Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING FINANCIEEL OVERZICHT. 5Ten bizondere vullingen Hl Buitenl. Weekoverzicht. FEUILLETON. zoo veilig kan voelen als Juist Frankrijk, terwijl het vap gevaren als het ware zie kelijk droomt Frankrijk maakt het zich zelf moeilijk! In groote moeilijkheden verkeert mo menteel wel Engeland. Er zijn er zelfs, die willen beweren, dat de positie van Brittannle nog slechter is dan die van Duitschland, doch dat lijkt ons toch wat al te zwartgallig gezien. Het tekort op do loopende begrooting wordt op zijn aller minst op 120 millioen pond geschat en waar men overtuigd is. dat in de huidige omstandigheden een sluitende begrooting meer dan ooit noodzakelijk is, zal dit gat derhalve moeten worden gestopt. Een be zuinigingscommissie heeft dienaangaan de een rapport uitgebracht, doch labour verkeert vrijwel in de onmogelijkheid dit té aanvaarden zonder zelfmoord te ple gen. Deze commissie zoekt het immers in hoofdzaak in besnoeiing van de uitkee- ringen aan de werkloozenLabour kan dit niet goedkeuren en moet dus naar andere middelen uitzien! Mc. Donald en Snowden hebben hun vacantle afge broken om dit netelige vraagstuk te be spreken met financiers en de leiders der twee andere partijen en het parlement zal in extra-zitting bijeen worden geroe pen om, wanneer de regeering voorstellen zal hebben geformuleerd, deze te behan delen. Zal labour daarbij op steun van conservatieven en liberalen kunnen reke nen? Dat is nog zoo zeker niet. ook al huldigt men in Engeland terecht het principe, dat in benarde tijden als deze allereerst dient gestreefd naar wat ver- eenigt, niet naar wat scheidt En dan dreigt uit Indië weer gevaar, daar Gandhi plotseling heeft geweigerd deel te nemen aan de Tweede Ronde- Tafel-conferentle als gevolg van oneenig- held met het Indisch bestuur over wat in verhouding, waarover het gaat, een kleinigheid moet worden genoemd. Juist dit laatste doet nog eenige hoop koeste ren, dat de mahatma tenslotte nog tot inkeer zal kunnen worden gebracht! Zoo niet, dan vervalt Gandhi bijkans van zelf opnieuw tot het extrenisme RECLAME. Nlijnhardt's Poeders Doos 45 et. Bij Uw Drogist. 1841 Nieuwe sensationcclc daling op de Katoen markt Plannen tot vernietiging van een derde van den Amcrikaanschcn Ka- tocnoogst - Koersverbetering van Duitsche fondsen op de onderteekening van het Ilooverplan - Noodzakelijke bezuinigingen op de Engelsche Staatsbegrooting; Con versieplannen Geringe koersschomme lingen op de Amsterdamschc Beurs. Van een ingrijpende verandering der stemming op de internationale fondsen- markten kan weliswaar nog in het geheel niet gesproken worden, maar toch hebben verschillende gebeurtenissen van min of meer gunstigen aard niet nagelaten, eeni- gen invloed ten goede op het koersverloop ter beurze uit te oefenen. De uitwerking van de bedoelde gebeurtenissen zou zich stellig in sterkere mate hebben doen ge voelen, ware het niet, dat de beurs in ernstige mate ontstemd werd door de nieuwe scherpe daling, die op verschillende productenmarkten is ingetreden. Het ernstigste was deze daling op de katoenmarkt. De katoenprijs te New York, die zich van het laagste, in December van het vorige jaar bereikte niveau van 9.45 dollarcents per pond tot 11.30 in Maart j.l. had hersteld, waarop weer een terug gang tot 8.25 cents in Juni gevolgd was, waarna de noteering tusschen de 8 en 10 cents was blijven fluctueeren, is sinds het begin van deze maand van 8.50 tot 6.85 dollarcents ingezakt. De directe aanleiding voor de nieuwe reactie vormde de publicatie van de officieele raming betreffende den stand van den katoenaanplant door het Ameri- kaansche landbouwbureau. Hierin wordt de Amerikaansche oogst voor dit jaar ge schat op 15.584.000 balen, d.i. omstreeks 1.500.000 balen meer dan de meeste par ticuliere ramingen en een eindproductie van nog geen 14 millioen balen in het vorige jaar. Op zich zelf zou zulk een aanzienlijke vermeerdering van de op brengst niet aan het prijsverloop ten goede kunnen komen; des te ernstiger is de positie echter onder de huidige omstan digheden, nu nog de groote hoeveelheid van 9 millioen balen uit den oogst van het vorige jaar zijn overgebleven, zoodat in totaal 24 millioen balen katoen beschik baar zijn. De in het vorige jaar door de Ameri kaansche regeering gevolgde politiek, om door middel van de Federal Farm Board groote hoeveelheden katoen te laten op- koopen, teneinde de katoenmarkt te steu nen, wreekt zich thans wel in zeer sterke mate. Niet alleen vormen de op deze wijze opgehoopte voorraden een voort durende bedreiging van de markt, maar bovendien hebben deze pogingen tot sta biliseering der prijzen de productie ge stimuleerd. op een oogenblik, toen de aan voer reeds meer dan voldoende was. Het gevolg van de „steunactie" der Ameri kaansche autoriteiten is thans, dat de positie der Amerikaansche katoenplanters ernstiger is dan ooit tevoren. De productie kosten voor katoen in Amerika worden geraamd op circa 12 a 13 cents per pond, zoodat de tegenwoordige katoenprijzen zware verliezen opleveren. Hoewel in de laatste jaren wel duide lijk gebleken, hoe doelloos het is te trach ten, door kunstmatige maatregelen tegen den stroom van het economisch gebeuren op te roeien, zijn er in de Vereenigde Sta ten weer nieuwe plannen tot stabilisatie van de katoenmarkt opgedoken. Aanvan kelijk scheen men er aan te denken, om den geheelen Amerikaanschen katoen- oogst van dit jaar door de Federal Farm Board te doen overnemen, de hiervoor be- noodigde middelen zou men dan willen vinden door de uitgifte van een nationale leening van 440 a 550 millioen dollar. In verband met de moeilijkheden, die het verkrijgen van zulk een bedrag onder de tegenwoordige omstandigheden zou op leveren, heeft men dit plan thans blijk baar laten varen. In de plaats daarvan is een voorstel gekomen, dat de Federal Farm Board aan de Gouverneuren van de verschillende katoenstaten heeft gedaan, en dat ten doel heeft, dat een derde van de nieuwe katoenaanplant zal worden vernietigd. In dien de katoenstaten zich hiermede ac- coord verklaren, zou de Federal Farm Board bereid zijn, de door haar achter gehouden hoeveelheden katoen tot 31 Juli van het volgend jaar van de markt te houden. Bovendien zou de Farm Board dan nieuwe steunaankoopen doen, waardoor zijn voorraden tot drie millioen balen zou den worden vergroot. Daarnaast zou de katoenoogst. door de vernietiging van een derde van den aanplant, vier a vijf mil lioen balen kleiner worden dan waarop men tot dusverre had gerekend. Op het oogenblik, waarop wij dit schrij ven, is het nog onzeker, of de katoenplan ters bereid zijn tot aanvaarding van dit voorstel, dat zulk een drastische vermin dering hunner productie met een daar mede gepaard gaande sterke verhooging der productie-kosten met zich zou bren gen, terwijl de door de Farm Board te j houden voorraden toch steeds als een j dreiging boven de markt blijven hangen, en aan een sterke prijsverhooging in den weg staan. Behalve de katoenprijs is ook de rubber- prijs tot een nieuw laagterecord gedaald, als gevolg van een verdere stijging der rubbervoorraden te Londen. Wel is de j productie in den laatsten tijd, wegens het stopzetten van den tap op verschillende t I ondernemingen, die het niet langer konden I bolwerken, aanmerkelijk verminderd: het j I verbruik is echter in verband met de al- j i gemeene economische crisis in een nog i sneller tempo teruggegaan, zoodat de statistische positie nog ongunstiger Is ge- i j worden. Tegen het midden der week heeft j I de rubbermarkt intusschen een licht her- stel te zien gegeven, waardoor ook de koersen van rubber-aandeelen iets konden aantrekken. Tot de gebeurtenissen, die het koers verloop ter beurze gunstig hebben beïn vloed, behoorde in de eerste plaats de onderteekening van het protocol van het plan-Hoover door de betrokken regeerin gen. De verlichting van Duitschland's, uit de oorlogsschatting voortvloeiende, lasten gedurende een jaar tijds is dus hierdoor een feit geworden. Tot 31 Juli van het volgend jaar zal Duitschland van de her stelbetalingen ten bedrage van ruim l'/« milliard Mark worden vrijgesteld, zonder dat hierop rente verschuldigd is. Het ligt in de bedoeling, dat na dien datum het achterstallige bedrag in tien j aarlij ksche termijnen, met bij berekening van een :rente van 3 °/o zal worden terugbetaald. Of men zich hieraan zal kunnen houden, zal de tijd leeren. Mocht de toestand in Duitschland in den tusschentijd niet aan RECLAME. 1185 zienlijk verbeteren, dan zal men wel met een nieuw uitstel genoegen moeten nemen. De vrees, dat door het herstel-morato rium ook de betaling van rente en aflos sing der Dawes- en Youngleening in ge- zou kunnen komen, mag wel als ge weken worden beschouwd, nu uitdrukkelijk bepaald is, dat de betaling voor dit doel zal moeten worden voortgezet. In verband hiermede hebben Dawes- en Young-obli- gatiën ter beurze een krachtig herstel kunnen boeken, en ook de andere Duit sche fondsen waren vast gestemd, wat voor een deel ook toe te schrijven was aan de verdere geleidelijke ontspanning aer geldsituatie in Duitschland. Als een symptoom van deze ontspanning mag het besluit der Rijksbank worden aangemerkt om haar disconto, dat in twee étappes van 7 tot 15 ®/o was verhoogd, weder tot 10 °/n te verlagen, nadat de overgang tot het normale betalingsverkeer zonder noemens waardige uitbreiding der credieten bij de Rijksbank en zonder uitzetting van de in omloop zijnde betaalmiddelen is geschied. Intusschen wordt de quaestie der ver lenging van de door het buitenland ver strekte credieten op korten termijn nog steeds op een definitieve regeling; eerst wanneer deze tot stand zal zijn gekomen, kan aan een verdere consolidatie van den geheelen toestand worden gewerkt, mits de politieke ontwikkeling hieraan geen hinderpalen in den weg legt. Het resul taat van het Pruisische plebisciet heeft de kans op politieke stoornissen althans voor den eersten tijd aanmerkelijk vermin derd. In den toestand der Londensche geld markt is in zooverre eenige verbetering te constateeren, dat de goud-onttrekkingen grootendeels hebben opgehouden, door dien een licht herstel in den Pondenkoers is ingetreden. Het is zeer opmerkelijk, dat deze verbetering verderen voortgang heeft kunnen maken, ondanks het feit, dat de ongunstige toestand der Engelsche staats financiën in den jongsten tijd duidelijk naar voren is gekomen, waardoor de poli tieke situatie van Engeland uiterst on zeker is geworden. Wanneer men de be richten uit Londen leest, kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat de optimistischere stemming in Engelsche financieele kringen haar grond vindt in de hoop, dat de Labourregeering binnen kort het veld zal moeten ruimen voor een rechtsch kabinet, waarvan men een zui niger beheer der Staatsgelden en in de eerste plaats een vermindering der uit gaven voor sociale doeleinden verwacht. Intusschen is uit de dezer dagen door den Engelschen minister-president, te zamen met den minister van Financiën, gehouden besprekingen met de bankiers duidelijk gebleken, dat ook het tegenwoordige Gou vernement volkomen doordrongen is van de noodzakelijkheid, om de begrooting in evenwicht te brengen. De vraag is thans, op welke wijze dit zal kunnen geschieden. De regeering denkt blijkbaar in de eerste plaats aan een grootscheepsche conversie-operatie, die in de eerste plaats de 5".'o Warloan zou betreffen. Bij de tegenwoordige positie der Engelsche geldmarkt zou (het Engelsche bankdlsconto bedraagt thans weer 4'/!%) zulk een conversie in b.v. een leening met een rentevoet van i'lt'lo langs den gewonen weg niet mogelijk zijn. Voor doorvoering der operatie zouden offers van beleggers gevraagd moeten worden, waar bij in de eerste plaats de hulp der ban kiers zou moeten worden ingeroepen en de deze week gehouden besprekingen tus schen regeering en banken moeten zich dan ook wel in deze richting hebben be wogen. De banken schijnen echter haar medewerking slechts te willen verleenen op voorwaarde, dat ook in andere opzich ten ernstig naar bezuiniging zal worden gestreefd. De vermindering der staatsuit gaven door 'n eventueele conversie-trans actie zou overigens bij lange na niet vol doende zijn, om het evenwicht op de be grooting te herstellen. Volgens het dezer dagen gepubliceerde rapport der Bezuini gingscommissie zou een totaal bedrag van 96 milioen pond bezuinigd moeten worden; de rentebesparing door de conversie-trans- actie zou circa 20 millioen pond kunnen bedragen. Ongetwijfeld zal de tegenwoor dige regeering ook trachten, door een ver dere verzwaring der reeds zoo drukke; belastingen het budget sluitend te makt een vooruitzicht, dat niet alleen vo degenen, welke de nieuwe lasten zuji, moeten dragen, weinig aantrekkelijk maar dat ook met het oog op de reeds sterk verminderde mogelijkheid tot niet kapitaalvorming voor de Engelsche staa huishouding in haar geheel niet toe juichen is. In verband met de kans op spoed! conversie is de koers der Engelsche q logsleening, waarvan ook bij ons te lao belangrijke bedragen zijn geplaatst, tot fractie boven den pari-koers teruggek pen. De overige Engelsche staatsfonds konden daarentegen een 'lichte verbe ring boeken, in sympathie met het kle herstel van den Pondenkoers. Voor het overige is het aspect van Amsterdamsche fondsenmarkt slechts nig veranderd. Tegen het midden derws had zich een iets optimistischere stemmt baangebroken, op de boven besprok; gunstige factoren; hierop is echter, aansluiting aan de flauwere stemming i de New-Yorksche beurs, al spoedig wed een reactie gevolgd. De koersschommeli gen zijn echter van beperkten omvang p bleven. Een vrij groote afdoening van de V. I. uit oogst 1931 heeft slechts weinig invlo gehad op het koersverloop van suikerai deelen. omdat men uit het feit. dat gemaakte prijs ook voor dezen post gehe is gehouden, afleidt, dat deze weinig t vredigend en nog lager dan de tot dt verre geldende is. Van petroleum-aandeelen ondervind Koninklijke nog de nawerking van publicatie der ongunstige kwartaalsres» taten der- Shell Union Oil Corp. Onder j omstandigheden heeft de voortgang plannen tot beperking der petroleumpr ductie in het rijke petroleumgebied u Texas, dat tot dusverre in zoo sterke mi tot de stijging der Amerikaansche neb leumopbrengst heeft bijgedragen, sled weinig Invloed. Het resultaat van de I doelde maatregelen moet trouwens worden afgewacht. Tot dusverre is op e beperking der productie in het eene Am rikaansche petroleumgebied nog bijl steeds een aanmerkelijke vermeerdert van de opbrengst van een ander pett leumterrein gevolgd. Industrieele waarden hebben niet 1 langrijk in koers gefluctueerd. Nieut factoren deden zich trouwens niet roo Het eenige nieuws van beteekenis was mededeeling, dat de afzet-overeenkom voor gloeilampen in Frankrijk tusschi Philips en haar grooten Franschen co: current, de Compagnie des Lampes. dei nitief tot stand is gekomen, en wel in d vorm van de oprichting van een nlern maatschappij, die de paroductie der de betreffende artikelen zal overnemen. Vf invloed heeft dit bericht overigens op d! koers van Philips-aandeelen niet gehad Hieronder volgt een overzicht van koersverloop in de afgeloopen week: Alm 59 57 Van Berkei's Patent 30, 27. Küchenmeister Accoustiek 101/4, 12. Ned. Ford 235, 242, 245. Philips Gem. Bez. gew. aand. 74 1/2, Phiiips Pref. winst-aand. 68 1/2, 75. Unilever 1471/2. 152, 1451/2. Kon. Petroleum 194 1/2, 197 3/4, 193. Amsterdam Rubber 69 1/2, 65, 69, 67 Hessa Rubber 4440 1/4. Oost Java Rubber 93, 89 1/2. Vorstenlanden 80 7/8, 76. Handelsver. „Amsterdam" 292, 275, 2! Deli Batavia Mij. 165, 161, 169 1/2. Deli Mija 215. 196. 203 1/2. Senembah 233, 230, 242. Steant, bij gelijken prijs en kwaliti De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werklooshe Hoop en teleurstelling. De actie der Duitsche radicale elemen ten van rechts en links heeft een gevoe lige nederlaag geleden, trots alle pogin gen, die van die zijde worden aangewend om dit te verbloemen. In plaats van winst van een millioen stemmen, hetgeen de overwinning zou hebben beteekend, bracht het Volksentscheid in Pruisen hun een achteruitgang van een 2l/i millioen stem men en hoe men het wendt of keert, dit laat zich niet wegdoezelenAan den anderen kant doet men echter weer goed op deze cijfers geen al te ver gaande conclusies van een kentering te bouwen ten gunste van „het gezond verstand", daar nog te veel duistere en onnaspeurbare factoren ln het geding zijn. Maar de uit slag van de stemming ln Pruisen geeft niettemin reden tot voldoening, want drei gende wolken zijn er althans voorloopig door afgewend en dat wil in de huidige omstandigheden reeds heel wat zeggen! Over en weer geeft uiterst rechts en uiterst links elkaar de schuld van de nederlaag; voor zoover echter te oordee- len is, zijn speciaal de communisten van de stembus weggebleven, daar zij het pa rool van Moskou om mee te doen, blijk baar niet goed hebben begrepen. Moskou moet het hebben van het visschen in troebel water; hoe troebeler dit water dus wordt gemaakt, des te beter en vandaar het onverwachte besluit de rechtsche actie te steunen. Kon voor Moskou beter tijd aanbreken, dan dat in Duitschland rechts het bewind in handen nam? Dit is echter niet goed ingezien (openlijk ge zegd is het natuurlijk nooit!) en zoodoen de zijn de communisten behoudens in communistische centra als Remscheid en Halle, waar het parool getrouw is gevolgd, weggebleven. En al heeft de Pruisische regeering Braun geen meerderheid der kiezers meer achter zich, zij kan zich momenteel handhaven en met haar kan de rijks- regeering Brüning zich vooreerst weer veilig voelen; te meer, waar de verdere ontwikkeling der financieele kwesties gunstig moet worden genoemd, voor zoover daarvan tenminste sprake kan zijn. Het Hoover-plan is inmiddels in wer king getreden en de kansen, dat te Bazel dcor de Bank voor Internationale Beta lingen een oplossing wordt gevonden voor het verstrekken van credieten op langeren termijn aan Duitschland. laten zich niet al te slecht aanzien, ook al is er nog geen definitief besluit gevallen. Zonder nieuwe onverwachte schokken kan Duitschland, dat het disconto en de beleeningsrente reeds weer verlaagde, zich het komende jaar tot ultimo Juli safe achten Het begrip, dat men er daarmede niet is, dat nu reeds ernstig moet worden onder de oogen gezien, wat er dan te gebeuren staat, wint gelukkig veld en steeds drin gender .zelfs zoodanig, dat in Frankrijk een zekere nerveusiteit dienaangaande merkbaar wordt, klinkt het geluid, dat in dien tusschentijd een nieuwe regeling moet worden getroffen voor het gansche her- stelvraagstuk, samen gekoppeld aan dat der oorlogsschulden! Om Frankrijk daar van te overtuigen, zal nog heel wat voeten ln de aarde hebben, doch zoo ooit, dan geldt hier het: frappez, frappez tou- Jours. Frankrijk toont zich wantrouwender dan ooit. Welke commentaren het Duitsche bezoek aan Rome al niet uitlokte! Vooral toen bekend werd gemaakt, dat Mussolini het had bestaan om de uitnoodiging om het bezoek te beantwoorden door naar Berlijn te komen, had aanvaard; althans in principe, want een datum is niet be paald. En het zal ens verwonderen, wan neer dit geen mcoi-doenerij is, want el duce waagt zich immers niet buiten de grenzen van Italië met het oog op zijn veiligheid Parijs heeft den fascisten-leider reeds ettelijke malen uitgenoodlgd, doch zonder succes! Wat steekt daarachter, vraagt Frankrijk zich af en denkt daarbij aan de waarschuwingen van Mussolini, dat de ontwapening nu geregeld moet worden, wil Europa niet ten onder gaan, waar schuwingen, waarvan Frankrijk niet hoo- ren wil. Let b.v. eens op het Fransche memorandum aan den Volkenbond inzake deze materie Zonder grondige herzie ning van het daarin ingenomen stand punt ls de komende ontwapeningsconfe rentie al dood en begraven! Frankrijk kan zoo langzamerhand met Tijl Uilenspiegel zeggen: ze mogen me niet, doch aan wie de schuld? Zou het hier ook niet zijn: ik maak het er ook naar Zeer terecht heeft de Amerikaansche Senator Borah, dien men vaak als enfant terrible kan beschouwen, er op gewezen, dat sinds jaren en jaren geen land zich Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 23) Sheila had het ook niet onder woorden kunnen brengen. Vaag gevoelde zij, dat zij eerst haar naam moest rehabiliteeren, alvorens zij dien verbond met den naam vem een man. Heel diep in haar onder bewustzijn deed zich daarbij een geheim zinnige stem hooren en het was haar alsof in haar binnenste gezegd werd: Wacht! Ga hier niet verder op in. Ge moet ergens elders heen gaan. Daar moet ge iemand ontmoeten. Intusschen hoorde zij de stem van Bobbie tegenover haar, die bleef aan houden Is de mogelijkheid uitgesloten, dat je misschien later eenige genegenheid voor me zult krijgen? Bobbie, ik geloof niet, dat genegen heid op die manier kan groeien, ten minste niet bij mij. Ik wou, dat je dat ook inzag. Het is een duivelsch werk om vrou wen te begrijpen, zij zeggen altijd maar half wat zij meenen. Ik zeg nooit iets wat ik niet meen, verklaarde Sheila kortaf. Je wilt dus daarmee zeggen, dat ik niet moet denken eenige kans te hebben. Niet de minste. Het is werkelijk beter, dat ik je dit maar dadelijk zeg. Sheila zei dit alles vriendelijk en rustig, Zonder door woord of gebaar te doen be merken, dat zij in het diepst van haar ziel ten zeerste verstoord was. Want, al zou zij het niet onder woorden kunnen brengen, zij gevoelde, dat hij niet de ware Jozef was, en daarom ergerde zij zich dubbel over zijn aanzoek. Bobble, vervolgde zij, ik heb eens een pracht van een boek gelezen, getiteld ..De schaduw van een Titan". Daarin heb ik de volgende zinsnede gevonden: „Er is nog iets ellendiger dan te trouwen om geld. dat is te trouwen uit vriendschap". De schrijver had daarin, geloof ik. gelijk. Ik ben het er volkomen mede eens. Ik zie nog niet zoo dadelijk in, dat de man het aan het rechte eind had. Intusschen mag ik je nog een portie ijs aanbieden? Niet? Wil je dan een sigaret? Probeer dit soort eens. Nu. ook goed. Ik zie. dat je doende bent om je handschoe nen aan te trekken. Nu. dan wil ik je niet langer ophouden. Maar zeg, voor we heen gaan zou ik je toch nog willen vragen, dat onze vriendschap toch wel blijft voortbestaan? Maar natuurlijk. Bobbie! Dat spreekt vanzelf! En als een goed kameraad, liet hij er eenigszins nurks op volgen, zal je toch ook een beetje van me houden? Heel veel, zeker heel veel. beloofde Sheila, die niet kon begrijpen, dat hij niet inzag, dat het niet zelden voorkomt, dat hoe meer een vrouw van een man houdt hoe minder zij hem lief kan heb ben. HOOFDSTUK XV. Op een mode-show. Alles scheen op dat oogenblik samen te spannen om Sheila te binden aan haar baantje te Parijs. Tusschen haar ander werk door had Peg Woffington weer een roman onder handen genomen, welke zij reeds vóór Sheila's komst jvas begonnen, maar die had zij laten liggen voor de drukte van Deauville, Trouville, Biarritz, Bataille de Fleurs. Mimosafeest, Carneval en andere uitspattingen van het weeldeleven der groote wereld. Thans gevoelde zij zich weer tot het werk geïnspireerd. Nu en dan gaf zij aan Sheila bladen getypte kopy, waar zoo veel tusschen de regels ln met de pen was bijgeschreven, dat het was alsof een vlieg, die in den inktpot was gevallen, er weer was uitgekropen en een wandeling over het papier had ge maakt. Het was Sheila's taak als deskun dige in het ontcijferen van onleesbaar schrift om dat gekrabbel netjes weer over te typen. Zij was daarmee druk ln de weer, terwijl aan den anderen kant van haar gezellige werkkamer, waarvan alle wanden met boeken waren bezet- Peg Woffington aan haar teekenplank zat of zich wijdde aan een artikel over de mode. Nu en dan hief de schrijfster haar schrandere, donkere oogen op van haar teekenbord en riep dan haar secretaresse in de verte toe: Stop even. Sheila! Daar valt me juist iets in. dat ik in mijn roman moet invoegen. En zij dicteerde dan met sneltreinspoed een fragment, zoodat het meisje nauwe lijks den tijd had om een ander velletje papier in haar machine te schuiven. Op een goeden dag dicteerde zij: Iedereen heeft nu en dan een op welling van het oogenblik. een visioen van het hoogste geluk, dat hij zich kan indenken. (Punt. Sheila, nieuwe zin). Tot den leeftijd van tien Jaar gaat het ideaal veelal niet verder dan tramconducteur of zeeroover. Jongens en meisjes hebben tot dien leeftijd dezelfde idealen. Een oogen blik heb ik het ideaal gehad voor vier en twintig uur een verhaal uit de Duizend- en-één-Nacht te doorleven: ongeëvenaar de, purperen hemel van het Oosten, een tuin vol jasmijnen, zwarte slaven, een knappen jongen man, die onder een sta pel vloerkleedjes ln het marmeren paleis werd binnengesmokkeld. Welhaast ieder een heeft een oogenblik als het hoogst ideaal gedroomd het verblijf op een onbe woond eiland. Heb je dat, Sheila? Sheila keek van haar machine op, vra gend: Is dat laatste ook voor het boek, of is dat tot mij gericht? Neen, dat is tot jou gericht. Ja, ik heb het ideaal van een onbe woond eiland jnders ook wel gekoesterd. En dan heb ik nog een mooien droom ge had, ik heb altijd naar Zwitserland gewild. Zwitserland? riep Peg uit, terwijl zij met haar penseel voorzichtig langs een streepje citroengeel ging. Zwitserland heeft voor mij zijn groote aantrekkings kracht omdat er zoo druk aan de nieuw ste modes wordt gedaan. Jij gevoelt ver moedelijk meer voor de wintersport? Neen. ik ben nog nooit in Zwitser land geweest. De naam herinnert me aan een zin uit een schoolboek, die ik altijd erg mooi heb gevonden: Zijn bergen zijn oorzaak, dat Zwitserland het eenige land van Europa mag heeteni, dat bulten de landverhuizing is gebleven Sheila voltooide haar zin niet. Zij hijgde even en zij kreeg weder dat eigenaardige gevoel over zich. Het was alsof een voor gevoel haar toefluisterde: Wanneer ik eenmaal van hier vertrek, wat ongetwij feld zal gebeuren, ga ik daarheen, dan ga ik vast en zeker daarheen. Ondertusschen zat Peg Woffington weer rustig door te schilderen, terwijl zij zeide: Je kunt er op rekenen, beste kind, dat je binnenkort een kijkje gaat nemen in Zwitserland. Waarom ook niet? Het ge luk kan je dienstig zijn en je kunt nooit weten, wat er gebeurt. Op een mooien Decembermorgen verge zelde Sheila haar naar een modeshow ln een eersterangszaak in de Rue de la Paix. Zij had nog nooit zoo iets meegemaakt en terwijl zij met stijgende verbazing te kijken naar de nieuwste modewon^ ren, het een al grilliger dan het aai amuseerde zij zich kostelijk met de wK waarop daar handel werd gedreven. (Va neer een mannequin in een of ander tol de revue der koopers passeerde, had soms den indruk dat ze op een paards markt was. De verkoopsters zongen lof van de nieuwe vinding, welke t slanke lichaam van de mannequin oi hulde, de winkeliers, die gekomen wai om te koopen, haalden minachtend neus op voor elk nieuw snuifje en scho schouderden wanneer de verkoopsters dl prijs er van meedeelden. Het slot s niettemin, dat er zaken werden gedai nadat er door beide partijen komedie si gespeeld op een wijze, die geen gerou: neerd artist zou hebben verbeterd. Toen de modeparade was afgeloopi legde een der verkoopsters vertrouwel een arm op Peg Woffingtons arm, ters zij op gedempten toon zeide: Een oogenblikje, als het u gelegi komt. Zoo Simone, hoe maak je het? vrc Peg vriendelijk. O, best, madame, en u? U treft vandaag. Ik heb hier iets voor u, een b: tenkansje, dat ik liever aan madame P dan aan die lui daar ginds! De Frangaise nam juffrouw Woffingt mede naar een hoek van het thans ve laten atelier, terwijl zij al fluisterend e den innemendsten toon vervolgde: Kijk eens, ik heb daar een prao van een gelegenheidskoopje: een bon mantel. Maar wat een mooie! En wat snit! Het stuk zit lekker warm en is tot volstrekt niet zwaar. Het is zoo licht s een veder. als het geweten van mad moiselle. Het ls de huid van een luipaa' Neen maar. (Wordt vervolg» 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10