MAANDAG 17 AUGUSTUS 1931 No. 21905 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ONZE VACANTSE-FÖTÖ'S. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen aat agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ndere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën ltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. II een maximum aantal woorden v^n 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden lengen ter openbare kennis, dat op Dins- Ig 25 Augustus a.s. des namiddags te 3 Er. in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) Ilegenheid zal worden gegeven om be- |aren in te brengen tegen het houden i varkens op een terrein gelegen nabij (t Rijn en Schiekanaal en kadastraal Jkend gemeente Leiden Sectie M nis. 2919 2920, waartoe vergunning is aange vraagd door H. de Ligny, te Leiden. j)e betrekkelijke stukken liggen in het (meentehuis ter inzage. A. VAN DE SANDË BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 17 Augustus 1931. 1916 HINDERWET. lurgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat door lil vergunning is verleend aan: a. M. C. [houten en rechtverkrijgenden tot het [richten van een smederij en draaierij In metaal in het perceel Houtmarkt No. [6a. Sectie B. No. 2642; b. W. Verboon en chtverkrijgenden tot het oprichten van [n melkinrichting in het perceel Da Cos- Istraat No. 2, Sectie O. No. 872; c. G. jüperus en rechtverkrijgenden tot het prichten van een advocaat- en limonade- [brlek in het perceel Hoogewoerd No. Sectie D. No. 1098; d. R. Kallenberg rechtverkrijgenden tot het oprichten In een brood- en banketbakkerij in het erceel Hansenstraat No. 91. Sectie K. No. 82; e. A. Kiel en rechtverkrijgenden tot et oprichten van een smederij in het Jerceel Haarlemmerstraat No. 60. hoek ange Vrouwenkerksteeg, kad. bekend ECtie H. No. 195; f. N. Verhoeff en recht- |erkrügenden tot het oprichten van een aederij in het perceel Moriaansteeg No. Sectie I. No. 2418; g. G. J. van Deene li rechtverkrijgenden tot het oprichten [an een instrumentmakerswerkplaats in \et perceel Breestraat No. 12, Sectie G. No. 539; hW.J. de Gunsten rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het jMrceel Clarasteeg No. 5, Sectie H. No. ^05: i. J. Segijn en rechtverkrijgenden tot Et oprichten van een bewaarplaats voor [mpen in het perceel Kerksteeg Nis. 5 en Sectie I. No. 1193; j. L. Bakker en recht- fcrkrijgenden tot het oprichten van een hederii in het perceel St. Aagtenstraat |o. 14, Sectie B. No. 2744; k. A. Cancrinus rechtverkrijgenden tot het oprichten in een melkinrichting in het perceel lude Vest No. 197, Sectie H. Nis. 3291 en 214; 1. de N.V. Bataafsche Import-Maat- fchappii en rechtverkrijgenden tot het op- jchten van een ondergrondsche bewaar- Dhats voor benzine, met bovengrondsche ipiipinrichting in en op den Morschweg *óor het perceel Morschweg No. 21. Sectie t. No. 1328; m. de N.V. Kalkfabriek v/h. Van Dijk en Co. en rechtverkrijgenden tot Het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine met bovengrond- the aftappomp in het perceel Havenkade o. 7, Sectie C. No. 1835. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Augustus 1931. 1915 REUZENCIRCUS GLEICH. De intocht. De Sleutelstad heeft van Zaterdag af wel n het teeken gestaan van het bezoek, dat act Reuzencircus Gleich tegen heden had aangekondigd. Achter de winkelruiten, in de trams, op het halte-gebouw der N.Z.H., aan de lichtmasten langs den Stationsweg en Rijnsburgersingel, overal ontwaarde dien reclamebiljetten en bontkleurige daggen, waarop met groote letters ds raam Gleich prijkte. Geen wonder, dat de belangstelling, voor namelijk van de zijde der Leidsche jeugd, tot het. hoogtepunt was opgevoerd. Om 7 u. 09 zou de eerste extra-trein met personeel en materiaal uit Utrecht arriveeren en al geruimen tijd daarvoor stonden de jongens elkaar te verdringen voor het houten hek aan het Station. Maar hun geduld werd wel op een zware proef gesteld, want tech nische moeilijkheden waren de oorzaak, dat de eerste trein pas tegen elven het station binnenrolde. Arbeiders van zeer uiteenloopende na tionaliteit sprongen uit de coupe's. 'tWas een mengelmoesje van Fransch, Duitsch, Engelsch, Tsjechisch en Spaansch, dat er geen touw aan viel vast te knoopen. Geen vijf minuten later ratelde de eerste trac tor op het emplacement en weir.ige secon den later was het afladen in vollen gang. Een reusachtige olifant trok wagen na wagen uit den trein, waarna de tractors voor verder transport naar het Schutters veld zorg droegen. Hier was het eerste werk het oprichten der vier groote ijzeren mas ten, daarna werd het enorme tentdoek op den grond uitgespreid en in minder dan geen tijd koepelde zich het zeil boven het grasveld, waar vanavond duizenden stad- genooten zullen genieten van het uitge breide programma, dat de circuskoning Julius Gleich hen zal vporzetten. In de middaguren kwam de eigenlijke dieren- trein tot groot vermaak van de jeugd, die oogen te kort kwam om alles goed in zich op te nemen. Paarden, kameelen, olifanten en poney's trokken in lange rij door de stad; wagens met ijsberen, leeuwen en tij gers, waaruit af en toe een vreeseliik gebrul klonk, rolden daarachter buffels, kangeroes, zebra's volgden, kortom het leek wel of de Amsterdamsehe Artis naar Lei den was verplaatst. De politie zorgde voor een behoorlijke afzetting op het Stations-emplacement en op het Schuttersveld, zoodat het werkvolk ongehinderd kon arbeiden. Direktor Jostmann verzekerde ons, dat alles binnen zes uur tot in de puntjes ver zorgd, klaar zou zijn, hetgeen we. gezien het tempo, waarin werd gewerkt, graag ge loofden Vanavond om 8 uur gaat de première. Naar we vernamen wordt er van de gele genheid tot voorverkoop een zeer druk ge bruik gemaakt. Het publiek verdringt zich om kaartjes te bemachtigen voor het meest grootsche en grootste, wat onze stad op circusgebied ooit aanschouwde. Het reuzencircus Gleich draagt, althans naar het uiterlijk, zijn naam met eere. De loftuitingen uit de steden, welke dit mon stercircus tot dusverre bezocht, waarbor gen ons, dat het programma eveneens iets buitengewoons zal zijn. vaste stelregel aangenomen den arbeider bij elk loonbeslag onmiddellijk te ont slaan. De Commissie houdt zich aanbevolen voor inlichtingen van huurkoopers. Mor genavond zal in het Huiszittenhuls tus schen 7'A en 8'/i uur opnieuw gelegenheid worden gegeven tot het kenbaar maken van grieven. Correspondentie hierover dient gericht te worden aan den voorzitter van het Bureau voor Sociale Adviezen, den heer J. F. de Ren, Cobetstraat 66. alhier of tot den secretaris van de Commissie, den heer Th. J. v. d. Heijden, Rijndijk G. 10 te Zoeterwoude. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging G. van der Perk, Langevaart 4, Rijns burg. Rijwielhandel. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: tevens radiohandel en Radio-centrale. ONGEWENSCHTE PRACTIJKEN IN DEN RADIOHANDEL? Naar wij vernemen hebben verschil lende stadgenooten zich vervoegd in het Huiszittenhuis, Oude Rijn no. 44, en hun ervaringen, opgedaan na het koopen op afbetaling van radio-toestellen, ten dien ste van de Commissie ter bestrijding van de misstanden in het volkscredietwezen medegedeeld. De klachten van de zijde van het pu bliek komen hierop neer, dat de installa ties, waarvan de prijzen de kwaliteit ach teraf geenszins billijken, eenigen tijd na de levering niet meer behoorlijk functio neerden en dat de leverancier, ondanks herhaalde verzoeken, naliet voor herstel ling zorg te dragen en bij niet-voortzet- ting van de afbetalingen overging óf tot vervolging óf tot beteekening van een z.g.n. loon-cessie, daarbij steunende op de door de koopers te goeder trouw geteeken- de contracten. In verband hiermede heeft het Prot. Bureau voor Sociale Adviezen alhier een civiele procedure aanhangig gemaakt om van den rechter een beslissing uit te lok ken over de vraag of werkgevers in der gelijke gevallen verplicht zijn ten behoeve van radio-handelaren een gedeelte van het loon van hun arbeiders in te houden. Men ziet met belangstelling hieromtrent een rechterlijke uitspraak tegemoet, ooi: omdat de z.g.n. loon-cessies den werkge vers niets anders dan een administra tieve rompslomp en bovendien vaak on aangenaamheden bezorgen. Sommige pa troons hebben uit dien hoofde reeds als De wethouder van onderwijs is ver hinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Prof. dr. J. A. J. Barge, prof. dr. C. C. Berg en dr. J. J. A. A. Bernsen O. F. M., allen alhier, zijn benoemd tot redacteuren van de nieuw uit te geven katholieke encyclopaedic. Te 's-Gravenhage slaagde voor de Nijverheidsakte N b (timmeren) de heer W. Lomeyer te Oegstgeest, leerling van den Cursus voor Uitgebr. Techn. Ond. „U. T. O." .alhier. G. den Heeten alhier is geslaagd voor het examen nijverheidsonderwijs akte Nj. Ten dienste van Leidsche Bedevaart gangers zal morg-n een processietrein loopen van Leiden naar Kevelaar (Duitschland). Vertrek 9.13 van het sta tion alhier. Donderdag 20 Aug. keeren de Leidsche bedevaartgangers uit Kevelaar terug. Gistermorgen is in den Leidschen Hout de 11-jarige D. B. gestruikeld en met het hoofd op een stuk hout gevallen. Hij bekwam een bloedende wond onder het linkeroog en is door een agent van po litie naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar de wonde is gehecht. Op Zaterdag 12 en 19 September a.s. worden vanwege de Leidsche Burgerwacht wedstrijden gehouden in prijsschieten met scherpe patronen op de vrije en per- soneele baan. Zaterdag 26 September wordt er geschoten om den Pijnacker Hor dij kbeker. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: volw. Datum pers kinderen tot. Maandag 10 Aug. 32 32 Dinsdag 11 Aug. 31 31 Woensdag 12 Aug. 30 30 Donderdag 13 Aug. 32 32 Vrijdag 14 Aug. 32 32 Zaterdag 15 Aug. 28 28 lijk schuldeischer hebben betoond. Wij hebben zelfs nooit geëischt. dat onze vrienden ons de gelden terug zouden be talen, welke zij tijdens den oorlog van ons geleend hadden. Wat wij wenschen. is dat men ons slechts terug betaalt de leenin gen van na den oorlog." „In Frankrijk was men u niet zoo vrien delijk gezind. Houdt dat verband met uw standpunt ten opzichte van de oorlogs schulden?" „Misschien wel. Ik heb inderdaad in Frankrijk eenige moeilijkheden gehad. Toch was daar werkelijk geen grond voor. Ik ben een vriend van Frankrijk, zooals elke Amerikaan een vriend van Frankrijk is. Maar de Franschen kunnen zich niet indenken, dat er ook nog andere meenin gen mogelijk zijn dan de hunne. Zij eischen, dat ieder het Fransche gezichts punt aanvaardt, en dat gaat nu eenmaal niet." Daarna kwam het gesprek op de ont wapening en op den Volkenbond. „Ontwapening is een Europeesch pro bleem. Wij hebben er niet mee te maken. Voor Amerika bestaat deze kwestie inder daad niet. Ons land heeft slechts een zeer klein leger, werkelijk niet de moeite waard. De Volkenbond is voor Amerika niet noodig. Het zou zelfs een gevaar voor ons land kunnen beteekenen. Wij zouden daardoor in Europeesche verwikkelingen kunnen komen, waarmede wij niet te ma ken hebben. De Volkenbond is ook geen vredestribunaal. En daaraan heeft de we reld wel behoefte. Voor Amerika is een arbitragehof, zooals het Haagsche Hof, voldoende. Dat wenschen wij, doch niet meer." Ten slotte kwam het gesprek nog even op ons land. Economisch bezien, achtte mr. Hearst ons land bijzonder bevoorrecht Maar ook wat het natuurschoon betreft, vond hij Nederland een verrukkelijk land met prachtige steden en pittoreske land schappen. Hij was ook in Italië geweest en had daar kennis gemaakt met Mussolini, „een groot man, die het land uitstekend re geert." Het onderhoud was hiermede geëindigd. Zaterdagavond vertrok mr. Hearst via Hoek van Holland naar Londen. Over eenige weken lieert hij naar Ame rika terug. ONDERHOUD MET DEN HEER HEARST. Met tractors wordt het zware materiaal van het circus Gleich naar de plaats van bestemming getrokken. Over den economischen toestand. Een redacteur van het Correspondentie bureau had te 's-Gravenliage een kort onderhoud met den Amerikaanschen kranten-koning, den heer Hearst. Vanzelfsprekend was het eerste onder werp, dat aangeroerd werd, de economi sche toestand, waarin de geheele wereld thans verkeert. „Daarover weet ik eigenlijk niet meer dan ieder ander", zeide de heer Hearst; „wij hebben in en na den oorlog de re serves opgemaakt, welke er nog waren. Wij hebben ons dit toen nog niet dadelijk gerealiseerd, maar thans voelen wij eerst wat wij reeds veel eerder hadden moeten voelen. Maar ik vertrouw, dat alles in orde zal komen. In Amerika is ge'.d genoeg. De kapitalen zitten alleen vast in de banken. Het geld moet er uit en moet op de markt komen. Men moet zijn kapitaal in het be drijfsleven brengen en dan zal het gevolg zijn: een algemeene opluchting, een al gemeene werkverruiming en een alge meene activiteit. „U bent ook in Duitschland geweest! Komt men daar weer eenigszins over de moeilijkheden heen?" „Ongetwijfeld, de toekomst van Duitsch land is zeker hoopvol. De lasten van den oorlog drukken echter op dat land wel bijzonder zwaar; niet alleen heeft het zijn eigen oorlogskosten op te brengen, maar ook nog die van de andere landen „Maar nu is er toch het plan-Hoover, lat eenige verlichting brengt?" „Het plan-Hoover is ongetwijfeld „all ïght", maar het is niet compleet. Het zal ïelpen, natuurlijk, maar bijzonder effec tief zal de hulp wel niet zijn." „Blijft de houding van Amerika inzake de oorlogsschulden ongewijzigd?" „Dat weet ik niet. Maar u moet bij het beoordeelen van Amerika's houding niet vergeten, dat wij ons altijd een gemakke DE ZEPPELIN BOVEN NEDERLAND. Bij een landsvlucht naar Essen heeft hst luchtschip „Graf Zeppelin" gisteren tevens een rondvlucht boven Nederland gemaakt. Gistermorgen te ruim half elf pas seerde het de Nederlandsche grens bij Ze venaar. Te ruim kwart voor elf verscheen het luchtschip boven Arnhem. Het vloog op een hoogte van ongeveer 500 Meter, en zette koers in Westelijke richting. Om kwart over elf was het boven Ede en tegen twaalf uur boven Amsterdam. In een oogwenk stond het daar op bruggen en pleinen zwart van de men- schen, die met belangstelling het schouw spel gadesloegen. Het luchtschip kwam uit Noord-Oostelijke richting boven de stad en koersde in rechte lijn over de binnenstad naar het Zuid-Westen toe. Het leek alsof de „Graf Zeppelin" naar Schiphol koers zette, maar ongeveer ter hoogte van het Stadion boog het gevaarte in Westelijke richting af om vervolgens weer over de binnenstad naar het Noord- Oosten te vliegen en daarna in Noorde lijke richting koers te zetten. Eenige mi litaire vliegtuigen vlogen op geringen af stand achter het luchtschip. De „Graf Zeppelin" voer boven de stad op 'circa 300 Meter en het was ongeveer 10 minuten over twaalf toen hij weer uit het gezicht verdween in de richting van Noord-Holland. Om ruim één uur passeerde het lucht schip boven Schiermonnikoog in de rich ting van het eiland Borkum. BINNENLAND. Salarisverlaging bij de Shell. (Binnen land, le Blad). Noodweer boven de Betuwe en te 's Gravcmoer; de aangerichte schade, ten gevolge van hagelval, is zeer groot. (Gemengd, 2e Blad). Bij het baden in zee zijn gisteren weer drie menschen verdronken, twee te Sche- veningen en één te Hoek van Holland. (Gemengd, 2e Blad). Een auto met Belgische toeristen is gegrepen door den trein Oosthuizen Edam; één der inzittenden werd zwaarge wond. (Gemengd, 2e Blad). Bij Ede is een auto over den kop gesla gen; één doode en drie gewonden. (Ge mengd, 2e Blad). Ongeluk aan boord van het stoomschip Oranje Nassau te Vlissingen; een stoker gedood. (Gemengd, 2e Blad). Uitvaart van Louis Chrispijn Jr. (Laatste Berichten, le Blad). Een windhoos te Doetinchem. (Laatste Berichten, le Blad). Te Dorkwerd (Groningen) zijn twee ar beiders door het drinken van ondeugdelijk water overleden. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De besprekingen der I. B. B. te Bazel. (Buitenl. le Blad). Arrestatie van communistenleiders. (Buitenl. le Blad). Koning Alexander van Zuid-Slavië viert zijn 10-jarig regeeringsjubileum. (Buitenl. le Blad). In Amerika zijn eenige banken ge sloten. (Tel. le Blad). Ernstige spoorwegramp in Oostenrijk, 12 dooden en vele gewonden. (Buitenl. Ge mengd, 2e Blad). RECEPTIE PASTOOR PERQÜIN. Bij zijn 40-jarig priesterjubileum. Zaterdagmiddag hield pastoor P. L. H. Perquin. de voorzitter van den Katholie ken Radio Omroep, die 40 jaar priester was, receptie te Amsterdam. Zeer velen kwamen den priester met zijn feest ge- lukwenschen. Ook een groot aantal tele grammen en brieven werden bezorgd. Onder deze vele schriftelijke gelukwen- schen waren er behalve van vele bonden en vereenigingen, van mgr. Hopmans, bis schop van Breda, mgr. Diepen, bisschop van Roermond, mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, mgr. de Wit, oud-vicaris- generaal te Utrecht, mgr. Moelleman, oud-vicaris-generaal te Haarlem, mgr. Taskin. president van het Seminarium te Haarlem, en den Katholieken Radio Om roep in Indië. DE ROLLS 1931. Ingezonden door A. HAASNOOT, te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1