officieele kennisgeving stadsnieuws. Scherts In Schets. [2*fc Jaargang DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 No. 21906 Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN ONZE VACANTSE-FOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bit een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. O.lt Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. >t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, „p MAANDAG 24 AUGUSTUS 1931, des namiddags te twee uur, het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). s vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1945 lo. Benoeming van een tijdelijke leerares het Fransch aan het Gymnasium, voor n cursus 1931—1932. (198) 2o. Voorstel tot overneming in eigendom i onderhoud bij de gemeente van een rookje openbaren weg, gelegen aan den orschweg, Sectie P, No. 743 ged. van M. «un. (207) 3o. Voorstel tot overneming in eigendom onderhoud bij de gemeente: j. van de Naamlooze Vennootschap „Rijksdorp", een strookje grond aan de Moischkade, Sectie P, No. 1668; b. van G. Groenendijk, het strookje grond aan de Boerhaavestraat, hoek Narmstraat, Sectie B, No. 1666 ged. (208) 4o. Voorstel tot overneming in eigen- Dm en onderhoud bij de gemeente: a. van de Commanditaire Vennootschap onder firma „Dros en Gebroeders Tiele- man", een strookje grond, Sectie O, No. 187 ged.; b. van de Naamlooze Vennootschap „Hol- landsche Constructiewerkplaatsen", de strooken grond, Sectie O nis 185, 186, 188 t/m 194, 945 en 1050, alle ged.; c. van de Naamlooze Vennootschap Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen, een strookje grond Sectie O, No. 1051; d. van de Naamlooze Vennootschap Bouw- grondbedrijf „Cronesteln"een strookje grond Sectie O, No. 939, ged. (209) 5o. Voorstel tot aanvaarding van de ver maningen voor den aanleg en de exploi- atle van hoogspanningslijnen ten behoeve ,n de leverig van electriciteit aan den oordeind- en Geerpolder te Ter Aar en het Groot-Seminarie te Warmond. (199) 6o. Voorstel tot overbrenging van het ienstjaar 1930 op dat van 1931 van gelden, i verband met de voldoening van onbe- ;ald gebleven vorderingen en het nog niet rerwerkt of verbruikt zijn van verleende iredieten, alsmede tot overbrenging van irschillende ontvang- en uitgaafposten n den Kapitaaldienst. (213) 7o. Voorstel tot onderhandsche opdracht Jan het maken van een gesloten wegdek fundeering in het Noordeinde en van en gesloten dek op de Wittepoortsbrug, n de N.V. „De Geruischlooze Weg" te eemstede. (210) 8o. Verordening, houdende wijziging van Se verordening van 25 November 1915 Gem.blad No. 21), betreffende het bedrijf an het Openbaar Slachthuis. (200) 9o. Voorstel inzake uitbreiding van het lantal leden der Commissie voor het Oud- Irchief. (201) lOo. Verordening, regelende de samen- Itelling en den werkkring van de Commis- tie van Bijstand voor de Financiën. (202) llo. Voorstel: a. tot wijziging van de verordening van 4 Maart 1929, (Gem.blad No. 11), rege lende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de Wethouders; b. tot opnieuw vaststelling van de ge wijzigde verordening. (203) 12o. Voorstel in zake wijziging van de overeenkomst met de Sociëteit „Amicitia". betreffende de uitgifte in erfpacht van een gedeelte grond nabij de Rijnsburgerbrug. (211) 13o. Voorstel inzake het aangaan van overeenkomsten met de gemeente Valken burg, betreffende de levering van electri- schen stroom en tot wijziging van de met die gemeente d.d. 9/23 September 1912 ge sloten gasleveringsovereenkomst. (204) 14o. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen le Huigdwarsstraat Nis 1 lot en met 20. (205) 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van eon bedrag van f. 1250.—, als bijdrage van be gemeente in de kosten van herstelling van het Leidsche Glasraam in de Groote of St. Nicolaaskerk te Edam. (206) 16o. Voorstel tot vaststelling van een rooilijn voor het gedeelte van de Korevaar- straat (Westzijde), gelegen tusschen het Levendaal en de Korte Raamsteeg. (183) 17o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 31 Januari 1918 (Gem. Blad no. 3), betreffende de wedden van ambtenaren in dienst der gemeente Leiden. (184) 18o. Voorstel in zake de verbetering en gedeeltelijke demping van de Middelste gracht, het verbeteren en hefbaar maken van de Middelstegrachtbrug. het verbree- den, verlagen en hefbaar maken van de Kwakelbrug, het verbreeden van de vaar geul der Uiterstegracht, alsmede tot be schikbaarstelling van de noodige gelden voor die werken. (193) 19o. Interpellatie van den heer Schüller, in zake den verkoop van Provinciale gron den aan het Rijn-Schiekanaal. HET CIRCUS GLEICH. AAN DE HOOGE VERWACHTINGEN WORDT VOLKOMEN VOLDAAN. Een keurig, zeer varieerend program. Badend in een zee van licht, fantastisch van vuur-lijn, lag daar gisteravond op het Schuttersveld het inderdaad „reuzen"- circus Gleich! De prachtig verlichte „gevel" met de flakkerende schijnwerpers, deed het onmiddellijk! Het is een oogen- blikkelijk innemende entree De tent is zoo groot, als Leiden hier langen, langen tijd niet heeft gezien. Zij biedt plaats voor een 10.000 bezoekers die allen een zitplaats kunnen bezetten, rond om de in drieën verdeelde of tot één ge heel samengevoegde arena. Geheel bezet was deze groote ruimte uit den aard der zaak niet, maar ze was toch zeer goed gevuld op den openingsavond. Luid schetterde het koper der muziek, een heirleger van mannelijke en vrouwe lijke suppoosten in nette kleedij wees den bezoekers den weg naar hun plaatsen het was het echte circusmilieu, dat nog steeds zijn aantrekkelijkheid uitoefent op den mensch in onverminderde mate en kracht. Even over acht snerpte een fluitje, alle lichten gingen op het program nam een aanvang met het presenteeren van alle artisten, die den avond zouden vullen in bonte mengeling. Het was een kleur rijke optocht, die daar door de arena trok in bonte schakeering van aankleeding. ge laatskleur etc. En nauwelijks had de laat ste het terrein verlaten, waarop zij zouden getuigen van hun kunnen of weer snerpte het fluitje, zooals het dat nog zoovele malen zou doen en in snelle vaart, bijkans zonder rustpoos behoudens de pauze, waarin men de stallen kan gaan bezich tigen volgde het eene nummer op het andere. In totaal een kleine 60! Soms drie tegelijk, zoodat men bijkans geen oogen genoeg heeft om alles te volgen. Men zal kunnen begrijpen, dat wij dit zoo uitgebreide en uit zoo vele gangen be staande circus-menu niet op den voet kunnen volgen, dat wij slechts eenige losse grepen kunnen doen uit dit zoo overdadig circusmaai. Begonnen wordt met paardendressuur van prima gehalte. Edele dieren vullen de arena, glanzend in het helle licht, als spiegels. Trouwens goed uiterlijk verzorgd is alles, in het circus Gleich en speciaal de dieren maken den indruk van een uiterst zorgvuldige behandeling. Bij paar dendressuur is nu eenmaal geen nieuws meer te brengen, doch hetgeen gegeven wordt, is uitmuntend en voor paardenlief hebbers blijft het steeds een genot om de verrichtingen van deze ras-exemplaren in hoogeschool als anderszins te volgen. Bij dit gedeelte van het program willen wij ook rekenen een kleuren-gamma van Spaansche fantasie, gegeven door mevr. Gleich te paard, met medewerking van een ballet. Daarnevens de dressuur van wilde en andere dieren, eveneens een vast gedeel te van ieder circus van beteekenis. laat staan dus van een onderneming als Gleich is. Bijzonder goed zooals wij slechts zelden zagen, is het leeuwen-nummer van Jack son Hij heeft de dieren volledig in be dwang. Opvallend is de groote rust van temmer en dieren, die elkaar al bijzonder goed moeten kennen om zoo kalm deze prachtige staaltjes van dressur te kunnen geven. Het is een groot genot, dit nummer. Daarnevens eveneens uitnemend ver zorgd heeft men ijsberen, olifanten (pracht-dieren!) kameelen. karbouwen en andere runderen, zeeleeuwen, honden, bi sons en buffels, men ziet een heele ver zameling. Ieder nummer is af! En dan de acrobatiek! Speciaal de z.g. lucht-potpourri is een zeldzame verzameling van top prestaties in den nok van het circus, waar zoo gemakkelijk de zwaarste toeren worden verricht als een gewoon sterveling nog niet aandurft vlak boven den beganen grond. Dat tolt en draait daar met ijzing wekkende spanning aan traDezes touwen en andere voorwerpen; zelfs aan de tan denMen weet niet waar het eerst te zien! Men houdt soms zijn hart vast Aan het slot geniet men van het koene rijden van Mexicaansche cowboys, van lasso-werpen met phenomenale zekerheid, van kunstschutters en messenwerpers, ziet men Singhaleezen In bun Inheemsche dansen, een Zuid-Afrikaansch negerdorp met vuureters enz Men maakt in een paar uur als het ware een tocht door de wereld! Het allerlaatste nummer is „het leven de projectiel", waarbij een „dikke Bertha" een man „uitschiet". Het is een klemmend moment Tusschen de nummers ter aanvulling de gewone clownerie en een paar dans- nummertjes, terwijl een tweetal aardige clownscènes voor eenige verademing zor gen in het overigens „zware" maal, dat Gleich u voorzet. Zoo ooit een circus beschikte over een prachtige propaganda-afdeeling, dan was het dit circus. Daaraan zit echter ook een gevaarlijke zijde: licht worden té hooge verwachtingen gewekt. Daarvan is hier echter geen sprake De prestaties beant woorden aan den hoogen dunk. die reeds tevoren is gevestigd. En dat zegt wat! Circus Gleich is. volmondig zij het er kend, een „reuzen-onderneming"; het gepresteerde houdt daarmede gelijken tred! Een praatje met Sailer Jackson. Terwijl de paarden lustig in de arena ronddraafden en de luchtacrobaten in den nok van het circus hun halsbrekende toe ren verrichtten, hebben wij den bekenden leeuwen- en olifantenjager Sailer Jackson gisteravond in zijn eenvoudigen woon wagen opgezocht. Men is geneigd om te veronderstellen, dat een dresseur van roof dieren iemand is met een barsch voor komen, en forsche stem en liefst door dringende staalblauwe oogen. In dat op zicht beantwoordde Jackson niet aan onze verwachtingen. Integendeel, hij ontpopte zich als een zeer bescheiden mensch. een echt gemoedelijke Duitscher met vriende lijke bruine oogen. die oogenblikkelijk be reid was ons te woord te staan. Allereerst voerde hij ons binnen in zijn heiligdom en toonde ons vol trots een drietal tijgertjes, nauwelijks drie weken oud, die als gevlekte poesjes dicht op elkander gerold in een mandje lagen te slapen. Erg rustig konden we de diertjes niet bekijken, want een prachtige herdershond, die de moederlijke plichten waarneemt, gromde onophoudelijk en werd door Jackson's echtgenoote niet dan met moeite in bedwang gehouden. Even later stonden we bij zijn troetel kinderen, de leeuwen en de tijgers en ver telde Jackson ons, dat zijn ouders indertijd een kleine menagerie hadden gehad, waar mede zij door Duitschland, Zwitserland, de Elzas, Frankrijk en Noord-Italie trokken. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde hij zich tot de dieren aangetrokken en het was verwonderlijk om te zien, hoe de dieren zich wederkeerig aan hem hechtten. Momenteel dresseert hij reeds dertig jaar lang wilde dieren, nu eens bij het eene circus, dan weer bij het andere. „Of de dressuur niet vaak gepaard ging met een minder goede behandeling," vroe gen we. Er kwam een harde trek in zijn anders zoo vriendelijk gezicht. „Natuurlijk zijn er dresseurs, die alleen ontzag bij de dieren weten te kweeken met de zweep of een stuk ijzer", zei hij, „maar dat zijn gelukkig de ongunstige uitzonderingen in ons vak, waartegen ik zelf altijd heftig heb gea geerd. Een goed dierentemmer tracht zijn doel te bereiken door wederzijdsch ver trouwen te wekken. Hij streeft er naar de psyche van de dieren te doorgronden en is er steeds op uit hen in alles terwille te zijn. Daardoor is hij in zekeren zin de slaaf van zijn troep. Hij kan niet slapen, wan neer een dier ziek is; hij tracht iets van het menschelijk karakter op de viervoeters over te brengen. Niet met dwangmiddelen, doch door ze goed te verzorgen, door toe nadering te zoeken en door ze van zijn persoon afhankelijk te maken, doordat ze hem gaan beschouwen als een vriend, die ze in alles begrijpt. Een zweep of een stuk hout mag bij de opvoeding niet te pas komen; het dier moet aan de intonatie van de stem van zijn baas hooren, wat hij van hem verlangt; of hij tevreden is over ze of niet. Let u maar eens op en zich tot een prachtigen leeuw wendende, zei Jackson met een dreigende stem: „Pashja, was hast du denn gemacht" en als een geslagen hond droop het machtige dier af naar den uitersten hoek van zijn verblijf. „Pashja, komm doch mal her", klonk het nu vriendelijk uit Jackson's mond en onmiddellijk stond de koning der dieren op en likte aan zijn meesters uitgestoken hand. Een schitterende koningstijger werd jaloersch en vleide zich vlak voor Jackson tegen de tralies met zijn kop almaar strij kende langs zijn hand. „Gewoonlijk begint dc dressuur op drie jarigen leeftijd", vertelde Jackson verder. „Voor dien tijd laat men ze rustig mede- loopen en de repetities bijwonen, zonder ze er aan te laten deelnemen. In het begin is er veel geduld noodig, maar een lekker hapje doet wonderen en wanneer de dieren eenmaal weten, dat ze na een bepaalde toer beloond worden met een stukje lever of een dergelijke lekkernij, verdringen ze zich vaak in afwachting van het oogen- blik, dat ze mogen optreden. Het zou dom zijn om de dieren te slaan of op andere wijze te mishandelen. Primo bereikt men dan nooit de gewenschte resultaten en secundo zou men de kost bare huid kunnen beschadigen. Natuurlijk verdienen ze af en toe wel eens een kleine afstraffing evenals een schooljongen. Maar nog nooit heb ik een dier zóó hard gesla gen. dat het beest pijn leed. Mijn repetities, welke Ik «altijd 's morgens om elf uur houd, zijn altoos voor het publiek toegankelijk. Ik zelf ben trouwens lid van een bond voor dierenbescherming en het is meer dan eens voorgekomen, dat een clown, die zijn hond niet goed behan delde door mijn toedoen zijn ontslag kreeg. En nu moet ik me gaan kleeden, want over een halfuur moet ik optreden", aldus be- LAAT DE LINKERHAND NIET WETEN, WAT DE RECHTER DOET. sloot Jackson en met een „tot weerziens in het circus" namen we afscheid. „Jackson is op zijn gebied een genie", fluisterde een employé ons in het oor. „Hij krijgt van de beesten gedaan, wat ze voor niemand anders zouden doen en het gekke ris: ze doen het graag". Een halfuur later verscheen Jackson in vol ornaat met zijn troep in de arena en we moeten eerlijk bekennen, dat we nim mer een dresseur hebben gezien, die zich zoo onbevangen temidden van zijn dieren bewoog. En wederkeerig toonden ook de leeuwen niet de minste vrees voor hun meester; ze gehoorzaamden onmiddellijk zijn bevelen en voerden hun kunsten uit j alsof ze er zelf plezier in hadden, dat het publiek zoo luid applaudisseerde. Maar met een liefkoozing of nog liever met een stukje lever, waren ze toch nog meer ingenomen! Hedenmorgen gaven de muziekkapellen van het circus een uitvoering op de Bees tenmarkt. Natuurlijk was er heel wat be langstelling. GECOMBINEERD TUINCONCERT. In den tuin van „Zomerlust" gaven de Mannenzangvereen. „Kunst na Arbeid" en de Harmoniekapel „T. en D." directeur resp. de heeren W. Hoogzand en J. Noor- danus Sr., een gecombineerde uitvoering. De publieke belangstelling was het minder prettige weer in aanmerking ge nomen bevredigend. Het rijk afgewis selde programma, dat verscheidene be kende nummers bevatte, werd uitstekend en vlug afgewerkt. o Onze plaatsgenoot, ds. W. C. Lamain, heeft bedankt voor het beroep op hem uitgebracht door de Geref. Gem. te Gies- sendam. Mej. A. M. J. "de Bruin alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen licha melijke opvoeding M. O. Met ingang van 16 September a.s. is benoemd tot directeur en directrice van het Stadsbestedelingenhuis te 's-Graven- hage het echtpaar M, Bovende Vries alhier. De heer Boven is thans in functie als hoofdverpleger-huismeester bij het Rijksasyl van Psychopathen alhier. Op Woensdag 26 dezer is er weer een goedkoope reis georganiseerd naar de Zuiderzee-werken. Bij de N.V. Leidsche Drukkerij alhier zijn verschenen de tarieven der rijks inkomstenbelasting, de gemeente fonds belasting. de vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting I, welke over het belastingjaar 1931-1932 hier ter stede ver schuldigd is. UiNNENLAND. B. en IV. van Leiden stellen voor de Sociëteit Amicitia bouwvergunning te ver leenen aan de Steenstraat. (Gemeente zaken, 3e Blad). De toestand in de haringvisscherij; prij zen, die het werk niet Ioonen; vergadering der Reeders-Vereeniging. (Binnenland, le Blad). De Haagsche annexatie-plannen. (Bin nenland, le Blad). Overleden is, 73 jaar oud, jhr. ir. J. A. van Kretschmar van Veen, oud-directeur der Ned. Spoorwegen. (Binnenland, le Bi.) Ernstige autobotsing bij Ede; vier jongelui gewond. (Gemengd, 2e Blad). De deelnemers aan den jollen-wedstrijd NederlandBelgië op de Kagerplassen. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De bezuiniging in Engeland. (Buitenl., le Blad). De begrafenis van de Berlijnsche politic commissarissen. (Buitenl., le Blad). Nog meer slachtoffers van het spoorweg ongeluk in Oostenrijk. (Buitenl., le Blad). Een cycloon in Paraguay. (Buitenl. Ge mengd, 2e Blad). China roept hulp in voor de slachtoffers der overstroomingsramp. (Tel. le Blad). GEBOREN: Hermina Cris Marie, dochter van Y. Oosting en T. Kuit Maria Margaretha, dochter van J. H. Barends en van J. G. Sïebert Annie, dochter van P. M. Kool loos en van D. C. Clay Johanna Maria, dochter van L. A. Diepenbach en J. M. Nieuwenburg Dirk Clemens Antonius, z. van W. Kok en T. H. van der Voort Cornells Jozef, zoon van C. M. Noorder- meer en J. Hockx Anna, dochter van J J van Roode en van J. C. van der Voorn Maria Johanna, dochter van J. G. Rijft en M. C, van der Gaag Christina Paula dochter van Th. J. A. Jongmans en A. G. M. Weenink Maria, dochter van G. J. Keijzer en M. de Klerk Maria Wilhel- mina, dochter van H. J. Kramer en J. M. Teske Johannes Franclscus Quirinus Maria, zoon van G. C. Bleijs en van J. J. Knijnenburg Cornelis, zoon van J. B. Hendriksen en A. van der Tang Lam mert Gijsbertus, zoon van P. Landkroon en R Bergman Francina Cornelia Ma ria, dochter van H. van Niekerk en van J. Gans Pieter Johannes, zoon van P. J. van Leeuwen en J. van Soest. GEHUWD. J. van Lit, 31 jaar, en C. van Waard huizen, 26 jaar J. Henzen en C. J. Sandberg P. van der Reijden, 54 jaar en J. Zaalberg, 41 jaar. OVERLEDEN W. Kalis, wedr46 jaar D. van Duyl, vr.. 54 jaar A. Plaizier, wed 73 jaar M. C. Ranselaar, vr. 70 jaa rJ. M. Spruijt kind 6 mnd. OP DE FIETS. Ingezonden door P, WINTERKAMP, te Leiden,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1