat de wet inzake de onder curateele stelling en gedwongen verple ging van drankzuchtigen in het belang der nuchterheidsbeweging is; van meening, nochtans dat de practi- sche uitvoering van deze wet eerst mogelijk wordt als de overheid de daar voor noodige financiën beschikbaar stelt; draagt het hoofdbestuur op, bij de re geering en eventueel bij andere overheids organen stappen te doen om hen te be wegen, de bedoelde gelden uit te trekken. Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen Daarna zijn de verschillende afdeelings- voorstellen behandeld, o.a. een van de af- deeling Utrecht, om de vergadering te doen uitspreken, dat het gewenscht is, dat de vereeniging inzake het dansvraagstuk een standpunt inneemt en om het hoofd bestuur op te dragen, zoodanige voorbe reidingen te treffen, dat de organisatie in de gelegenheid wordt gesteld, een stand punt te bepalen. Het hoofdbestuur had aanneming van dit voorstel aanbevolen. Tenslotte is na eenige bespreking vol daan aan het advies van den secretaris den heer Ploeg Jr., om het hoofdbestuur in deze vrijheid van handelen te laten. Voorts ls uitvoerig gesproken over het onderwerp Plaatselijke Keuze, waarbij verscheidene sprekers wenschen naar voren brachten betreffende de meest doel treffende propaganda. De discussies leidden tenslotte tot aan neming met algemeene stemmen van een motie, luidende: de algemeene vergadering, overwegende, dat bij de aanhangige drankwetsherzie ning gebleken is, dat in breede kringen van ons volk het verlangen naar plaatse lijke keuze voortleeft; overwegende, dat daarbij de indruk ge wekt is. dat vooralsnog van regeering en volksvertegenwoordiging geen voorstellen tot wijziging der drankwet te wachten zijn; overwegende, dat de Drankwet de mo gelijkheid schept om het doel der plaat selijke keuze te bereiken, met behulp van het petitierecht; spreekt als haar meening uit, dat elke 5 I jaar een hierop gerichte actie moet wor- I den gevoerd in die gemeenten, welke daar- voor in aanmerking komen en de meer- derjarige ingezetenen aldaar in de gele- genheid moeten worden gesteld zich ter zake uit te spreken en bij voldoenden steun te beginnen in 1935 den ge- i meenteraad moet worden verzocht, een voorstel aan de Kroon te doen. overeen- komstig artikel 6 van het bij de Eerste Ka- 1 mer aanhangige voorstel; dat de propaganda voor Dlaatselijke keuze krachtig moet worden voortgezet; l dat zooveel mogelijk de plaatselijke overheid tot het nemen van maatregelen in den geest van de Drankwet moet wor den opgewekt. „N. R. Crt." „DE SOCIALIST" VERDWIJNT. Volgens „de Tribune" ls op een bijeen komst van de links-socialistische groepen uit de S. D. A. P. besloten het weekblad de „Socialist" op te heffen, hoewel de ver trouwensmannen zich met 32 tegen 29 stemmen tegen opheffing uitgesproken hadden. Op voorstel van Schmidt is besloten te doen wat het partijbestuur van de S.D.A.P. eischte, namelijk het eigen weekblad te laten varen, in ruil voor een officieel partij-weekblad. NIEUWE SPOORBRUG BIJ ZALTBOMMEL Dubbel spoor over de Waal. Naar de Msb. verneemt zal door de Nederlandsche Spoorwegen eerlang worden overgegaan tot den bouw van acht enkel- sporige vaste ijzeren bruggen, elk van ongeveer 60 meter lengte, voor de over brugging van de Waal bij Zaltbommel. Een en ander staat in verband met den aan leg van een tweede spoor tusschen Waar denburg en Zaltbommel De kosten hier van zullen ongeveer f. 600000 bedragen. FIETSEN MET ELECTRISCHE AANDRIJVING. De correspondent te Eindhoven van de „Msb." meldt: Naar wij vernamen, bereidt de N.V. Phi lips het in den handel brengen van fietsen met electrlsche aandrijving voor. Boven het achterwiel komt een accu, welke des nachts geladen kan worden. Het rijwiel zal, zonder trappen, een snelheid van 40 K.M. kunnen ontwikkelen. Aan het stuur komen de schakelaars. De firma Burgers levert de fietsen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is, met Ingang van 15 Augustus benoemd tot burgemeester der gemeente Vtnkeveen G. E. Mühlradt. UIT NED. OOST-1NDIE. POLITIEMANNEN GESCHORST. BATAVIA, 17 Augustus. (Aneta). De commissaris der politie le klasse P. W. Müller, de onder-commissaris van Hemert. de hoofd-politieopziener D. A. Rhemrev en de politie-opziener van der Ende zijn geschorst in verband met de Karim-zaak. (Karim werd onlangs vrij gesproken van den hem ten laste gelegden moord-aanslag op mej. Poppy Bekkering en vermoedelijk andere zaken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De I.B.B. Gisteren zijn de besprekingen der I.B.B. te Bazel voortgezet. Niettegenstaande men zich van beide kanten veel moeite gegeven heeft is men nog niet tot een resultaat kunnen komen. De groote moeilijkheid bestaat in het vin den van 'n regeling, betreffende de buiten- landsche markencredieten aan Duitsch land. Men zoekt naar een middel om deze credieten „liquide" te maken zonder dat de Duitsche valuta daardoor in gevaai komt. De in het nieuwe plan vastgestelde maandelijksche betaling op de onvoor waardelijke annuïteit van 50 millioen mark is Zaterdag door de Duitsche regeering aan de I.B.B. overgemaakt. De betrokken lan den, met uitzondering van Zuid-Slavië, hebben voor den tijd van een jaar afstand gedaan van deze annuïteit. De regeering van Zuid-Slavië heeft echter haar deel nog niet opgevraagd. Van het overgemaakte bedrag is 471 lioen ter beschikking van de Duits Rijksspoorwegen gesteld. De rest «t| verdeeld, na aftrek van het Zuid-Slavb. aandeel, geboekt ten bate van den resl dienst der leening Young en bestemd J verschillende bankcomité's der I.B.B, DUITSCHLAND. De begrafenis der vermoorde politie, «g commissarissen. Gistermiddag heeft in de Turnhal politie aan de Karlstrasse te Berlijn rouwdienst plaats gehadvan de op 9 Al bij de onlusten op de Bülowplatz doodj] schoten politie-officieren Anlauf en Len Een afdeeling Schupo, in parade-unifoi vormde de eerewacht. Naast den Pruisischen minister v; Binnenlandsche Zaken Severing, die soonlijk kransen deponeerde op de beli lijkkisten, namen plaats de politie-pre dent van Berlijn, Czerczinski, en de vit president van politie Weiss. Het Rij] ministerie van Binnenlandsche Zaken w; vertegenwoordigd door den Rijksminijtf— van Binnenlandsche Zaken, dr. Wirth. OoïJl, het ministerie van Rijksweer had delegatie afgevaardigd. Voorts waren gaties verschenen van de bonden van g litiepersoneel en eenige andere organise ties. Na de toespraken van den Katholiek] en der Protestantschen geestelijke, ns minister Severing het woord. Spr. zei: o.m. dat de kogels, die de beide officiere hebben getroffen, gericht waren gewet op hen. die in deze droeve tijden het u derland trouw blijven. De meeste schal heeft evenwel de auctor intellectualis a- dezen moord, die door woord en geschn daarvoor eerst stemming heeft gemaal De plechtigheid werd beëindigd met h lied „Gute Kameraden". De vaandelgra werd gebracht, terwijl alle aanwezigt zich van hun zetels verhieven. Daan werd de rouwstoet gevormd aan het hoo: waarvan politie te paard. Achter de lij! baren volgden de Schupo-officieren ond leiding van commandant Heimannsbei Een zeer groote menigte had zich lang den weg, dien de rouwstoet volgde, opgt steld. De stoet trok door het Noorden de stad en ook over de Bülowplatz, waar i beide officieren den dood von.den. De rouwstoet hield allereerst halt voo de woning van kapitein Anlauf. Daar hi zich een eerewacht van Schupo's opge steld. De vaandels brachten het saluu terwijl ook hier een eerewacht stond o] gesteld. De aanwezigen namen opniei twee minuten stilte in acht. Eerst om uur werd de katholieke begraafplaats fe Weisspnsee bereikt. Hier werd het stoij felijk overschot van kapitein Anlauf bm gezet naast dat van zijn onlangs over- leden echtgenoote. Het stoffelijk overschot van kapiU:] Lenk werd naar het Stettiner BahnW overgebracht, vanwaar het naar Stargat| zal worden vervoerd. ENGELAND. I fZV n s v De bezuinigingsstudic - Naar moeilijkhcdct4c in Indië? Onregelmatigheden op lerlant» De kabinetscommissie die de maatregi len bestudeert, welke noodig zijn om di begrooting in evenwicht te brengen gistermiddag gedurende drie uur bijeei geweest en heeft na een uur onderbre king haar werkzaamheden voortgezet. De ministers zullen heden de voorberei ding der voorstellen alvorens deze mor gen in de plenaire ziting van het kabinr I in behandeling zullen komen. Donderdag zullen zij de financieele sltie uiteenzetten aan den algeinee; raad van het vakvereenigingscongres den Uitvoerenden Raad van de Labi Partij. Waarschijnlijk zullen de minis; eveneens overleg plegen met de leidi der conservatieve en liberale partij nope: de plannen van het kabinet. rï Diverse berichten wijzen op herleviq der ongehoorzaamheidsbeweging tegen 4 Britsch-Indische regeering. Terwijl Gan dhi nog bezig is te onderhandelen met dt regeering over de voorwaarden van deel neming aan de Londensche conferentie zou reeds een circulaire van het Congre aan alle handelsondernemingen en wit kels verzonden zijn, waarin deze worden opgeroepen zich gereed te houden voo: een nieuw boycot van Britsche goederen Bovendien zouden bij. het congres verzoe ken zijn ingekomen om in het strijdperk te treden voor het recht tot staking et om de bevolking van het platteland op te roepen tot het bieden van tegenstand tegen het heffen van belastingen. Of schoon het Congres het nog niet tot een openlijken breuk met de regeering heef! laten komen, schijnen verschillende aan wijzingen te bestaan, dat verdere moeilijk heden te verwachten zijn. Aan de grens van den lerschen vrijstaat en Ulster zijn weer verschillende ongere geldheden voorgekomen. In het bijzonder te Ports Down, waar met steenen naar winkels is geworpen en geplunderd werd. Een opgewonden menigte heeft een kloos ter piogen te bestormen. De politie kon den toestand pas meester worden, toen uit B»'fast versterking was aangekomen. De ongeregeldheden beginnen echter, ondanks de sterke politiebezetting in de stad, steeds opnieuw. In een bericht in de Times uit Dubln wordt er op gewezen, dat de Iersche extremisten steeds driester worden. In Z.-Ierland worden onwettige I militaire oefeningen gehouden. De regee-1 ring van den vrijstaat acht den toestand I ernstig. Het is mogelijk, dat het Iersche j parlement nog voor het einde van het I zomerreces bijeengeroepen zal worden. Men verwacht, dat op bepaalde plaatsen militaire rechtbanken ingesteld zullen worden. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 8-1 i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2